*

Αποστολέας Θέμα: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες  (Αναγνώστηκε 18215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SPINOZA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
  • sub specie aeternitatis
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 03:47:36 μμ »
Έτσι ορίζει η νομοθεσία. Ο ιδευθυντής επιλέγει.

Καλησπέρα!
Έχω οριστεί μέντορας σε μικρό Γυμνάσιο με 4 εκπαιδευτικούς υπό την καθοδήγησή μου. Έχω ορισμένες ερωτήσεις:
 Κατά τη δειγματική διδασκαλία μου, θα πρέπει να μοιράσω στους συναδέλφους/-ισσες κάποιο σχέδιο μαθήματος;
Όταν εγώ θα παρακολουθώ τις διδασκαλίες τους, θα πρέπει να συμπληρώνω κάποιο φύλλο παρατήρησης;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:15 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:11:12 μμ »
Mηπως να υποδυθεις οτι τα εκανες ολα αυτα;

Ασε τους ανθρωπους ησυχους. Ουτε εσυ εχεις ορεξη να σε δουν, ουτε αυτοι εσενα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:16:10 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω οριστεί μέντορας σε μικρό Γυμνάσιο με 4 εκπαιδευτικούς υπό την καθοδήγησή μου. Έχω ορισμένες ερωτήσεις:
 Κατά τη δειγματική διδασκαλία μου, θα πρέπει να μοιράσω στους συναδέλφους/-ισσες κάποιο σχέδιο μαθήματος;
Όταν εγώ θα παρακολουθώ τις διδασκαλίες τους, θα πρέπει να συμπληρώνω κάποιο φύλλο παρατήρησης;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση!

Καταρχήν κατά την δειγματική σου διδασκαλία, πρέπει να συμπληρώσουν φύλλα παρατήρησης οι μεντορευόμενοι, οι οποίοι να αναφέρουν αν με την θέλησή τους σε δέχονται για μέντορα, και αν θεωρούν ότι το μάθημα που έκανες ως δειγματική είναι πράγματι αξιόλογο.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:19:28 μμ »
Καταρχήν κατά την δειγματική σου διδασκαλία, πρέπει να συμπληρώσουν φύλλα παρατήρησης οι μεντορευόμενοι, οι οποίοι να αναφέρουν αν με την θέλησή τους σε δέχονται για μέντορα, και αν θεωρούν ότι το μάθημα που έκανες ως δειγματική είναι πράγματι αξιόλογο.
Σε ποιο ΦΕΚ αναφέρονται τα παραπάνω;
Μπορείτε να το παραθεσετε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:15 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:21:40 μμ »
Στο ΦΕΚ της καρδιας μας.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:29:31 μμ »
Σε ποιο ΦΕΚ αναφέρονται τα παραπάνω;
Μπορείτε να το παραθεσετε;

Δεν ξέρω...Θα αντιστρέψω το ερώτημα, και θα ρωτήσω...
Σε ποιο ΦΕΚ απαγορεύονται τα παραπάνω;

Νομίζω το δικαίωμα να γράφουμε στο πρακτικό του συλλόγου είναι δεδομένο, οπότε όλοι οι μεντορευόμενοι πρέπει να γράψουν στο πρακτικό για τον μέντορά τους, έτσι ώστε με την νέα κυβέρνηση ο μέντορας να αξιολογηθεί καταλλήλως για τον ρόλο που έπαιξε...

Πρέπει η συμπεριφορά των μεντόρων να καταγραφεί στα πρακτικά του συλλόγου διδασκόντων, έτσι ώστε, με την αλλαγή της κυβέρνησης, να υπάρχει πάτημα για να ξεκινήσουν οι διώξεις όσων στήριξαν με την στάση τους την μεντορική τρομοκρατία της ακατανόμαστης.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 09:57:23 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:33:06 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω οριστεί μέντορας σε μικρό Γυμνάσιο με 4 εκπαιδευτικούς υπό την καθοδήγησή μου. Έχω ορισμένες ερωτήσεις:
 Κατά τη δειγματική διδασκαλία μου, θα πρέπει να μοιράσω στους συναδέλφους/-ισσες κάποιο σχέδιο μαθήματος;
Όταν εγώ θα παρακολουθώ τις διδασκαλίες τους, θα πρέπει να συμπληρώνω κάποιο φύλλο παρατήρησης;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση!

Αν έχεις οριστεί ώς μέντορας, διαβάζεις τους νόμους. Δεν ρωτάς εδώ κι εκεί γιατί ο καθένας γράφει το μακρύ και το κοντό του.
Η βασική συμβουλή ουτως ή άλλως για έναν καινούργιο, ει΄ναι να μάθει πού θα διαβάζει την νομοθεσία και να εμπιστεύεται μόνο τα μάτια του. Αν έχει απορία επί της εφαρμογής των νόμων, όχι επί του τι λέει ο νόμος, τότε να ρωτάει κάποιον ποιο έμπειρο, αλλά καλύτερα να διασταυρώνει κιόλας.

Δεν αναφε΄ρεται τίποτα συγκεκριμένο για τις δειγματικές, όπως θα δεις στον νόμο. Μπορείς να ρωτήσεις τον σύμβουλό σου (η συνοτνιστή, ό,τι έχετε στην περιοχή σας), για συμβουλές,
Αλλιώς, κανεις ό,τ θεωρείς βοηθητικό.
ΜΠορείς να ρωτήσεις τους ίδιους τι θεωρούν βοηθητικό.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:34:35 μμ »
Πέρα από τις ερωτήσεις που έθεσε η συνάδελφος. Τι έχει κάνει καποιος μέχρι τώρα ως μέντορας; Δηλαδή τι πρακτικές έχει ακολουθήσει; (συνατήσεις, διδασκαλίες κλπ)
Φυσικά δεν υπάρχει καμία οδηγία γραμμένη όπως αυτή που αναφερεται για "συμπληρώσουν φύλλα παρατήρησης οι μεντορευόμενοι, οι οποίοι να αναφέρουν αν με την θέλησή τους σε δέχονται για μέντορα, και αν θεωρούν ότι το μάθημα που έκανες ως δειγματική είναι πράγματι αξιόλογο". Είναι καθαρά υποκειμενική άποψη.
Εδω τώρα μιλάμε για δυό τρια απλα πράγματα που πρέπει να κάνουμε για να τελειώνει η υπόθεση για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:34:50 μμ »
Δεν ξέρω...Θα αντιστρέψω το ερώτημα, και θα ρωτήσω...
Σε ποιο ΦΕΚ απαγορεύονται τα παραπάνω;

Νομίζω το δικαίωμα να γράφουμε στο πρακτικό του συλλόγου είναι δεδομένο, οπότε όλοι οι μεντορευόμενοι πρέπει να γράψουν στο πρακτικό για τον μέντορά τους, έτσι ώστε με την νέα κυβέρνηση ο μέντορας να αξιολογηθεί καταλλήλως για τον ρόλο που έπαιξε...

Πρέπει η τρομοκρατία των μεντόρων να γραφτεί στα πρακτικά του συλλόγου, έτσι ώστε να υπάρχει πάτημα για να ξεκινήσουν οι διώξεις όσων στήριξαν την τρομοκρατία της ακατανόμαστης.
Όταν χρησιμοποιείτε το ρήμα πρέπει σε μια διαδικασία εντός του δημοσίου σχολείου πρέπει να αναφέρεστε σε συγκεκριμένη νομοθεσία.
Αν δεν ξέρετε τη σημασία και την δυναμική των λέξεων καλύτερα να μην γράφετε πράγματα που δεν ισχύουν και δημιουργούν σύγχυση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:37:20 μμ »
@lemonpies, η συμπεριφορά των παλιών εξυπνακηδων βολεμένων που ποτέ δεν βοηθἀνε τους νέους, που τους φορτώνουν τα χειρότερα τμήματα, που τους βαζουν τρικλοποδιές, που τους θάβουν πίσω από την πλάτη τους για κάθε αστοχία, που τους αποπροσανατολίζουν με επαναστατικη γυμναστική εκ του ασφαλούς, που ακριβώς πρέπει να καταγραφεί; Είναι διαχρονικό φαινόμενο, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:40:43 μμ »
@lemonpies, η συμπεριφορά των παλιών εξυπνακηδων βολεμένων που ποτέ δεν βοηθἀνε τους νέους, που τους φορτώνουν τα χειρότερα τμήματα, που τους βαζουν τρικλοποδιές, που τους θάβουν πίσω από την πλάτη τους για κάθε αστοχία, που τους αποπροσανατολίζουν με επαναστατικη γυμναστική εκ του ασφαλούς, που ακριβώς πρέπει να καταγραφεί; Είναι διαχρονικό φαινόμενο, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου.

Εσύ αποπροσανατολίζεις, κάνοντας γυμναστική δούλων στους νεοδιόριστους.

Οι νεοδιόριστοι πρέπει να καταλάβουν ότι έχουν δικαιώματα, και ένα από αυτά είναι και το δικαίωμά τους να γράφουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ στο πρακτικό του συλλόγου διδασκόντων.

Καλώ λοιπόν όλους τους νεοδιόριστους να καταγράψουν στο πρακτικό του συλλόγου διδασκόντων αν επιθυμούν ή όχι συνεργασία με τον συγκεκριμένο μέντορα που ο διευθυντής επέβαλε, έτσι ώστε η άποψή τους να καταγραφεί και να χρησιμοποιηθεί εις βάρος του διευθυντή και του μέντορα, όταν επανέλθει η δημοκρατική νομιμότητα.

Για να ξεκαθαρίσει επιτέλους το τοπίο, και να μάθουμε ποιοί από εμάς θέλουν τους νεοδιόριστους άβουλα και άλαλα πιόνια ....
Και μόλις τους μάθουμε, θα τους κανονίσουμε δεόντως....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:50:39 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:49:56 μμ »
Ο μεντορας μας κανει αυτο που του οριζει η συνειδηση του.
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω…

Κανε και εσυ κατι καλο για τους συναδελφους σου. Και μην νιωθεις σημαντικη. Σαν τον νεοδιοριστο εισαι. Ιδια.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 04:59:49 μμ »
Καλύτερα να αφήσεις τους νεοδιόριστους να κρίνουν μόνοι τους, τι τους βοηθάει και τι όχι, τι τους αρέσει και τι όχι, και ποιος είναι καλοπροαίρετος ή ποιος τους χρησιμοποιεί σαν πιόνια για τα παιχνιδάκια του. Μυαλό έχουν, δεν είναι μωρά.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 11, 2023, 05:01:33 μμ »
Όταν χρησιμοποιείτε το ρήμα πρέπει σε μια διαδικασία εντός του δημοσίου σχολείου πρέπει να αναφέρεστε σε συγκεκριμένη νομοθεσία.

Ναι, αναφέρομαι στο σύνταγμα, το οποίο επιβάλει μια παιδεία που να διαπλάθει ελεύθερους δημοκρατικούς πολίτες, και όχι άλαλους δούλους.

Έχουν λοιπόν κάθε δικαίωμα οι νεοδιόριστοι να έχουν άποψη για τον μέντορά που τους επέβαλε ο διευθυντής τους, και αυτή τους η άποψη πρέπει να καταγραφεί στο πρακτικό του συλλόγου διδασκόντων, για περαιτέρω επεξεργασία και αξιολόγηση. Είναι χρέος των νεοδιόριστων να καταγράψουν ελεύθερα την άποψή τους στο πρακτικό, γιατί ο σεβασμός στην ελευθερία της γνώμης και η παρρησία έκφρασης γνώμης αποτελούν ένδειξη του πόσο και οι ίδιοι οι νεοδιόριστοι σέβονται και εφαρμόζουν το σύνταγμα στο οποίο ορκίστηκαν όταν ανέλαβαν υπηρεσία.

Αν λοιπόν κάποιος νεοδιόριστος δεν έχει το θάρρος να απεργήσει κατά του μέντορά του, ας καταγράψει τουλάχιστον την εναντίωσή του στο πρακτικό του συλλόγου διδασκόντων, έτσι ώστε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά, με την νέα κυβέρνηση, να ξηλώνουμε το πουλόβερ των αντιδημοκρατικών στελεχών που η ακατανόμαστη προσπάθησε να υφάνει στην εκπαίδευση.

Όσοι φαντασιώνονται τους νεοδιόριστους ως άλαλους δούλους και οσφυοκάμπτες, θα μας βρουν απέναντί τους.... Και η φαντασίωσή τους αυτή θα μετατραπεί σε εφιάλτης τους....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2023, 09:59:01 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.