*

Αποστολέας Θέμα: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 36512 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #224 στις: Απρίλιος 12, 2024, 05:32:33 μμ »
δηλαδη με αυτο που λετε εννοειτε οτι και φετος θα διοριστουν  μονο13 ΠΕ07?
Οι θέσεις θα δοθούν πρωτα για μεταθέσεις κ ό,τι κ αν περισσέψει θα δοθεί για διορισμούς.Σε συνολο 1500 ππυ ζήτησαν μου φαίνονται πολυ λιγες οι 13,αλλα γενικα τετοια νουμερα αφορουν τον κλαδο μας τα τελευταια χρονια.
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #225 στις: Απρίλιος 12, 2024, 05:35:01 μμ »
trust... φυσικά και εδώ και πολύ καιρό εσύ από την μεριά σου φωνάζεις για στήριξη των συλλογων και δυναμική παρουσία τους στο υπουργείο, δυστυχώς όμως μετά και την τελευταία συνάντηση των συλλογων με τον κύριο κατσαρό όπου ο άνθρωπος μίλησε για μια κατάσταση όπου η σύσταση νέων οργανικών είναι θέμα λίγων ημερών δυστυχώς οι συλλογοι έμειναν στο περίμενε......για τη σύσταση νέων οργανικών θέσεων, όπου ο κος Κατσαρός ενημέρωσε πως ολοκληρώνεται αυτή την περίοδο η διαδικασία σύστασής τους.....Έτσι ακριβώς τους είπε ο κύριος κατσαρός..... το ίδιο δούλεμα δηλαδή 2 φορές μέσα σε ένα χρόνο.

Το δις εξαμαρτείν όμως... Όταν έχεις ήδη καεί, δε μένεις πουθενά. Ενοχλείς καθημερινά. Όταν περίμενα εγώ να βγει η πρόσκληση για τους επιλαχόντες του ΑΣΕΠ 2008, το 2017, έπαιρνε κάποιος από εμάς ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ τηλέφωνο. Και μιλάμε για ούτε 100 άτομα. Εδώ μιλάμε για πολύ περισσότερα. Ειδικά τις τελευταίες 2 βδομάδες πριν τις μεταθέσεις, δεν τους αφήνεις σε χλωρό κλαρί.

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #226 στις: Απρίλιος 12, 2024, 05:46:49 μμ »
Οι 13 θεσεις θα αφορουν τους διορισμους στην αθμια μονο η συνολο? και για τη βθμια δλδ?

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #227 στις: Απρίλιος 12, 2024, 05:47:15 μμ »
Συναδελφοι, μια συνάδελφος που έχει φίλη μέσα στο Υπουργείο(εντάξει ξέρω πως ακουγεται,ενας φιλος φιλου κλπ αλλα ειπα αφου μου το ειπαν να το αναφερω) της είπε πως πέρυσι υπηρξε κολλημα  με τονΥπουργειο οικονομικων.Φετος ζητησαν 1500.Βεβαια ανεφερε κ μεταφορα οργανικων απο την ββαθμια στην αβαθμια.Για εμας τους ΠΕ07 ειναι ο φοβερος αριθμος 13....

Μου φαίνεται δύσκολο να είναι μόνο 13. Πέρσι που οι προτάσεις ήταν 3000, οι προτάσεις για ΠΕ07 ήταν 112. Οπότε θα περίμενε κανείς να είναι γύρω στις 50 οι θέσεις των ΠΕ07. Τώρα θα μου πεις πολλές είναι αυτές; Όχι...

Προσωπικά, όταν πέρσι η κατανομή ήταν
ΠΕ05: 72
ΠΕ06: 361
ΠΕ07: 112
ΠΕ08: 942
ΠΕ11: 477
ΠΕ79.01: 90
ΠΕ86: 355
ΠΕ91: 587,

θα ίδρυα το 100% των προτάσεων ΠΕ05, ΠΕ07 και ΠΕ79.01 και θα μείωνα αναλογικά τις ιδρύσεις για τις άλλες ειδικότητες. Άρα οι τελικές συστάσεις (στα περσινά νούμερα και με δεδομένο ότι οι συνολικές νέες οργανικές θα ήταν 1500) θα ήταν:

ΠΕ05: 72
ΠΕ06: 163
ΠΕ07: 112
ΠΕ08: 423
ΠΕ11: 214
ΠΕ79.01: 90
ΠΕ86: 162
ΠΕ91: 264

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #228 στις: Απρίλιος 12, 2024, 05:54:44 μμ »
Αγαπημενε μας trust ο συλλογος μας τηλεφωνει στο γραφειο του ΓΓ για το θεμα των οργανικων τουλαχιστον μια φορα τη βδομαδα, αφου δε δεχτηκαν να συναντηθουν δια ζωσης. στο τελευταιο τηλεφωνημα με τον ιδιο τον κ. Κατσαρο, εκεινος εμφανιστηκε ιδιαιτερα ενοχλημενος, γιατι ενω πιεζει να γινουν, δεν τον αφηνουν ανωθεν...τωρα ποιους εννοει, δε μας ειπε.. δεν ξερω αν τελικα συσταθουν, αλλα απο αυτα πιυ μας ειπε δε βλεπουμε φως..μονο αν γινει κατι πριν τις ευρωεκλογες και δωσουν τελικα τις πιστωσεις...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #229 στις: Απρίλιος 12, 2024, 05:56:51 μμ »
Κυριε trust ο συλλογος μας τηλεφωνει στο γραφειο του ΓΓ για το θεμα των οργανικων τουλαχιστον μια φορα τη βδομαδα, αφου δε δεχτηκαν να συναντηθουν δια ζωσης. στο τελευταιο τηλεφωνημα με τον ιδιο τον κ. Κατσαρο, εκεινος εμφανιστηκε ιδιαιτερα ενοχλημενος, γιατι ενω πιεζει να γινουν, δεν τον αφηνουν ανωθεν...τωρα ποιους εννοει, δε μας ειπε.. δεν ξερω αν τελικα συσταθουν, αλλα απο αυτα πιυ μας ειπε δε βλεπουμε φως..μονο αν γινει κατι πριν τις ευρωεκλογες και δωσουν τελικα τις πιστωσεις...

Του το παίζεις ότι και καλά τον πιστεύεις και του λες, "πείτε μου κύριε Κατσαρέ ποιοι βάζουν εμπόδια, να πιέσουμε κι εμείς από τη μεριά μας. Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ σλουρπ σλουρπ, γι'αυτό θα θέλαμε να σας βοηθήσουμε όσο προσπαθείτε να μας βοηθήσετε εσείς."

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #230 στις: Απρίλιος 12, 2024, 06:01:31 μμ »
Σωστα μιλατε. αν δεν πιεσουμε δε θα γινει τιποτα. απο καποιους αλλους Συλλογους εχουμε κατι νεοτερο?,σε αυτους τι λενε περι οργανικων?

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #231 στις: Απρίλιος 12, 2024, 06:08:41 μμ »
Σωστα μιλατε. αν δεν πιεσουμε δε θα γινει τιποτα. απο καποιους αλλους Συλλογους εχουμε κατι νεοτερο?,σε αυτους τι λενε περι οργανικων?

Αυτό είναι το άλλο πρόβλημα που έχω επισημάνει πολλές φορές. Ο κάθε σύλλογος το παλεύει μόνος του. Θα έπρεπε να υπάρχει ένας υπερσύλλογος. Υπάρχει η ΟΚΠΕ βέβαια, που από ό,τι μου είπαν έκαναν κι εκείνοι ενέργειες, αλλά δε θα έβλαπτε να κατατίθενται κοινά υπομνήματα από τους συλλόγους. Να απαιτούνται από κοινού συναντήσεις κλπ. Είμαι σχεδόν σίγουρος δυστυχώς, ότι δεν υπάρχει καμία επαφή μεταξύ των συλλόγων.

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #232 στις: Απρίλιος 12, 2024, 06:14:55 μμ »
Οι 13 θεσεις θα αφορουν τους διορισμους στην αθμια μονο η συνολο? και για τη βθμια δλδ?
Οι 13 αφορουν θεωρητικά την συσταση οργανικών,η οποία δεν ειναι ακριβώς σύσταση αλλα μεταφορά οργανικών απο την ββαθμια στην αβαθμια.Οι διορισμοι θα καθοριστουν κ απο τις συνταξιοδοτησεις κ τις κενες οργανικες που αφηνουν(που με τον γνωστο αλγοριθμο δεν ειναι κ πολλες).
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #233 στις: Απρίλιος 12, 2024, 06:16:37 μμ »
Οι 13 αφορουν θεωρητικά την συσταση οργανικών,η οποία δεν ειναι ακριβώς σύσταση αλλα μεταφορά οργανικών απο την ββαθμια στην αβαθμια.Οι διορισμοι θα καθοριστουν κ απο τις συνταξιοδοτησεις κ τις κενες οργανικες που αφηνουν(που με τον γνωστο αλγοριθμο δεν ειναι κ πολλες).

Ίσως εννοούν ότι υπάρχουν 13 που θα μεταφέρουν από τη δευτεροβάθμια και θα ιδρύσουν και κάποιες ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Marilena15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #234 στις: Απρίλιος 12, 2024, 06:29:41 μμ »
Οι 13 αφορουν θεωρητικά την συσταση οργανικών,η οποία δεν ειναι ακριβώς σύσταση αλλα μεταφορά οργανικών απο την ββαθμια στην αβαθμια.Οι διορισμοι θα καθοριστουν κ απο τις συνταξιοδοτησεις κ τις κενες οργανικες που αφηνουν(που με τον γνωστο αλγοριθμο δεν ειναι κ πολλες).

Μήπως είχατε καμία πληροφορία για σύσταση και για τους πε05; Ευχαριστώ και καλό διορισμό εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #235 στις: Απρίλιος 12, 2024, 06:58:09 μμ »
Εγώ πάντως πιστεύω (βλέποντας αρκετούς πίνακες οργανικής σύνθεσης προσωπικού εν όψει των μεταθέσεων φέτος), ότι σε οποιαδήποτε μελλοντική απόφαση σύστασης οργανικών θέσεων δεν θα δούμε τη δημιουργία νέων οργανικών στους ΠΕ06 και ΠΕ11 (και άρα πέφτουμε σίγουρα 1.000 θέσεις ως προς τις εισηγήσεις του 2023). Και αυτό διότι πρακτικά σε κάθε 6/θέσιο δημοτικό σχολείο της χώρας υπάρχει τουλάχιστον από μία οργανική θέση συστημένη στους κλάδους αυτούς, ενώ στα περισσότερα 12/θέσια και δεύτερη (και σε πολλά σχολεία οι ειδικότητες αυτές ούτε καν καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο με τις αναθέσεις των μαθημάτων τους στο πρωινό πρόγραμμα, πόσο μάλλον σε μερικά χρόνια που θα πέσει και άλλο ο αριθμός των μαθητών). Μάλιστα απορώ πως σε κάποιες διευθύνσεις δικαιολογήθηκαν οι σχετικές εισηγήσεις (πρότειναν σύσταση οργανικών σε ολιγοθέσια άραγε;)

Το γεγονός επίσης πως σε αυτές τις ειδικότητες υπάρχουν πλεονάσματα από χρόνια και δεν δόθηκαν οι οργανικές ώστε να εξαφανιστούν ή έστω να μειωθούν (ενώ στις άλλες ειδικότητες συστάθηκε έστω ένας μικρός αριθμός οργανικών τα προηγούμενα χρόνια), νομίζω πως μας δείχνει τις προθέσεις του υπουργείου.

Όσο για τη μεταφορά θέσεων από τη δευτεροβάθμια, δεν καταλαβαίνω τι εννοούν. Παντα από τη δευτεροβάθμια μεταφέρονται οι οργανικές γιατί εκεί υπάρχει μεγάλος αριθμός κενών οργανικών θέσεων (δεκάδες χιλιάδες) που κάποτε κατείχαν εκπαιδευτικοί και πλέον βρίσκονται στην αποθήκη του υπουργείου (δεν χάνονται όταν υπάρχει κάποια κατάργηση ή απώλεια οργανικών κάποιας σχολικής μονάδας όπως στην πρωτοβάθμια, απλά ο αλγόριθμος τις εξαφανίζει από μεταθέσεις και διορισμούς). Οπότε όλες όσες οργανικές συστήσουν στις ειδικότητες θα προκύψουν έτσι και αλλιώς από μεταφορά θέσεων. Εκτός αν έχουν στο μυαλό τους και εθελοντικές μετατάξεις από τη δευτεροβάθμια (φαίνεται πως μπορούν να γίνουν σε κάποιες περιοχές π.χ. στους ΠΕ86). Αλλά ποιος θα πάει στη πρωτοβάθμια με τουλάχιστον 2 ώρες περισσότερο διδακτικό ωράριο και συμπλήρωση σε παραπάνω από ένα σχολεία; Και δεν νομίζω να συμφέρει και το υπουργείο που θα πρέπει να καλύψει μετά το λειτουργικό κενό στη δευτεροβάθμια από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Γενικώς το μεγάλο εμπόδιο στη σύσταση των οργανικών νομίζω πως είναι το (παχυλό) ΕΣΠΑ στη πρωτοβάθμια και η ευκολία κάλυψης των αναγκών που έχει το υπουργείο λόγω αυτού. Αν δεν υπήρχε νομίζω πως οι οργανικές θα είχαν συσταθεί εδώ και καιρό. Ειδικά μάλιστα για τους ΠΕ08 και ΠΕ91 που οι υπάρχουσες οργανικές είναι όντως μηδαμινές πραγματικά δεν ξέρω πόσο έχουν σκοπό να τραβήξουν το θέμα (μην σας κάνει εντύπωση αν προσπαθήσουν να σας εξοβελίσουν εντελώς από τα ωρολόγια προγράμματα στο μέλλον, για αυτούς είστε μόνο αριθμοί).

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #236 στις: Απρίλιος 12, 2024, 07:43:52 μμ »


[...]Αλλά ποιος θα πάει στη πρωτοβάθμια με τουλάχιστον 2 ώρες περισσότερο διδακτικό ωράριο και συμπλήρωση σε παραπάνω από ένα σχολεία; Και δεν νομίζω να συμφέρει και το υπουργείο που θα πρέπει να καλύψει μετά το λειτουργικό κενό στη δευτεροβάθμια από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Γενικώς το μεγάλο εμπόδιο στη σύσταση των οργανικών νομίζω πως είναι το (παχυλό) ΕΣΠΑ στη πρωτοβάθμια και η ευκολία κάλυψης των αναγκών που έχει το υπουργείο λόγω αυτού. Αν δεν υπήρχε νομίζω πως οι οργανικές θα είχαν συσταθεί εδώ και καιρό. Ειδικά μάλιστα για τους ΠΕ08 και ΠΕ91 που οι υπάρχουσες οργανικές είναι όντως μηδαμινές πραγματικά δεν ξέρω πόσο έχουν σκοπό να τραβήξουν το θέμα (μην σας κάνει εντύπωση αν προσπαθήσουν να σας εξοβελίσουν εντελώς από τα ωρολόγια προγράμματα στο μέλλον, για αυτούς είστε μόνο αριθμοί).

Αυτό παρατηρώ και εγώ (προσωπική εκτίμηση, όχι πληροφορία), ότι ως "αριθμοί", το μέλλον μας είναι αβέβαιο. Όσο το ΕΣΠΑ, το οποίο ανανεώνεται συνέχεια,  καλύπτει τεράστιες λειτουργικές ανάγκες, ειδικά στα ολοήμερα, δεν θα νοιαστούν να ανοίξουν οργανικές για τις δύο ειδικότητες που ανέφερες, στα δημοτικά. Και το θεωρώ πολύ πιθανό να μας εξοβελίσουν ακόμα και από το γυμνάσιο (άντε να μας αφήσουν καμιά ώρα στην Α΄Γυμνασίου), όπως έκαναν και με το λύκειο πριν από τρία χρόνια, (και όπως είχαν αποπειραθεί να κάνουν και παλαιότερα, αλλά το είχαν άμεσα ανακαλέσει), για να τις μειώσουν ακόμα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #237 στις: Απρίλιος 13, 2024, 10:02:28 πμ »
Εγώ πάντως πιστεύω (βλέποντας αρκετούς πίνακες οργανικής σύνθεσης προσωπικού εν όψει των μεταθέσεων φέτος), ότι σε οποιαδήποτε μελλοντική απόφαση σύστασης οργανικών θέσεων δεν θα δούμε τη δημιουργία νέων οργανικών στους ΠΕ06 και ΠΕ11 (και άρα πέφτουμε σίγουρα 1.000 θέσεις ως προς τις εισηγήσεις του 2023). Και αυτό διότι πρακτικά σε κάθε 6/θέσιο δημοτικό σχολείο της χώρας υπάρχει τουλάχιστον από μία οργανική θέση συστημένη στους κλάδους αυτούς, ενώ στα περισσότερα 12/θέσια και δεύτερη (και σε πολλά σχολεία οι ειδικότητες αυτές ούτε καν καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο με τις αναθέσεις των μαθημάτων τους στο πρωινό πρόγραμμα, πόσο μάλλον σε μερικά χρόνια που θα πέσει και άλλο ο αριθμός των μαθητών). Μάλιστα απορώ πως σε κάποιες διευθύνσεις δικαιολογήθηκαν οι σχετικές εισηγήσεις (πρότειναν σύσταση οργανικών σε ολιγοθέσια άραγε;)

Το γεγονός επίσης πως σε αυτές τις ειδικότητες υπάρχουν πλεονάσματα από χρόνια και δεν δόθηκαν οι οργανικές ώστε να εξαφανιστούν ή έστω να μειωθούν (ενώ στις άλλες ειδικότητες συστάθηκε έστω ένας μικρός αριθμός οργανικών τα προηγούμενα χρόνια), νομίζω πως μας δείχνει τις προθέσεις του υπουργείου.

Όσο για τη μεταφορά θέσεων από τη δευτεροβάθμια, δεν καταλαβαίνω τι εννοούν. Παντα από τη δευτεροβάθμια μεταφέρονται οι οργανικές γιατί εκεί υπάρχει μεγάλος αριθμός κενών οργανικών θέσεων (δεκάδες χιλιάδες) που κάποτε κατείχαν εκπαιδευτικοί και πλέον βρίσκονται στην αποθήκη του υπουργείου (δεν χάνονται όταν υπάρχει κάποια κατάργηση ή απώλεια οργανικών κάποιας σχολικής μονάδας όπως στην πρωτοβάθμια, απλά ο αλγόριθμος τις εξαφανίζει από μεταθέσεις και διορισμούς). Οπότε όλες όσες οργανικές συστήσουν στις ειδικότητες θα προκύψουν έτσι και αλλιώς από μεταφορά θέσεων. Εκτός αν έχουν στο μυαλό τους και εθελοντικές μετατάξεις από τη δευτεροβάθμια (φαίνεται πως μπορούν να γίνουν σε κάποιες περιοχές π.χ. στους ΠΕ86). Αλλά ποιος θα πάει στη πρωτοβάθμια με τουλάχιστον 2 ώρες περισσότερο διδακτικό ωράριο και συμπλήρωση σε παραπάνω από ένα σχολεία; Και δεν νομίζω να συμφέρει και το υπουργείο που θα πρέπει να καλύψει μετά το λειτουργικό κενό στη δευτεροβάθμια από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Γενικώς το μεγάλο εμπόδιο στη σύσταση των οργανικών νομίζω πως είναι το (παχυλό) ΕΣΠΑ στη πρωτοβάθμια και η ευκολία κάλυψης των αναγκών που έχει το υπουργείο λόγω αυτού. Αν δεν υπήρχε νομίζω πως οι οργανικές θα είχαν συσταθεί εδώ και καιρό. Ειδικά μάλιστα για τους ΠΕ08 και ΠΕ91 που οι υπάρχουσες οργανικές είναι όντως μηδαμινές πραγματικά δεν ξέρω πόσο έχουν σκοπό να τραβήξουν το θέμα (μην σας κάνει εντύπωση αν προσπαθήσουν να σας εξοβελίσουν εντελώς από τα ωρολόγια προγράμματα στο μέλλον, για αυτούς είστε μόνο αριθμοί).


Γι αυτο και εσεις ως ΠΕ70 ως κλαδος ή οπως εσεις λέγατε προσωπικα οτι ελπίζετε «να μην γίνουν οι οργανικες εις βάρος άλλων ειδικοτήτων» επρεπε ως συναδελφοι και ως ΔΟΕ γενικότερα να μας στηρίζετε ουσιαστικά στα πλαίσια αγαστής συνεργασίας τόσων ετών και οχι να θεωρούμε στην ουσία οτι αχ τι κριμα , ειναι αδικία αυτο που βιώνετε αλλα απ οτι φαινεται θα σας πετάξουν σαν  μύγα απο το ζυμάρι. Γνώμη μου. Οπως οταν η ΔΟΕ έλυσε το θεμα της σίτισης του ολοήμερου ως διδακτική ωρα για ολους μονο οταν άγγιξε τους δασκάλους.
Περιμενω εστω και στο 90 οτι η ΔΟΕ και η ΑΔΕΔΥ θα θυμηθούν την ισονομία των μελών της.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 657

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.