*

Αποστολέας Θέμα: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες  (Αναγνώστηκε 3098 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 10:39:08 μμ »
Ο διευθυντής σου είναι βλάξ... από παιδαγωγικής απόψεως είναι άσχετος και άθλιος φυσικά.
και αν δεν είναι βλαξ είναι όρνιθα, πάντως για αυτή τη θέση δεν είναι
επί της ουσίας και με βάση κυρίως τα παραπάνω, είναι πολύ πιθανό να μη βγει άκρη
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:47 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 11:25:36 μμ »
Οι περισσότεροι που ξέρω εγώ, ειδικά παλιοί, θέλουν συνεχόμενο να φεύγουν νωρίς. Βέβαια, κι εγώ το προτιμώ. Άλλωστε στο σχολείο δεν κάθομαι για πολλά πράγματα που μπορούν να γίνουν στο σπίτι αφού ούτε γραφείο δε βρίσκω πολλές φορές.

Εμάς δεν μας αφήνει να φύγουμε ο διευθυντής πριν τις 12. Οπότε δεν έχει νόημα να σκοτώνεται κανεις για να φύγει. Ούτως ή άλλως μιλάμε για 3-4 άτομα με 18 ώρες. Οι υπόλοιποι με τις 20-21-23, δεν φεύγουν πριν την 5η ώρα έτσι κι αλλιώς, και πάντα προκύπτει κάτι κάθε εβδομάδα (συνεδρίαση, περίπατος, εκδήλωση, συμβούλιο τάξης…,) για να είναι εγγυημένο ότι τη μοναδικη μέρα που δεν εχεις 7η, πάλι σχεδον 2 θα φύγεις.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 11:52:47 μμ »
Σύμφωνα με το πρόγραμμα   τελειώνω στο 7ωρο, εκτός από μία ημέρα, αλλά δεν έχει σημασία τι γράφει. Κάθε ημέρα  αλλάζει, καθώς όλο και κάποιος λείπει με κορωνοϊό.  Δεν με απασχολεί να έχω μεγάλα κενά, να κάνω απασχόληση ή να κάνω μάθημα τελευταίες ώρες. Άλλοι τις αποφεύγουν επιμελώς.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 12:46:36 πμ »
Σύμφωνα με το πρόγραμμα   τελειώνω στο 7ωρο, εκτός από μία ημέρα, αλλά δεν έχει σημασία τι γράφει. Κάθε ημέρα  αλλάζει, καθώς όλο και κάποιος λείπει με κορωνοϊό.  Δεν με απασχολεί να έχω μεγάλα κενά, να κάνω απασχόληση ή να κάνω μάθημα τελευταίες ώρες. Άλλοι τις αποφεύγουν επιμελώς.

Ο δικός μας προγραμματιστής αποφεύγει να βάζει 7η ώρα ή κ 6η ακόμα σε πε2-3-4 εκτός αν έχουν 23 ώρες οπότε είναι αναπόφευκτο ή αν το ζητούν όπως εγω που δεν προλαβαίνω την 1η ώρα. Παλιά οι τελευταίες δεν μ άρεσαν γιατί τα παιδιά είναι κουρασμένα κι εγω πιο νέα είχα ανασφάλεια ότι θα κάνουν φασαρία. Τώρα το θέμα μου με την 7η είναι μόνο ότι την έχουμε κάνει μικρότερης διαρκείας (κατάλοιπο της εποχής με τα δυο 7ωρα την εβδομάδα, που τότε πραγματικά δεν είχε σχεδον κανείς μάθημα εξεταζόμενο με μεγάλη ύλη 7η ώρα). Τώρα δεν με νοιάζει. Για πρακτικούς λόγους διαχείρισης του σπιτιου με βολεύει μάλιστα να πάω πιο αργά είτε για να κάνω δουλειές στο σπίτι είτε για να διορθώσω το πρωί εκθέσεις κλπ. Babysitting σε κενά με ενοχλεί να κάνω αλλά ο διευθυντής αποφεύγει την σύμπτυξη ωραρίου και δυστυχώς μας επιβαρύνει. Όχι σε αίθουσα για να μην έχουμε πάτημα να αρνηθούμε. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο. Το χειρότερο μου είναι όμως το ότι τη 1 μόνο μέρα που δεν έχω 7η, έχουμε συνεδρίαση σχεδον κάθε εβδομάδα. Κατά τ άλλα όμως δεν θεωρώ ότι βγαίνουν οι υποχρεώσεις με το να μην είσαι πολλές ώρες σχολείο. Ένα διάστημα που είχαμε νταντά που δεν μπορούσε αργά μεσημέρι κ φεύγαμε τρέχοντας στη 1, με ζόριζε παρα πολύ. Γιατί είχα μόνο ένα κενό και μετά λίγη ώρα μετά το τελευταίο μου μάθημα για να ενημερωθώ γις το τι γίνεται στο σχολείο, να μιλήσω με γονείς, να βγάλω φωτοτυπίες, να εδώ τετράδια για να μην τα κουβαλάω σπίτι…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:47 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 08:30:05 πμ »
[...] Babysitting σε κενά με ενοχλεί να κάνω αλλά ο διευθυντής αποφεύγει την σύμπτυξη ωραρίου και δυστυχώς μας επιβαρύνει. Όχι σε αίθουσα για να μην έχουμε πάτημα να αρνηθούμε. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο. Το χειρότερο μου είναι όμως το ότι τη 1 μόνο μέρα που δεν έχω 7η, έχουμε συνεδρίαση σχεδον κάθε εβδομάδα. [...]

Η απασχόληση  συνηθίζεται σε πολλά σχολεία, ειδικά όταν έχουν εκπαιδευτικούς που δεν συμπληρώνουν πλήρες ωράριο, ώστε οι μαθητές να μη σχολούν νωρίτερα.
Προτιμώ σε αίθουσα, διότι έτσι τους επιβλέπω καλύτερα, κάνουμε διάφορες συζητήσεις, μπορώ να τους κάνω και μία παρουσίαση για ένα θέμα γενικού ενδιαφέροντος (πχ περιβαλλοντικό, κοινωνικό) και μετά να ακολουθήσει διάλογος κλπ. Το έξω σε εμάς αποκλείεται και για άλλους λόγους, καθώς συστεγαζόμαστε με λύκειο που κάνει διάλειμμα στην ίδια αυλή, άλλες ώρες και μπορεί να συμβούν παρατράγουδα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 10:08:41 πμ »
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι μπορείς να πιέσεις με έγγραφο αίτημα στον σύμβουλο/συντονιστή και κοινοποίηση στην Βθμια. Τα επιχειρήματά σου είναι ότι είναι εξουθενωτικό για εσένα και άρα θα πέσει η ποιότητα του μαθήματος, είναι αντιπαιδαγωγικό γιατί δεν θα έχεις λίγο χρόνο να μιλήσεις με τα παιδιά και να λύσεις απορίες σε ένα διάλλειμα και επίσης ότι σε περίπτωση άδειας/αργίας/εκδρομής θα χαθούν πάρα πολλές ώρες.

Ειδικά για το τελευταίο, έτσι και δεν βγάλεις άκρη τελικά και είσαι και μόνιμος, φρόντισε να εξαντλήσεις τις άδειές σου τις ημέρες εκείνες. Και εννοείται χάρες και εξτρά δουλειές για το σχολείο τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 10:17:47 πμ »
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι μπορείς να πιέσεις με έγγραφο αίτημα στον σύμβουλο/συντονιστή και κοινοποίηση στην Βθμια. Τα επιχειρήματά σου είναι ότι είναι εξουθενωτικό για εσένα και άρα θα πέσει η ποιότητα του μαθήματος, είναι αντιπαιδαγωγικό γιατί δεν θα έχεις λίγο χρόνο να μιλήσεις με τα παιδιά και να λύσεις απορίες σε ένα διάλλειμα και επίσης ότι σε περίπτωση άδειας/αργίας/εκδρομής θα χαθούν πάρα πολλές ώρες.[...]

Πρώτα φέρε το θέμα σε κάποια συνεδρίαση του Συλλόγου σου, ώστε ο διευθυντής να αναγκαστεί να πάρει θέση και να δοθεί μία λύση. Αν δεν βρεις άκρη, κάνεις το αίτημα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 11:45:32 πμ »
Η απασχόληση  συνηθίζεται σε πολλά σχολεία, ειδικά όταν έχουν εκπαιδευτικούς που δεν συμπληρώνουν πλήρες ωράριο, ώστε οι μαθητές να μη σχολούν νωρίτερα.
Προτιμώ σε αίθουσα, διότι έτσι τους επιβλέπω καλύτερα, κάνουμε διάφορες συζητήσεις, μπορώ να τους κάνω και μία παρουσίαση για ένα θέμα γενικού ενδιαφέροντος (πχ περιβαλλοντικό, κοινωνικό) και μετά να ακολουθήσει διάλογος κλπ. Το έξω σε εμάς αποκλείεται και για άλλους λόγους, καθώς συστεγαζόμαστε με λύκειο που κάνει διάλειμμα στην ίδια αυλή, άλλες ώρες και μπορεί να συμβούν παρατράγουδα.

Έχω καταλάβει ότι συνηθίζεται, εμάς όμως δεν μας αρέσει γιατί επιβάλλεται άσχημα πρώτον και δευτερον γιατί στο σχολείο υπάρχει γενικα νοοτροπία babysitting. Ας πούμε χτες που ήταν η μέρα αθλητισμού και μέρα 7ωρου, έγινε αγώνας για να καταλάβει ότι με ήλιο, 30 βαθμούς και υγρασία στο θεό από την άπνοια, δεν γινόταν να κρατάμε τα παιδιά να παίζουν έξω μέχρι τις 2 επειδή αυτή θα ήταν η ώρα σχολασματος. Και καταλήξαμε συμβιβαστικά στο 1.15, ενω τα παιδιά ήδη από τις 12.30 είχαν κουραστει, λογικό αφού συν τοις αλλοις είχαμε βγει καθ για πεζοπορία και μετά είχαμε αγώνες. Όταν λοιπόν σε αγανακτεί έτσι, δεν εχεις καμία διάθεση να βάλεις πλάτη στα κενά σου να προσεχεις παιδιά, που είναι δική του ευθύνη. Ας έβγαζε την υποδιευθύντρια στο κάτω κάτω.Εκείνη πληρώνεται παραοανω για να κάνει παραοανω πράγματα. Ο άλλος που έχει 23 ώρες κι έχει ένα κενό τη μέρα, δεν είναι δυνατόν να κάνει διδακτικό έργο και στο κενό του. Είναι ώρα γονέων, διόρθωσης, προετοιμασίας, εξωδιδακτικών εργασιων. Σε αίθουσα δεν μας ζητάει και τα παιδιά θέλουν μπάλα έτσι κι αλλιώς. Εγω προσωπικά όταν το ζητάει ή μπαινόβγαινε στο γραφείο ή κάθομαι έξω με γραφική δουλειά. Δεν θεωρώ ότι προσεχω παιδιά αλλά δεν θεωρώ κιόλας ότι είναι δουλειά μου. πουθενά δεν αναγράφεται ότι έχουμε τετοια ευθύνη οπότε έτσι κι αλλιώς αυτός θα την πληρώσει για ο,τι συμβεί. Σιγά μην κάτσω να ταλαιπωρούμαι. βγαίνω για να με βλέπει ότι βγήκα. άλλοι δεν βγαίνουν καν. Άλλοι βγαίνουν επιμελώς με καρέκλα και κοιτάνε τα παιδιά, κακώς κατ εμένα γιατί το νομιμοποιούν. Αυτά είναι πολύ βασικά γις τα δικαιώματα μας. Δεν ειναο δυνατόν να φοβόμαστε να σχολάσουν νωρίτερα παιδιά που κυκλοφορούν μόνα τους έξω. το σχολείο δεν είναι χώρος φύλαξης. είναι χώρος μαθήματος.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 12:16:12 μμ »
μας θέλουν για παιδοφύλαγμα. Θυμάμαι όταν ήμουν αναπληρωτής όταν ζήτησα άδεια να απουσιάσω 2 ημερες τι επικαλέστηκε ο διευθυντής του σχολείου: αν λείψεις τα παιδιά θα σχολάσουν πιο νωρίς και οι γονείς θα λένε ότι διαλύσαμε το σχολείο...

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 01:33:35 μμ »
Το σχολείο δεν είναι χώρος φύλαξης. Είναι χώρος μαθήματος.
Εύστοχο!

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 03:17:18 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους θα τις διαβάσω και θα επανέλθω. Να σας πω ότι είμαι σε 3 σχολεία ΕΠΑΛ, λύκειο και γυμνάσιο, υπεύθυνη τμήματος, με εφημερίες και γραμματειακή υποστήριξη.. το μόνο που ακούω είναι ότι όλοι πρέπει να βοηθάμε κι αν κουραστω απλά να μην κάνω μάθημα ίσα ίσα να κρατώ τα παιδιά στην τάξη..

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 01, 2022, 04:08:11 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους θα τις διαβάσω και θα επανέλθω. Να σας πω ότι είμαι σε 3 σχολεία ΕΠΑΛ, λύκειο και γυμνάσιο, υπεύθυνη τμήματος, με εφημερίες και γραμματειακή υποστήριξη.. το μόνο που ακούω είναι ότι όλοι πρέπει να βοηθάμε κι αν κουραστω απλά να μην κάνω μάθημα ίσα ίσα να κρατώ τα παιδιά στην τάξη..
Λογικά για να κάνεις εφημερίες, τα 2 σχολεία συστεγάζονται. Νομίζω ισχύει και στη δευτεροβάθμια ό,τι και στην πρωτοβάθμια για το θέμα αυτό. Φαντάζομαι πως δε βοηθάνε όλοι, είμαι σίγουρη δηλ. Όσο για το τελευταίο, τραγικό...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Συνεχόμενες διδακτικές ώρες
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 02, 2022, 10:47:08 πμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους θα τις διαβάσω και θα επανέλθω. Να σας πω ότι είμαι σε 3 σχολεία ΕΠΑΛ, λύκειο και γυμνάσιο, υπεύθυνη τμήματος, με εφημερίες και γραμματειακή υποστήριξη.. το μόνο που ακούω είναι ότι όλοι πρέπει να βοηθάμε κι αν κουραστω απλά να μην κάνω μάθημα ίσα ίσα να κρατώ τα παιδιά στην τάξη..
Είναι και αυτό μέρος της "αναβάθμισης" του σχολείου και της "ενδυνάμωσης" του ρόλου του εκπαιδευτικού!!!Έπρεπε να ήμουν εγώ στην θέση σου και να μου λέγανε αν κουραστω απλά να μην κάνω μάθημα ίσα ίσα να κρατώ τα παιδιά στην τάξη... Με τέτοιες νοοτροπίες άντε να δεις χαϊρι... "Καληνύχτα Κεμάλ... αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.