*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 212466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #672 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:17:04 μμ »
Σχετικά με το θέμα μας « Δικαστήριο»

Για να ξεκαθαρίσουμε την ΜΠΟΥΓΑΔΑ  η  ιστορία αυτή κρατάει εδώ και και αρκετά χρόνια
(μάλλον δεν παρακολουθείτε τα δρώμενα στον χώρο της  εργασίας )
Ο πρόεδρος του συνδέσμου βιομηχάνων Β.Ελλάδος κύριος Μυλωνάς το είχε δηλώσει και στα κανάλια:
Σχετικά με τους πληροφορικάριους τους παίρνουμε πτυχιούχους τους εκπαιδεύουμε και όταν είναι να αποδώσουν πάνε στον δημόσιο τομέα.
Αυτό έχει πλέον τελειώσει γιατί ένας - ένας οι κλάδοι του δημοσίου έχουν γεμίσει ... μένουν κάποιες υπηρεσίες που δεν είναι και τόσο προνομιακές κάτι δημόσια ταμεία και αν θυμάμαι καλά κάτι υπηρεσίες του ΙΚΑ.
Το ΠΔ είναι μια απόφαση που έχει παρθεί για το καλό της Οικονομίας και τον Βιομηχάνων .

Το ΠΔ δεν μπορεί να αλλάξει ότι και να γίνει. οι ΝΟΜΟΙ είναι ΝΟΜΟΙ και σύμφωνα με το ΦΕΚ διακήρυξης
του κράτους οι νόμοι και τα διατάγματα έχουν ισχύς μετά την ψήφιση τους και ΟΧΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥΣ !!

Στην μοναδική περίπτωση που έχει αναδρομική ΙΣΧΥ είναι όταν  ο νόμος ή το ΠΔ έχει ευεργετική μορφή .

Για τον λόγo αυτό μην χάνετε τον χρόνο σας σε αετονύχιδες δικηγόρους  που σας μπαλαμουτιάζουνε ότι θα καταφέρουν να σας διορίσουν το μόνο που θα καταφέρουν είναι να τσιμπήσουν τα ζεστά ζεστά φραγκάκια από τους γονείς σας.   ξυπνήστε και ψάξατε για δουλειά όσο είναι νωρίς

Οι θέσεις έχουν κλειδώσει

ΥΣ
Σε οποίον και αν απευθύνθηκα σχετικά με το θέμα γέλασε με νόημα ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2007, 07:22:16 μμ από mik »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:14 »

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #673 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:27:49 μμ »
2ο Βλέπω να μιλάτε για Πληροφορική και Επικοινωνίες. Για ποίες επικοινωνίες μιλάτε. Τα επαγγελματικά σας δικαιώματα σας έχουν ως μηχανικούς λογισμικού και ασχοληθείτε με δίκτυα μόνο κάτω από την επίβλεψη των ειδικών. Τώρα θα μου πει κάποιος μα έχουμε στο πρόγραμμα σπουδών μας 5 μαθήματα. Άρα ή τα 5 μαθήματα σου δίνουν την δυνατότητα να είσαι κάτι που δεν είσαι ή όχι. Απλά μόνο με software έχει πείνα ενώ με επικοινωνίες όχι.

Τα 5 ή περισσότερα μαθήματα σου δίνουν "επάρκεια" σε ένα τομέα αλλά όχι σε ένα αχανές γνωστικό αντικείμενο (πχ. Πληροφορική). Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα, κάνε υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #674 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:30:53 μμ »
Εχουν αναφερθεί πολλές φορές παρακλήσεις για μη ειρωνικά /προσβλήτικά σχόλια. Δυστυχώς κάποιοι επιμένουν και συνεχίζουν στο ιδιο μοτίβο προσβάλλοντας άτομα και καταστάσεις, με μηνύματα γεμάτα ειρωνεία.

Άσε , heren , έχω φρικάρει με την "μειοψηφία" ορισμένων. Γιατί μειοψηφία είναι και εκεί ελπίζω να μείνει!

Προτιμώ να τηρούνται ίσες αποστάσεις από όλους (ανεξαρτήτως τι γνώμη εκφράζουν). Να μην κλείνουμε τα μάτια στις προσβολές και ειρωνεία εκείνων με τους οποίους συμφωνούμε.
Αν δεν μπορεί κάποιος από τους admin να είναι αμερόληπτος, τότε καλύτερα να μην είναι admin.
Νόμιζα ότι ο Dr_Michael θα είναι παράδειγμα προς μίμηση αλλά...

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #675 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:43:43 μμ »
Στον Ιδιωτικό τομέα  τα πράγματα δεν είναι όπως στην διαφήμιση του ΙΕΚ ΚΟΡΕΛΚΟ  με τις 2 γραμματείες και τα  δερμάτινα σαλόνια .

Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω.


.
(Eχω εταιρία πληροφορικής στην B.Ελλάδα και απασχολώ και 2 συναδέλφους σου για να δένουν και να λύνουν τα μηχανάκια στους πελάτες μας γιατί να κάνουν τίποτα άλλο δεν ξέρουν άντε να στήσουν και κανένα windows...)

Εδώ διαφωνώ. Ένας απόφοιτος Πληροφορικής που είναι καλός, δεν θα μείνει σε μια εταιρία να δένει μηχανήματα (τουλάχιστον όχι για πολύ).

Στην Ελλάδα νομίζουμε ότι όποιος έχει ένα πτυχίο (και μεταπτυχιακά) ότι είναι παντογνώστης. Ότι μπορεί να κάνει και ξέρει τα πάντα! ΟΧΙ! Ούτε ο πτυχιούχος του Μετσοβείου ξέρει τα πάντα, ούτε κανείς άλλος. Το πτυχίο θα έπρεπε να παρέχει "κάποιες" γνώσεις και την βάση-τρόπο να μπορεί κάποιος πτυχιούχος να προσαρμοστεί στις εξελίξεις.

Για αυτό τον λόγο και τα περισσότερα τμήματα Πληροφορικής που έχουν μια εξειδίκευση κακώς δημιουργήθηκαν. Έπρεπε να είναι τμήματα Πληροφορικής με κάποια κατεύθυνση αλλά όχι εξειδίκευση. Η εξειδίκευση είναι δυστυχώς ότι χειρότερο.


Συνεπώς, όλοι πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί στην παράθεση των "εμπειριών" μας.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:14 »

Αποσυνδεδεμένος vmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #676 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:51:13 μμ »
Έχεις δίκιο ανακαλώ, από εδώ και πέρα όποιος μαθητής θέλει να ασχοληθεί με την πληροφορική θα τον στέλνω στο ΤΕΙ Αυτοματισμού, αφού είναι το πλέον σχετικό
τμήμα.
   Και μια και το έφερε η κουβέντα, αφού ενδιαφέρεστε για τον κλάδο σας και δεν θέλετε απλά να χωθείτε στην εκπαίδευση γιατί δεν κάνετε και μια προσφυγή στον ΑΣΕΠ, να σας προσθέσει και εσάς στον κλάδο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕ για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες?


Μην τους βάζεις ιδέες γιατί είναι κοντά και αυτό το ενδεχόμενο.....
Θα ακούσουμε πάλι σχεδόν τα ίδια επιχειρήματα "ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει μια βάση δεδομένων, γιατί να μην διορίζεται σαν ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕ στο δημόσιο" και άλλα τέτοια...

Τα παραπάνω να τα αναλογιστούν όλοι οι απόφοιτοι-φοιτητές στα τμήματα Πληροφορικής. Η ανεργία που υπάρχει σε άλλους κλάδους (π.χ. Αυτοματισμό, οι περισσότεροι είναι άνεργοι) είναι πολύ πιθανό να στραφεί ΠΑΛΙ στην Πληροφορική...
Sniper_hellas: Τώρα και υπάλληλος του ΟΑΕΔ.Όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #677 στις: Μάρτιος 27, 2007, 07:58:35 μμ »
Μια ερώτηση θέλω μόνο να κάνω σε όλους αυτούς που μας κατηγορούν ως "άσχετους , ανίδεους, βολεψάκηδες δημοσίους υπαλλήλους" και γενικώς μας στολίζουν με  αυτούς αλλά και πολλούς άλλους "υπέροχους" χαρακτηρισμούς : Ο λόγος που θέλετε να μας πετάξετε απ έξω είναι το αγνό σας ενδιαφέρον... και η "λατρεία"...  για την εκπαίδευση?Όχι για να βολευτείτε....?
Πιστεύετε ότι για να διδάξει κάποιος word,excel ,access  άντε και  αλγόριθμους χρειάζεται να χει τελειώσει  κανα "M. I. T .";Αν ήταν έται το κράτος δεν θα έκρινε πριν μερικα χρόνια πως οι φιλολόγοι, θεολόγοι και διάφοροι άλλοι απίθανοι με 2 σεμινάρια θα μπορούσαν να διδάξουν...Εγω δεν το παίζω ούτε "καθηγητριάρα" ούτε τίποτα, έχω όμως γνωστούς οι οποίοι είναι όντως  γνώστες του αντικειμένου και φυσικά δεν καταδέχονται να ασχοληθούν με διορισμό στο "ταπεινο δημόσιο" και άλλα τέτοια μικροαστικά από τα οποία φυσικα δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω.Συνεπώς όσοι είμαστε αυτή τη στιγμή εδώ μέσα και συζητάμε το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουμε  όλοι τους ίδιους λόγους...γι αυτο και μερικοί μερικοί τους οποίους η αγωγή μου δεν μου επιτρέπει να κατονομάσω ας ηρεμήσουν λίγο..

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #678 στις: Μάρτιος 27, 2007, 08:14:06 μμ »
Προτιμώ να τηρούνται ίσες αποστάσεις από όλους (ανεξαρτήτως τι γνώμη εκφράζουν). Να μην κλείνουμε τα μάτια στις προσβολές και ειρωνεία εκείνων με τους οποίους συμφωνούμε.
Αν δεν μπορεί κάποιος από τους admin να είναι αμερόληπτος, τότε καλύτερα να μην είναι admin.
Νόμιζα ότι ο Dr_Michael θα είναι παράδειγμα προς μίμηση αλλά...

Φρόντισε να ανακαλέσεις γιατί είσαι λάθος. Όλα τα μηνύματα που παραβαίνουν τους όρους χρήσης, διαγράφονται.

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #679 στις: Μάρτιος 27, 2007, 08:41:16 μμ »
Εχουν αναφερθεί πολλές φορές παρακλήσεις για μη ειρωνικά /προσβλήτικά σχόλια. Δυστυχώς κάποιοι επιμένουν και συνεχίζουν στο ιδιο μοτίβο προσβάλλοντας άτομα και καταστάσεις, με μηνύματα γεμάτα ειρωνεία.

Άσε , heren , έχω φρικάρει με την "μειοψηφία" ορισμένων. Γιατί μειοψηφία είναι και εκεί ελπίζω να μείνει!

Προτιμώ να τηρούνται ίσες αποστάσεις από όλους (ανεξαρτήτως τι γνώμη εκφράζουν). Να μην κλείνουμε τα μάτια στις προσβολές και ειρωνεία εκείνων με τους οποίους συμφωνούμε.
Αν δεν μπορεί κάποιος από τους admin να είναι αμερόληπτος, τότε καλύτερα να μην είναι admin.
Νόμιζα ότι ο Dr_Michael θα είναι παράδειγμα προς μίμηση αλλά...



Snipper_hellas1, aναφέρθηκα στη μειοψηφία ορισμένων δεδομένου των προσβλητικών εκφράσεών τους και τις ειρωνίες τους. Γιατί έχεις μια τάση να διαστρεβλώνεις την αλήθεια?

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #680 στις: Μάρτιος 27, 2007, 09:02:28 μμ »
2ο Βλέπω να μιλάτε για Πληροφορική και Επικοινωνίες. Για ποίες επικοινωνίες μιλάτε. Τα επαγγελματικά σας δικαιώματα σας έχουν ως μηχανικούς λογισμικού και ασχοληθείτε με δίκτυα μόνο κάτω από την επίβλεψη των ειδικών. Τώρα θα μου πει κάποιος μα έχουμε στο πρόγραμμα σπουδών μας 5 μαθήματα. Άρα ή τα 5 μαθήματα σου δίνουν την δυνατότητα να είσαι κάτι που δεν είσαι ή όχι. Απλά μόνο με software έχει πείνα ενώ με επικοινωνίες όχι.
Τα 5 ή περισσότερα μαθήματα σου δίνουν "επάρκεια" σε ένα τομέα αλλά όχι σε ένα αχανές γνωστικό αντικείμενο (πχ. Πληροφορική). Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα, κάνε υπομονή.
Ρε συ ΠΕΡΙ sniper_hellas, πως θα σου φανεί εάν στα καινούρια επαγγελματικά δικαιώματα του τμήματός σου (που υπονοείς ότι γνωρίζεις ότι θα βγουν και περιέχουν και επικοινωνίες) κάνουν προσφυγή κατά του Π.Δ. που θα τα καθορίζει,  οι της απόφοιτοι της πληροφορικής και επικοινωνιών γιατί απ' ότι ακούγεται εδώ μέσα δεν έχετε παρά μόνο 5 μαθήματα; Μην ξεχνάς ότι εσείς ανοίξατε τον δρόμο για τις αιτήσεις ακυρώσεων Π.Δ. που κανένας μέχρι πριν από 2 χρόνια δεν γνώριζε ότι μπορούν να γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #681 στις: Μάρτιος 27, 2007, 09:51:17 μμ »
Οι προσωπικές ανησυχίες είναι σεβαστές και σε ατομικό επίπεδο συμπάσχω με αυτούς που πιθανόν θιγούν από την απόφαση του δικαστηρίου.
Ας θυμηθούμε την ιστορία:
-Κάποτε ήταν ένας διευθυντής τμήματος αυτοματισμού που είχε κονέ σε κάποιον διάδρομο του υπουργείου. Τα έκανε πλακάκια με (υποψιάζομαι αλλά δεν μπορώ να κατονομάσω) και ξαφνικά το τμήμα του αναβαθμίστηκε και οι 3.000 απόφοιτοι που υπήρχαν ως τότε άρχισαν να έχουν το δικαίωμα για μια θέση στον ήλιο
- Ρωτάει το Υπουργείο το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, αυτό απαντάει: Δεν είμαι έτοιμο, το δουλεύω, προσωρινά προσέλαβε ως αναπληρωτές και μόνο ως αναπληρωτές από οποιοδήποτε τμήμα που στον τίτλο του έχει τον όρο Πληροφορική και όταν το επεξεργαστώ θα σου πω ποιοι μπορεί να διορίζονται μόνιμοι (ποιοι δηλαδή είναι του συναφιού και ποιοι δεν έχουν σχέση).
1ο. Δεν ξέρεις και τι άλλο έχει απαντήσει το Π.Ι. Για ακούστε: Ότι οι κλάδοι Δ-Ε Πληροφορικής Μειωμένων Προσόντων αρκούν για να καλύψουν τις ανάγκες για καθηγητές πληροφορικής!!!!!!!! (που μας εκθειάζεις και τι Π.Ι.!!!!!)
2ο. Γνωρίζεις ότι ο ρόλος του Π.Ι είναι συμβουλευτικός και όχι δεσμευτικός για το ΥΠΕΠΘ;   

- Ετοιμάζει το Υπουργείο Παιδείας το 268, και ξαφνικά γίνονται δύο κρίσιμες αλλαγές:
      1) Αποφασίζει να διορίσει σε μόνιμη βάση.
      2) Εμπιστεύεται τους διαδρόμους και τα κονέ και βάζει και τον Αυτοματισμό στο παιχνίδι  (βλέπετε ο τίτλος του τμήματος στη γλώσσα   των διαδρόμων και των κονέ περιέχει τον όρο Πληροφορική)].
Και εγώ είμαι της ΚΥΠ και επιβεβαιώνω τα λεγόμενα :)
Ξέρετε που "βασίστηκε" το υπουργείο για να βάλει στο παιχνίδι τους Αυτοματιστές που ως τότε είχαν πτυχίο αλλά Δημόσιο δε βλέπαν;
- Επικαλέστηκε ένα Π.Δ. που καθορίζει σε ποια τμήματα της Τριτοβάθμιας έχει πρόσβαση κάθε ειδικότητα των ΤΕΕ. Δηλαδή που μπορεί να σπουδάσει ένα παιδί των Τ.Ε.Ε. (σοβαρό επιχείρημα, σωστά;)].
Θεωρείς πιο σωστό να έστελνε τους απόφοιτους των ΤΕΕ της κατεύθυνσης Πληροφορικής-Επικοινωνιών στους πολιτικούς Μηχανικούς; Καλά δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που λέει το ΥΠΕΠΘ δείχνει την συνάφεια (άλλη λέξη που πολλοί δεν καταλαβαίνουν) των τμημάτων της κατηγορίας 11 του μηχανογραφικού;
Ας πάρει ο καθένας ότι του αναλογεί. Αυτό όμως δε μπορεί να το αποφασίσει ούτε εγώ, ούτε ο διάδρομος, αλλά ένα θεσμοθετημένο όργανο όπως το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.
Το Π.Ι δεν είναι ανεξάρτητη αρχή (έτσι όπως μας τα παρουσιάζεις) άλλα εποπτευόμενος φορέας του ΥΠΕΠΘ.

Ο κλάδος της Πληροφορικής πρέπει να δυναμώσει και να μεγαλώσει και να ενωθεί, γι αυτό πρέπει κάθε τμήμα να κάνει το δικό του Σύλλογο που θα εκπροσωπεί τα συμφέροντα του κάθε τμήματος.

Γιατί; για να χτυπιούνται μετά ο ΣΤΕΜΠ με τον υποθετικό σύλλογο των αποφοίτων πληροφορικής και επικοινωνιών για το ποιος από τους δύο θα πρέπει να έχει την αποκλειστικότητα στις Επικοινωνίες ;
Τότε να ενωθούμε (μπορούμε να τα βρούμε) και να κυνηγήσουμε τα συμφέροντα του κλάδου.

Τι να βρούμε; Αυτά που χάσαμε εδώ και δύο χρόνια; Να ξεχάσουμε τι περάσαμε αυτά τα χρόνια και τι ακόμα περνάμε; Σαν πολύ χαλαρά μας δεν μας τα λες ρε συ!!!!! ???Όλοι μαζί, και εσείς μαζί, στον καινούριο σύλλογο ΟΛΩΝ των Πληροφορικών.
Υπάρχουν και άλλα που γνωρίζουμε για τις κινήσεις των Πληροφορικών για να "κλειδώσουν" την αποκλειστικότητα στον ευρύτερο δημόσιο τομέα(όχι μόνο τους αυτοματιστές αλλά και όλα τα υπόλοιπα πτυχία του Π.Δ. 268/2004 από την κατηγορία ΤΕ πληροφορικής)  και στην εκπαίδευση αλλά αυτά δεν λέγονται στα φόρουμς. Το έχω ξαναπεί. Η ιστορία θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #682 στις: Μάρτιος 27, 2007, 10:58:20 μμ »
2ο Βλέπω να μιλάτε για Πληροφορική και Επικοινωνίες. Για ποίες επικοινωνίες μιλάτε. Τα επαγγελματικά σας δικαιώματα σας έχουν ως μηχανικούς λογισμικού και ασχοληθείτε με δίκτυα μόνο κάτω από την επίβλεψη των ειδικών. Τώρα θα μου πει κάποιος μα έχουμε στο πρόγραμμα σπουδών μας 5 μαθήματα. Άρα ή τα 5 μαθήματα σου δίνουν την δυνατότητα να είσαι κάτι που δεν είσαι ή όχι. Απλά μόνο με software έχει πείνα ενώ με επικοινωνίες όχι.
Τα 5 ή περισσότερα μαθήματα σου δίνουν "επάρκεια" σε ένα τομέα αλλά όχι σε ένα αχανές γνωστικό αντικείμενο (πχ. Πληροφορική). Όσο για τα επαγγελματικά δικαιώματα, κάνε υπομονή.
Ρε συ ΠΕΡΙ sniper_hellas, πως θα σου φανεί εάν στα καινούρια επαγγελματικά δικαιώματα του τμήματός σου (που υπονοείς ότι γνωρίζεις ότι θα βγουν και περιέχουν και επικοινωνίες) κάνουν προσφυγή κατά του Π.Δ. που θα τα καθορίζει, οι της απόφοιτοι της πληροφορικής και επικοινωνιών γιατί απ' ότι ακούγεται εδώ μέσα δεν έχετε παρά μόνο 5 μαθήματα; Μην ξεχνάς ότι εσείς ανοίξατε τον δρόμο για τις αιτήσεις ακυρώσεων Π.Δ. που κανένας μέχρι πριν από 2 χρόνια δεν γνώριζε ότι μπορούν να γίνουν.

Δεν έχει ανάγκη ο snipper. Αυτός διδάσκει στο τμήμα Αυτοματισμού. Απορώ με τι μούτρα βλέπει τους φοιτητές του και με τι τσίπα έκανε τα χαρτιά του για εκεί!!!
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #683 στις: Μάρτιος 28, 2007, 08:44:12 πμ »
Επειδή απ' ότι βλέπω τα τελευταία χθεσινά μηνύματά μου σβήστηκαν, και επειδή δεν έχω μάθει να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, αρχικά θέλω να ζητήσω συγνώμη από τους συμφορουμήτες μου για το ύφος που χρησιμοποίησα, δεν ανακαλώ όμως ούτε έναν από τους χαρακτηρισμούς μου γι' αυτό το άτομο, και συνεχίζω να ζητώ από το διαχειριστή του φόρουμ να μου αφαιρέσει τα δικαιώματα και αν κρίνει ότι παραφέρθηκα, να με αποβάλει και από το φόρουμ.

Αυτό που με ενόχλησε σε αυτό το άτομο δεν είναι τόσο αυτά που είπε, αλλά η νοοτροπία που πρεσβεύει, μια νοοτροπία την οποία δυστυχώς αναπαράγουν και συντηρούν αρκετοί συμπατριώτες μας, και μας έχει καταδικάσει να πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο. Μια νοοτροπία που δεν έχει σαν στόχο απλά την προώθηση κάποιων συμφερόντων μου, αλλά στην προσπάθειά μου αυτή θα πατήσω επί πτωμάτων, θα μειώσω όποιον θεωρήσω εμπόδιο, θα τον ξεφτιλίσω, θα τον καταρρακώσω, θα του πιω το αίμα αν χρειαστεί. Επειδή λοιπόν είμαι μιας Α ηλικίας και έχω συναντήσει αρκετούς αυτού του σιναφιού, θεωρώ ότι τέτοιου είδους άτομα δεν έχει νόημα να προσπαθείς να τους φέρεσαι με το "γάντι", να σε βρίζουν και συ να το δέχεσαι στωικά παριστάνοντας ότι είσαι ανώτερος άνθρωπος. Αν πραγματικά θες να τους αντιμετωπίσεις πρέπει να τους μιλήσεις στην ίδια σκληρή γλώσσα που και αυτοί χρησιμοποιούν.

Καταλάβετέ το ότι για να αλλάξει κάτι σ' αυτό τον έρημο τόπο πρέπει όλοι όσοι πιστέψαμε σε κάτι καλύτερο, να σηκώσουμε το ανάστημά μας και να αντιμετωπίσουμε τέτοιου είδους υποκείμενα δυναμικά. Και μη γελιέστε ότι αυτοί που έκαναν την προσφυγή είναι καλύτεροι. Να σας το πω απλά. Θέλουν να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Καρφάκι δεν τους καίγεται για την πληροφορική για την οποία διατείνονται ότι αγωνίζονται. Και γιατί ούτε ένας δεν κάνει λόγο για το ουσιωδέστερο όλων; Για το ότι και οι μεν και οι δε δεν έχουμε οι περισσότεροι την παιδαγωγική κατάρτιση; Το γνωρίζουν ότι επιτροπή σοφών που συνέστησε το υπουργείο κάνοντας μια ποιοτική ανάλυση του συστήματός μας, συνεπέρανε για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας ότι ενώ χαίρουν πλήρους επιστημονικής κατάρτισης, εκεί που υστερούν δραματικά σε σχέση με τους δασκάλους είναι στην παιδαγωγική επάρκεια; Αλλά έτσι ήταν όχι τώρα, αλλά από ιδρύσεως κόσμου: "τα καλά και συμφέροντα".

Όσοι λοιπόν φέτος ξεκινήσατε έναν αγώνα με απώτερο, ίσως και απώτατο πλέον σκοπό μια θέση στην εκπαίδευση, αλλά και όσοι ήδη είμαστε ενταγμένοι, πρέπει να ξυπνήσουμε και να αντιδράσουμε δυναμικά. Το σπουδαιότερο βήμα είναι ο σύλλογος που είναι ήδη στα σκαριά. Πρέπει να αγωνιστούμε για τη μη κατάργηση του προεδρικού διατάγματος. Αλλά και στην περίπτωση κατάργησής του θα έχουμε ένα ισχυρό όπλο για την προώθηση μιας λύσης που δεν θα αδικεί και δεν θα απαξιώνει ανθρώπους και ζωές. Ας ξυπνήσουμε λοιπόν μήπως και πάμε λίγο πιο μπροστά, λίγο πιο ψηλά, λίγο πιο καλά σαν κοινωνία και σαν άνθρωποι. Επιτέλους, δε ζητάμε κάτι παράλογο, απλά να δοθούν ίσες ευκαιρίες σε όλους.

Καλή σας μέρα...
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #684 στις: Μάρτιος 28, 2007, 02:21:06 μμ »
Νόμιζα ότι ο Dr_Michael θα είναι παράδειγμα προς μίμηση αλλά...

Φρόντισε να ανακαλέσεις γιατί είσαι λάθος. Όλα τα μηνύματα που παραβαίνουν τους όρους χρήσης, διαγράφονται.

Τι να ανακαλέσω? Είπα ότι εσύ είσαι παράδειγμα προς μίμηση αλλά πολλοί δεν το καταλαβαίνουν. Σε πείραξε αυτό που είπα?

ΕΠειδή έχεις αποδείξει μέχρι τώρα ότι είσαι αμερόληπτος, ελπίζω το τελευταίο μήνυμα του remo να διαγραφεί.  Καθώς και αυτά των automation, geok_salonika και paphar οι οποίοι κάνουν προσωπικές επιθέσεις και δεν προσφέρουν κάτι στην συζήτηση μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2007, 02:26:06 μμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #685 στις: Μάρτιος 28, 2007, 02:23:16 μμ »
Δεν έχει ανάγκη ο snipper. Αυτός διδάσκει στο τμήμα Αυτοματισμού. Απορώ με τι μούτρα βλέπει τους φοιτητές του και με τι τσίπα έκανε τα χαρτιά του για εκεί!!!

Για να το λες εσύ, κάτι παραπάνω από εμάς θα ξέρεις... ειδικά από τσίπα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.