*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!  (Αναγνώστηκε 168570 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotis196

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #434 στις: Ιούλιος 11, 2021, 04:10:54 μμ »
Το γραπτό διαγωνισμό το φοβούνται οι άσχετοι . Δυστυχώς έχει γεμίσει ο τόπος από μεταπτυχιακά από Κύπρο και Βουλγαρία . Προσόντα πολλά αλλά αν διαγωνιστούν σε εξετάσεις με θέματα πανελληνίων οι περισσότεροι θα γράψουν χειρότερα από μαθητές . Μακάρι να βρεθεί υπουργός να βάλει να γράψουν σε θέματα πανελληνίων μόνιμους , αναπληρωτές , και όσους θέλουν να διοριστούν …. Εκεί θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος …. Τους γραπτούς διαγωνισμούς τους φοβούνται μόνο οι άσχετοι . Αυτοί που έχουν απόκτηση ακαδημαϊκά προσόντα με την αξία τους , τους θεωρούν πολύ εύκολους και απλούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:55 »

Αποσυνδεδεμένος mig-fisikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #435 στις: Ιούλιος 11, 2021, 04:31:18 μμ »
Γραπτός διαγωνισμός και όποιος μπορεί θα φανεί στην πράξη και όχι στη θεωρία.Γιατί και οι βαθμοί στα ελληνικά πανεπιστήμια ξέρουμε ότι δεν μπαίνουν πάντα αξιοκρατικά,για να μην πω κάτι πιο βαρύ.

Αποσυνδεδεμένος eve eve

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #436 στις: Ιούλιος 11, 2021, 07:31:47 μμ »
Δεν χρειάζεται φροντιστήριο για να περάσεις στον γραπτό. Τον κ... σου κάτω να διαβάσεις χρειάζεται. Κανένα κόστος!!! Χρόνος χρειάζεται. Αν είχα τον χρόνο, θα είχα περάσει (που πέρασα δηλαδή, αλλά εννοώ θα ήμουν στους πρώτους διοριστέους) από το 2005 ήδη. Αλλά κανείς ή ελάχιστοι άφηναν δουλειές για να αφιερωθούν στη μελέτη για τον ασεπ. Αν ήξερα τι ταλαιπωρία θα περνούσα στο εξής, θα είχα αφήσει τα πάντα για έναν χρόνο να διαβάσω. Σε κάποιες ειδικότητες βέβαια δεν απαιτείται τόσο διάβασμα. Όσο περισσότεροι οι υποψήφιοι, τόσο πιο δύσκολος ο διαγωνισμός.

Μόνο ασεπ γραπτό για όλο το δημόσιο! Να ενωθούμε προς αυτό!

Και ποιος σας ειπε οτι εχουμε κουραγιο για αλλο τοσο διαβασμα τοσων χρονων συνεπτυγμενο μεσα σε ενα εξαμηνο ή εναν χρόνο! Αν ήταν έτσι ας μην παίρναμε πτυχίο από κανένα πανεπιστημιο, να παρακολουθουσαμε μαθηματα χωρίς εξετάσεις και βάση εισαγωγης, και μετα απ'ευθειας γραπτό ΑΣΕΠ! Έλα τώρα! Αυτό μόνο δεν κάναμε ακόμα να δινουμε πανελληνιες καθε χρονο για να δουλεψουμε σε αυτο που σπουδαζαμε και εξειδικευτήκαμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος eve eve

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #437 στις: Ιούλιος 11, 2021, 07:38:30 μμ »
Το γραπτό διαγωνισμό το φοβούνται οι άσχετοι . Δυστυχώς έχει γεμίσει ο τόπος από μεταπτυχιακά από Κύπρο και Βουλγαρία . Προσόντα πολλά αλλά αν διαγωνιστούν σε εξετάσεις με θέματα πανελληνίων οι περισσότεροι θα γράψουν χειρότερα από μαθητές . Μακάρι να βρεθεί υπουργός να βάλει να γράψουν σε θέματα πανελληνίων μόνιμους , αναπληρωτές , και όσους θέλουν να διοριστούν …. Εκεί θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος …. Τους γραπτούς διαγωνισμούς τους φοβούνται μόνο οι άσχετοι . Αυτοί που έχουν απόκτηση ακαδημαϊκά προσόντα με την αξία τους , τους θεωρούν πολύ εύκολους και απλούς
Κοίτα μην είσαι ένας απο αυτούς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:16:55 »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #438 στις: Ιούλιος 11, 2021, 08:25:01 μμ »
Γεια χαρά σε όλες και όλους.

Έχω τρία μεταπτυχιακά, proficiency, ECDL, σεμινάριο. Δυστυχώς στον κλάδο μου τα παραπάνω ούτε καν αρκούν για να επιλέγω ως αναπληρωτής. Δεν πρόλαβα ποτέ να δώσω γραπτό ΑΣΕΠ, καθώς την παιδαγωγική επάρκεια που απαιτείτο στον κλάδο μου την απέκτησα το 2010.

Δίχως να έχω προλάβει ΑΣΕΠ και άρα να έχω κάποια μόρια από κει, δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να πάω αναπληρωτής καθόλη τη δεκαετία του 2010.

Πλέον ψάχνω να βρω κάπου να κάνω διδακτορικό, ελπίζοντας πως ίσως αυτό το έξτρα προσόν θα μου δώσει ένα πλασάρισμα ικανό για να αναπληρωτής στους πίνακες, αν διατηρηθεί το σύστημα Γαβρόγλου.

Πιθανότατα τότε, σε πέντε χρόνια, ούτε αυτό θα αρκεί, καθώς εκατοντάδες άλλοι θα έχουν ακολουθήσει την ίδια διαδικασία, μια συσσώρευση μορίων δίχως τέλος.

Ελπίζω να επανέλθει ο γραπτός ΑΣΕΠ. Σαν εμένα είναι χιλιάδες που αγαπούν όσο τίποτα την εκπαίδευση, είχαν ομως την ατυχία να είναι πολύ νέοι τη δεκαετία των γραπτών διαγωνισμών και πλέον αρκούντως μεγάλοι ώστε να φοβούνται πως ποτέ δεν θα έχουν καν μια ευκαιρία να διεκδικήσουν το επάγγελμα των ονείρων τους.

Δίχως γραπτό ΑΣΕΠ χιλιάδες άνθρωποι που βρίσκονται στους πίνακες δεν θα έχουν ποτέ έστω μια ελπίδα - σκεφθείτε το αυτό.


ΥΓ. Το 3ο μεταπτυχιακό ήταν για να αποκτήσω την παιδαγωγική επάρκεια. Στους πίνακες μού προσμετρώνται δύο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2021, 03:51:01 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #439 στις: Ιούλιος 11, 2021, 09:11:35 μμ »
Ξέρεις γιατί διαφωνώ με αυτή τη λογική? Γιατί αύριο θα έρθει ένας άλλος νέος και θα πει κάθε χρόνο να δίνουνε γραπτό διαγωνισμό οι εκπαιδευτικοί ώστε να έχω και εγώ την Ελπίδα κάποια στιγμή να εργαστώ. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν κλάδοι που είναι τρομερά κορεσμένη ωστόσο οφείλει κάποιος που επιλέγει μία σχολή να γνωρίζει ότι ο κλάδος του είναι τρομερά κορεσμένος και να πράττει ανάλογα. Δεν είναι ότι δεν σέβομαι την ανάγκη σου να εργαστείς την εκπαίδευση το σέβομαι και το καταλαβαίνω απλά από την άλλη δεν μπορούμε να θέλουμε ότι σύστημα θα βολέψει εμάς προσωρινά γιατί μετά αυτό το σύστημα μπορεί εμάς που μας βόλεψε για λίγο να μας διώξει. Ο γραπτός διαγωνισμός για όποιον έχει έστω και λίγο σχέση με την εκπαίδευση γνωρίζει ότι δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα σχετικά με τη διδακτική επάρκεια κάποιου. Η διδασκαλία δεν είναι θεωρία είναι πράξη. Αν οι ελπίδες σου με αυτά τα προσόντα είναι τόσο οι συχνές εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βρεις κάποιο άλλο επάγγελμα γιατί δεν αξίζει να περάσεις όλο αυτό τον κόπο μόνο και μόνο για να πατήσεις ίσα-ίσα το πόδι σου στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #440 στις: Ιούλιος 11, 2021, 09:40:10 μμ »
Ξέρεις γιατί διαφωνώ με αυτή τη λογική? Γιατί αύριο θα έρθει ένας άλλος νέος και θα πει κάθε χρόνο να δίνουνε γραπτό διαγωνισμό οι εκπαιδευτικοί ώστε να έχω και εγώ την Ελπίδα κάποια στιγμή να εργαστώ. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν κλάδοι που είναι τρομερά κορεσμένη ωστόσο οφείλει κάποιος που επιλέγει μία σχολή να γνωρίζει ότι ο κλάδος του είναι τρομερά κορεσμένος και να πράττει ανάλογα. Δεν είναι ότι δεν σέβομαι την ανάγκη σου να εργαστείς την εκπαίδευση το σέβομαι και το καταλαβαίνω απλά από την άλλη δεν μπορούμε να θέλουμε ότι σύστημα θα βολέψει εμάς προσωρινά γιατί μετά αυτό το σύστημα μπορεί εμάς που μας βόλεψε για λίγο να μας διώξει. Ο γραπτός διαγωνισμός για όποιον έχει έστω και λίγο σχέση με την εκπαίδευση γνωρίζει ότι δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα σχετικά με τη διδακτική επάρκεια κάποιου. Η διδασκαλία δεν είναι θεωρία είναι πράξη. Αν οι ελπίδες σου με αυτά τα προσόντα είναι τόσο οι συχνές εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βρεις κάποιο άλλο επάγγελμα γιατί δεν αξίζει να περάσεις όλο αυτό τον κόπο μόνο και μόνο για να πατήσεις ίσα-ίσα το πόδι σου στην εκπαίδευση.

Καταλαβαίνω το επιχείρημα, ωστόσο καταρχάς θα ήθελα να επισημάνω πως όταν επέλεγα τη σχολή μου οι γραπτοί διαγωνισμοί ήταν μια κανονικότητα, οπότε είχα κάθε λόγο να πιστεύω πως θα έχω και γω μια ευκαιρία με το πτυχίο μου στην εκπαίδευση. Έκτοτε, από το 2008, οι κανόνες του παιχνιδιού διαρκώς αλλάζουν. Και μάλιστα κάθε φορά αποκλείουν και κάποιους, καθώς πολλοί δε μπορούσαν καν να μπουν στους πίνακες τη δεκαετία του 2010. Τουλάχιστον ο γραπτός διαγωνισμός δεν αποκλείει καταρχάς κανέναν.

Ναι, για μένα το πιο σωστό θα ήταν να γίνονται γραπτοί διαγωνισμοί ανά κάποια χρόνια (ανά 3; ανά 5;) και να είναι γνωστό πως στο διάστημα που θα μεσολαβεί, θα προσλαμβάνεται ένας συγκεκριμένος αριθμός επιτυχόντων, ο οποίος θα έχει προγραμματιστεί εκ των προτέρων. Με τον τρόπο αυτό θα διαμορφώνεται και η "βάση διορισμού" - όπως γινόταν/γίνεται στους άλλους διαγωνισμούς του δημοσίου.

Τα τυπικά, ακαδημαϊκά προσόντα και η εμπειρία (όσων θα είναι αναπληρωτές στα μεσοδιαστήματα) θα μπορούσαν να προσαυξάνουν το βαθμό του γραπτού, εφόσον αυτός ήταν μεγαλύτερος του 50 ή 60 στα 100.

Το τωρινό σύστημα ευνοεί τους παλιούς και μόνο ή όσους έχουν την οικονομική δυνατότητα να συνεχίζουν και να συνεχίζουν τις σπουδές τους (και ήμουν ένας από αυτούς...)

Επιπλέον, όντας χρόνια στα πέριξ του πανεπιστημίου, γνωρίζω καλά πόσο διαφορετικές ποσότητες κόπου - ενίοτε σκανδαλωδώς - κουβαλούν πτυχία από πτυχία και μεταπτυχιακά από μεταπτυχιακά.

Πρόκειται για (άλλη) μια κεκαλυμμένη ανισότητα και χίλιες μικρές πλάγιες οδούς να φάει κανείς τον άλλο στον αγώνα της κατάταξης στους πίνακες.

Άλλο παράδειγμα για το παραπάνω είναι και οι διάφοροι πλάγιοι τρόποι με τους οποίους αποκτήθηκαν κάποιες προϋπηρεσίες στο παρελθόν. Δεν έχω προσωπική γνώση επί αυτού, ωστόσο πράγματα που έχω διαβάσει στο pde μου φαίνονται αδιανόητα...

Τέλος, είμαι ένας ακόμα που είχε τα 500 ευρώ για να κάνω ένα από αυτά τα περίφημα μοριοδοτούμενα σεμινάρια εξ αποστάσεως. Πιο μεγάλη ξεφτίλα δεν υπάρχει - όσοι κάνατε πιστεύω θα συμφωνείτε. Είχα λοιπόν τα 500 ευρώ και αγόρασα 2 μόρια.

Για όλα τα παραπάνω, θεωρώ πως το λιγότερο άδικο σύστημα (προσοχή, δεν μιλώ για δίκαιο, μιλώ για λιγότερο άδικο) είναι η επαναφορά των γραπτών εξετάσεων, με μια κάποια περιοδικότητα και εκ των προτέρων γνωστό έναν τουλάχιστον αδρό προγραμματισμό των προσλήψεων στη βάση των αποτελεσμάτων τους.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2021, 09:55:34 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #441 στις: Ιούλιος 11, 2021, 10:06:09 μμ »
Η κανονικοτητα του γραπτού διαγωνισμού κράτησε μια δεκαετία. Πριν από αυτό όλοι είχαν μια ιδέα του αν θα διοριστουν και πότε αλλά είχαν μαζευτεί πολλοί στις επετηριδες και έγινε ένα ανακάτεμα στην τράπουλα. Η κρίση και αυτά τα 12 χρόνια χωρίς διορισμούς δεν ξεπερνιουνται με έναν γραπτό διαγωνισμό. Ακόμα και αν δινόταν η ευκαιρία σε νέους αποφοίτους παιδαγωγικών σχολών να γράψουν για να μπουν σε μία σειρά που θα τους έδινε πρόσβαση στην εκπαίδευση αν δεν μπορούν να το κατοχυρωσουν αυτό είναι ματαιος κόπος. Το ανακάτεμα της τράπουλας ξανά και ξανά θα ωφελεί και πάλι αυτούς που θα έχουν μεταπτυχιακά, σεμινάρια, παιδιά, προϋπηρεσία.
Ένα απόλυτα ρεαλιστικό σενάριο : Εκπαιδευτικος γράφει πολύ καλά αλλά ανάμεσα σε κάποιες χιλιάδες υποψηφίους παίρνει την 300 θέση ενώ η προκήρυξη αφορά 280. Εργάζεται ως αναπληρωτής για τα επόμενα δύο χρόνια και για κάποιον λόγο πέρα από τον έλεγχο του δεν καταφέρνει να δώσει στον επόμενο διαγωνισμό. Ούτε διορισμός, ούτε αναπλήρωση και δύο χρόνια προϋπηρεσίας χαμένα. Πόσες φορές αντέχει κάποιος να το κάνει αυτό; Αν υπήρχε έστω μια κατοχύρωση της επιτυχίας θα ηταν αλλιώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2021, 10:38:02 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #442 στις: Ιούλιος 11, 2021, 10:22:05 μμ »
Και μέσα στη δεκαετία ο γραπτός διαγωνισμός ξεφτιλίστηκε καθώς έγιναν ξεχωριστοί πίνακες προυπηρεσίας,πολύτεκνων κ.ο.κ

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #443 στις: Ιούλιος 11, 2021, 10:51:25 μμ »
Η κανονικοτητα του γραπτού διαγωνισμού κράτησε μια δεκαετία. Πριν από αυτό όλοι είχαν μια ιδέα του αν θα διοριστουν και πότε αλλά είχαν μαζευτεί πολλοί στις επετηριδες και έγινε ένα ανακάτεμα στην τράπουλα. Η κρίση και αυτά τα 12 χρόνια χωρίς διορισμούς δεν ξεπερνιουνται με έναν γραπτό διαγωνισμό. Ακόμα και αν δινόταν η ευκαιρία σε νέους αποφοίτους παιδαγωγικών σχολών να γράψουν για να μπουν σε μία σειρά που θα τους έδινε πρόσβαση στην εκπαίδευση αν δεν μπορούν να το κατοχυρωσουν αυτό είναι ματαιος κόπος. Το ανακάτεμα της τράπουλας ξανά και ξανά θα ωφελεί και πάλι αυτούς που θα έχουν μεταπτυχιακά, σεμινάρια, παιδιά, προϋπηρεσία.
Ένα απόλυτα ρεαλιστικό σενάριο : Εκπαιδευτικος γράφει πολύ καλά αλλά ανάμεσα σε κάποιες χιλιάδες υποψηφίους παίρνει την 300 θέση ενώ η προκήρυξη αφορά 280. Εργάζεται ως αναπληρωτής για τα επόμενα δύο χρόνια και για κάποιον λόγο πέρα από τον έλεγχο του δεν καταφέρνει να δώσει στον επόμενο διαγωνισμό. Ούτε διορισμός, ούτε αναπλήρωση και δύο χρόνια προϋπηρεσίας χαμένα. Πόσες φορές αντέχει κάποιος να το κάνει αυτό; Αν υπήρχε έστω μια κατοχύρωση της επιτυχίας θα ηταν αλλιώς.


Κι αν γραψει 300 και παιρνουν 350 ή 400 και διοριστει;;κι αυτο ρεαλιστικο σεναριο ειναι..γιατι να παρουμε το απαισιοδοξο κι οχι το αισιοδοξο;;ασε που δεν ειπαμε οτι θα διορσιτουν ολοι με τη μια ..κι αλλοι δωσανε και 2η και 3η φορα ..δεν διοριστηκαν με τη μια αλλα αποκτουσαν στο ενδιαμεσο πολυτιμη προυπηρεσια ή εστω μισθο κι ενσημα που κι αυτα στην εποχη μας δεν τα βρισκεις..δεν ειναι δικαιολογιες αυτες για οσους δεν επιθυμουν τον γραπτο

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #444 στις: Ιούλιος 11, 2021, 11:00:34 μμ »
Γεια χαρά σε όλες και όλους.

Έχω τρία μεταπτυχιακά, proficiency, ECDL, σεμινάριο. Δυστυχώς στον κλάδο μου τα παραπάνω ούτε καν αρκούν για να επιλέγω ως αναπληρωτής. Δεν πρόλαβα ποτέ να δώσω γραπτό ΑΣΕΠ, καθώς την παιδαγωγική επάρκεια που απαιτείτο στον κλάδο μου την απέκτησα το 2010.

Δίχως να έχω προλάβει ΑΣΕΠ και άρα να έχω κάποια μόρια από κει, δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να πάω αναπληρωτής καθόλη τη δεκαετία του 2010.

Πλέον ψάχνω εις μάτην να βρω κάπου να κάνω διδακτορικό, ελπίζοντας πως ίσως αυτό το έξτρα προσόν θα μου δώσει ένα πλασάρισμα ικανό για να αναπληρωτής στους πίνακες, αν διατηρηθεί το σύστημα Γαβρόγλου.

Πιθανότατα τότε, σε πέντε χρόνια, ούτε αυτό θα αρκεί, καθώς εκατοντάδες άλλοι θα έχουν ακολουθήσει την ίδια διαδικασία, μια συσσώρευση μορίων δίχως τέλος.

Ελπίζω να επανέλθει ο γραπτός ΑΣΕΠ. Σαν εμένα είναι χιλιάδες που αγαπούν όσο τίποτα την εκπαίδευση, είχαν ομως την ατυχία να είναι πολύ νέοι τη δεκαετία των γραπτών διαγωνισμών και πλέον αρκούντως μεγάλοι ώστε να φοβούνται πως ποτέ δεν θα έχουν καν μια ευκαιρία να διεκδικήσουν το επάγγελμα των ονείρων τους.

Δίχως γραπτό ΑΣΕΠ χιλιάδες άνθρωποι που βρίσκονται στους πίνακες δεν θα έχουν ποτέ έστω μια ελπίδα - σκεφθείτε το αυτό.


ΥΓ. Το 3ο μεταπτυχιακό ήταν για να αποκτήσω την παιδαγωγική επάρκεια. Στους πίνακες μού προσμετρώνται δύο.
Όπως τα λες!!! Θα το καταλάβουν και οι άλλοι ότι μόνο ο γραπτός ασεπ λειτουργεί!!! Είναι αντικειμενικός και έτσι ΔΙΚΑΙΟΣ τρόπος επιλογής προσωπικού. Όσοι είναι κατά απλώς είναι βολεψάκηδες...με τον έναν ή τον άλλον τρόπο τρούπωσαν. Τους έχουμε φάει με το κουτάλι όλους αυτούς τόσα χρόνια...με λίγο γλύψιμο σε κανα βουλευτή τσουπ να τον μπροστά μας με μια προϋπηρεσία "ΝΑ" με το συμπάθιο... Καλύτερα που δεν τα έζησες αυτά, αλλά κρίμα που δεν πρόλαβες τον διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #445 στις: Ιούλιος 11, 2021, 11:31:52 μμ »
Δεν έχει να κάνει με το τι θέλω ή όχι. Πάντα θα είναι θέμα πιθανοτήτων όχι ικανοτήτων. Δεν μου αρέσει ο τζόγος. Μία παράμετρος είναι για παράδειγμα ο αριθμός διοριστέων. Δεν είναι σταθερός. Αν δεν κατοχυρώνεται η επιτυχία απλά μπορεί να γράφεις την μία φορά καλύτερα από την άλλη αλλά να μένεις απέξω. Πάντα οι περισσότεροι θα μένουν έξω και θα ξαναρχίζουν από το 0.
Δεν έχει σημασία να πείσω κανέναν. Μόνο αν το ζήσετε θα καταλάβετε. Και δεν σας το εύχομαι.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #446 στις: Ιούλιος 11, 2021, 11:42:22 μμ »
Δεν έχει να κάνει με το τι θέλω ή όχι. Πάντα θα είναι θέμα πιθανοτήτων όχι ικανοτήτων. Δεν μου αρέσει ο τζόγος. Μία παράμετρος είναι για παράδειγμα ο αριθμός διοριστέων. Δεν είναι σταθερός. Αν δεν κατοχυρώνεται η επιτυχία απλά μπορεί να γράφεις την μία φορά καλύτερα από την άλλη αλλά να μένεις απέξω. Πάντα οι περισσότεροι θα μένουν έξω και θα ξαναρχίζουν από το 0.
Δεν έχει σημασία να πείσω κανέναν. Μόνο αν το ζήσετε θα καταλάβετε. Και δεν σας το εύχομαι.



Το έχω ζήσει και ξέρω..δεν αντιλέγω ότι είναι απίστευτα ψυχοφθόρα διαδικασία κυρίως όχι όσο διαβάζεις αλλά το άγχος όταν πας να δώσεις...τουλάχιστον αυτό ίσχυσε σε εμένα .. αλλά έτσι ξεκίνησα να δουλεύω αλλιώς δεν υπήρχε πιθανότητα μιας κι αναφερθήκατε στο θέμα των πιθανοτήτων....φυσικά ο παράγοντας τύχη,η οι πιθανότητες αν θες παίζουν ρόλο αλλά διαφωνώ ότι δεν είναι θέμα ικανοτήτων ..είναι σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό...σε αντίθεση με τώρα ....το τωρινό σύστημα θα το υποστήριζα μόνο εάν και εφόσον γινόταν έλεγχος στα προσόντα και δεν τα παιρνε ο κάθε αστοιχειωτος...έλεγχος στη γλώσσα των ιταλικών κι οποίου άλλου πανεπιστημιου ξενόγλωσσου τα χορηγεί...όχι μεταπτυχιακά που μπαίνεις σωρηδόν .και βγαίνεις χωρίς να έχεις κάνει διπλωματική και πολλά άλλα....αν υπήρχε έλεγχος δεν θα το συζητούσαμε καν...θα το υποστήριζα εκατό τοις εκατό.....λένε κάποιοι αγαπώ την εκπαίδευση...αν την αγαπάς στρώσε το πωπουδακι σου κάτω και διάβασε και κάνε σοβαρές σπουδές ...οι αρπαχτες δεν δείχνουν αγάπη αλλά βολεμα...τι αυτό λοιπόν γραπτός...για αυτό και μόνο...γιατί θα πρέπει οποίος δεν αξίζει να έχει ένα η περισσότερα μεταπτυχιακά;όπως δεν θα έγραφαν όλοι η τουλάχιστον όχι το ίδιο καλά και θα ξεχώριζαν κάποιοι έτσι να μην έχουν όλοι μεταπτυχιακά και ξένες γλώσσες της πλάκας.....αλλά δεν έγινε έλεγχος πότε...και όποιος είχε ματώσει με σοβαρές σπουδές πιο πίσω από τον πονηρουλη με τα φράγκα....γραπτός λοιπόν η μόνη λύση....κι αυτή τη φορά οδηγούμε εμείς σε αυτόν κι όχι το υπουργείο....γιατί παρά ξεφτιληστηκαν ολα...η τελευταία λύση συμμάζεματος..ότι σπέρνουμε θερίζουμε...

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #447 στις: Ιούλιος 11, 2021, 11:45:20 μμ »
Γιατί και τώρα μήπως δεν είναι τζόγος όταν μετά από δύο χρόνια θα σε περνάει άλλος στα προσόντα με περισσότερα λεφτά;;τώρα σε εξασφαλίζει κάνεις αν δεν διοριστείς ότι δεν θα ανακατευτεί η τράπουλα όπως λένε κάποιοι μετά από δύο χρονακια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.