*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση αυτοαξιολόγησης  (Αναγνώστηκε 29648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 11:56:13 πμ »

Διαφωνώ με την ποινή που προτείνεις, γιατί ΔΕΝ φταίνε σε κάτι τα παιδάκια να υποστούν την αυταρχική ψυχολογία του επιθεωρητή.
Ως ευσυνείδητος εκπαιδευτικός, προτιμώ να αντιμετωπίσω εγώ τον αυταρχισμό και την διαστρεβλωμένη παιδαγωγική θεώρηση αυτών των ανάξιων ανθρώπων, παρά οι μαθητές μου.

άσε ρε σωτήρα , ήρθε παλιά ο ιησούς χριστός και έχουν και γονείς να παραπονεθούν στον δπε/δδε της περιοχής !  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 12:17:23 μμ »
1) εσεις η νεα κυβερνηση που θα προκυψει δηλαδη με σενα ηγετη
2) να σε δω να προσπαθεις να βαλεις καμερα σε ταξη στο σχολειο μου, να δω που θα βρεθεις και εσυ και η καμερα σου (απο τους μαθητες)

Δεν υπάρχει καμια περίπτωση να μπει κάμερα στην τάξη σου, γιατί προφανώς δεν επιθυμείς να καλέσεις υποψήφιο αξιολογητή παιδαγωγικών στην τάξη σου.

2) Κάμερα στους φερέλπιδες υποψήφιους αξιολογητές στα παιδαγωγικά με ταυτόχρονη κάλυψη του προσώπου και του ήχου των παιδιών, όταν αυτοί θα κάνουν δειγματικές διδασκαλίες σε ΤΥΧΑΙΑ σχολεία στα οποία θα τους καλούμε εμείς οι εκπαιδευτικοί για να διδάξουν και να μας δείξουν πόσο καλοί είναι στα παιδαγωγικά. Ώστε να φανεί ποιος πραγματικά είναι καλύτερος στο να επιβάλει παιδαγωγικό κλίμα στην τάξη, στην πράξη και όχι στην θεωρία. Στην συνέχεια ψηφοφορία από όλους εμάς τους εκπαιδευτικούς, που βλέποντας τις κάμερες θα κρίνουμε αν ο φέρελπις αξιολογητής αξίζει πραγματικά τον τίτλο του. Και αυτός που θα κριθεί με αυτόν τον τρόπο από την ψήφο των εκπαιδευτικών ως ο καλύτερος παιδαγωγός, αυτός ας έχει μετά το δικαίωμα να αξιολογήσει τον καθένα από εμάς στα παιδαγωγικά.

Εγώ όμως που επιθυμώ, θα καλέσω υποψήφιους αξιολογητές παιδαγωγικών για να κάνουν μάθημα με κάμερα στην τάξη μου (προστατεύοντας την εικόνα και τον ήχο των παιδιών), και μάλιστα θα τους καλέσω στο πιο δύσκολο τμήμα μου, για να δω (και να δουν και οι άλλοι συνάδελφοι) πόσα ματσαγγούρια χωράει ο σάκος του καθενός.....

Υ.Γ. αυτα που γραφεις ειναι τελειως αντιθετα απο αυτα που προτεινει η ΟΛΜΕ, θα την καταργησεις οταν γινετε κυβερνηση?
Δεν αναφέρομαι στην ΟΛΜΕ ούτε με ενδιαφέρει τι λένε οι ΟΛΜΕδες. Στην ΕΛΜΕ-σύλλογό μου αναφέρομαι, και εκεί θα προτείνω ότι έχω να προτείνω.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2023, 12:23:59 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 12:52:29 μμ »
Δεν αναφέρομαι στην ΟΛΜΕ ούτε με ενδιαφέρει τι λένε οι ΟΛΜΕδες. Στην ΕΛΜΕ-σύλλογό μου αναφέρομαι, και εκεί θα προτείνω ότι έχω να προτείνω.
μπα τωρα δεν σε ενδιαφερουν οι 96(!) ελμε της ολμε, αλλα μονο η δικη σου?
αυτο το ολμεδες κανει ρημα με το φιλελεδες

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 03:17:36 μμ »

το παιχνιδάκι θα είναι αλλού.
Που στους διευθυντές;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:07:16 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 05:43:11 μμ »
Που στους διευθυντές;

Δεν γνωριζω αν υπάρχει γενικα γραμμή να κοπεί κόσμος, το θεωρώ απίθανο δεδομένων των ελλείψεων στα σχολεία, να απολύσουν για να προσλάβουν άλλους;
Στο κλίμα αυταρχισμού, ελέγχου και τρομοκρατίας όμως κι εγω πιστεύω ότι ΑΝ αρχίσει και αξιολόγηση από διευθυντές, η κατάσταση θα είναι σοβαρή. Απ αυτό ναι, θα κακοπεράσουμε πολλοί. Και φοβάμαι ότι η αξιολόγηση από συμβούλους σε βάθος χρόνου θα είναι μη λειτουργική και μη εφικτή, αλλά από τους διευθυντές δεν θα είναι ανέφικτη, και μην μας μείνει μόνο αυτό το πακετάκι, εξάλλου διδασκαλία και ο διευθυντής παρακολουθεί…

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 09:05:52 μμ »
Δεν γνωριζω αν υπάρχει γενικα γραμμή να κοπεί κόσμος, το θεωρώ απίθανο δεδομένων των ελλείψεων στα σχολεία, να απολύσουν για να προσλάβουν άλλους;
Στο κλίμα αυταρχισμού, ελέγχου και τρομοκρατίας όμως κι εγω πιστεύω ότι ΑΝ αρχίσει και αξιολόγηση από διευθυντές, η κατάσταση θα είναι σοβαρή. Απ αυτό ναι, θα κακοπεράσουμε πολλοί. Και φοβάμαι ότι η αξιολόγηση από συμβούλους σε βάθος χρόνου θα είναι μη λειτουργική και μη εφικτή, αλλά από τους διευθυντές δεν θα είναι ανέφικτη, και μην μας μείνει μόνο αυτό το πακετάκι, εξάλλου διδασκαλία και ο διευθυντής παρακολουθεί…
Δεν υπάρχει θέμα απόλυσης. Και φυσικά δεν βασίζομαι στα λεγόμενα της Υπουργού. Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο από τον νόμο 4823. Σε περίπτωση βαθμολογίας σε μη ικανοποιητικό επίπεδο στέλνεσαι για σεμινάριο. Μάλιστα ουτε οι ίδιοι έχουν προβλεψει κάτι τέτοιο. Δηλαδή τι σοι σεμινάριο μπορεί να παρακολουθήσεις στο ΙΕΠ που θα σε βελτιώσει π.χ στο αντικειμενο; Και ποιός θα το κάνει; Εδώ είμαστε θα γελάσει και το παρδαλό αρκούδι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 09:42:07 μμ »
Δεν υπάρχει θέμα απόλυσης. Και φυσικά δεν βασίζομαι στα λεγόμενα της Υπουργού. Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο από τον νόμο 4823. Σε περίπτωση βαθμολογίας σε μη ικανοποιητικό επίπεδο στέλνεσαι για σεμινάριο. Μάλιστα ουτε οι ίδιοι έχουν προβλεψει κάτι τέτοιο. Δηλαδή τι σοι σεμινάριο μπορεί να παρακολουθήσεις στο ΙΕΠ που θα σε βελτιώσει π.χ στο αντικειμενο; Και ποιός θα το κάνει; Εδώ είμαστε θα γελάσει και το παρδαλό αρκούδι.

Ενταξει κ την άλλη φορά που ήθελαν να απολύσουν τρόπο βρήκαν κ δεν ήταν η αξιολόγηση ούτε καν πρόσχημα.

Αν έχουν εσπα κ για τα σεμινάρια κάποιοι θα τιμωρηθούν με υποχρεωτική βελτίωση, σαν να λέμε αναμόρφωση ας πούμε, δεν περιγράφεται με λόγια η γελοιότητα αυτή.

Αλλά κ τίποτα απ αυτά, το επικοινωνιακό πάρτι είναι γι αυτούς κέρδος.

Ώρες ώρες ειλικρινα θα θελα να τρέξει τελείως όλη αυτή η σαχλά κ μετά να γυρίσουμε με το κεφάλι ψηλά να πούμε στους γονείς, ορίστε αξιολογηθήκαμε, Είδατε διαφορα τώρα; Όχι προφανώς γιατί κανεις μας δεν είχε τετοια ανάγκη και κανεις μας δεν είναι το πραγματικό πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 09:54:42 μμ »
Ώρες ώρες ειλικρινα θα θελα να τρέξει τελείως όλη αυτή η σαχλά κ μετά να γυρίσουμε με το κεφάλι ψηλά να πούμε στους γονείς, ορίστε αξιολογηθήκαμε, Είδατε διαφορα τώρα; Όχι προφανώς γιατί κανεις μας δεν είχε τετοια ανάγκη και κανεις μας δεν είναι το πραγματικό πρόβλημα.

Άμα τρέξει αυτή η σάχλα της απαξιολόγησης, θα τρέξουν από τα μπατζάκια κάποιων επιτήδειων πολλά ευρωπουλάκια.

Εγώ αυτό δεν το ανέχομαι να γίνει σε καμιά περίπτωση, και ας έχω το οποιοδήποτε "επικοινωνιακό" τίμημα.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 12, 2023, 10:22:07 μμ »
https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/deuterobathmia-ekpaideuse/kya-9950-gd5-2023.html 

Παράθεση
Άρθρο 10

Έκθεση αυτοαξιολόγησης

1.Κάθε εκπαιδευτικός ή μέλος του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) ή του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) καταχωρίζει στην ειδική ψηφιακή εφαρμογή του άρθρου 81 του ν. 4823/2021 (Α' 136), το αργότερο μέχρι την οργανωμένη συνάντησή του με τον αξιολογητή για συζήτηση σχετικά με τη διδασκαλία ή το υποστηρικτικό έργο που καθίσταται αντικείμενο παρακολούθησης και αξιολόγησης, έκθεση αυτοαξιολόγησης, η οποία δύναται να παραπέμπει σε τεκμήρια που έχει καταχωρίσει στον ηλεκτρονικό φάκελό του που αφορούν στο παιδαγωγικό, διδακτικό ή υποστηρικτικό έργο του, προς τεκμηρίωση των απόψεων και ισχυρισμών του. Η έκθεση αυτοαξιολόγησης δύναται να επικαιροποιηθεί ή συμπληρωθεί με την έγγραφη έκθεση παρατηρήσεων του πέμπτου εδαφίου της παρ. 6 του άρθρου 11, την οποία συντάσσει για τον σκοπό αυτό ο αξιολογούμενος, ακόμη και αν δεν διαφωνεί με την αξιολογική κρίση του αξιολογητή.

2.Η έκθεση αυτοαξιολόγησης περιλαμβάνει τουλάχιστον: α) σύντομη περιγραφή μαθησιακού και κοινωνικοπολιτισμικού πλαισίου εντός του οποίου λαμβάνει χώρα το διδακτικό, παιδαγωγικό, συμβουλευτικό ή υποστηρικτικό έργο ή πρόγραμμα, β) στόχους που τέθηκαν, αντίστοιχες δράσεις που προγραμματίστηκαν και διδακτικά μέσα που προετοιμάστηκαν, καθώς και χρήση σύγχρονων τεχνικών και μεθοδολογιών, γ) ροή και σύνδεση διδακτικών, μαθησιακών και αξιολογικών δράσεων, δ) προσαρμογές που έγιναν κατά την υλοποίηση του προγραμματισμένου εκπαιδευτικού ή υποστηρικτικού έργου, ε) αποτίμηση και αντιπροτάσεις επί στόχων, δράσεων και μέσων, στ) εμπλοκή μαθητών στις μαθησιακές διαδικασίες, ζ) παιδαγωγικό κλίμα και διαχείριση τάξης, η) συνέπεια και εκτέλεση υπαλληλικών καθηκόντων, θ) συμμετοχή στην αυτοαξιολόγηση και στην εν γένει λειτουργία της σχολικής μονάδας, ι) συνεργασία με συναδέλφους, ια) επικοινωνία με γονείς ή κηδεμόνες και φορείς και ιβ) σχόλια ή αναστοχασμοί, εκτιμήσεις και προτάσεις.

3.Στην έκθεση αυτοαξιολόγησης δύνανται να έχουν πρόσβαση οι αξιολογητές των εκπαιδευτικών ή των μελών του Ε.Ε.Π. ή του Ε.Β.Π., η Ειδική Επιτροπή Αξιολόγησης του άρθρου 79 του ν. 4823/2021 και ο Επόπτης Ποιότητας της Εκπαίδευσης ή ο Περιφερειακός Επόπτης Ποιότητας της Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης ή της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης αντίστοιχα, στην περιοχή ευθύνης της οποίας υπάγεται η σχολική μονάδα ή η εκπαιδευτική ή υποστηρικτική υπηρεσία ή δομή, στην οποία υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί ή τα μέλη του Ε.Ε.Π. ή Ε.Β.Π..

 

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 23, 2023, 12:53:00 μμ »
Θέλω να ρωτήσω κάτι πρακτικό...

Τι πρέπει να γράψουμε στην έκθεση αυτοαξιολόγησης;Υπάρχει  κάποιο πρότυπο;
Έχετε κάποια ενημέρωση μέχρι πότε θα πρέπει να τα έχουμε συμπληρώσει;

Διαβάζω στο ΦΕΚ μέχρι τις 20/2 κι έχω πελαγώσει...

Δείτε στο παρακάτω site

https://blogs.sch.gr/dimtsalik/

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 01, 2023, 07:13:23 μμ »
Εγώ τι έκθεση αυτοαξιολόγησης να κάνω από τη στιγμή που όλη τη χρονιά πέρυσι ήμουν σε άδεια (κύησης, λοχείας) και φέτος είμαι σε ανατροφής; Με έχουν αντιστοιχίσει με αξιολογητή..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 03, 2023, 04:34:24 πμ »
Εγώ τι έκθεση αυτοαξιολόγησης να κάνω από τη στιγμή που όλη τη χρονιά πέρυσι ήμουν σε άδεια (κύησης, λοχείας) και φέτος είμαι σε ανατροφής; Με έχουν αντιστοιχίσει με αξιολογητή..
Εγώ απουσιάζω φέτος με αντίστοιχες άδειες. Προφανώς δεν μπορεί να γίνει αξιολόγηση, άρα δεν έχει νόημα κατά τη γνώμη μου η συμπλήρωση του φακέλου και ούτε θεωρώ ότι υποχρεούμαστε να το κάνουμε εφόσον απουσιάζουμε με άδεια.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 12:42:27 μμ »
Να ρωτήσω κάτι. τώρα είμαστε στο Α1 της αξιολόγησης δηλαδή αξιολόγηση από τη σύμβουλο, από Γενάρη διάβασα ότι το υπουργείο προωθεί την Α2 αξιολόγηση δηλαδή αξιολόγηση από το διευθυντή σχολικής μονάδας. Μπορεί προϊσταμένη νηπιαγωγείου που έχει υπογράψει η ίδια απεργία αποχή από την αξιολόγηση να αξιολογήσει συναδέρφισσά της, υφισταμένη  της νεοδιόριστη που έχει δεχθεί την αξιολόγηση;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση αυτοαξιολόγησης
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 02, 2023, 05:33:28 μμ »
Να ρωτήσω κάτι. τώρα είμαστε στο Α1 της αξιολόγησης δηλαδή αξιολόγηση από τη σύμβουλο, από Γενάρη διάβασα ότι το υπουργείο προωθεί την Α2 αξιολόγηση δηλαδή αξιολόγηση από το διευθυντή σχολικής μονάδας. Μπορεί προϊσταμένη νηπιαγωγείου που έχει υπογράψει η ίδια απεργία αποχή από την αξιολόγηση να αξιολογήσει συναδέρφισσά της, υφισταμένη  της νεοδιόριστη που έχει δεχθεί την αξιολόγηση;

Δεν έχω ιδέα! Αλλά άλλο ένα θεϊκό ερώτημα ξεπροβάλλει που δεν είχε μάλλον προβλεφθεί.

Ωστόσο δεν νομίζω ότι από Γενάρη θα είναι το Α2 έτοιμο και θα τρέξει. Απλά για να πιέσουν να γίνει το Α1 διατυμπανίζουν ότι ακολουθεί το Α2, διότι οι διαμαρτυρίες ότι κάποιοι αξιολογήθηκαν ήδη στο Α1 και εκκρεμεί η μονιμοποίηση λόγω ευθυνών ανωτέρω που δεν προχωράνε  τα υπόλοιπα πεδία είναι πολλές γιατί όλοι αυτοί κληθηκαν να ξανααξιολογηθούν.
Γιατι σου λέει ο άλλος πόσο καιρό θα αξιολογούμαι στο Α1 ως loop επειδη εσεις δεν έχετε έτοιμες τις άλλες διαδικασίες;
Για να ρίξουν τυράκι τωρα ότι θα προχωρήσει η διαδικασία σου λένε να έτοιμη η πλατφόρμα, ενω απέχουμε ακομη.
Δεν μπορεί λόγω ανεπάρκειας δικής του το υπουργειο να σε κραταει ομηρο της δοκιμαστικής περιόδου ενώ εσυ σε ότι ήταν έτοιμο από μέρους του συμμετείχες και αξιολογήθηκες.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.