*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 136026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος makisele

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #588 στις: Ιούνιος 30, 2022, 12:01:42 μμ »
Το να θέλεις γραπτό για τους δικούς σου λόγους είναι θεμιτό. Το να προσβάλεις και να ειρωνεύεσαι συναδέλφους με 20 χρονια σε αίθουσες διδασκαλείας είναι απαράδεκτο και καταδικαστέο  από όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:57:25 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #589 στις: Ιούνιος 30, 2022, 12:26:24 μμ »
Ο γραπτός είναι το μόνο αξιοκρατικό σύστημα, και να κοπανιέστε όσο θέλετε. Ούτε η προϋπηρεσία (χωρίς αξιολόγηση) ούτε τα ακαδημαϊκά (που ενδεχομένως είναι αγορασμένα) εγγυώνται την αξιοσύνη κάποιου. Σε όλη την Ευρώπη οι καθηγητές δίνουν εξετάσεις για να διοριστούν, όπως και εδώ πλέον σε όλο το δημόσιο (πλην εκπαίδευσης). Μάλλον όλα αυτά είναι γελοίες διαδικασίες και θα πρέπει να καθιερωθεί και εκεί επετηρίδα.

Διορισμός στα 22-23, ναι, όπως συνέβη με τόσες άλλες χιλιάδες το 1998-2008.

Αγαπητε συναδελφε το ξερεις οτι και ο γραπτος εχει προσαυξησεις προυπηρεσιας μεταπτυχιακων κ.τ.λ

Επισης θα ηθελα να σου πω να βρεις τα στατιστικα απο υο 1998 -2008 τα στατιστικα ηλικας των εκπαιδευτικων που πετυχανε στις εξετασεις.

Δεν θα σου πω αν ειμαι κατα ή οχι στον γραπτο. Αλλα αν γινει παλι ο νεος εκτος θα ειναι αν συνυπολογισεις τα προσοντα που εχουμε οι παλαιοτεροι και τις προσαυξησεις που θα μπουνε. Μπορει να εισαι ο καλυτερος απο ολους μας δεν θα διαφωνησω . Οι νομοι ομως λενε οτι τα εξτρα προσοντα μετρανε και προσαυξανουν τον βαθμο .
Παρολα αυτα. Ευχομαι καλο διορισμο οσο πιο συντομα γινεται

Αποσυνδεδεμένος insenso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #590 στις: Ιούνιος 30, 2022, 12:29:39 μμ »
Ναι, το γνωρίζω, τον πόνο μου λέω εδώ και κατά πάσα πιθανότητα θα ετεροαπασχοληθώ ή θα αναζητήσω την τύχη μου στο εξωτερικό. Νομίζω πάντως ότι τότε οι προσαυξήσεις δεν ήταν τόσο σημαντικό ποσοστό της τελικής σου αξιολόγησης, μπορούσε δηλαδή και ένας που έγραψε άριστα μόνο με το βασικό του πτυχίο να διοριστεί.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #591 στις: Ιούνιος 30, 2022, 12:33:46 μμ »
Ναι, το γνωρίζω, τον πόνο μου λέω εδώ και κατά πάσα πιθανότητα θα ετεροαπασχοληθώ ή θα αναζητήσω την τύχη μου στο εξωτερικό. Νομίζω πάντως ότι τότε οι προσαυξήσεις δεν ήταν τόσο σημαντικό ποσοστό της τελικής σου αξιολόγησης, μπορούσε δηλαδή και ένας που έγραψε άριστα μόνο με το βασικό του πτυχίο να διοριστεί.

Τοτε ομως δεν ειχανε ολοι μεταπτυχιακα και διδακτορικα 1 στους 20.000 . Τωρα ομως μεταπτυχιακα εχει το 90%. Αν δεις αποτελεσματα τοτε θα δεις οτι τα μεταπτυχιακα ηταν πραγματικα ελαχιστα αλλα και παλι επρεπε ο νεος να γραψει αρκετα υψηλο βαθμο. Τωρα τα μεταπτυχιακα εχουν γινει σαν βασικο πτυχιο. Οπως και να εχει συναδελφε η λυση σε ολα αυτα ειναι ενα σταθερο συστημα διορισμων και σταθερη ροη διορισμων ασχετως το πως αυτοι θα γινονται (γραπτο ή οχι)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:57:25 »

Αποσυνδεδεμένος insenso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #592 στις: Ιούνιος 30, 2022, 12:39:58 μμ »
Η μόνη λύση σε όλα αυτά τα παρακμιακά φαινόμενα είναι γραπτός και αν πιάνεις τη βάση να παίρνεις κανά 10% έξτρα μάξιμουμ από όλα τ' άλλα (χαρτιά, χρόνια, παιδιά, γατιά).

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #593 στις: Ιούνιος 30, 2022, 12:41:10 μμ »
10% η προυπηρεσια, τα μεταπτυχιακα, τα παιδια, τα ποσοστα αναπηριας.... κατι αλλο???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2022, 01:29:46 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος insenso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #594 στις: Ιούνιος 30, 2022, 12:54:37 μμ »
Πρεπει το συστημα να δινει τη δυνατοτητα να εργαστει και καποιος μονο με το βασικο του πτυχιο, αυτη η στρεβλωση του να μπορεις μονο αν εχεις διδακτορικο πρεπει να ειναι διαγαλαξιακη πρωτοτυπια.

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #595 στις: Ιούλιος 10, 2022, 09:52:30 πμ »
Συνδυαστικό... Γραπτος+Προυπηρεσια+Πτυχια..
Νομίζω οτι η Κεραμεως μετα την ακύρωση των προώρων απο Μητς έχει όλο τον χρόνο για αλλαγές...8-10 μήνες...


Παράθεση
Σε δηλώσεις του στο σταθμό ElladaFM, ο κύριος Κοπτσης, Γ.Γ. του ΥΠΑΙΘ, παραδέχτηκε ότι επεξεργάζονται νέο σύστημα διορισμών και προσλήψεων για το σχολικό έτος 2023-2024.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2022, 09:54:13 πμ από ikc »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #596 στις: Ιούλιος 10, 2022, 10:22:25 πμ »
Εσυ ikc δεν χρειαζεσαι μεταπτυχιακα (που ολα τα δινουν)....θα γραψεις 200/100

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #597 στις: Ιούλιος 10, 2022, 11:14:41 πμ »
Αν διαλέξουν τον γραπτό διαγωνισμό ξανά ως τρόπο επιλογής προσωπικού θα είναι το κάρμα που θα <<λέει>> απ´το νομίζω.Και επίσης λογικά θα έχουν περισσότερη τύχη να διοριστούν δικαστικά οι προσφεύγοντες των παλαιότερων διαγωνισμών εφόσον λάβουν θετική ονομαστική απόφαση από το Σ.τ.Ε. όπως ακριβώς οι του 2008.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #598 στις: Ιούλιος 10, 2022, 11:19:32 πμ »
*Το σωστό είναι κάτι όχι απ´το.

Αποσυνδεδεμένος MariaGrahm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #599 στις: Ιούλιος 10, 2022, 02:34:20 μμ »
Δεν απορώ με συναδέλφους που εύχονται γραπτό διαγωνισμό. Ίσως γιατί δεν το έχουν ζήσει ίσως γιατί δεν έχουν δουλέψει ακόμα στην εκπαίδευση. Όχι ότι έχω εγώ τόσα πολλά χρόνια στην πλάτη μου, είναι όμως αρκετά για να καταλάβω τι λαμόγια είναι…
Οποιοδήποτε καινούριο σύστημα έρθει, θα έρθει για να βάλει και άλλο ένα φορτίο στην πλάτη μας. Ο γραπτός ΑΣΕΠ (αν γίνει) είναι 100% βέβαιο ότι θα γίνει συνδυαστικά με άλλα προσόντα. Όλοι εσείς που τον εύχεστε γιατί είστε τόσο σίγουροι ότι θα είναι αξιοκρατικός?????Ρωτήστε παλαιότερους για να σας πουν. Και ό,τι αυτή τη στιγμή βλέπετε ως «ευκαιρία» για να προσληφθείτε ως αναπληρωτάκια για 9μήνες στην άλλη άκρη της Ελλάδας, να είστε σίγουροι ότι σε λίγα χρόνια θα το βλέπετε σαν θηλιά στο λαιμό σας. Γιατί τα χρόνια περνάνε γρήγορα… Όταν θα έχετε δώσει τα λεφτά σας,τον κόπο σας τα καλοκαίρια για διάβασμα, όταν θα περνάτε κάθε τρεις και λίγο δεύτερες πανελλήνιες για να πάρετε ψίχουλα και να είστε μακριά από την οικογένεια (που οι περισσσότεροι κάποια στιγμή θα φτιάξετε).Θα έχετε γυρίσει λοιπόν την Ελλάδα για καμιά 10χρόνια, θα έχετε θυσιάσει την προσωπική σας ζωή και χρήμα και χρόνο και μετά θα σας ξαναζητάει να συαγωνιστείτε συναδέλφους απλά για να διατηρήσετε αυτό που είχατε πέρσι. Αυτό το άγχος από τα 30 και μετά δεν θα σας το πληρώσει κανείς.
Να την ξανασκεφτείτε αυτήν την «ευκαιρία» που ζητάτε

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #600 στις: Ιούλιος 10, 2022, 03:20:45 μμ »
Δεν απορώ με συναδέλφους που εύχονται γραπτό διαγωνισμό. Ίσως γιατί δεν το έχουν ζήσει ίσως γιατί δεν έχουν δουλέψει ακόμα στην εκπαίδευση. Όχι ότι έχω εγώ τόσα πολλά χρόνια στην πλάτη μου, είναι όμως αρκετά για να καταλάβω τι λαμόγια είναι…
Οποιοδήποτε καινούριο σύστημα έρθει, θα έρθει για να βάλει και άλλο ένα φορτίο στην πλάτη μας. Ο γραπτός ΑΣΕΠ (αν γίνει) είναι 100% βέβαιο ότι θα γίνει συνδυαστικά με άλλα προσόντα. Όλοι εσείς που τον εύχεστε γιατί είστε τόσο σίγουροι ότι θα είναι αξιοκρατικός?????Ρωτήστε παλαιότερους για να σας πουν. Και ό,τι αυτή τη στιγμή βλέπετε ως «ευκαιρία» για να προσληφθείτε ως αναπληρωτάκια για 9μήνες στην άλλη άκρη της Ελλάδας, να είστε σίγουροι ότι σε λίγα χρόνια θα το βλέπετε σαν θηλιά στο λαιμό σας. Γιατί τα χρόνια περνάνε γρήγορα… Όταν θα έχετε δώσει τα λεφτά σας,τον κόπο σας τα καλοκαίρια για διάβασμα, όταν θα περνάτε κάθε τρεις και λίγο δεύτερες πανελλήνιες για να πάρετε ψίχουλα και να είστε μακριά από την οικογένεια (που οι περισσσότεροι κάποια στιγμή θα φτιάξετε).Θα έχετε γυρίσει λοιπόν την Ελλάδα για καμιά 10χρόνια, θα έχετε θυσιάσει την προσωπική σας ζωή και χρήμα και χρόνο και μετά θα σας ξαναζητάει να συαγωνιστείτε συναδέλφους απλά για να διατηρήσετε αυτό που είχατε πέρσι. Αυτό το άγχος από τα 30 και μετά δεν θα σας το πληρώσει κανείς.
Να την ξανασκεφτείτε αυτήν την «ευκαιρία» που ζητάτε

Ολοσωστο

Πρεπει το συστημα να δινει τη δυνατοτητα να εργαστει και καποιος μονο με το βασικο του πτυχιο, αυτη η στρεβλωση του να μπορεις μονο αν εχεις διδακτορικο πρεπει να ειναι διαγαλαξιακη πρωτοτυπια.

Υπάρχουν κλάδοι που εργάζονται ως αναπληρωτες (πχ ΠΕ82, ΠΕ23 κλπ) μόνο με το βασικό πτυχίο. Δεν ισχύει λοιπόν ότι χρειάζεται διδακτορικό για να εργαστείς. Επίσης για μόνιμη θέση διοριστηκαν πέρσι αρκετοί μόνο με προϋπηρεσια. Σιγά σιγά λοιπόν την προϋπηρεσία την αποκτάς.

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #601 στις: Ιούλιος 10, 2022, 03:22:40 μμ »
Το δικαιότερο σύστημα προσλήψεων και (δεν) απορώ που δεν το έχει προτείνει κανένα κόμμα, ενώ θα έπρεπε να υπάρχει διακομματική συναίνεση, θα ήταν ισόποσες προσλήψεις αναπληρωτών και μονιμων από 4 διαφορετικούς πίνακες (επιτυχόντων διαγωνισμού ΑΣΕΠ, προϋπηρεσίας, προσοντολογιου και κοινωνικών κριτηρίων). Με αυτό τον απλό τρόπο θα λυνοταν ο γόρδιος δεσμός και οποιαδήποτε κυβέρνηση θα είχε το μικρότερο πολιτικό κόστος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 179
Σύνολο: 180

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.