*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 166107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #728 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:01:11 πμ »
Jarvis σε ευχαριστώ.  :-* Αυτό σκεφτόμουν να κάνω. Να κλείσω internet μέχρι Σεπτέμβριο και βλέπουμε. Εύχομαι με πιο ξεκάθαρο τοπίο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:28:50 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #729 στις: Ιούλιος 31, 2021, 08:33:11 πμ »
Κοντολογίς χαλαρώστε, καλοκαίρι είναι, κάντε και καμιά βουτιά στη θάλασσα.. καλό κάνει 8)

Κάνε πολλές βουτιές, κάνε την πρώτη δόση εντός του Αυγούστου και τη δεύτερη πριν τον αγιασμό...    😀

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #730 στις: Ιούλιος 31, 2021, 11:14:27 πμ »
Αφού έχεις το θέμα της εγκυμοσύνης, ό,τι σου είπαν παραπάνω.. όχι ιντερνετ, όχι φόρουμ. Τους γιατρούς σου θα ρωτάς και αν υπάρχει διχογνωμία, και τρίτη γνώμη.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #731 στις: Ιούλιος 31, 2021, 11:38:20 πμ »
Πώς αντιδρώ στην αβεβαιότητα???Πρήζοντας τους γιατρούς μου όπως έχω ξαναγράψει καθότι "υστερικιά". Φοράω την μάσκα μου και προσέχω όσο μπορώ. Η δικιά μου περίπτωση είναι περίπλοκη συναδέλφισσα. Μετά από δυο δύσκολες και αποτυχημένες προσπάθειες μητρότητας που μετέτρεψαν το σώμα μου σε φορτηγό ορμονών  (όσες το περάσατε ξέρετε πώς είναι) είμαι επιτέλους μετά από καιρό απογοητεύσεων σε έναν καλό δρόμο. Ο γιατρός μου επιμένει να εμβολιαστώ, ο άλλος ο γιατρός μου είναι επιφυλακτικός, ο άλλος επικαλείται έρευνες σε εγκύους που δείχνουν όλα καλά και γενικά όπως το έχω γράψει πολλές φορές προσπαθώ να αποφασίσω ζυγίζοντάς τα όλα. Γνωρίζοντας πως στην τελική κανένας δεν μπορεί να μου εγγυηθεί τίποτε και πως για ό.τι κι αν πάει λάθος τον εαυτό μου θα κατηγορήσω. Γι αυτό και έγραψα πολλές φορές πως χαρακτηρίζω την περίπτωσή μου "διστακτική" και όχι "αρνήτρια".
Συνάδελφισσα, επειδή η δική σου κατάσταση είναι όντως ευαίσθητη και ευάλωτη πρόσεχε OΣΟ μπορείς κ κάνε το σταυρό σου. Οντως αυτή τη στιγμή οι περισσότεροι γυναικολόγοι λένε στις εγκυες να εμβολιαστούν ΑΛΛΑ λογικό είναι να φοβάσαι !!! Κανείς δεν μπορει να σου πει τι θα κάνεις κ σίγουρα όχι εδω μέσα.

 Εδώ μέσα είναι φόρουμ εκπαιδευτικών απο άσχετες ειδικότητες που κανείς δεν καταλαβαίνει 100% αυτά που γράφει, κουβέντα καφενείου, ίδια με FB. Eδώ ΔΕΝ καταλαβαίνουν σε παγκόσμιο επίπεδο οι κορυφαίοι ερευνητές κ γιατροί του κόσμου απο αμερικές κ ευρώπες.

Όσον αφορά τα σχολεία (που εκεί κατι καταλαβαίνουμε όλοι εδω μέσα  ;D δεν είναι πειπερ λοιμωξιολογιας), εγώ ΔΕΝ πιστεύω ότι θα στείλουν εγκυες γυναίκες για μάθημα δια ζώσης ούτε με ραπιντ  ΟΥΤΕ τις εμβολιασμένες. Θα τις βάλουν στις ευπαθείς απο την αρχή για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο , k θα στέλνουν 3μηνα covid και ΚΑΛΑ θα κάνουν. Οπότε αν δεν πας σχολείο μετά είναι δική σου η ευθύνη να μην βλέπεις κόσμο, να είσαι με μάσκα ΠΑΝΤΟΥ, να εμβολιαστούν οσοι ειναι στο άμεσο περιβάλλον σου αν δεν εμβολιαστείς εσύ. Δύσκολη κατάσταση για έγκυο γυναίκα κ ειδικά αν έχει ταλαιπωρηθεί  :-X αλλά τι να κάνουμε, πιο σημαντικό πράγμα από την υγεία τη δική σου κ του μωρού σου δεν υπάρχει !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:28:50 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #732 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:12:10 μμ »
Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος η λογική "θα προσέχω όπως πρόσεχα τον 1,5 προηγούμενο χρόνο κι όλα οκ". Να προσέχεις ναι, αλλά και το χθεσινό κρούσμα πρόσεχε τον 1,5 προηγούμενο χρόνο και το αυριανό κρούσμα επίσης.  Αφού οι γιατροί λένε να εμβολιαστείς, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #733 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:51:48 μμ »
Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος η λογική "θα προσέχω όπως πρόσεχα τον 1,5 προηγούμενο χρόνο κι όλα οκ". Να προσέχεις ναι, αλλά και το χθεσινό κρούσμα πρόσεχε τον 1,5 προηγούμενο χρόνο και το αυριανό κρούσμα επίσης.  Αφού οι γιατροί λένε να εμβολιαστείς, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το κάνεις.
Συνάδελφε, οκ. Εγω συμφωνω μαζί σου , όντως οι οδηγίες αυτές είναι τώρα και εδω κ εξωτερικό, αλλά πες μου σε παρακαλώ, είναι λογικό να βάζεις έγκυο γυνάικα να κάνει εμβόλιο για ΝΑΑ ΦΤΑΑΑΑΑΣΕΙΣ κααααααααααποτε το τοίχος ανοσίας, όταν δεν έχεις υποχρεώσει την κάθε 60χρονη κ 70χρονη θείια και κάθε θειο που θα σου γεμίσουν τις ΜΕΘ? Δλδ αυτή η λογική να εμβολιαστεί η έγκυος κ το 12χρονο , το  15χρονο κ ο 20ρης εγω ΔΕΝ την καταλαβαίνω. Πιασε τους απο πάνω προς τα κάτω ηλικιακά κ κοψε τους τη σύνταξη ή το μισθό αν δεν το κάνουνε κ ασες τις εγκυες , τα παιδάκια κ ταους φοιτητές στην ησυχία τους.

Έτσι κ αλλιώς ΛΙΓΕΣ είναι οι έρμες οι έγκυες κ  λιγα κ τα παιδάκια σε αυτή τη χώρα και τις ΜΕΘ ΔΕΝ ΣΤΙΣ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

ΜΠΑΣ κ να τις προστατεύες αυτές τις ηρωίδες που αποφασίζουν σε αυτό το μπο??@?@λο κράτος να κάνουν κανα παιδί κ να υποχρεωνες ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ?

Καταλαβαίνω ότι αυτά που λέω είναι απλοικά κ είμαι Αγγλικού όχι ο φάουτσι κ ακόμα κ στο εξωτερικό δεν έχουν υποχρεωσει τους μεγαλτερους να το κάνουνε κ μετά να πιάσουν τους υπολοιπους, αλλά βγάζει λογική να βγαζεις οδηγία να εμβολιάστουν ΕΓΚΥΕΣ  όταν δεν έχεις εμβολιάζει τους υπόλοιπους???

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ΤΙ γίνεται κ εδώ κ έξω. Αυτοί μας λένε ότι οι μεγαλτεροι στατιστικά γεμίζουν τα νοσοκομεία τώρα 1,5 χρονο. Αφού αυτοί τα γεμίζουν, γιατί δεν κάνουν υποχρεωτικό εμβολιασμό στις μεγαλες ηλικιες απο πάνω προς τά κάτω μέχρι να φτάσεις το ποσοστό που θες  να τελειωνουμε? Γιατί να φορτώνεται  ΤΟΣΟ άγχος η κάθε έγκυος γυναίκα το πιο ευαισθητο κ πολύτιμο κομμάτι του πληθυσμού???????ΛΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #734 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:58:55 μμ »
Χρειάζεται ψυχραιμία και διαχωρισμός των περιπτώσεων που φοβούνται τον εμβολιασμό (για τους δικούς τους λόγους, π.χ. εγκυμοσύνη) από αυτούς που συστηματικά προσπαθούν να δημιουργήσουν τρόμο στον πληθυσμό (κι αυτό συνήθως το καταφέρνουν μέσω της ψευδοεπιστήμης ή μέσα από επιλεκτικές αναφορές που δεν προβάλλουν την πλήρη αλήθεια). Αυτοί που διστάζουν, κάποια στιγμή θα εμβολιαστούν. Ίσως μετά από λίγους μήνες ή ένα χρόνο. Δεν αμφισβητούν γενικώς τις επιστημονικές μελέτες ή την ανάγκη εμβολιασμού.

Αυτοί που ανήκουν στη δεύτερη ομάδα δεν πρόκειται να πειστούν ποτέ. Έχουν αποφασίσει εξαρχής ότι τα εμβόλια είναι "πειραματικά", "θανατηφόρα" κ.ο.κ. και ορισμένοι από αυτούς επιδίδονται σε οργανωμένες προσπάθειες τρομοκράτησης. Κάποιοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν πολιτικά όλη αυτή την αναταραχή κι ανήκουν σε συγκεκριμένο πολιτικό χώρο (όχι κόμμα απαραίτητα, αλλά χώρο σίγουρα). Και μάλιστα αυτός ο χώρος δεν εκφράζεται απαραίτητα από την ακραία δεξιά. Ακόμη κι η υποτιθέμενη παραδοσιακή δεξιά κερδοσκόπησε εις βάρος της πανδημίας και των περιοριστικών μέτρων. Το παράδειγμα με τις δημοτικές εκλογές της Μαδρίτης, όπου η υποψήφια του Λαϊκού Κόμματος συσπείρωσε μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού με λαϊκίστικα συνθήματα εναντίον των περιοριστικών μέτρων, είναι χαρακτηριστικό.

Υπάρχει εκμετάλλευση λοιπόν των κενών των ίδιων των δυτικών κοινωνιών και κυρίως της πολιτικάντικης διαχείρισης που πραγματοποιείται εδώ και ενάμιση χρόνο, πολλές φορές σε αντιπαράθεση με την ίδια την επιστημονική κοινότητα.  Το είχα αναφέρει εξαρχής: η εργαλειοποίηση της επιστήμης δε θα συνεισφέρει το παραμικρό στην καταπολέμηση της υγειονομικής κρίσης, ίσα-ίσα θα δημιουργήσει βαθιά προβλήματα. Και αυτά τα προβλήματα αναδύονται τώρα.

Έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς διαχύθηκαν στο διαδίκτυο όλες αυτές οι ανυπόστατες θεωρίες αναφορικά με τα εμβόλια. Υπήρξε οργάνωση και σχεδιασμός, τίποτα δεν έγινε αυθόρμητα και αθώα: https://www.counterhate.com/anti-vaxx-industry

Το σίγουρο είναι ότι η μετάλλαξη δέλτα δημιούργησε μια πανδημία μέσα στην πανδημία. Το αναγνωρίζει και η ανακοίνωση του αμερικάνικου cdc. Ανακύπτουν λοιπόν δύο ζητήματα: α) χρειάζεται ακόμη μεγαλύτερη προσοχή από όλους πλέον, β) οι οπαδοί της θεωρίας της ανοσιας μέσω φυσικής νόσησης πρέπει να αντιληφθούν ότι όσο περισσότερο αφήνουμε τον ιό να διασπείρεται ανεξέλεγκτα, τόσο περισσότερες μεταλλάξεις προκύπτουν. Οι σημαντικότερες και επικινδυνότερες μεταλλάξεις εμφανίστηκαν εκεί που ο ιός διεσπάρη με αχαλίνωτο ρυθμό (Ινδία, Ν. Αφρική, Αγγλία).

https://scontent.fath3-4.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/227581650_1140335609792817_4633401949301848272_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-3&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=YpkNVRCarAMAX_tVoNa&_nc_ht=scontent.fath3-4.fna&oh=a89c2d9fab54399abd3b99e8e2cbbafe&oe=6109D0E5


Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #735 στις: Ιούλιος 31, 2021, 01:07:40 μμ »
Συνάδελφε, οκ. Εγω συμφωνω μαζί σου , όντως οι οδηγίες αυτές είναι τώρα και εδω κ εξωτερικό, αλλά πες μου σε παρακαλώ, είναι λογικό να βάζεις έγκυο γυνάικα να κάνει εμβόλιο για ΝΑΑ ΦΤΑΑΑΑΑΣΕΙΣ κααααααααααποτε το τοίχος ανοσίας, όταν δεν έχεις υποχρεώσει την κάθε 60χρονη κ 70χρονη θείια και κάθε θειο που θα σου γεμίσουν τις ΜΕΘ? Δλδ αυτή η λογική να εμβολιαστεί η έγκυος κ το 12χρονο , το  15χρονο κ ο 20ρης εγω ΔΕΝ την καταλαβαίνω. Πιασε τους απο πάνω προς τα κάτω ηλικιακά κ κοψε τους τη σύνταξη ή το μισθό αν δεν το κάνουνε κ ασες τις εγκυες , τα παιδάκια κ ταους φοιτητές στην ησυχία τους.

Έτσι κ αλλιώς ΛΙΓΕΣ είναι οι έρμες οι έγκυες κ  λιγα κ τα παιδάκια σε αυτή τη χώρα και τις ΜΕΘ ΔΕΝ ΣΤΙΣ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

Εγώ δεν λέω να εμβολιαστεί για να πιάσουμε το τοίχος ανοσίας. Να εμβολιαστεί για να εξαφανίσει την πιθανότητα να πάθει κάτι η ίδια....

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #736 στις: Ιούλιος 31, 2021, 01:55:31 μμ »
Συνάδελφε, οκ. Εγω συμφωνω μαζί σου , όντως οι οδηγίες αυτές είναι τώρα και εδω κ εξωτερικό, αλλά πες μου σε παρακαλώ, είναι λογικό να βάζεις έγκυο γυνάικα να κάνει εμβόλιο για ΝΑΑ ΦΤΑΑΑΑΑΣΕΙΣ κααααααααααποτε το τοίχος ανοσίας, όταν δεν έχεις υποχρεώσει την κάθε 60χρονη κ 70χρονη θείια και κάθε θειο που θα σου γεμίσουν τις ΜΕΘ? Δλδ αυτή η λογική να εμβολιαστεί η έγκυος κ το 12χρονο , το  15χρονο κ ο 20ρης εγω ΔΕΝ την καταλαβαίνω. Πιασε τους απο πάνω προς τα κάτω ηλικιακά κ κοψε τους τη σύνταξη ή το μισθό αν δεν το κάνουνε κ ασες τις εγκυες , τα παιδάκια κ ταους φοιτητές στην ησυχία τους.

Έτσι κ αλλιώς ΛΙΓΕΣ είναι οι έρμες οι έγκυες κ  λιγα κ τα παιδάκια σε αυτή τη χώρα και τις ΜΕΘ ΔΕΝ ΣΤΙΣ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.

ΜΠΑΣ κ να τις προστατεύες αυτές τις ηρωίδες που αποφασίζουν σε αυτό το μπο??@?@λο κράτος να κάνουν κανα παιδί κ να υποχρεωνες ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΛΕΚΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ?

Καταλαβαίνω ότι αυτά που λέω είναι απλοικά κ είμαι Αγγλικού όχι ο φάουτσι κ ακόμα κ στο εξωτερικό δεν έχουν υποχρεωσει τους μεγαλτερους να το κάνουνε κ μετά να πιάσουν τους υπολοιπους, αλλά βγάζει λογική να βγαζεις οδηγία να εμβολιάστουν ΕΓΚΥΕΣ  όταν δεν έχεις εμβολιάζει τους υπόλοιπους???

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ΤΙ γίνεται κ εδώ κ έξω. Αυτοί μας λένε ότι οι μεγαλτεροι στατιστικά γεμίζουν τα νοσοκομεία τώρα 1,5 χρονο. Αφού αυτοί τα γεμίζουν, γιατί δεν κάνουν υποχρεωτικό εμβολιασμό στις μεγαλες ηλικιες απο πάνω προς τά κάτω μέχρι να φτάσεις το ποσοστό που θες  να τελειωνουμε? Γιατί να φορτώνεται  ΤΟΣΟ άγχος η κάθε έγκυος γυναίκα το πιο ευαισθητο κ πολύτιμο κομμάτι του πληθυσμού???????ΛΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ.
Καλε δεν τις εμβολιάζουν για να συμβάλουν στο τείχος πληθυσμιακής ανοσίας!! Είναι ευπαθής ομάδα γενικα και ειδικά. 3 φορές μεγαλύτερη η πιθανότητα να πεθάνεις από covid ούσα έγκυος, σε σχέση με την πιθανότητα θανάτου χωρίς κυοφορία, τόσο υπολογίστηκε.
Για την προστασία των ίδιων και του εμβρύου συστήνουν εμβολιασμό, είναι ξεκάθαρο αυτό.
Στο μαιευτήριο που δουλεύει η αδερφή μου (από τα μεγαλύτερα της χώρας), θεωρείται στους κόλπους εκεί, δεδομένο οτι εμβολιάζονται, δεν ξέρει ούτε έναν γυναικολόγο που να μην το προτείνει. Ένα παράδειγμα φέρνω, για να δείξω την τάση και την πρόθεση (προστασία της ίδιας και του εμβρύου).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #737 στις: Ιούλιος 31, 2021, 02:02:40 μμ »
Κάνε πολλές βουτιές, κάνε την πρώτη δόση εντός του Αυγούστου και τη δεύτερη πριν τον αγιασμό...    😀
Στις βουτιές λέμε ναι..
Σε πάσης φύσεως δόσεις λέμε όχι :D ;D
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #738 στις: Ιούλιος 31, 2021, 03:30:17 μμ »
Καλε δεν τις εμβολιάζουν για να συμβάλουν στο τείχος πληθυσμιακής ανοσίας!! Είναι ευπαθής ομάδα γενικα και ειδικά. 3 φορές μεγαλύτερη η πιθανότητα να πεθάνεις από covid ούσα έγκυος, σε σχέση με την πιθανότητα θανάτου χωρίς κυοφορία, τόσο υπολογίστηκε.
Για την προστασία των ίδιων και του εμβρύου συστήνουν εμβολιασμό, είναι ξεκάθαρο αυτό.
Στο μαιευτήριο που δουλεύει η αδερφή μου (από τα μεγαλύτερα της χώρας), θεωρείται στους κόλπους εκεί, δεδομένο οτι εμβολιάζονται, δεν ξέρει ούτε έναν γυναικολόγο που να μην το προτείνει. Ένα παράδειγμα φέρνω, για να δείξω την τάση και την πρόθεση (προστασία της ίδιας και του εμβρύου).
Ναι οκ, δικιο εχεις , τώρα αυτή είναι η σύσταση.
Το θέμα είναι ότι μας έχουν φάει τα αυτιά με το τοιχος ανοσίας 1,5 χρονο τώρα κ τοίχος δεν βλέπουμε . Κ η λύση που βρήκανε είναι να εμβολιαζουν εγκυες κ 12χρονα. Να εμβολιασουνε όλους τους αλλους με το ζόρι απο τους γηραιότερους προς τα κάτω να χτιστει το ρημαδοτοίχος κ να αφησουν εγκυες κ παιδάκια στην ησυχία τους ΔΕΝ γίνεται ?? :o

Αυτό το κομμάτι είναι που δεν καταλαβαίνω.
Η 75 κυρία Μαρια ΔΕΝ θελει να εμβολιαστεί αλλά μάλλον θα καταλήξει στη ΜΕΘ ένα 2μηνο. Κ εσύ την αφήνεις να το κάνει. Κ η λύση που βρίσκεις είναι να εμβολιάσεις την 25χρονη έγκυο κ το 12χρονο, τον 20χρονο που στατιστικά , ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΜΕΘ?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #739 στις: Ιούλιος 31, 2021, 03:35:26 μμ »
Ναι οκ, δικιο εχεις , τώρα αυτή είναι η σύσταση.
Το θέμα είναι ότι μας έχουν φάει τα αυτιά με το τοιχος ανοσίας 1,5 χρονο τώρα κ τοίχος δεν βλέπουμε . Κ η λύση που βρήκανε είναι να εμβολιαζουν εγκυες κ 12χρονα. Να εμβολιασουνε όλους τους αλλους με το ζόρι απο τους γηραιότερους προς τα κάτω να χτιστει το ρημαδοτοίχος κ να αφησουν εγκυες κ παιδάκια στην ησυχία τους ΔΕΝ γίνεται ?? :o

Αυτό το κομμάτι είναι που δεν καταλαβαίνω.
Η 75 κυρία Μαρια ΔΕΝ θελει να εμβολιαστεί αλλά μάλλον θα καταλήξει στη ΜΕΘ ένα 2μηνο. Κ εσύ την αφήνεις να το κάνει. Κ η λύση που βρίσκεις είναι να εμβολιάσεις την 25χρονη έγκυο κ το 12χρονο, τον 20χρονο που στατιστικά , ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΜΕΘ?

Ενταξει αυτό είναι σοβαρό θέμα αλλά δεν είναι λόγος να μην κάνει εμβόλιο και ο εικοσαρης. Ο πληθυσμός που κινείται συμβάλλει στη μετάδοση, ο εμβολιασμός, έστω και σε μικρότερο ποσοστό απ όσο θα θέλαμε, κόβει τη μετάδοση. Άρα μια χαρά κάνουν και εμβολιάζουν και τα 20χρονα κ τα 12χρονα αφού τα επιτρέπουν οι οδηγίες. Το σύστημα υγείας φυσικά δεν θα γλιτώσει τον κορεσμό, με τα ποσοστά ανεμβολιαστων μεσηλίκων στη χώρα μας, αλλά όσο καθυστερήσει ο κορεσμός κ κρατηθεί η οικονομική κ εκπαιδευτική δραστηριότητα σε μια σχετικά ομαλή λειτουργία, θα είναι κέρδος.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #740 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:02:58 μμ »
Είναι άτοπο να μιλάμε για τείχος ανοσίας πλέον, αφού τονίζεται ότι τέτοιο δεν μπορεί να υπάρξει. Μιλάμε μόνο για τον εμβολιασμό για την αποτροπή σοβαρής νόσησης, έτσι δεν είναι; Εφόσον εγώ αποφάσισα να εμβολιαστώ, αλλά έχω μικρό παιδί που δεν ανήκει στην ηλικία εμβολιασμού και οικογενειακό περίγυρο κατά του εμβολίου, ποια ανοσία θα εξασφαλίσω; Τη νοσηλεία θέλω να αποφύγω.
Γνωστή μου 33χρονη ανεμβολίαστη κόλλησε από το 15 μηνών μωρό (έφερε τον ιό από τον παιδικό), έπαθε θρόμβωση από τον κορωνοϊό και νοσηλεύεται....

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #741 στις: Ιούλιος 31, 2021, 04:15:22 μμ »
Καλε δεν τις εμβολιάζουν για να συμβάλουν στο τείχος πληθυσμιακής ανοσίας!! Είναι ευπαθής ομάδα γενικα και ειδικά. 3 φορές μεγαλύτερη η πιθανότητα να πεθάνεις από covid ούσα έγκυος, σε σχέση με την πιθανότητα θανάτου χωρίς κυοφορία, τόσο υπολογίστηκε.
Για την προστασία των ίδιων και του εμβρύου συστήνουν εμβολιασμό, είναι ξεκάθαρο αυτό.
Στο μαιευτήριο που δουλεύει η αδερφή μου (από τα μεγαλύτερα της χώρας), θεωρείται στους κόλπους εκεί, δεδομένο οτι εμβολιάζονται, δεν ξέρει ούτε έναν γυναικολόγο που να μην το προτείνει. Ένα παράδειγμα φέρνω, για να δείξω την τάση και την πρόθεση (προστασία της ίδιας και του εμβρύου).

Η έγκυος είναι ευπαθής ομάδα κι αν έχει π.χ. και διαβήτη ( σύνηθες στην εγκυμοσύνη ) ακόμα παραπάνω.
Αλλά οκ πες αυτή αισθάνεται νέα κι άτρωτη.
Φαντάσου άνθρωπο πάνω από 50 ετών, 50 κιλά πάνω από το φυσιολογικό, να πίνει, να καπνίζει 4 πακέτα τσιγάρα τη μέρα και να λέει ότι δεν θα εμβολιαστεί γιατί φοβάται τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες του εμβολίου..



Μιλάμε μόνο για τον εμβολιασμό για την αποτροπή σοβαρής νόσησης, έτσι δεν είναι;

Γνωστή μου 33χρονη ανεμβολίαστη κόλλησε από το 15 μηνών μωρό (έφερε τον ιό από τον παιδικό), έπαθε θρόμβωση από τον κορωνοϊό και νοσηλεύεται....

Σωστό. Σου λένε  ''ορίστε, κολλάνε και οι εμβολιασμένοι'' .
Ναι ρε φίλε κολλάνε, αλλά δεν νοσούν βαριά . Δες τα νούμερα ρε συ, φωνάζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 241
Σύνολο: 241

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.