*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 164824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1386 στις: Αύγουστος 16, 2021, 08:49:08 μμ »
Η κυβέρνηση βρίσκεται σε εντεταλμένη υπηρεσία. Όχι η δικιά μας μόνο. Ξέρουμε πολύ καλά ότι πριν αναλάβει κάποιος καθήκοντα, έχει υπάρξει από πριν συμφωνία για τους στόχους που πρέπει να πετύχει κατά τη θητεία του. Με αντάλλαγματα εννοείται. Είμαστε στην Ευρώπη άλλωστε με 1002 χρέη... Εκτός κι αν σας φαίνεται κι αυτό συνωμοσιολογια. Τι να πω.. Το ότι έσκασε ο κορονοιος, δεν ήταν στα σχέδια τους εννοείται, όμως διευκολύνει απίστευτα το "έργο τους". Πάντως είναι προβληματικο νομίζω να ακούς παντού γύρω σου ότι "ναι το έκανα για να με αφήσουν ήσυχο",αντι του "ναι το έκανα γιατί φοβάμαι τον ιό".Δεν σχολιάζω καν το "το έκανα γιατί έχω κοινωνική ευθύνη" γιατί απλά δεν υπάρχει. Είμαι σίγουρη πάντως ότι τόση άρνηση δεν θα υπήρχε γύρω μας, αν δεν επιβάλλονταν τα παντα με τέτοιο φασιστικό τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:55 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1387 στις: Αύγουστος 16, 2021, 08:55:02 μμ »
Το εμβόλιο για να θεωρηθεί ασφαλές δεν αρκεί το μέγεθος του πληθυσμού μόνο. Αυτή ειναι η μία παράμετρος. Η άλλη και σημαντικότερη είναι να παρέλθει ικανό χρονικό διάστημα από τη στιγμή που το κάνουν στα πειραματόζωα για να δούμε τις μακροχρόνιες συνέπειές του, πράγμα που δεν έχει συμβει ακόμη γι αυτό και δεν έχει κανονική άδεια.
Μακροχρόνιες δε βλέπεις ούτε στα αλλα εμβόλια, κατα τον έλεγχο τους. Ακριβώς επειδή είναι σπάνιες, δεν φαίνονται στα πολύ μικρότερα δείγματα εθελοντών.Γενικώς αν είναι κάτι, φαίνεται όταν δοκιμαστεί ευρέως στον πληθυσμό. Το Σεπτέμβριο θα πάρουν κανονική άδεια πάντως.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1388 στις: Αύγουστος 16, 2021, 08:56:36 μμ »
Όταν άνοιξαν οι πλατφόρμες για όλες τις ηλικίες πάντως, δεν υπήρχε επιβολή. Ο ρυθμός εμβολιασμού έπεσε ήδη από μέσα Μαΐου. Το Πάσχα είχανε φτάσει 110.000 τη μέρα και από τα μέσα Μαΐου πέσαμε στις 100.000 περίπου κ μετά 95 χιλ κ μετά ακόμα λιγότερες που οι περισσότερες ήταν δεύτερης δόσης, κι ενώ ήδη ήταν ανοιχτά σχεδον για όλους και είχαν αρχίσει και οι μαζικοί εμβολιασμοί στα νησιά. Τότε δεν γινόταν καν συζήτηση για «προνόμια», ποσο μάλλον για υποχρεωτικότητα. Ραντεβού υπήρχαν, αφού το capacity των 110 χιλιάδων ήταν δεδομένο, κι όμως ο κόσμος δεν πήγαινε. Δεν υπάρχει δικαιολογία ότι ο κόσμος τότε δεν έκλεισε ραντεβού γιατί αντέδρασε σε κάποια επιβολή, καμία επιβολή δεν υπήρχε, άρα αυτό δεν είναι επιχείρημα. Γενικα δεν είναι επιχείρημα το να μην κανεις κάτι ωφέλιμο έως κ αναγκαίο, επειδή σου το επιβάλουν ή επειδή θες να ντιπολιτευτεις. Αυτό είναι επιχείρημα επιπέδου «αν δεν μου πάρεις το παιχνίδι θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να σκάσω». Επιχείρημα είναι το «θεωρώ ότο ο ιός δεν με αφορά ως κίνδυνος» ή το «φοβάμαι το εμβόλιο περισσότερο από τον ιό», το «θέλω να δω λίγο τι θα γίνει γιατί πιστεύω ότι προς το παρόν δεν κινδυνεύω», το «ρωτάω όσους γιατρούς ξέρω για να βγάλω στατιστικα», όλα αυτά ναι είναι επιχειρήματα, καταρρίπτονται όλα επιστημονικά αλλά τέλος πάντων έχουν μια λογική.

Και τέλος οι γιατροί που λενε ότι δεν υπάρχει ανοσία αγέλης, συνεχίζουν λέγοντας ότι γι αυτό είναι αναγκαίος ο καθολικός εμβολιασμός, γιατί ειδικά με τη μεταδοτικότητα της Δ δεν αρκούν ποσοστά 70% που ελπίζαμε αρχικά. Μην κρατάμε το μισό επιχείρημα. Δεν είπε κανεις «δεν χρειάζεται να εμβολιαστείτε γιατί δεν κάνει ανοσία αγέλης».
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2021, 09:09:13 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1389 στις: Αύγουστος 16, 2021, 09:11:24 μμ »
Ναι ήταν ανοιχτά για όλους κ οποιος ήθελε πηγαίνε.Κι όταν είδαν ότι πέφτει ο ρυθμός, είπαν να το γυρίσουν σε απειλές για τους μεν κ προνόμια για τους δεν. Εσένα αυτό σου ακούγεται νορμάλ; Είναι τρόπος αυτός να αυξηθεί κ πάλι ο ρυθμός; Όταν εκείνη την περίοδο είχαμε θάνατο μητέρας από την Κρήτη από το εμβόλιο κι άλλους με παρενεργειες επίσης από την Κρήτη (γιατί το θυμάμαι) κ ο κόσμος είχε τρελαθεί; Τότε υπήρχε προβολή αυτών στα ΜΜΕ γι αυτό και η παγωνη έβγαινε κι έλεγε "μα είναι δυνατό να περιμένουμε ο κόσμος να εμβολιαστεί όταν δείχνουμε αυτά τα θλιβερά μεν αλλά σπάνια περιστατικα;". Ο καθένας στην τελική για τον δικό του λόγο δεν εμβολιάζεται. Λογικός, παράλογος, επιστημονικό ή όχι, αυτός είναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:55 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1390 στις: Αύγουστος 16, 2021, 09:25:47 μμ »
Ο ρυθμός έχει πέσει από μέσα Μαΐου κ φτάσαμε μέσα Ιουνίου να καταργηθεί το σελφ τεστ στους εμβολιασμένους και έως τότε καμία συζήτηση δεν είχε γίνει για προνόμια πέρα από τις σαχλες για την εστίαση που μέσα στο καλοκαίρι προφανώς δεν αφορούν κανέναν. Εκεί γύρω στον Ιούλιο τέθηκε το θέμα των ταξιδιών που λόγω των διακοπών ήταν το πρώτο απτό « προνόμιο». Μιλάμε όμως για 1,5 μήνα καθίζησης ραντεβού κ εμβολιασμών. Κ μετά ήταν κ η ανοησια με τα 150 ευρώ. Αυτά ειναο θέμα διαχείρισης κ επικοινωνίας  όμως, άσχετα με την επιστημη. Η δικη μου γνώμη; Έπρεπε να μην ανοίξει τίποτα απολύτως αν δεν πιάναμε συγκεκριμένα ποσοστά εμβολιασμού. Ετσι θα ήταν σαφής η σύνδεση του εμβολίου με την επιστροφή στις δραστηριότητες μας. Έτσι όπως τα έκαναν, ακύρωσαν την ανάγκη εμβολίου, αφού άνοιξαν τα πάντα, και κανεις δεν υα ήταν περιορισμένος, ποιος ο λόγος να εμβολιαστεί όποιος δεν φοβάται τον ιό; Αυτό για μένα ήταν το πιο εγκληματικό σαμποτάρισμα του εμβολιασμού.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1391 στις: Αύγουστος 16, 2021, 09:31:03 μμ »
Πρώτον : Ο καλός σοσιαλισμός και ο κακός καπιταλισμός είναι για να γελάει κανείς, αφού η ιστορία έχει δείξει τι έγινε στις χώρες που εφαρμόστηκε ο σοσιαλισμός!!
Δεύτερον:  Οι κυβερνήσεις που είναι κατώτερες των περιστάσεων γιατί έχουν λυσσάξει να μας κάνουν το εμβόλιο; Νοιάζονται για την ζωή μας; Αλήθεια το πιστεύεις αυτό;
Τρίτον: Αν μετά από 3 ή 4 χρόνια εμφανιστούν σοβαρές παρενέργειες, τι θα πεις; Τα φάρμακα τα παίρνει ο ασθενής, ενώ το εμβόλιο το κάνει υγιής. Είναι το ίδιο;

 Στο πρώτο δεν απαντάω, γιατί δεν το έθεσα ως θέμα και θα βγούμε τελείως εκτός συζήτησης. Το τι είναι και τι μπορεί να κάνει ο καπιταλισμός φάνηκε και στη δίδυμη κρίση της τελευταίας δεκαετίας - και στο πώς την εκμεταλλεύτηκε με αισχρό τρόπο εις βάρος των πολιτών. Εξάλλου, γιατί φοβάσαι τα φάρμακα που σου πλασάρει ο καπιταλισμός;  Δεν είναι δα και σοσιαλισμός.

Στο δεύτερο θα σου πω ότι έχουν λυσσάξει γιατί πολύ απλά έχουν διαλύσει τα δημόσια συστήματα υγείας και ο καπιταλισμός είναι ανοιχτό και διεθνοποιημένο οικονομικό σύστημα. Δε γουστάρει άλλα lockdown, αλλά δε γουστάρει και να επενδύσει σε δημόσιες δομές υγείας. Οπότε οι κυβερνήσεις (υπηρετώντας αυτή τη λογική) εναπόθεσαν όλες τους τις ελπίδες στο εμβόλιο.

Στο τρίτο περιμένω μια ειλικρινή απάντηση. Δεν την έχω ακούσει από κανέναν που μιλά για τις παρενέργειες των εμβολιών. Και δε με ικανοποιεί απλώς ο διαχωρισμός υγιής-ασθενής. Αύριο έρχεται φάρμακο και διατίθεται στα φαρμακεία. Αν αρρωστήσεις (το απεύχομαι) το παίρνεις; Πρόσεξε, μιλάμε για φάρμακο που μπορεί να έχει δοκιμαστεί μάξιμουμ 1 χρόνο. Κι αν το πάρεις και τελικά μετά από μήνες ή χρόνια σου προκαλέσει πρόβλημα; Θα ψάχνεις το γιατρό που στο συνταγογράφησε και θα ζητάς αποζημίωση; Και στην τελική γιατί το πήρες; Αφού οι πιθανότητες (με βάση όσα μας λέτε όλο αυτό το διάστημα) είναι να περάσεις την covid ελαφρά. Μιλήστε με κάποιον γιατρό για τις παρενέργειες των φαρμάκων που χορηγούνται ενδονοσοκομειακά σε ασθενείς με covid και θα σας πέσει το σαγόνι όταν τις ακούσετε. Έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος από τη στιγμή που έλαβαν το εμβόλιο οι πρώτοι εθελοντές. Έχουμε κάποια δεδομένα παρενεργειών σε αυτούς τους ανθρώπους; Δε νομίζω.

Έχω επαναλάβει αρκετές φορές ότι το εμβόλιο είναι θέμα προσωπικό. Το να πλέκονται όμως ολόκληρες θεωρίες συνωμοσίας, πως έχει αποφασιστεί να ξεκάνουν τον παγκόσμιο πληθυσμό μέσω του εμβολίου, καταντάει φαιδρό. Και σε αυτή τη βάση δεν μπορείς να κάνεις συζήτηση. Γιατί στην τελική παγκόσμια συνωμοσία στην οποία συμμετέχουν μερικές δεκάδες εκατομμύρια υγειονομικοί δεν μπορεί να υπάρξει. Ας σοβαρευτούμε επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1392 στις: Αύγουστος 16, 2021, 09:49:59 μμ »
Το εμβόλιο για να θεωρηθεί ασφαλές δεν αρκεί το μέγεθος του πληθυσμού μόνο. Αυτή ειναι η μία παράμετρος. Η άλλη και σημαντικότερη είναι να παρέλθει ικανό χρονικό διάστημα από τη στιγμή που το κάνουν στα πειραματόζωα για να δούμε τις μακροχρόνιες συνέπειές του, πράγμα που δεν έχει συμβει ακόμη γι αυτό και δεν έχει κανονική άδεια.
Έχουμε δει και ξέρουμε πολύ καλά όμως τις επιπτώσεις του ιού στα πειραματόζωά του! Θα γίνεις ένα από αυτά; Επέλεξα να κάνω το εμβόλιο από τους πρώτους μόλις διατέθηκαν στους εκπαιδευτικούς, γιατί παρόλου που χαίρω υγείας και έχω ισχυρό ανοσοποιητικό, είδα στον κύκλο μου ανθρώπους με όμοια βιολογικά χαρακτηριστικά με τα δικά μου να υποφέρουν ή ακόμη και να πεθαίνουν. Φοβάμαι τον ιό! Και όσο αφήνεται ανεξέλεγκτος επειδή κάποιοι έχουν φοβίες εκτιθέμεθα όλοι.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1393 στις: Αύγουστος 16, 2021, 10:01:58 μμ »
Jimy100, σε προηγούμενο εμβολιασμό μου (με το εμβόλιο HPV Gardasil) παρέλυσα. Μετά την τρίτη δόση (3 ήταν τότε και καθότι ενήλικη που δεν τις κάλυπτε το ταμείο μου, τις πλήρωσα 200 ευρώ έκαστη). Εδώ και χρόνια θεωρώ πως μπήκε στο εθνικό σύστημα εμβολιασμού. Η παράλυσή μου ήταν το πιο τρομακτικό πράγμα που έχω βιώσει. Γιατί ούτε είχα ασχοληθεί ποτέ με παρενέργειες εμβολίων και ούτε φοβήθηκα ποτέ μου κανένα φάρμακο. Έπαθα λοιπόν το "σπάνιο" σύνδρομο Γκιγιέν-Μπαρέ. Ευτυχώς σε εμένα διήρκησε κάποιες ώρες. Εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ να κατουρηθείς επάνω σου γιατί δεν ελέγχεις καθόλου το σώμα σου από την μέση και κάτω. Ούτε να σέρνεσαι με τα χέρια για να ζητήσεις βοήθεια. Το Γκιγιέν-Μπαρέ ΔΕΝ υπάρχει στην λίστα απαλλαγής από τον εμβολιασμό. Δεν το δέχονται καν σαν συνήθη παρενέργεια παρά σαν "σπάνια".Τώρα μας λένε πως είναι απολύτως ασφαλές και από τον πρώτο μήνα εγκυμοσύνης να το κάνεις. Ή όταν προσπαθείς να τεκνοποιήσεις και ότι άλλες έρευνες για μείωση ωαρίων για κάποιες μέρες μετά το εμβόλιο είναι Fake. Πες μου λοιπόν, αντικειμενικά και ρεαλιστικά...οι "έρευνες" αυτές ενώ η ίδια η εταιρεία λέει άλλα δεν σου κινούν υποψίες?? Στον εμβολιασμό και να ζητήσεις νευρολόγο δεν θα στον φέρουν. Αναλαμβάνει το κράτος την ευθύνη αν εγώ παραλύσω??? Μάλλον όχι...μάντεψε...οι εταιρείες αυτές έχουν ψηφίσει νομικό ακαταδίωκτο...και το κράτος θα σφυρίζει αδιάφορα αν κλείσει το δικό μου σπίτι.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1394 στις: Αύγουστος 16, 2021, 10:16:13 μμ »
 Έσπερος, πώς αλλιώς θα στηριζαν την επιχείρηση "ελευθερία" αν περίμεναν να φτάσουν σε ικανοποιητικό ποσοστό; Δεν θα την έβγαζαν ελευθερία. Και δεν μας έρχονταν οι καλοί μας οι τουρίστες. Το κλειδί της όλης υπόθεσης. Γι αυτό σου λέω. Δεν είναι η σωτηρία μας το ζήτημα τους. Αυτό είναι μόνο δικό μας θέμα και αποφασίζουμε με όσα μέσα έχουμε στη διάθεσή μας. Και ναι το εμβόλιο αποτελεί ένα τέτοιο μέσο. Η πρωτοβάθμια υγεία αν ήταν όπως έπρεπε, θα βοηθούσε πολύ. Έτσι; Αλλά όχι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Άλλωστε αυτήν την τελευταία δεν την είχαμε και πότε.. Γιατί να αλλάξουμε τις συνήθειες μας; Συνδυαστικά κάνουμε κάτι ακόμα καλύτερο :κλείνουμε τα περιφερειακά νοσοκομεία. Έτσι γιατί κοστίζουν και είναι σε κοντινή απόσταση από άλλα νοσοκομεία.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1395 στις: Αύγουστος 16, 2021, 10:19:46 μμ »
Προσωπικά θα ήθελα να είχε ήδη έρθει το Novavax Ελλάδα...αυτό το εμβόλιο δεν με τρομάζει για τα δικά μου θέματα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1396 στις: Αύγουστος 16, 2021, 10:25:13 μμ »
Jimy100, σε προηγούμενο εμβολιασμό μου (με το εμβόλιο HPV Gardasil) παρέλυσα. Μετά την τρίτη δόση (3 ήταν τότε και καθότι ενήλικη που δεν τις κάλυπτε το ταμείο μου, τις πλήρωσα 200 ευρώ έκαστη). Εδώ και χρόνια θεωρώ πως μπήκε στο εθνικό σύστημα εμβολιασμού. Η παράλυσή μου ήταν το πιο τρομακτικό πράγμα που έχω βιώσει. Γιατί ούτε είχα ασχοληθεί ποτέ με παρενέργειες εμβολίων και ούτε φοβήθηκα ποτέ μου κανένα φάρμακο. Έπαθα λοιπόν το "σπάνιο" σύνδρομο Γκιγιέν-Μπαρέ. Ευτυχώς σε εμένα διήρκησε κάποιες ώρες. Εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ να κατουρηθείς επάνω σου γιατί δεν ελέγχεις καθόλου το σώμα σου από την μέση και κάτω. Ούτε να σέρνεσαι με τα χέρια για να ζητήσεις βοήθεια. Το Γκιγιέν-Μπαρέ ΔΕΝ υπάρχει στην λίστα απαλλαγής από τον εμβολιασμό. Δεν το δέχονται καν σαν συνήθη παρενέργεια παρά σαν "σπάνια".Τώρα μας λένε πως είναι απολύτως ασφαλές και από τον πρώτο μήνα εγκυμοσύνης να το κάνεις. Ή όταν προσπαθείς να τεκνοποιήσεις και ότι άλλες έρευνες για μείωση ωαρίων για κάποιες μέρες μετά το εμβόλιο είναι Fake. Πες μου λοιπόν, αντικειμενικά και ρεαλιστικά...οι "έρευνες" αυτές ενώ η ίδια η εταιρεία λέει άλλα δεν σου κινούν υποψίες?? Στον εμβολιασμό και να ζητήσεις νευρολόγο δεν θα στον φέρουν. Αναλαμβάνει το κράτος την ευθύνη αν εγώ παραλύσω??? Μάλλον όχι...μάντεψε...οι εταιρείες αυτές έχουν ψηφίσει νομικό ακαταδίωκτο...και το κράτος θα σφυρίζει αδιάφορα αν κλείσει το δικό μου σπίτι.

Ποτέ δεν αναφέρθηκα σε ανθρώπους που έχουν σαφή ιατρικό λόγο να μη λάβουν το εμβόλιο. Ποτέ. Αν κοιτάξεις όλα μου τα μηνύματα , ουδέποτε είπα ότι πρέπει να κάνουν το εμβόλιο κι αυτοί που έχουν ιστορικό ή κάποιο πρόβλημα υγείας εξαιτίας του οποίου αντενδείκνυται ο εμβολιασμός. Ίσα- ίσα, είναι απολύτως λογικό αυτοί οι άνθρωποι να μην πρέπει να λάβουν το εμβόλιο. Γι' αυτό πρέπει να το κάνουμε οι υπόλοιποι, για να προστατεύσουμε και εκείνους.
Το κράτος θα έπρεπε να φέρει την ευθύνη για τα πάντα στον υγειονομικό τομέα. Κι όχι μόνο όταν ασθενήσει κάποιος, αλλά και πριν(πρόληψη) και μετά(αποκατάσταση). Το ότι δεν το πράττει είναι μια μάστιγα και η συζήτηση περί αυτού θα μας οδηγήσει αλλού.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1397 στις: Αύγουστος 16, 2021, 10:37:14 μμ »
Έσπερος, πώς αλλιώς θα στηριζαν την επιχείρηση "ελευθερία" αν περίμεναν να φτάσουν σε ικανοποιητικό ποσοστό; Δεν θα την έβγαζαν ελευθερία. Και δεν μας έρχονταν οι καλοί μας οι τουρίστες. Το κλειδί της όλης υπόθεσης. Γι αυτό σου λέω. Δεν είναι η σωτηρία μας το ζήτημα τους. Αυτό είναι μόνο δικό μας θέμα και αποφασίζουμε με όσα μέσα έχουμε στη διάθεσή μας. Και ναι το εμβόλιο αποτελεί ένα τέτοιο μέσο. Η πρωτοβάθμια υγεία αν ήταν όπως έπρεπε, θα βοηθούσε πολύ. Έτσι; Αλλά όχι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Άλλωστε αυτήν την τελευταία δεν την είχαμε και πότε.. Γιατί να αλλάξουμε τις συνήθειες μας; Συνδυαστικά κάνουμε κάτι ακόμα καλύτερο :κλείνουμε τα περιφερειακά νοσοκομεία. Έτσι γιατί κοστίζουν και είναι σε κοντινή απόσταση από άλλα νοσοκομεία.
Μας παρέχουν δωρεάν όμως ένα εμβόλιο που μειώνει τις πιθανότητες να νοσήσουμε σοβαρά. Σε άλλες χώρες το πληρώνουν. Ακριβά. Είμαστε οι προνομιούχοι οι ζώντες στην ΕΕ. Αλλά αυτή την τρίτη δόση καλό θα είναι να τη χαρίσουμε στις υπανάπτυχτες περιοχές του πλανήτη, γιατί αλλιώς δεν θα γλιτώσουμε.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1398 στις: Αύγουστος 16, 2021, 10:43:08 μμ »
Ποτέ δεν αναφέρθηκα σε ανθρώπους που έχουν σαφή ιατρικό λόγο να μη λάβουν το εμβόλιο. Ποτέ. Αν κοιτάξεις όλα μου τα μηνύματα , ουδέποτε είπα ότι πρέπει να κάνουν το εμβόλιο κι αυτοί που έχουν ιστορικό ή κάποιο πρόβλημα υγείας εξαιτίας του οποίου αντενδείκνυται ο εμβολιασμός. Ίσα- ίσα, είναι απολύτως λογικό αυτοί οι άνθρωποι να μην πρέπει να λάβουν το εμβόλιο. Γι' αυτό πρέπει να το κάνουμε οι υπόλοιποι, για να προστατεύσουμε και εκείνους.
Το κράτος θα έπρεπε να φέρει την ευθύνη για τα πάντα στον υγειονομικό τομέα. Κι όχι μόνο όταν ασθενήσει κάποιος, αλλά και πριν(πρόληψη) και μετά(αποκατάσταση). Το ότι δεν το πράττει είναι μια μάστιγα και η συζήτηση περί αυτού θα μας οδηγήσει αλλού.

Δεν είπα πως αναφέρθηκες σε αυτούς. Εξηγώ ΤΑ ΚΕΝΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ και την ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ αυτής της φρενίτιδας περί εμβολιασμού και του μένους των εμβολιασμένων πως δήθεν δεν εμβολιάζομαστε από καπρίτσιο. Δες σχόλια συναδέλφων και θα καταλάβεις...βαρεθήκαμε να εξηγούμε πως δεν είμαστε ελέφαντες...όσο για το υπουργείο...μας τιμωρεί με 2 rapid την εβδομάδα. Ας συνταγογραφούσε ένα από τα 2. Γι αυτό έχουμε και τα ταμεία μας. Όπως συνταγογραφεί φάρμακα. Έχει απλά ΤΙΜΩΡΗΤΙΚΟ και ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΟ χαρακτήρα. Δεν θα πάρει ποτέ όμως την ευθύνη αν κάποιος από εμάς πάθει κάτι λόγω εμβολίου. Είναι για κλάματα. Σιμά κοντά όμως οι εκλογές και θα πάνε πολλοί σπίτια τους.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1399 στις: Αύγουστος 16, 2021, 10:49:06 μμ »
Άλλωστε το αφήγημα καταρρέει...Ο Μπάιντεν πέφτει μετά το βατερλό στο Αφγανιστάν με εκατομμύρια των αμερικανών φορολογούμενων να πέφτουν στα χέρια των "εχθρών"  Ταλιμπάν (όλα συμφωνημένα σαφώς από το 2020 μόνο που η  αποχώρηση Αμερικάνων όπως την υπέγραψε τότε ο Τραμπ δεν κύλησε όπως προβλεπόταν) και με έναν Μπάιντεν που η μόνη του πολιτική τελευταία ήταν το ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙΤΕ. Σκάνδαλα με Fauci και Gain of Function, σκάνδαλο με τον New York Δήμαρχο που πρωτοστάτησε στα covid μέτρα. Ακολουθεί Μακρόν, εκλογές στην Γερμανία με την πιο ευέλικτη και ξύπνια Μέρκελ και σαφώς Μητσοτάκης. Θα υπάρξουν ανακατατάξεις και κάτι μου λέει πως κάπως έτσι θα "κάνει τον κύκλο της και η πανδημία".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.