*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 136615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1148 στις: Ιούλιος 06, 2023, 09:59:23 μμ »
Συνάδελφοι και εγώ ήμουν επιτυχούσα στον διαγωνισμό του 2009 ..και άδραξα  και τους καρπούς από το προσοντολόγιο...θεωρώ πως ο διαγωνισμός για τόσες ειδικότητες απαιτεί μεγάλη προετοιμασία κρατική...ενέχει το ρίσκο να μην περάσουν τη βάση αρκετοί άρα να μην μπορεί να αντλήσει σε ορισμένες ειδικότητες ακόμη και αναπληρωτές..και εξακολουθώ να θεωρώ πως θα προετοιμαστεί το έδαφος αλλά θα αργήσει να έρθει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1149 στις: Ιούλιος 06, 2023, 10:05:28 μμ »
1ον, γιατι δεν έχουν δώσει ποτέ και δε ξέρουν τι αγώνα έχει
2ον, γιατι νομίζουν ότι έτσι θα έχουν περισσότερες πιθανότητες εργασίας, ψευδαίσθηση είναι, παντα αυτός με προϋπηρεσία θα προηγείται
3ον, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, αυτό παντα σα λαός μας χαρακτήριζε , του γείτονα όχι κάποιου στην άλλη άκρη της γης.

υ.γ. να δω που θα βρει αναπληρωτές αφού όσοι δε θα περνάνε τη βάση δε θα μπορούν να εργασθούν!!!!!!!! να ξέρετε τι έχετε κάνει....
       ας μη πάει το πονηρό μου μυαλό σε ανάθεση συμβάσεων εργασίας σε διάφορους αν δε βρίσκει το υπουργείο προσωπικό απο τους πίνακες ...

Αυτό με τους «διάφορους» έχει περάσει και εμένα από το μυαλό μου. Αναπληρωτές που θα προσλαμβάνονται με διαδικασίες αξιολόγησης - συνέντευξης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2023, 10:11:45 μμ από Ελευθερία Α. »

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1150 στις: Ιούλιος 06, 2023, 10:10:19 μμ »
Σαν νέοι το τωρινό σύστημα μας αποκλείει ξεκάθαρα λόγω προϋπηρεσίας...και φυσικά οταν έχεις 35000 στην ειδικότητα σου δεν βλέπω πως αλλιώς θα γίνει...η επιλογή των καλύτερων... ;)

Θέλω να ρωτήσω κάτι, με καλή πρόθεση.
Μπορείτε να μου πείτε τους λόγους που θέλετε γραπτό διαγωνισμό;

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1151 στις: Ιούλιος 06, 2023, 10:14:40 μμ »
Σαν νέοι το τωρινό σύστημα μας αποκλείει ξεκάθαρα λόγω προϋπηρεσίας...και φυσικά οταν έχεις 35000 στην ειδικότητα σου δεν βλέπω πως αλλιώς θα γίνει...η επιλογή των καλύτερων... ;)

Με τόσα πολλά άτομα στην ειδικότητά σου, πάρα πολλοί θα γράψουν τη βάση και θα έχουν επιπλέον τα μόρια προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1152 στις: Ιούλιος 06, 2023, 10:26:57 μμ »
Πείτε το και σε αυτούς με προϋπηρεσία που λένε όχι στον γραπτό...εγώ πάντως όπως είναι το σύστημα αποκλείομαι...από τα αποδυτήρια... :'(

Με τόσα πολλά άτομα στην ειδικότητά σου, πάρα πολλοί θα γράψουν τη βάση και θα έχουν επιπλέον τα μόρια προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1153 στις: Ιούλιος 06, 2023, 10:36:17 μμ »
Σαν νέοι το τωρινό σύστημα μας αποκλείει ξεκάθαρα λόγω προϋπηρεσίας...και φυσικά οταν έχεις 35000 στην ειδικότητα σου δεν βλέπω πως αλλιώς θα γίνει...η επιλογή των καλύτερων... ;)

Πραγματικά δε θέλω να είμαι αυτή που θα σου πει τα άσχημα νέα, αλλά δυστυχώς, όπως είπε και η Ελευθερία πιο πριν, με 35.000 στην ειδικότητα μας και 300-400 θέσεις, θα διοριστούν οι ειδικές κατηγορίες που θα πιάσουν τη βάση και θα έχουν τις αντίστοιχες προσαυξήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1154 στις: Ιούλιος 06, 2023, 10:41:35 μμ »
Άρα αυτό που λέτε είναι ότι οι νέοι δεν έχουν ελπίδα...η κάνω λάθος...?

Πραγματικά δε θέλω να είμαι αυτή που θα σου πει τα άσχημα νέα, αλλά δυστυχώς, όπως είπε και η Ελευθερία πιο πριν, με 35.000 στην ειδικότητα μας και 300-400 θέσεις, θα διοριστούν οι ειδικές κατηγορίες που θα πιάσουν τη βάση και θα έχουν τις αντίστοιχες προσαυξήσεις.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1155 στις: Ιούλιος 06, 2023, 10:49:46 μμ »
Άρα αυτό που λέτε είναι ότι οι νέοι δεν έχουν ελπίδα...η κάνω λάθος...?

Ο 3848 (ο τελευταίος ψηφισμένος νόμος για γραπτό διαγωνισμό εκπαιδευτικών, δεν εφαρμόστηκε ποτέ) έδινε 3 μονάδες προσαύξηση στο μεταπτυχιακό, ενώ έδινε 5 μονάδες για 2 παιδιά και 10 μονάδες για 3 παιδιά. Η προϋπηρεσία μπορούσε να δώσει μέχρι 16,8 μονάδες. Αν θυμάμαι καλά, έδινε και 7 μονάδες για ασθένειες πάνω από 67%. Και η συγκεκριμένη κυβέρνηση διατυμπανίζει ότι θα ανεβάσει τα κοινωνικά κριτήρια.

35.000 υποψήφιοι, 300-400 θέσεις, 10 μονάδες προσαύξηση τα 3 παιδιά. Ίσως και περισσότερες, δεν ξέρουμε ακόμα. Do the math.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1156 στις: Ιούλιος 06, 2023, 10:56:46 μμ »
εγω να σημειώσω απλά ότι ειδικά φέτος σε πολλές ειδικότητες αν όχι στις περισσότερες , οι προσλήψεις έφτασαν στον πάτο του πίνακα
που σημαίνει ότι όποιος θέλει να δουλέψει, δουλεύει , και όχι όπως παλιά σε εμάς ωρομίσθιοι με 11 ώρες και 360 ευρώ.
Άρα , ποιο το νόημα του γραπτού διαγωνισμού? για να μη βρίσκουν προσωπικό? αφου θα μπει κόφτης της βάσης?
τα συμπεράσματα δικά σας

υ.γ. προσοχή μόνο αν δε βρίσκει προσωπικό απο τους πίνακες να πει.... αρμοδιότητα των δήμων οι προσλήψεις εκτός ασεπ αφου δεν έχουμε άλλους στους πίνακες

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1157 στις: Ιούλιος 06, 2023, 11:04:08 μμ »
PASAS123, συμφωνώ απόλυτα.

Να προσθέσω επίσης ότι ένας γραπτός διαγωνισμός τέτοιου μεγέθους είναι πάρα πολύ ακριβός. Ακόμα κι αν είναι πολλαπλής επιλογές, χρειάζονται πολλές -και καλοπληρωμένες- επιτροπές θεμάτων για τόσες ειδικότητες, πάρα πολλά εξεταστικά κέντρα και επιτηρητές. Ακόμα δεν μας έχουν πληρώσει για τον προηγούμενο ΑΣΕΠ, θα παρακαλάνε πάλι για επιτηρητές.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1158 στις: Ιούλιος 06, 2023, 11:34:52 μμ »
Άρα αυτό που λέτε είναι ότι οι νέοι δεν έχουν ελπίδα...η κάνω λάθος...?

Έχω πιο αξιοπρεπή δρόμο για τους νέους. Να μάθουν να διεκδικούν διορισμούς κάθε χρόνο. Τίποτα δεν χαρίζεται χωρίς αγώνες. Αυτό επιτέλους να το μάθουν οι νέοι.

Αποσυνδεδεμένος m_pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1159 στις: Ιούλιος 06, 2023, 11:47:04 μμ »
Άρα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια που ανακοίνωσαν και πάλι σήμερα τί τα θέλουν? Για μεταπτυχιακές σπουδές που τα μόρια θα είναι ασήμαντα μπροστά στα μόρια της γραπτής εξέτασης? Ή μήπως για προπτυχιακές σπουδές ώστε να είμαστε ακόμα περισσότεροι οι «υποψήφιοι» καθηγητές?

Αποσυνδεδεμένος Mare Nostrum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1160 στις: Ιούλιος 07, 2023, 01:07:58 πμ »
1ον, γιατι δεν έχουν δώσει ποτέ και δε ξέρουν τι αγώνα έχει
2ον, γιατι νομίζουν ότι έτσι θα έχουν περισσότερες πιθανότητες εργασίας, ψευδαίσθηση είναι, παντα αυτός με προϋπηρεσία θα προηγείται
3ον, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, αυτό παντα σα λαός μας χαρακτήριζε , του γείτονα όχι κάποιου στην άλλη άκρη της γης.

υ.γ. να δω που θα βρει αναπληρωτές αφού όσοι δε θα περνάνε τη βάση δε θα μπορούν να εργασθούν!!!!!!!! να ξέρετε τι έχετε κάνει....
       ας μη πάει το πονηρό μου μυαλό σε ανάθεση συμβάσεων εργασίας σε διάφορους αν δε βρίσκει το υπουργείο προσωπικό απο τους πίνακες ...

Γιατί αποκλείουμε να διασπείρουν το χειρότερο σενάριο και μετά να πουν "εντάξει, αναπληρωτές θα παίρνουμε από πίνακες και χωρίς επιτυχία στον γραπτό ΑΣΕΠ". Έτσι θα "ανακουφιστούν" πολλοί και τσουπ (!) περνάει πιο ανώδυνα ο γραπτός ΑΣΕΠ... Σύνηθες φαινόμενο...

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #1161 στις: Ιούλιος 07, 2023, 09:37:21 πμ »
Πραγματικά δε θέλω να είμαι αυτή που θα σου πει τα άσχημα νέα, αλλά δυστυχώς, όπως είπε και η Ελευθερία πιο πριν, με 35.000 στην ειδικότητα μας και 300-400 θέσεις, θα διοριστούν οι ειδικές κατηγορίες που θα πιάσουν τη βάση και θα έχουν τις αντίστοιχες προσαυξήσεις.

Αυτά ακριβώς τα νούμερα δείχνουν ότι οι νέοι πτυχιούχοι δεν έχουν καμία ελπίδα με την τωρινή κατάσταση.
Με τον γραπτό ΑΣΕΠ σε πρώτη φάση ίσως θα έχουν ελπίδα να γίνουν αναπληρωτές.
Πριν πολλά χρόνια διορίστηκα μέσω γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ και χωρίς αυτόν δεν θα είχα διοριστεί ποτέ.
Υ.Γ. Για να προλάβω κάποιες σκέψεις δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΝΔ κι ούτε ποτέ θα το κάνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.