*

Αποστολέας Θέμα: Μέντορας  (Αναγνώστηκε 12312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 12:07:47 μμ »
και να που γυρίζουμε σε αυτό που σου είπα προηγουμένως   ...για ποια παιδαγωγικά μιλάμε; την μαθητοπατερική παιδαγωγική; τον καθηγητή που έχουν 6 χρόνια σε ένα γυμνάσιο ΛΤ και πας εσύ νέος και είσαι η τρίχα στο ζυμάρι;

Δεν καταλαβαίνω που είναι το θέμα σου.
Θα μπει ο νεοδιόριστος σε όλες τις τάξεις , θα δει τους τρόπους διδασκαλίας του καθενός εκπαιδευτικού, και λογικά θα επιλέξει (αν πραγματικά το χρειάζεται) ως μέντορα αυτόν που δεν εφαρμόζει μαθητοπατερική παιδαγωγική.

Μέχρι να συμβεί όμως αυτό.....

Η απεργία συνεχίζεται κόντρα στην κατάπτυστη απόδοση "δικαιοσύνης" από δύο δικαστές-φερέφωνα της δικτατορικής πολιτικής της ακατανόμαστης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2022, 12:39:51 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:31 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 02:04:40 μμ »
Ο lemonpies μπορεί να 'χει ένα στυλ επιθετικό, αλλά λέει σπουδαία πράγματα κι αξίζει να διαβαστεί και να προβληματίσει. Το "άχρωμον κι άοσμον" πολλών συναδέλφων που πλασάρεται ως μετριοπάθεια και σοβαροφάνεια τελικά κρύβει μόνον κενότητα πνεύματος.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 02:07:08 μμ »
  δεν είναι ελάχιστα, αλλά αρκετά, στα άλλα διαπλέκονται με τις τοπικές κοινωνίες και μαθητοπατερίζουν..μην τα εξωραΐζουμε
Καλά εσύ βαφτίζεις μαθητοπατέρα όποιον δε βγάζει προσωπικά απωθημένα στα παιδιά της τάξης. Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 02:19:35 μμ »
Άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του αρνείται να γίνει μέντορας και μούσα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, μια θέση δηλ σφουγγοκωλάριου υπουργείου. Κ είναι ο ίδιος άνθρωπος που πρώτος βοηθάει τον κάθε νέο συνάδελφό του με οδηγίες και κατευθύνσεις σε όσα μπορεί.
Σε αίθουσα που διδάσκω δεν θα επέτρεπα παρακολούθηση για να με διαλέξουν. Πάμε να διορθώσουμε κάτι και σκεφτόμαστε χειρότερα σόου, εκτός και αν δεν εννοήθηκε έτσι. Ούτε αναπληρώνει κανείς ελλείψεις διδακτικής αν δεν το θέλει. Άλλο μαθαίνω για τη σχολική ζωή και άλλο πώς να κάνω το μάθημά μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2022, 02:25:40 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:31 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 02:28:07 μμ »
Άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του αρνείται να γίνει μέντορας και μούσα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, μια θέση δηλ σφουγγοκωλάριου. Κ είναι ο ίδιος άνθρωπος που πρώτος βοηθάει τον κάθε νέο συνάδελφό του με οδηγίες και κατευθύνσεις σε όσα μπορεί.
Σε αίθουσα που διδάσκω δεν θα επέτρεπα παρακολούθηση για να με διαλέξουν. Πάμε να διορθώσουμε κάτι και σκεφτόμαστε χειρότερα σόου

Συμφωνώ σε αυτό που λες.
Αν κάποιος δεν επιθυμεί να γίνει μέντορας νεοδιόριστων, απλά δεν θα επιτρέπει την είσοδο νεοδιόριστων στην τάξη του.

Σε κάθε περίπτωση η επιχειρηματολογία μου αφορά στο να υπάρχει ελευθερία τόσο από μεριάς νεοδιόριστου να διαλέξει αν θέλει κάποιον μέντορα ανάμεσα στους όποιους διαθέσιμους, όσο και από τον έμπειρο εκπαιδευτικό να αποδεχτεί να παίξει αυτόν τον συμβουλευτικό ρόλο (δωρεάν, ή με αμοιβή).

Η ελευθερία και η εμπιστοσύνη είναι έννοιες κλειδιά, τις οποίες η ψυχοπαθής δικτάτορας αδυνατεί να κατανοήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2022, 02:54:50 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 02:31:10 μμ »
Συμφωνώ σε όλα
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 02:54:31 μμ »
το θέμα της επιλογής έχει τονιστεί ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ φορές (εδώ και κυρίως αλλού...) και έχεις απόλυτο δίκιο. είναι βασικό στοιχείο αξιοκρατίας και η εκτίμηση είναι η βάση. όλο το πλαίσιο είναι λάθος . πρέπει να ακυρωθεί στην πράξη με έξυπνες αντιδράσεις και όχι ανακοινώσεις και απεργίες. τόσο απλά. δεν γράφω άλλα , δεν έχει νόημα.
δυστυχώς, ο κλάδος πρέπει να περιμένει τα αποτελέσματα των εκλογών, δεν έχει άλλες εναλλακτικές.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 02:57:27 μμ »
το θέμα της επιλογής έχει τονιστεί ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ φορές (εδώ και κυρίως αλλού...) και έχεις απόλυτο δίκιο. είναι βασικό στοιχείο αξιοκρατίας και η εκτίμηση είναι η βάση. όλο το πλαίσιο είναι λάθος . πρέπει να ακυρωθεί στην πράξη με έξυπνες αντιδράσεις και όχι ανακοινώσεις και απεργίες. τόσο απλά. δεν γράφω άλλα , δεν έχει νόημα.
δυστυχώς, ο κλάδος πρέπει να περιμένει τα αποτελέσματα των εκλογών, δεν έχει άλλες εναλλακτικές.

Φυσικά και έχει νόημα η απεργία.
Όσο υπάρχει απεργία, ο φέρελπις μέντορας-δικτατορίσκος δεν έχει καμία απολύτως εξουσία απέναντι στον νεοδιόριστο.
Μόλις τολμήσει να πλησιάσει ο μέντορας-δικτατορίσκος τον νεοδιόριστο, ο νεοδιόριστος απλά του τρίβει το χαρτί της απεργίας στην μούρη.
Που σημαίνει ότι ο δικτατορίσκος-μέντορας δεν νομιμοποιείται να συντάξει κάποιο κείμενο που να αφορά το νεοδιόριστο.

Η απεργία προστατεύει τους νεοδιόριστους από τους δικτατορίσκους-μέντορες, και κατοχυρώνει την ελευθερία των νεοδιόριστων στο να επιθυμούν ή όχι μέντορα. Και αν το επιθυμούν, κατοχυρώνει και την ελευθερία τους στο να επιλέγουν αυτόν που εμπιστεύονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2022, 03:08:46 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 03:07:10 μμ »
όσο έχει νόημα να γαυγίζουν σκυλιά (έχει τόσο όσο, δεν λέω)
αλλά συμμετοχή σε τέτοια οικονομική συγκυρία δεν θα έχει. το λέω , λοιπόν, εγώ όχι για να μην κηρύσσεται τυπικά αλλά για να είναι κράχτης (και αποτυχημένος) και στην ουσία να γίνονται πραματάκια πλαγίως... απλούστατο...

ΥΓ. πόσο θέλω να είσαι τρολλάρων εγκάθετος εντεταλμένος "γαϊδαράκος" ;) του μαρουσιού  και όχι γραφικός οργισμένος συνδικάλας , αχαχαχαχαχχαχαχαχαχ

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 03:14:54 μμ »
όσο έχει νόημα να γαυγίζουν σκυλιά (έχει τόσο όσο, δεν λέω)
αλλά συμμετοχή σε τέτοια οικονομική συγκυρία δεν θα έχει. το λέω , λοιπόν, εγώ όχι για να μην κηρύσσεται τυπικά αλλά για να είναι κράχτης (και αποτυχημένος) και στην ουσία να γίνονται πραματάκια πλαγίως... απλούστατο...

Καλύτερα τα όποια "πραγματάκια" να γίνονται πλαγίως και υπογείως από τους ελάχιστους υποστηρικτές της δικτάτορος, παρά μαζικά, υποχρεωτικά και από όλους μας κάτω από την απειλή που επισείει η MH κήρυξη της απεργίας.
Η απεργία είναι για τους πολλούς. Oι ελάχιστοι υποστηρικτές της δικτατορικής πολιτικής θα βολευτούν ούτως η άλλως σε πόστα και αξιώματα "καραβανάδων", όσο η δικτάτορας παραμένει στην εξουσία. Το μέλλον και η εξέλιξη των σημερινών "καραβανάδων" βέβαια δεν ξέρω ποια θα είναι, μάντης δεν είμαι. Αλλά ξέρω ότι "carma is a bitch". Ή, όπως το λέμε στα ελληνικά, "όλα εδώ πληρώνονται".

ΥΓ. πόσο θέλω να είσαι τρολλάρων εγκάθετος εντεταλμένος "γαϊδαράκος" ;) του μαρουσιού  και όχι γραφικός οργισμένος συνδικάλας , αχαχαχαχαχχαχαχαχαχ
Αυτό το τελευταίο αδυνατώ να το παρακολουθήσω. Mάλλον θα έχει να κάνει με περίοδο στην οποία δεν είχα ακόμα εγγράψει τον κωδικό μου στο Pde.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2022, 04:29:39 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 04:15:25 μμ »
Είναι δυνατόν σε εκπαιδευτική ιστοσελίδα να χρησιμοποιείται υβριστικό λεξιλόγιο από "σχολιαστές";

Θεωρείς το "φασίστας, ψυχοπαθής ακατανόμαστη δικτάτορας", το "φέρελπις μέντορας-δικτατορίσκος" ή το "διευθυντόσκυλο" υβριστικά;
Εγώ δεν τα θεωρώ υβριστικά, τα θεωρώ απλά αποτύπωση της πραγματικότητας και της γυμνής αλήθειας. Η αλήθεια, όσο και να πονάει, δεν είναι ποτέ υβριστική και προσβλητική.

Αν παρ' όλα αυτά είσαι "σεμνότυφος" και η γυμνή αλήθεια προσβάλει την αισθητική σου, πες μου ποιος ακριβώς χαρακτηρισμός σε ενοχλεί, και μπορεί στα επόμενα μηνύματα που θα γράψω να απαλύνω τον χαρακτηρισμό αυτό, χωρίς φυσικά να διαστρεβλώσω το νόημά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2022, 04:33:17 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 05:08:16 μμ »
@lemonpies δεν μ αρέσει ο φανατισμός με τον οποίο γράφεις, θεωρώ ότι αδικεί τις απόψεις σου. Η ανωτερότητα των εκπαιδευτικών (θα έπρεπε να) είναι το υψηλότερο επίπεδο στις αντιδράσεις, στις διεκδικήσεις, στην εν γενει συμπεριφορά, κι εγω πιστεύω στην ανωτερότητα των εκπαιδευτικών σε σχέση με τις λοιπές επαγγελματικές ομάδες, γι αυτό με λυπεί να βλέπω τέτοιες διατυπώσεις και τέτοιες απόψεις.

Σαφώς υπάρχουν εξουσιομανείς, κι η αλήθεια είναι ότι το να γίνεις στέλεχος εκπαίδευσης δεν έχει κανένα κίνητρο παρα μόνο την ικανοποίηση της εξουσιομανιας, και φυσικά η εκπαιδευτική νομοθεσία οδεύει προς τη δημιουργία μιας δεξαμενής τέτοιων στελεχών. Αν δεις όμως με μια πιο απροκατάληπτη οπτική, υπάρχουν άνθρωποι στον χώρο μας που είναι φιλόδοξοι χωρίς να είναι εξουσιομανείς. Είναι φιλόδοξοι άνθρωποι με πολλά προσόντα, που προηγουμένως είχαν εργαστεί σε άλλους χώρους (έρευνα, παν/μια, παραγωγή), έχουν μέσα τους τη λογική ότι αν κανεις κάτι παραπάνω, εξελίσσεσαι, και φαντάζονται αφελώς, ότι κάτι τέτοιο μπορεί να κάνουν και στην εκπαίδευση. Όχι για να ασκήσουν εξουσία, απλώς για να φτιάξουν βιογραφικό. Και η αλήθεια είναι ότι σε φυσιολογικά σχολεία, αυτοί οι θεσμοί μπορεί να εφαρμοστούν ανώδυνα. (Το δικό μου δεν είναι ένα απ αυτά, γιατί ο διευθυντής θα βάζει να ελέγχουμε ακριβώς τι κάνει ο καθένας με βάση τα παράπονα των γονέων, όχι γιατί είναι εξουσιομανής φασίστας, απλώς γιατί νομίζει ότι πρέπει να κρατάει ευχαριστημένο όποιον διαμαρτυρεται.) Ειδικά όταν ακούς για νέους που δεν ξέρουν πού παν τα τέσσερα στα σχολεία, να αναρωτιούνται γιατί το πλουσιο βιογραφικό τους δεν αρκεί για να λάβουν τέτοιες θέσεις, καταλαβαίνεις τι παίζει από πίσω: ολόκληρες γενιές μεγαλώσαμε με τη λογική να κυνηγάμε σπουδές, γλώσσες, επιμορφώσεις, γιατί θα διακριθούμε και θα αναγξβριστουμε απ αυτά. Και τρως μετά το στραπάτσο, ότι με τα προσόντα που αν είσαι τυχερός, εκλέγεσαι σε ΑΕΙ, με τα ίδια προσόντα σε στέλνουν σε ένα κατσικοχώρι αναπληρωτή να διδάσκεις σε αγροίκους. Ε δεν θέλει και πολύ να σου τη βιδώσει και να πιάνεσαι από οποιονδήποτε τίτλο θεωρείς ότι είναι μια μικρή αναγνώριση.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 05:30:57 μμ »
@lemonpies
Φυσικά και θεωρώ το λεξιλόγιο σου  απαράδεκτο για εκπαιδευτικό και εκπαιδευτική ιστοσελίδα. Δεν προσφέρει τίποτα στην παράθεση απόψεων και στον όποιο διάλογο γίνεται εδώ, αντιθέτως τον δυναμιτίζει και ισοπεδώνει τα πάντα.
Σεμνότυφος δεν είμαι, αλλά η δημοκρατία και δημόσιος διάλογος, προϋποθέτουν ήθος, ειλικρίνεια, σεβασμό, αλληλοκατανόηση κ.λπ. Αυτά όμως λείπουν από τα σχόλια σου και αντιθέτως υπάρχουν διαφόρων ειδών χαρακτηρισμοί, απαξιωτικοί  ως και υβριστικοί, ναι.
Πάντως το γενικότερο ύφος των σχολίων σου μου θυμίζει έναν άλλον που εκφραζόταν παρόμοια κατά την διάρκεια των lockdown! Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για απλή σύμπτωση ή για ταύτιση απόψεων.
 
* Στον σύλλογο έτσι εκφράζεσαι; Στην τάξη;
** Τα σχόλια σου πέραν της απαξίωσης βρίθουν και αντιφάσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2022, 05:47:13 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορας
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 06:16:55 μμ »
Ο lemonpies μπορεί να 'χει ένα στυλ επιθετικό, αλλά λέει σπουδαία πράγματα κι αξίζει να διαβαστεί και να προβληματίσει. Το "άχρωμον κι άοσμον" πολλών συναδέλφων που πλασάρεται ως μετριοπάθεια και σοβαροφάνεια τελικά κρύβει μόνον κενότητα πνεύματος.

@lemonpies δεν μ αρέσει ο φανατισμός με τον οποίο γράφεις, θεωρώ ότι αδικεί τις απόψεις σου. Η ανωτερότητα των εκπαιδευτικών (θα έπρεπε να) είναι το υψηλότερο επίπεδο στις αντιδράσεις, στις διεκδικήσεις, στην εν γενει συμπεριφορά, κι εγω πιστεύω στην ανωτερότητα των εκπαιδευτικών σε σχέση με τις λοιπές επαγγελματικές ομάδες, γι αυτό με λυπεί να βλέπω τέτοιες διατυπώσεις και τέτοιες απόψεις.

Σαφώς υπάρχουν εξουσιομανείς, κι η αλήθεια είναι ότι το να γίνεις στέλεχος εκπαίδευσης δεν έχει κανένα κίνητρο παρα μόνο την ικανοποίηση της εξουσιομανιας, και φυσικά η εκπαιδευτική νομοθεσία οδεύει προς τη δημιουργία μιας δεξαμενής τέτοιων στελεχών. Αν δεις όμως με μια πιο απροκατάληπτη οπτική, υπάρχουν άνθρωποι στον χώρο μας που είναι φιλόδοξοι χωρίς να είναι εξουσιομανείς. Είναι φιλόδοξοι άνθρωποι με πολλά προσόντα, που προηγουμένως είχαν εργαστεί σε άλλους χώρους (έρευνα, παν/μια, παραγωγή), έχουν μέσα τους τη λογική ότι αν κανεις κάτι παραπάνω, εξελίσσεσαι, και φαντάζονται αφελώς, ότι κάτι τέτοιο μπορεί να κάνουν και στην εκπαίδευση. Όχι για να ασκήσουν εξουσία, απλώς για να φτιάξουν βιογραφικό.

μερικές εκφράσεις ξεφεύγουν λίγο στο όριο του ποινικά κολάσιμου : το κομματοσκυλο-διεθυντόσκυλο , δικτατορίσκος, εμμονική, ιδεοληπτική κλινικά περίπτωση είναι υποφερτά, τα λοιπά ξεφεύγουν
πέρα από την οργή του καθενός είναι το ύφος σκόπιμο μερικές φορές. πάντως το υπαιθ το έχει τερματίσει.

Έσπερε, προφανώς δεν είναι ωραίο να γενικεύει κανείς και σίγουρα υπάρχει η κατηγορία που επισημαίνεις (και ακόμα πιο ιδεαλιστικές και ρομαντικές , λίγες αλλά υπαρκτές) , ειδικά στην περίπτωση των χαμηλών στελεχών , όπως είναι οι ΔΣΜ ! Τι πρόβλημα δεν είναι -κατ'εμέ- αυτό το επίπεδο αλλά το πιο πάνω των στελεχών (είδαμε όσοι καταλάβαμε τρελές μεθοδεύσεις με τους διευθυντές εκπαίδευσης και λίγο με το χαμό στην ΚΥ). Αυτό διαλύει και τους πιο κάτω όσο κι αν δεν γίνεται πάντα κατανοητό.Ο κλάδος είναι σε φοβερή καμπή, αν δε σωθεί από τις εκλογές. Και μιλά ένας εντελώς ακομμάτιστος... Μέγγενη (για όσους βλέπουν τα τελευταία 25-30 χρονάκια την κατάσταση). Υπάρχουν περιπτώσεις ναρκισσισμού, χειριστικών, εκμεταλλευτών, κομματικά πλαγίως κινουμένων στην εκπαίδευση ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Ας μπουν ειδικοί (ψυχ... δεν το ολοκληρώνω, βάλτε ό,τι θέτε) και άλλων κλάδων πλην εκπαιδευτικών -διοικητικών και θα δούμε πολλάααααααααα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.