*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2022  (Αναγνώστηκε 99640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #280 στις: Μάρτιος 19, 2022, 07:39:05 μμ »
Αυτοί που ζητούν ανάκληση μετάθεσης είναι ελάχιστοι (5-10 περιπτώσεις συνολικά και για τις δύο βαθμίδες). Η θέση τους είτε θα πάει στις αποσπάσεις (το λιγότερο πιθανό) είτε θα βγει για αναπληρωτή (το πιθανότερο).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:42 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #281 στις: Μάρτιος 19, 2022, 07:56:00 μμ »
Ευχαριστώ συνάδελφοι! Ευτυχώς η συγκεκριμένη οργανική είχε ζητηθεί μόνο από έναν κ δεν θα αδικηθει κάποιος αν γίνει ανάκληση

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #282 στις: Μάρτιος 19, 2022, 09:11:35 μμ »
Ερώτηση: Γνωρίζετε περιπτώσεις που να έχει γίνει δεκτή αίτηση ανάκλησης μετάθεσης;

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #283 στις: Μάρτιος 19, 2022, 09:23:26 μμ »
Ευχαριστώ συνάδελφοι! Ευτυχώς η συγκεκριμένη οργανική είχε ζητηθεί μόνο από έναν κ δεν θα αδικηθει κάποιος αν γίνει ανάκληση

Μπορείς , συνάδελφε, να ελέγξεις κάπως από πόσους έχει ζητηθεί μια θέση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:42 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #284 στις: Μάρτιος 19, 2022, 09:40:44 μμ »
Με βάση κάποια πρώτα στοιχεία στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχουμε περίπου 1750 μεταθέσεις σε όλες τις δομές της! Στην ΕΑΕ έχουμε μια ικανοποίηση των αιτήσεων κατά 75% και στη Γενική είχαμε μια σοβαρή μείωση από το 46% του 2021 στο 28% περίπου φέτος

Είναι από δήλωση του Κορδή. Δεν είναι επίσημο και δεν ξέρω αν είναι αληθές.

Πηγή: https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/373684_metatheseis-2022-nkordis-ginontai-mesa-se-peplo-apolytis-adiafaneias

Για να καταλάβει κάποιος τι έγινε στις μεταθέσεις θα πρέπει κατ’ αρχάς να ξέρει πώς προκύπτουν τα Οργανικά Κενά για τις μεταθέσεις (και μετά προκύπτουν αυτά για τις μετατάξεις και τους διορισμούς).

Κατά δεύτερον, τα ποσοστά ικανοποίησης μεταθέσεων πάντα είναι υψηλότερα στην Πρωτοβάθμιας από τη Δευτεροβάθμια. Συνεπώς, δεν είχαμε κάτι διαφορετικό φέτος.

Άρα μια από τα ίδια; Όχι βέβαια. Η διαδικασία φέτος έχει ξεκάθαρο χαμένο τη Δευτεροβάθμια, μιας και ο ουτοπικός αλγοριθμικός τρόπος υπολογισμού των οργανικών κενών για τις μεταθέσεις της Δευτεροβάθμιας υιοθετήθηκε σχεδόν πλήρως από το ΥΠΑΙΘ (στην Πρωτοβάθμια είναι μετρημένα κουκιά, δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφοροποιήσεις μεταξύ ΔΠΕ και ΠΔΕ). Τα τελευταία χρόνια οι ΔΔΕ εισάγουν μεν στη δική τους στήλη το αποτέλεσμα του αλγορίθμου, αλλά «πασάρουν» στην ΠΔΕ τους την «Εκτίμηση ΠΥΣΔΕ» για να τη λάβει υπόψη στη δική της στήλη (αφού η στήλη «Εκτίμηση ΠΥΣΔΕ» έχει καταργηθεί). Το ΥΠΑΙΘ υιοθετεί σχεδόν πάντα την εκτίμηση των ΠΔΕ. Φέτος, όμως, πήγε με την εκτίμηση των ΔΔΕ, σε μια καθαρά πολιτική απόφαση αποσυμπίεσης των πιέσεων για μεγάλο αριθμό μόνιμων διορισμών (όσο περισσότερα τα εναπομείναντα οργανικά κενά, τόσο μεγαλύτερες οι πιέσεις).
Εν τω μεταξύ, όσο πιο πολλά τα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία σε μια Διεύθυνση Εκπαίδευσης, τόσο περισσότερο πλήττεται από μια τέτοια προσέγγιση (όλοι οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν επί θητεία σε αυτά τα σχολεία έχουν κατά προτεραιότητα καταλάβει οργανική θέση σε άλλη σχολική μονάδα, από την οποία απουσιάζουν μεν για όλη τη θητεία, θεωρούνται παρόντες δε για τον υπολογισμό των οργανικών κενών).

Όσο για το πέπλο απόλυτης αδιαφάνειας, την πρότασή μου την έχω αναφέρει παλιότερα, αλλά τόσα χρόνια δεν είδα κάποιον αιρετό να αναφέρει κάτι παρόμοιο:
δεν χρειάζεται κανένας whistle-blower Patreas ούτε οποιοσδήποτε άλλος «σωτήρας». Η λύση είναι τα αριθμητικά στοιχεία των κενών να είναι ανοιχτά δημόσια δεδομένα και μετά δεν έχεις ανάγκη κανέναν «σωτήρα».
Μάλλον τους πρώην αιρετούς τους ενοχλεί που οι εκπαιδευτικοί δεν μαθαίνουν μέσω αυτών τα όποια στοιχεία, διότι ούτε όταν ήταν αιρετοί μαθαίναμε τα πλήρη στοιχεία των υπηρεσιακών μεταβολών και οι ίδιοι ενημέρωναν τους εκπαιδευτικούς πριν από την επίσημη ανακοίνωσή τους (αυτό δεν τους ενοχλούσε).

Συνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #285 στις: Μάρτιος 19, 2022, 09:42:25 μμ »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #286 στις: Μάρτιος 19, 2022, 09:49:25 μμ »
Μία αό τις περιπ΄τωσεις ανάκλησης

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/323244_anakliseis-metathesis-sympliromatikes-metatheseis-kai


Ναι, αλλα γιατι;Π.χ πήραν μετάταξη στο μεταξύ λίγο πριν ανακοινωθεί η μετάθεση;Οπότε αναγκαστικά έπρεπε να γίνει ανάκληση της μετάθεσης;Γιατί τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν. Εννοώ, ποιοι είναι οι λόγοι που μπορεί να γίνει δεκτή μια αίτηση ανάκλησης;Ειδικά από τη στιγμή που δεν προβλέπεται η διαδικασία...

Συνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #287 στις: Μάρτιος 19, 2022, 10:32:25 μμ »
Δεν ξέρω τους λόγους που ενέφεραν ή που αναφέρει κάποιος. Τα ΚΥΣΔΕ μπορούν να δεχτούν την ανάκληση εφόσον θεωρήσουν ισχυρούς τους λόγους. Αυτό γίνεται κάθε χρόνο από ένα ελάχιστο αριθμό συνεδέλφων (ο καθένας για τον δικό του λόγο). Για παράδειγμα . Δασκάλα ΄42 χρονών ζητάει μετάθεση για την περιοχή Α και ο μπαμπάς της της λέει να βάλει και την περιοχή Β. Την βάζει χωρίς ουσιαστικά να το θέλει. Παίρνει στην περιοχή Β και μετά αρχίζει τα κλάματα και την γκρίνια γιατί θα πάει εκεί. Οπότε μπαμπάς της της λέει να κάνει ανάκληση. Δεν ξέρω τι έγραψε , πάντως πήρε την ανάκληση
Η ιστορία είναι αληθινή.

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #288 στις: Μάρτιος 19, 2022, 10:36:14 μμ »
Δεν ξέρω τους λόγους που ενέφεραν ή που αναφέρει κάποιος. Τα ΚΥΣΔΕ μπορούν να δεχτούν την ανάκληση εφόσον θεωρήσουν ισχυρούς τους λόγους. Αυτό γίνεται κάθε χρόνο από ένα ελάχιστο αριθμό συνεδέλφων (ο καθένας για τον δικό του λόγο). Για παράδειγμα . Δασκάλα ΄42 χρονών ζητάει μετάθεση για την περιοχή Α και ο μπαμπάς της της λέει να βάλει και την περιοχή Β. Την βάζει χωρίς ουσιαστικά να το θέλει. Παίρνει στην περιοχή Β και μετά αρχίζει τα κλάματα και την γκρίνια γιατί θα πάει εκεί. Οπότε μπαμπάς της της λέει να κάνει ανάκληση. Δεν ξέρω τι έγραψε , πάντως πήρε την ανάκληση
Η ιστορία είναι αληθινή.

Σοβαρά τώρα;;;Ε, δε  νομίζω απλά να έγραψε κάτι και να έγινε τόσο απλά η ανάκληση...Κάπως θα έπρεπε να το τεκμηριώσει...Εκτός αν είχε κανένα βύσμα ο μπαμπάς, να μη γκρινιάζει και η θυγατέρα...Ευχαριστώ, συνάδελφε, για τις πληροφορίες.Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #289 στις: Μάρτιος 20, 2022, 07:18:04 πμ »

Άρα μια από τα ίδια; Όχι βέβαια. Η διαδικασία φέτος έχει ξεκάθαρο χαμένο τη Δευτεροβάθμια, μιας και ο ουτοπικός αλγοριθμικός τρόπος υπολογισμού των οργανικών κενών για τις μεταθέσεις της Δευτεροβάθμιας υιοθετήθηκε σχεδόν πλήρως από το ΥΠΑΙΘ (στην Πρωτοβάθμια είναι μετρημένα κουκιά, δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφοροποιήσεις μεταξύ ΔΠΕ και ΠΔΕ). Τα τελευταία χρόνια οι ΔΔΕ εισάγουν μεν στη δική τους στήλη το αποτέλεσμα του αλγορίθμου, αλλά «πασάρουν» στην ΠΔΕ τους την «Εκτίμηση ΠΥΣΔΕ» για να τη λάβει υπόψη στη δική της στήλη (αφού η στήλη «Εκτίμηση ΠΥΣΔΕ» έχει καταργηθεί). Το ΥΠΑΙΘ υιοθετεί σχεδόν πάντα την εκτίμηση των ΠΔΕ. Φέτος, όμως, πήγε με την εκτίμηση των ΔΔΕ, σε μια καθαρά πολιτική απόφαση αποσυμπίεσης των πιέσεων για μεγάλο αριθμό μόνιμων διορισμών (όσο περισσότερα τα εναπομείναντα οργανικά κενά, τόσο μεγαλύτερες οι πιέσεις).
Εν τω μεταξύ, όσο πιο πολλά τα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία σε μια Διεύθυνση Εκπαίδευσης, τόσο περισσότερο πλήττεται από μια τέτοια προσέγγιση (όλοι οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν επί θητεία σε αυτά τα σχολεία έχουν κατά προτεραιότητα καταλάβει οργανική θέση σε άλλη σχολική μονάδα, από την οποία απουσιάζουν μεν για όλη τη θητεία, θεωρούνται παρόντες δε για τον υπολογισμό των οργανικών κενών).

Όσο για το πέπλο απόλυτης αδιαφάνειας, την πρότασή μου την έχω αναφέρει παλιότερα, αλλά τόσα χρόνια δεν είδα κάποιον αιρετό να αναφέρει κάτι παρόμοιο:
δεν χρειάζεται κανένας whistle-blower Patreas ούτε οποιοσδήποτε άλλος «σωτήρας». Η λύση είναι τα αριθμητικά στοιχεία των κενών να είναι ανοιχτά δημόσια δεδομένα και μετά δεν έχεις ανάγκη κανέναν «σωτήρα».
Μάλλον τους πρώην αιρετούς τους ενοχλεί που οι εκπαιδευτικοί δεν μαθαίνουν μέσω αυτών τα όποια στοιχεία, διότι ούτε όταν ήταν αιρετοί μαθαίναμε τα πλήρη στοιχεία των υπηρεσιακών μεταβολών και οι ίδιοι ενημέρωναν τους εκπαιδευτικούς πριν από την επίσημη ανακοίνωσή τους (αυτό δεν τους ενοχλούσε).

Ισως να έχεις δίκιο για τους αιρετούς ότι δεν το ζητάνε, όπως πάμπολλες φορές σε πολλά fora συμβαίνει (από λίγους όμως και πάλι, τους ιδιους και τους ίδιους 2-3 το πολύ). Προφανώς ΔΕΝ τους υπερασπίζομαι, αλλά ν τους ακούει το μαρουσάκι ;;;;; ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ πρωτίστως αυτό ! Έλα τώρα... Νομίζω τους αδικείς.

Επίσης, η τάση για πολλά ντεμέκ  "πειραματικά" έχει επισημανθεί και είναι στα όρια του σατανικού αναφορικά με τις οργανικές σχολείων (να το δούμε, ομως,  σε βάθος χρόνου πώς θα πάει, ειδικά με αλλαγή υπουργού)

Το ενδιαφέρον είναι φέτος η επιλογή κενών δηλωθέντων από "προσωρινές" ΔΔΕ ! Και για τους διορισμούς και "δωράκι" διοικητικό ; Εντύπωση μου κάνει... Οι διαφορές δεν θα ήταν μεγάλες, ήταν;  Δεν είδα σε 1-2 περιπτώσεις φούσκωμα θέσεων  (νόμιζα ότι έκοψαν οι ΠΔΕ), μας προβληματίζεις...  Θα περίμενε κόσμος... ??? ??? ???

Να ξαναματαπώ κι εγώ τότε : ΑΝΟΙΧΤΑ όλα τα κενά και ό,τι δηλώνει κάθε υπηρεσία σε κάθε φάση (και τελικά κενά δημόσια με ΔΙΚΑΙΩΜΑ επικαιροποίησης επιλογών μετάθεσης). Εγώ είμαι και υπέρ των αμοιβαίων μεταθέσεων ΠΡΙΝ τις γενικές και μέσω επίσημης πλατφόρμας όχι αγγελίες ταλαίπωρων, αλλά δεν ακούγομαι.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #290 στις: Μάρτιος 20, 2022, 08:57:19 πμ »
Ερώτηση για όσους έκαναν καλή "ανάγνωση" του πίνακα μεταθεσεων ειδικής.
Πήραν αρκετοί νεοδιοριστοι της ειδικής μετάθεση; Σε ικανοποιητικό ποσοστό; Γιατί κάνουν δειλά δειλά την εμφάνιση τους μηνύματα τύπου "δεν πήρα μετάθεση και θέλω να διοριστω στην περιοχή μου με τους φετινούς διορισμούς, αν γίνουν, είτε στην ειδικη είτε στη γενική"
Και εφόσον τα ονόματα τους στους πίνακες αυτούς υπάρχουν, θεωρητικά μπορούν να κάνουν αίτηση διορισμού. Θα υπάρχουν λοιπόν πολλές τέτοιες περιπτώσεις απορριφθεισων αιτήσεων μετάθεσης που θα κάνουν ίσως αίτηση στους φετινούς διορισμούς (με αποτέλεσμα να μειώθουν κι άλλο οι διορισμοί) ;

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #291 στις: Μάρτιος 20, 2022, 09:02:18 πμ »
Εμενα οι συναδελφοι οι περσινοι και οι φετινοι νεοδιοριστοι (ΠΕ03 και ΠΕ02) πηραν κοντα στον νομο τους.

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #292 στις: Μάρτιος 20, 2022, 09:04:21 πμ »
Ερώτηση για όσους έκαναν καλή "ανάγνωση" του πίνακα μεταθεσεων ειδικής.
Πήραν αρκετοί νεοδιοριστοι της ειδικής μετάθεση; Σε ικανοποιητικό ποσοστό; Γιατί κάνουν δειλά δειλά την εμφάνιση τους μηνύματα τύπου "δεν πήρα μετάθεση και θέλω να διοριστω στην περιοχή μου με τους φετινούς διορισμούς, αν γίνουν, είτε στην ειδικη είτε στη γενική"
Και εφόσον τα ονόματα τους στους πίνακες αυτούς υπάρχουν, θεωρητικά μπορούν να κάνουν αίτηση διορισμού. Θα υπάρχουν λοιπόν πολλές τέτοιες περιπτώσεις απορριφθεισων αιτήσεων μετάθεσης που θα κάνουν ίσως αίτηση στους φετινούς διορισμούς (με αποτέλεσμα να μειώθουν κι άλλο οι διορισμοί) ;
Δε μπορούν να κάνουν τόσο απλά αίτηση είναι πιο πολυπλοκο

Αποσυνδεδεμένος School_ot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2022
« Απάντηση #293 στις: Μάρτιος 20, 2022, 09:19:51 πμ »
Εμένα όλοι πήραν μετάθεση. Επίσης, αν γίνουν διορισμοί με τους παλιούς πίνακες η εμπειρία λέει ότι οι νεοδιόριστοι εφόσον έχουν συμπληρώσει 1 έτος υπηρεσίας μπορούν να διεκδικήσουν θέση μόνο σε άλλη προκήρυξη εκτός αυτής που διορίστηκαν. Δηλαδή αν είναι στους οριστικούς της γενικής και διορίστηκαν στην ειδική μπορούν να διεκδικήσουν θέση μόνο στη γενική. Δε θεωρώ οτι θα υπάρξουν πολλοί που θα πράξουν κάτι τέτοιο. Οπότε ας ελπίσουμε ότι δε θα "χαθούν" θέσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159633
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.