*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 213997 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #462 στις: Μάρτιος 20, 2007, 09:40:44 πμ »
Θα παρακαλέσω για άλλη μια φορά να παραμένουμε στο θέμα, και να αποφεύγουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς και διαξιφισμούς, καθώς και να προσέχουμε τον τόνο με τον οποίο μιλάμε. Με ειρωνίες και κόντρες δεν γίνεται τίποτα επικοδομητικό.
Θερμή παράκληση. Το θέμα είναι το δικαστήριο ΠΕ19 - ΠΕ20 και όχι ποιός είναι ο καλύτερος εδώ μέσα. Το θέμα αφορά πολλούς, δεν είναι σε προσωπικό επίπεδο.
Αν θέλετε να συγκρίνεται τις γνώσεις, τις ικανότητες και τα πτυχία σας ατομικά, τότε μάλλον γράφετε σε λάθος thread.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:44:53 »

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #463 στις: Μάρτιος 20, 2007, 09:49:32 πμ »
Έχεις δίκιο Λένα. Πρέπει όλοι εμείς οι θιγόμενοι να αναλάβουμε πρωτοβουλίες και όχι να διαξιφιζόμαστε με άλλους συναδέλφους από τον ΣΤΕΜΠ. Γιατί με το μικρό μου γυναικείο μυαλό , δεν πιστεύω ότι όλοι όσοι έρχονται σε αντιπαράθεση με εμάς , δεν είναι από τον ΣΤΕΜΠ και έτσι απλά γράφουν...

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #464 στις: Μάρτιος 20, 2007, 09:50:45 πμ »
Το θέμα είναι τώρα τί γίνεται.......
Να αρχίσω να ψάχνω για δεύτερη δουλειά?????????

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #465 στις: Μάρτιος 20, 2007, 09:53:26 πμ »
Καλά , είσαι σοβαρός? Έτσι εύκολα θα καταθέσεις τα όπλα? Δεύτερη δουλειά βρες για να ενισχύσεις το εισόδημά σου. Όχι για την προσφυγή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:44:53 »

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #466 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:02:06 πμ »
Φυσικά και όχι συνάδελφε. Το είπα αστειευόμενος.
Κάτι άλλο που θα ήθελα να τονίσω είναι οτι το δικαστήριο πήρε  αναβολή για 11 Οκτωβρίου, όπου ενδεχομένως ο Οκτώβριος να είναι μήνας εκλογών. Δεν ξέρω αν παιχτούν και πολιτικά παιχνίδια από πίσω.....

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #467 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:12:36 πμ »
Ας μην το αφησουμε τελευταια στιγμη ελπιζοντας οτι θα γινουν εκλογες...οι διακοπες τους Πασχα και το καλοκαιρι ειναι μια νεκρη περιοδος για ολους και πρεπει να οργανωθουμε...αλιμονο μας αν το αφησουμε... οταν οι εξελιξεις τρεχουν πως μπορειτε και κοιμαστε ησυχοι...η αγνοια και η αδιαφορια μας θα μας σκοτώσει....τιποτα δεν πρεπει να το αφησουμε στη μοιρα...
ενημερωστε κοσμο γιατι απο οτι καταλαβα σχεδον κανεις δεν ξερει τι παιζει
δεν μπορει μια χουφτα ανθρωποι να απυλουν το μελλον μας και την αξιοπρεπεια μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #468 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:18:16 πμ »
Έχεις δίκιο Λένα. Πρέπει όλοι εμείς οι θιγόμενοι να αναλάβουμε πρωτοβουλίες και όχι να διαξιφιζόμαστε με άλλους συναδέλφους από τον ΣΤΕΜΠ. Γιατί με το μικρό μου γυναικείο μυαλό , δεν πιστεύω ότι όλοι όσοι έρχονται σε αντιπαράθεση με εμάς , δεν είναι από τον ΣΤΕΜΠ και έτσι απλά γράφουν...

Ακριβώς. Δεν έχουν όλα τα άτομα που θα μπορούσαν να ανήκουν στον ΣΤΕΜΠ τις ιδιες απόψεις. Εγώ προσωπικά ξέρω αρκετούς που διαφωνούν.
Γι'αυτό και επιβραβεύω την πρόταση του Τάσου ( http://www.pde.gr/index.php?topic=299.msg11531#msg11531) για ένωση όλων των πληροφορικών που νοιάζονται για το καλό του κλάδου της πληροφορικής και όχι για προσωπικό τους όφελος. Γιατί στο κάτω-κάτω αυτό που ενδιαφέρει γονείς και μαθητές είναι να διδάσκονται τα παιδιά σωστά αυτό που πρέπει και όχι το τι πτυχίο και πόσα master πληροφορικής έχει ο κάθε καθηγητής που τους διδάσκει.

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #469 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:21:10 πμ »
Αύριο δηλαδή θα έχουμε ενημέρωση για την ίδρυση του καινούριου συλλόγου? ???

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #470 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:29:10 πμ »
Αύριο δηλαδή θα έχουμε ενημέρωση για την ίδρυση του καινούριου συλλόγου? ???

Εκτός απροόπτου, αύριο το βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #471 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:45:53 πμ »
Εχω να μετάφερω κάτι. Μιλώντας με δικηγόρους (Αρείου Πάγου ο ένας) μου τόνισαν ότι είναι απίθανο το ΣΤΕ να αφήσει το ΠΔ να μην καταργηθεί!  Συγκεκριμένα όταν ένας εισηγητής στο ΣΤΕ  εισηγείται κάτι , τότε και οι υπόλοιποι δικαστικοί ακολουθούν την πρότασή του! Πρέπει για να είμαστε κατοχυρωμένοι , το ΥΠΕΠΘ να βγάλει νομοθετική ρύθμιση για να μην μείνουμε ξεκρέμαστοι όπως λέει και η Λένα.

ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ!

Αποσυνδεδεμένος Rwtachu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ρωτώντας πας στην πόλη ;)
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #472 στις: Μάρτιος 20, 2007, 11:16:48 πμ »
Έκανα και εγώ την έρευνά μου για το θέμα, και όλα τα άτομα που ρώτησα (συνδικαλισμένοι, δικηγόροι κτλ) μου είπαν το εξής..
Ακόμα και να ακυρωθεί το Π.Δ. δεν πρόκειται να διώξουν όσους έχουν διορίστει. Ο,τι ρύθμιση γίνει θα ισχύει από εδώ και στο εξής, όχι ανδρομικά, με τον ίδιο τρόπο που δεν διώχτηκαν οι φυσικομαθηματικοί που προσλήφθηκαν ως καθηγητές πληροφορικής.Ο όρος "δόκιμος" δε σημαίνει ότι δοκιμαζόμαστε αλλά ότι δεν έχουμε ακόμα οργανική.Σταματήστε την καταστροφολογία.Στο κάτω κάτω ο,τι και γινόταν δεν υπήρχε περίπτωση να πάμε χαμένοι, λόγω του αντικειμένου μας.
Ο σύλλογος είναι καλό να υπάρχει και ακόμα κιαν "το κεφάλι μας δεν είναι στο ντορβά" έχουμε χρέος να στηρίξουμε τα τμήματά μας και τα παιδιά που είναι ακόμα στους πίνακες.Αλλά με τον τρόπο που γράφετε μερικοί το μόνο που καταφέρνετε είναι να σπέρνετε πανικό και άγχος σε όλους μας.Οι σπασμωδικές κινήσεις δε βοηθούν κανένα.Χαλαρώστε και μεταφέρετε διασταυρωμένες πληροφορίες, όχι τι θα γίνει εαν... και εφόσον...
Όλα είναι στο μυαλό!

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #473 στις: Μάρτιος 20, 2007, 11:21:35 πμ »
Αγαπητή φίλη , καλωσόρισες! Το ξέρω ότι δεν πρέπει να καταστροφολογούμε , αλλά όταν έγινε η 1η προσφυγή , κανενός το αυτάκι δεν ίδρωσε. Τώρα που ο εισηγητής του ΣΤΕ προτείνει  ξεκάθαρα στην εισήγησή του , ότι πρέπει να ακυρωθεί , είναι μια εξέλιξη που κανείς δεν το περίμενε. Ο Στεμπ δεν έκανε την προσφυγή μόνο για να σταματήσουν να μπαίνουν Πληροφορικοί από τα 11 καινούρια τμήματα αλλά σε περίπτωση δικαίωσής τους , να ανακληθούν και οι διορισμοί και να επιστρέψουν οι άδειες θέσεις σε αυτούς!

Και εγώ έχω μιλήσει με δικηγόρους (και όχι δικηγόρους που κοιτάνε να στ' αρπάξουν) αλλά αυθεντίες στα διοικητικά θέματα. Και επίτηδες πήγα σε δύο για να έχω καλύτερη άποψη. Ο ένας δεν γνωρίζει τον άλλον παρεπιπτόντως οπότε η άποψη και των δύο συμπίπτει εκπληκτικά!

Τώρα εγώ προσωπικά το μόνο που κάνω είναι να παραθέτω την άποψή μου. Δεν σημαίνει ότι πρέπει κάποιος να την υιοθετήσει κιόλας... Αλλά τα πράγματα αγρίεψαν , είτε το θέλουμε , είτε όχι!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2007, 11:25:36 πμ από tsipouro »

Αποσυνδεδεμένος anakin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #474 στις: Μάρτιος 20, 2007, 12:02:21 μμ »
Ο όρος "δόκιμος" δε σημαίνει ότι δοκιμαζόμαστε αλλά ότι δεν έχουμε ακόμα οργανική.

Κάνεις λάθος, ο όρος δόκιμος σημαίνει ότι είσαι δόκιμος δημόσιος υπάλληλος. Μονιμοποιείσαι στα δυο χρόνια όταν ο διευθυντής σου σου κάνει την έκθεση μονιμοποίησης. Μέχρι τότε (δηλαδή μέχρι να κλείσεις τη διετία) δεν θεωρείσαι μόνιμος και θεωρητικά μπορεί να σε διώξουν, απλά πρακτικά αυτό συμβαίνει σπάνια

ΠΡΟΣ Lenazagor::
  Ελπίζω να μην αναφέρεσαι αποκλειστικά σε μένα, εγώ απλά απαντάω και έχω προσπαθήσει να μην προκαλώ, σε αντίθεση με άλλους

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #475 στις: Μάρτιος 20, 2007, 12:23:24 μμ »
Έκανα και εγώ την έρευνά μου για το θέμα, και όλα τα άτομα που ρώτησα (συνδικαλισμένοι, δικηγόροι κτλ) μου είπαν το εξής..
Ακόμα και να ακυρωθεί το Π.Δ. δεν πρόκειται να διώξουν όσους έχουν διορίστει. Ο,τι ρύθμιση γίνει θα ισχύει από εδώ και στο εξής, όχι ανδρομικά, με τον ίδιο τρόπο που δεν διώχτηκαν οι φυσικομαθηματικοί που προσλήφθηκαν ως καθηγητές πληροφορικής.Ο όρος "δόκιμος" δε σημαίνει ότι δοκιμαζόμαστε αλλά ότι δεν έχουμε ακόμα οργανική.Σταματήστε την καταστροφολογία.Στο κάτω κάτω ο,τι και γινόταν δεν υπήρχε περίπτωση να πάμε χαμένοι, λόγω του αντικειμένου μας.
Ο σύλλογος είναι καλό να υπάρχει και ακόμα κιαν "το κεφάλι μας δεν είναι στο ντορβά" έχουμε χρέος να στηρίξουμε τα τμήματά μας και τα παιδιά που είναι ακόμα στους πίνακες.Αλλά με τον τρόπο που γράφετε μερικοί το μόνο που καταφέρνετε είναι να σπέρνετε πανικό και άγχος σε όλους μας.Οι σπασμωδικές κινήσεις δε βοηθούν κανένα.Χαλαρώστε και μεταφέρετε διασταυρωμένες πληροφορίες, όχι τι θα γίνει εαν... και εφόσον...

Δεν νομίζω ότι αρέσει σε κανέναν η καταστροφολογία. Eδώ όμως δεν υπάρχει μόνο η προσφυγή για ακύρωση του ΠΔ 268/2004 αλλά έγινε  προσφυγή του ΣΤΕΜΠ και κατά του διαγωνισμού ΑΣΕΠ 2004, με ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα.Οπότε αυτόματα τίθεται και θέμα απόλυσης των ήδη διορισμένων.

ΠΡΟΣ Lenazagor::
  Ελπίζω να μην αναφέρεσαι αποκλειστικά σε μένα, εγώ απλά απαντάω και έχω προσπαθήσει να μην προκαλώ, σε αντίθεση με άλλους

Σαφώς και δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2007, 12:28:34 μμ από Lenazagor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161195
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 693
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.