*

Αποστολέας Θέμα: Απασχόληση μαθητών σε κενό  (Αναγνώστηκε 6685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απασχόληση μαθητών σε κενό
« στις: Μάρτιος 27, 2023, 03:02:22 μμ »
Καλησπέρα!
Σε γυμνάσιο που υπηρετεί φίλος  μου, ζητήθηκε σήμερα  σε αρκετούς συναδέλφους από τη διεύθυνση να μπουν την ώρα του κενού τους σε τάξεις για να απασχολήσουν τμήματα συναδέλφων που έλειπαν με άδεια. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Κι αν ναι, βάσει ποιάς νομοθεσίας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:47:41 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2023, 03:30:22 μμ »
Καλησπέρα!
Σε γυμνάσιο που υπηρετεί φίλος  μου, ζητήθηκε σήμερα  σε αρκετούς συναδέλφους από τη διεύθυνση να μπουν την ώρα του κενού τους σε τάξεις για να απασχολήσουν τμήματα συναδέλφων που έλειπαν με άδεια. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Κι αν ναι, βάσει ποιάς νομοθεσίας;

Αυτό είναι πολύ φλέγον θέμα και φαίνεται ότι έχει περάσει γραμμή να γίνεται συχνά.
Βάσει καθηκοντολογιου ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος σε περίπτωση κενού να τροποποιήσει το πρόγραμμα και να σχολάσουν τα παιδιά ή με μια ασαφη διατύπωση να καλυψει το κενό με διαθέσιμο εκπαιδευτικό. Η ΟΛΜΕ έχει σαφώς ξεκαθαρίσει ότι εργασία στην τάξη με μαθητες είναι διδακτικό έργο και επομένως δεν μπορεί να ανατεθεί χωρίς υπερωριακή αποζημίωση, οι διευθυντές κάνουν ότι δεν το έχουν δει, εθελόδουλοι και ευθυνόφοβοι συνάδελφοι επίσης το θεωρούν αναμενόμενο να τους ζητηθεί και το κάνουν χωρίς γκρίνια, κάπως έτσι παγιώθηκε.

Το έχω κι εγω απορία πάντως τι γίνεται σ αυτές τις περιπτώσεις γιατί δυστυχώς στον σύλλογό μας υπάρχει διχασμός, κάποιες θεωρούν ότι τα παιδιά δεν μπορούν να είναι έξω χωρίς επίβλεψη και δέχονται να το κάνουν και μάλιστα πολύ σχολαστικά, έτσι δεν καταφέραμε να μην του περάσει του διευθυντή (ο οποίος ωστόσο δεν έχει τολμήσει να ζητήσει να τα απασχολήσουμε μέσα στην ταξη).

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2023, 06:08:49 μμ »
Κι εγώ αναζητώ την σχετική νομοθεσία. Συμφωνώ με Έσπερος, έχει περάσει πλέον στα σχολεία, ειδικά όταν οι καθηγητές δεν φέρνουν αντίρρηση στην διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2023, 06:26:27 μμ »
Κι εγώ αναζητώ την σχετική νομοθεσία. Συμφωνώ με Έσπερος, έχει περάσει πλέον στα σχολεία, ειδικά όταν οι καθηγητές δεν φέρνουν αντίρρηση στην διεύθυνση.

Επειδή έχουμε ρωτήσει κ δικηγόρο της ΕΛΜΕ μας είπε ότι ουσιαστικά υπάρχει ασάφεια και κενό νόμου ως προς το τι πρέπει να κάνει το σχολείο, είναι σαφής η θέση τους ότι ο εκπαιδευτικός σ αυτήν την περίπτωση εργάζεται περισσότερο και καταστρατηγείται κ ο ρόλος του κενού για προετοιμασια, διόρθωση, ενημέρωση γονέων κλπ, όμως δεν υπάρχει κ διαδικασια να ανατεθεί αυτό ως υπερωρία… Οπότε εξαρτάται από τις συνθήκες κάθε σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:47:41 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2023, 07:26:36 μμ »
Σε εμάς κάνουν αναπλήρωση μόνο όσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2023, 07:38:33 μμ »
Σε εμάς κάνουν αναπλήρωση μόνο όσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο.

Αυτό είναι λογικό. Εμείς έχουμε ασυμπλήρωτο με αρκετές ώρες αλλά σκοπιά κάνουμε  όλοι ανεξαιρέτως.

Αποσυνδεδεμένος geronimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2023, 07:59:05 μμ »
Πάντως τα παιδιά δεν μπορούν να είναι χωρίς επιτήρηση. Πρέπει να υπάρχει μια συννενόηση και κατανόηση για το θέμα. Αν γενικά ο Διευθυντής δεν αρέσκεται σε αυταρχικές μεθόδους και νοιάζεται για τους συναδέλφους νομίζω τότε και οι συνάδελφοι θα δείξουν κατανόηση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2023, 09:12:12 μμ »
Πάντως τα παιδιά δεν μπορούν να είναι χωρίς επιτήρηση. Πρέπει να υπάρχει μια συννενόηση και κατανόηση για το θέμα. Αν γενικά ο Διευθυντής δεν αρέσκεται σε αυταρχικές μεθόδους και νοιάζεται για τους συναδέλφους νομίζω τότε και οι συνάδελφοι θα δείξουν κατανόηση.

Τα παιδιά γενικώς δεν μπορούν να βολοδέρνουν άνευ αντικείμενο στον χώρο του σχολείου, δεν είμαστε πάρκινγκ, ας αλλάζει το πρόγραμμα για να σχολάσουν, όσο είναι εφικτό (σ εμάς δεν είναι πάντα).

Αν κυκλοφορούν εδώ κι εκεί προφανώς δεν μπορούν να είναι χωρίς κάποιον να τα προσέχει. Αυτά λοιπόν καλό είναι να λύνονται σε πνεύμα ηρεμίας και κατανόησης. Υποθέτω ότι για να το συζητάμε εδώ κάποιοι, δεν υπάρχει τέτοιο πνεύμα.


Αποσυνδεδεμένος katpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2023, 09:19:39 μμ »
Όντως δεν υπάρχει τέτοιο πνεύμα. Τα παιδιά, αν και με αναμόρφωση προγράμματος θα μπορούσαν να σχολάσουν νωρίτερα, παραμένουν στο σχολείο μέχρι την έβδομη ώρα με κάλυψη των ενδιάμεσων κενών από διαθέσιμους καθηγητές. Γι αυτό αναρωτήθηκα για την νομοθεσία. Αν και , απ''οτι κατάλαβα, υπάρχει ασάφεια

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2023, 09:27:34 μμ »
Όντως δεν υπάρχει τέτοιο πνεύμα. Τα παιδιά, αν και με αναμόρφωση προγράμματος θα μπορούσαν να σχολάσουν νωρίτερα, παραμένουν στο σχολείο μέχρι την έβδομη ώρα με κάλυψη των ενδιάμεσων κενών από διαθέσιμους καθηγητές. Γι αυτό αναρωτήθηκα για την νομοθεσία. Αν και , απ''οτι κατάλαβα, υπάρχει ασάφεια

Ασάφεια υπάρχει και επειδή τα πιο μικρά μπορεί να έχουν και γονείς που δεν θέλουν να γυρνάνε μόνα. Σε λύκεια ίσως δεν ασχολούνται.

Εγω θεωρώ λογική λύση να μπαίνουν στον χώρο της βιβλιοθήκης που λίγο πολύ όλα τα σχολεία έχουν, να τους δίνεται και κάποιο επιτραπέζιο ή σκάκι, και κάποιος ή κάποιοι εκπαιδευτικοί να είναι στον χώρο απλώς για να μην γίνει κάτι. Έτσι ο εκπαιδευτικός εκείνη την ώρα θα μπορεί να προετοιμάσει κάτι ή να διορθώσει ή να μιλήσει με κάποιον άλλον χωρίς να είναι σαν να τους κάνει μάθημα, θεωρώ ότι αυτό είναι το πλησιέστερο στο να μην ακυρωθεί η έννοια του κενού.
Σ εμάς έχει παγιωθεί να παίζουν στην αυλή σε συνεργασία με τη γυμναστρια και όσοι έχουν κενό να βγαίνουν εναλλάξ να επιβλέπουν γενικα, πράγμα που θεωρώ πολύ μεγάλη ευθύνη πρώτον, αφού δεν εχεις εποπτεία του χώρου, και δευτερον επιβάρυνση αφού δεν μπορείς να κανεις άλλη δουλειά ταυτόχρονα, και φυσικά πολλαπλάσια έτσι η φασαρία της αυλής που ενοχλεί τις αίθουσες που κάνουν μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 27, 2023, 10:50:06 μμ »
Να μη μπαίνουν μόνα τους στη βιβλιοθήκη, διότι θα γίνεται μπάχαλο. Να την επισκέπτονται μόνο με επίβλεψη εκπαιδευτικού και ανάθεση κάποιας συγκεκριμένης δραστηριότητας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 27, 2023, 11:29:32 μμ »
Να μη μπαίνουν μόνα τους στη βιβλιοθήκη, διότι θα γίνεται μπάχαλο. Να την επισκέπτονται μόνο με επίβλεψη εκπαιδευτικού και ανάθεση κάποιας συγκεκριμένης δραστηριότητας.

Προφανώς όχι μόνα τους, με εκπαιδευτικό μαζί που απλώς θα παρίσταται ομως, δεν θα απασχολεί. Αλλιώς είναι εργασία σε ώρα κενού που σε εμποδίζει από τις κανονικές εργασίες που εχεις στο κενό σου.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 27, 2023, 11:47:35 μμ »
Ο εκπαιδευτικός έτσι και αλλιώς θα εργάζεται, αφού θα τα προσέχει. Δεν θα μπορεί εκείνη την ώρα και δεν πρέπει να κάνει κάτι άλλο. Και τα παιδιά, καλό είναι να έχουν ένα αντικείμενο πχ. επιτραπέζιο, δραστηριότητα, μελέτη κλπ. Με δύο λόγια η βιβλιοθήκη δεν προσφέρεται για σκέτη απασχόληση, παρά μόνο για βιωματικό μάθημα, όπως εργαστήριο δραστηριοτήτων, όμιλο, πρόγραμμα, etwinning, φιλαναγνωσία κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2023, 12:25:14 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 28, 2023, 07:57:20 πμ »
Ο εκπαιδευτικός έτσι και αλλιώς θα εργάζεται, αφού θα τα προσέχει. Δεν θα μπορεί εκείνη την ώρα και δεν πρέπει να κάνει κάτι άλλο. Και τα παιδιά, καλό είναι να έχουν ένα αντικείμενο πχ. επιτραπέζιο, δραστηριότητα, μελέτη κλπ. Με δύο λόγια η βιβλιοθήκη δεν προσφέρεται για σκέτη απασχόληση, παρά μόνο για βιωματικό μάθημα, όπως εργαστήριο δραστηριοτήτων, όμιλο, πρόγραμμα, etwinning, φιλαναγνωσία κλπ.

Μια χαρά μπορείς να είσαι στον χώρο και να κανεις κάτι άλλο. Απλώς είσαι εκεί μην κάνουν καμία ζημια. Τι μπορεί να πάθουν τα παιδιά μέσα στη βιβλιοθήκη ή σε μια αίθουσα τέλος πάντων που θα θέλουν και ειδικό φρουρό; Το πολύ πολύ να κάνουν φασαρία.

Οι εκπαιδευτικοί δεν μπορούν να βγάζουν το φίδι από την τρύπα για τη διοίκηση του σχολείου.
Αυτό που προτείνω εγω το θεωρώ την εσχάτη παραχώρηση. Όταν πηγαίνω στο σχολείο ξέρω ότι έχω μάθημα τις τάδε ώρες, τότε δέχομαι γονείς (που έρχονται οποτεδήποτε ούτως ή άλλως), τότε θέλω να διορθώσω, τότε να φωτοτυπήσω, να προετοιμάσω κάτι, να συζητήσω για κάποιον μαθητή κλπ. Δεν γίνεται να έχω 5 ώρες μάθημα και στο κενό μου να κάνω babysitting που δεν είναι ούτως ή άλλως η δουλειά του σχολείου.
Γενικα εγω δεν λέω όχι σε καμία δουλειά, αρκεί να έχει νόημα. Αυτό το θεωρώ και άνευ νοήματος και εκτός των αρμοδιοτήτων μου και όχι δικό μου πρόβλημα για να λύσω. Και να σου πω την αλήθεια κι όταν με βγάζει στην αυλή για επίβλεψη, επιτηδες κάθομαι με ένα βιβλίο για να καταλάβει ότι στο σχολείο έχουμε σοβαρότερες δουλειές από την παιδοφυλαξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 157
Σύνολο: 157

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.