*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 264320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1750 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:57:57 μμ »
Αντί για το ρήμα φαντασιώνομαι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το ρήμα ευελπιστούμε, ελπίζουμε, προσδοκούμε!
Και εγώ καμιά φορά χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις και με μαλώνουν οι γονείς μου και η αδερφή μου! Μου λένε: φιλόλογος είσαι!
Επίσης δεν θέλω να κάνω την έξυπνη αλλά γενικά οι εκπαιδευτικοί πρέπει να εμφανίζουμε μια ενωτική εικόνα προς τα έξω!

Εντάξει όμως και οι συνεχείς απρόκλητες επιθέσεις προς όποιον εκφράζει μια δυσάρεστη γνώμη, με ειρωνίες και απειλές, δεν συνάδει με το επίπεδο παιδαγωγών . Κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:28:38 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1751 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:59:41 μμ »
Συναδελφισσα, το τι με ενδιαφέρει και το τι όχι, άσε να απασχολεί εμενα. Εσυ ξεκίνησες να γράφεις με υπαινιγμούς κατα των περσινών διορισθέντων. Εγώ απλά απάντησα σε αυτό. Μια χαρά καταλαβα τι έγραφες.
Συναδελφε/συναδελφισσα, κανένας υπαινιγμός για κανέναν. Απλή παράθεση και έκφραση προβληματισμό για την στάση και τα γραφόμενα συναδέλφων. Ο, τι γράφατε, αυτά διαβάζαμε όλοι. Και ο καθένας κάνει τις σκέψεις του. Το αν βοηθά κάνεις η όχι με κατεβατά επί κατεβατωβ, και δεν το λέω προσωπικά για εσάς, είναι μεγάλη συζήτηση. Αλλά δεν μπορώ και να μην επισημάνω την υπερβολική ενασχόληση κάποιων συναδέλφων με κάτι που δεν τους αφορά. Πως να το πω; δεν τους αγγίζει, δεν τους επηρεάζει, δεν τους καθορίζει. Κάτι δείχνει αυτό. Και λυπάμαι, αλλά με τόσες εμμονικες αναρτήσεις, αδυνατώ να το δω αλτρουιστικα και ότι όλα γίνονται με αν ιδιοτέλεια. Επιπλέον, πολλές οι εκατέρωθεν επιθέσεις. Πρόβλημα και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Dimanson

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1752 στις: Ιούλιος 05, 2022, 01:04:14 μμ »
Στις άλλες ειδικότητες- νήματα υπάρχουν επίσης τέτοιες αψιμαχίες η κι εδώ έχουμε τη πρωτοτυπία; 130 σελίδες εδώ και τρωγόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1753 στις: Ιούλιος 05, 2022, 01:05:46 μμ »
εγω είμαι πε02 και αναμένω διορισμό.
είμαι σίγουρα μεσα είτε είναι 317 είτε είναι 517.
εσύ τι είσαι??
γιατί τόσο πολύ σε νοιάζει να μην διοριστεί ουτε ενας παραπάνω απο αυτό το νούμερο (317)?
η συμμετοχή σε μια κοινότητα, όπως λές, θα ηταν χρήσιμη αν μας έλεγες ποια είναι τα πραγματικά κενά στα σχολεία (οχι του αλγόριθμου - δες 1η φαση αναπληρωτών και θα καταλάβεις) και αν έκανες αγώνα, με οποιοδήποτε τρόπο ωστε να καλυφθούν αυτά. για το καλό όλων.
γιατί εμείς πιστεύουμε οτι είμαστε απαραίτητοι στα σχολεία. και υπ αυτό το πρίσμα συμμετέχουμε σε αυτή την κοινότητα.

Κατ αρχής συγχαρητήρια για το διορισμό σου!

Από κει και μετά δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω. Τι σημαίνει πραγματικό κενό; Οι 20 ώρες Α ανάθεσης δεν είναι ένα καλό μετρικό ενός πραγματοκου κενού; Οκ ναι, αναγκες υπάρχουν, αλλά πρέπει να μπορούν να ποσοτικοποιηθουν.

Για τα κενα της πρώτης φάσης των αναπληρωτών έχω γράψει -αναλυτικά- πολλές φορές. Κάποιοι εδώ το έχουν καταλάβει. Κάποιοι (ανάμεσα σε αυτούς μάλλον είσαι κι εσυ) όχι. Δεν πειράζει.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:28:38 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1754 στις: Ιούλιος 05, 2022, 01:08:41 μμ »
Συναδελφε/συναδελφισσα, κανένας υπαινιγμός για κανέναν. Απλή παράθεση και έκφραση προβληματισμό για την στάση και τα γραφόμενα συναδέλφων. Ο, τι γράφατε, αυτά διαβάζαμε όλοι. Και ο καθένας κάνει τις σκέψεις του. Το αν βοηθά κάνεις η όχι με κατεβατά επί κατεβατωβ, και δεν το λέω προσωπικά για εσάς, είναι μεγάλη συζήτηση. Αλλά δεν μπορώ και να μην επισημάνω την υπερβολική ενασχόληση κάποιων συναδέλφων με κάτι που δεν τους αφορά. Πως να το πω; δεν τους αγγίζει, δεν τους επηρεάζει, δεν τους καθορίζει. Κάτι δείχνει αυτό. Και λυπάμαι, αλλά με τόσες εμμονικες αναρτήσεις, αδυνατώ να το δω αλτρουιστικα και ότι όλα γίνονται με αν ιδιοτέλεια. Επιπλέον, πολλές οι εκατέρωθεν επιθέσεις. Πρόβλημα και αυτό.

Δες το όπως θες, μου είναι αδιάφορο. Ο,τι είχα να πω, το είπα.

Αποσυνδεδεμένος Dimanson

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1755 στις: Ιούλιος 05, 2022, 01:08:56 μμ »
Και δε μας φτάνουν οι διορισμένοι και οι αδιόριστοι φιλόλογοι έχουμε και τους απανταχού παρατρεχάμενους άλλων ειδικοτήτων να μας εγκαλούν, έλεος όμως!

Να αφήσουμε τη γκρίνια και να χαρούμε για τους οποιους διορισμούς μας. Με το καλό και οι επόμενοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1756 στις: Ιούλιος 05, 2022, 01:10:04 μμ »
Αν και στην εποχή μας δύσκολα εμπιστευόμαστε κάποιον, υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι που πραγματικά γράφουν με ανιδιοτέλεια στο pde για να βοηθήσουν. Πάντα μαθαίνουμε από τους παλιότερους, που έχουν γνώσεις και εμπειρία. Ο χρόνος δείχνει αν κάποιος είχε δίκιο ή όχι. Μετά μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας για κάθε μέλος. Μην καταδικάζετε κανένα εξ των προτέρων, όταν σας λέει ότι είναι καλοπροαίρετος.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1757 στις: Ιούλιος 05, 2022, 01:30:57 μμ »
Δες το όπως θες, μου είναι αδιάφορο. Ο,τι είχα να πω, το είπα.
Ο, τι πιο ειλικρινές έχω διαβάσει μέχρι τώρα. Το λέω πολύ σοβαρά. Χωρίς ειρωνείες κλπ.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1758 στις: Ιούλιος 05, 2022, 01:53:35 μμ »
Δεν ειρωνεύτηκα ποτέ ΤΚ! Ποτέ δε σκέφτομαι με υστεροβουλία! Δεν μου άρεσε το ρήμα φαντασιώνομαι! Εγώ έχω ήσυχη τη συνείδηση μου! Πάντα βοηθάω τους μαθητές μου και έχουν επιτυχίες στις πανελλήνιες! Ποτέ δεν προσβάλλω μαθητές και προσπαθώ να τους μεταδίδω ανθρωπιστικές αξίες! Αλλά επειδή γράφω αλήθειες και αρκετοί από εδώ μέσα δεν με συμπαθείτε δεν πρόκειται να ξαναγράψω!

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1759 στις: Ιούλιος 05, 2022, 02:47:52 μμ »
Η αλήθεια είναι πως είναι δικό μας θέμα τι θα ακούμε και τι όχι ! Οι άλλες ειδικότητες σίγουρα δεν έχουν καλή πρόθεση λόγω κατανομής και οι νεοδιόριστοι επισης δε θέλουν παραπάνω από τα οργανικά για να μην υπάρχουν υπεράριθμοι και μπλοκαριστούν οι μεταθέσεις τους . Συνάδελφοι αυτά είναι δεδομένα ΔΙΚΟ μας θέμα είναι να τα έχουμε καλά στο μυαλό μας και να μη τα αμφισβητούμε γιατί αυτά ισχύουν …τώρα ο καθένας που γράφει ναι δε σκέφτεται αρνητικά κάθε φορά ..και επειδή είναι γνωστές βοηθάνε ..στο χέρι μας είναι να κάνουμε διαχωρισμό …η αλήθεια είναι πάντως ότι ΚΑΝΕΙΣ δε βοήθησε φέτος και αυτοί οι διορισμοί πολεμήθηκαν πολύ ..κανείς δε φάνηκε να ενημερώσει ότι πρέπει πάσει θυσία το φθινόπωρο να γίνουν νέες οργανικές γιατί απορροφήθηκαν από τα πρότυπα και τις συγχωνεύσεις ..μόνοι μας παλεύαμε ,πολεμήθηκα με γι αυτό κ το αποτέλεσμα δε θα είναι καλο

Αποσυνδεδεμένος sofnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1760 στις: Ιούλιος 05, 2022, 02:49:28 μμ »
Συνέχισε να γράφεις και μην ακούς τίποτα.Αν δε γραψουμε οι αδιόριστοι,ποιοι θα γραψουνε;

Αποσυνδεδεμένος elpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1761 στις: Ιούλιος 05, 2022, 08:56:12 μμ »
Καλησπέρα,
βλέποντας τη θέση μου στον εκκαθαρισμένο πίνακα (περίπου 300), και συγκρίνοντας με τη ροή της α φάσης και τον εκκαθαρισμένο αναπληρωτών του Μάη 2022, υπάρχουν περίπου 150 άτομα στις πρώτες θέσεις ανενεργά, που ούτε διορίστηκαν πέρσι (ας υποθέσουμε ότι ήθελαν κάποιο καλύτερο κενό)ούτε εργάστηκαν φέτος ως αναπληρωτές σε καμία φάση....
Τι πιστεύετε ότι μπορούμε να υποθέσουμε για αυτούς; Είναι ένας μεγάλος αριθμός, που θα επηρεάσει τους υπόλοιπους....έχεις κάποιος κάποια άποψη ή στοιχεία;

Αποσυνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1762 στις: Ιούλιος 05, 2022, 09:06:51 μμ »
Εντάξει όμως και οι συνεχείς απρόκλητες επιθέσεις προς όποιον εκφράζει μια δυσάρεστη γνώμη, με ειρωνίες και απειλές, δεν συνάδει με το επίπεδο παιδαγωγών . Κρίμα.

ΤΚ, πάλι στο νήμα μας γράφεις και μας εγκαλείς κι από πάνω;;; Αν δεν σου αρέσουμε, σε παρακαλώ μην ασχοληθείς ξανά με έναν κλάδο που δεν σε αφορά! Δεν γίνεται να έχεις άποψη επί παντός επιστητού... Γράψε στο δικό σας νήμα!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1763 στις: Ιούλιος 05, 2022, 09:15:49 μμ »
Συνέχισε να γράφεις και μην ακούς τίποτα.Αν δε γραψουμε οι αδιόριστοι,ποιοι θα γραψουνε;
Οι διορισμένοι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 236
Σύνολο: 238

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.