*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 866474 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3626 στις: Απρίλιος 22, 2023, 10:06:49 μμ »
Χαίρεται χαίρεται κι απο' μένα! Συνήθως σας διαβάζω και δε γράφω, αλλά αυτό με τους ανενεργούς ανέβασε την αγωνία και την πίεση μου στα ύψη! Έστω το 67% των ανενεργών του πίνακα μου να παραμείνει ανενεργό διορίζομαι. Γενικά, στους προηγούμενους διορισμούς έχετε παρατηρήσει αυτά τα ανενεργά άτομα να παραμένουν ανενεργά σε μεγάλο ποσοστό; Αν έχει κάποιος άποψη επί του θέματος θα ήθελα να μας την γράψει 🙏

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:46:42 »

Αποσυνδεδεμένος nk25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3627 στις: Απρίλιος 23, 2023, 12:01:51 πμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Trust. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΕΝΕΡΓΟΥΣ. Π. Χ ΣΤΟΥΣ ΠΕ 02 ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΝΕΡΓΟΙ ΕΩΣ ΤΟ 421 ΤΟΥ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟΥ;;

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3628 στις: Απρίλιος 23, 2023, 12:24:32 πμ »

Αποσυνδεδεμένος nk25

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3629 στις: Απρίλιος 23, 2023, 12:44:43 πμ »
Eυχαριστω πολύ για τον κόπο…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:46:42 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3630 στις: Απρίλιος 23, 2023, 01:57:46 πμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Trust. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΕΝΕΡΓΟΥΣ. Π. Χ ΣΤΟΥΣ ΠΕ 02 ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΝΕΡΓΟΙ ΕΩΣ ΤΟ 421 ΤΟΥ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟΥ;;
142

Αποσυνδεδεμένος Andrew_Κ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3631 στις: Απρίλιος 23, 2023, 08:21:08 πμ »
Οι αριθμοί του esos  προέρχονται από την κατανομή ή από την πρόσκληση διορισμού; Αν προέρχονται από την κατανομή,  τότε στην πρόσκληση ίσως αυξηθούν λίγο λόγω των  κενών θέσεων από την μη αποδοχή διορισμού. Τουλάχιστον αυτό έγινε πέρυσι. 

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3632 στις: Απρίλιος 23, 2023, 10:45:24 πμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες και χρόνια πολλά στους εορταζοντες! Μια ερωτηση προς τους φιλοτιμους συναδελφους που εκαναν το κοπο να υπολογισουν τα "ανενεργα" άτομα: εχει προβλεφθει το ενδεχόμενο καποιος να εργαστηκε σε αλλο κλαδο ως αναπληρωτης φέτος ή οι συναδελφοι αυτοί υπολογιζονται μεταξυ των "ανενεργων";
Υποθεση : εγω ειμαι ΠΕ02  ( ειδικοτητα Α) αλλα φετος εργαστηκα με το δευτερο πτυχιο μου ( ειδικοτητα Β)...θεωρουμαι - με βαση τον τρόπο που υπολογίσατε- ενεργος ή ανενεργος;
Διοτι μπορει να εργαστηκα σε αλλη ειδικοτητα αλλα εν οψει του διορισμου να ενεργοποιηθω στην ειδικοτητα Α.
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3633 στις: Απρίλιος 23, 2023, 10:50:27 πμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες και χρόνια πολλά στους εορταζοντες! Μια ερωτηση προς τους φιλοτιμους συναδελφους που εκαναν το κοπο να υπολογισουν τα "ανενεργα" άτομα: εχει προβλεφθει το ενδεχόμενο καποιος να εργαστηκε σε αλλο κλαδο ως αναπληρωτης φέτος ή οι συναδελφοι αυτοί υπολογιζονται μεταξυ των "ανενεργων";
Υποθεση : εγω ειμαι ΠΕ02  ( ειδικοτητα Α) αλλα φετος εργαστηκα με το δευτερο πτυχιο μου ( ειδικοτητα Β)...θεωρουμαι - με βαση τον τρόπο που υπολογίσατε- ενεργος ή ανενεργος;
Διοτι μπορει να εργαστηκα σε αλλη ειδικοτητα αλλα εν οψει του διορισμου να ενεργοποιηθω στην ειδικοτητα Α.
πριν λιγο εβαλα στο νημα φιλολογων ενα σχετικο μηνυμα με αυτο που ρωτας που ισως να βοηθησει τη σκεψη σου
https://www.pde.gr/index.php?topic=37118.msg1191894;topicseen#new

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3634 στις: Απρίλιος 23, 2023, 11:16:49 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3635 στις: Απρίλιος 23, 2023, 12:58:48 μμ »
Μια πρώτη ενημέρωση
Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,
σχετικά με τους επικείμενους 3.772 διορισμούς, παραθέτω πίνακες με:
-την κατανομή ανά κλάδο/ειδικότητα, βάσει (αν)επίσημων δημοσιευμάτων σε εκπαιδευτικούς ιστοτόπους,
-τις συνολικές αποχωρήσεις ανά κλάδο/ειδικότητα (αιτήσεις παραίτησης συν αυτοδίκαιες) και
-τα οργανικά κενά που είχαν δοθεί από τις ΔΔΕ, εναπομείναντα μετά τις μεταθέσεις. 
Θοδωρής Κατσωνόπουλος
Αιρετό μέλος του ΚΥΣΔΕ
Τηλ: 693 2749571
ηλ. δ/νση: teokatso24@gmail.com
εκλεγμένος με το ψηφοδέλτιο των
Συνεργαζόμενων Εκπαιδευτικών Κινήσεων (ΣΥΝ.Ε.Κ.)
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3636 στις: Απρίλιος 23, 2023, 01:02:09 μμ »
Καλημέρα σε όλους και όλες και χρόνια πολλά στους εορταζοντες! Μια ερωτηση προς τους φιλοτιμους συναδελφους που εκαναν το κοπο να υπολογισουν τα "ανενεργα" άτομα: εχει προβλεφθει το ενδεχόμενο καποιος να εργαστηκε σε αλλο κλαδο ως αναπληρωτης φέτος ή οι συναδελφοι αυτοί υπολογιζονται μεταξυ των "ανενεργων";
Υποθεση : εγω ειμαι ΠΕ02  ( ειδικοτητα Α) αλλα φετος εργαστηκα με το δευτερο πτυχιο μου ( ειδικοτητα Β)...θεωρουμαι - με βαση τον τρόπο που υπολογίσατε- ενεργος ή ανενεργος;
Διοτι μπορει να εργαστηκα σε αλλη ειδικοτητα αλλα εν οψει του διορισμου να ενεργοποιηθω στην ειδικοτητα Α.
Από τους εκκαθαρισμένους αναπληρωτών κάθε ειδικότητας, έχουν αφαιρεθεί όσοι έχουν προσληφθεί ως αναπληρωτές, ανεξαρτήτως βαθμίδας, ειδικότητας, γενικής-ειδικής-εεπ-εβπ. Αλλιώς θα ήταν λάθος ως πίνακες και δε θα τους έφτιαχνα καν. Όταν ένας προσληφθεί ως αναπληρωτής, αποκλείεται να επαναπροσληφθεί σε άλλη ειδικότητα και γι'αυτό πρέπει να αφαιρεθεί από όλους τους πίνακες στους οποίους συμμετέχει. Οι ανενεργοί λοιπόν σε κάθε ειδικότητα, είναι ανενεργοί σίγουρα. Με την υποσημείωση ότι δεν έχουν μπει οι φάσεις από τον Ιανουάριο και μετά κι ότι προϋπόθεση είναι να έχουν τον ίδιο αριθμό ταυτότητας με τον πίνακα από τον οποίον προσελήφθησαν. Τέτοιο πρόβλημα υπάρχει με διαφορετικές χρονικά προκηρύξεις, π.χ. γενική-ειδική.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2023, 01:03:55 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3637 στις: Απρίλιος 23, 2023, 01:37:40 μμ »
Από τους εκκαθαρισμένους αναπληρωτών κάθε ειδικότητας, έχουν αφαιρεθεί όσοι έχουν προσληφθεί ως αναπληρωτές, ανεξαρτήτως βαθμίδας, ειδικότητας, γενικής-ειδικής-εεπ-εβπ. Αλλιώς θα ήταν λάθος ως πίνακες και δε θα τους έφτιαχνα καν. Όταν ένας προσληφθεί ως αναπληρωτής, αποκλείεται να επαναπροσληφθεί σε άλλη ειδικότητα και γι'αυτό πρέπει να αφαιρεθεί από όλους τους πίνακες στους οποίους συμμετέχει. Οι ανενεργοί λοιπόν σε κάθε ειδικότητα, είναι ανενεργοί σίγουρα. Με την υποσημείωση ότι δεν έχουν μπει οι φάσεις από τον Ιανουάριο και μετά κι ότι προϋπόθεση είναι να έχουν τον ίδιο αριθμό ταυτότητας με τον πίνακα από τον οποίον προσελήφθησαν. Τέτοιο πρόβλημα υπάρχει με διαφορετικές χρονικά προκηρύξεις, π.χ. γενική-ειδική.
trust καλημέρα, θελω να μου πεις ως προς την παρακατω σκεψη μου για τον εκκαθαρισμενο πινακα γενικης που εφτιαξες, αν εχω καπου λαθος: εστω οτι ειμαι πε02 που στον επισημο πινακα της 2γε/2019 εχω θεση 2800.
α) Παω στον δικο σου πινακα και βλεπω οτι υπαρχουν τα νουμερα 2795 (139 εκκαθαρισμενου μετά και απο τις προσληψεις αναπληρωτων ως 12/2022) και 2811(140 εκκαθαρ) που σημαινει οτι αυτοι οι 2 συναδελφοι δεν προσληφθηκαν αναπληρωτες τουλαχ μεχρι τον δεκεμβρη και τους θεωρουμε ανενεργους. Σωστά?

β) Κοιταω τον εκκαθ σου  πανω απο μενα (ειμαι το 2800) κ βλεπω, οπως ηδη ειπα το 2795 (139). Αρα εχω μεχρι τη θεση μου 139 ανενεργους?

γ)  Σε αυτον τον πινακα εχεις λαβει υποψη σου και εχεις αφαιρεσει οσους πε02 διοριστηκαν και στην ειδικη. Αρα δεν υπαρχουν μεσα στους 139 ατομα που εχουν προσληφθει καπου αλλου (εαε-εεπ-εβπ κλπ) ως αναπληρωτες, σωστά?
δ)Προφανως δεν εχεις  λαβει υπόψη σου να αφαιρεσεις απο αυτους τους 139  οσους  τυχον προσληφθηκαν αναπληρωτες με το 2ο πτυχιο σε αλλη ειδικοτητα? (το νιωθω οτι θα ηταν αδυνατο να το κανεις για ολες τις ειδικοτητες αυτο, απλα για το τυπικο το ρωταω).
Εχεις καμία αλλη σκεψη που θα έπρεπε να τσεκαρω μονος μου για να χω ακομη μεγαλυτερη ακριβεια προβλεψης?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2023, 01:39:49 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3638 στις: Απρίλιος 23, 2023, 01:41:03 μμ »
Από τους εκκαθαρισμένους αναπληρωτών κάθε ειδικότητας, έχουν αφαιρεθεί όσοι έχουν προσληφθεί ως αναπληρωτές, ανεξαρτήτως βαθμίδας, ειδικότητας, γενικής-ειδικής-εεπ-εβπ. Αλλιώς θα ήταν λάθος ως πίνακες και δε θα τους έφτιαχνα καν. Όταν ένας προσληφθεί ως αναπληρωτής, αποκλείεται να επαναπροσληφθεί σε άλλη ειδικότητα και γι'αυτό πρέπει να αφαιρεθεί από όλους τους πίνακες στους οποίους συμμετέχει. Οι ανενεργοί λοιπόν σε κάθε ειδικότητα, είναι ανενεργοί σίγουρα. Με την υποσημείωση ότι δεν έχουν μπει οι φάσεις από τον Ιανουάριο και μετά κι ότι προϋπόθεση είναι να έχουν τον ίδιο αριθμό ταυτότητας με τον πίνακα από τον οποίον προσελήφθησαν. Τέτοιο πρόβλημα υπάρχει με διαφορετικές χρονικά προκηρύξεις, π.χ. γενική-ειδική.
Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά! Και σ ευχαριστούμε γενικώς για όσα λες και κανείς. Θα σου πω τη δική μου σκέψη: προσωπικά, έχω δύο ειδικοτητες. Με τράβηξε φέτος η πρώτη μου. Άρα στη δεύτερη ειδικότητα φαίνομαι ανενεργή. Και όντως, δεν είμαι στον πίνακα σου. Όμως, ξεκάθαρα θα κυνηγησω διορισμό και στη δεύτερη ειδικότητα. Τι θέλω να πω Μ αυτό; Μπορεί να φαίνονται Χ ανενεργοί, αλλά ας μην το δένουμε ότι ισχύει στον απόλυτο βαθμό το νούμερο που βλέπουμε. Γιατί υπάρχουν άτομα που θα διεκδικήσουν διορισμό κι ας φαίνονται ανενεργά.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #3639 στις: Απρίλιος 23, 2023, 03:02:20 μμ »
Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά! Και σ ευχαριστούμε γενικώς για όσα λες και κανείς. Θα σου πω τη δική μου σκέψη: προσωπικά, έχω δύο ειδικοτητες. Με τράβηξε φέτος η πρώτη μου. Άρα στη δεύτερη ειδικότητα φαίνομαι ανενεργή. Και όντως, δεν είμαι στον πίνακα σου. Όμως, ξεκάθαρα θα κυνηγησω διορισμό και στη δεύτερη ειδικότητα. Τι θέλω να πω Μ αυτό; Μπορεί να φαίνονται Χ ανενεργοί, αλλά ας μην το δένουμε ότι ισχύει στον απόλυτο βαθμό το νούμερο που βλέπουμε. Γιατί υπάρχουν άτομα που θα διεκδικήσουν διορισμό κι ας φαίνονται ανενεργά.

Αντιθέτως. Για να μην είσαι, φαίνεσαι ενεργή. Έχετε παρανοήσει την έννοια του ενεργός. Εσείς θεωρείτε ότι ενεργός είναι ένας ΠΕ02 που προσελήφθη ως ΠΕ02, είτε στη γενική, είτε στην ειδική. Εγώ θεωρώ ότι ενεργός είναι ένας που προσελήφθη με οποιαδήποτε ειδικότητα, ακριβώς για τον λόγο που λες. Ότι στους διορισμούς μπορεί να επιλέξει όποια ειδικότητα θέλει. Άρα μας νοιάζει αν δουλεύει στην εκπαίδευση. Όχι με ποια ειδικότητα δουλεύει.

trust καλημέρα, θελω να μου πεις ως προς την παρακατω σκεψη μου για τον εκκαθαρισμενο πινακα γενικης που εφτιαξες, αν εχω καπου λαθος: εστω οτι ειμαι πε02 που στον επισημο πινακα της 2γε/2019 εχω θεση 2800.
α) Παω στον δικο σου πινακα και βλεπω οτι υπαρχουν τα νουμερα 2795 (139 εκκαθαρισμενου μετά και απο τις προσληψεις αναπληρωτων ως 12/2022) και 2811(140 εκκαθαρ) που σημαινει οτι αυτοι οι 2 συναδελφοι δεν προσληφθηκαν αναπληρωτες τουλαχ μεχρι τον δεκεμβρη και τους θεωρουμε ανενεργους. Σωστά?

β) Κοιταω τον εκκαθ σου  πανω απο μενα (ειμαι το 2800) κ βλεπω, οπως ηδη ειπα το 2795 (139). Αρα εχω μεχρι τη θεση μου 139 ανενεργους?

γ)  Σε αυτον τον πινακα εχεις λαβει υποψη σου και εχεις αφαιρεσει οσους πε02 διοριστηκαν και στην ειδικη. Αρα δεν υπαρχουν μεσα στους 139 ατομα που εχουν προσληφθει καπου αλλου (εαε-εεπ-εβπ κλπ) ως αναπληρωτες, σωστά?
δ)Προφανως δεν εχεις  λαβει υπόψη σου να αφαιρεσεις απο αυτους τους 139  οσους  τυχον προσληφθηκαν αναπληρωτες με το 2ο πτυχιο σε αλλη ειδικοτητα? (το νιωθω οτι θα ηταν αδυνατο να το κανεις για ολες τις ειδικοτητες αυτο, απλα για το τυπικο το ρωταω).
Εχεις καμία αλλη σκεψη που θα έπρεπε να τσεκαρω μονος μου για να χω ακομη μεγαλυτερη ακριβεια προβλεψης?

Σωστή η σκέψη σου. Πλην του δ. Ένας που έχει προσληφθεί, έχει αφαιρεθεί από οποιονδήποτε πίνακα υπάρχει με την ίδια ταυτότητα. Να δώσω ένα τραβηγμένο παράδειγμα:
Έστω ένας που έχει 3 πτυχία. ΠΕ02, ΠΕ60, ΠΕ70. Έχει και μεταπτυχιακό στην ειδική. Άρα έχει κάνει αίτηση στους 3 αυτούς κλάδους και στη γενική και στην ειδική. Και έχει προσληφθεί ως ΠΕ02 π.χ. στην ειδική. Αν δεν άλλαξε ταυτότητα, έχει αφαιρεθεί κι από τους 6 πίνακες: ΠΕ02 γενικής κι ειδικής, ΠΕ60 γενικής κι ειδικής, ΠΕ70 γενικής κι ειδικής.

Γενικά τα βήματα που κάνω είναι τα εξής:
1. Παίρνω τις προσλήψεις και ψάχνω στον πίνακα της ειδικότητας πρόσληψης του καθενός να βρω την ταυτότητα του.
2. Για τον κάθε προσληφθέντα, ψάχνω σε όλους τους άλλους πίνακες ειδικοτήτων (γενικής κι ειδικής) την ταυτότητα του.
3. Αφαιρώ όσους έχω βρει στο βήμα 2.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.