*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 166054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 20, 2021, 06:14:56 μμ »
Jarvis, το συγκεκριμενο αρθρο μας λεει οτι ενα μονοψηφιο ποσοστο δεν θα αναπτυξει ισχυρα αντισωματα μετα απο νοσηση οπως δλδ και ενα μονοψηφιο ποσοστο δεν θα αναπτυξει μετα απο εμβολιο. Ισα βαρκα, ισα πανια δλδ.
Επισης μας λεει οτι η φυσικη νοσηση δεν προστατευει απο την Δελτα ενω τα εμβολια προστατευουν... Ειδαμε στο Ισραηλ τι λενε οι αξιωματουχοι για την μειωμενη αποδοση του εμβολιου της Pfizer...  ::)

Κοντολογις, το αρθρο που εβαλες δεν οδηγει στο συμπερασμα οτι μετα απο 6 μηνες νοσησης θεωρεισαι ανεμβολιαστος. Στην Ελλαδα αυτο θεωρεισαι, ανεμβολιαστος.
Oριστε και αρθρα που μιλανε για τουλαχιστον 1 χρονο προστασια μετα απο νοσηση:
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2782139
https://www.news-medical.net/news/20210503/SARS-CoV-2-antibodies-are-detectable-up-to-a-year-after-infection-finds-study.aspx

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2021, 06:25:20 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:34:13 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 20, 2021, 06:34:16 μμ »
Jarvis, το συγκεκριμενο αρθρο μας λεει οτι ενα μονοψηφιο ποσοστο δεν θα αναπτυξει ισχυρα αντισωματα μετα απο νοσηση οπως δλδ και ενα μονοψηφιο ποσοστο δεν θα αναπτυξει μετα απο εμβολιο. Ισα βαρκα, ισα πανια δλδ.
Επισης μας λεει οτι η φυσικη νοσηση δεν προστατευει απο την Δελτα ενω τα εμβολια προστατευουν... Ειδαμε στο Ισραηλ τι λενε οι αξιωματουχοι για την μειωμενη αποδοση του εμβολιου της Pfizer...  ::)

Κοντολογις, το αρθρο που εβαλες δεν οδηγει στο συμπερασμα οτι μετα απο 6 μηνες νοσησης θεωρεισαι ανεμβολιαστος. Στην Ελλαδα αυτο θεωρεισαι, ανεμβολιαστος.
Oριστε και αρθρα που μιλανε για τουλαχιστον 1 χρονο προστασια μετα απο νοσηση:
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2782139
https://www.news-medical.net/news/20210503/SARS-CoV-2-antibodies-are-detectable-up-to-a-year-after-infection-finds-study.aspx


Το άρθρο που έστειλα έχει 500 links μέσα, που παραπεμπουν σε αντίστοιχα paper. Καθε μελέτη καταλήγει στα συμπερασματα της. Παίζει να είναι κ αυτή που παρεθεσες μέσα, δεν προλαβα να τις δω όλες.
Μπορεί να έχεις φουλ ανοσία κ μετα τον ένα χρόνο, μπορεί να μην έχεις κ μετα απο 6 μήνες. Αυτό εξαρτάται από το άτομο.
Για εμβόλιο κ delta, έχουμε πει πολλες φορες: 3-5 φορές λιγότερα από ο, τι με βρετανικό στον εμβολιασμενο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 20, 2021, 06:44:01 μμ »
Έχει κάνει τεστ αντισωμάτων ή απλά το πέταξες για να πεις κάτι; Γιατί εγώ μιλάω για περίπτωση που έκανε τεστ και δεν είχε αντισώματα ένα χρόνο μετά. Το επιχείρημά σου ποιο είναι;
Έχει κάνει τεστ αντισωμάτων 2 μήνες πριν ξεκινήσει τις δόσεις εμβολίου, είχε αντισώματα, ο προσωπικός γιατρός είπε να κάνει και τις 2 δόσεις , τις έκανε αν και επιθυμούσε μόνο τη μία γιατί με μια δόση και νόσηση πριν από 8 μήνες, δεν έβγαζε πιστοποιητικό..
Μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, δεν το έχω ανάγκη απλά να πω κάτι, δεν το ξεκίνησα εγώ....
δεν το πέταξα λοιπόν για να πω κάτι..
Το πέταξα για να δώσω ένα απλό πχ: όλοι ξέρουμε τουλάχιστον μια περίπτωση ανθρώπου που νόσησε ελαφρά ή βαριά ή δεν τα κατάφερε δυστυχώς..
Οπότε καλό είναι να μην αναφέρονται ως επιχείρημα προς τη μια ή την άλλη πλευρά..
είναι δημιουργία εντυπώσεων....
Γι αυτό απάντησα με το ίδιο ύφος...
Μ αρέσει που το αναλύω κιόλας..
Ψιλά γράμματα..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 20, 2021, 08:22:17 μμ »
Σήμερα άκουσα για έναν δεκαοχτάχρονο συγγενή γνωστής μου ότι έπαθε έμφραγμα μετά το εμβόλιο.
Εχτές πληροφορήθηκα για  δύο κοπέλες γνωστές μου ότι είχαν φοβερή αιμορραγία παρόλο που δεν είχαν περιοδο και με την δεύτερη δόση φοβερούς πονοκεφαλους, ζαλάδες κτλ Φαντάζομαι ότι δεν είναι η μόνη που έχω τέτοιες πληροφορίες από γνωστά μου πρόσωπα. Και μιλάω μόνο για τις δύο τελευταίες ημέρες!

Λοιπόν η κατάσταση σοβαρευει επικίνδυνα. Καθημερινά επιβεβαιώνω ότι δεν πρόκειται για εμβόλιο που έχει σκοπό να αντιμετωπίσει κάποια νόσο.

Δεν ξέρω αν έχει πια νόημα να πολεμάμε την υποχρεωτικοτητα αφού η ουσία είναι η επικινδυνότητα του εμβόλιου και εν τέλει ο λόγος ύπαρξης του.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:34:13 »

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 20, 2021, 08:36:48 μμ »
Σήμερα άκουσα για έναν δεκαοχτάχρονο συγγενή γνωστής μου ότι έπαθε έμφραγμα μετά το εμβόλιο.
Εχτές πληροφορήθηκα για  δύο κοπέλες γνωστές μου ότι είχαν φοβερή αιμορραγία παρόλο που δεν είχαν περιοδο και με την δεύτερη δόση φοβερούς πονοκεφαλους, ζαλάδες κτλ Φαντάζομαι ότι δεν είναι η μόνη που έχω τέτοιες πληροφορίες από γνωστά μου πρόσωπα. Και μιλάω μόνο για τις δύο τελευταίες ημέρες!

Λοιπόν η κατάσταση σοβαρευει επικίνδυνα. Καθημερινά επιβεβαιώνω ότι δεν πρόκειται για εμβόλιο που έχει σκοπό να αντιμετωπίσει κάποια νόσο.

Δεν ξέρω αν έχει πια νόημα να πολεμάμε την υποχρεωτικοτητα αφού η ουσία είναι η επικινδυνότητα του εμβόλιου και εν τέλει ο λόγος ύπαρξης του.

Μόνο κάτι αφελείς πιστεύουν ακόμα ότι τα πειραματικά σκευάσματα είναι για το καλό μας. Η ιστορία βρομάει από την πρώτη μέρα. Θα αντισταθούμε με όλες μας τις δυνάμεις. Νομικά, σε ειρηνικές διαδηλώσεις και ότι άλλο χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος denio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 21, 2021, 10:32:48 πμ »
Σήμερα άκουσα για έναν δεκαοχτάχρονο συγγενή γνωστής μου ότι έπαθε έμφραγμα μετά το εμβόλιο.
Εχτές πληροφορήθηκα για  δύο κοπέλες γνωστές μου ότι είχαν φοβερή αιμορραγία παρόλο που δεν είχαν περιοδο και με την δεύτερη δόση φοβερούς πονοκεφαλους, ζαλάδες κτλ Φαντάζομαι ότι δεν είναι η μόνη που έχω τέτοιες πληροφορίες από γνωστά μου πρόσωπα. Και μιλάω μόνο για τις δύο τελευταίες ημέρες!

Λοιπόν η κατάσταση σοβαρευει επικίνδυνα. Καθημερινά επιβεβαιώνω ότι δεν πρόκειται για εμβόλιο που έχει σκοπό να αντιμετωπίσει κάποια νόσο.

Δεν ξέρω αν έχει πια νόημα να πολεμάμε την υποχρεωτικοτητα αφού η ουσία είναι η επικινδυνότητα του εμβόλιου και εν τέλει ο λόγος ύπαρξης του.
μηνυσεις αγωγες στους προισταμενους που θα τολμησουν να εκτελεσουν αντισυνταγματικες εντολες.τσακιστε τους στην νομιμοτητα.δεν θα εχουν για παντα ασυλια

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 21, 2021, 11:23:59 πμ »
Έχει κάνει τεστ αντισωμάτων ή απλά το πέταξες για να πεις κάτι; Γιατί εγώ μιλάω για περίπτωση που έκανε τεστ και δεν είχε αντισώματα ένα χρόνο μετά. Το επιχείρημά σου ποιο είναι;
Τα αντισώματα τα δημιουργεί ο κάθε οργανισμός με άλλο τρόπο. Εγώ πχ αν και ήμουν εμβολιασμένη για ερυθρά από παιδί, σε έλεγχο που με έβαλε ευτυχώς να κάνω η γιατρός μου βρέθηκε ότι δεν έχω αντισώματα και στα 35 μου ξαναέκανα το εμβολιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι το (δοκιμασμένο από χρόνια) εμβολιο ερυθράς ειναι σκάρτο.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 21, 2021, 11:54:08 πμ »
Σήμερα άκουσα για έναν δεκαοχτάχρονο συγγενή γνωστής μου ότι έπαθε έμφραγμα μετά το εμβόλιο.
Εχτές πληροφορήθηκα για  δύο κοπέλες γνωστές μου ότι είχαν φοβερή αιμορραγία παρόλο που δεν είχαν περιοδο και με την δεύτερη δόση φοβερούς πονοκεφαλους, ζαλάδες κτλ Φαντάζομαι ότι δεν είναι η μόνη που έχω τέτοιες πληροφορίες από γνωστά μου πρόσωπα. Και μιλάω μόνο για τις δύο τελευταίες ημέρες!

Λοιπόν η κατάσταση σοβαρευει επικίνδυνα. Καθημερινά επιβεβαιώνω ότι δεν πρόκειται για εμβόλιο που έχει σκοπό να αντιμετωπίσει κάποια νόσο.

Δεν ξέρω αν έχει πια νόημα να πολεμάμε την υποχρεωτικοτητα αφού η ουσία είναι η επικινδυνότητα του εμβόλιου και εν τέλει ο λόγος ύπαρξης του.
Πλήρης απουσία πηγής. Διασπορά ψευδών ειδησεων
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος ALEX85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 21, 2021, 01:29:13 μμ »
Ενημερωτικά, όποιος έχει νοσησει και έχει καταχωρηθεί από τον εοδυ, έχουν περάσει 6 μήνες από τη νοσηση και όχι περισσότεροι από 12 μηνες, κάνουν ΜΙΑ δόση εμβολίου και παίρνουν κανονικά τη βεβαίωση εμβολιασμού.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 21, 2021, 01:38:35 μμ »
Ανακοινώθηκε κάτι επίσημα για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό εκπαιδευτικών???

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 21, 2021, 01:45:49 μμ »
Μόνο κάτι αφελείς πιστεύουν ακόμα ότι τα πειραματικά σκευάσματα είναι για το καλό μας. Η ιστορία βρομάει από την πρώτη μέρα. Θα αντισταθούμε με όλες μας τις δυνάμεις. Νομικά, σε ειρηνικές διαδηλώσεις και ότι άλλο χρειαστεί.
Καλή επιτυχία στην εντός νομίμων πλαισίων αντίσταση αλλά μάζεψε τους χαρακτηρισμούς σου.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 21, 2021, 01:47:23 μμ »
Καλή επιτυχία στην εντός νομίμων πλαισίων αντίσταση αλλά μάζεψε τους χαρακτηρισμούς σου.
gf πήγαινε στο άλλο νήμα να δεις εκεί χαρακτηρισμούς..

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 21, 2021, 01:50:31 μμ »
Πλήρης απουσία πηγής. Διασπορά ψευδών ειδησεων
Αnemos εγώ βλέπω και επιμελή προσπάθεια τρομοκράτησης.Έγινε αναφορά από χθες. Δε βλέπω όμως την ίδια ευαισθησία που δείχνείς εσύ στο θέμα σα σκεπτόμενος άνθρωπος, να τη δείχνουν κ άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 21, 2021, 01:55:43 μμ »
Ανακοινώθηκε κάτι επίσημα για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό εκπαιδευτικών???
Cookie7 όχι.Κατατέθηκε η τροπολογία για την υποχρεωτικότητα στους υγειονομικούς. Εμείς σε αναμονή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 140
Σύνολο: 141

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.