*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182407 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3991
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 09:27:10 μμ »
Τα έχουμε καταφέρει μια χαρά μόνοι μας! Επιχείρημα 1: έχει πολλή δουλειά δεν προλαβαίνουμε (σχολάμε από τις 10 κάποιες μέρες και το ωράριο είναι 8-2) Επιχείρημα 2: δεν είναι ορθή αξιολόγηση αυτή που προτάθηκε (ποια έχετε προτείνει ως κλάδος τόσες δεκαετίες;) Επιχείρημα 3: θα απολυθούν εκπαιδευτικοί (σε ποιο σημείο του φεκ το λέει; Ποια αξιολόγηση είχε γίνει για να τεθούν σε διαθεσιμότητα ειδικότητες των επαλ; Καμία. Αν θέλει απολύσεις καταργεί θέσεις και τέλος!) Επιχείρημα 4: θα υπάρξουν σχολεία δύο ταχυτήτων (πού αναφέρεται αυτό; Εκ των πραγμάτων τα σχολεία διαφέρουν ούτως ή άλλως). Επειδή επιχειρήματα δεν υπάρχουν για να είναι κάποιος κατά ή να απέχει από τα καθήκοντά του, ναι, αυτή την εικόνα δίνουμε: δεν θέλουμε να δουλεύουμε ούτε να αξιολογηθούμε. Για πείσε κάποιον που κινδυνεύει να χάσει από αυτά που δεν έχει! Δοκιμάστε! Θα σας φτύσουν. Κρίμα!

Σωστά τα λες... Άλλωστε έχει κερδίσει το υπουργείο την εμπιστοσύνη μας. Ποτέ δεν έχει κρυφή ατζέντα. Ας πούμε ποτέ δε δηλώνει την απέραντη εκτίμηση που τρέφει για μας και μετά αμέσως να περνά υποτιμητικά και αυταρχικά νομοσχέδια. Όσο για τις απολύσεις, το δοκίμασαν (οι ίδιοι ήταν) το 2014 και δεν τους βγήκε, οπότε τώρα είπαν να το αφήσουν να υλοποιηθεί σε 2ο χρόνο ("μα το τάδε σχολείο έχει κακή εξωτερική αξιολόγηση 3 χρόνια συνεχόμενα τώρα, είναι ηθική μας υποχρέωση να προσφέρουμε τους καλύτερους εκπαιδευτικούς στα παιδιά μας"). Όσο για το ότι θα οδηγεί στην επιμόρφωση η αξιολόγηση, πιθανότατα θα οδηγεί. Θα αλληλοεπιμορφώνουμε ο ένας τον άλλον εντός του σχολείου. Και αν δεν το κάνουμε, θα αξιολογούμαστε αρνητικά γι'αυτό (είναι δείκτης).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:34 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 09:46:06 μμ »
[...]  Όσο για το ότι θα οδηγεί στην επιμόρφωση η αξιολόγηση, πιθανότατα θα οδηγεί. Θα αλληλοεπιμορφώνουμε ο ένας τον άλλον εντός του σχολείου. Και αν δεν το κάνουμε, θα αξιολογούμαστε αρνητικά γι'αυτό (είναι δείκτης).

Έτσι δεν θα μπαίνουν στον κόπο να μας κάνουν επιμορφώσεις άλλοι (λες και μας έκαναν μέχρι τώρα...). Την ουρά τους έξω.
Θα μας λεν αλληλοεπιμορφωθείτε μεταξύ σας μέσα στο σχολείο και αξιολογείστε για αυτό  ;).

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 07:20:52 πμ »
Σωστά τα λες... Άλλωστε έχει κερδίσει το υπουργείο την εμπιστοσύνη μας. Ποτέ δεν έχει κρυφή ατζέντα. Ας πούμε ποτέ δε δηλώνει την απέραντη εκτίμηση που τρέφει για μας και μετά αμέσως να περνά υποτιμητικά και αυταρχικά νομοσχέδια. Όσο για τις απολύσεις, το δοκίμασαν (οι ίδιοι ήταν) το 2014 και δεν τους βγήκε, οπότε τώρα είπαν να το αφήσουν
Οι κρυφές ατζέντες είναι κατασκεύασμα κάποιων για να θέτουν την ερμηνεία τους ως την απόλυτη αλήθεια. Πχ το 2014 καμία απόλυση δεν έγινε. Το αναφέρουν το γεγονός όμως κάποιοι ως απόλυση. Σε διαθεσιμότητα τέθηκαν και έπαιρναν το μεγαλύτερο μέρος του μισθού τους χωρίς να καταβάλουν κανένα έργο! Το ποιος καθιέρωσε αυτό να αποκαλείται απόλυση, γιατί το κάνει, ποιοι επηρεάζονται και πόσοι, είναι εύκολο να απαντηθεί.
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Δεν τρομοκρατώ και δεν εκφοβίζομαι. Είμαστε μορφωμένοι ενήλικες με κρίση και αποφασίζουμε εν προκειμένω για τον εαυτό μας. Για αλληλεγγύη σε αυτό το ζήτημα θα έπρεπε να προκηρυχθεί απεργία ώστε να φανεί η δυσαρέσκεια. Αυτό το αλλοπρόσαλο να απέχω, να κάνω απεργία-αποχή υπογράφοντας ένα χαρτί που διακίνησε η ολμε, για να στηρίξω τον κλάδο, το θεωρώ επαίσχυντο για τους εκπαιδευτικούς! Και περισσότερο που έμαθα ότι ούτε στη στάση δεν συμμετείχε κανείς! Στηριζόμενοι στην άνεση και τη βολή της δημόσιας θέσης μας, χωρίς αγώνα, να απαιτούμε και να θεωρούμε φασιστικό και αυταρχικό το υπουργείο, που νομοθετεί, και απαιτεί να γίνει η δουλειά, είναι αστείο! Ο αυταρχισμός της μάζας είναι χειρότερος. Μαζοποιηθήκατε. Κανένας δεν αποφάσισε ελεύθερα, χωρίς πίεση, χωρίς φόβο. Την ηθική μου ελευθερία δεν την ξεπουλώ! Σέβομαι την απόφαση εκείνου που δεν θέλει να εκτελέσει τα συγκεκριμένα καθήκοντα. Με δική του ελεύθερη επιλογή. Το σέβομαι. Γιατί χρειάζεται τον πατερούλη - ολμε; Πώς διασφαλίζει ότι έχει αξιοπιστία αυτό το χαρτί; Δεχθήκατε πιέσεις. Την μεγαλύτερη που υπάρχει εσωτερική πίεση: να μη φανώ ότι δεν στηρίζω τον κλάδο.
Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι ο κλάδος ωφελείται από την εφαρμογή της αξιολόγησης. Και όπως έχει αναφέρει το μέλος jure πρόκειται για εσπα. Αν ακυρωθεί όπως προ ετών ξανά και για την αξιολόγηση και για την τράπεζα θεμάτων, το κράτος, δηλαδή όλοι εμείς, θα χρεωθούμε επιπλέον των ήδη χρεών μας.
Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Δεν κατανοώ τις αντιδράσεις. Διαβάστε με ψυχραιμία το φεκ.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:15:06 πμ »
... Τίποτε από όλα αυτά... ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από την δική του πραγματικότητα στην τάξη... άλλο ένας μαθηματικός που διδάσκει σε λύκειο κατεύθυνση και άλλο ένας μαθηματικός στο Γυμνάσιο... άλλο ο Θεολόγος και άλλο οι ειδικότητες που έχουν βάρος και εξεταζόμενα μαθήματα τον Ιούνιο... και ας μην κρυβόμαστε... οι γονείς αγωνιούν να έρθουν στο σχολείο να ρωτήσουν στις εξετάσεις πως θα πάει ο μαθητής στα φιλολογικά, μαθηματικά, φυσική... δεν έχουν όλες οι ειδικότητες τον ίδιο φόρτο και την ίδια βαρύτητα... έχουν όμως το ίδιο φόρτωμα στα διοικητικά και στις εξωδιδακτικές αναθέσεις... ήδη οι σύλλογοι διδασκόντων αρχίζουν να γίνονται ένα καζάνι που βράζει... οι διευθυντές μην χάσουν την θεσούλα τους... οι παλιοί και οι λίγο πριν την σύνταξη "μην μου τους κύκλους τάραττε" και οι βολεμένοι "μην με ενοχλείτε"... ο άλλος "έχω πείξει στο myschool" και άλλος στις σχολικές εορτές... νομίζω πως πρέπει κάποια στιγμή να τεθούν και κάποια βασικά πράγματα σε βάση... ΝΑΙ... ο Μαθηματικός και ο Φυσικός που διδάσκουν κατευθύνσεις στο Λύκειο όπως και οι Φιλόλογοι θέλουν χρόνο για να ασχολούνται και με διορθώσεις και προετοιμασίες στο σπίτι σε σχέση με άλλες ειδικότητες... απλά... όλοι τον ίδιο μισθό ΑΛΛΑ δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες στο μάθημα τους... έλεος... κάποια στιγμή πρέπει και το Υπουργείο να πάρει επίσημα θέση σε αυτό... δεν μπορεί ο Χημικός στην κατεύθυνση της Γ λυκείου να έχει τις ίδιες γραφειοκρατικές και εξωδιδακτικές υποχρεώσεις με τον Γυμναστή και τον Θεολόγο...

Ατυχές και άκαιρο το σχόλιο σου. Αλίμονο αν ο νομοθέτης διαχωρίσει τις υποχρεώσεις των διδασκόντων ανάλογα με την ειδικότητα τους και την βαθμίδα που διδάσκουν.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:34 »

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:19:05 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα, διαβάζω με προσοχή τα σχόλια σας περί της αξιολόγησης. έρχομαι από άδεια κάποιων ημερών και στο σχολείο θα κάνουμε σύλλογο εντός της εβδομάδας σχετικά με την αξιολόγηση. Γνωρίζω ήδη ότι η πλειοψηφία χωρίς εμένα δεν θέλει να γίνει η αξιολόγηση. Κι εγώ είμαι κατά. Θα καταγραφεί στο πρακτικό του συλλόγου; Θα υπάρξουν άμεσες συνέπειες από αυτό; Θα πρέπει να υπογράψουμε κάποιο χαρτί; Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση εκ των προτέρων...

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:35:14 πμ »
Μα η εξωτερική αξιολόγηση θα γίνει πάνω στα ίδια ακριβώς πράγματα με την εσωτερική. Η μόνη διαφορά είναι ότι θα την κάνει κάποιος που δεν ανήκει στο σχολείο κι ότι θα είναι σε 10βαθμη κλίμακα κι όχι σε 4βαθμη όπως στην εσωτερική. Αυτό είναι άκρως αντιφατικό....
Δεν επιθυμούν να εμπλακούν σε διαδικασίες ως επιπλέον υποχρέωση επειδή αρκετοί είναι ήδη φορτωμένοι.
Προσωπικά δεν επιθυμω να εμπλακω καθολου για τους παρακάτω λογους:
Μου παίρνει πολύ χρόνο στο σπίτι τα απογευματα η προετοιμασία της επόμενης ημέρας, φαντάζομαι πολλές ειδικότητες με αντιλαμβάνονται.
Δεν εχω καμία εκπαίδευση αξιολογητή ωστε να προβω στην οποιαδήποτε αξιολογηση. Αλλο πράγμα η καταγραφη προβλημάτων που όλοι μας είμαστε σε θεση να κανουμε,  αλλά αυτό δεν είναι αξιολόγηση. Αυτό μπορεί και μονος του μια φορά το χρόνο ο διευθυντης σε συνεργασία με συζητηση με τους εκπαιδευτικους να το πράξει, να το συνταξει και να το στείλει.
Ετσι ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι, οτι εβγαλαν την υποχρεωση, απλα δεν ειναι αξιολογηση.
Προσωπικά και οι περισσότεροι στο σχολειο μας λενε, "να ερθει στην ταξη να δουν πως κανω μαθημα», οχι ομως καποιος συμβουλος ασχετος από το ΠΕΚΕσ αλλά από καταλληλη κεντρικη ομαδα του υπουργειου.

Τα παραπάνω δεν αποτελουν εναντιωση στην αξιολόγηση

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 12:00:49 μμ »
Δεν επιθυμούν να εμπλακούν σε διαδικασίες ως επιπλέον υποχρέωση επειδή αρκετοί είναι ήδη φορτωμένοι.
Προσωπικά δεν επιθυμω να εμπλακω καθολου για τους παρακάτω λογους:
Μου παίρνει πολύ χρόνο στο σπίτι τα απογευματα η προετοιμασία της επόμενης ημέρας, φαντάζομαι πολλές ειδικότητες με αντιλαμβάνονται.
Δεν εχω καμία εκπαίδευση αξιολογητή ωστε να προβω στην οποιαδήποτε αξιολογηση. Αλλο πράγμα η καταγραφη προβλημάτων που όλοι μας είμαστε σε θεση να κανουμε,  αλλά αυτό δεν είναι αξιολόγηση. Αυτό μπορεί και μονος του μια φορά το χρόνο ο διευθυντης σε συνεργασία με συζητηση με τους εκπαιδευτικους να το πράξει, να το συνταξει και να το στείλει.
Ετσι ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι, οτι εβγαλαν την υποχρεωση, απλα δεν ειναι αξιολογηση.
Προσωπικά και οι περισσότεροι στο σχολειο μας λενε, "να ερθει στην ταξη να δουν πως κανω μαθημα», οχι ομως καποιος συμβουλος ασχετος από το ΠΕΚΕσ αλλά από καταλληλη κεντρικη ομαδα του υπουργειου.

Τα παραπάνω δεν αποτελουν εναντιωση στην αξιολόγηση

Σε όλα τα παραπάνω συμφωνώ απολύτως κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 12:15:18 μμ »
Οι κρυφές ατζέντες είναι κατασκεύασμα κάποιων για να θέτουν την ερμηνεία τους ως την απόλυτη αλήθεια. Πχ το 2014 καμία απόλυση δεν έγινε. Το αναφέρουν το γεγονός όμως κάποιοι ως απόλυση. Σε διαθεσιμότητα τέθηκαν και έπαιρναν το μεγαλύτερο μέρος του μισθού τους χωρίς να καταβάλουν κανένα έργο! Το ποιος καθιέρωσε αυτό να αποκαλείται απόλυση, γιατί το κάνει, ποιοι επηρεάζονται και πόσοι, είναι εύκολο να απαντηθεί.
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Δεν τρομοκρατώ και δεν εκφοβίζομαι. Είμαστε μορφωμένοι ενήλικες με κρίση και αποφασίζουμε εν προκειμένω για τον εαυτό μας. Για αλληλεγγύη σε αυτό το ζήτημα θα έπρεπε να προκηρυχθεί απεργία ώστε να φανεί η δυσαρέσκεια. Αυτό το αλλοπρόσαλο να απέχω, να κάνω απεργία-αποχή υπογράφοντας ένα χαρτί που διακίνησε η ολμε, για να στηρίξω τον κλάδο, το θεωρώ επαίσχυντο για τους εκπαιδευτικούς! Και περισσότερο που έμαθα ότι ούτε στη στάση δεν συμμετείχε κανείς! Στηριζόμενοι στην άνεση και τη βολή της δημόσιας θέσης μας, χωρίς αγώνα, να απαιτούμε και να θεωρούμε φασιστικό και αυταρχικό το υπουργείο, που νομοθετεί, και απαιτεί να γίνει η δουλειά, είναι αστείο! Ο αυταρχισμός της μάζας είναι χειρότερος. Μαζοποιηθήκατε. Κανένας δεν αποφάσισε ελεύθερα, χωρίς πίεση, χωρίς φόβο. Την ηθική μου ελευθερία δεν την ξεπουλώ! Σέβομαι την απόφαση εκείνου που δεν θέλει να εκτελέσει τα συγκεκριμένα καθήκοντα. Με δική του ελεύθερη επιλογή. Το σέβομαι. Γιατί χρειάζεται τον πατερούλη - ολμε; Πώς διασφαλίζει ότι έχει αξιοπιστία αυτό το χαρτί; Δεχθήκατε πιέσεις. Την μεγαλύτερη που υπάρχει εσωτερική πίεση: να μη φανώ ότι δεν στηρίζω τον κλάδο.
Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι ο κλάδος ωφελείται από την εφαρμογή της αξιολόγησης. Και όπως έχει αναφέρει το μέλος jure πρόκειται για εσπα. Αν ακυρωθεί όπως προ ετών ξανά και για την αξιολόγηση και για την τράπεζα θεμάτων, το κράτος, δηλαδή όλοι εμείς, θα χρεωθούμε επιπλέον των ήδη χρεών μας.
Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Δεν κατανοώ τις αντιδράσεις. Διαβάστε με ψυχραιμία το φεκ.

Σε αυτό το θρεντ έχω γράψει αρκετά μηνύματα εκφέροντας την προσωπική μου άποψη και εκφάζοντας ποια θα είναι η δική μου θέση, χωρίς να παροτρύνω ποτέ κάποιον άλλο για το τι θα πρέπει να κάνει ή να μην κάνει.
Ο συνάδελφος που κάνω παράθεση από πάνω κάνει εμφανώς προπαγάνδα προσπαθώντας με πολύ έντονο τρόπο να πείσει, να απειλήσει, να εξαπατήσει.... γιατί άραγε; Τι έχει να κερδίσει;

Σχετικά με την εξαπάτηση, προσοχή συνάδελφοι. Στο ποστ παραπάνω τάχα αναρωτιέται γιατί χρειάζεται η κάλυψη της ΟΛΜΕ για να αρνηθούμε να συμμετέχουμε στην αξιολόγηση. Προφανώς και χρειάζεται η καλυψη του συνδικαλιστικού μας οργάνου. Δεν μπορεί κάποιος δημόσιος υπάλληλος απλά να αρνηθεί να εκτελέσει ένα από τα καθήκοντα που του αναθέτει ο εργοδότης του χωρίς να θεωρηθεί ότι κάνει άρνηση εκτέλεσης εργασίας ή παράβαση καθήκοντος. Για να είμαστε καλυμένοι θα πρέπει να έχει κυρηχθεί επίσημη απεργία από το συνδικαλιστικό όργανο και μάλιστα με συγκεκριμένες διαδικασίες (π.χ. έκδοση εξωδίκου, κ.λπ). Γι’ αυτό χρειάζεται να υπογράψουμε το χαρτί που αναφέρει ότι συμμετέχουμε σε απεργία και δεν αρνούμαστε απλά να κάνουμε τη δουλειά μας.

Σχετικά με το γιατί δεν κάνουμε απεργία διαρκείας, σύμφωνα με τον TimPap, να σταματήσουμε δηλαδή να κάνουμε μαθήματα επ’ αόριστο, απλά και μόνο για να μην συμμετέχουμε στο σύλλογο της αξιολόγησης, νομίζω ότι είναι προφανές ότι ο τρόπος της αποχής που επιλέχθηκε είναι ο καταλληλότερος σε αυτή τη χρονική στιγμή και ο ηθικότερος κατά την άποψή μου, εφόσον δεν δημιουργεί πρόβλημα στους μαθητές μας. Αν χρειαστεί διαφορετική κινητοποίηση, θα το συζητήσουμε ξανά και θα κάνει ο καθένας ό,τι επιλέξει. Να μας επιτρέψει λοιπόν ο συνάδελφος να ακολουθήσουμε την στρατηγική που επιθυμούμε εμείς, χωρίς να τον ρωτήσουμε. Ο ίδιος αν θέλει, ας κηρύξει μόνος του απεργία διαρκείας και ας σταματήσει να παραδίδει μαθήματα στους μαθητές του χωρίς καμία κάλυψη από την ΟΛΜΕ. Θα χαρώ να μάθω τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 12:24:02 μμ »
Σε αυτό το θρεντ έχω γράψει αρκετά μηνύματα εκφέροντας την προσωπική μου άποψη και εκφάζοντας ποια θα είναι η δική μου θέση, χωρίς να παροτρύνω ποτέ κάποιον άλλο για το τι θα πρέπει να κάνει ή να μην κάνει.
Ο συνάδελφος που κάνω παράθεση από πάνω κάνει εμφανώς προπαγάνδα προσπαθώντας με πολύ έντονο τρόπο να πείσει, να απειλήσει, να εξαπατήσει.... γιατί άραγε; Τι έχει να κερδίσει;

Σχετικά με την εξαπάτηση, προσοχή συνάδελφοι. Στο ποστ παραπάνω τάχα αναρωτιέται γιατί χρειάζεται η κάλυψη της ΟΛΜΕ για να αρνηθούμε να συμμετέχουμε στην αξιολόγηση. Προφανώς και χρειάζεται η καλυψη του συνδικαλιστικού μας οργάνου. Δεν μπορεί κάποιος δημόσιος υπάλληλος απλά να αρνηθεί να εκτελέσει ένα από τα καθήκοντα που του αναθέτει ο εργοδότης του χωρίς να θεωρηθεί ότι κάνει άρνηση εκτέλεσης εργασίας ή παράβαση καθήκοντος. Για να είμαστε καλυμένοι θα πρέπει να έχει κυρηχθεί επίσημη απεργία από το συνδικαλιστικό όργανο και μάλιστα με συγκεκριμένες διαδικασίες (π.χ. έκδοση εξωδίκου, κ.λπ). Γι’ αυτό χρειάζεται να υπογράψουμε το χαρτί που αναφέρει ότι συμμετέχουμε σε απεργία και δεν αρνούμαστε απλά να κάνουμε τη δουλειά μας.

Ακριβώς...δείτε αυτή την παράγραφο και βγάλτε συμπεράσματα!!!! Ευχαριστώ, μυωπία, με κάλυψες, γιατί ΔΕΝ γίνεται να βασιστούμε στο χαρτί αυτό...καθείς κι απάνω του!!! Μόνο μην ξανακουστεί κάτι για μάχη, αγώνες και τέτοια ιδανικά...οι αγώνες δίνονται αλλού.
Ε ρε τι πάθαμε!!!!
Δεν συμμετέχουν βρε παιδιά στις απεργίες...εκεί εκεί είναι γυμνός ο βασιλιάς. Με τον μισθό τους δεν παίζουν οι εθελόδουλοι συνάδελφοι. Αυτό το ωραίο κατασκεύασμα της λευκής, της αποχής, της δεν ξέρω κι εγώ πώς έχει βαφτιστεί αεργίας, βόλεψε πολύ και πολλοί το αγάπησαν. Μείνετε μόνοι σας, φίλοι, να ανταλλάσσετε αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!! Μην πιέζετε όμως και μην εκβιάζετε τον κόσμο για δήθεν απολύσεις...λίγη μα λίγη αξιοπρέπεια. Καθείς αποφασίζει μόνος του. Αν δεν έχεις προσπαθήσει να πείσεις κανέναν (δεν σε έχω μελετήσει), μπράβο σου. Δεν το κάνουν όλοι....ε;;;

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 12:32:51 μμ »
15 σελιδες κουβέντα και επαναστατκα μανιφέστα , κλάμα για το φόρτο εργασίας επειδή ετοιμάζουμε το μάθημα για την επόμενη μέρα!? το οποίο είναι απο 18-23 ώρες, χωρίς εργασιακό ωράριο  ;D

Οκ. Εκ του ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ βέβαια άλλα βλέπουμε γιατί παίζουν μπουνιές όλοι στη κυριολεξία να πάνε αναπληρωτές και αγοράζουν από προφισενσι μέχρι μεταπτυχιακά με πινακες μεχρι και με 32,000?!?! ΤΟΣΟ χάλια τα ελληνικά σχολεία!!Οποιος δεν αντέχει το φόρτο στα σχολεία υπάρχουν κ τα φροντιστήρια  με 480 ευρω, κ 12ωρα και εκεί η αξιολογηση είναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΟΥΡΑ, σουτ έτσι κ ο μαθητής δεν πάρει το λοουερ ή δεν γράψει πανελληνιες. 

Τώρα για την αξιολόγηση , όλα αυτά τα μανιφέστα θα εξαφανιζταν σε μία μέρα, όχι με απόλυση , ούτε καν με περικοπή μισθού, έφτανε η περικοπή ΜΙΣΟΥ μορίου προυπηρεσίας για να κάνουν όλοι οι αναπληρωτές κο κο κο , η στέρηση διακαιωματος "αποσπασης"/ "μετάθεσης", ημερών "εκπαιδευτικής 'αδειας" κ άλλες αβάντες κλπ στους μόνιμους . Αλλά η Κεραμέως δεν θέλει να τα σπάσει με τη πελατεία κ τα ψηφαλάκια του υπουργείου κ το μόνο που βρήκε ήταν η ποινή για διευθυντές ?! Νικη μου , δεν θα γίνει αξιολόγηση, ίσα που ξεφτιλίζεσαι πάλι στο πανελληνιο που καταλαβαίνει ότι σε έχει και σε κλωτσάει η ΟΛΜΕ, τζάμπα τα λες, τζάμπα δίνεις παράταση .

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 01:30:26 μμ »
δαφνη τα ειπες ολα!!!!!!!!!!++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 01:50:19 μμ »
15 σελιδες κουβέντα και επαναστατκα μανιφέστα , κλάμα για το φόρτο εργασίας επειδή ετοιμάζουμε το μάθημα για την επόμενη μέρα!? το οποίο είναι απο 18-23 ώρες, χωρίς εργασιακό ωράριο  ;D

Οκ. Εκ του ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ βέβαια άλλα βλέπουμε γιατί παίζουν μπουνιές όλοι στη κυριολεξία να πάνε αναπληρωτές και αγοράζουν από προφισενσι μέχρι μεταπτυχιακά με πινακες μεχρι και με 32,000?!?! ΤΟΣΟ χάλια τα ελληνικά σχολεία!!Οποιος δεν αντέχει το φόρτο στα σχολεία υπάρχουν κ τα φροντιστήρια  με 480 ευρω, κ 12ωρα και εκεί η αξιολογηση είναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΟΥΡΑ, σουτ έτσι κ ο μαθητής δεν πάρει το λοουερ ή δεν γράψει πανελληνιες. 

Τώρα για την αξιολόγηση , όλα αυτά τα μανιφέστα θα εξαφανιζταν σε μία μέρα, όχι με απόλυση , ούτε καν με περικοπή μισθού, έφτανε η περικοπή ΜΙΣΟΥ μορίου προυπηρεσίας για να κάνουν όλοι οι αναπληρωτές κο κο κο , η στέρηση διακαιωματος "αποσπασης"/ "μετάθεσης", ημερών "εκπαιδευτικής 'αδειας" κ άλλες αβάντες κλπ στους μόνιμους . Αλλά η Κεραμέως δεν θέλει να τα σπάσει με τη πελατεία κ τα ψηφαλάκια του υπουργείου κ το μόνο που βρήκε ήταν η ποινή για διευθυντές ?! Νικη μου , δεν θα γίνει αξιολόγηση, ίσα που ξεφτιλίζεσαι πάλι στο πανελληνιο που καταλαβαίνει ότι σε έχει και σε κλωτσάει η ΟΛΜΕ, τζάμπα τα λες, τζάμπα δίνεις παράταση .


δαφνη τα ειπες ολα!!!!!!!!!!++++++++++++++++


Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε!!!
http://iep.edu.gr/el/odigoi-kai-ergaleia-m
ΟΔΗΓΟΙ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΑ


Διαβάστε τι ακριβώς ζητούν και μετά ελάτε να συζητήσουμε με βάση τις εξειδικευμένες γνώσεις σας. Καλοί οι χαρακτηρισμοί και οι αφορισμοί, αλλά τα επιχειρήματα προχέουν.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 01:58:02 μμ »
15 σελιδες κουβέντα και επαναστατκα μανιφέστα , κλάμα για το φόρτο εργασίας επειδή ετοιμάζουμε το μάθημα για την επόμενη μέρα!? το οποίο είναι απο 18-23 ώρες, χωρίς εργασιακό ωράριο  ;D

Οκ. Εκ του ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ βέβαια άλλα βλέπουμε γιατί παίζουν μπουνιές όλοι στη κυριολεξία να πάνε αναπληρωτές και αγοράζουν από προφισενσι μέχρι μεταπτυχιακά με πινακες μεχρι και με 32,000?!?! ΤΟΣΟ χάλια τα ελληνικά σχολεία!!Οποιος δεν αντέχει το φόρτο στα σχολεία υπάρχουν κ τα φροντιστήρια  με 480 ευρω, κ 12ωρα και εκεί η αξιολογηση είναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΟΥΡΑ, σουτ έτσι κ ο μαθητής δεν πάρει το λοουερ ή δεν γράψει πανελληνιες. 

Τώρα για την αξιολόγηση , όλα αυτά τα μανιφέστα θα εξαφανιζταν σε μία μέρα, όχι με απόλυση , ούτε καν με περικοπή μισθού, έφτανε η περικοπή ΜΙΣΟΥ μορίου προυπηρεσίας για να κάνουν όλοι οι αναπληρωτές κο κο κο , η στέρηση διακαιωματος "αποσπασης"/ "μετάθεσης", ημερών "εκπαιδευτικής 'αδειας" κ άλλες αβάντες κλπ στους μόνιμους . Αλλά η Κεραμέως δεν θέλει να τα σπάσει με τη πελατεία κ τα ψηφαλάκια του υπουργείου κ το μόνο που βρήκε ήταν η ποινή για διευθυντές ?! Νικη μου , δεν θα γίνει αξιολόγηση, ίσα που ξεφτιλίζεσαι πάλι στο πανελληνιο που καταλαβαίνει ότι σε έχει και σε κλωτσάει η ΟΛΜΕ, τζάμπα τα λες, τζάμπα δίνεις παράταση .
... Ευτυχώς που η Σιβηρία ανήκει Ρωσία και όχι Ελλάδα αλλιώς θα προτείνατε έναν μήνα εξορία στους -40οC για όποιον είναι αντίθετος στην διαδικασία εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μονάδας!!!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 02:25:02 μμ »
Ακριβώς...δείτε αυτή την παράγραφο και βγάλτε συμπεράσματα!!!! Ευχαριστώ, μυωπία, με κάλυψες, γιατί ΔΕΝ γίνεται να βασιστούμε στο χαρτί αυτό...καθείς κι απάνω του!!! Μόνο μην ξανακουστεί κάτι για μάχη, αγώνες και τέτοια ιδανικά...οι αγώνες δίνονται αλλού.
Ε ρε τι πάθαμε!!!!
Δεν συμμετέχουν βρε παιδιά στις απεργίες...εκεί εκεί είναι γυμνός ο βασιλιάς. Με τον μισθό τους δεν παίζουν οι εθελόδουλοι συνάδελφοι. Αυτό το ωραίο κατασκεύασμα της λευκής, της αποχής, της δεν ξέρω κι εγώ πώς έχει βαφτιστεί αεργίας, βόλεψε πολύ και πολλοί το αγάπησαν. Μείνετε μόνοι σας, φίλοι, να ανταλλάσσετε αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!! Μην πιέζετε όμως και μην εκβιάζετε τον κόσμο για δήθεν απολύσεις...λίγη μα λίγη αξιοπρέπεια. Καθείς αποφασίζει μόνος του. Αν δεν έχεις προσπαθήσει να πείσεις κανέναν (δεν σε έχω μελετήσει), μπράβο σου. Δεν το κάνουν όλοι....ε;;;

Μπορώ να σου πω ότι σίγουρα εσύ δεν ανήκεις σε αυτούς που δεν το κάνουν.  ::)

Έκρινα ότι μπορώ να στηριχθώ στο χαρτί αυτό, που αναφέρει ότι η ΟΛΜΕ έχει κηρύξει απεργία-αποχή μέσω εξωδίκου στις 8/2. Διαβάζουμε πριν βάλουμε την υπογραφή μας... ::)

Οπότε πάλι κινδυνολογείς. Μην υπογράφεις το χαρτί όσο θες και άσε μας εμάς (τους υπόλοιπους μερικούς δεκάδες χιλιάδες) μόνους μας, όπως λες....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159563
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 366
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.