*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 853438 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2534 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:12:37 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ! Όμως σε αυτό το νούμερο των 3770 κάτι δεν είναι και η Ειδική; Η όχι; Τι πιστεύεις;

Ελπίζω να μη θεωρεί κανένας ότι αυτά που λέω είναι τίποτα παραπάνω από (αβάσιμες λόγω έλλειψης δεδομένων) εκτιμήσεις.

Όπως είπα και πιο πάνω, εξαρτάται ποια είναι η λογική της κατανομής τους. Αν είναι ακριβώς οι συνταξιοδοτήσεις, άντε κι είναι μέσα κι η ειδική. Πόσες συνταξιοδοτήσεις νομίζεις είχε συνολικά η ειδική;

Αν δεν είναι οι συνταξιοδοτήσεις, αν μου βρεις λογική στις κατανομές πέρσι και πρόπερσι (γιατί άφησαν π.χ. 800 κενά ακάλυπτα στους δασκάλους ή Χ στην κάθε ειδικότητα), να σου πω τι θα γίνει και φέτος. Διόλου απίθανο να μην υπάρχει καθόλου λογική. Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένουμε την κατανομή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:58:13 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2535 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:17:51 μμ »
Ελπίζω να μη θεωρεί κανένας ότι αυτά που λέω είναι τίποτα παραπάνω από (αβάσιμες λόγω έλλειψης δεδομένων) εκτιμήσεις.

Όπως είπα και πιο πάνω, εξαρτάται ποια είναι η λογική της κατανομής τους. Αν είναι ακριβώς οι συνταξιοδοτήσεις, άντε κι είναι μέσα κι η ειδική. Πόσες συνταξιοδοτήσεις νομίζεις είχε συνολικά η ειδική;

Αν δεν είναι οι συνταξιοδοτήσεις, αν μου βρεις λογική στις κατανομές πέρσι και πρόπερσι (γιατί άφησαν π.χ. 800 κενά ακάλυπτα στους δασκάλους ή Χ στην κάθε ειδικότητα), να σου πω τι θα γίνει και φέτος. Διόλου απίθανο να μην υπάρχει καθόλου λογική. Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένουμε την κατανομή.
Ναι, το ξέρω. Έχεις δίκιο. Σ ευχαριστώ και πάλι!

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2536 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:23:48 μμ »
Ναι, το ξέρω. Έχεις δίκιο. Σ ευχαριστώ και πάλι!
Καλή τύχη εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2537 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:32:23 μμ »
Καλή τύχη εύχομαι!
😊😊😊😊😊😊😊😊😊🫶🫶🫶🫶🫶🫶🫶🫶

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:58:13 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2538 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:53:52 μμ »
Καλημέρα Trust. Εγώ θελω να πω ότι η ανάρτηση σου στιγματίζει έναν ολόκληρο κλάδο. Μια ζωή για όλα θα φταίνε οι δάσκαλοι; Επειδή το Υπουργείο δεν κάνει οργανικές, θα την πληρώσουμε εμείς; Καλά κάνεις και μας δίνεις τις πληροφορίες, αλλά αυτό το όλοι ξέρουμε ποιον προτιμούν να διορίσουν είναι λίγο κάπως.

Με κάθε σεβασμό οταν γινεται της ανάθεσης το κιγκλίδωμα  απο το 2016 και μετα που παγίωσε τις β αναθεσεις ο Φίλης και δεν το διδάσκει  κιολας  ενα μαθημα  προκειμένου να συμπληρώσει ωράριο να μην κατέβει καποιος ολοήμερο κτλ ειδικα τα δυο τελευταία χρονια στις  περιοχές με υπεράριθμους ενα μερίδιο ευθύνης υπαρχει και στον κλαδο πε70.
 Καλη επιτυχια σε ολους. Συγγνωμη για το άσχετο του θέματος αλλα μην πέφτουμε απο το δεξι συννεφάκι οταν οι κοινοί κλάδοι ειναι εκτος διορισμων και εμεις με το απόλυτο 0 (μηδέν ολογράφως)
Την Αγαπη μου απο τον κλαδο θεατρικης αγωγής με αναπληρωτες - συμβασιούχους 10-20ετιας
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 03:32:01 μμ από iLLuSioN »

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2539 στις: Απρίλιος 02, 2023, 02:56:24 μμ »
αν υποθεσουμε οτι διορισουν με βαση τις συνταξιοδοτησεις/αποχωρησεις, θα τηρηθει ο αριθμος ακριβως για ολες τις ειδικοτητες η εκει που τους συμφερει θα παρουν βασει των οργανικων κενων? γιατι υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στους δυο αριθμους, τουλαχιστον για τους ΠΕ07. εμας μας συμφερει να τηρηθει ο αριθμος συνταξιοδοτησεων. παιζει να γινει κατο τετοιο?

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2540 στις: Απρίλιος 02, 2023, 03:20:22 μμ »
αν υποθεσουμε οτι διορισουν με βαση τις συνταξιοδοτησεις/αποχωρησεις, θα τηρηθει ο αριθμος ακριβως για ολες τις ειδικοτητες η εκει που τους συμφερει θα παρουν βασει των οργανικων κενων? γιατι υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στους δυο αριθμους, τουλαχιστον για τους ΠΕ07. εμας μας συμφερει να τηρηθει ο αριθμος συνταξιοδοτησεων. παιζει να γινει κατο τετοιο?

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι βιολόγοι ας πούμε έχουν 35 συντάξεις και 156 κενά. Εκεί τι θα δώσει;

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2541 στις: Απρίλιος 02, 2023, 03:30:39 μμ »
Θεωρητικά, αν το έχω καταλάβει σωστά, θα πρέπει να τηρηθούν οι συντάξεις, αλλά να υπάρχουν και τα αντίστοιχα οργανικά κενά. Στα οργανικά μόνο μπορεί να διορίσει. Αν πχ σε μια ειδικότητα έχεις 500 συνταξιοδοτήσεις αλλά 100 οργανικά, θα πρέπει να διορίσει μόνο σε αυτά τα οργανικά. Έτσι εχω καταλάβει. Τώρα τι να πω;

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2542 στις: Απρίλιος 02, 2023, 03:33:05 μμ »
Θεωρητικά, αν το έχω καταλάβει σωστά, θα πρέπει να τηρηθούν οι συντάξεις, αλλά να υπάρχουν και τα αντίστοιχα οργανικά κενά. Στα οργανικά μόνο μπορεί να διορίσει. Αν πχ σε μια ειδικότητα έχεις 500 συνταξιοδοτήσεις αλλά 100 οργανικά, θα πρέπει να διορίσει μόνο σε αυτά τα οργανικά. Έτσι εχω καταλάβει. Τώρα τι να πω;

Με βάση αυτή τη λογική έφτιαξα αυτόν τον πίνακα, αλλά είναι μόνο γενικής και τα οργανικά κενά που έχω στη Δευτεροβάθμια είναι επισφαλή. Τα κενά που έχω στη Δευτεροβάθμια, από τη μία αγνοούν ενδεχομένως ελλειματικές περιοχές, από την άλλη δεν λαμβάνουν υπόψη τους τις ανακλήσεις συνταξιοδότησης. Οπότε υπάρχει περίπτωση αυτά τα 2 να αλληλοεξουδετερώνονται.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WX8uJ4fxByf2XIljXu37oLvCUwdgs9lzksBo5_tmCE4/edit?usp=sharing
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 03:50:47 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2543 στις: Απρίλιος 02, 2023, 04:15:47 μμ »
Με βάση αυτή τη λογική έφτιαξα αυτόν τον πίνακα, αλλά είναι μόνο γενικής και τα οργανικά κενά που έχω στη Δευτεροβάθμια είναι επισφαλή. Τα κενά που έχω στη Δευτεροβάθμια, από τη μία αγνοούν ενδεχομένως ελλειματικές περιοχές, από την άλλη δεν λαμβάνουν υπόψη τους τις ανακλήσεις συνταξιοδότησης. Οπότε υπάρχει περίπτωση αυτά τα 2 να αλληλοεξουδετερώνονται.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WX8uJ4fxByf2XIljXu37oLvCUwdgs9lzksBo5_tmCE4/edit?usp=sharing
εχει λογικη ο πινακας που φτιαξατε, γιατι ειναι ενα συνδυασμος των δυο. μπορει και μα ισχυσει αυτος τελικα. ειναι πολυ πιθανον.. ευχαριστουμε για την ενημερωση και για το χρονο που μας αφιερωνετε.

Στάλθηκε από το moto g31(w) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2544 στις: Απρίλιος 02, 2023, 04:34:09 μμ »
Πρέπει να "διευκολυνθούν" αυτοί πρώτα...


Αποσυνδεδεμένος charalampiap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2545 στις: Απρίλιος 02, 2023, 05:15:22 μμ »
321 οργανικά κενά έχετε. Καταλαβαίνω από τη μία την αγωνία σου, από την άλλη δε ξέρω αν καταλαβαίνει η κάθε ειδικότητα ότι παραπάνω διορισμούς για εκείνη, σημαίνει αυτόματα λιγότερους διορισμούς για τους άλλους...

Να σας ρωτήσω κάτι γιατί δεν καταλαβαίνω… εμείς οι νηπιαγωγοί γενικής έχουμε συνταξιοδοτήσεις 201 και σε έναν πίνακα που ανέβηκε στοe wall  δείχνει τα οργανικά που δίνονται για μετατάξεις 184.. πως προκύπτει το 321; Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2546 στις: Απρίλιος 02, 2023, 05:52:01 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι γιατί δεν καταλαβαίνω… εμείς οι νηπιαγωγοί γενικής έχουμε συνταξιοδοτήσεις 201 και σε έναν πίνακα που ανέβηκε στοe wall  δείχνει τα οργανικά που δίνονται για μετατάξεις 184.. πως προκύπτει το 321; Σας ευχαριστώ πολύ

Από την ανακοίνωση του ΠΑΣΑΔ:
Παράθεση
Με έκπληξη διαπιστώσαμε στη χθεσινή εγκύκλιο μετατάξεων ότι τα οργανικά κενά των δασκάλων ανέρχονται σε 1184. Σύμφωνα με το υπόμνημά μας, για το οποίο λάβαμε υπόψιν μας ΟΛΕΣ τις υπηρεσιακές μεταβολές της φετινής χρονιάς, τα οργανικά μας κενά θα έπρεπε να είναι 1733, όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία. Με άλλα λόγια, "αγνοούνται" 549 κενά.

Το γεγονός αυτό δε θα μπορούσε να μας αφήσει αμέτοχους. Ως εκ τούτου, σήμερα επισκεφθήκαμε το Υπουργείο, ώστε να μπορέσουμε να κατανοήσουμε το τι έχει συμβεί, αλλά και να προσπαθήσουμε να μάθουμε το τι μέλλει γενέσθαι με τους φετινούς διορισμούς, οι οποίοι θα είναι 3772.

Οι απαντήσεις που λάβαμε μετά τις σημερινές συναντήσεις με τα αρμόδια τμήματα είναι οι εξής:

Αναφορικά με τα κενά των μετατάξεων, ΔΕΝ αποτελούν το σύνολο των οργανικών μας κενών, αλλά η πολιτική ηγεσία επέλεξε να διαθέσει μόνο αυτά προς μετάταξη.

Στην πρωτοβάθμια είναι εύκολα τα πράγματα. Είχε δώσει ο Φασφαλής τον πίνακα με τα κενά που έτρεξαν οι μεταθέσεις. Από τις μεταθέσεις μπορούμε να δούμε πόσοι πήγαν και πόσοι έφυγαν από κάθε διεύθυνση.Τα κενά των ΠΕ60 πριν τις ανακλήσεις είναι 321. Είχαμε 25 ανακλήσεις στους ΠΕ60 (226 αιτήσεις, 201 τελικές, πηγή και για τα 2 Patreas). Άρα στη χειρότερη των περιπτώσεων, τα οργανικά κενά τους είναι 296.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 05:54:37 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2547 στις: Απρίλιος 02, 2023, 05:55:19 μμ »
Έχει κανείς αθροίσει τα κενά των μεταθέσεων της Ειδικής Αγωγής στην Αθμια από τον πίνακα του Φασφαλή να μας πει πόσα είναι;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 05:59:29 μμ από Oliver »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.