*

Αποστολέας Θέμα: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ  (Αναγνώστηκε 51605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 08:17:59 μμ »
Στην εγκύκλιο αναφέρει ότι οι εκπαιδευτικοί "ενθαρρύνονται" να χρησιμοποιήσουν τα υπάρχοντα εργαλεία για online διαγωνίσματα, δεν λέει πουθενά ότι είναι υποχρεωτικό!
Προσωπικά έβαζα εργασίες που είχαν εβδομαδιαία διάρκεια στο eclass. Δεν τις είχα συνδέσει όμως στα παιδιά με οποιαδήποτε βαθμολόγηση. Θα προτιμούσα να μην βαθμολογήσω τα παιδιά με βάση αυτές τις εργασίες εν μέσω πανδημίας, αλλά αν χρειαστεί να το κάνω, το βρίσκω προτιμότερο από το να βάζω online διαγωνίσματα.
Το όλο σκεπτικό του online διαγωνίσματος σε μια πλατφόρμα που έχει τα δικά της προβλήματα και πετάει έξω τους μαθητές όλη την ώρα ή βρίσκεται εκτός λειτουργίας. Με παιδιά που επι το πλείστον μπαίνουν από κινητά. Με επιτήρηση μέσω webex!
Ποιος διεστραμμένος νους το γέννησε όλο αυτό!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:34 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 08:20:00 μμ »
Στην εγκύκλιο αναφέρει ότι οι εκπαιδευτικοί "ενθαρρύνονται" να χρησιμοποιήσουν τα υπάρχοντα εργαλεία για online διαγωνίσματα, δεν λέει πουθενά ότι είναι υποχρεωτικό!
Προσωπικά έβαζα εργασίες που είχαν εβδομαδιαία διάρκεια στο eclass. Δεν τις είχα συνδέσει όμως στα παιδιά με οποιαδήποτε βαθμολόγηση. Θα προτιμούσα να μην βαθμολογήσω τα παιδιά με βάση αυτές τις εργασίες εν μέσω πανδημίας, αλλά αν χρειαστεί να το κάνω, το βρίσκω προτιμότερο από το να βάζω online διαγωνίσματα.
Το όλο σκεπτικό του online διαγωνίσματος σε μια πλατφόρμα που έχει τα δικά της προβλήματα και πετάει έξω τους μαθητές όλη την ώρα ή βρίσκεται εκτός λειτουργίας. Με παιδιά που επι το πλείστον μπαίνουν από κινητά. Με επιτήρηση μέσω webex!
Ποιος διεστραμμένος νους το γέννησε όλο αυτό!

Ενθαρρύνονται αλλά πρέπει απαρέγκλιτα να τηρήσουν τα προβλεπόμενα. πώς δένει αυτό; έχετε δει τη λέξη απαρέγκλιτα ξανά; γιατί τονίζεται αυτό; αν γονιός καταγγείλει μη κατάθεση βαθμού, πώς καλυπτομαστε; η ολμε πού είναι;

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 09:11:08 μμ »
Ενθαρρύνονται αλλά πρέπει απαρέγκλιτα να τηρήσουν τα προβλεπόμενα. πώς δένει αυτό; έχετε δει τη λέξη απαρέγκλιτα ξανά; γιατί τονίζεται αυτό; αν γονιός καταγγείλει μη κατάθεση βαθμού, πώς καλυπτομαστε; η ολμε πού είναι;

Απαρέγκλιτα οι ισχύουσες διατάξεις λέει. Οπότε θα μπορούσε να ερμηνευτεί ότι ακολουθούνται οι ισχύουσες διατάξεις περί αξιολόγησης όχι ότι υποχρεούμαστε να βάλουμε online διαγωνίσματα.

Το κείμενο που παραθέτει ο συνάδελφος από το esos είναι διαφορετικό από αυτό που έχω διαβάσει εγώ στις ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας.

https://www.minedu.gov.gr/news/47246-09-12-20-egkyklios-gia-tin-eks-apostaseos-ylopoiisi-tis-isxyousas-aksiologisis-ton-mathiton-trion-d-vathmias-ekpaidefsis-gia-to-sxoliko-etos-2020-2021

Εδώ θα παρατηρήσετε ότι αναφέρει συγκεκριμένα για το ΓΕΛ (προσωπικά αυτό με καλύπτει αφού εργάζομαι σε Λύκειο)

Παράθεση
Στο Γενικό Λύκειο, σύμφωνα με άρθρο 103, παρ.1 του Ν. 4610/2019, για την αξιολόγηση του/της μαθητή/τριας κατά τετράμηνο ο/η διδάσκων/ουσα συνεκτιμά τη συμμετοχή του/της στη διδακτική μαθησιακή διαδικασία, την επιμέλεια και το ενδιαφέρον του/της για το συγκεκριμένο μάθημα, την επίδοσή του/της στις γραπτές δοκιμασίες, τις εργασίες που εκτελεί στο σχολείο ή στο σπίτι. Αν λείπει κάποιο από τα προαναφερθέντα στοιχεία, ο προφορικός βαθμός του τετραμήνου διαμορφώνεται ύστερα από τη συνεκτίμηση των υπαρχόντων στοιχείων, σύμφωνα με το άρθρο 103, παρ. 3 του Ν. 4610/2019.

Αυτό εμένα με καλύπτει απόλυτα. Ότι μπορώ να καταθέσω βαθμολογία συνεκτιμώντας τα υπάρχοντα στοιχεία (εργασίες στο eclass, συμμετοχή στο μάθημα) καθώς η πραγματοποίηση διαγωνίσματος online δεν είναι εφικτή. Αν ισχύει αυτό για το ΓΕΛ δεν μπορώ να βρω λόγο για να μην είναι αποδεκτό και για τα Γυμνάσια.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2020, 09:12:41 μμ από μυωπία »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 09:35:11 μμ »
Εσυ μια χαρά τα λες. Σε αντιδράσεις γονέων αν ο διευθυντής δεν σε καλύπτει, τι θα πεις; Θεωρείται αντικειμενική δυσκολία να μη βρεις ημερομηνία ενώ  είναι κενές όλες μέχρι τις 23/12;
Γιατί μας έφεραν σ αυτή τη θέση;
Εντωμεταξύ κ μόνο δια ζώσης  να βάζαμε  με παράταση, ουσιαστικά μέχρι μέσα Φλεβάρη τα παιδιά θα έγραφαν συνέχεια διαγωνισμα κ βασικά δεν θα διάβαζαν για τα αλλά μαθήματα συστηματικά. δηκαδη πάλι χαμένος διδακτικός χρόνος.

Εμείς μέσες άκρες είπαμε ότι όσοι βάλουμε, θα το εκτιμήσουμε μόνο συνδυαστικά με τη συμμετοχή κ τίποτα παραπάνω. Ουσιαστικά δεν θα το θεωρήσουμε δεσμευτικό.

6-7 άτομα συμπληρώσαμε τη φόρμα κ ήδη τα μετά τις γιορτές έκλεισαν (με σιωπηρή παράταση ως τις 22/1...). στα πριν έχει περιθωρια για 2-3 άτομα ακόμα. κ δεν έχουν δηλώσει ούτε τα μισά μαθήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2020, 09:42:13 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:34 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:12:11 μμ »
Εννοείς ότι οι γονείς θα αντιδράσουν αν δεν βάλουμε διαγώνισμα; Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Δεν ξέρω... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ως κλάδος λειτουργούμε έτσι. Βλέπουμε μια ανόητη ενθάρρυνση του Υπουργείου, συμφωνούμε ότι δεν είναι υποχρεωτική, συμφωνούμε ότι είναι ανεφάρμοστη και τι κάνουμε; Τρέχουμε όλοι να την πραγματοποιήσουμε το ταχύτερο δυνατό;

Μήπως να περιμένουμε λίγο; Μήπως να ζητήσουμε διευκρινίσεις; Μήπως να δηλώσουμε αδυναμία να το υλοποιήσουμε με αδιάβλητο τρόπο; Μήπως να επισημάνουμε τα πραγματικά τεχνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές μας;

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:31:32 μμ »
Πιστεύετε ακόμα ότι οι βαθμοί παίζουν ρόλο τούτη την χρόνια? Οχι. Οπότε βάλτε ένα τυπικό διαγώνισμα και τέλος.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:44:51 μμ »
Εννοείς ότι οι γονείς θα αντιδράσουν αν δεν βάλουμε διαγώνισμα; Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;

Δεν ξέρω... δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ως κλάδος λειτουργούμε έτσι. Βλέπουμε μια ανόητη ενθάρρυνση του Υπουργείου, συμφωνούμε ότι δεν είναι υποχρεωτική, συμφωνούμε ότι είναι ανεφάρμοστη και τι κάνουμε; Τρέχουμε όλοι να την πραγματοποιήσουμε το ταχύτερο δυνατό;

Μήπως να περιμένουμε λίγο; Μήπως να ζητήσουμε διευκρινίσεις; Μήπως να δηλώσουμε αδυναμία να το υλοποιήσουμε με αδιάβλητο τρόπο; Μήπως να επισημάνουμε τα πραγματικά τεχνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές μας;

Στο μέρος που είμαι οι γονείς επενδύουν πολλά στους βαθμούς των παιδιών στο σχολείο για τα αριστεία, τις σημαίες κλπ -πατώνουν στις πανελλήνιες αλλά αυτό θεωρείται δευτερεύον. Οπότε ναι, ξέρω ότι αν δεν μπει διαγωνισμα κ δεν είναι ευχαριστημένοι από τον βαθμό, θα αντιδράσουν. Γιατί η λογική είναι ότι το παιδί τους θα έγραφε ένα 18-19 πχ κ θα είχε ανάλογο βαθμο, ενώ τώρα που όλα είναι ασαφή μπορεί να βρεθεί με χαμηλότερο.


Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:46:18 μμ »
Πιστεύετε ακόμα ότι οι βαθμοί παίζουν ρόλο τούτη την χρόνια? Οχι. Οπότε βάλτε ένα τυπικό διαγώνισμα και τέλος.

Μα ποια χρόνια παίζουν ρόλο οι βαθμοί σε κάτι; καμία. ακριβώς αυτό λέω. τυπικα βάζω διαγωνισμα. ουσιαστικά βαθμολογώ κατά την κρίση μου. όπως θα έκανα στην τάξη, όπως θα έκανα αν το διαγωνισμα έμπαινε μετά τα Χριστούγεννα (που υποψιάζομαι ότι δεν θα ανοίξουμε).

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 11:41:25 μμ »
Πάντα θα υπάρχουν αντιδραστικοί γονείς που θα χαλιούνται με τους βαθμούς. Εξηγείς εκεί ότι κανονικά θα έπαιρναν και λιγότερο, οπότε με επιείκεια πήρε το 9 ή 10 ή 15, και τελείωσε η ιστορία. Ας πρήζουν μετά όποιον θέλουν, αν εγώ ξέρω ότι έβαλα δίκαια τους βαθμούς, δεν θα κάτσω να σκάσω. Και έχω ζήσει αρκετούς τέτοιους γονείς στο παρελθόν, δεν με ενδιέφερε ποτέ να κάνω δημόσιες σχέσεις και να τα έχω καλά με όλους. Θυμήθηκα μια χαρακτηριστική περίπτωση που είχα βάλει 9 στο ένα τετράμηνο, οι γονείς δεν τόλμησαν καν να έρθουν, ήρθε η ίδια η μαθήτρια στο γραφείο να παραπονεθεί για το 9αρι, την ρώτησα πόσο έγραψε στο διαγώνισμα, δεν θυμόταν καν (και καλά), κοιτάζω και βλέπω ότι πήρε 3, οπότε της είπα ότι.. τριπλασιάστηκε ο βαθμός της κιόλας (στα προφορικά εννοείται είχε συμμετοχή μηδέν). Όμοια, με αφοπλιστικά επιχειρήματα (βλ. βαθμοί σε τεστ, συμμετοχή στο μάθημα κλπ) κόβεις τον αέρα σε κάθε επίδοξο πρήχτη!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 11:48:49 μμ »
Εμένα με αγχώνουν πάντα οι γονείς. εν προκειμενω όμως αν σαν σύλλογος αποφασίζαμε κάτι δεν θα είχα θέμα. όταν η γραμμή του σχολείου όμως είναι κοφτε το λαιμό σας να βάλετε διαγωνισμα, σημαίνει ότι δεν υπάρχει περιθώριο να μην βάλεις.
Άσχετο κάπως αλλά από μέρος σε μέρος οι εμπειρειες από γονείς ποικίλλουν. εμάς δεν μας κάνουν θέμα για το 11 αλλά για το 17. κάνουν θέμα αν δεν εχεις βάλει τεστ γιατί θεωρούν ότι δεν κρίνεις αντικειμενικά. χάνουν το διαγωνισμα κ σε κυνηγάνε να γράψουν, ενώ θα περίμενε κανεις να προσπαθούν να το αποφύγουν. μάλλον δεν είναι σε όλα τα μερη το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 02:16:49 μμ »

H ΟΛΜΕ μας στηρίζει, άρα πρέπει να την στηρίξουμε και εμείς με τη στάση μας.
https://www.esos.gr/arthra/70768/olme-ektos-ekpaideytikis-pragmatikotitas-i-egkyklios-gia-ti-axiologisi-ton-mathiton


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 07:34:30 μμ »
Τώρα κάποιοι σύλλογοι μπορούν να βασιστούν στις δηλώσεις της ΟΛΜΕ και να αρνηθούν να βάλουν διαγωνίσματα, φαντάζομαι. Εμείς θα το συζητήσουμε σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 07:52:50 μμ »
Είμαι από εκείνους που δεν θεωρούν ότι πρέπει να μπουν διαγωνίσματα για προφανείς λόγους (μην το αναλύσουμε άλλο) αλλά τι σημαίνει "η ΟΛΜΕ μας καλύπτει"??? πώς μας καλύπτει δηλαδή νομικά??? μία θέση εκφράζει, σωστή κατά τη γνώμη μου από κάθε άποψη αλλά δε σημαίνει ότι υπερβαίνει τον νόμο... και για μεν το Λύκειο όπως αναφέρθηκε προηγουμένως υπάρχει εναλλακτική αποφυγής του διαγωνίσματος (αντικειμενικοί λόγοι δεν μου επιτρέπουν να βάλω διαγώνισμα στο α΄ τετράμηνο) αλλά στο γυμνάσιο αυτό δεν αναφέρεται ρητώς. Συγνώμη που λεπτολογώ και ξεφεύγω από την ουσία του πράγματος

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 14, 2020, 08:28:12 μμ »
Είμαι από εκείνους που δεν θεωρούν ότι πρέπει να μπουν διαγωνίσματα για προφανείς λόγους (μην το αναλύσουμε άλλο) αλλά τι σημαίνει "η ΟΛΜΕ μας καλύπτει"??? πώς μας καλύπτει δηλαδή νομικά??? μία θέση εκφράζει, σωστή κατά τη γνώμη μου από κάθε άποψη αλλά δε σημαίνει ότι υπερβαίνει τον νόμο... και για μεν το Λύκειο όπως αναφέρθηκε προηγουμένως υπάρχει εναλλακτική αποφυγής του διαγωνίσματος (αντικειμενικοί λόγοι δεν μου επιτρέπουν να βάλω διαγώνισμα στο α΄ τετράμηνο) αλλά στο γυμνάσιο αυτό δεν αναφέρεται ρητώς. Συγνώμη που λεπτολογώ και ξεφεύγω από την ουσία του πράγματος

Όχι δεν φεύγεις από την ουσία. Αυτό θέλει νομική αντιμετώπιση, όχι την άποψη μας κ αοριστίες. Νομικό όχι για να μας καλύψει, αλλά για να εκθέσει το υπουργείο.

Εμείς καταθέσαμε γραπτώς στη ΔΔΕ ότι θα εφαρμόσουμε απαρέγκλιτα κλπ τις οδηγίες κλπ αλλά έχουμε τις εξής ενστάσεις κλπ κ ως εκ τούτου πρωτίστως θα βασιστούμε στην προφορική συμμετοχή του μαθητή. Για τα δεδομένα τπτ σχολείου μου αυτό είναι μια πολύ επαναστατική κίνηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.