*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 136804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 10, 2022, 12:23:29 πμ »
Και εγώ 35 είμαι, με υποχρεώσεις, αλλά έχω μια χαρά όρεξη να διαβάσω και να προσπαθήσω για να δουλέψω σε αυτό που τόσο αγαπώ.

Και επίσης, δεν είχα καν την ευκαιρία "να οργώσω την Ελλάδα", καθώς με πέτυχε το κλείσιμο των πινάκων, όπως επισημαίνει και ο/η anpapath86.

Κανείς δεν μιλάει για τους αποφοίτους μιας ολόκληρης δεκαετίας που είχαν σχεδόν μηδενικές ευκαιρίες να βρεθούν αναπληρωτές και τώρα είναι αδύνατον να συναγωνιστούν όσους συσσώρευσαν προϋπηρεσία τα προηγούμενα χρόνια, όσα τυπικά προσόντα και αν έχουμε.

Αν το προσοντολόγιο είχε διαδεχθεί άμεσα τον τελευταίο γραπτό ΑΣΕΠ, δεν θα είχα καμία αντίρρηση. Ωστόσο ήρθε δέκα χρόνια μετά από κλειστούς πίνακες, δημιουργώντας ένα τεράστιο αθέμιτο πλεονέκτημα υπέρ όσων βρίσκονταν σε πίνακες με προϋπηρεσία.

Για αυτό γραπτός ΑΣΕΠ, ώστε όλοι να έχουν επιτέλους μια ευκαιρία
Δεν είπα αυτό που νομίζεις ότι είπα. Αν ψηφιστεί νόμος γραπτού ΑΣΕΠ, δεν θα βρεθεί υπουργός να τον εφαρμόσει. Οπότε οι πίνακες θα μείνουν όπως τους βλέπεις για καμιά δεκαετία. Αντίθετα, με το προσοντολογιο να τρέχει ανά δύο χρόνια, ένας νέος απόφοιτος που αποκτά ακαδημαϊκά προσόντα θα ανεβαίνει στους πίνακες και μπορεί να δουλέψει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:04 »

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 10, 2022, 12:35:45 πμ »
Κάτσε πρώτα να διορίσει με αυτούς τους πίνακες και μετά να δούμε αν μετράει η πλασματική...Οτι έβγαλε προκήρυξη δεν σημαίνει θα διορίσει κιόλας

Λες να δουμε τέτοια παρωδία?Να βγάλει πίνακες αναπληρωτών και να διορίσει με γραπτό??Και μη χειρότερα!!!Τί άλλο θα ζησουμε?

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 10, 2022, 12:38:34 πμ »
Δεν είπα αυτό που νομίζεις ότι είπα. Αν ψηφιστεί νόμος γραπτού ΑΣΕΠ, δεν θα βρεθεί υπουργός να τον εφαρμόσει. Οπότε οι πίνακες θα μείνουν όπως τους βλέπεις για καμιά δεκαετία. Αντίθετα, με το προσοντολογιο να τρέχει ανά δύο χρόνια, ένας νέος απόφοιτος που αποκτά ακαδημαϊκά προσόντα θα ανεβαίνει στους πίνακες και μπορεί να δουλέψει.

Μισό… εδω θα εφαρμόσει γραπτό σε όλο το Δημόσιο. Αν ήθελε να το κάνει και στο Παιδείας τι θα τον σταματούσε; Ολοι οι νέοι απόφοιτοι θα πανηγύριζαν. Δε σχολιάζω το ουσιαστικό κομμάτι, λέω απλά ότι ΑΝ το ήθελε θα έβρισκε πολλούς υποστηρικτές, οι οποίοι με το παρόν σύστημα δε βλέπουν φως.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 10, 2022, 12:40:06 πμ »
Μισό… εδω θα εφαρμόσει γραπτό σε όλο το Δημόσιο. Αν ήθελε να το κάνει και στο Παιδείας τι θα τον σταματούσε; Ολοι οι νέοι απόφοιτοι θα πανηγύριζαν. Δε σχολιάζω το ουσιαστικό κομμάτι, λέω απλά ότι ΑΝ το ήθελε θα έβρισκε πολλούς υποστηρικτές, οι οποίοι με το παρόν σύστημα δε βλέπουν φως.
Το ίδιο θα συνέβαινε αν εφαρμοζόταν ο νόμος Διαμαντοπούλου το 2012 ή λίγο πιο μετά. Γιατί δεν τον εφάρμοσαν;
Ομοίως αν εφαρμοζόταν το προσοντολογιο από το 2015. Γιατί δεν το έφερε τότε ο ΣΥΡΙΖΑ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:04 »

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 10, 2022, 12:40:55 πμ »
Ενώ τώρα τι;

Και πάλι οι φιλόλογοι είναι 30.000 και οι θέσεις 200. Θα τις πάρουν οι πρώτοι 200. Και οι άλλοι 29.800 δεν έχουν de facto καμιά ελπίδα.

Κι ας έχουν πλέον και από 2 πτυχία ή μεταπτυχιακά. Στους επόμενους πίνακες αυτά τα προσόντα δεν θα φθάνουν ούτε για τη θέση 5.000

Σας φαίνεται δηλαδή αυτό δίκαιο;

Το σύστημα που ισχύει είναι μια επετηρίδα και τίποτε άλλο και μάλιστα χρυσοπληρωμένη. Μια επετηρίδα που μάλιστα φθάνει στο τέλος της, καθώς μετά τους όποιους διορισμούς των επόμενων λίγων χρόνων, η εκπαίδευση θα κλείσει τελείως ως εργασιακή προοπτική, λόγω της ραγδαίας μείωσης του μαθητικού πληθυσμού.

Χίλιες φορές γραπτός διαγωνισμός. Το μόνο δίκαιο και αναγκαίο σύστημα όπως έχουν έρθει τα πράγματα.

Dume έζησες κανέναν γραπτό; να κλαις απο το διάβασμα...να βγαίνουν αποτελέσματα, να εισαι επιτυχών αλλά όχι διοριστέος (γιατί απλά δεν ήσουν στους top 200 από τους 30.000 και να περιμένεις να πας αναπληρωτης γιατί ο νόμος έλεγε ότι αναπληρωτές θα πηγαίνουν μονο οι επιτυχοντες και να σε προσπερνανε τελικα 3τεκνοι, πολύτεκνοι, κουμπάροι πολιτικών που σκαρφίστηκαν προγράμματα όπως το Οδυσσέας και έχτιζαν προυπηρεσιες....τρελά βύσματα που πήγαιναν στην ενισχυτική και πρόσθετη διδακτική στήριξη χωρίς να ειναι επιτυχοντες ασεπ...γενικά να βλέπεις ολους να σε προσπερνάνε και εσυ να μένεις με τη δόξα του επιτυχόντα ασεπ...με τα γαλόνια σε τρύπιο σακάκι....τί σε κάνει να πιστέψεις ότι ο γραπτός θα δώσει ελπίδα? Βέβαια αν πεθάνει η ελπίδα πεθαίνει και η ζωή...ετσι ναι συμφωνω...αλλά μεχρι εκει..

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 10, 2022, 12:48:57 πμ »
Dume έζησες κανέναν γραπτό; να κλαις απο το διάβασμα...να βγαίνουν αποτελέσματα, να εισαι επιτυχών αλλά όχι διοριστέος (γιατί απλά δεν ήσουν στους top 200 από τους 30.000 και να περιμένεις να πας αναπληρωτης γιατί ο νόμος έλεγε ότι αναπληρωτές θα πηγαίνουν μονο οι επιτυχοντες και να σε προσπερνανε τελικα 3τεκνοι, πολύτεκνοι, κουμπάροι πολιτικών που σκαρφίστηκαν προγράμματα όπως το Οδυσσέας και έχτιζαν προυπηρεσιες....τρελά βύσματα που πήγαιναν στην ενισχυτική και πρόσθετη διδακτική στήριξη χωρίς να ειναι επιτυχοντες ασεπ...γενικά να βλέπεις ολους να σε προσπερνάνε και εσυ να μένεις με τη δόξα του επιτυχόντα ασεπ...με τα γαλόνια σε τρύπιο σακάκι....τί σε κάνει να πιστέψεις ότι ο γραπτός θα δώσει ελπίδα? Βέβαια αν πεθάνει η ελπίδα πεθαίνει και η ζωή...ετσι ναι συμφωνω...αλλά μεχρι εκει..



το χω ζησει εγω και ειναι πραγματικα τραγικη ματαιωση...μα τραγικη ομως ..διχως αμφιβολια.. οπως επισης ειναι να διοριζονται δηθεν δικαστικα ατομα πολλεεεεεεες θεσεις απο κατω σου..εχω ζησει ομως να σκοτωνομαι και σε μεταπυχιακα και ξενες γλωσσες με σοβαρες σπουδες , σοβαρες με επισης κοπο και πονο και να ρχεται αλλος με τα 3500 ευρω του να παιρνει σε ενα τριμηνο μεταπτυχιακο και γλωσσα και παλι να βγαινει μπροστα σου εξαιτιας αυτων  και να σου λεει κιολας τα ιδια πτυχια εχουμε το ιδιο μετρανε..τι ειναι χειροτερο;;τουλαχιστον στον ασεπ θα ειχα τον τριτεκνο αλλα οχι τον θρασυτατο..τον τριτεκνο ετσι κι αλλιως τον βλεπω μπροστα μου οπως και να χει δυστυχως δυστυχεστατα.. ασε που μπορει να  σου πει στον ασεπ αν δεν περασεις τουλαχιστον βαση δεν σε μετραω..

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 10, 2022, 12:58:46 πμ »
Dume έζησες κανέναν γραπτό; να κλαις απο το διάβασμα...να βγαίνουν αποτελέσματα, να εισαι επιτυχών αλλά όχι διοριστέος (γιατί απλά δεν ήσουν στους top 200 από τους 30.000 και να περιμένεις να πας αναπληρωτης γιατί ο νόμος έλεγε ότι αναπληρωτές θα πηγαίνουν μονο οι επιτυχοντες και να σε προσπερνανε τελικα 3τεκνοι, πολύτεκνοι, κουμπάροι πολιτικών που σκαρφίστηκαν προγράμματα όπως το Οδυσσέας και έχτιζαν προυπηρεσιες....τρελά βύσματα που πήγαιναν στην ενισχυτική και πρόσθετη διδακτική στήριξη χωρίς να ειναι επιτυχοντες ασεπ...γενικά να βλέπεις ολους να σε προσπερνάνε και εσυ να μένεις με τη δόξα του επιτυχόντα ασεπ...με τα γαλόνια σε τρύπιο σακάκι....τί σε κάνει να πιστέψεις ότι ο γραπτός θα δώσει ελπίδα? Βέβαια αν πεθάνει η ελπίδα πεθαίνει και η ζωή...ετσι ναι συμφωνω...αλλά μεχρι εκει..

Minoan,

όχι, δυστυχώς δεν πρόλαβα του 2008, για πολύ λίγο. Δυστυχώς.Αν είχα προλάβει, ίσως και να δούλευα λιγάκι ως εκπαιδευτικός τα επόμενα δέκα χρόνια...

Γνωρίζω όσα λες πάντως και δεν θα διαφωνήσω ότι έγιναν αίσχη. Αυτό ωστόσο δεν είχε να κάνει με τον καθαυτό γραπτό διαγωνισμό, όσο με το ότι οι εκάστοτε ηγεσίες άνοιγαν παραθυράκια.

Επιπλέον, αρκετοί που απέκτησαν προϋπηρεσία με τους τρόπους που λες, και όχι ως επιτυχόντες, βρίσκονται ακόμα στους πίνακες, πάνω από εμένα, δεν πάω να έχω "προσόντα"...

Από την άλλη, πες μου, στους φιλολόγους π.χ., τι ελπίδα μπορεί να έχει κανείς; Έχει αλλάξει κάτι στις αναλογίες διοριστέων/υποψηφίων; Όχι, χειρότερα είναι.

Τα 2 μεταπτυχιακά και οι 2 γλώσσες μου φθάνουν; Όχι. Έχει μεγάλη διαφορά από αυτό που λες, το να μην ήσουν στους top 200 τότε; Πάντα στους top 200 πρέπει να είσαι, με οποιοδήποτε σύστημα.

Είναι καλύτερο να κάνω εγώ και χιλιάδες άλλοι επί ματαίω αιτήσεις κάθε 3 χρόνια;

Ή να βλέπω να ανθρώπους με μεταπτυχιακά που τους τα γράψαν άλλοι κατά παραγγελία να παίρνουν όσα μόρια έχω και εγώ, έχοντας σκιστεί;

Ή έχει λογική να έχω ξεκινήσει διδακτορικό και 2η σχολή, μήπως και ανέβω στα μόρια;

Έχω κλάψει πολλές φορές από το διάβασμα ως εδώ και προτιμώ να κλάψω άλλη μια, παρά να "κλαίω" συνέχεια βλέποντας πως ό,τι κάνω δεν φθάνει, γιατί στην ουσία το υπάρχον σύστημα λειτουργεί ως επετηρίδα.








« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2022, 01:00:35 πμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 10, 2022, 01:07:47 πμ »
Minoan,

όχι, δυστυχώς δεν πρόλαβα του 2008, για πολύ λίγο. Δυστυχώς.Αν είχα προλάβει, ίσως και να δούλευα λιγάκι ως εκπαιδευτικός τα επόμενα δέκα χρόνια...

Γνωρίζω όσα λες πάντως και δεν θα διαφωνήσω ότι έγιναν αίσχη. Αυτό ωστόσο δεν είχε να κάνει με τον καθαυτό γραπτό διαγωνισμό, όσο με το ότι οι εκάστοτε ηγεσίες άνοιγαν παραθυράκια.

Επιπλέον, αρκετοί που απέκτησαν προϋπηρεσία με τους τρόπους που λες, και όχι ως επιτυχόντες, βρίσκονται ακόμα στους πίνακες, πάνω από εμένα, δεν πάω να έχω "προσόντα"...

Από την άλλη, πες μου, στους φιλολόγους π.χ., τι ελπίδα μπορεί να έχει κανείς; Έχει αλλάξει κάτι στις αναλογίες διοριστέων/υποψηφίων; Όχι, χειρότερα είναι.

Τα 2 μεταπτυχιακά και οι 2 γλώσσες μου φθάνουν; Όχι. Έχει μεγάλη διαφορά από αυτό που λες, το να μην ήσουν στους top 200 τότε; Πάντα στους top 200 πρέπει να είσαι, με οποιοδήποτε σύστημα.

Είναι καλύτερο να κάνω εγώ και χιλιάδες άλλοι επί ματαίω αιτήσεις κάθε 3 χρόνια;

Ή να βλέπω να ανθρώπους με μεταπτυχιακά που τους τα γράψαν άλλοι κατά παραγγελία να παίρνουν όσα μόρια έχω και εγώ, έχοντας σκιστεί;

Ή έχει λογική να έχω ξεκινήσει διδακτορικό και 2η σχολή, μήπως και ανέβω στα μόρια;

Έχω κλάψει πολλές φορές από το διάβασμα ως εδώ και προτιμώ να κλάψω άλλη μια, παρά να "κλαίω" συνέχεια βλέποντας πως ό,τι κάνω δεν φθάνει, γιατί στην ουσία το υπάρχον σύστημα λειτουργεί ως επετηρίδα.
Με δύο μεταπτυχιακά και δύο γλώσσες μαζεύεις 55-60 μόρια (ecdl και βαθμό πτυχίου), άρα δουλεύεις στους φιλολόγους (τουλάχιστον μειωμένου).
Εφόσον έζησες δεκαετία στον πίνακα μηδενικής, θα καταλαβαίνεις ότι ψήφιση νόμου ΑΣΕΠ δεν σημαίνει και εφαρμογη του νόμου. Μάλλον σημαίνει κλειστούς πίνακες για άλλα δέκα χρόνια....

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 10, 2022, 01:19:15 πμ »
Dume έζησες κανέναν γραπτό; να κλαις απο το διάβασμα...να βγαίνουν αποτελέσματα, να εισαι επιτυχών αλλά όχι διοριστέος (γιατί απλά δεν ήσουν στους top 200 από τους 30.000 και να περιμένεις να πας αναπληρωτης γιατί ο νόμος έλεγε ότι αναπληρωτές θα πηγαίνουν μονο οι επιτυχοντες και να σε προσπερνανε τελικα 3τεκνοι, πολύτεκνοι, κουμπάροι πολιτικών που σκαρφίστηκαν προγράμματα όπως το Οδυσσέας και έχτιζαν προυπηρεσιες....τρελά βύσματα που πήγαιναν στην ενισχυτική και πρόσθετη διδακτική στήριξη χωρίς να ειναι επιτυχοντες ασεπ...γενικά να βλέπεις ολους να σε προσπερνάνε και εσυ να μένεις με τη δόξα του επιτυχόντα ασεπ...με τα γαλόνια σε τρύπιο σακάκι....τί σε κάνει να πιστέψεις ότι ο γραπτός θα δώσει ελπίδα? Βέβαια αν πεθάνει η ελπίδα πεθαίνει και η ζωή...ετσι ναι συμφωνω...αλλά μεχρι εκει..
με το πρόγραμμα  'ΟΔΥΣΣΕΑΣ' πώς χτίστηκαν προϋπηρεσίες??? αφού εκεί δούλευαν με μπλοκάκι όχι ως ωρομίσθιοι καθηγητές. Δεν ξέρω η προϋπηρεσία τους να αναγνωρίστηκε στους πίνακες πρόσληψης αναπληρωτών, αν κάνω λάθος διόρθωσε με

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 10, 2022, 01:22:46 πμ »
Minoan,

όχι, δυστυχώς δεν πρόλαβα του 2008, για πολύ λίγο. Δυστυχώς.Αν είχα προλάβει, ίσως και να δούλευα λιγάκι ως εκπαιδευτικός τα επόμενα δέκα χρόνια...

Γνωρίζω όσα λες πάντως και δεν θα διαφωνήσω ότι έγιναν αίσχη. Αυτό ωστόσο δεν είχε να κάνει με τον καθαυτό γραπτό διαγωνισμό, όσο με το ότι οι εκάστοτε ηγεσίες άνοιγαν παραθυράκια.

Επιπλέον, αρκετοί που απέκτησαν προϋπηρεσία με τους τρόπους που λες, και όχι ως επιτυχόντες, βρίσκονται ακόμα στους πίνακες, πάνω από εμένα, δεν πάω να έχω "προσόντα"...

Από την άλλη, πες μου, στους φιλολόγους π.χ., τι ελπίδα μπορεί να έχει κανείς; Έχει αλλάξει κάτι στις αναλογίες διοριστέων/υποψηφίων; Όχι, χειρότερα είναι.

Τα 2 μεταπτυχιακά και οι 2 γλώσσες μου φθάνουν; Όχι. Έχει μεγάλη διαφορά από αυτό που λες, το να μην ήσουν στους top 200 τότε; Πάντα στους top 200 πρέπει να είσαι, με οποιοδήποτε σύστημα.

Είναι καλύτερο να κάνω εγώ και χιλιάδες άλλοι επί ματαίω αιτήσεις κάθε 3 χρόνια;

Ή να βλέπω να ανθρώπους με μεταπτυχιακά που τους τα γράψαν άλλοι κατά παραγγελία να παίρνουν όσα μόρια έχω και εγώ, έχοντας σκιστεί;

Ή έχει λογική να έχω ξεκινήσει διδακτορικό και 2η σχολή, μήπως και ανέβω στα μόρια;

Έχω κλάψει πολλές φορές από το διάβασμα ως εδώ και προτιμώ να κλάψω άλλη μια, παρά να "κλαίω" συνέχεια βλέποντας πως ό,τι κάνω δεν φθάνει, γιατί στην ουσία το υπάρχον σύστημα λειτουργεί ως επετηρίδα.
Θα ξανανοίξουμε αυτή την κουβέντα αν γίνει ο διαγωνισμός και όταν βγουν τα αποτελέσματα.Για να μην θυμηθώ ότι το 2009 ενώ οι του 2008 έβγαιναν από μια πολύ σκληρή δοκιμασία,ο Καραμανλής διόρισε ΟΛΟΥΣ τους πολύτεκνους στον τόπο τους χωρίς καν να έχουν συμμετοχή στον γραπτό ασεπ.Τί να πρωτοθυμηθώ…δεν έχω κάτι με τους πολύτεκνους. Αλλά δεν κάνεις κοινωνική πολιτική στην πλάτη του άλλου που μάτωσε και μένει τελικά στον άσσο…γι αυτό προσωπικά έπαψα να περιμένω σωτήρες….και βεβαια θα γράψω αν γίνει γραπτός αλλά πλέον…έχουν γνώση οι φύλακες….

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 10, 2022, 01:34:43 πμ »
Κατά τη γνώμη μου ο γραπτός είναι ο αξιώτερος τρόπος διορισμού. Με μια προϋπόθεση όμως. Να γίνονται 100% οι διορισμοί από εκεί. Να μην "τρέχουν" κι άλλοι πίνακες προϋπηρεσιών προσόντων πολυτεκνίας ή ό,τι άλλο. Αποκλειστικά και μόνον η σειρά στο γραπτό. Αλλιώς νοθεύεται η διαδικασία και θα συμβεί ό,τι συνέβη τη δεκαετία του 2000 με τους αντισυνταγματικούς νόμους (Ευθυμίου, Γιαννάκου, Στυλιανίδη κτλ).

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 10, 2022, 01:46:26 πμ »
με το πρόγραμμα  'ΟΔΥΣΣΕΑΣ' πώς χτίστηκαν προϋπηρεσίες??? αφού εκεί δούλευαν με μπλοκάκι όχι ως ωρομίσθιοι καθηγητές. Δεν ξέρω η προϋπηρεσία τους να αναγνωρίστηκε στους πίνακες πρόσληψης αναπληρωτών, αν κάνω λάθος διόρθωσε με
Βεβαίως μοριοδοτήθηκαν!Και κοίτα πόσο καμουφλαρισμένα!!!Δες αυτό
https://www.esos.gr/arthra/41092/anagnorisi-proypiresias-anapliroton-sto-plaisio-tis-dia-vioy-mathisis
Εδώ λοιπόν αναφέρει τα προγράμματα ΙΝΕΔΙΒΙΜ ΑΠ 7 του Υπουργείου παιδείας….αυτά λοιπόν είναι προγράμματα εκπαίδευσης παλιννοστούντων μεταναστών κλπ ένα εκ των οποίων το Οδυσσέας…
Για του λόγου το αληθές…https://www.inedivim.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%BA%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%B2%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%83-%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%83

Εμείς διαβάζαμε ΑΣΕΠ και κάποιοι έκαναν μπάνια στις παραλίες και τώρα είναι διορισμένοι…η καραμέλα γραπτός ΑΣΕΠ πρέπει να τελειώσει….πρόκειται για λαϊκισμό να χρυσώσει το χάπι σε όσους βγήκαν πρόσφατα απο τα πανεπιστήμια και δεν πρόλαβαν άλλο τρόπο…

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 10, 2022, 01:48:15 πμ »
Minoan,

όχι, δυστυχώς δεν πρόλαβα του 2008, για πολύ λίγο. Δυστυχώς.Αν είχα προλάβει, ίσως και να δούλευα λιγάκι ως εκπαιδευτικός τα επόμενα δέκα χρόνια...

Γνωρίζω όσα λες πάντως και δεν θα διαφωνήσω ότι έγιναν αίσχη. Αυτό ωστόσο δεν είχε να κάνει με τον καθαυτό γραπτό διαγωνισμό, όσο με το ότι οι εκάστοτε ηγεσίες άνοιγαν παραθυράκια.

Επιπλέον, αρκετοί που απέκτησαν προϋπηρεσία με τους τρόπους που λες, και όχι ως επιτυχόντες, βρίσκονται ακόμα στους πίνακες, πάνω από εμένα, δεν πάω να έχω "προσόντα"...

Από την άλλη, πες μου, στους φιλολόγους π.χ., τι ελπίδα μπορεί να έχει κανείς; Έχει αλλάξει κάτι στις αναλογίες διοριστέων/υποψηφίων; Όχι, χειρότερα είναι.

Τα 2 μεταπτυχιακά και οι 2 γλώσσες μου φθάνουν; Όχι. Έχει μεγάλη διαφορά από αυτό που λες, το να μην ήσουν στους top 200 τότε; Πάντα στους top 200 πρέπει να είσαι, με οποιοδήποτε σύστημα.

Είναι καλύτερο να κάνω εγώ και χιλιάδες άλλοι επί ματαίω αιτήσεις κάθε 3 χρόνια;

Ή να βλέπω να ανθρώπους με μεταπτυχιακά που τους τα γράψαν άλλοι κατά παραγγελία να παίρνουν όσα μόρια έχω και εγώ, έχοντας σκιστεί;

Ή έχει λογική να έχω ξεκινήσει διδακτορικό και 2η σχολή, μήπως και ανέβω στα μόρια;

Έχω κλάψει πολλές φορές από το διάβασμα ως εδώ και προτιμώ να κλάψω άλλη μια, παρά να "κλαίω" συνέχεια βλέποντας πως ό,τι κάνω δεν φθάνει, γιατί στην ουσία το υπάρχον σύστημα λειτουργεί ως επετηρίδα.
Σε ποιο διάβασμα έκλαψες;;;;Αν εκλαψες εντός σχολής ή στις πανελλαδικές δεν έχεις δει τίποτα ακόμα…αυτά μοιάζουν με παιδική χαρά

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 10, 2022, 07:47:17 πμ »
Κατά τη γνώμη μου ο γραπτός είναι ο αξιώτερος τρόπος διορισμού. Με μια προϋπόθεση όμως. Να γίνονται 100% οι διορισμοί από εκεί. Να μην "τρέχουν" κι άλλοι πίνακες προϋπηρεσιών προσόντων πολυτεκνίας ή ό,τι άλλο. Αποκλειστικά και μόνον η σειρά στο γραπτό. Αλλιώς νοθεύεται η διαδικασία και θα συμβεί ό,τι συνέβη τη δεκαετία του 2000 με τους αντισυνταγματικούς νόμους (Ευθυμίου, Γιαννάκου, Στυλιανίδη κτλ).
εσυ εχεις αλλη γνωμη αλλοι εχουν αλλη
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.