*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση αυτοαξιολόγησης  (Αναγνώστηκε 30227 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 09:51:49 πμ »
Για να πάρει τις κατατοπιστικότατος δικές σου απαντήσεις που είναι πολύ βοηθητικές όταν κάποιος έχει ένα πρόβλημα.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα ο/η surreal. Δεν είναι νεοδιόριστος. Ρωτάει εδώ για να ενημερώσει κάποιον άλλον, προφανώς.
Οπότε το τίμιο είναι να ενημερώσει τον νεοδιόριστο (ο οποίος μάλλον δεν γνωρίζει για το pde) για την πηγή της πληροφορίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:07:37 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:04:56 »

Αποσυνδεδεμένος surreal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:08:38 πμ »
Ρε παιδιά για άλλον ρωτάω,χαλαρώστε λιγο

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:09:48 πμ »
Ρε παιδιά για άλλον ρωτάω,χαλαρώστε λιγο

To ξέρω συνάδελφε ότι ρωτάς για άλλον.
Η έσπερος όμως δεν θέλει να το καταλάβει, και αρχίζει το κήρυγμα ότι δεν νοιαζόμαστε για τα προβλήματα του άλλου κλπ.
Όπως προείπα λοιπόν, καλό θα ήταν να πεις στον άλλον να ρωτήσει από μόνος του εδώ στο pde. Γιατί όταν μεταφέρουμε πληροφορία, κάτι μπορεί να χαθεί στον δρόμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:12:18 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:17:23 πμ »
Ιδιαιτέρως λοιπόν να ενημερωθεί το άλλο άτομο ότι ο lemonpies τον θεωρεί εθελόδουλο σκουλήκι ανάξιο να είναι εκπαοδευτικος. Και να δοθούν τα στοιχεία του για να υποστεί τις κατάλληλες συνέπειες στα προγκρόμ που οργανώνονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:04:56 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:29:01 πμ »
αχαχαχαχα, εντωμεταξύ πέρα από το σχεδόν ποινικό της έντασης του λεμονάκια δεν γίνεται πιστευτός, διότι ήδη οι πρώτοι σύμβουλοι λένε περίπου ό,τι και η ζέττα η υφυπ : μην αγχώνεστε, θα σας περάσουμε όλους κι εμείς διαφωνούμε. αν ο λεμονάκιας πρότεινε (και βασικά εφάρμοζαν οι επόμενοι) πιο ήπιες τιμωρίες τύπου "όλες οι στελεχάρες πίσω στις τάξεις" για μια διετία , θα ήταν πιο πιστευτός και αυτός.
τίποτα δεν θα διαβαστεί στο τσίρκο που ζούμε... καλές αποφάσεις στους υπό αξιολόγηση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:39:23 πμ »
αχαχαχαχα, εντωμεταξύ πέρα από το σχεδόν ποινικό της έντασης του λεμονάκια δεν γίνεται πιστευτός, διότι ήδη οι πρώτοι σύμβουλοι λένε περίπου ό,τι και η ζέττα η υφυπ : μην αγχώνεστε, θα σας περάσουμε όλους κι εμείς διαφωνούμε. αν ο λεμονάκιας πρότεινε (και βασικά εφάρμοζαν οι επόμενοι) πιο ήπιες τιμωρίες τύπου "όλες οι στελεχάρες πίσω στις τάξεις" για μια διετία , θα ήταν πιο πιστευτός και αυτός.
τίποτα δεν θα διαβαστεί στο τσίρκο που ζούμε... καλές αποφάσεις στους υπό αξιολόγηση.

Όταν αρχίσουν να αξιολογούν οι διευθυντές να δούμε αν θα γελάμε όμως.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:47:10 πμ »
αχαχαχαχα, εντωμεταξύ πέρα από το σχεδόν ποινικό της έντασης του λεμονάκια δεν γίνεται πιστευτός, διότι ήδη οι πρώτοι σύμβουλοι λένε περίπου ό,τι και η ζέττα η υφυπ : μην αγχώνεστε, θα σας περάσουμε όλους κι εμείς διαφωνούμε. αν ο λεμονάκιας πρότεινε (και βασικά εφάρμοζαν οι επόμενοι) πιο ήπιες τιμωρίες τύπου "όλες οι στελεχάρες πίσω στις τάξεις" για μια διετία , θα ήταν πιο πιστευτός και αυτός.
τίποτα δεν θα διαβαστεί στο τσίρκο που ζούμε... καλές αποφάσεις στους υπό αξιολόγηση.
Οι πρώτοι σύμβουλοι - μπορεί να έτυχε. Για να δούμε τη συνέχεια. Δηλαδή  έχουν εντολές υπουργείου να τους περάσουνε όλους;

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:02:13 πμ »
αχαχαχαχα, εντωμεταξύ πέρα από το σχεδόν ποινικό της έντασης του λεμονάκια δεν γίνεται πιστευτός, διότι ήδη οι πρώτοι σύμβουλοι λένε περίπου ό,τι και η ζέττα η υφυπ : μην αγχώνεστε, θα σας περάσουμε όλους κι εμείς διαφωνούμε.

Εγώ όμως διαφωνώ με την ζέττα. Δεν πρέπει να περάσουν όλοι. Πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση. Αλλά σωστή αξιολόγηση.

Όποιος νεοδιόριστος αποδεχτεί την (θετική ή αρνητική, δεν έχει σημασία) κρίση του επιθεωρητή, είναι προφανές ότι διακατέχεται από ψυχολογικά σύνδρομα που δεν αρμόζουν σε εκπαιδευτικούς. Τέτοιοι εκπαιδευτικοί δεν πρέπει να μπουν στην εκπαίδευση γιατί αλλάζουν το DNA της και μεταφέρουν τον χαρακτήρα και την ψυχολογία τους στην νέα γενιά, κάτι καταστροφικό για την χώρα μας. Πρωταρχικός σκοπός της εκπαίδευσης είναι να δημιουργεί ελεύθερους δημοκρατικούς πολίτες, και ο επιθεωρητισμός είναι διαμετρικά αντίθετος προς αυτόν τον σκοπό.

Οπότε με την νέα κυβέρνηση, η μονιμοποίηση των επιθεωρούμενων θα θεωρηθεί ως μη γενόμενη, και το γεγονός ότι αποδέχτηκαν να τους επιθεωρήσουν και να τους απαξιολογήσουν κάποιοι αποδεδειγμένα χειρότεροί τους, θα μετρήσει ως κριτήριο αρνητικής αξιολόγησης.

Είναι προφανές ότι υπάρχει συμπαιγνία. Η ζέττα θέλει ψήφους, άρα δεν πιέζει. Οι επιθεωρητές είναι χειρότεροι από τους επιθεωρούμενους, και άρα δεν πιέζουν. Οι επιθεωρούμενοι θέλουν να μονιμοποιηθούν, οπότε αν τα καταφέρουν τίποτα άλλο δεν τους νοιάζει. Ο μόνος που την πληρώνει είναι ο ελληνικός λαός, του οποίου τα λεφτά για τα εικονικά αυτά πακέτα αξιολόγησης κάποιοι τα τσεπώνουν.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, δεν έχω κανένα σκοπό να με πιστέψει αυτή η δράκα συμπαιγνίας ή να της αρέσω. Την αλήθεια θέλω να πω, και όποιος έχει αυτιά ας ακούσει.


αν ο λεμονάκιας πρότεινε (και βασικά εφάρμοζαν οι επόμενοι) πιο ήπιες τιμωρίες τύπου "όλες οι στελεχάρες πίσω στις τάξεις" για μια διετία , θα ήταν πιο πιστευτός και αυτός.

Διαφωνώ με την ποινή που προτείνεις, γιατί ΔΕΝ φταίνε σε κάτι τα παιδάκια να υποστούν την αυταρχική ψυχολογία του επιθεωρητή.
Ως ευσυνείδητος εκπαιδευτικός, προτιμώ να αντιμετωπίσω εγώ τον αυταρχισμό και την διαστρεβλωμένη παιδαγωγική θεώρηση αυτών των ανάξιων ανθρώπων, παρά οι μαθητές μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:30:07 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:21:18 πμ »
Εγώ όμως διαφωνώ με την ζέττα. Δεν πρέπει να περάσουν όλοι. Πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση. Αλλά σωστή αξιολόγηση.
νατα μας νατα μας,θα βαλουμε ΕΣΕΝΑ γενικο δερβεναγα, θα αποφασιζεις ΕΣΥ για παντα, ΕΣΥ μονο κατεχεις τη γνωση,ΕΣΥ θα μας σωσεις,ΕΣΥ θα μας απολυσεις, Ave Caesar morituri te salutant

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:25:11 πμ »
νατα μας νατα μας,θα βαλουμε ΕΣΕΝΑ γενικο δερβεναγα, θα αποφασιζεις ΕΣΥ για παντα, ΕΣΥ μονο κατεχεις τη γνωση,ΕΣΥ θα μας σωσεις,ΕΣΥ θα μας απολυσεις, Ave Caesar morituri te salutant

Την γνώση την κατέχουν αυτοί που θα δώσουν εξετάσεις με τον παρακάτω τρόπο που περιγράφω. Σε πρώτη φάση, ίσως να βάζαμε ΠΙΛΟΤΙΚΑ ως αξιολογητές γνωστικού αντικειμένου όσους θα πρωτεύσουν στον επικείμενο ΑΣΕΠ. Και να δούμε πως θα προχωρήσει το πράγμα, και αν αξίζει να το γενικεύσουμε ή όχι.

Εγώ προσωπικά ευχαρίστως θα δεχόμουν ως παρατηρητή στην τάξη μου αυτόν που θα πρωτεύσει στον επικείμενο ΑΣΕΠ στο γνωστικό μου αντικείμενο. Και φυσικά θα αποδεχόμουν την κρίση του, όσον αφορά το γνωστικό κομμάτι του μαθήματός μου.
 
Εγώ φυσικά είμαι υπέρ μιας πραγματικής αξιολόγησης, αυστηρά και μόνο κάτω από ΟΛΕΣ τις παρακάτω προϋποθέσεις (μηδεμιάς εξαιρουμένης):
1) Πανελλήνιες εξετάσεις από τράπεζα θεμάτων απεριόριστου μεγέθους και με εξασφαλισμένη την αξιόπιστη τυχαιότητα στην επιλογή των κοινών για όλους θεμάτων, ώστε να φανεί ποιος εκπαιδευτικός είναι τελικά ο καλύτερος στο γνωστικό αντικείμενο. Και αυτός ας αξιολογεί μετά τους υπόλοιπους για το γνωστικό. Στις πανελλήνιες φυσικά θα πρέπει να υποχρεωθούν να γράψουν και καθηγητές πανεπιστημίου, αν θέλουν να γίνουν αξιολογητές γνωστικού (στοιχηματίζω ότι οι περισσότεροι καθηγητές πανεπιστημίου θα πατώσουν στις γραπτές εξετάσεις, γιατί η πλειοψηφία τους είναι βύσματα που έχουν ανέρθει στην έδρα τους έρποντας και γλύφοντας).

Για την παιδαγωγική πρακτική τώρα, τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα....

2) Κάμερα στους φερέλπιδες υποψήφιους αξιολογητές στα παιδαγωγικά με ταυτόχρονη κάλυψη του προσώπου και του ήχου των παιδιών, όταν αυτοί θα κάνουν δειγματικές διδασκαλίες σε ΤΥΧΑΙΑ σχολεία στα οποία θα τους καλούμε εμείς οι εκπαιδευτικοί για να διδάξουν και να μας δείξουν πόσο καλοί είναι στα παιδαγωγικά. Ώστε να φανεί ποιος πραγματικά είναι καλύτερος στο να επιβάλει παιδαγωγικό κλίμα στην τάξη, στην πράξη και όχι στην θεωρία. Στην συνέχεια ψηφοφορία από όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς, που βλέποντας τις κάμερες θα κρίνουμε αν ο φέρελπις αξιολογητής αξίζει πραγματικά τον τίτλο του. Και αυτός που θα κριθεί με αυτόν τον τρόπο από την ψήφο των εκπαιδευτικών ως ο καλύτερος παιδαγωγός, αυτός ας έχει μετά το δικαίωμα να αξιολογήσει τον καθένα από εμάς στα παιδαγωγικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:42:46 πμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:38:28 πμ »
Όταν αρχίσουν να αξιολογούν οι διευθυντές να δούμε αν θα γελάμε όμως.
Θα πέσει τρελό γέλιο αν τολμήσουν οι διευθυντές να μας αναφέρουν (αξιολογήσουν όπως κακώς το ονομάζεις) αρνητικά.
Θα φάνε οι διευθυντές τόσες αναφορές, που δεν θα ξέρουν από που τους ήρθαν.
Γιατί για κάθε παρανομία που κάνω εγώ, έχω διαπιστώσει ότι ο μέσος διευθυντής κάνει δέκα.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:47:53 πμ »
1) ίσως να βάζαμε ..... και αν αξίζει να το γενικεύσουμε ή όχι.
--------------------------------------
2) Κάμερα στους φερέλπιδες υποψήφιους αξιολογητές στα παιδαγωγικ.....
1) εσεις η νεα κυβερνηση που θα προκυψει δηλαδη με σενα ηγετη
2) να σε δω να προσπαθεις να βαλεις καμερα σε ταξη στο σχολειο μου, να δω που θα βρεθεις και εσυ και η καμερα σου (απο τους μαθητες)
Υ.Γ. αυτα που γραφεις ειναι τελειως αντιθετα απο αυτα που προτεινει η ΟΛΜΕ, θα την καταργησεις οταν γινετε κυβερνηση?

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:53:44 πμ »
Όταν αρχίσουν να αξιολογούν οι διευθυντές να δούμε αν θα γελάμε όμως.


το έχω πει ίσως και πρώτος, τι μου λες ;

Οι πρώτοι σύμβουλοι - μπορεί να έτυχε. Για να δούμε τη συνέχεια. Δηλαδή  έχουν εντολές υπουργείου να τους περάσουνε όλους;

μπορεί να είναι και γραμμή, αν και ρητά όχι  (δημόσια το είπε η ζέττα, δε νομίζω να τους πουν κάτι, δεν παίζουν με τις επιλογές όπως φάνηκε στις συνεντεύξεις, τους αφήνουν ελεύθερα, γιατί ξέρουν ότι δεν θα θέλουν ούτε οι ίδιοι να ζορίσουν τα πράγματα.  έπαιξαν στους δπε-δδε, κυρίως με το σκάνδαλο της προσωρινής διετίας) . αλλά ξαναλέω ότι οι σύμβουλοι θα είναι ήπιοι. το παιχνιδάκι θα είναι αλλού.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:56:13 πμ »

Διαφωνώ με την ποινή που προτείνεις, γιατί ΔΕΝ φταίνε σε κάτι τα παιδάκια να υποστούν την αυταρχική ψυχολογία του επιθεωρητή.
Ως ευσυνείδητος εκπαιδευτικός, προτιμώ να αντιμετωπίσω εγώ τον αυταρχισμό και την διαστρεβλωμένη παιδαγωγική θεώρηση αυτών των ανάξιων ανθρώπων, παρά οι μαθητές μου.

άσε ρε σωτήρα , ήρθε παλιά ο ιησούς χριστός και έχουν και γονείς να παραπονεθούν στον δπε/δδε της περιοχής !  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159784
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.