*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #210 στις: Μάρτιος 01, 2021, 08:03:46 μμ »
όταν πέρυσι μας έλεγαν τεμπέληδες στα κανάλια (βερρυκιος κτλπα..) δεν είδα κάποιον απο το υπουργείο να βγει και να μας προστατέψει ..
και τηρήσαμε ΟΤΙ ήθελε το υπουργείο στο ακέραιο , τα ακούγαμε και απο πάνω
οπότε άστο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:29:58 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #211 στις: Μάρτιος 01, 2021, 08:23:02 μμ »
Συνάδελφε TimPap εδώ και μέρες σε διαβάζω και ειλικρινά δεν μπορώ να σε καταλάβω Πριν λίγο σε σχόλιο σου έγραψες ότι το 80% των συναδέλφων που είναι αντίθετη στο σχέδιο Κεραμεως δεν δέχονται τον διάλογο και ότι δεν έχουν διαβάσει το ΦΕΚ. Δηλαδή κατά την γνώμη σου το υπόλοιπο 20% είναι διαβασμενο.Δευτερον έγραψες για την άριστη μεταχείριση της υπουργού στους εκπαιδευτικούς....το μόνο που δεν είπες ότι ο εκπαιδευτικός τρώει με τα χρυσά κουτάλια.Ξεχασες τα λόγια που έχουν κατά καιρούς πει η υπουργός και άλλα στελέχη της κυβερνησης για τους εκπαιδευτικούς.Χαρακτηρισμοι όπως τεμπέληδες και αφερεγγυοι.Σε λίγο καιρό μπορεί κι εσύ να διοριστείς με μισθό γνωρίζεις πόσο;;;;;750 ευρώ μισθός που μας κατατάσσει στους 20στην ΕΕ λιγο πιο μπροστά από Βουλγαρία και Ρουμανία.Ωρες εργασίας την εβδομάδα για τον Έλληνα εκπαιδευτικό 21ωρες εδώ είμαστε στην θέση 5.Αυτα για τον τεμπέλη και αφερεγγυο Έλληνα εκπαιδευτικο





Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #212 στις: Μάρτιος 01, 2021, 08:27:38 μμ »
Και φυσικά θα ήθελα να προσθέσω και το εξής... Αριστοτελικά θέλω να είμαι πολιτικό ον και να παίρνω πολιτική θέση... αυτό που δεν γουστάρω είναι οι κομματικές θέσεις... τώρα αν κάποιοι μέσα από την πολιτική μου θέση βλέπουν κάτι κομματικό δεν μπορώ από πλευράς μου να τους βοηθήσω... ΑΛΛΑ το θεωρώ χρέος μου ως εκπαιδευτικός σε μία δημοκρατική χώρα να παίρνω πολιτική θέση απέναντι στις αποφάσεις της πολιτείας για την δουλειά μου, πέρα από κάθε κομματική σκοπιμότητα... τα κόμματα και οι πολιτικές τους πρέπει να πηγάζουν μέσα από διάλογο με εμένα που είμαι μάχιμος εκπαιδευτικός για να μπορεί κάτι να εφαρμοστεί σωστά από εμένα... δυστυχώς η πολιτική θέλει να δείξει ότι παράγει έργο δια της εκδόσεως διαφόρων ΦΕΚ, τα οποία δεν είναι αρμοδιότητα μου να τα εφαρμόσω απαραίτητα γιατί δεν έχουν άμεση σχέση με αυτό που κάνω στην τάξη και στα εξωδιδακτικά μου καθήκοντα... αν θέλουν ας συγκροτήσουν επιτροπές, οι οποίες ανά δήμο θα γυρνάνε τα σχολεία και θα καταγράφουν την κατάσταση της σχολικής μονάδας και τα προβλήματα της σε επαφή με τον σύλλογο διδασκόντων... η δουλειά του Φιλόλογου, του Μαθηματικού και του Φυσικού δεν είναι η καταγραφή των προβλημάτων των κτηριακών υποδομών και της παρακολούθησης σεμιναρίων επιμόρφωσης για την κλιματική αλλαγή και την επαγγελματική τους "ανάπτυξη"...

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #213 στις: Μάρτιος 01, 2021, 08:40:13 μμ »
Φίλοι, αναστολή με 536ε μας άξιζε!!!! Και επανάληψη της χρονιάς...αυτό μας άξιζε!!! 150.000 είναι οι εκπαιδευτικοί στη χώρα;;; Συμφωνώ...θέλω κι εγώ μισθό 1500-2000...να φύγουν οι ειδικότητες του κ...από το εκπαιδευτικό σύστημα να μείνουμε οι βασικές. Θα μείνει το δημοσιονομικό περιθώριο μετά για όλα...

Πολλά παράπονα έχετε όμως. Μήπως να απαλλαχθείτε από τον άθλιο και τόοοοοσο κουραστικό αυτόν κλάδο (να πάρουμε και σειρά...) ώστε να βρεθείτε στον παράδεισο των εργοδοτών που προσφέρουν λαγούς με πετραχείλια στο προσωπικό τους.
Έναν χρόνο μόνο γκρίνιαα...αν δουλεύετε όσο γκρινιάζετε θα είστε οι σουπερ- δάσκαλοι!!!! Μοιράζω βραβεία...
Που είναι αυτή η κυνική με την γυμνή αλήθεια Δάφνη; Δεν θα άντεξε το κορίτσι!!! Τι να μπεις να δεις...

Το πόσο ξεχωριστοί αισθάνεστε κάποιοι...είναι από τα άγραφα!! Σίγουρα με τη 2η ειδικότητά μου θα πλουτίσω... ;-)
Εγώ μπήκα πάντως να βρω ενημέρωση από τη σημερινή συνάντηση. Τι συνέβη; Μάθαμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:29:58 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #214 στις: Μάρτιος 01, 2021, 08:43:40 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/71839/ti-eipe-i-olme-kai-ti-apantisan-n-kerameos-z-makri-sti-diori-synantisi-gia-axiologisi... Τι γλυκιά που είναι; Τελικά δεν θα με μαλώσει; Δεν θα με σύρει δικαστικά; Το τηλέφωνο του κυρίου Κούγια το γνωρίζει κανείς εδώ μέσα να με αναλάβει ως συνήγορο υπεράσπισης που δήλωσα αποχή;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #215 στις: Μάρτιος 01, 2021, 08:52:38 μμ »
Δυστυχώς οι εκπαιδευτικοί είν' αχάριστοι απέναντι στον πρωθυπουργό. Ένα ντοκουμέντο όπου αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

https://youtu.be/guLpKer9XOI

Δεν μπορεί... μοντάζ θα είναι! Πέφτω από τα σύννεφα!  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #216 στις: Μάρτιος 01, 2021, 08:59:48 μμ »
AshenOne

Δεν είναι μόνο οι Φιλόλογοι, οι Φυσικοί, οι Μαθηματικοί που προφέρουν και κοπιάζουν στην εκπαίδευση. Όλες οι ειδικότητες συμμετέχουν και προφέρουν. Είναι άδικος ο διαχωρισμός που συνεχως επιχειρείς και εν πολλοίς άκομψος, σε συζητήσεις μάλιστα με θέμα την αξιολόγηση
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #217 στις: Μάρτιος 01, 2021, 09:17:24 μμ »
Δυστυχώς οι εκπαιδευτικοί είν' αχάριστοι απέναντι στον πρωθυπουργό. Ένα ντοκουμέντο όπου αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

https://youtu.be/guLpKer9XOI
Ενδιαφέρον! Πού; Πότε; Σε ποιο πλαίσιο συζήτησης; Γιατί διαβάζοντας το μήνυμα ενός συναδέλφου πριν έβγαλα το συμπέρασμα ότι αν όχι να απολυθούν τουλάχιστον μια μείωση μισθού θα την δικαιολογούσε σε εκείνους που δεν διδάσκουν εξεταζόμενο στις πανελλήνιες μάθημα.
Περιμένω αντίστοιχο ντοκουμέντο για τις δηλώσεις της υπουργού ότι είμαστε τεμπέληδες και αφερέγγυοι. Ο Βερύκιος από όσο ξέρω δεν πολιτεύεται ούτε ανήκει στο υπουργείο παιδείας. Μερικοί θα μας κάνετε φανατικούς της Κεραμέως!
Αποκαλύπτεται ότι απλώς φοβάστε. Δεν αντιστέκεστε. Φοβάστε.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1552
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #218 στις: Μάρτιος 01, 2021, 09:33:36 μμ »
Ενδιαφέρον! Πού; Πότε; Σε ποιο πλαίσιο συζήτησης; Γιατί διαβάζοντας το μήνυμα ενός συναδέλφου πριν έβγαλα το συμπέρασμα ότι αν όχι να απολυθούν τουλάχιστον μια μείωση μισθού θα την δικαιολογούσε σε εκείνους που δεν διδάσκουν εξεταζόμενο στις πανελλήνιες μάθημα.
Περιμένω αντίστοιχο ντοκουμέντο για τις δηλώσεις της υπουργού ότι είμαστε τεμπέληδες και αφερέγγυοι. Ο Βερύκιος από όσο ξέρω δεν πολιτεύεται ούτε ανήκει στο υπουργείο παιδείας. Μερικοί θα μας κάνετε φανατικούς της Κεραμέως!
Αποκαλύπτεται ότι απλώς φοβάστε. Δεν αντιστέκεστε. Φοβάστε.
Συνάδελφε εδώ και 10 χρονιά ποτέ μου δεν έγραψα κάτι που θα ήταν ανακριβή.Επειδη ζητάς ντοκουμέντα για τις δηλώσεις θα σου πω 2 ονόματα Κεραμεως στην βουλή και Μπογδάνος στο twitter.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #219 στις: Μάρτιος 01, 2021, 09:40:29 μμ »
Ενδιαφέρον! Πού; Πότε; Σε ποιο πλαίσιο συζήτησης; Γιατί διαβάζοντας το μήνυμα ενός συναδέλφου πριν έβγαλα το συμπέρασμα ότι αν όχι να απολυθούν τουλάχιστον μια μείωση μισθού θα την δικαιολογούσε σε εκείνους που δεν διδάσκουν εξεταζόμενο στις πανελλήνιες μάθημα.
Περιμένω αντίστοιχο ντοκουμέντο για τις δηλώσεις της υπουργού ότι είμαστε τεμπέληδες και αφερέγγυοι. Ο Βερύκιος από όσο ξέρω δεν πολιτεύεται ούτε ανήκει στο υπουργείο παιδείας. Μερικοί θα μας κάνετε φανατικούς της Κεραμέως!
Αποκαλύπτεται ότι απλώς φοβάστε. Δεν αντιστέκεστε. Φοβάστε.

Ρε Tim, ειλικρινά, θέλω να σε ρωτήσω κάτι γιατί το γράφεις συνέχεια. Ποιοι είναι αυτοί που δεν δουλεύουν καθόλου το webex; Είναι στο σχολείο σου, είναι σε άλλο σχολείο, στο μεταφέρουν ως πληροφορία τρίτα άτομα; Επειδή οι περισσότεροι από εμάς βγάζουμε τα μάτια μας κάθε μέρα στην οθόνη, πρωί - απόγευμα, και ορισμένοι έχουμε φτάσει στο σημείο να διορθώνουμε τα images των εκθέσεων με τα εργαλεία της ζωγραφικής, θα σε παρακαλέσω να πας να καταθέσεις καταγγελία. Σοβάρα το λέω. Πήγαινε  να τους καταγγείλεις επωνύμως, αν λουφάρουν. Δεν μπορεί όμως συνεχώς να σπιλώνεται ένας κλάδος επειδή υπάρχει μια ασήμαντη μειοψηφία που δεν εκπληρώνει τις υποχρεώσεις της. 

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #220 στις: Μάρτιος 01, 2021, 09:45:11 μμ »
Ενδιαφέρον! Πού; Πότε; Σε ποιο πλαίσιο συζήτησης; Γιατί διαβάζοντας το μήνυμα ενός συναδέλφου πριν έβγαλα το συμπέρασμα ότι αν όχι να απολυθούν τουλάχιστον μια μείωση μισθού θα την δικαιολογούσε σε εκείνους που δεν διδάσκουν εξεταζόμενο στις πανελλήνιες μάθημα.
Περιμένω αντίστοιχο ντοκουμέντο για τις δηλώσεις της υπουργού ότι είμαστε τεμπέληδες και αφερέγγυοι. Ο Βερύκιος από όσο ξέρω δεν πολιτεύεται ούτε ανήκει στο υπουργείο παιδείας. Μερικοί θα μας κάνετε φανατικούς της Κεραμέως!
Αποκαλύπτεται ότι απλώς φοβάστε. Δεν αντιστέκεστε. Φοβάστε.
Ανάγνωση και κατανόηση πεζού λόγου σου λέει κάτι συνάδελφε; Δεν μιλάμε με ποίηση!!! Έλεος... πιείτε κανέναν καφέ... κάνει καλό... φιλικά σας το λέω...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #221 στις: Μάρτιος 01, 2021, 10:10:13 μμ »
Ρε Tim, ειλικρινά, θέλω να σε ρωτήσω κάτι γιατί το γράφεις συνέχεια. Ποιοι είναι αυτοί που δεν δουλεύουν καθόλου το webex; Είναι στο σχολείο σου, είναι σε άλλο σχολείο, στο μεταφέρουν ως πληροφορία τρίτα άτομα; Επειδή οι περισσότεροι από εμάς βγάζουμε τα μάτια μας κάθε μέρα στην οθόνη, πρωί - απόγευμα, και ορισμένοι έχουμε φτάσει στο σημείο να διορθώνουμε τα images των εκθέσεων με τα εργαλεία της ζωγραφικής, θα σε παρακαλέσω να πας να καταθέσεις καταγγελία. Σοβάρα το λέω. Πήγαινε  να τους καταγγείλεις επωνύμως, αν λουφάρουν. Δεν μπορεί όμως συνεχώς να σπιλώνεται ένας κλάδος επειδή υπάρχει μια ασήμαντη μειοψηφία που δεν εκπληρώνει τις υποχρεώσεις της.
Τι σχέση έχουν αυτά; Όσοι είναι είναι και δεν θα τους αποκαλύψει καμιά αξιολόγηση. Και σε χώρες που γίνεται αξιολόγηση από τους συμβούλους τέτοιοι τύποι απλώς δέχονται υποδείξεις.
Είδατε τι μετέφεραν οι συνδικαλιστές σας στο υπουργείο; Είστε ευχαριστημένοι; Το 15μελές μας να στέλναμε καλύτερα θα τα λέγανε. Να αποσυρθεί ο νόμος; Αυτό είναι το αίτημα του κλάδου; Νόμιζα ότι δεν είναι δίκαιο να γίνει τώρα, αλλά από Σεπτέμβριο ολοκληρωμένα. Καμαρώστε τους!
Είμαι από τους πρώτους που υποστήριξα το μάθημα της τηλεκπαίδευσης ως γενόμενο αφού εργαστήκαμε τόσο σκληρά και βρήκαμε λύσεις προς όφελος των μαθητών μας! Και για αυτό δεν θα δεχθώ παράταση ούτε ημέρας. Εκεί θα κάνω εγώ αποχή! Αυτό θεωρώ άδικο και αντιπαιδαγωγικό. Κι όμως αρκετοί από εσάς με την υποτίμηση της τηλεκπαίδευσης οδηγείται την κατάσταση προς τα κει.
Ελάχιστοι το χω ξαναπεί δεν κάνουν τη δουλειά τους. Δεν μπορείς να τους καταγγείλεις πουθενά!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #222 στις: Μάρτιος 01, 2021, 10:12:01 μμ »
Συνάδελφε εδώ και 10 χρονιά ποτέ μου δεν έγραψα κάτι που θα ήταν ανακριβή.Επειδη ζητάς ντοκουμέντα για τις δηλώσεις θα σου πω 2 ονόματα Κεραμεως στην βουλή και Μπογδάνος στο twitter.
Να το βρεις εσύ που το υποστηρίζεις. Είναι όχι απλώς ανακριβές αλλά και συκοφαντικό. Αναιρώ αν μας το ανεβάσεις εσύ ή άλλος εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #223 στις: Μάρτιος 01, 2021, 10:16:24 μμ »
διατηρήστε την ηρεμία σας παιδιά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159567
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.