*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 290951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #826 στις: Απρίλιος 22, 2021, 01:27:19 μμ »
Με ποιον τρόπο δεσμεύεται;
Έχει η ΔΔΕ στοιχεία όσων έχουν κλείσει ραντεβού;

Οι περισσότεροι από εμάς έκλεισαν μακρινό ραντεβού, ειδικά όσοι δεν έχουμε ΑΖ στην περιοχή μας. Δεν κατακαβαινω γιατί να μην δοθεί αυτή η δυνατότητα, από τη στιγμή που γυρνάμε σχολειο ουσιαστικά ανεμβολιαστοι κ από τη στιγμή που πλέον οποίος θέλει εμβολιάζεται.
Αν δεν το καταλάβατε, ουσιαστικά μας παρακαλούν να κλείσουμε ραντεβού.
Ποιος ο λόγος λοιπόν να στερήσουν τη δυνατότητα να το κάνουμε νωρίτερα;

Όπως τα λέει το μέλος "elzi" ... πάει ο υπάλληλος να σου ενεργοποιήσει την συμμετοχή σε αδιάθετο εμβόλιο κια βλέπει ότι το ΑΜΚΑ είναι δεσμευμένο από το κεντρκό σύστημα για εμβολιασμό την τάδε ημέρα ... Μάκαρι να μας δώσουν την ευκαιρία να ακυρώσουμε το το τακτικό ραντεβού μας και να ενεργοποιήσουν αυτοί τον εμβολιασμό από την δυνατότητα που τους δίνουν τα αδιάθετα.
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:56 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #827 στις: Απρίλιος 22, 2021, 01:30:29 μμ »
Όπως τα λέει το μέλος "elzi" ... πάει ο υπάλληλος να σου ενεργοποιήσει την συμμετοχή σε αδιάθετο εμβόλιο κια βλέπει ότι το ΑΜΚΑ είναι δεσμευμένο από το κεντρκό σύστημα για εμβολιασμό την τάδε ημέρα ... Μάκαρι να μας δώσουν την ευκαιρία να ακυρώσουμε το το τακτικό ραντεβού μας και να ενεργοποιήσουν αυτοί τον εμβολιασμό από την δυνατότητα που τους δίνουν τα αδιάθετα.

οκ κατάλαβα. όμως κ η δδε κυκλάδων έχει την ιδια ανακοίνωση: αν το ακυρώσεις, κανεις το αδιάθετο που σε κάλεσαν νωρίτερα, κ η διαδικασια συνεχίζεται.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #828 στις: Απρίλιος 22, 2021, 01:35:33 μμ »
... Σου εύχομαι να μην χρειαστεί να κάνεις επέμβαση με μέθη ή ολική νάρκωση... οι πιθανότητες να μην ξυπνήσεις ποτέ είναι πολύ μεγαλύτερες. Δεν νομίζω σε τέτοια περίπτωση να το έψαχνες τόσο με τον προσωπικό σου γιατρό. Κανείς δεν θα το έψαχνε... η απάντηση θα ήταν "πρέπει να χειρουργηθείς"... απλά... τόσο απλά...
Ο γιατρός μου δε μου είπε να μην εμβολιαστω, τα υπόλοιπα είναι τεχνικές λεπτομέρειες του ιστορικού μου!
Σ ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #829 στις: Απρίλιος 22, 2021, 02:58:39 μμ »
Ενημέρωση από ΔΔΕ Πειραιά:
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Η διαδικασία εμβολιασμού με τις αδιάθετες δόσεις συνεχίζεται κανονικά. Σε περίπτωση που εκπαιδευτικός έχει ορίσει ο/η ίδιος/α ραντεβού για εμβολιασμό, ή έχει λάβει sms για προκαθορισμένο ραντεβού μέσω της πλατφόρμας emvolio.gov.gr θα πρέπει, σε περίπτωση που λάβει κλήση από την Ομάδα Συντονισμού Εμβολιασμών Εκπαιδευτικών Πειραιά να εμβολιαστεί με αδιάθετη δόση, να ακυρώσει το ραντεβού του/ης μέσω της πλατφόρμας, πριν παρουσιαστεί στο εμβολιαστικό κέντρο, ειδάλλως το ΑΜΚΑ του/ης θα εμφανίζεται κλειδωμένο και δεν θα μπορεί να προβεί στον εμβολιασμό.

Το ίδιο και στη Λακωνία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:54:56 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #830 στις: Απρίλιος 22, 2021, 03:07:18 μμ »
Συνάδελφοι έχω φλεβική θρόμβωση κοινώς φλεβιτιδα κι ενώ υπηρχε διαθέσιμο εμβόλιο να κάνω αύριο έκλεισα Ιούνιο με φαιζερ.. με αγγειολογο δεν μίλησα ακόμη.εχω ραντεβού τον Μάιο όμως ανησύχησα με όλο αυτό με τις θρόμβωσεις κ είπα να μην το ρισκάρω με άστρα.. λέτε να έκανα βλακεία η υπερβολή που φοβάμαι? Υπάρχει κάποιος άλλος με φλεβιτιδα να μου πει κι αυτός την άποψη του? Είμαι 36 χρόνων

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #831 στις: Απρίλιος 22, 2021, 03:46:55 μμ »
Εμένα με πήραν τηλέφωνο χθες το απόγευμα από την επιτροπή εμβολιασμού εκπαιδευτικών και αρνήθηκα γιατί έκανα δήλωση μέσω πλατφόρμας, οπότε με διέγραψαν από τη λίστα. Οι ημερομηνίες ήταν ίδιες πάνω κάτω και επέλεξα κέντρο κοντά στο σπίτι μου.

Αποσυνδεδεμένος LT

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #832 στις: Απρίλιος 22, 2021, 03:52:27 μμ »
Συνάδελφοι έχω φλεβική θρόμβωση κοινώς φλεβιτιδα κι ενώ υπηρχε διαθέσιμο εμβόλιο να κάνω αύριο έκλεισα Ιούνιο με φαιζερ.. με αγγειολογο δεν μίλησα ακόμη.εχω ραντεβού τον Μάιο όμως ανησύχησα με όλο αυτό με τις θρόμβωσεις κ είπα να μην το ρισκάρω με άστρα.. λέτε να έκανα βλακεία η υπερβολή που φοβάμαι? Υπάρχει κάποιος άλλος με φλεβιτιδα να μου πει κι αυτός την άποψη του? Είμαι 36 χρόνων

Αυτό δεν μπορεί να το απαντήσει κανείς συνάδελφος, και μάλιστα σε ένα φόρουμ. Γιατί δεν απευθύνεστε στον γιατρό σας; Εκείνος είναι αρμοδιότερος και καλύτερος γνώστης των δεδομένων.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #833 στις: Απρίλιος 22, 2021, 03:55:17 μμ »
Συνάδελφοι έχω φλεβική θρόμβωση κοινώς φλεβιτιδα κι ενώ υπηρχε διαθέσιμο εμβόλιο να κάνω αύριο έκλεισα Ιούνιο με φαιζερ.. με αγγειολογο δεν μίλησα ακόμη.εχω ραντεβού τον Μάιο όμως ανησύχησα με όλο αυτό με τις θρόμβωσεις κ είπα να μην το ρισκάρω με άστρα.. λέτε να έκανα βλακεία η υπερβολή που φοβάμαι? Υπάρχει κάποιος άλλος με φλεβιτιδα να μου πει κι αυτός την άποψη του? Είμαι 36 χρόνων
Δεν μπορώ να σου απαντήσω επί του ιατρικού θέματος. Ωστόσο μου έχει κάνει εντύπωση ότι προηγήθηκαν οι ηλικίες 30-39 στον εμβολιασμό του γενικού πληθυσμού κυρίως επειδή το διαθέσιμο εμβόλιο είναι το astrazeneca. Οι ηλικίες 40-49 θα ακολουθήσουν. Εφόσον υπάρχει οποιοδήποτε ιατρικό πρόβλημα καλό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου. Νομίζω ότι σε κάποιες περιπτώσεις προτείνεται αντιπηκτικη αγωγή ως προφύλαξη όταν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος θρομβωσης.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #834 στις: Απρίλιος 22, 2021, 04:05:44 μμ »
Δεν μπορώ να σου απαντήσω επί του ιατρικού θέματος. Ωστόσο μου έχει κάνει εντύπωση ότι προηγήθηκαν οι ηλικίες 30-39 στον εμβολιασμό του γενικού πληθυσμού κυρίως επειδή το διαθέσιμο εμβόλιο είναι το astrazeneca. Οι ηλικίες 40-49 θα ακολουθήσουν. Εφόσον υπάρχει οποιοδήποτε ιατρικό πρόβλημα καλό είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου. Νομίζω ότι σε κάποιες περιπτώσεις προτείνεται αντιπηκτικη αγωγή ως προφύλαξη όταν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος θρομβωσης.

Οι 40-49 θα ανοίξουν σε μια βδομάδα στη γενική σειρά, δλδ με οποιοδήποτε εμβόλιο. Ουσιαστικά δηλαδή ή θα διαλέξουν ΑΖ άμεσα, ή θα πάνε για τα άλλα όμως πολύ αργότερα, μετά τα μέσα Ιουνίου. Επομένως η σειρά των 30-39 για ελεύθερη επιλογή θα έρθει πολύ πιο μετά. Έτσι έδωσαν μια ευκαιρία σε νεότερους που επιθυμούν, να εμβολιαστούν τώρα. Είναι πολλά αδιάθετα ΑΖ και καθυστερέι ο γενικός εμβολιασμός όσο όλοι επιλέγουν pfizer/ moderna. Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα αποδώσει. Η γενική γραμμή σε άλλες χώρες είναι αυτό το εμβόλιο να το κάνουν σε μεγαλύτερης ηλικίας, αφού τα δεδομένα δείχνουν ότι οι θρομβώσεις χτυπάνε νεότερους. Βέβαια έστω και λίγοι να κάνουν, είναι κέρδος και για τους ίδιους που θα εμβολιαστούν άμεσα, ακόμα και τις προσεχείς μέρες, με εμβόλιο που όπως αποδείχτηκε στοΗΒ κάνει δουλειά και με την πρώτη δόση μόνο, αλλά είναι κέρδος και για τη συνολική ανοσία. Είναι κάτι που πρέπει όλοι να σκεφτούν σοβαρά, γιατί τα άλλα εμβόλια θα είναι διαθέσιμα πολύ αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #835 στις: Απρίλιος 22, 2021, 05:19:05 μμ »
Εν τω μεταξύ νιώθω ότι ψειριζουμε την μαιμου με ΑΖ, παγκοσμια εννοώ, οχι εμείς εδώ. Εχω αυτή τη στιγμή 4 γνωστους με κορονοιο, ο ένας νοσηλεύεται κιόλας κ σε όλους δίνουν αντιθρομβωτικες ενεσεις. Κ οι 4 υγιείς, από 38-69 ετών. Δλδ σα να είναι βάσει πρωτοκολου πια. Τόσο θρομβογονος είναι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #836 στις: Απρίλιος 22, 2021, 05:30:28 μμ »
Εν τω μεταξύ νιώθω ότι ψειριζουμε την μαιμου με ΑΖ, παγκοσμια εννοώ, οχι εμείς εδώ. Εχω αυτή τη στιγμή 4 γνωστους με κορονοιο, ο ένας νοσηλεύεται κιόλας κ σε όλους δίνουν αντιθρομβωτικες ενεσεις. Κ οι 4 υγιείς, από 38-69 ετών. Δλδ σα να είναι βάσει πρωτοκολου πια. Τόσο θρομβογονος είναι.

κι εγω αυτήν την αίσθηση έχω. Κ νομίζω δεν έχουμε καταλάβει ότι δεν θα μπορούμε δια βίου να προφυλασσομαστε. Από Μάιο κατ αρχας ανοίγουν όλα. όλοι σύντομα θα βρεθούν με κάποιον συναδελφο, μαθητή, συγγενή που έκανε σελφ κ βγήκε θετικός. Κ αν έχουν έρθει σε στενή επαφή θα μπουν καραντίνα ή θα περάσουν αγωνίες κλπ. Αν επεκταθεί όμως κ η εμβολιαστική κάλυψη κ φανεί ότι οι εμβολιασμένοι δεν νοσήσαν ή ήταν ελαφρά, θα γίνει αντιληπτο κ το κέρδος.

Τρέχουμε λοιπόν όσο υπάρχουν εμβόλια!!!! Γιατί αν το θυμηθούν όλοι σε 2 μήνες, η αναμονή θα είναι μεγάλη.


Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #837 στις: Απρίλιος 22, 2021, 06:53:09 μμ »
Εν τω μεταξύ νιώθω ότι ψειριζουμε την μαιμου με ΑΖ, παγκοσμια εννοώ, οχι εμείς εδώ. Εχω αυτή τη στιγμή 4 γνωστους με κορονοιο, ο ένας νοσηλεύεται κιόλας κ σε όλους δίνουν αντιθρομβωτικες ενεσεις. Κ οι 4 υγιείς, από 38-69 ετών. Δλδ σα να είναι βάσει πρωτοκολου πια. Τόσο θρομβογονος είναι.
Καλά τα λες...είναι σημαντικό να εμβολιαστούμε. Με όποιο από όσα έχουν εγκριθεί. Βλέποντας τα ποσοστά είναι αστείο. Πραγματικά αστείο. Αλλά είναι μέχρι το νοσοκομείο ή ο θάνατος να πλησιάσει...μετά τρέχουν όλοι. Αυτά! Καλές γιορτές.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #838 στις: Απρίλιος 22, 2021, 08:37:54 μμ »
Πάντως σε γνωστή μου που είναι σε ανοσοκαταστολή, της είπαν και έκανε μόνο pfizer, δεν της επέτρεψαν άλλο. Έχει ακουστεί κάτι αρνητικό για το moderna;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #839 στις: Απρίλιος 22, 2021, 08:55:50 μμ »
https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/1117517/koronoios-treis-oi-kuriarhes-metallaxeis-stin-ellada-sto-642-i-vretaniki/
https://www.naftemporiki.gr/story/1689252/apotelesmatiko-kai-kata-tis-bretanikis-metallaksis-to-embolio-astrazenecaoksfordis
Με αυτό έχτισαν ανοσία οι Βρετανοί... Και η κυρίαρχη μετάλλαξη είναι η Βρετανική... Θα προτιμήσω της Οξφόρδης... Παρακάλαγε η Ευρώπη για astrazeneca αλλά οι Βρετανοί φροντίσανε για τα του οίκου τους και φροντίσανε να τα διαθέσουν για τον εμβολιασμό του πληθυσμού τους και τώρα η Ευρώπη τους τρέχει στα δικαστήρια...
Υ.Γ... Το κόστος ανά δόση της astrazeneca είναι 2,5 ευρώ... τα υπόλοιπα ξεκινάνε από 15 ευρώ της pfizer και φτάνουν τα 27-30 ευρώ των υπολοίπων... λογικό είναι το πιο οικονομικό είναι "προβληματικό" έναντι των "καλών-ακριβών" που πληρώνει η κομισιόν και κατ' επέκταση ο κάθε ένας από εμάς... Καλή ανοσία σε όλους... Ο φόβος είναι σύμμαχος του συμφέροντος... πάντα!!! Εμβολιαστείτε με ότι βρείτε και αφήστε της χαζομάρες...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2021, 09:00:42 μμ από AshenOne »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.