*

Αποστολέας Θέμα: Βία κατά εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 14252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βία κατά εκπαιδευτικών
« στις: Οκτώβριος 10, 2007, 08:38:20 μμ »
διαβασα μερικα περιστατικα που αντιμετωπισαν στο παρελθον αλλα και προσφατα συναδελφοι στην Κυπρο και πραγματικα προβληματιστηκα για το  τι θα γινει αν ερθει κατα δω αυτη η μοδα..πως θα αντιδρασουμε...για ριξτε μια ματια σε καποια απο τα πολλα περιστατικα που συνεβησαν...



1)Την ημέρα που οι καθηγητές έκαναν στάση εργασίας για την παραβατικότητα στα σχολεία διάλεξαν μαθητές Λυκείου της Λεμεσού να δείξουν βίαιο πρόσωπό τους. Έδεσαν με κουρτίνα καθηγήτρια Αγγλικών, ηλικίας 50 χρόνων, και στη συνέχεια τής φόρεσαν στο κεφάλι κάλαθο αχρήστων. Το πρωτοφανές περιστατικό συνέβη χθες το πρωί, ημέρα κατά την οποία οι καθηγητές πραγματοποίησαν παγκύπρια μονόωρη στάση εργασίας διαμαρτυρόμενοι για τις επιθέσεις βίας που υφίστανται. Για την υπόθεση συνελήφθησαν δύο μαθητές και η Aστυνομία προβαίνει σ’ όλες τις απαραίτητες διαδικασίες για άμεση εκδίκαση της υπόθεσης.
Όλα άρχισαν λίγο μετά τις οκτώ, κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, όταν η καθηγήτρια μπήκε στην τάξη και είπε στους μαθητές ότι θα τους έκανε διαγώνισμα. Εκείνοι άρχισαν να αντιδρούν, ενώ κάποιοι από αυτούς έσχισαν τα θέματα του διαγωνίσματος μόλις τους δόθηκαν. Ακολούθησε λογομαχία μεταξύ μαθητών και καθηγήτριας, οπότε 16χρονος μαθητής άρπαξε κουρτίνα και την έριξε προς το μέρος της. Στη συνέχεια άρπαξε την εν λόγω κουρτίνα και την τύλιξε γύρω από το λαιμό της καθηγήτριας. Την ίδια ώρα άλλος μαθητής, 17 χρονών, της φόρεσε στο κεφάλι κάλαθο των αχρήστων, ενώ άλλοι μαθητές κινηματογραφούσαν τα διαδραματιζόμενα με κινητό τηλέφωνο.
Όταν το μαρτύριο της καθηγήτριας τέλειωσε, σοκαρισμένη μετέβη στο γραφείο του διευθυντή του σχολείου, όπου και κατήγγειλε το περιστατικό.

2)Απίστευτο περιστατικό βίας μαθητή της Α' Λυκείου κατά καθηγήτριας έλαβεν χώραν χθες στο Λύκειο Κύκκου Α', στη Λευκωσία. Το μένος του μαθητή είχε δέκτη την καθηγήτριά του, η οποία διεκομίσθη στο Τμήμα Πρώτων Βοηθειών του Γενικού Νοσοκομείου Λευκωσίας με πολλαπλούς μώλωπες. Σύμφωνα με πληροφορίες της "Σ", το περιστατικό άρχισε όταν ο μαθητής επαναλάμβανε κοροϊδευτικά τα λεγόμενα της καθηγήτριας των Εμπορικών και όταν αυτή του υπέδειξε να σταματήσει, την έβρισε χρησιμοποιώντας ανεπίτρεπτες εκφράσεις. Στη συνέχεια ούτε και η δεύτερη υπόδειξη της καθηγήτριας στάθηκε ικανή να συνεφέρει τον ατίθασο μαθητή, με αποτέλεσμα αυτός φανερά εκνευρισμένος να την ακινητοποιήσει σε γωνία της τάξης και να την κτυπά ακόμα και με πατερίτσες που πήρε από συμμαθητή του.
Η εκπαιδευτικός, αφού γλίτωσε από τη βάναυση συμπεριφορά του μαθητή της, διεκομίσθη στο νοσοκομείο με πολλαπλούς μώλωπες από τα χτυπήματα, όπου και τις παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες.


3)- Μαθήτρια της Γ' Λυκείου έβγαλε μια τούφα από τα μαλλιά του καθηγητή της.
- Σε νυχτερινό σχολείο, μια μαθήτρια επιτέθηκε σε καθηγήτρια.

4)- Ο διασυρμός καθηγήτριας και η κλοπή προσωπικών δεδομένων από το κινητό της τηλέφωνο

5)Μαθητές γρονθοκόπησαν καθηγητή, προκαλώντας του σωματική βλάβη

6) σε Γυμνάσιο της Λεμεσού όταν ένας γονέας απείλησε να σκοτώσει το διευθυντή του σχολείου επειδή έκανε παρατήρηση στο παιδί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:38 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 09:19:26 μμ »
Σε αυτές τις περιπτώσεις το πρόβλημα μάλλον το έχουν οι καθηγητές και όχι οι μαθητές αγαπητε Τηλέμαχε, αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν και τελικά καταλήγουν να φέρνουν τους πάντες σε δύσκολη θέση...από συναδέλφους, διευθυντές, προϊστάμενους γραφείων και να καταλήγει το θέμα στο υπουργείο.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος nautica19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 11:42:04 μμ »
Πάντως αν συνέβαινε σε μένα κατι τέτοιο μπορεί κ' να μην ήθελα να ξαναμπώ σε τάξη...είναι τραγικό κ' συνάμα τρομακτικό αυτό που περιγράφεις...

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 07:49:18 πμ »
Πάντως αν συνέβαινε σε μένα κατι τέτοιο μπορεί κ' να μην ήθελα να ξαναμπώ σε τάξη...είναι τραγικό κ' συνάμα τρομακτικό αυτό που περιγράφεις...

Μακάρι το ζήτημα να ήταν τόσο απλό, όπως το θέτεις  :-\

Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι κάτι πολύ πιο σύνθετο και περίπλοκο, που έχει να κάνει με όλη την κοινωνία και κυρίως με τους δεσμούς και την ηθική μέσα στην ίδια την οικογένεια. Καλό είναι να μην αποθεώνουμε και να μην δαιμονοποιούμε... Τέλος πάντων το όλο θέμα αποτελεί αντικείμενο ανάλυσης μεταπτυχιακού και δοκτορά μαζί! Πρέπει σε κάθε περίπτωση να το παρακολουθήσουμε και να δούμε πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε γιατί το να πας από το ένα άκρο στο άλλο δεν νομίζω ότι ωφελεί κανέναν μας.
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:38 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 08:13:32 πμ »
Σε αυτές τις περιπτώσεις το πρόβλημα μάλλον το έχουν οι καθηγητές και όχι οι μαθητές αγαπητε Τηλέμαχε, αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν

Πω πω, τι ασχετο σχολιο! :o Σιγουρα εχεις μηδενικη εμπειρια διδασκοντας βιαους μαθητες! Ελπιζω να μην τυχει ποτε να μπεις σε τετοια ταξη... (ή μηπως να μπεις, για να καταλαβεις πώς νιωθει καποιος που πεφτει θυμα βιας?)

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 09:25:15 πμ »
Σε αυτές τις περιπτώσεις το πρόβλημα μάλλον το έχουν οι καθηγητές και όχι οι μαθητές αγαπητε Τηλέμαχε, αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν και τελικά καταλήγουν να φέρνουν τους πάντες σε δύσκολη θέση...από συναδέλφους, διευθυντές, προϊστάμενους γραφείων και να καταλήγει το θέμα στο υπουργείο.

νομιζω οτι κανεις λαθος...στις παραπανω περιπτωσεις δεν νομιζω οτι προκαλεσαν σε κατι οι συναδελφοι..αλλα και σε κατι να προκαλεσουν αντε να υπαρξει μια αντιδραση .πχ μια λεκτικη αντιπαραθεση...οχι να φτασουμε στο σημειο να μας στελνουν και στο νοσοκομειο..εχει ξεφυγει η κατασταση νομιζω...

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 09:36:28 πμ »
Πάντως αν συνέβαινε σε μένα κατι τέτοιο μπορεί κ' να μην ήθελα να ξαναμπώ σε τάξη...είναι τραγικό κ' συνάμα τρομακτικό αυτό που περιγράφεις...

Μακάρι το ζήτημα να ήταν τόσο απλό, όπως το θέτεις  :-\

Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι κάτι πολύ πιο σύνθετο και περίπλοκο, που έχει να κάνει με όλη την κοινωνία και κυρίως με τους δεσμούς και την ηθική μέσα στην ίδια την οικογένεια. Καλό είναι να μην αποθεώνουμε και να μην δαιμονοποιούμε... Τέλος πάντων το όλο θέμα αποτελεί αντικείμενο ανάλυσης μεταπτυχιακού και δοκτορά μαζί! Πρέπει σε κάθε περίπτωση να το παρακολουθήσουμε και να δούμε πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε γιατί το να πας από το ένα άκρο στο άλλο δεν νομίζω ότι ωφελεί κανέναν μας.

Συμφωνώ μαζί σου ! Θέλει πολύ ανάλυση το θέμα , αλλά ας προσπαθήσουμε να το προσεγγίσουμε !

Σύγχρονοι παιδαγωγοί ισχυρίζονται οτι είναι αποτέλεσμα της δικής μας βίας (είμαστε παιδαγωγοί που την έχουν υποστεί και την αναπαραγάγουν) ! Οτι θα πάρει 2 γενιές και θα αλλάξει η κατάσταση (αν προσπαθήσουμε να εφαρμόσουμε τις σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους ) ! Νομίζω οτι είναι πιο πολύπλοκο το θέμα όμως !

Η βίαιη συμπεριφορά υπάρχει στον άνθρωπο , εν δυνάμει ! Οπως και η τάση του για κυριαρχία στο κοινωνικό σύνολο. Είναι στοιχεία επιβίωσης ! Με το να δίνουμε στο μικρό παιδί την εντύπωση οτι μπορεί να ειναι ελεύθερο να κάνει ΟΤΙ θέλει σε συνδιασμό με την εγωκεντρική φάση που περνάει σε αυτή την ηλικία, ενισχύουμε την βίαιη συμπεριφορά !
Ενα παιδί σε αυτή την ηλικία είναι περισσότερο κριτής των άλλων, παρά του εαυτού του ! Βλέπει τα πράγματα περισσότερο μέσα απο τα δικά του θέλω ! Δεν έχει τοσο αντικειμενική οπτική γωνία, όσο ένας μεγαλύτερος ! Η στάση των γονιών , να έχουν πλήρη εμπιστοσύνη στην κρίση των παιδιών τους και να τους δίνουν πλήρη ελευθερία, σε αυτή την ηλικία, νομίζω οτι ενισχύει την εγωκεντρικότητα του παιδιού !

Προφανώς η προσέγγιση του παιδιού απο τους μεγαλυτέρους δεν πρέπει να είναι βίαιη ! Πρέπει να προσπαθούμε να συζητάμε και να εξηγούμε ! Ομως ποσο μπορεί να το κάνει ένας καθηγητής γυμνασίου, εν ώρα μαθήματος ?
Νομίζω οτι πρέπει να είναι δουλειά γονιών και σχολικών ψυχολόγων !
Ολα τα παιδιά με παραβατική συμπεριφορά που έχω γνωρίσει, είχαν προβλήματα στην οικογένεια !! Είναι τυχαίο ?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 09:54:33 πμ »
Συναδελφοι και εγω το ιδιο πιστευω . Δε θελω να απαξιωνω τους γονεις γιατι καποιοι απο αυτους ενδιαφερονται πραγματικα για τα παιδια τους αλλα τους εχει φαει το κυνηγι της καθημερινοτητας . Δουλευουν απιστευτες ωρες για να παρουν στα παιδια τους το ακριβο κινητο, τον  υπερσυγχρονο υπολογιστη, τα αθλητικα των 300 ευρω αλλα δεν εχουν το χρονο για να προσφερουν στα παιδια τους ουτε μια ωρα ποιοτικης παρουσιας, να συζητησουν μαζι τους να τα ενισχυσουν, να τους περάσουν καποιες αξιες και γενικα να τους δωσουν μια σωστη αγωγή. Αυτα τα παιδια που μεγαλώνουν με τις αλλοδαπες κυριες ή στην καλυτερη των περιπτωσεων με γιαγιαδες που τους κανουν ολα τα χατηρια και βλεπουν την απουσια των γονιων εχουν μαθει να τραβουν τη προσοχη με καθε τροπο.
Αυτη η παραβατικη τους συμπεριφορα ειναι μια κραυγη . Φωναζουν δυνατα γιατι νιωθουν οτι δεν τους εχει ακουσει ποτε κανεις. Ειναι μια αντιδραση στο γεγονος οτι ποτε δεν πηραν την προσοχη και το ενδιαφερον απο τους γονεις τους οπως θα το ηθελαν. Δεν εχουν αναπτυξει συναισθηματικους δεσμους στην οικογενεια και κατ'επεκταση με τους δασκαλους τους. Τους απαξιωνουν ολους γιατι κανεις δεν τους εμαθε να πιστευουν σε καποιες αξιες.
Από που προερχονται αυτα τα παιδια? Ειναι τα παιδια που βλέπουν τον πατερα να χτυπαει τη μανα, Ειναι τα παιδια που απο τις πιο μικρες ηλικιας παιζουν με τις ωρες βιαια παιχνιδια στον υπολογιστη ,ειναι τα παιδια που ειναι μετις ωρες στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και κανεις δε τα ελεγχει τι βλεπουν και με ποιους συνομιλουν. Ειναι τα παιδια που βλεπουν τηλεοραση 5 ωρες την ημερα στο δωματιο τους (ανεξελεγκτα οσον αφορα τα προγραμματα) γιατι οι γονεις ερχονται "κουρασμενοι" απο τη δουλεια και προτιμουν και αυτοι να δουν τηλεοραση στο σαλόνι ή να εξαντλησουν την ενεργειά τους μαλώνοντας μπροστα στο παιδι. Τα παιδια φταινε? Απο ποια κοινωνια προερχονται αυτα τα παιδια? Απο ποιες οικογενειες? ΄Ποιοι δάσκαλοι τα διδαξαν? Μήπως πρεπει ολοι μας ως μεγαλυτεροι να αναρωτηθουμε γιατι τα παιδια μας μεγαλώνουν ετσι οπως μεγαλώνουν?

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 11:39:56 πμ »
Σε αυτές τις περιπτώσεις το πρόβλημα μάλλον το έχουν οι καθηγητές και όχι οι μαθητές αγαπητε Τηλέμαχε, αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν

Πω πω, τι ασχετο σχολιο! :o Σιγουρα εχεις μηδενικη εμπειρια διδασκοντας βιαους μαθητες! Ελπιζω να μην τυχει ποτε να μπεις σε τετοια ταξη... (ή μηπως να μπεις, για να καταλαβεις πώς νιωθει καποιος που πεφτει θυμα βιας?)
Ναι καλά λες; Πρέπει να φάω κι εγώ ένα χέρι ξύλο για να καταλάβω  >:(

Λοιπόν ας γίνω πιο συγκεκριμένη για να μην μαλλιοτραβηχτούμε  ;D

Καταρχήν εννοείται ότι συμφωνώ με k k και kellykou τα λέτε πολύ καλά! Δεν επικροτώ σε καμία περίπτωση την στάση των παραπάνω μαθητών ωστοσο μήπως θα έπρεπε να προσεγγίσουμε το θέμα από την μεριά των συγκεκριμένων καθηγητών; Δυστυχώς υπάρχουν καθηγήτες που παρόλο τα πτυχία τους και τα μάστερ τους δεν είναι άξιοι να σκούν αυτό το επάγγελμα! Ακούγεται σκληρό το ξέρω αλλά μην βιαστείτε να με κατακρίνετε. Όπως αναρωτήθηκε και ο/η φίλος/η παραπάνω όντως έχω μηδενική εμπειρία διδάσκοντας σε "βίαιους μαθητές"(=δεν μ'αρέσει αυτό :() αλλά έχω εμπειρία σαν μαθήτρια!
Στην Β' γυμνασίου είχαμε έναν καθηγητή που το επώνυμο του παρέπεμπε σε σεξουαλικό υπονοούμενο! Οπότε ξέρετε τι γέλια και σχόλια έπεφταν καθημερινά στην τάξη! Σαν να μην εφτανε αυτό όμως κάθε φορά μας υπενθύμιζε ότι ήταν ο τάδε (το επώνυμο του) και ότι κανονικά δεν έπρεπε να ήταν σε σχολείο αλλά στην ΝΑΣΑ να κάνει πειράματα κ.λπ.!!! Το έλεγε και το εννοούσε. Λοιπόν στον συγκεκριμένο δεν κάναμε τίποτα αλλά την πλήρωνε η γυναίκα του που επίσης μας έκανε κάποιο άλλο μάθημα (όχι και τόσο "σημαντικό") εκείνη την χρονιά! Ήταν ταν μεγαλούτσικη και πολύ αγαθή δεν μπορούσε με τίποτα να επιβληθεί  και ξέροντας εμείς ότι έχει έναν τόσο ψωνισμένο και ... άνδρα δεν θέλαμε και πολύ να την κάνουμε να φτάνει στο σημείο να κλαίει!!!! {Να σημειώσω για να μην παρεξηγηθώ: Δεν καυχιέμαι γι αυτά που έκανε η τάξη μου αλλά στην τότε τάξη μου μην φανταστείτε ότι είχα συμμαθητές τον Παλαιολώστα ή τον Πάσσαρη. Από την α' γυμνασίου μέχρι και την γ' λυκείου το τμήμα μου ήταν από τα καλύτερα!}. Ο διευθυντής ποτέ δεν μας είπε τίποτα, προφανώς όλοι περιμέναν να περάσει η χρονιά και να πάρουν απόσπαση. Μόνο ο άντρα της μας ζητούσε τα ρέστα...κανείς άλλος δεν μας μίλαγε γιατί ήξεραν ποιός είχε το πρόβλημα.
Επίσης ξέρω και καθηγητή ο οποίος δεν έμοιαζε με καθηγητή αλλά για ρακοσυλλέκτης. Δεν είχε το γνώθεις αυτόν. Είχε πρόβλημα....φυσικά δεν τον εμφάνισαν στο σχολείο αλλά τον είχαν στο γραφείο της διεύθυνσης μέχρι να του δώσουν τη σχετικά άδεια....είχε πρόβλημα (κατουριόταν πάνω του).Αλλά άμα του έλεγες πήγαινε να διδάξεις πολύ ευχαρίστως
Ελπίζω να σας κατατόπισα...έχω περιστάτικα και για την β' Λυκείου αλλά μπορεί να φανώ για κάποιους φαντασιόπληκτη, οπότε το αφήνω! Επίσης να σημειώσω ότι το σχολείο μου ήταν σε επαρχία και τίποτα δεν λειτουργούσε ανεξέλεγκτα...και ξαναλέω δεν είχα τον Πάσσαρη συμμαθητή  ;)
Καλής σας μέρα....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2007, 09:28:01 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 11:58:41 πμ »
! Δεν επικροτώ σε καμία περίπτωση την στάση των παραπάνω μαθητών ωστοσο μήπως θα έπρεπε να προσεγγίσουμε το θέμα από την μεριά των συγκεκριμένων καθηγητών; Δυστυχώς υπάρχουν καθηγήτες που παρόλο τα πτυχία τους και τα μάστερ τους δεν είναι άξιοι να σκούν αυτό το επάγγελμα!

Δεκτο αυτο που λες..οπως συμβαινει σε πολλα επαγγελματα, αρκετοι δεν ειναι αξιοι να διδασκουν..νομιζω οτι ειναι ασχετο ομως με τα περιστατικα βιας..επειδη καποιος δηλαδη δεν ειναι καλος στην δουλεια του πρεπει να τον σαπιζουν στο ξυλο;αν ηταν ετσι τα νοσοκομεια της ελλαδας καθε μερα θα ηταν γεματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2007, 12:01:14 μμ από thlemaxos355 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 12:06:25 μμ »
Αν αρχίσουμε να απαριθμούμε τα περιστατικά που βιώσαμε ως μαθητές στις σχολικές τάξεις με βίαιες συμπεριφορές μαθητών αλλά και καθηγητών δε θα έχουμε τελειωμό. Εμένα στα ιδιαίτερα,  μου διηγούνται κατά καιρούς τα παιδιά τι συμβαίνει στην τάξη και απορώ...
  Πάντως από τα σχολικά μου χρόνια (καθώς εμπειρία σε τάξη δημόσιου σχολείου ως καθηγήτρια δεν έχω) έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι για να γίνει κάτι τόσο ακραίο όπως ξυλοδαρμός καθηγητή από μαθητή, δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν: α) ο καθηγητής είναι είτε υπερβολικά ήρεμος, άβουλος και ανίκανος να επιβάλει την τάξη είτε αλαζόνας, επιθετικός και άδικος με τους μαθητές και β) το παιδί ή τα παιδιά έχουν πραγματικά σοβαρό και έντονο πρόβλημα αντικοινωνικής και παραβατικής συμπεριφοράς. Όμως, πιστεύω ότι κάθε πρόβλημα πρέπει να εξετάζεται εξατομικευμένα και σε συνεργασία με ειδικούς επιστήμονες. Δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι... σαφώς και τα παιδιά δεν γεννιούνται μικροί εγκληματίες αλλά γίνονται για διάφορους λόγους και αιτίες.

  Αυτό που νομίζω αξίζει να συζητηθεί είναι το εξής: σε περίπτωση που όντας εκπαιδευτικός παρατηρήσεις μια τέτοιου είδους συμπεριφορά από μαθητή σου, τι κάνεις αλήθεια? Και εδώ ας μας δώσουν τα φώτα τους οι συνάδελφοι που έχουν αντιμετωπίσει τέτοιου είδους προβλήματα!
  
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 12:14:59 μμ »
! Δεν επικροτώ σε καμία περίπτωση την στάση των παραπάνω μαθητών ωστοσο μήπως θα έπρεπε να προσεγγίσουμε το θέμα από την μεριά των συγκεκριμένων καθηγητών; Δυστυχώς υπάρχουν καθηγήτες που παρόλο τα πτυχία τους και τα μάστερ τους δεν είναι άξιοι να σκούν αυτό το επάγγελμα!

Δεκτο αυτο που λες..οπως συμβαινει σε πολλα επαγγελματα, αρκετοι δεν ειναι αξιοι να διδασκουν..νομιζω οτι ειναι ασχετο ομως με τα περιστατικα βιας..επειδη καποιος δηλαδη δεν ειναι καλος στην δουλεια του πρεπει να τον σαπιζουν στο ξυλο;

Ακριβώς, συμβαίνει σε πολλά επαγγέλματα!
Αν είναι άσχετο το μήνυμα μου με τα περιστατικά βίας όπως λες, τότε αγοήστε το! Αλλά νομίζω τα περιστατικά που παρέθεσες κάπως έτσι θα ξεκίνησαν ...θα είχαν προηγηθεί άλλα περιστατικά ώστε να φτάσουν στο σημείο να κατεβάσουν την κουρτίνα ....κ.λπ. :-\
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 03:09:38 μμ »

Δυστυχώς υπάρχουν καθηγήτες που παρόλο τα πτυχία τους και τα μάστερ τους δεν είναι άξιοι να σκούν αυτό το επάγγελμα!

Αυτό είναι σωστό ! ( σε όλα τα επαγγέλματα κάποιοι δεν είναι οι κατάλληλοι για την θέση )


Λοιπόν στον συγκεκριμένο δεν κάναμε τίποτα αλλά την πλήρωνε η γυναίκα του που επίσης μας έκανε κάποιο άλλο μάθημα (όχι και τόσο "σημαντικό") εκείνη την χρονιά! Ηλιακά ήταν μεγαλούτσικη και πολύ αγαθή δεν μπορούσε με τίποτα να επιβληθεί  και ξέροντας εμείς ότι έχει έναν τόσο ψωνισμένο και ... άνδρα δεν θέλαμε και πολύ να την κάνουμε να φτάνει στο σημείο να κλαίει!!!! {Να σημειώσω για να μην παρεξηγηθώ: Δεν καυχιέμαι γι αυτά που έκανε η τάξη μου αλλά στην τότε τάξη μου μην φανταστείτε ότι είχα συμμαθητές τον Παλαιολώστα ή τον Πάσσαρη. Από την α' γυμνασίου μέχρι και την γ' λυκείου το τμήμα μου ήταν από τα καλύτερα!}. Ο διευθυντής ποτέ δεν μας είπε τίποτα, προφανώς όλοι περιμέναν να περάσει η χρονιά και να πάρουν απόσπαση. Μόνο ο άντρα της μας ζητούσε τα ρέστα...κανείς άλλος δεν μας μίλαγε γιατί ήξεραν ποιός είχε το πρόβλημα.

Αυτά που λές δείχουν πόσο σκληροί είναι οι μαθητές ! Στον καθηγητή με τον οποιο είχατε πρόβλημα, δεν αντιδράσατε, αντίθετα στην γυναίκα του που απλά ήταν αγαθή, την φτάσατε σε σημείο να κλαίει !!
Δεν δείχνει ποσο σκληροί και εγωκεντρικοί είναι οι μαθητές ? (κάποιοι τουλάχιστον)
Τώρα δεν καταλαβαίνεις οτι δεν πρέπει να ''χτυπάμε'' τους αδύνατους ?
'Ημουν και εγώ μαθήτρια και θυμάμαι καθηγήτρια η οποία ήταν ''άψογη'' και όλα τα παιδιά την συμπαθούσαν, αλλά ........... επειδή μας έπαιρνε μόνο με το καλό και μας μιλούσε προκειμένου να μας συνετίσει , στο μάθημα της γινόταν ''χαμος'' . Μια συνεχόμενη βαβούρα ! Δεν ακουγόταν η καθηγήτρια !
Τι να το κάνω που την συμπαθούσανε ? Η γυναίκα έπαιρνε χάπια απο την ταραχή που της δημιουργούσαμε !
Εχω και άλλα παραδείγματα απο την σχολική μου περίοδο, που μου έμαθαν οτι τα παιδιά είναι ΣΚΛΗΡΑ !
Δεν αρκεί κάποιος καθηγητής να έχει γνώσεις, μεταδοτικότητα  και σωστή παιδαγωγική προσέγγιση ! Υπάρχουν τμήματα, που δεν αρκεί ! Σε αναγκάζουν να γίνεις αυστηρός !

Τα παιδιά όμως που φτάνουν σε σημείο να ασκούν βία σους καθηγητές (ευτυχώς στην Ελλάδα σπάνιο, αν και γίνονται)
είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία και δεν μπορούν (ουτε πρέπει) να το χειριστούν καθηγητές , αλλά ψυχολόγοι !!!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Βία κατά εκπαιδευτικών
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 05:02:03 μμ »
k k το γεγονός το ανέφερα όχι για να σχολιάσουμε αν ήταν σωστό ή λάθος αν οι συμμαθητές μου τότε έκαναν καλά ή όχι. Εξ υπακούεται ότι ήταν ότι χειρότερο αυτή η συμπεριφορά απέναντι στην καθηγήτρια απλά ήθελα να σημειώσω με το παράδειγμα μου ότι κάποιοι καθηγητές (δυστυχώς) θα υποστούν κάποιες ακραίες συμπεριφορές στην τάξη, είτε είναι αγαθοί, είτε σκληροί αρκεί να μην έχουν αυτό το κάτι που θα επιτρέψει τους μαθητές να φαίρονται χωρίς κανέναν σεβασμό απέναντί τους

Τώρα δεν καταλαβαίνεις οτι δεν πρέπει να ''χτυπάμε'' τους αδύνατους ?
Αυτή την ερώτηση την απευθύνεις σε εμένα;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161666
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.