*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301557 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2142 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 09:05:33 μμ »
Το παιδί κόλλησε τελικά. Ασυμπτωματικό προς το παρόν, απλώς κάνουμε ελέγχους συνέχεια για σιγουρια. Παρα δυο έχει κολλήσει το μισό τμήμα του αλλά όλα τα παιδακια το περνανε πολύ ήπια. Εμείς αρνητικοί, δεν ξέρω για πόσο. Μακάρι να μείνει έτσι το παιδί αλλά πραγματικά νιώθουμε τελειως μ................ Έχουμε στερηθει τα πάντα για δυο χρόνια και κολλήσαμε από τις επιπολαιότητες άλλων. είμαστε για οίκτο νομίζω. θα μας βλέπουν και θα γελάμε, που προσέχαμε τόσο και την πάθαμε σαν κορόιδα.
Περαστικά! Εύχομαι να παραμείνει ασυμπτωματικό μιας και η πλειοψηφία των παιδιών νομίζω έτσι το περνάει. Όσο για τα υπόλοιπα, είναι πολύ πιθανό να νοσήσουμε όσο κι αν προσέχουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2143 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 09:13:19 μμ »
Περαστικά!
Στο σχολείο μας, σε ποσοστά,  ένα στα εννέα παιδιά είναι άρρωστο, αλλά στο διπλανό λύκειο ένα στα τρία και επτά εκπαιδευτικοί. :( . Δεν κλείνει τμήμα διότι είναι διάσπαρτα  σε πολλά τμήματα.
Ευτυχώς οι περισσότεροι το περνούν ελαφρά, αλλά κάποιοι έχουν κολλήσει για δεύτερη φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2022, 09:15:39 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2144 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 11:32:32 μμ »
Ευχαριστώ.. Είναι ασυμπτωματικο το παιδί προς το παρόν. Όλα τα παιδάκια το περνάνε στο πόδι. Λογικά στα τεστ της 5ης μερας θα βρεθούν κ αλλά κ το τμήμα θα κλείσει. Λυπάμαι πολύ που ολες οι θυσίες που κάναμε δυο χρόνια τώρα πετάχτηκαν στα σκουπίδια από ανεύθυνες οικογένειες.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2145 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 01:20:05 πμ »
Ευχαριστώ.. Είναι ασυμπτωματικο το παιδί προς το παρόν. Όλα τα παιδάκια το περνάνε στο πόδι. Λογικά στα τεστ της 5ης μερας θα βρεθούν κ αλλά κ το τμήμα θα κλείσει. Λυπάμαι πολύ που ολες οι θυσίες που κάναμε δυο χρόνια τώρα πετάχτηκαν στα σκουπίδια από ανεύθυνες οικογένειες.
Κατανοώ την αγωνία και την ψυχολογία σου αλλά δεν μπορούμε να απαιτούμε από τους άλλους να κάνουν ό,τι κι εμείς, πόσο μάλλον σε μια κοινωνία όπου όλα πια είναι ανοιχτά. Οι υπερβολές σε κάθε επίπεδο καλό δεν κάνουν. Αν δε η ανευθυνότητα των οικογενειών συνίσταται στο ότι δεν κλείστηκαν σπίτι και κόλλησαν σε μια εποχή που όλοι πια κολλάνε, συγγνώμη αλλά δε βρίσκω λογική στον τρόπο σκέψης σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:35 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2146 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 03:22:23 πμ »
Το τμήμα ολόκληρο κόλλησε επιστρέφοντας τρεις μέρες από εβδομάδα με κλειστά σχολεία. Γι αυτό η αγανάκτηση μου. Εδώ έχουμε χύσει τόνους μελάνι συζητώντας για το αν χρειαζόταν παράταση των διακοπών μια εβδομάδα. Εγω δεν συμφωνούσα ακριβώς γιβαυτο: για τη ματαιότητα του πράγματος, αφού όλα είναι ανοιχτά. (και όχι επειδή θέλω τα σχολεοα παση θυσία ανοιχτά, όπως με κατηγορούν κάποιοι). Και να που επαληθεύτηκα. Φάγαμε στη μάπα μια βδομάδα το webex και την κλεισούρα του χιόνια, θα φάμε στη μάπα άλλη μια βδομάδα κλεισούρα, θα χάσω μια βδομάδα μαθημάτων δικών μου, θα χρεωθώ δυο άδειες, γιατί μια οικογένεια δεν πρόσεχε το παιδί της ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ. Μπορεί να ήταν κι απ αυτούς που λέγαν «αχ γιατί τα ανοίξανε μετά τις γιορτές;». Γι αυτό αγανάκτησα. Γιατί περιμέναμε να κλείσουν τα σχολεία με το χιόνι για να μην έχουμε κρούσματα. Έχω στερήσει από το παιδί τα πάντα, έχω κινδυνεύσει να διαταραχθούν οι σχέσεις με την οικογένεια μου, για να κολλήσει στο σχολείο μετά από μια βδομάδα με κλειστά σχολεοα, χιόνια και αργίες; καθ δεν έχει πει ούτε ένα συγγνώμη η μάνα του πρώτου κρούσματος. Ούτε ένα συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2147 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 09:25:37 πμ »
Το τμήμα ολόκληρο κόλλησε επιστρέφοντας τρεις μέρες από εβδομάδα με κλειστά σχολεία. Γι αυτό η αγανάκτηση μου. Εδώ έχουμε χύσει τόνους μελάνι συζητώντας για το αν χρειαζόταν παράταση των διακοπών μια εβδομάδα. Εγω δεν συμφωνούσα ακριβώς γιβαυτο: για τη ματαιότητα του πράγματος, αφού όλα είναι ανοιχτά. (και όχι επειδή θέλω τα σχολεοα παση θυσία ανοιχτά, όπως με κατηγορούν κάποιοι). Και να που επαληθεύτηκα. Φάγαμε στη μάπα μια βδομάδα το webex και την κλεισούρα του χιόνια, θα φάμε στη μάπα άλλη μια βδομάδα κλεισούρα, θα χάσω μια βδομάδα μαθημάτων δικών μου, θα χρεωθώ δυο άδειες, γιατί μια οικογένεια δεν πρόσεχε το παιδί της ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ. Μπορεί να ήταν κι απ αυτούς που λέγαν «αχ γιατί τα ανοίξανε μετά τις γιορτές;». Γι αυτό αγανάκτησα. Γιατί περιμέναμε να κλείσουν τα σχολεία με το χιόνι για να μην έχουμε κρούσματα. Έχω στερήσει από το παιδί τα πάντα, έχω κινδυνεύσει να διαταραχθούν οι σχέσεις με την οικογένεια μου, για να κολλήσει στο σχολείο μετά από μια βδομάδα με κλειστά σχολεοα, χιόνια και αργίες; καθ δεν έχει πει ούτε ένα συγγνώμη η μάνα του πρώτου κρούσματος. Ούτε ένα συγγνώμη.
Συγγνώμη αλλά αυτό είναι παραλήρημα. Το ότι εσείς κρατήσατε μια α (υπερβολική για μένα) στάση όλον αυτό τον καιρό, δε σημαίνει κάτι. Και το ότι κλείσανε τα σχολεία με τον χιονιά για να πέσουν τα κρούσματα είναι πάλι δικό σου συμπέρασμα κι ελπίδα. Και πάλι περαστικά στο παιδάκι σου αλλά, ειλικρινά, ο τρόπος σκέψης σου και οι απόψεις σου και η μη ευελιξία βλέπω ότι σου δημιουργούν αγχος και προβλήματα πιο σοβαρά από το να κολλήσετε Covid σε μια εποχή που σχεδόν όλοι κολλάνε. Σκέψου επίσης ότι το παιδί μπορεί να κόλλησε από γονιό που πήγαινε στη δουλειά ή παππού. Τι θα έπρεπε να κάνουν; Να μπουν σε γυάλες για να μην κινδυνεύσετε εσείς;

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2148 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 09:34:05 πμ »
Γιατί τέτοια πρεμούρα να κατηγορήσουμε συνανθρώπους μας; Πάντα κάποιος άλλος πρέπει να φταίει για όσα μας συμβαίνουν; Προστασία 100% από αερομεταδιδόμενο ιό δεν υπάρχει εκτός κι αν αλλάξουμε πλανήτη.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2149 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 09:34:39 πμ »
Δεν είναι έτσι. Είναι χειμώνας σε νησι, ο κόσμος δεν σκοτώνεται στη δουλειά τον χειμώνα. είχαμε δυο μέρες αργία και η ενδοχώρα δεν είχε πρόσβαση λόγω χιονιού μέχρι την Πεμπτη. Ιδανικές συνθήκες για να μείνει ο κόσμος σπίτι. Γιβαυτο έχω θυμώσει. Αν αυτό γινόταν σε μια κανονική εργάσιμη περίοδο δεν θα μ ένοιαζε τόσο. Τώρα όμως θύμωσα παρα πολύ. Και για να κόλλησε μισό τμήμα σε δυο τρεις μέρες και να βγήκαν αμεσωσ όλα θετικά, έχω κάθε λόγο να υποψιάζομαι ότι κάποια παιδιά είχαν συναντηθεί για παιχνίδι κ είχαν ήδη κολλήσει.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2150 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 09:42:52 πμ »
Δεν είναι έτσι. Είναι χειμώνας σε νησι, ο κόσμος δεν σκοτώνεται στη δουλειά τον χειμώνα. είχαμε δυο μέρες αργία και η ενδοχώρα δεν είχε πρόσβαση λόγω χιονιού μέχρι την Πεμπτη. Ιδανικές συνθήκες για να μείνει ο κόσμος σπίτι. Γιβαυτο έχω θυμώσει. Αν αυτό γινόταν σε μια κανονική εργάσιμη περίοδο δεν θα μ ένοιαζε τόσο. Τώρα όμως θύμωσα παρα πολύ. Και για να κόλλησε μισό τμήμα σε δυο τρεις μέρες και να βγήκαν αμεσωσ όλα θετικά, έχω κάθε λόγο να υποψιάζομαι ότι κάποια παιδιά είχαν συναντηθεί για παιχνίδι κ είχαν ήδη κολλήσει.

Αν συναντήθηκαν ενώ ήξεραν οι γονείς ότι είχαν κολλήσει, είναι ανεπίτρεπτο. Αν απλά συναντήθηκαν για παιχνίδι εκτός σχολείου, πού είναι το μεμπτό;

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2151 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 09:53:23 πμ »
Εσπερος,
πραγματικά είσαι αγχώδης, αγχωτική, υπερβολική..
χαλάρωσε, όλα θα πάνε καλά..
περαστικά στο παιδάκι σου. :)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2152 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 10:06:19 πμ »

Αν συναντήθηκαν ενώ ήξεραν οι γονείς ότι είχαν κολλήσει, είναι ανεπίτρεπτο. Αν απλά συναντήθηκαν για παιχνίδι εκτός σχολείου, πού είναι το μεμπτό;

Αυτό αριβώς είναι το σκεπτικό για το οποίο έλεγα οτι είναι ματαιο να ελπίζουμε ότι με παράταση των διακοπών δεν θα έχουμε κρούσματα. Γιατί όλοι θα σκέφτονταν ότι δεν απαγορεύεται να συναντιούνται. Και δεν με καταλάβαιναν κάποιοι εδώ....

Έχουμε πανδημία και ο στόχος ακόμα ειναι να επιδιώκουμε να μην κολλήσουμε. ΦΟράμε μάσκες ακόμα και στο δρόμο. Τα παιδιά μας πάνε στο σχολείο με μάσκα. Όταν λοιπόν κάποια συναντιουνται σε κλειστούς χωρους και παιζουν,  υποθέτω χωρίς να φορούν μάσκα, γνωρίζουν καλά ότι είναι πιθανό καποιο να κολλήσει και να το μεταφερει στο σχολείο και να δημιουργήσει πρόβλημα σε άλλους. Και δεν τους νοιάζει. Οπότε ναι, είναι μπεμπτό.
Τώρα θα χάσουν κάποιοι γονείς μεροκάματα, εγω θα χάσω μια βδομάδα παραδόσεων, για βλακείες.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2153 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 10:11:18 πμ »
Την προηγούμενη εβδομάδα κόλλησε το δικό μου παιδί και πέρασε σαν απλό κρύωμα με δέκατα μια μέρα. Πάει σχολείο, ξένες γλώσσες, έρχεται μαζί μου για ψώνια σπιτιού, χίλια μέρη όπου θα μπορούσε να κολλήσει… Σε τρεις μέρες σύζυγος θετικός με λίγο πιο έντονα συμπτώματα (περδίκι σε τρεις μέρες), εγώ πάλι έκανα pcr,τιποτα,  όλα καλά. Και οι τρεις μας εμβολιασμένοι. Για δυο βδομαδες περίπου απομονωθήκαμε από τους ηλικιωμένους που ζουν κοντά μας και είναι επίσης εμβολιασμένοι. Όμως δεν ζούμε σε γυάλα, όλοι μας είμαστε εκτεθειμένοι, δεν γίνεται να ξεχάσουμε εντελώς τα πάντα, θα καταλήξουμε με κατάθλιψη! Περαστικά σας και ψυχραιμία!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2154 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 10:26:46 πμ »
Αυτό αριβώς είναι το σκεπτικό για το οποίο έλεγα οτι είναι ματαιο να ελπίζουμε ότι με παράταση των διακοπών δεν θα έχουμε κρούσματα. Γιατί όλοι θα σκέφτονταν ότι δεν απαγορεύεται να συναντιούνται. Και δεν με καταλάβαιναν κάποιοι εδώ....

Έχουμε πανδημία και ο στόχος ακόμα ειναι να επιδιώκουμε να μην κολλήσουμε. ΦΟράμε μάσκες ακόμα και στο δρόμο. Τα παιδιά μας πάνε στο σχολείο με μάσκα. Όταν λοιπόν κάποια συναντιουνται σε κλειστούς χωρους και παιζουν,  υποθέτω χωρίς να φορούν μάσκα, γνωρίζουν καλά ότι είναι πιθανό καποιο να κολλήσει και να το μεταφερει στο σχολείο και να δημιουργήσει πρόβλημα σε άλλους. Και δεν τους νοιάζει. Οπότε ναι, είναι μπεμπτό.
Τώρα θα χάσουν κάποιοι γονείς μεροκάματα, εγω θα χάσω μια βδομάδα παραδόσεων, για βλακείες.
Μάλιστα... Ό,τι πεις, Έσπερε! Εσύ προφανώς γνωρίζεις καλύτερα από εμένα κι από όλους μας και μόνο εσύ πράττεις σωστά.
Εγώ λοιπόν (που δεν είμαι και το πιο κοινωνικό ον) ξαναλέω ότι είναι προβληματικό να μη βλέπει κανείς τους δικούς του, να μη συναντιούνται παιδιά εκτός σχολείου, να μην κάνουμε ταξίδια σε μια πλήρως ανοιχτή κοινωνία τηρώντας τα εκάστοτε μέτρα. Και στην τελική, τα κάνω όλα αυτά κι ακόμη δεν κολλήσαμε κι αν γίνει, με ψυχραιμία θα το αντιμετωπίσουμε. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2155 στις: Φεβρουάριος 05, 2022, 01:51:39 μμ »
Μάλιστα... Ό,τι πεις, Έσπερε! Εσύ προφανώς γνωρίζεις καλύτερα από εμένα κι από όλους μας και μόνο εσύ πράττεις σωστά.
Εγώ λοιπόν (που δεν είμαι και το πιο κοινωνικό ον) ξαναλέω ότι είναι προβληματικό να μη βλέπει κανείς τους δικούς του, να μη συναντιούνται παιδιά εκτός σχολείου, να μην κάνουμε ταξίδια σε μια πλήρως ανοιχτή κοινωνία τηρώντας τα εκάστοτε μέτρα. Και στην τελική, τα κάνω όλα αυτά κι ακόμη δεν κολλήσαμε κι αν γίνει, με ψυχραιμία θα το αντιμετωπίσουμε.

Ακριβώς όμως αυτά όλα δείχνουν ότι σαν κοινωνία αποτύχαμε να κρατήσουμε τον κορονοιο μακριά από τα σχολεοα. Τι σχολείο είναι δικαίωμα των παιδιών και όλη η κοινωνία οφείλει να φροντίζει να μην μπαίνουν κρούσματα εκεί, γιατί αναστατώνοντας οικογένειες που έχουν επιλέξει να μην κολλήσουν, ακολουθώντας τις οδηγίες των γιατρών που συνιστούν να μην κολλησουμε. Υπάρχουν οικογένειες με βρέφη που ίσως πεθάνουν, υπάρχουν γονείς με σοβαρα προβκημα τα υγείας, δεν είναι όλα τριαλαλο. Τα παιδθα μπορούν να κάνουν βόλτες με τους γονείς τους κ να συναντιούνται σε ανοιχτό χώρο ή να κάνουν δραστηριοτγτες που υπάρχουν μέτρα. Οτιδήποτε άλλο επιβαρύνει το κοινωνικό σύνολο. Η ασυνειδησία των γονέων που τον χειμώνα γεμίζουν τα σχολεία με αρρωστα παιδιά ήταν ήδη αρκετή. Εγω εξαιτίας αυτού πήρα 10 μέρες άδεια μέχρι τα Χριστούγεννα. και τψρα παίρνω άλλες πέντε και ποιος ξέρει τι επεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.