*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 136781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 10, 2022, 08:04:13 πμ »
Οι  Ασεπιτες δεν φοβόμαστε τον γραπτό διαγωνισμό,φοβόμαστε τις λοβιτουρες που έκαναν μετά και καταστρατήγησαν τους πίνακες των επιτυχόντων για να βολέψουν τους ημέτερους, ίδιοι ήταν και τότε οι κυβερνώντες..
#το_εχουμε_δει_το_εργο
Αυτο για οσους δεν ξέρουν
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:05 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 10, 2022, 08:56:21 πμ »
 Τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι οπως λενε καποιοι υπηρξαν φοβερες παραφωνιες .αλλα αυτο μπορει να διορθωθει..σ αυτες τις παραφωνιες δεν φταιει ο διαγωνισμος σαν διαγωνισμος αλλα οι λαμογιες οι οποιες μπορουν να σταματησουν και να κοπουν..οπως και στο προσοντολογιο που τελικα εχει ξεφυγει η κατασταση αν μετρουσαν μετα απο ελεγχο σοβαρες σπουδες και μονο τα πραγματα θα ηταν αλλιως..οπως πχ στις συνενετευξεις για διευθυντες που πλεον εχει βαλει συνεντευξη στη γλωσσα αποκτηση του προσοντος ..ειναι ενας τροπος ελεγχου παραφωνιων...δεν φταινε τα συστηματα λοιπον..αλλα φταινε..ο γραπτος απλα δινει σε ολους το πλεονεκτημα γιατι με το προσοντολογιο δημιουργειται ειδος επετηριδας εφοσον ηλικιακα παντα ο μεγαλυτερος  θα χει περισσοτερα-πιθανον- προσοντα .

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 10, 2022, 09:18:12 πμ »
Ας διορίσει εμάς του επιτυχόντες του ΑΣΕΠ του 2008 γιατί τα έχει ισοπεδώσει όλα…. Όπου τους συμφέρει, οι αποφάσεις έχουν αναδρομική ισχύ, όπου όχι τα ισοπεδώνει όλα και φτου και από την αρχή. Ας μετρήσει και η δικιά μας προϋπηρεσία που τρέχαμε στα δυσπρόσιτα μετα την επιτυχία μας στο ΑΣΕΠ. Πόσους διαγωνισμούς να γράψουμε πια;

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 10, 2022, 09:42:35 πμ »
Προσωπική μου εμπειρία. Δύο φίλες η μία φιλόλογος, η άλλη αγγλικών έδωσαν ασέπ την δεκαετία του 2000.Η φιλόλογος σκίστηκε στο διάβασμα με αρχαία, λογοτεχνία,ιστορία ήταν επιτυχούσα αλλά δεν διορίστηκε γιατί ήταν πολλοί οι υποψήφιοι για λίγες θέσεις. Η αγγλικών πήγε να δώσει έτσι, μόνο το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών διάβασε.Πέρασε στο γνωστικό και στην ειδική διδακτική κόπηκε στα παιδαγωγικά γιατί οπως μου είπε ζητούσαν κάποιες θεωρίες παιδαγωγικές που δεν τις είχε ποτέ διδαχτεί. Φανταστείτε ποια πρωτοδούλεψε αναπληρώτρια και στην συνέχεια διορίστηκε. Η αγγλικών καθώς ο πίνακας διόρισε τους επιτυχόντες αλλά τράβηξε και τους υπόλοιπους λόγω μεγάλης απορροφητικότητας του κλάδου αγγλικης σε όλες τις βαθμίδες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:55:05 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 10, 2022, 09:47:21 πμ »
Το ίδιο θα συνέβαινε αν εφαρμοζόταν ο νόμος Διαμαντοπούλου το 2012 ή λίγο πιο μετά. Γιατί δεν τον εφάρμοσαν;
Ομοίως αν εφαρμοζόταν το προσοντολογιο από το 2015. Γιατί δεν το έφερε τότε ο ΣΥΡΙΖΑ;

Άλλες εποχές τώρα. Άμα ο γραπτός σε όλο το Δημόσιο περάσει, και ΑΝ (που είναι μεγάλο αν…) θελήσουν να το εφαρμόσουν στην παιδεία, μια χαρά θα το κάνουν. Τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 10, 2022, 09:54:43 πμ »
Προσωπική εμπειρία…. Θέμα τύχης όχι διαβάσματος . Δεν γίνεται να τα καταργείς όλα με το έτσι θέλω!

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 10, 2022, 10:33:39 πμ »
Προσωπική εμπειρία…. Θέμα τύχης όχι διαβάσματος . Δεν γίνεται να τα καταργείς όλα με το έτσι θέλω!


Η τυχη παιζει ρολο σιγουρα αλλα οχι οτι δεν ειναι και θεμα διαβασματος..επισης στο παραδειγμα που αναφερεις  για τη φιλη σου φιλολογο δεν ξερουμε τι διαβασμα εκανε..αν ηταν ποιοτικο..κι εγω μπορει να παπαγαλιζω την ιστορια πχ και να μην προσπαθω να την κατανοησω ωστε αν χρειαστει να κανω κριτικη πχ αναλυση ..επισης μπορει να κραταω το βιβλιο να διαβαζω τις αραδες αλλα το μυαλο μου να ταξιδευει στις καλοκαιρινςες διακοπες..τι διαβασμα κανει κανεις το ξερει μονο ο ιδιος ..κραταω το βιβλιο απλα δε σημαινει διαβαζω...ουτε παπαγαλιζω χωρις να κατανοω τι διαβαζω..γενικα μιλωντας..

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1348
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 10, 2022, 10:34:40 πμ »
Όποιος νομίζει ότι επειδή δινει γραπτό ασεπ θα γλιτώσει και από τα ακαδημαϊκά προσόντα ειναι γελασμένος Διότι ένας που δεν τα έχει θα υστερεί και θα χάνει τον διορισμό από όσους τα έχουν , όσο καλά κι αν νομίζει ότι θα γράψει αφού κανείς δεν έχει στο τσεπάκι του την επιτυχία.
Ένα άλλο ζήτημα που τίθεται..τι γινεται στις ειδικότητες που θα πατώσουν και δεν έχει επαρκή αριθμό επιτυχόντων; δεν θα πάρει αναπληρωτές από τους αποτυχόντες; θα πάρει γιατι δεν θα μπορεί να αφήσει τα σχολεία χωρίς εκπαιδευτικούς
Αλλά και από τις λίστες των επιτυχόντων δεν ειναι απαραίτητο να δέχονται όλοι να πάνε αναπληρωτές, οπότε θα αναζητήσει τέτοιους από τους αποτυχόντες
Επίσης, κάποιος που ειναι επιτυχών και μη διοριστέος θα ξαναδώσει ασεπ; θα πει μα πάλι θα ξαναδίνω; να κατοχυρωθεί η επιτυχία μου...θυμάστε όμως τι έχει πει η 527 , άρα θα δινει μια ζωή γραπτό για να πηγαίνει συμβασιούχος;
το εκκρεμές θα γυρίσει στον μοριοδοτικό για να αποκαταστήσει τις μεγάλες προϋπηρεσίες οι οποίες στο μεταξύ θα έχουν σωρευτεί...
Μια χαρά τρίβουν τα χεράκια τους τα φροντιστηρια της Κάνιγγος...και προετοιμασία γραπ΄του διαγωνισμού και εκπόνηση διπλωματικών-διδακτορικών ... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2022, 10:41:52 πμ από menandros »

Αποσυνδεδεμένος fgtn

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 10, 2022, 10:39:57 πμ »
Εκτός από το γραπτό διαγωνισμό θα έχει και συνέντευξη. Αυτό δεν σας χτυπάει άσχημα δηλαδή;;; Δεν μίλησα εγώ για φιλη μου φιλόλογο, άλλος μίλησε. Εγώ προσωπικά μίλησα για θέμα τύχης. Δυο φορές  έδωσα, την πρώτη διάβασα και δεν πέρασα και τη δεύτερη δεν διάβασα και πέρασα.

Αποσυνδεδεμένος marina6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 10, 2022, 11:21:47 πμ »
Εγώ έχω μια απορία βρε παιδιά, έχω μπερδευτεί. Όσοι δεν περνάνε τη βάση του ΑΣΕΠ απλά δε θα διορίζονται, ή δε θα δουλεύουν καθόλου ούτε ως αναπληρωτές; Γιατί αν γίνει το δεύτερο είναι τελείως άκυρο, θα γίνει χαμος! Μπορεί κάποιος πχ να μη μπορει τη δεδομένη στιγμή που θα γίνεται ο ασεπ για διάφορους προσωπικούς, οικογενειακους λόγους να μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 10, 2022, 11:26:50 πμ »
Εγώ έχω μια απορία βρε παιδιά, έχω μπερδευτεί. Όσοι δεν περνάνε τη βάση του ΑΣΕΠ απλά δε θα διορίζονται, ή δε θα δουλεύουν καθόλου ούτε ως αναπληρωτές; Γιατί αν γίνει το δεύτερο είναι τελείως άκυρο, θα γίνει χαμος! Μπορεί κάποιος πχ να μη μπορει τη δεδομένη στιγμή που θα γίνεται ο ασεπ για διάφορους προσωπικούς, οικογενειακους λόγους να μπει σε αυτή τη διαδικασία.
Θα αποκλείονται παντελώς,ούτε αναπληρωτές. Σε κάποιες ειδικότητες ίσως να μην βρίσκουν να προσλάβουν εξαιτίας της βάσης.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 10, 2022, 11:48:24 πμ »
Εκτός από το γραπτό διαγωνισμό θα έχει και συνέντευξη. Αυτό δεν σας χτυπάει άσχημα δηλαδή;;; Δεν μίλησα εγώ για φιλη μου φιλόλογο, άλλος μίλησε. Εγώ προσωπικά μίλησα για θέμα τύχης. Δυο φορές  έδωσα, την πρώτη διάβασα και δεν πέρασα και τη δεύτερη δεν διάβασα και πέρασα.

 ναι το ξερω σε εσενα απαντησα για το θεμα τυχης . επισης τη συνεντευξη που την ειδες;;εγω δεν το ειδα αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Isfahan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 10, 2022, 11:55:24 πμ »
Όποιος νομίζει ότι επειδή δινει γραπτό ασεπ θα γλιτώσει και από τα ακαδημαϊκά προσόντα ειναι γελασμένος Διότι ένας που δεν τα έχει θα υστερεί και θα χάνει τον διορισμό από όσους τα έχουν , όσο καλά κι αν νομίζει ότι θα γράψει αφού κανείς δεν έχει στο τσεπάκι του την επιτυχία.
Ένα άλλο ζήτημα που τίθεται..τι γινεται στις ειδικότητες που θα πατώσουν και δεν έχει επαρκή αριθμό επιτυχόντων; δεν θα πάρει αναπληρωτές από τους αποτυχόντες; θα πάρει γιατι δεν θα μπορεί να αφήσει τα σχολεία χωρίς εκπαιδευτικούς
Αλλά και από τις λίστες των επιτυχόντων δεν ειναι απαραίτητο να δέχονται όλοι να πάνε αναπληρωτές, οπότε θα αναζητήσει τέτοιους από τους αποτυχόντες
Επίσης, κάποιος που ειναι επιτυχών και μη διοριστέος θα ξαναδώσει ασεπ; θα πει μα πάλι θα ξαναδίνω; να κατοχυρωθεί η επιτυχία μου...θυμάστε όμως τι έχει πει η 527 , άρα θα δινει μια ζωή γραπτό για να πηγαίνει συμβασιούχος;
το εκκρεμές θα γυρίσει στον μοριοδοτικό για να αποκαταστήσει τις μεγάλες προϋπηρεσίες οι οποίες στο μεταξύ θα έχουν σωρευτεί...
Μια χαρά τρίβουν τα χεράκια τους τα φροντιστηρια της Κάνιγγος...και προετοιμασία γραπ΄του διαγωνισμού και εκπόνηση διπλωματικών-διδακτορικών ... 8)
Η επιτυχία θα έπρεπε να κατοχυρώνεται, να δίνει μόρια, αλλά αυτοί θέλουν αιωνίως να δίνουμε και να ξαναδίνουμε σε γραπτό ανά δύο έτη.

Αποσυνδεδεμένος marina6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 10, 2022, 12:45:35 μμ »
Θα αποκλείονται παντελώς,ούτε αναπληρωτές. Σε κάποιες ειδικότητες ίσως να μην βρίσκουν να προσλάβουν εξαιτίας της βάσης.
Μήπως είναι λίγο τραβηγμένο αυτό; Θεωρώ ότι είναι πολύ ακραιο για να γίνει. Άλλο να γίνει ασεπ για διορισμούς και αλλο να γίνει ασεπ και από αυτό να εξαρτάται η παραμονή σου ακόμη και ως αναπληρωτής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.