*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 107046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες. Εγώ πχ. είμαι εμβολιασμένη και έχω ξεκαθαρίσει στον εαυτό μου ότι ανεμβολίαστους στο αυτοκίνητο δεν βάζω. Όταν φτιαχτούν τα γκρουπάκια στο σχολείο και αρνηθώ να μεταφέρω συναδέλφους ανεμβολίαστους, είμαι ρατσίστρια και κάνω ψυχολογικό πόλεμο;
εισαι απλα φοβισμενο ανθρωπακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες. Εγώ πχ. είμαι εμβολιασμένη και έχω ξεκαθαρίσει στον εαυτό μου ότι ανεμβολίαστους στο αυτοκίνητο δεν βάζω. Όταν φτιαχτούν τα γκρουπάκια στο σχολείο και αρνηθώ να μεταφέρω συναδέλφους ανεμβολίαστους, είμαι ρατσίστρια και κάνω ψυχολογικό πόλεμο;
Όχι. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του. Εγώ δε παίρνω στο αυτοκίνητο μου εμβολιασμένους ανθρώπους όπως έχω το δικαίωμα να κάνω.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Όχι. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του. Εγώ δε παίρνω στο αυτοκίνητο μου εμβολιασμένους ανθρώπους όπως έχω το δικαίωμα να κάνω.

Καινούρια απορία. Εγώ κάνω αυτή την επιλογή θεωρώντας ότι οι εμβολιασμένοι έχουν μικρότερο ιικό φορτίο από τους ανεμβολίαστους, άρα μειώνω τον κίνδυνο να κολλήσω από ασυμπτωματικούς ανεμβολίαστους, που έχουν μεγάλο ιικό φορτίο.

Ποιο είναι το σκεπτικό του να μην πάρεις εμβολιασμένους ανθρώπους στο αυτοκίνητο ενώ παίρνεις ανεμβολίαστους; Να σε κολλήσουν εμβόλιο δεν γίνεται. Είναι ειλικρινής η απορία μου, προσπαθώ πραγματικά να καταλάβω.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Νομίζω ότι η γοητεία της επιστήμης είναι ότι είναι εξελισσόμενη, λαμβάνοντας υπόψη δεδομένα που προκύπτουν κάθε φορά, επικυρώνοντας ή ανατρέποντας θεωρίες και πρακτικές κάθε φορά. Σίγουρα δεν θα πρέπει να είναι δογματική και κάθετη, γιατί αλλιώς δεν θα εξελισσόταν.
Αυτό θα ήθελα μόνο να πω ως σχόλιο ότι όσοι είμαστε επιφυλακτικοί σε σχέση με τα εμβόλια για τον covid19, είμαστε εναντίον της επιστήμης. Η επιστήμη του αύριο μπορεί να ανατρέψει ή και να επικυρώσει φυσικά, δεδομένα του σήμερα,
Όσο για τη λέξη σκευάσματα, που φαίνεται να ενοχλεί κάποιους, ο όρος  χρησιμοποιείται ευρέως από γιατρούς και φαρμακοποιούς. Φαρμακευτικά σκευάσματα. Σίγουρα δεν είναι αντιεπιστημονικός,
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2021, 10:36:10 μμ από elean »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έσπερος, δεν περίμενα να ανησυχήσω όπως τόνισες με bold από τους συναδέλφους και τα άρθρα που παραθέτουν. Έχω παρουσιάσει στο παρελθόν αντίδραση σε ΣΚΕΥΑΣΜΑ  ;Dκαι είμαι επιφυλακτική.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Πρώτος λόγος: Πρέπει εμείς οι ανεμβολίαστοι να συμπαρασταθούμε ο ένας στον άλλο. Η κυβέρνηση παίρνει αναίτια μέτρα σε βάρος μας. Οι εμβολιασμένοι έχουν περισσότερες επιλογές από εμάς στο πως θα μετακινηθούν.
Δεύτερος λόγος. Ένας εμβολιασμένος λογικά δε θα θέλει να είναι μαζί με ανεμβολίαστους αφού μας θεωρεί φορείς του ιού. Εγώ γιατί να θέλω κάποιον που δε με θέλει;
Τρίτος λόγος οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν μια χαρά τον ιό. Η εμβολιασμένη δασκάλα πως κόλλησε τα παιδάκια στη κατασκήνωση με κορονοϊό; Βλέπε: https://www.ethnos.gr/ellada/165655_kataskinoseis-kataggelies-gia-protokollo-oristike-afotoy-anoixame-allazei-kathe

Κοίτα να δεις τώρα τι γίνεται.
Αν οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον ιό όσο και οι ανεμβολίαστοι, είτε εμβολιασμένο βάλεις στο αυτοκίνητο σου είτε ανεμβολίαστο, κινδυνεύεις ακριβώς το ίδιο. Άρα μήπως αποκλείεις ανθρώπους για τις απόψεις τους και τις επιλογές τους και όχι επειδή κινδυνεύει η υγεία σου από αυτούς;

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έσπερος, δεν περίμενα να ανησυχήσω όπως τόνισες με bold από τους συναδέλφους και τα άρθρα που παραθέτουν. Έχω παρουσιάσει στο παρελθόν αντίδραση σε ΣΚΕΥΑΣΜΑ  ;Dκαι είμαι επιφυλακτική.
Cookie εγώ ήμουν. (Το έγραψα γιατί ειπες ότι κάποια από εδώ μέσα σε καθησυχαζουν κ αλλά σε ανησυχουν)

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προς ανεμβολίαστους: Μη δίνετε σημασία σε κανέναν.Τον Σεπτέμβρη θα είμαστε μια χαρά στα σχολεία ,χωρίς εμβόλιο. Όποιος συνάδελφος φοβάται μην τον κολλήσουμε ας μην έρχεται κοντά μας .Οι μαθητές μας και οι γονείς τους αν φοβούνται ας κάνουν το εμβόλιο.Ερχεται έτσι και αλλιώς ,όχι γιατί το θέλω αλλά γιατί το έχουν σχεδιάσει  στην κυβέρνηση. Μην τους κάνετε τη χάρη να εμβολιαστείτε αν δεν το θέλετε αληθινά.Ανεργος δε θα μείνει κανείς μας.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Όλοι οι φίλοι μου και η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων είναι εμβολιασμένοι..
Με τους φίλους κυκλοφορούμε κανονικά μαζί, βόλτα, καφέ κλπ... μπαίνουμε στο ίδιο αμάξι, όπου απαιτείται φοράμε τη μάσκα μας... γι αυτό τους λέω φίλους.. σεβόμαστε ο ένας τις επιλογές του άλλου... με τους άλλους δεν ασχολούμαστε..
ΥΓ με  τους συναδέλφους  και τους γονείς δε ξέρω τι θα γίνει από Σεπτέμβρη...πάντως στο αμάξι τους μπαίναμε κανονικά όσο πηγαίναμε σχολείο...όποιος προσβάλλει θα τύχει ανάλογης αντιμετώπισης..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2021, 11:11:27 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Όλοι οι φίλοι μου και η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων είναι εμβολιασμένοι..
Με τους φίλους κυκλοφορούμε κανονικά μαζί, βόλτα, καφέ κλπ... μπαίνουμε στο ίδιο αμάξι, όπου απαιτείται φοράμε τη μάσκα μας... γι αυτό τους λέω φίλους.. σεβόμαστε ο ένας τις επιλογές του άλλου... με τους άλλους δεν ασχολούμαστε..
ΥΓ με  τους συναδέλφους  και τους γονείς δε ξέρω τι θα γίνει από Σεπτέμβρη...πάντως στο αμάξι τους μπαίναμε κανονικά όσο πηγαίναμε σχολείο...όποιος προσβάλλει θα τύχει ανάλογης αντιμετώπισης..
Γιατί σε όλα σ αυτή τη ζωή υπάρχουν κόκκινες γραμμές.. όποιος τις περνάει.. καίγεται..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κ οποίος θέλει απαντάει: γίνεται μάζωξη σε σπίτι, κλειστός χώρος με 15 πχ εμβολιασμένος, αλλά ανάμεσα τους ηλικιωμενοι/ευπαθείς.Υπαρχουν κ παιδια μικρά. Η μάζωξη αφορά φαγητό, όπου μέτρα δεν μπορουν να κρατήθουν. Δε σας καλουν λόγω μη εμβολιασμου γιατί ο γιατρός τους έχει πει κλειστοί χώροι κ blending, ενέχει κίνδυνο. Σας εξηγουνται αναλυτικά.
Παρεξηγείστε η το δέχεστε, ως απόρροια επιλογης?

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοίτα να δεις τώρα τι γίνεται.
Αν οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον ιό όσο και οι ανεμβολίαστοι, είτε εμβολιασμένο βάλεις στο αυτοκίνητο σου είτε ανεμβολίαστο, κινδυνεύεις ακριβώς το ίδιο. Άρα μήπως αποκλείεις ανθρώπους για τις απόψεις τους και τις επιλογές τους και όχι επειδή κινδυνεύει η υγεία σου από αυτούς;
Γενικά οι εμβολιασμένοι φοβούνται τους ανεμβολίαστους. Αν κολλήσει κορονοϊο θα κατηγορεί εμάς. 100%. Όχι δεν αξίζει να μπω σε μπελάδες για χάρη του.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω παιδια οτι στην βθμια είμαστε πανω απο 10000 μη εμβολιασμενοι. Το θέμα είναι  ποτε θα προσφυγουμε αν βγει ΚΥΑ η αν εφαρμοστεί. Άκουγα τον Μητρόπουλο και μπερδευτηκα

Ξέρουν οι δικηγόροι τι θα κάνουν, μην ανησυχείς. Αν δεν είσαι σε κάποια  ομάδα δικηγόρου στείλε μου μήνυμα να σου στείλω πληροφορίες. Θεωρώ πως οι ομαδικές προσφυγές είναι το απλό κομάτι αν τελικά αποφασίσει η κυβέρνηση να επιβάλει  το πειραματικό σκεύασμα και σε εμάς όπως και σε ΕΜΑΚ και σε υγειονομικούς.

Το κομμάτι που θα αντιμετωπίσει ο καθένας μας στο χώρο εργασίας του  θεωρώ θα είναι το δύσκολο. Εκεί θα πέσουν μηνύσεις και αγωγές, δεν υπάρχει άλλος δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Προς ανεμβολίαστους: Μη δίνετε σημασία σε κανέναν.Τον Σεπτέμβρη θα είμαστε μια χαρά στα σχολεία ,χωρίς εμβόλιο. Όποιος συνάδελφος φοβάται μην τον κολλήσουμε ας μην έρχεται κοντά μας .Οι μαθητές μας και οι γονείς τους αν φοβούνται ας κάνουν το εμβόλιο.Ερχεται έτσι και αλλιώς ,όχι γιατί το θέλω αλλά γιατί το έχουν σχεδιάσει  στην κυβέρνηση. Μην τους κάνετε τη χάρη να εμβολιαστείτε αν δεν το θέλετε αληθινά.Ανεργος δε θα μείνει κανείς μας.

Επιχειρήματα καθαρά εκ του πονηρου. Και μετά απορείς για το υποχρεωτικό του εμβολιασμού. Ισχυριζομαστε ότι το είμαστε εκπαιδευτικοι. Ας κάνουν οι άλλοι το εμβόλιο που ειναι φοβιτσιαριδες.... εμείς μαχομαστε για τα δικαιώματα μας.. οι άλλοι είναι ραγιάδες.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 411
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.