*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 183631 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 09:00:17 μμ »
Μπορούσες είτε στο email που έστειλες είτε σε ξεχωριστό κείμενο να παραθέσεις τους λόγους αποχής. Επίσης μπορούσες να παραστείς στο σύλλογο, να τοποθετηθείς και να επεξηγήσεις την θέση σου. Οι παραπάνω πληροφορίες μου δόθηκαν από την διαδικτυακή ενημέρωση που οργάνωσε η β ελμε Αθήνας...

Μα δε σου φαίνεται παρωδία το: Μαζί στο "αρνιέμαι" και χώρια στο "γιατί"; Άλλο ένα σημείο που αποθαρρύνει τη συνοχή επί της ουσίας. Κατ' εμέ, η ουσία είναι στο "γιατί" και όχι στο "αρνιέμαι" και αυτό πρέπει να αναδειχθεί. Έτσι, θα μας θωράκιζε, όχι μόνο νομικά (όπως, να δεχτώ καλόπιστα πως, κάνει τώρα) αλλά και απέναντι στους επικριτές μας που σπεύδουν να μας μειώσουν σε αντιρρησίες, ανεπίδεκτους αλλαγής και πολλά άλλα κοσμητικά.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:59:19 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:00:34 μμ »
Δείκτες και ποσοτική κατάταξη σχολικής μονάδας κατόπιν εξωτερικής αξιολόγησης... κάποιοι θα είστε εκπαιδευτικοί σε "καλά" σταθμισμένα σχολεία τα οποία θα έχουν καλή χρηματοδότηση και ασφαλώς αρκετές απαιτήσεις από τους γονείς για ακόμη περισσότερα... άλλοι δε, θα είστε εκπαιδευτικοί σε σχολεία με χαμηλό δείκτη και χαμηλές επιδόσεις μαθητών και με πενιχρή χρηματοδότηση... οι γονείς του καλού μαθητή θα ζητάνε εγγραφή του παιδιού του στο πρώτο ενώ το παρτάλι θα πηγαίνει στο δεύτερο... τι δεν καταλαβαίνετε... η κατηγοριοποίηση μιας σχολικής μονάδας δεν θα περιορίζεται μόνον στα προβλήματα που έχει... "το γλυκό θα δέσει απόλυτα" με εξωτερική αξιολόγηση-τράπεζα θεμάτων διαβαθμισμένης δυσκολίας και ατομική αξιολόγηση εκπαιδευτικών... προς το παρόν μην ασχολείστε με το ποιοι δήλωσαν αποχή ή υπέρ... θα τα δείτε όλα σε βάθος διετίας... είναι νωρίς ακόμη να διχαζόμαστε... η εποχή της αγανάκτησης θα έρθει σε δύο χρόνια από τώρα... όσοι είναι υπέρ της αξιολόγησης να ξέρουν πως δεν θα είναι όπως την έχουν φανταστεί... όσοι είναι κατά επίσης... ειλικρινά βλέπω τις αντιπαραθέσεις αρκετών εδώ μέσα και το μόνον που θέλω να επισημάνω είναι πως το κερασάκι στην τούρτα μπαίνει στο τέλος... μετά το παντεσπάνι και την κρέμα ζαχαροπλαστικής...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:27:55 μμ »
Η απόλυτη ξεφτίλα η στάση κάποιων συναδέλφων που ενώ είναι κατά της αξιολόγησης, δήλωσαν υπέρ από φόβο και όχι μόνο. Ήξεραν ότι η πλειοψηφία στο σχολείο τους ειναι κατά και ότι δε θα άλλαζε κάτι με τη θετική τους ψήφο.
Έτσι με έναν σμπάρο 2 τρυγονια, και αξιολόγηση δε κάνουν και έχουν τον ποπό τους καλυμμένο.
Ντροπή πραγματικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:51:53 μμ από Wolowitz »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:29:10 μμ »
Μα δε σου φαίνεται παρωδία το: Μαζί στο "αρνιέμαι" και χώρια στο "γιατί"; Άλλο ένα σημείο που αποθαρρύνει τη συνοχή επί της ουσίας. Κατ' εμέ, η ουσία είναι στο "γιατί" και όχι στο "αρνιέμαι" και αυτό πρέπει να αναδειχθεί. Έτσι, θα μας θωράκιζε, όχι μόνο νομικά (όπως, να δεχτώ καλόπιστα πως, κάνει τώρα) αλλά και απέναντι στους επικριτές μας που σπεύδουν να μας μειώσουν σε αντιρρησίες, ανεπίδεκτους αλλαγής και πολλά άλλα κοσμητικά.
Με όποιον από εκείνους που υπέγραψαν εγώ συζήτησα, τι γιατί συνοψιζόταν σε μια φράση: έχει πολλή δουλειά. Και βέβαια δεν είχαν διαβάσει το φεκ. Άκουσαν ότι θα έχει πολλή δουλειά. Βγες στην κοινωνία να το αναδείξεις αυτό. Εγώ ντρέπομαι. Δεν υπάρχει εξήγηση. Απλώς άρνηση. Όπως τόσα χρόνια. Και να το πάρει τώρα πίσω θα ρθει τον Σεπτέμβριο και τι θα γίνει; Ξανά τα ίδια. Κατά τάλλα όλοι είναι υπέρ της αξιολόγησης. Λυπάμαι πολύ. Δεν πείθετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:59:19 »

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 10:48:15 μμ »
Με όποιον από εκείνους που υπέγραψαν εγώ συζήτησα, τι γιατί συνοψιζόταν σε μια φράση: έχει πολλή δουλειά. Και βέβαια δεν είχαν διαβάσει το φεκ. Άκουσαν ότι θα έχει πολλή δουλειά. Βγες στην κοινωνία να το αναδείξεις αυτό. Εγώ ντρέπομαι. Δεν υπάρχει εξήγηση. Απλώς άρνηση. Όπως τόσα χρόνια. Και να το πάρει τώρα πίσω θα ρθει τον Σεπτέμβριο και τι θα γίνει; Ξανά τα ίδια. Κατά τάλλα όλοι είναι υπέρ της αξιολόγησης. Λυπάμαι πολύ. Δεν πείθετε.

Δεν αντιλέγω. Πράγματι, υπάρχουν και αυτοί. Αυτό όμως δεν πρέπει να μας οδηγεί στην αντίληψη πώς όλοι όσοι δεν θέλουν την αξιολόγηση σε αυτό το πλαίσιο (δλδ. με αυτό το σχεδιασμό, σε αυτό το χρονοδιάγραμμα) ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία. Υπάρχουν βάσιμοι λόγοι αντίρρησης σε αγελαία και πειθήνια συμμόρφωση (έχουν συζητηθεί και εδώ και έχουν διατυπωθεί και από έγκριτους επιστήμονες και από εκπαιδευτικούς) της δεδομένης αξιολόγησης ώστε να προσπαθήσουμε να τους αναδείξουμε με σκοπό την πρόκληση διαλόγου και συλλογικού επανασχεδιασμού της.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση/αγανάκτηση όταν έχει κάποιος εμπειρίες μόνο από την κατηγορία των εκπαιδευτικών που περιγράφει ο TimPap, αλλά αυτό δεν είναι λόγος "τσουβαλιάσματος" όλων των σκεπτόμενων, εχόντων ανησυχίες και αντίλογο σε αυτήν την αξιολόγηση. Τουναντίον, αυτή η συμπεριφορά ενισχύει το γηπεδισμό και τα δίπολα/στρατόπεδα και δεν μπορώ να πιστέψω πως οποιοσδήποτε νουνεχής, ψύχραιμος και άξιος συνάδελφος μπορεί να φανταστεί πως μας κάνει καλό αυτό. Μην ξεχνάμε δε πως το δόγμα "Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας" το εξέφραζαν "δημοκρατικές" προσωπικότητες όπως Μιχαλολιάκος, Μπους κ.α.

Παρεμπιπτόντως και χάριν διαλόγου, αν η διερεύνηση επί των αξόνων και σύνταξη των αναφορών οδηγεί σε αύξηση του θεμελιωμένου ωραρίου, υπάρχει περίπτωση το "πολλή δουλειά" να αναφέρεται (έστω και ως ατυχής/παραπλανητική διατύπωση) και στην ανησυχία/πιθανότητα της εντατικοποίησης του επαγγέλματος και απεμπόλησης των κεκτημένων (βλ. εισαγωγή καθεστώτος 40ωρου και στους εκπαιδευτικούς).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2021, 12:16:05 πμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 02:34:56 πμ »
Η απόλυτη ξεφτίλα η στάση κάποιων συναδέλφων που ενώ είναι κατά της αξιολόγησης, δήλωσαν υπέρ από φόβο και όχι μόνο. Ήξεραν ότι η πλειοψηφία στο σχολείο τους ειναι κατά και ότι δε θα άλλαζε κάτι με τη θετική τους ψήφο.
Έτσι με έναν σμπάρο 2 τρυγονια, και αξιολόγηση δε κάνουν και έχουν τον ποπό τους καλυμμένο.
Ντροπή πραγματικά.

Υπάρχουν τέτοιες λέρες;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 08:35:50 πμ »
Δεν αντιλέγω. Πράγματι, υπάρχουν και αυτοί. Αυτό όμως δεν πρέπει να μας οδηγεί στην αντίληψη πώς όλοι όσοι δεν θέλουν την αξιολόγηση σε αυτό το πλαίσιο (δλδ. με αυτό το σχεδιασμό, σε αυτό το χρονοδιάγραμμα) ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία. Υπάρχουν βάσιμοι λόγοι αντίρρησης σε αγελαία και πειθήνια συμμόρφωση (έχουν συζητηθεί και εδώ και έχουν διατυπωθεί και από έγκριτους επιστήμονες και από εκπαιδευτικούς) της δεδομένης αξιολόγησης ώστε να προσπαθήσουμε να τους αναδείξουμε με σκοπό την πρόκληση διαλόγου και συλλογικού επανασχεδιασμού της.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση/αγανάκτηση όταν έχει κάποιος εμπειρίες μόνο από την κατηγορία των εκπαιδευτικών που περιγράφει ο TimPap, αλλά αυτό δεν είναι λόγος "τσουβαλιάσματος" όλων των σκεπτόμενων, εχόντων ανησυχίες και αντίλογο σε αυτήν την αξιολόγηση. Τουναντίον, αυτή η συμπεριφορά ενισχύει το γηπεδισμό και τα δίπολα/στρατόπεδα και δεν μπορώ να πιστέψω πως οποιοσδήποτε νουνεχής, ψύχραιμος και άξιος συνάδελφος μπορεί να φανταστεί πως μας κάνει καλό αυτό. Μην ξεχνάμε δε πως το δόγμα "Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας" το εξέφραζαν "δημοκρατικές" προσωπικότητες όπως Μιχαλολιάκος, Μπους κ.α.

Παρεμπιπτόντως και χάριν διαλόγου, αν η διερεύνηση επί των αξόνων και σύνταξη των αναφορών οδηγεί σε αύξηση του θεμελιωμένου ωραρίου, υπάρχει περίπτωση το "πολλή δουλειά" να αναφέρεται (έστω και ως ατυχής/παραπλανητική διατύπωση) και στην ανησυχία/πιθανότητα της εντατικοποίησης του επαγγέλματος και απεμπόλησης των κεκτημένων (βλ. εισαγωγή καθεστώτος 40ωρου και στους εκπαιδευτικούς).
Ορθότατα τα όσα λες. Αν μελετήσεις προσεχτικά τα μηνύματα ακόμη και εδώ μέσα οι χαρακτηρισμοί προς εκείνους που είμαστε υπέρ της αξιολόγησης δίνουν και παίρνουν. Μόνο πως δεν είμαι ο άντρας της Κεραμέως δεν μου χουν προσάψει. Αποκλείεται δηλαδή κάποιος να το αποδέχεται, αν δεν είναι δεξιός, πληρωμένος ή δεν ξέρω και εγώ ό,τι άλλο. Όπως συνέβη και με τις τηλεκλογές! Έκρινα και αποφάσισα. Έχω απαντήσει σε ένα προς ένα στα επιχειρήματα κατά της αξιολόγησης που άκουσα. Εμπεριστατωμένη μελέτη δεν έχω δει. Και ούτε μια πρόταση της ολμε για την αξιολόγησή μας τόσες δεκαετίες. Κινείται στο δόγμα:μη μας πειράζετε! Όσο για το ωράριο είναι ήδη νομοθετημένο το 8-2 στα σχολεία. Πόσοι το τηρούν; Πάντα δυο τρεις φορτώνονται σε κάθε σχολείο με εξωδιδακτικές που απαιτούν πολύ χρόνο. Αρκετοί άλλοι είναι μάθημα και τέλος. Μήπως φοβούνται μην τυχόν και χρειαστεί να συνεργαστούν και να αφιερώσουν χρόνο για το σχολείο;
Ωραία τα λες, συνάδελφε, αλλά νομίζω εκπροσωπεί αυτή η άποψη εσένα και κανα δυο άλλους.
Το πολωτικό κλίμα μακριά από εμένα. Και ας με δαχτυλοδείχνουν εφόσον στη συνείδησή μου είναι καθαρός και αποφάσισα με ελεύθερη βούληση, δεν με ενοχλεί τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 08:40:17 πμ »
Δείκτες και ποσοτική κατάταξη σχολικής μονάδας κατόπιν εξωτερικής αξιολόγησης... κάποιοι θα είστε εκπαιδευτικοί σε "καλά" σταθμισμένα σχολεία τα οποία θα έχουν καλή χρηματοδότηση και ασφαλώς αρκετές απαιτήσεις από τους γονείς για ακόμη περισσότερα... άλλοι δε, θα είστε εκπαιδευτικοί σε σχολεία με χαμηλό δείκτη και χαμηλές επιδόσεις μαθητών και με πενιχρή χρηματοδότηση... οι γονείς του καλού μαθητή θα ζητάνε εγγραφή του παιδιού του στο πρώτο ενώ το παρτάλι θα πηγαίνει στο δεύτερο... τι δεν καταλαβαίνετε... η κατηγοριοποίηση μιας σχολικής μονάδας δεν θα περιορίζεται μόνον στα προβλήματα που έχει... "το γλυκό θα δέσει απόλυτα" με εξωτερική αξιολόγηση-τράπεζα θεμάτων διαβαθμισμένης δυσκολίας και ατομική αξιολόγηση εκπαιδευτικών... προς το παρόν μην ασχολείστε με το ποιοι δήλωσαν αποχή ή υπέρ... θα τα δείτε όλα σε βάθος διετίας... είναι νωρίς ακόμη να διχαζόμαστε... η εποχή της αγανάκτησης θα έρθει σε δύο χρόνια από τώρα... όσοι είναι υπέρ της αξιολόγησης να ξέρουν πως δεν θα είναι όπως την έχουν φανταστεί... όσοι είναι κατά επίσης... ειλικρινά βλέπω τις αντιπαραθέσεις αρκετών εδώ μέσα και το μόνον που θέλω να επισημάνω είναι πως το κερασάκι στην τούρτα μπαίνει στο τέλος... μετά το παντεσπάνι και την κρέμα ζαχαροπλαστικής...
Ορίστε! Τέτοιου τύπου ερμηνείες δεν είναι ύπουλος και δόλιος τρόπος εξαπάτησης ώστε να υπογράψουν ναι στην αποχή; Με βάση ποιο στοιχείο του φεκ προκύπτουν τα όσα γράφεις! Αν είναι δυνατόν ο καθένας αναμασά τις ερμηνείες των παρατάξεων και τις εμφανίζει ως αυθεντία. Με συγχωρείτε κέρετε πώς χρηματοδοτούνται τα σχολεία; Που ο όρος δεν είναι ο δόκιμος για την περίσταση. Προφανώς αγνοείτε. Οι δήμοι πληρώνουν και φυσικά κάποιοι είναι εύρωστοι και κάποιοι δεν είναι. Μη τρομοκρατείτε τον κόσμο!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 09:15:17 πμ »
Ορίστε! Τέτοιου τύπου ερμηνείες δεν είναι ύπουλος και δόλιος τρόπος εξαπάτησης ώστε να υπογράψουν ναι στην αποχή; Με βάση ποιο στοιχείο του φεκ προκύπτουν τα όσα γράφεις! Αν είναι δυνατόν ο καθένας αναμασά τις ερμηνείες των παρατάξεων και τις εμφανίζει ως αυθεντία. Με συγχωρείτε κέρετε πώς χρηματοδοτούνται τα σχολεία; Που ο όρος δεν είναι ο δόκιμος για την περίσταση. Προφανώς αγνοείτε. Οι δήμοι πληρώνουν και φυσικά κάποιοι είναι εύρωστοι και κάποιοι δεν είναι. Μη τρομοκρατείτε τον κόσμο!
"ύπουλος και δόλιος τρόπος εξαπάτησης ώστε να υπογράψουν ναι στην αποχή"... Πάντως αν είστε εκπαιδευτικός κρίμα... σας έχει "στερηθεί" το δικαστικό σώμα... θα κάνατε σπουδαία καριέρα ως ανακριτής - Εισαγγελέας ή θα μπορούσατε να γίνετε ένας δεινός ποινικολόγος!!!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 11:09:04 πμ »
Με όποιον από εκείνους που υπέγραψαν εγώ συζήτησα, τι γιατί συνοψιζόταν σε μια φράση: έχει πολλή δουλειά. Και βέβαια δεν είχαν διαβάσει το φεκ. Άκουσαν ότι θα έχει πολλή δουλειά. Βγες στην κοινωνία να το αναδείξεις αυτό. Εγώ ντρέπομαι. Δεν υπάρχει εξήγηση. Απλώς άρνηση. Όπως τόσα χρόνια. Και να το πάρει τώρα πίσω θα ρθει τον Σεπτέμβριο και τι θα γίνει; Ξανά τα ίδια. Κατά τάλλα όλοι είναι υπέρ της αξιολόγησης. Λυπάμαι πολύ. Δεν πείθετε.
Κι εγώ ντρέπομαι που υπάρχουν τέτοιοι γκεμπελικοί συνάδελφοι( ; ) σαν εσένα. Ευτυχώς είστε 1-2 μόνο που απλά ποστάρετε συνεχόμενα. Εντάξει τα μάθαμε τα non paper και τις εντολές των τοπικών, είπατε την προπαγνώμη σας, δεν πείσατε σαν άλλοι ψεύτες βοσκοί. Από την άλλη δικαιολογείστε, γιατί μόνο εδώ μπορείτε να τσιρίζετε υπέρ αυτού του είδους της αξιολόγησης, ενώ στο σύλλογο σας θα πέσει πολλή ντομάτα.
Τα ποσοστά είναι σαφή, αλλά μάλλον το 90% βαριέται γιατί έχει πολλή δουλειά, όχι γιατί αντιστέκεται στη διάλυση του δημόσιου σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 11:50:59 πμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/344752_ti-epiheirei-i-kerameos-me-ton-eligmo-prosklisi-stin-olme

"Σύμφωνα με τα υπάρχοντα στοιχεία το 76% των καθηγητών και το 85% των δασκάλων και των νηπιαγωγών είπαν όχι στα σχέδια Κεραμέως για την εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση.

 ...μετά από μήνες κωλυσιεργιών και αρνήσεων να δεχθεί τις Ομοσπονδίες των εκπαιδευτικών, την Δευτέρα 1 Μαρτίου  καλεί σε «γόνιμη συζήτηση» για τα θέματα της εκπαίδευσης."


We are so many...

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 11:55:16 πμ »
Καλημέρα σας,
δεν ξέρω αν το βάζω στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω:
Είμαι αναπληρωτής και δουλεύω φέτος σε 5 σχολικές μονάδες.
Μου έχουν πει ότι θα μου δώσουν δείκτες αξιολόγησης ήδη οι διευθυντές από τις 3 από αυτές.
Βάσει της Υπουργικής Απόφασης, αν γνωρίζει κάποιος, μπορούν να μου δώσουν δείκτες και τα 5 σχολεία;
Θα πρέπει να πάρω αριθμό δεικτών στο καθένα αναλογικό με τις ώρες που δουλεύω σε αυτό;
Σας ευχαριστώ... 

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 12:25:46 μμ »
Μερικά ερωτήματα απου αφορούν την αξιογηση...
Γιατί τώρα που τα σχολεία είναι κλειστά;
Τι θα αξιολογηθεί; Το μάθημα στο webex ;
Τι δράσεις μπορούν να γίνουν μεσω του υπολογιστή;
Τι έχει να προσφέρει αυτή τη στιγμή και τι θα βελτιωθεί;
Γενικότερα ποιοί είναι αυτοί οι μετρησιμοι δείκτες;
Μήπως μπάινουμε με την αξιολόγηση αυτή σε ένα αέναο κυνήγι στόχων και γραφειοκρατία χωρίς καμία ουσία;
Γιατί το υπουργείο δεν ρώτησε ποτέ τους εκπαιδςυτικούς για το πως βλεπουν το σχολείο και πως μπορεί να βελτιωθεί αλλά προσπαθεί να επιβαλλει και να μας φέρει προ τετελεσμένων γεγονότων;
Υπάρχουν και πολλά αλλα ερωτήματα.
Και επίσης τώρα τι έχουν να πουν όσοι είναι υπέρ της αξιολόγησης; 
Γιατί άραγε το υπουργείο καλεί την ΟΛΜΕ σε διάλογο τώρα;  Κατόπιν εορτής; Μήπως για να τους ''πείσει" ν αλλάξουν γνώμη; Και είναι γνωστό πως γίνεται αυτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2021, 12:36:57 μμ από math.efi »

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουάριος 28, 2021, 12:42:41 μμ »
Καλημέρα σας,
δεν ξέρω αν το βάζω στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω:
Είμαι αναπληρωτής και δουλεύω φέτος σε 5 σχολικές μονάδες.
Μου έχουν πει ότι θα μου δώσουν δείκτες αξιολόγησης ήδη οι διευθυντές από τις 3 από αυτές.
Βάσει της Υπουργικής Απόφασης, αν γνωρίζει κάποιος, μπορούν να μου δώσουν δείκτες και τα 5 σχολεία;
Θα πρέπει να πάρω αριθμό δεικτών στο καθένα αναλογικό με τις ώρες που δουλεύω σε αυτό;
Σας ευχαριστώ...

Επισημαίνεται ότι οι εκπαιδευτικοί που είναι τοποθε-
τημένοι σε περισσότερα από ένα σχολεία συμμετέχουν
σε μία τουλάχιστον Δράση (Α ή Β) της σχολικής μονάδας
όπου υπηρετούν τις περισσότερες ώρες. Για τη δεύτερη
Δράση τους παρέχεται η δυνατότητα επιλογής του σχο-
λείου στο οποίο θα δηλώσουν συμμετοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.