*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 305748 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2184 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 10:15:11 μμ »
Κοίτα, δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Από τη μια φοβόσουν τον ιό και προσπαθούσες με τεράστιες θυσίες να μην κολλήσετε, από την άλλη δεν θα σε πείραζε να κολλήσεις στο σχολείο  :o Από την άλλη το παιδί σου κόλλησε στο σχολείο αλλά δεν σου άρεσε η πηγή της μόλυνσης, αν ήταν από τη δουλειά δεν θα σε πείραζε αλλά από κοινωνική επαφή σε πειράζει.  ::)

Ρε συ Έσπερε μας κοροϊδεύεις τόσον καιρό; Αφού δεν φοβάσαι μην κολλήσετε και το μόνο που σε ενοχλεί είναι οι κοινωνικές προεκτάσεις του ποιος έφταιγε, τότε τι στο καλό μας έλεγες και μας ξανάλεγες για τις θυσίες που έκανες εις βάρος της ψυχικής υγείας της οικογένειάς σου για να μην κολλήσετε;
Και τώρα που έχετε τον ιό στο σπίτι σας, δεν ανησυχείς καθόλου για την υγεία σας; Πραγματικά δεν βγάζω νόημα.

Δεν είπα ότι δεν θα με πείραζε. Απλώς θα ήταν αναμενόμενο αφού δεν μπορούμε να είμαστε πάντα σε καραντίνα. Η δουλειά είναι δουλειά. Δεν μπορείς να μην πας. και το σχολείο είναι σχολείο. κι αν το παιδί είχε κολλήσει σε φάσεις που όλα έχουν μια ίωση, δεν θα σκεφτόμουν ποιος έφταιξε. κάποιο από όλα θα είχε κάτι που θα ξέφυγε από τα τεστ. Τώρα όμως ήταν κραυγαλέο. Τα σχολεία ήταν κλειστά. Δεν είναι δυνατόν να κολλάς στο σχολείο όταν έχει προηγηθεί μια εβδομάδα χωρίς σχολείο. Είναι γελοίο. Όλοι ξέραμε ότι τα σχολεία έκλεισαν για τον κορονοιο. ήταν φοβερή ευκαιρία να αποφύγουμε κάποιες μολυνσεις. Γι αυτό έχω θυμώσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:26 »

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2185 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 09:03:05 πμ »
Μήπως έπρεπε σήμερα και αύριο να έκλειναν τα σχολεία με τηλεκπαίδευση γιατί ήδη έχει αρχίσει να γίνεται χαμούλης με τον καιρό;

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2186 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 04:56:41 μμ »
ΕΜείς ήμασταν σπίτι μας όλη την εβδομάδα. Βγηκαμε μόνο για τα χιόνια μόνοι μας. οπότε δεν υπηρχε περίπτωση να κολλήσουμε κάποιον.

Το παιδί μας δεν είναι απομονωμένο. Βγαίνει συνέχεια έξω και συναντούμε φιλους μόνο σε εξωτερικό χώρο και με αποστάσεις. Πχ μπορεί να πάει να κάνει ποδήλατο με άλλο παιδάκι, οπότε δεν έρχονται κοντά. Ή να παίξουν πασες, που είναι παλι σε απόσταση. ή να περπατήσουμε στο βουνό. πράγματα που δεν κολλάνε ούτε κορονοιό ουτε ιώσεις. δεν συναντάμε κόσμο σε κλειστό χώρο. έτσι κι αλλιώς χειμώνα δεν συναντουσαμε κανέναν σε κλειστό χώρο παρά μόνο τις αναγκάιες συγγενικές συναναστροφές κ γι αυτό το παιδί μας ήταν υγιέστατο μέχρι που πήγε σχολείο. και ξέρω και παρα πολλές οικογένειες που φέτος δεν καλουν παιδακια στο σπίτι για παιχνίδι, αποφεύγουν την παιδική χαρα όταν έχει κόσμο, δεν κάνουν παρτι κλπ. δεν καταλαβαινω τι σας φαίνεται περίεργο. δυστυχώς βέβαια πολλές από αυτές τις οικογένειες κατέληξαν να κολλήσουν λόγω του σχολείου των παιδιων τους. ενώ άλλοι που ταξιδεψαν, πηγαν σε θέατρα, πάνε σε παιδότοπους κλπ, δεν έχουν κολλήσει....
"... Ή να παίξουν πασες ..."

με γάντια;



Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2187 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 05:05:55 μμ »
Τί κάνουμε όταν το τεστ συνεχίζει να δείχνει θετικό και μετά τις ημέρες της καραντίνας;
Σε κάποιους και επί ένα μήνα μετά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:26 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2188 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 05:58:31 μμ »
Τί κάνουμε όταν το τεστ συνεχίζει να δείχνει θετικό και μετά τις ημέρες της καραντίνας;
Σε κάποιους και επί ένα μήνα μετά...
Επειδή συγγενικό μου πρόσωπο, εκπαιδευτικός, νοσεί αυτή τη στιγμή, σήμερα μίλησε με ΕΟΔΔΥ αλλά και τον υπεύθυνο αδειών της Πρωτοβάθμιας όπου εργάζεται και του είπαν πως επιστρέφεις χωρίς τεστ αν δεν έχεις συμπτώματα και με διπλή μάσκα ή ΚΝ95 για 5 μέρες. Είχα κάνει κι εγώ ερώτηση πριν λίγες ώρες εδώ στο φόρουμ αλλά τελικά βγήκε άκρη. Αν εξακολουθούν να υπάρχουν συμπτώματα και δεν είναι το άτομο σε θέση να εργαστεί, θέλει θετικό τεστ κ ιατρική γνωμάτευση για παράταση άδειας. 3 μέρες αναρρωτική με αποδοχές μειωμένες κατά το ήμισυ κι έπειτα πληρώνεσαι νομίζω από τον ασφαλιστικό φορέα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2189 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 06:26:28 μμ »
Μήπως έπρεπε σήμερα και αύριο να έκλειναν τα σχολεία με τηλεκπαίδευση γιατί ήδη έχει αρχίσει να γίνεται χαμούλης με τον καιρό;
Πλάκα πλάκα σήμερα είχα εφημερία και φάγαμε τόσο κρύο που είχα να νιώσω από το τελεφερίκ στα Καλάβρυτα. Ήλιος με σύννεφα και πολύ γερά δόντια με έναν τρελό παγωμένο αέρα μέχρι που στο ενα διάλειμμα στα καλά καθούμενα πέρασε ένα συννεφάκι και άρχισε να.... Χιονίζει! Ετσι, για πέντε λεπτά που έχει να χιονίσει από το '86.
Τέλος πάντων, αύριο θα είναι καλύτερα ο καιρός παντού νομίζω. Δεν θα κρατήσει αυτή η κακοκαιρία.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2190 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 06:49:55 μμ »
"... Ή να παίξουν πασες ..."

με γάντια;

με τα πόδια!!
Έτσι κι αλλιώς ο ιός κυρίως με αερολυμα μεταφέρεται. όχι από επιφάνειες. δεν θα φοβόμουν να κρατάνε το ίδιο παιχνίδι. τον κλειστό χώρο φοβάμαι.

Το καλό το είπε μια μαμα του τμήματος μας σήμερα που δεν το στελνει στο σχολείο αυτές τις μέρες για να μην κολλήσει κορονοιο. Ότι αφού παίζει με τα γειτονακια που πάνε κι αυτά σχολείο, γιατί να μην πάει στο δικό του; Δηλαδή το έχει σπίτι, για να μην κολλήσει, κι ενώ το ίδιο έχει ίσως κολλήσει στο σχολείο χωρίς να ανιχνευτεί, αλλά παίζει με άλλα παιδιά. κοροϊδευομαστε.

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2191 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 07:28:35 μμ »
Ε ναι, κουραστήκαμε πολυ με μια ολόκληρη εβδομάδα μαθημάτων. Δεν κόβεται ευκολα το γλυκό το αραλίκι.
Έχεις συνηθίσει και εσύ;

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2192 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 05:12:44 μμ »
Επειδή συγγενικό μου πρόσωπο, εκπαιδευτικός, νοσεί αυτή τη στιγμή, σήμερα μίλησε με ΕΟΔΔΥ αλλά και τον υπεύθυνο αδειών της Πρωτοβάθμιας όπου εργάζεται και του είπαν πως επιστρέφεις χωρίς τεστ αν δεν έχεις συμπτώματα και με διπλή μάσκα ή ΚΝ95 για 5 μέρες. Είχα κάνει κι εγώ ερώτηση πριν λίγες ώρες εδώ στο φόρουμ αλλά τελικά βγήκε άκρη. Αν εξακολουθούν να υπάρχουν συμπτώματα και δεν είναι το άτομο σε θέση να εργαστεί, θέλει θετικό τεστ κ ιατρική γνωμάτευση για παράταση άδειας. 3 μέρες αναρρωτική με αποδοχές μειωμένες κατά το ήμισυ κι έπειτα πληρώνεσαι νομίζω από τον ασφαλιστικό φορέα.
ευχαριστώ
Αν γνωρίζετε
Oι μαθητές με θετικό rapid και PCR επιστρέφουν στο σχολείο μετά από 5 ημέρες Χωρίς test, αν δεν έχουν συμπτώματα;  (το τεστ σε κάποιες περιπτώσεις εξακολουθεί να βγαίνει θετικό για καιρό...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2022, 05:15:02 μμ από LiK »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2193 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 05:28:51 μμ »
ευχαριστώ
Αν γνωρίζετε
Oι μαθητές με θετικό rapid και PCR επιστρέφουν στο σχολείο μετά από 5 ημέρες Χωρίς test, αν δεν έχουν συμπτώματα;  (το τεστ σε κάποιες περιπτώσεις εξακολουθεί να βγαίνει θετικό για καιρό...

αχ την ίδια απορία έχω κι εγω!!!! Θα αφήσουμε όλη την εβδομάδα για σιγουριά και για να μην πιεστεί με ραπιντ άδικα, αλλά από Δευτέρα που θα είναι δεκαήμερο άραγε πρέπει να μείνει κι άλλο μέσα;

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2194 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 05:59:55 μμ »
Κάνουν rapid τεστ και αν βγει ξανά θετικό συνεχίζουν για ακόμα 5 ημέρες.
Τουλάχιστον έτσι γίνεται στο δικό μου το σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2195 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 06:27:19 μμ »
Κάνουν rapid τεστ και αν βγει ξανά θετικό συνεχίζουν για ακόμα 5 ημέρες.
Τουλάχιστον έτσι γίνεται στο δικό μου το σχολείο.

Δηλαδή αν μας βγει θετικό την 9η πάμε για 15ημερο; Έλεγα να μην του κάνω ενδιαμεσα γιατί πονάει κ κλαίει.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2196 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 06:54:04 μμ »
Κάνε στο παιδάκι το rapid στο φαρμακείο και ζήτησε αυτό από το στόμα. Το προτιμούν όλα τα μικρά παιδιά 😉

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2197 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 08:41:00 μμ »
Κάνε στο παιδάκι το rapid στο φαρμακείο και ζήτησε αυτό από το στόμα. Το προτιμούν όλα τα μικρά παιδιά 😉

Σωστό… Η αλήθεια είναι ότι ο παιδίατρος κάνει επώδυνο τεστ αλλά είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα. Αλλά ταλαιπωρούνται τα μικρούλια… Ελπίζω αύριο μεθαυριο να αρχίσουν να βγαίνουν αρνητικοί οι συμμαθητές του κι έτσι θα έρθει η σειρά μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.