*

Αποστολέας Θέμα: Μέντορας  (Αναγνώστηκε 12350 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 02:21:22 μμ »
Και τι σημαίνει όρισαν;  εδώ νεοδιοριστοι και αναπληρωτές πρώτης φάσης δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμη σε κάποιες διευθύνσεις,  σε ποιους όρισαν άμα λείπουν οι ενδιαφερόμενοι;  εξάλλου στους αναπληρωτές β φάσης δε θα ξανά ορίσουν;
Καλά δε σημαίνει ότι όλα αυτά γίνονται άτυπα σε σχολεία χρόνια,  υπάρχουν σχολεία που γίνονται και σχολεία που κολυμπάς απλά.  Να δεχτώ ότι γίνεται στο pde να το δεχτώ ! 
Το θέμα είναι ότι μπορεί ο μέντορας που θα σου οριστεί να είναι πολύ πολύ λιγότερος σχετικός από εσένα.

καταρχάς μην αρπάζεσαι . η διατύπωσή μου ήταν τέτοια , διότι προφανώς έχω εικόνα από σχολεία που έκλεισαν το θέμα και άλλα που το βλέπουν ακόμα. μη γενικεύεις με βάση το προσωπικό σου παράδειγμα , υπάρχουν σχολεία που έχουν κλείσει με το προσωπικό ! άτυπα γίνεται , σου απάντησε καίρια η έσπερος. ήδη λες ότι "μπορεί να είναι λιγότερο σχετικός" , άσε να δείτε στο σύλλογο πώς θα πάει, τι θες να σου πουν εδώ; λες ότι τρέχει άριστα στο εξωτερικό, ίδιες συνθήκες; κι εδώ τρέχει χρόνια στα ιδιωτικά , για ρώτα να σου πουν (ούτε ένα δεν έχω ακούσει προσωπικά να είναι ικανοποιημένος). πάντα στήριξη -προφανώς όχι σε όλα τα σχολεία αλλά κατά περίπτωση σου γράψαμε , αν το ξαναδείς- υπήρχε και από προσωπική εκτίμηση και επιλογή σε επίπεδο προσωπικών σχέσεων (τέτοιο είναι το επάγγελμα , τα έχει αυτά). και καλή διάθεση έστω από έναν στο σύλλογο.
κατά τα λοιπά είναι παρακινδυνευμένο να γίνει από τώρα κουβέντα , αφού στην πράξη θα φανούν πολλά (ως συνήθως στο ΥΠΑΙΘ και τα τρία τελευταία χρόνια κατά κόρον), αφήστε να περάσει λίγο ο χρόνος , να τεθούν κι εδώ εμπειρίες να δούμε. το γράφεις παρακάτω κι εσύ , το έχουν-με πολλοί σχολιάσει ήδη από το σχέδιο νόμου ότι είναι μια μπαρούφα στην πράξη με άλλες στοχεύσεις. κάτι καλό μπορεί να γίνει, αλλά θα γινόταν και χωρίς τη διάταξη φρονώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:10 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 02:33:41 μμ »

Το θέμα είναι ότι μπορεί ο μέντορας που θα σου οριστεί να είναι πολύ πολύ λιγότερος σχετικός από εσένα.

Έτσι όπως λειτουργει η δημόσια διοίκηση στην Ελλάδα, γενικά ο υφιστάμενος είναι πιο καταρτισμένος και προσοντούχος από τον προϊστάμενο. Αυτό ισχύει σε πολλούς τομείς.

Στα της εκπαίδευσης πάντως, καλό είναι να μην υποτιμούμε και την πείρα καποιων παλαιών συναδέλφων. (δεν μιλώ ως παλιά, 10 χρόνια κλείνω φέτος, εννοω τους πολύ παλιούς). Οι περισότεροι δεν έχουν μεταπτυχιακά, συχνά εχουν χάσει επαφή με τα πολλά της επιστήμης και δουλεύουν κάπως με τυφλοσούρτες, όμως αν αγαπούν τη δουλειά τους, η εμπειρία που έχουν τους βοηθάει να κρίνουν: με τι ρυθμό να προχωρήσουν, ποιοι στόχοι είναι εφικτοί και ποιοι όχι, πώς να χειριστούν καταστάσεις. Εγώ έχω μάθει πολλά από τις παλιές φιλολόγους του σχολείου μου και σέβομαι πολύ την κρίση τους και θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλοί μέντορες κι ας μην εχουν μεταπτυχιακό, ΤΠΕ και proficiency.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 02:34:15 μμ »
Έσπερος συμφωνώ ακριβώς σε αυτά που λες.

Asta napane δεν αρπάζομαι,  δεν ξέρω πως σου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση,  μπορεί να είναι ο γραπτός λόγος.  Πάντως και εσύ που λες ότι σας σύλλογος το έχετε κλείσει και ορίσει το θέμα δε σημαίνει ότι παντού συμβαίνει αυτό,  οπότε μην κρίνεις με βάση μόνο τις περιπτώσεις που γνωρίζεις και εσύ. 

Τελικά μάλλον πολύ κακό για το τίποτα θα είναι και δε θα βγει κάτι θετικό....

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 02:37:26 μμ »
Έτσι όπως λειτουργει η δημόσια διοίκηση στην Ελλάδα, γενικά ο υφιστάμενος είναι πιο καταρτισμένος και προσοντούχος από τον προϊστάμενο. Αυτό ισχύει σε πολλούς τομείς.

Στα της εκπαίδευσης πάντως, καλό είναι να μην υποτιμούμε και την πείρα καποιων παλαιών συναδέλφων. (δεν μιλώ ως παλιά, 10 χρόνια κλείνω φέτος, εννοω τους πολύ παλιούς). Οι περισότεροι δεν έχουν μεταπτυχιακά, συχνά εχουν χάσει επαφή με τα πολλά της επιστήμης και δουλεύουν κάπως με τυφλοσούρτες, όμως αν αγαπούν τη δουλειά τους, η εμπειρία που έχουν τους βοηθάει να κρίνουν: με τι ρυθμό να προχωρήσουν, ποιοι στόχοι είναι εφικτοί και ποιοι όχι, πώς να χειριστούν καταστάσεις. Εγώ έχω μάθει πολλά από τις παλιές φιλολόγους του σχολείου μου και σέβομαι πολύ την κρίση τους και θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλοί μέντορες κι ας μην εχουν μεταπτυχιακό, ΤΠΕ και proficiency.

Δεν διαφωνώ σε όσα λες. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:44:10 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 04:55:53 μμ »
Πέρα από την συμβουλευτική του μέντορα η ουσία κρύβεται πάντα στην συναδελφικότητα. Τι σημαίνει αυτό; Σε σχολεία παλαιότερα όταν συνέβαινε να ερχόταν νέος συνάδελφος/ισσα συνήθιζα όταν ερχόταν η ώρα των κατανομών να τους λέω τα εξής "αυτό κι εκείνο το τμήμα είναι δύσκολα εξαιτίας κάποιον παιδιών που θέλουν ειδικό χειρισμό... αυτά τα τμήματα θα τα πάρω εγώ ως παλαιότερος που ξέρω να τους χειρίζομαι και εσείς θα πάρετε τα εύκολα τμήματα, για να έχετε μία ομαλή προσαρμογή στην είσοδο σας στην εκπαίδευση"... Αντιθέτως όπου πήγαινα εγώ ως καινούργιος οι παλιοί μου αφήνανε τα ποιο δύσκολα τμήματα. Ανθρωπιά και συναδελφισμός να υπάρχει αλλιώς ο θεσμός του μέντορα είναι μία πατάτα και μισή!!!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 10:15:08 μμ »
Συμφωνώ! Μου έχει τύχει και εμένα. Παλαιότερα, με το που είχα πατήσει το πόδι μου σε κάποιο  σχολείο, μου έδωσαν  τα χειρότερα τμήματα για πρότζεκτ και μετά είχαν και παράπονο ότι ακούγεται φασαρία στο μάθημα.
Τώρα, για το τι μπορεί να  προσφέρει ο μέντορας στον νέο εκπαιδευτικό, εξαρτάται από  παράγοντες όπως η εμπειρία, η γνώση,η υπευθυνότητα   και η  ενσυναίσθηση.
Αλλιώς, αν είναι να πάρει τη θέση κάποιος "καταφερτζής" που απλώς αποσκοπεί να ελιχθεί για να ανέβει  σε θέσεις ευθύνης, χωρίς να είναι σε θέση να βοηθήσει, καλύτερα να λείπει...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 10:45:23 μμ »
Μα προφανώς η θέσπιση στοχεύει σε καταφερτζηδες. Αν ήθελαν να υπάρχει συνέχεια και σοβαρότητα, οι μέντορες και οι συντονιστές και ο σύμβουλος σχολικής ζωής θα ήταν ένα είδος υποδιευθυντή με αυτές τις αρμοδιότητες, λίγο ωράριο εργασίας και φυσικά αρκετο χρόνο παραμονής στη θέση ώστε να έχει μια πορεία και συνέχεια όλο αυτό. Τώρα όλο αυτό είναι καθρεφτάκια και χάντρες, για να καλοπιάσει διαφορα φιλόδοξα άτομα, να τα κάνει να ελπίζουν σε μελλοντική «εξέλιξη».

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 06:14:40 μμ »
http://fresh-education.gr/%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%B9/
Ερώτηση βάσει του παραπάνω...
Αν υπάρχει ένας εκπαιδευτικός με πάνω από 10 χρόνια εμπειρίας και όλοι οι άλλοι με λιγότερα , μπορεί να αρνηθεί;
Σε ποια περίπτωση στο παραπάνω παράδειγμα θα μετρήσει η μοριοδοτηση;
Πάντα με την προϋπόθεση ότι δεν θέλει κανείς να γίνει μέντορας αλλά πρέπει...
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος logic101

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 07:20:49 μμ »
http://fresh-education.gr/%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CF%81%CE%B9/
Ερώτηση βάσει του παραπάνω...
Αν υπάρχει ένας εκπαιδευτικός με πάνω από 10 χρόνια εμπειρίας και όλοι οι άλλοι με λιγότερα , μπορεί να αρνηθεί;
Σε ποια περίπτωση στο παραπάνω παράδειγμα θα μετρήσει η μοριοδοτηση;
Πάντα με την προϋπόθεση ότι δεν θέλει κανείς να γίνει μέντορας αλλά πρέπει...
Από την στιγμή που δεν υπάρχουν υποψήφιοι ο διευθυντής ορίζει όποιον νομίζει

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 07:37:34 μμ »
Ρητορική ερώτηση.. είμαι 4 χρόνια διορισμένος και είχα και 16 χρόνια σε κεντρικό φροντιστήριο της πόλης μου.. είμαι ικανός και έμπειρος για θέση μέντορα;; ρητορικά ρωτάω..

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 07:51:35 μμ »
Ρητορική απάντηση
Τα 4 χρόνια στο δημόσιο σχολείο σου δίνουν αρκετές ικανότητες για μέντορας. Τα 16 στο φροντιστήριο καμία......

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 07:57:31 μμ »
Άρα εγώ δεν είμαι έμπειρος.. σιγά 20 χρόνια μόνο.. στα 40 βλέπουμε..

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 09:12:35 μμ »
Συνάδελφε με μόνον τέσσερα χρόνια προϋπηρεσία στο δημόσιο σχολειό όχι μόνο δεν πιάνεις την πολυπόθητη θέση του μέντορα που επιθυμείς, αλλά υποχρεούσαι βάσει νόμου να δεχθείς μέντορα να σε καθοδηγήσει και να σε αξιολογήσει.

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 09:52:48 μμ »
Καταπληκτικό.. θα του μάθω να λύνει και ασκήσεις πανελληνίων..!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.