*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 183491 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #378 στις: Μάρτιος 09, 2021, 12:00:40 πμ »
Φιρμάνι υπ. Παιδείας στα σχολεία για την αυτοαξιολόγηση η οποία έχει “κολλήσει” λόγω της απεργίας-αποχής των εκπαιδευτικών
Το “φιρμάνι” θα “βαδίζει” στα “χνάρια” της δήλωσης που έκανε η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως στις συναντήσεις με ΟΛΜΕ και ΔΟΕ “το υπουργείο έχει πολλά, όπλα στη φαρέτρα του για να ολοκληρωθεί η αξιολόγηση των σχολικών μονάδων”
https://www.esos.gr/arthra/71945/firmani-yp-paideias-sta-sholeia-gia-tin-aytoaxiologisi-i-opoia-ehei-kollisei-logo-tis
Ας στείλει και φετφά. Ευκαιρία να γελάσουμε κι άλλο. Οι τακτικές εκφοβισμού αστυνομοκρατίας κι αποφασίζομεν και διατάσσομεν πέρασαν προ πολλού. Τώρα κάνουν σπασμωδικές κινήσεις. Απλά πνέουν τα λοίσθια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:53 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #379 στις: Μάρτιος 09, 2021, 07:57:26 πμ »
... Θα δηλώσω παράλληλα με την δήλωση αποχής και διεύθυνση... παρακαλώ μόνον τα όπλα που έχει στην φαρέτρα του το Υπουργείο να μην είναι μεταλλικά... Στον κόσμο ετούτο υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων... αυτοί που δεν διστάζουν να εκφέρουν άποψη και αυτοί που υποκλίνονται στο status quo... οι έχοντες αυτοπεποίθηση και οι φοβισμένοι... προσωπικά είμαι επαγγελματίας παιδαγωγός και όχι επαγγελματικά ανεπτυγμένος από την εκπαίδευση (βλ. φροντιστές και ιδιαιτεράδες καθηγητές που διάσκουν παράλληλα και σε σχολεία)
Υ.Γ... Από το σχολείο που διδάσκω πρώτοι και καλύτεροι υπερ της εσωτερικής αξιολόγησης όλες οι παλιές καραβάνες 55 φεύγα που ξεσχίζονται στα ιδιαίτερα και που πριν τις 12 δεν τους βρίσκεις στο σχολείο... τυχαίο; Δεν νομίζω... όταν έχεις προφίλ ψηφοφόρου νεοφιλελέ ξέρεις και το καλό σου!!!
[/b]

Διαρκώς φροντίζεις να απαξιώνεις ηλικιακά και όχι μόνο τους συνάδελφους σου. Στα πέντε σχολεία που διδάσκω ολοι οι συνάδελφοι. ανεξαρτήτως ειδικότητας, ηλικίας, σχέσης εργασίας ή πολιτικής προτίμησης  υπέγραψαν την δήλωση της ομοσπονδίας. Κατηγορείς την επιχειρουμένη αξιολόγηση, αλλά αξιολογείς και διαχωρίζεις  εσύ ο ιδιος τους συνάδελφους σου.  Ας επικρατήσει λοιπόν εκ μέρους μας η σύμπνοια και η λογική, αφήνοντας στο περιθώριο άστοχους χαρακτηρισμούς για ηλικίες και ειδικότητες.
** Τα ιδιαίτερα είναι όντως ένα διαχρονικό πρόβλημα. Ας επιβληθεί ο,τι προβλέπει ο νόμος.
... Για να καταφέρω να κάνω τηλεκπαίδευση αγόρασα από την τσέπη μου όλα τα αναλώσιμα και οτιδήποτε χρειαζόταν για να διδάξω θετικό μάθημα (πίνακες-καμερές κλπ)... δεν είμαι Θεολόγος ή Γυμναστής ... διδάσκω Πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα... όλα τα έψαξα (ώρες ατελείωτες) για να μάθω τα εργαλεία του webex και ακόμη παλεύω να δίνω συμβουλές στα παιδιά να ξεκολλήσουν την σύνδεση τους η οποία τα πετάει 5-10 φορές έξω και τους ξαναβάζω ενώ παράλληλα κάνω μάθημα... ακόμη και για να βάλω διαγώνισμα ώρες ατελείωτες να μάθω το "εργαλεία" και "ασκήσεις"... και τέλη Δεκέμβρη κάνω αίτηση για να πάρω μέρος στην ταχύρρυθμη επιμόρφωση για την εξ αποστάσεως η οποία απ' ότι βλέπω δεν θα ξεκινήσει... και αν ξεκινήσει δεν θα την παρακολουθήσω γιατί μου έχει γίνει ο πάτος ξεροτήγανο να κάθομαι με τις ώρες να τα μάθω από μόνος μου και να κάνω και πειραματισμούς σε περιβάλλον μαθητή... κατά τα άλλα η Υπουργός σου μιλάει με γλυκόλογα για εμένα και θα θυμώσει που είμαι κατά του ΦΕΚ της γραφειοκρατικής της εσωτερικής αξιολόγησης; Και μου κάνει και χάρη που δεν με τιμωρεί; Μακάρι να με τιμωρήσει και να με καλέσουν σε απολογία... μου έχουν πεταχτεί τα μάτια με την τηλεκπαίδευση για να σταθώ εντάξει απέναντι στα παιδιά... ΑΛΛΑ... μέχρι εκεί... βοήθεια δεν είχα από κανέναν από πλευράς Υπουργείου και σχολικής επιτροπής... εγώ, τα προσωπικά μου χρήματα, ο κόπος μου, οι ώρες ενασχόλησης για εργασίες και διορθώσεις τα απογεύματα, ενώ άλλες ειδικότητες κάνουν μία "πρωϊνή εκπομπή" και τίποτε άλλο (δεν θέλω να αναφερθώ)... και τώρα θέλουν στο καπάκι να ασχοληθώ και με τους δείκτες της εσωτερικής αξιολόγησης... ΟΧΙ αγαπητέ... αισθάνομαι καλός απέναντι στα παιδιά και συνεπής και τυπικός ΑΛΛΑ αισθάνομαι και μεγάλο κορόϊδο αν συγκριθώ με άλλες ειδικότητες... οι μεγάλοι παθόντες αυτοί που διδάσκουν Πανελλαδικώς εξεταζόμενα για να είναι εντάξει απέναντι στην προετοιμασία των μαθητών και έχοντας και το βάρος της ύλης... ας ασχοληθούν με τους δείκτες οι ειδικότητες (και ας μην κρυβόμαστε) οι οποίες κάνουν 30 λεπτά τηλεκπαίδευση αναλύοντας δύο παραγράφους κειμένου για να περάσει η ώρα... σε όλα (ακόμη και στο δούλεμα) υπάρχει ένα όριο... και το δούλεμα υπάρχει και από πλευράς Υπουργείου προς εμάς αλλά και από πολλούς συναδέλφους "διακοσμητικής" ειδικότητας σε σχέση με τους διδάσκοντες Πανελλαδικώς εξεταζόμενα... και όχι ότι όλοι οι διδάσκοντες Πανελλαδικό μάθημα έχουν κάνει αυτό που κάνω εγώ προσωπικά... το έχουν πιο χαλαρό το ζήτημα... στην Ελλάδα υπάρχει μόνον το προσωπικό φιλότιμο και ασφαλώς διαβλέπω πως ο φιλότιμος εξακολουθεί να είναι στο ίδιο level με τον seize the day... Τα φιλιά μου στην Υπουργό σου... περιμένω να πει κάτι κακό για μένα... θα στεναχωρηθώ όσο στεναχωριούνται και τόσοι άλλοι συνάδελφοι πως απλώς δέχονται να ασχοληθούν με τους δείκτες εσωτερικής αξιολόγησης γιατί έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο...
Μετά τιμής AshenOne :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2021, 08:07:39 πμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #380 στις: Μάρτιος 19, 2021, 02:42:59 μμ »
Δημοσίευση: 19/03/2021

Αξιολόγηση: “Εκπνέει” σήμερα η προθεσμία για τους Συλλόγους Διδασκόντων με τους 9 στους 10 να βρίσκονται σε αποχή-απεργία
Η υπουργός δέχεται εισηγήσεις για περικοπές μισθών- Άγνωστο εάν τις υιοθετήσει- Τι προβλέπει η απόφαση του Διοικητικού Εφετείου σε ανάλογη απεργία αποχή των καθηγητών από τη βαθμολόγηση γραπτών

https://www.esos.gr/arthra/72103/axiologisi-ekpneei-simera-i-prothesmia-gia-toys-syllogoys-didaskonton-me-toys-9-stoys
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #381 στις: Μάρτιος 19, 2021, 06:40:17 μμ »
Όλη η εκπαίδευση βαλτώνει εξαιτίας αναχρονιστικών λογικών των λειτουργών της σε όλα τα επίπεδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:53 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #382 στις: Μάρτιος 19, 2021, 06:53:25 μμ »
γιαυτο ας ξεκινήσει το κράτος απο τα βασικά που πρέπει να εχει η εκπαίδευση (κτιριακές υποδομές-εξοπλισμό-προσωπικό)  και μετα ας κανει αξιολόγηση

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #383 στις: Μάρτιος 19, 2021, 07:21:00 μμ »
Είμαστε η μόνη Ευρωπαϊκή χώρα στην οποία υπάρχει τόσο έντονη, ανελέητη και διαρκής κομματικοποίηση των στελεχών εκπαίδευσης. Συγκεκριμένα σε επίπεδο περιφέρειας και νομού... διευθυντές δευτεροβάθμιας και περιφερειακοί διευθυντές είναι νούμερο ένα κομματικά στελέχη της εκάστοτε κυβέρνησης... Οι Έλληνες εκπαιδευτικοί δεν φοβούνται την αξιολόγηση... απλά δεν έχουν εμπιστοσύνη στην όποια αξιολόγηση... Όταν ο Νο1 προϊστάμενος σου που είναι ο διευθυντής εκπαίδευσης της διεύθυνσης όπου ανήκεις και είναι παράλληλα Νο1 κομματικό στέλεχος τι συζητάμε από κει και έπειτα; Χωρίς αποκομματικοποίηση του δημοσίου η έννοια της αξιολόγησης... της όποιας αξιολόγησης είναι απλά ανέκδοτο... τα σχόλια δικά σας και καλό βράδυ σε όλους...
Υ.Γ... Θα παρακαλούσα την Υπουργό να επιλέξει την αυστηρότερη των ποινών για εμένα προσωπικά, επειδή είπα όχι στην εσωτερική αξιολόγηση... και θα πω και στην ατομική όταν θα πλακώσουν τα κομματικά στελέχη στην τάξη μου... τους έχω "..." (συμπληρώστε κατάλληλα το κενό). Δεκαετίες τώρα μετράω στελέχη στην εκπαίδευση τα οποία επιλέγονται με ένα και μοναδικό κριτήριο... την επίσημη πολιτική-κομματική τους τοποθέτηση και δραστηριότητα στην διάρκεια της "καριέρας" τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2021, 07:22:41 μμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #384 στις: Μάρτιος 19, 2021, 07:33:40 μμ »
Όλη η εκπαίδευση βαλτώνει εξαιτίας αναχρονιστικών λογικών των λειτουργών της σε όλα τα επίπεδα.
Από διαπιστώσεις χορτάσαμε... από πρακτικές λύσεις πάσχουμε.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #385 στις: Μάρτιος 19, 2021, 09:37:44 μμ »
Έτυχε σε κάποιους σας μέχρι τώρα να ακούσετε ότι οι διευθύνσεις έχουν ζητήσει τις υπογεγραμμένες δηλώσεις αποχών;
Ή μόνο τα αποτελέσματα των συλλόγων ζητούν;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #386 στις: Μάρτιος 19, 2021, 10:08:07 μμ »
Έτυχε σε κάποιους σας μέχρι τώρα να ακούσετε ότι οι διευθύνσεις έχουν ζητήσει τις υπογεγραμμένες δηλώσεις αποχών;
Ή μόνο τα αποτελέσματα των συλλόγων ζητούν;
... Τις ποιες υπογεγραμμένες δηλώσεις; Μέσω mail που τις υπογράψαμε (εφόσον είχαμε εκτυπωτή) και τις στείλαμε στον διευθυντή "εξ αποστάσεως";
Υ.Γ... Βρες μου συμβολαιογράφο ο οποίος δέχεται να συνάψει συμβόλαιο αγοραπωλησίας με υπογραφές του συμβολαίου μέσω mail... βρες μου ανακριτή στην όποια εισαγγελία, που δέχεται υπογραφές σε καταθέσεις μέσω mail... και όμως... συνέβη και αυτό... διευθυντές(ιες) σχολικών μονάδων ζητούσαν υπογεγραμμένες τις δηλώσεις αποχής των εκπαιδευτικών σε pdf μέσω mail... Εδώ είναι να έχεις χρήματα για πέταμα και να βάλεις έναν καλό δικηγόρο να αρχίσεις προσφυγές στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο πλέον... γιατί στην Ελλάδα ο καθένας ότι θέλει κάνει... 

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #387 στις: Μάρτιος 19, 2021, 10:10:33 μμ »
Η φίλτατη Υπουργός, αν και νομικός, ακόμη να μας δείξει την σύμβαση που έχει συνάψει με την webex... ούτε τόλμησε να την δημοσιεύσει επίσημα αλλά μιλάει για "όπλα στην φαρέτρα" εναντίον των εκπαιδευτικών που αρνούνται αξιολόγηση!!!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #388 στις: Μάρτιος 19, 2021, 10:17:46 μμ »
Το περίεργο κακό είναι πως η πολιτική ηγεσία του Παιδείας είναι κατ' επάγγελμα νομικοί και όχι εκπαιδευτικοί ή ακαδημαϊκοί... τυχαίο; Δεν νομίζω... είμαι βέβαιος πως μόνον έτσι κάνεις μεγάλες παρατυπίες... οι ευθύνες τους πολλές αλλά προσπαθούν να στρέψουν τα βέλη αλλού...
https://www.kathimerini.gr/world/561270847/i-tilekpaideysi-vlaptei-ti-meleti/
Υ.Γ... Όταν είσαι προϊστάμενος που δεν αυτοαξιολογείσαι ούτε ετερο-αξιολογείσαι ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ φταίνε οι υφιστάμενοι... πόσο πιο απλά να το περιγράψω;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #389 στις: Μάρτιος 19, 2021, 10:24:35 μμ »
Από διαπιστώσεις χορτάσαμε... από πρακτικές λύσεις πάσχουμε.
Να μία πρακτική λύση για παράδειγμα να διορίζεις κόσμο... https://www.esos.gr/arthra/72086/neo-systima-diorismon-ekpaideytikon-megalyteri-emfasi-kai-varytita-sta-koinonika... δεν μας ενδιαφέρει τι και πως και αλλά αν είναι κατάλληλοι για την σχολική αίθουσα... αρκεί να έχει πολλά παιδιά και πολλά "κοινωνικά κριτήρια"... μετά θα τον αξιολογήσουμε και θα τον επιμορφώσουμε...
Υ.Γ... Ειλικρινά... αυτοί θέλουν να ανοίξουν ένα νέο τοπίο και ορίζοντες στην Ελληνική Παιδεία και εκπαίδευση; Με όρους της δεκαετίας του 60΄ ;;;;

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #390 στις: Μάρτιος 19, 2021, 11:33:24 μμ »
Για τις δηλώσεις αποχής όχι ακόμη.... αλλά τα ονόματα όσων δεν παρέδωσαν βαθμολογία με την αιτιολογία που προέβαλλαν ναι.Τα ζήτησε το Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #391 στις: Μάρτιος 20, 2021, 07:10:13 πμ »
Έτυχε σε κάποιους σας μέχρι τώρα να ακούσετε ότι οι διευθύνσεις έχουν ζητήσει τις υπογεγραμμένες δηλώσεις αποχών;
Ή μόνο τα αποτελέσματα των συλλόγων ζητούν;
Πρέπει να τα ζητήσουν και θεωρώ ότι θα το κάνουν. Πώς αλλιώς θα φανεί η απεργία; Επειδή κάποιος υπέγραψε ένα χαρτί και το έβαλε ο διευθυντής στο συρτάρι του είναι καλυμμένος; Θα σταλούν ώστε να διαπιστωθεί αν απέχει το 99% ! Από όσα βλέπω τριγύρω οι απέχοντες διπλομετρώνται οι ακολουθούντες τον νόμο καταδιώκονται και δέχονται εκφοβισμό. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.