*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φυσικών 2022  (Αναγνώστηκε 21642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 30, 2022, 07:54:32 πμ »
Ας καταργηθούν οι 2ες (και 3τες) αναθέσεις σε όλα τα μαθήματα και μετά να συζητήσουμε για επιδόσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 30, 2022, 10:28:36 πμ »
Το νήμα αφορά τους διορισμούς φυσικών και όχι τις επιδόσεις μαθητών ή τις αναθέσεις. Θέλω όμως να σχολιάσω. Οποιος νομίζει ότι για τις χαμηλές επιδόσεις φταίνε οι 2ες και 3ες αναθέσεις χρειάζεται επειγόντως σεμινάρια διδακτικής φυσικών επιστημών. Ακόμα και αν έχει διδακτορικό στην διδακτική , δεν νομίζω ότι το πήρε με την αξία του. Καλό θα είναι επίσης να γράφουν σε αυτό το νήμα κυρίως φυσικοί και γενικά ΠΕ04 που γνωρίζουν ακριβώς τι συμβαίνει και όχι άλλες ειδικότητες που κάτι τους είπαν , κάτι άκουσαν κλπ.
Θα πρέπει επίσης να ειπωθεί ότι γενικά οι διορισμοί ΠΕ04 είναι ελάχιστοι, εκτός των βιολόγων. Χημικός σε γυμνάσιο δεν υπάρχει πουθένα (πλην ελαχίστων περιπτώσεων).

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 30, 2022, 10:35:56 πμ »
Leon δεν θα παίξω το παιχνιδάκι σου!

Χαίρομαι πολύ που σε έχουν πειράξει οι απόψεις μου. Είσαι πολύ καλός να κάνεις το άσπρο μαύρο. Δεν καταλαβαίνω ποιος ειρωνεύτηκε τα παιδάκια που μπήκαν με 9. Εσύ τα κοροιδεύεις  και απαξιώνεις τους υπόλοιπους συναδέλφους όταν λες ότι το μάθημα της Βιολογίας και της Χημείας είναι για παπαγάλους (δες τις αρχικές σελίδες του νήματος τι έγραφες και θα θυμηθείς).

Τι σε ενδιαφέρει εσένα πόσους ΑΣΕΠ έχω δώσει και τι βαθμολογία έχω πάρει!! Κοίτα τη δουλίτσα σου και μάθε να κάνεις διάλογο με επιχειρήματα!

Αν γουστάρεις πες μας τα δικά κατορθώματα για να σε αποθεώσουμε, θα σου κάνω όσα like θες, άξιε καθηγητά!





Αποσυνδεδεμένος HaggyWaggy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 10, 2022, 12:20:18 πμ »
Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν καταλαβαίνω...

Στον νομό που δούλεψα την περσινή χρονιά προσέλαβε το 2021 11 βιολόγους. Προς το τέλος της χρονιάς έρχεται με mail ο πίνακας οργανικών κενών πλεονασμάτων όπου φαίνονται 7 κενά φυσικών ( υπεράριθμοι φυσικοί στον νομό ένας) αλλά στους φετινους διορισμούς παίρνει 0 φυσικούς και 3 βιολόγους. Σήμερα μαθαίνω ότι δεν θα δώσει λειτουργικά για αναπληρωτές φυσικούς παρά μόνο για βιολόγους!!!! Ο συγκεκριμένος νομος έπαιρνε τουλάχιστον 4- 5 φυσικούς στην Α φάση. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα ισχύσει κάτι τέτοιο και ότι έγινε παρανόηση. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, εσείς;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 10, 2022, 11:20:47 πμ »
Δεν υπάρχει περίπτωση συνάδελφε να καταλάβει κανείς τον μεγάλο αριθμό των βιολόγων που διορίστηκαν. Μόνο ο ίδιοι οι βιολόγοι έχουν αυτή την ικανότητα.........

Αποσυνδεδεμένος Felicia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 10, 2022, 01:57:11 μμ »
Με ηρεμία να καταθέσω την δική μου εμπειρία. Στον νομό που ήμουν φέτος οι ώρες συγκεκριμένης περιοχής κάλυπταν το ωράριο περίπου 2 αναπληρωτών βιολόγων.. Πήραν δεύτερο? Όχι.. Καλά μέχρι εδώ.
Πάμε τώρα στις αναθέσεις στο Λύκειο βιολογία κατεύθυνσης πήρε ο Χημικός, με βιολογία γενικής συμπλήρωσε ο Φυσικός, στο Γυμνάσιο συμπλήρωσε με βιολογία επίσης ο Φυσικός και εγώ ενώ υπήρχαν οι ώρες αυτές τις οποίες δεν πήρα, πήρα τις βιολογίες που περίσσεψαν σε Λύκειο και στο ένα γυμνάσιο, ένα τμήμα χημεία Α Λυκείου και κατέληξα και σε τρίτο σχολείο με Γεωγραφία-Χημεία..
Σε πάρα πολλά σχολεία χάνουμε ακόμα και την κατεύθυνση ως νέοι ή αναπληρωτές για να εξυπηρετηθούν οι παλιοί με δικαιολογίες του τύπου δεν έχετε εμπειρία κτλ. με αποτέλεσμα να δημιουργούνται καραμπόλες το κενό όμως για το οποίο προσληφθήκαμε είναι βιολόγου (τουλάχιστον στην περίπτωση μου) άσχετα αν τελικά για να μην μετακινηθούν μόνιμοι χάνουμε τις ώρες και συμπληρώνουμε με β ανάθεση.  Επίσης να σημειώσω ότι τέλειωσα το Λύκειο το 2005 καμία χρονιά βιολογία δεν μου έκανε βιολόγος (στη Β δίναμε επίσης Πανελλήνιες) όπως και την κατεύθυνση και γενική της Γ. 9 χρόνια σε φροντιστήριο ελάχιστοι μαθητές μου στο σχολείο (Γ Λυκείου) είχαν καθηγητή βιολόγο συνήθως αναπληρωτή, εκτός από τα 3-4 που είχαν μόνιμο, όταν ο νομός το 2020-2021 που με πήραν πρώτη φορά αναπληρώτρια χρειάστηκε με βάση τα κενά 12 βιολόγους και πάλι είχαμε βιολογίες ως β αναθέσεις. Ίσως αυτό και να απαντά κάποια από τα ερωτήματα, τις απαντήσεις των οποίων ωστόσο πρέπει να ζητήσετε από Υπουργείο, ΔΔΕ υπηρεσιακά συμβούλια και Διευθυντές και όχι από τους βιολόγους-συνάδελφους σας. 'Όλοι έχουμε αντίστοιχες εμπειρίες ο κλάδος είναι ενοποιημένος και γίνονται αδικίες σε κάθε ειδικότητα, οι φωνές πρέπει να στραφούν στη σωστή κατεύθυνση και όχι μεταξύ συναδέλφων. Προσωπικά ως βιολόγος θέλω να υπάρχω ισότιμα με τους συναδέλφους μου μέσα στα σχολεία και την κατεύθυνση της Γ τουλάχιστον να την διδάσκω εγώ και να μην αποτελεί το δεκανίκι κανενός για την συμπλήρωση ωραρίου, όπως το ίδιο πρέπει να ισχύει και με την φυσική και την χημεία. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος HaggyWaggy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 10, 2022, 05:44:51 μμ »
Felicia συμφωνώ μαζί σου και προσωπικά δεν τα βάζω με τους συναδέλφους βιολόγους  και μάλιστα έχω τσακωθεί αρκετές φορές με διάφορα ΠΥΣΔΕ για τις αναθέσεις. Πέρυσι λοιπόν αρνήθηκα να πάρω βιολογία που ήθελαν να μου δώσουν ( εξάλλου είχαν πάρει ήδη 11 μόνιμους και κάποιους αναπληρωτές) με αποτέλεσμα να είμαι σε 4 σχολεία εκ των οποίων το ένα ήταν και εσπερινό. Οι βιολόγοι πήραν οργανικές όλοι σε γυμνάσια και συμπληρώνουν με όλες τις αναθέσεις των ΠΕΟ4. Κάποιοι μάλιστα επειδή τα σχολεία τους έχουν από ένα τμήμα η κάθε τάξη έχουν 13 ώρες, οι υπόλοιπες;;; Μήπως εκεί θα χαθούν τ κενά των αναπληρωτών φυσικών;;; Φυσικά για αυτό δεν ευθύνονται οι συνάδελφοι βιολόγοι, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί γεμιζει ο νομός βιολόγους αφού δεν έχουν τι να τους κάνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος HaggyWaggy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 10, 2022, 05:54:14 μμ »
Επίσης να πω ότι όσες φορές μίλησα με το υπουργείο η απάντηση τους ήταν ότι τα ΠΥΣΔΕ δεν είναι υφιστάμενοι του υπουργείου και αν θέλω να βρω το δίκιο μου να πάω δικαστικά. Δηλαδή αυτοί είναι 5 άνθρωποι που κάνουν ότι θέλουν και δεν τους ελέγχει κανείς;;;; και μου απάντησαν ΝΑΙ!!!οπότε τι να λέμε....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 10, 2022, 06:18:47 μμ »
Θα πρέπει να μελετήσεις λίγο προτού πεις δεν έχουν τι να τους κάνουν. Σύμφωνα με τον υπολογισμό των οργανικών κενών του πίνακα Γ που αντιστοιχεί τους καθηγητές στις ώρες Α ανάθεσης της περιοχής ΟΛΟΙ οι Βιολόγοι αντιστοιχούν σε ώρες Βιολογίας αποκλειστικά. Δεν χρειάζεται να κάνουν β ανάθεση αρκεί να μετακινηθούν σταμσχολεια που έχει βιολογιες. Όμως αυτό πρακτικά δεν μπορεί να γίνει γιατί αρκετές ακόμα βιολογιες, ελάχιστες σε σχέση με παλιότερα, τις κάνουν φυσικοχημικοι, οπότε οι βιολόγοι θα πάρουν τις φυσικοχημείας που περισσεύουν. ΟΛΟΙ λοιπόν οι βιολόγοι αντιστοιχούν σε ώρες Βιολογίας που δεν έχουν δικαίωμα όμως να τις διδάξουν, με εξαίρεση δύο περιοχές όπου βγάζουν οργανικό πλεόνασμα, στην Πρέβεζα, και στην β Μαγνησίας. Εάν ήμουν φυσικός όμως δεν θα το έκανα θέμα ότι βγαίνει οργανικό πλεόνασμα σε μια ειδικότητα
Τα μηνύματα μου εμφανίζονται συνήθως μετά μια δυο μέρες επειδή είμαι τιμωρημένος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2022, 11:11:10 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος Felicia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 10, 2022, 06:25:24 μμ »
Συμφωνώ και σε καταλαβαίνω ειλκρινα! Και εγώ που είχα θέμα με τις αναθέσεις φώναξα φώναξα δίκιο δεν βρήκα.. Μάλιστα μου είπαν ότι δεν θα έπρεπε να κάνω τόσο φασαρία ως καινούρια..  :P
Τώρα το μόνο που μπορώ να πω για τον αριθμό είναι ότι αν δεν κάνω λάθος στατιστικά μέχρι το 2019 οι βιολογοι είχαν το μικρότερο ποσοστό σε μόνιμους.. Νομίζω ήταν 1000+ δικαιολογεί κάποια πράγματα? Ίσως..  Σίγουρα υπάρχουν πιο σχετικοί από εμένα να μιλήσουν.. Εγώ απλά είπα να πω την εμπειρία μου γιατί παντού βλέπω οι βιολογοι και οι βιολογοι  ;D
Προσωπικα θεωρω οτι ημασταν υποστελεχομενοι και η βιολογία δεν έχει ως μάθημα την θέση που της αξίζει.. Αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη για την επιστήμη που επέλεξα από παιδί να ακολουθήσω..Απο την αλλη πιστευω ότι έχετε και εσείς δίκιο να νιώθετε αδικημένοι.. Αλλα μην κανω κατάχρηση στο νήμα.Μια ευχή μακάρι να έχουν όλοι δουλειά.. Καλές βουτιές συνάδελφοι σε λίγο τα κεφάλια μέσα

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 10, 2022, 11:34:18 μμ »
Να πω και τη δική μου εμπειρία.. πέρσι ως νεοδιοριστος ήταν να πάω για 5 ώρες συμπλήρωση σε δεύτερο σχολείο..το κενό ήταν γεωλόγου, λίγα κενά βγαίνουν γενικά στην ειδικότητα μου αν και δεν υπάρχουν πουθενά γεωλόγοι..τεσπά..πήγα και η βιολόγος για να μη πάει στο λύκειο που συστεγάζεται το γυμνάσιο έπρεπε να συμπληρώσει με β ανάθεση...ποιο μάθημα θα έπαιρνε;υπήρχαν πολλές ώρες φυσικής και χημείας..ε πήρε τις γεωγραφιες.εκανα αίτηση στο ΠΥΣΔΕ, ρώτησα αιρετούς, τον κόσμο γύρισα και τελικά η οργανικοτητα είναι πάνω από τις αναθέσεις...οπότε δίδαξα φυσικές... ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ..Ξάνθη ως αναπληρωτής.. υπήρχε κενό γεωλόγου σε χωριό, δεν με πείραζε να πάω σχεδόν τους παρακάλεσα....τελικά ήθελαν να μην έχει κενά η πόλη και έκανα 10 ώρες φυσική και 10 βιολογία. ΤΡΙΤΗ περίπτωση..πέρσι στο σχολείο μου πήγα και η φυσικός ήθελε να αφήσει τις φυσικές και να μοιραστεί με τον μαθηματικό τις γεωγραφίες..επειδή όμως υπήρχαν 20 ώρες φυσικής που έχει α ανάθεση δεν μπορούσε να μου τις πάρει...σε ερώτηση μου γιατί θέλει γεω μου είπε ότι της αρέσει ποιο πολύ..την έκανα ρόμπα στο σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 11, 2022, 08:33:20 πμ »
Η νέα γενια διορισμένων με την απαράδεκτη στάση και άρνηση που έχει για τις Β αναθέσεις (ειδικά στα γυμνάσια, αλλά και μέχρι β λυκείου) , θα φέρει μεγάλους μπελάδες στους εαυτούς τους, στις οικογένειές τους και στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Το χειρότερο είναι ότι θα φέρει μεγάλους μπελάδες και στους υπόλοιπους παλαιούς συναδέλφους που α) ξέρουν να διδάσκουν άψογα τις β αναθέσεις (εφόσον το κάνουν χρόνια) β) Ξέρουν τα προβλήματα που θα δημιουργήσει αυτή η ακατανοητη αντίθεση ορισμένων στις β αναθέσεις.
Επίσης όταν διδάσκει κάποιος 20 χρόνια φυσική (την ίδια φυσική ) μπορεί να έχει βαρεθεί. Να θέλει να διδάξει και άλλο μάθημα (αφού μπορεί να το κάνει άψογα παρά τις αντιρρήσεις μερικών). Γιαυτό το τι θέλει ο καθένας και γιατί ας το αφήσουμε πριν γίνουμε όλοι "ρόμπες".
Τελειωνοντας ένα έχω να πω. Σταματήστε τον πόλεμο στις Β αναθέσεις, γαιτί α) ως διδάκτορες που είστε θεωρώ, ότι μπορείτε να τα κάνετε όλα (πάντα μέχρι β λυκείου) και β) θα το βρείτε μπροστά σας...

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 11, 2022, 09:03:50 πμ »
Απλά είπα τις εμπειρίες μου... Επίσης κι εγώ προτιμώ και κατέχω καλύτερα φυσική κ χημεία λόγω Ph.D. ωστόσο πλέον η γεω είναι μη εξεταζόμενο μαθημα και το διεκδικώ. Επίσης η φυσικός που ανέφερα έλεγε (οπως όλοι οι φυσικοι) οτι αυτοί είναι εύκολο να διδάξουν γεω κ βίο ενώ οι υπόλοιποι ΠΕ04 όχι τη φυσική.... Σκυλιάσε κυριολεκτικά και είπε ότι ήταν αντισυναδελφικο που δεν τις έδωσα...έψαχνε πάτημα να μου την πει, κοιτούσε εάν έκανα χαρτιά άδειας κ α.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φυσικών 2022
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 11, 2022, 09:49:34 πμ »
θεωρώ, ότι μπορείτε να τα κάνετε όλα (πάντα μέχρι β λυκείου)

Και όταν η μόνη εναλλακτική που προσφέρεται σε κάποιον (μη φυσικό) για συμπλήρωση, σε συγκεκριμένο σχολείο οργανικής, είναι μόνο η φυσική κατεύθυνσης γιατί δεν υπάρχει φυσικός (έχω αναφέρει, σε άλλο νήμα, υπαρκτό τέτοιο παράδειγμα) και η φυσική Α΄και Β΄λυκείου θα καλυφθεί από υπηρεσιακά αρχαιότερο άλλης ειδικότητας; Πόσο δεοντολογικά και κυρίως παιδαγωγικά ορθό το βρίσκετε αυτό; Ή "οφείλουμε" να θεωρούμε δεδομένο ότι τα παιδιά θα έχουν τα χρήματα για να πηγαίνουν φροντιστήριο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.