*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 166701 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1344 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:43:27 μμ »
Αυτό που λες όμως το αποφασίζει κάποιος άλλος για μένα. Και λέει ότι αν δε κάνεις αυτό που αποφάσισα εγώ για σένα, δε θα μπορείς να κάνεις αυτό, αυτό, αυτό και πλέον δεν έχω υποχρέωση να σου καλύπτω αυτό κι αυτό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εσύ προσωπικά συμφωνείς με αυτό που αποφάσισε η κυβέρνηση για μας. Κι έτσι επικροτείς τη στάση της στα παραπάνω. Όταν κι αν τύχει στο επόμενο που θα αποφασίσουν για μας να διαφωνείς κι άρα να είσαι στους αποκλεισμένους, ενδεχομένως να είναι αργά για δάκρυα.
Κανεις μα κανεις από εμάς, ΔΕΝ μπορεί να παρει τέτοια απόφαση. Δεν είμαστε γιατροί. Είναι αλαζονικό να λέμε έκατσα κ διάβασα 5 πράγματα στο διαδίκτυο κ εχω τη δυνατότητα να αντιλαμβάνομαι ιατρικά τι είναι καλό κ τι όχι για εμένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1345 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:45:59 μμ »
Αυτά όμως μόνο για τις οδηγίες ε; Για το εμβόλιο είμαστε 100000% σίγουροι, σωστά; Κι αυτό γιατί το λέει το CDC, σωστά;
Μα συγγνώμη.. Ποια είμαι εγώ μπροστά στο CDC?? Απολυτοτητες δεν υπάρχουν στην επιστήμη. Αυτες υπάρχουν στα δόγματα.
Αν το cdc συστήνει κάτι κ μάλιστα με σθένος, θα πω εγω πως κινούνται με γνώμονα το κέρδος κ οχι το επιστημονικό κριτήριο δλδ? Αλαζονικό κ επικίνδυνο είναι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1346 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:46:40 μμ »
Αυτό που λες όμως το αποφασίζει κάποιος άλλος για μένα. Και λέει ότι αν δε κάνεις αυτό που αποφάσισα εγώ για σένα, δε θα μπορείς να κάνεις αυτό, αυτό, αυτό και πλέον δεν έχω υποχρέωση να σου καλύπτω αυτό κι αυτό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εσύ προσωπικά συμφωνείς με αυτό που αποφάσισε η κυβέρνηση για μας. Κι έτσι επικροτείς τη στάση της στα παραπάνω. Όταν κι αν τύχει στο επόμενο που θα αποφασίσουν για μας να διαφωνείς κι άρα να είσαι στους αποκλεισμένους, ενδεχομένως να είναι αργά για δάκρυα.

κι εσυ στο παρελθόν μπορεί να εχεις επικροτήσει κάτι που έκανε άλλη κυβέρνηση κ έθιγε κάποιους, κι ο οποιοσδήποτε άλλος το έχει κάνει αυτό κλπ. να το πω πιο απλα στα καθ ημας, η χ απόφαση για το πώς γίνονται διορισμοί ή προσλαμβάνονται αναπληρωτές, κάποιους ευνοεί και κάποιους αδικεί, και μάλιστα έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν γίνεται να ευνοήσεις κάποιον χωρίς να αδικήσεις άλλον. όλοι όμως έχουμε άποψη για το θέμα.

Αν κ το συγκεκριμένο δεν το επικροτώ. Αν έρχονται στην εργασία κ μάλιστα τετοια εργασία ανεμβολίαστα άτομα, κινδυνεύουν πρωτίστως οι ίδιοι. Επομένως δεν πρέπει να εργάζονται σε επαφή με κοινό πρώτα απ όλα για τη δική τους υγεία. Το τεστ δεν αποτρέπει τη δική τους νόσηση και ελάχιστα αποτρέπει τη μετάδοση σε άλλους αφού μέχρι να βγει το αποτέλεσμα μπορεί ήδη κάποιος να έχει κολλήσει κάποιον άλλον κ πάει λέγοντας.  Αυτό που υποστηρίζω είναι τηλεργασθα ή μετακίνηση πόστου για ανεμβοκιαστους, όχι να τρέχουν κάθε λίγο για τεστ με κίνδυνο όντως να κολλήσουν κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2021, 03:49:42 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1347 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:46:52 μμ »
Κανεις μα κανεις από εμάς, ΔΕΝ μπορεί να παρει τέτοια απόφαση. Δεν είμαστε γιατροί. Είναι αλαζονικό να λέμε έκατσα κ διάβασα 5 πράγματα στο διαδίκτυο κ εχω τη δυνατότητα να αντιλαμβάνομαι ιατρικά τι είναι καλό κ τι όχι για εμένα.
Όντως. Γιατί ειδικά όταν τάζεις +10-20 ευρώ πριμ στον κάθε γιατρό για κάθε εμβόλιο, αυξάνεις την αξιοπιστία του. Όλοι το ξέρουν αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1348 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:48:07 μμ »
Πριν ήταν παρακολούθηση για συμπτώματα κι επί συμπτωμάτων τεστ. Τώρα συστήνεται όλοι να κάνουν τεστ.
Νέα δεδομένα νέες οδηγίες θα πει κάποιος. Κάποιος άλλος θα πει ότι φταίνε οι ανεμβολίαστοι. Για το εμβόλιο δεν μπορεί να ισχύει ότι μπορεί να υπάρξουν αν δεν υπάρχουν ήδη νέα δεδομένα; Προσωπικά εμβολιάστηκα αλλά όλος αυτός ο διαχωρισμός είναι απαράδεκτος.
Ο διαχωρισμός είναι αυτονόητος. Κάποιοι εμβολιάστηκαν κάποιοι άλλοι δεν εμβολιάστηκαν. Υπάρχει διαφορά!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1349 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:53:59 μμ »
Ο διαχωρισμός είναι αυτονόητος. Κάποιοι εμβολιάστηκαν κάποιοι άλλοι δεν εμβολιάστηκαν. Υπάρχει διαφορά!
Όπως νομίζει ο καθένας. Άλλος δέχεται τυφλά ό,τι του λένε άλλος αντιδρά για να αντιδράσει άλλος ναι μεν δεν είναι αρνητής αλλά σκέφτεται και λίγο πιο πέρα. Γενικά υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στους ανθρώπους!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1350 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:54:14 μμ »
Όντως. Γιατί ειδικά όταν τάζεις +10-20 ευρώ πριμ στον κάθε γιατρό για κάθε εμβόλιο, αυξάνεις την αξιοπιστία του. Όλοι το ξέρουν αυτό.
Αυτά είναι ηλιθιοτητες της κυβέρνησης. Δεν έχουν σχέση με το τι ισχυει επιστημονικά. Άλλο η εργαλειοποιηση πανδημιας, άλλο η επιστήμη.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1351 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:55:00 μμ »
Μα συγγνώμη.. Ποια είμαι εγώ μπροστά στο CDC?? Απολυτοτητες δεν υπάρχουν στην επιστήμη. Αυτες υπάρχουν στα δόγματα.
Αν το cdc συστήνει κάτι κ μάλιστα με σθένος, θα πω εγω πως κινούνται με γνώμονα το κέρδος κ οχι το επιστημονικό κριτήριο δλδ? Αλαζονικό κ επικίνδυνο είναι.
Για το εμβόλιο, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει θέση το CDC στο μέλλον ως προς τις παρενέργειες ή αποκλείεται;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1352 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:55:55 μμ »
Για το εμβόλιο, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει θέση το CDC στο μέλλον ως προς τις παρενέργειες ή αποκλείεται;
Αποκλείεται. Τι ρωτάς τώρα; ;-)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1353 στις: Αύγουστος 16, 2021, 03:57:17 μμ »
Αποκλείεται. Τι ρωτάς τώρα; ;-)
Μαα... Επιστήμη είναι αυτή κι αλλάζουν τα πράγματα. Έτσι δε λέμε τώρα;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1354 στις: Αύγουστος 16, 2021, 04:02:55 μμ »
Μαα... Επιστήμη είναι αυτή κι αλλάζουν τα πράγματα. Έτσι δε λέμε τώρα;
Καλά, πια μόνο γελάω με την εμμονή κάποιων, και με όσων είναι υπέρ του εμβολίου και με όσων είναι κατά. Έτσι λέει η επιστήμη αλλά δε μας συμφέρει αφού με τόση θέρμη υποστηρίζουμε κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1355 στις: Αύγουστος 16, 2021, 04:03:08 μμ »
Μαα... Επιστήμη είναι αυτή κι αλλάζουν τα πράγματα. Έτσι δε λέμε τώρα;
Αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή, με πανδημικους ορους, με delta να καλπάζει , αυτό πρεπει να γίνει κ αυτό δεν θα αλλάξει γιατί το εμβόλιο στηρίζεται σε θεμελιώδεις αρχές της βιολογίας. Κ η εναλλακτική, μη εμβολιασμός δλδ, έχει τραγικές επιπτώσεις σε πολλαπλα επίπεδα.
Όταν με το καλό γίνει επιτέλους ενδημικος, μπορεί να αλλάξει η αυστηροποίηση της σύστασης, πχ άνω των 50, ευπαθείς κλπ.
(Η ιστορία των εμβολίων δεν έχει δείξει καμια σοβαρή μακροχρόνια παρενεργεια. Αν είναι το πρώτο, ε μένει να φανεί)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1356 στις: Αύγουστος 16, 2021, 04:04:53 μμ »
Αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή, με πανδημικους ορους, με delta να καλπάζει , αυτό πρεπει να γίνει κ αυτό δεν θα αλλάξει γιατί το εμβόλιο στηρίζεται σε θεμελιώδεις αρχές της βιολογίας. Κ η εναλλακτική, μη εμβολιασμός δλδ, έχει τραγικές επιπτώσεις σε πολλαπλα επίπεδα.
Όταν με το καλό γίνει επιτέλους ενδημικος, μπορεί να αλλάξει η αυστηροποίηση της σύστασης, πχ άνω των 50, ευπαθείς κλπ.
(Η ιστορία των εμβολίων δεν έχει δείξει καμια σοβαρή μακροχρόνια παρενεργεια. Αν είναι το πρώτο, ε μένει να φανεί)
Ε κι αν φανεί δεν έγινε και τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1357 στις: Αύγουστος 16, 2021, 04:05:23 μμ »
O πίνακας της ΕΛΣΤΑΤ είναι αυτός και ευχόμαστε να είναι τυχαίο.



Τι να είναι τυχαίο; Μια διευκρίνηση αν μπορείς.

edit:
Τώρα πρόσεξα τους άξονες στο διάγραμμα.. εκεί που λέει "ευδομαδιαίοι θάνατοι" μάλλον θα έπρεπε να είναι "κρούσματα".
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2021, 04:08:17 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 590
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.