*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 214170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #952 στις: Μάιος 18, 2007, 12:01:03 πμ »
Δεν πρέπει να υπερβάλουμε ή να αγχωνόμαστε. Δουλειά στον τομέα της Πληροφορικής υπάρχει στην Ελλάδα στην εποχή μας. Στο εξωτερικό (πχ δυτική Ευρώπη), από την εμπειρία μου γνωρίζω πως είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2007, 12:03:38 πμ από zoitsa »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:47 »

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #953 στις: Μάιος 18, 2007, 08:45:59 πμ »
Δουλειά υπάρχει zoitsa , συμφωνώ. Όταν όμως προσωπικά έχω απορρίψει μόνιμο διορισμό στον ευρύτερο δημόσιο τομέα στον κλάδο ΤΕ Πληροφορικής για να δουλέψω στην εκπαίδευση και μαθαίνω ότι εκεί το μέλλον μου είναι αβέβαιο , τότε πες μου , πως να αντιδράσω? Και μην ακούσω πάλι το παραμύθι περι εκπαίδευσης. Αυτό με τράβηξε και αυτό ήθελα να κάνω! Με ποιο δικαίωμα λοιπόν , μου στερείτε (όχι εσύ προσωπικά βέβαια) το "όνειρό" μου αυτό?
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #954 στις: Μάιος 18, 2007, 10:28:44 πμ »
Δεν πρέπει να υπερβάλουμε ή να αγχωνόμαστε. Δουλειά στον τομέα της Πληροφορικής υπάρχει στην Ελλάδα στην εποχή μας. Στο εξωτερικό (πχ δυτική Ευρώπη), από την εμπειρία μου γνωρίζω πως είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.
Γεια σου zoitsa! Καλά λέει ο amstrad. Πολλοί παράτησαν άλλες θέσεις γιατί βρήκαν αυτό το μονοπατάκι..
Άσε που το παλικάρι, όπως και πολλοί άλλοι, έχασε όλο το χρόνο του σε προϋπηρεσία εκπαιδευτικού και όχι σε άλλη απασχόληση. Τι θα πει π.χ. σε μια εταιρία Πληροφορικής που έχει ως αντικείμενο τα δίκτυα; Έχω προϋπηρεσία εκπαιδευτικού;; "Να σε κάνουμε τί;" Θα του πούνε;
Ακόμη, υπάρχουν άτομα τα οποία δεν τους νοιάζει και πολύ, αν υπάρχουν αλλού θέσεις. Πολλοί (όπως και εγώ) έχουν ιδιαίτερη προτίμηση να γίνουν εκπαιδευτικοί.
Για να πω την αλήθεια, δεν είναι και το επάγγελμα που ήθελα από μικρός (μικρός ήθελα να γίνω αστροναύτης... :)) και για να είμαι πιο ειλικρινής, τους εκπαιδευτικούς δεν τους πήγαινα και πολύ όταν καθόμουν στα θρανεία..
Αλλά από τότε που απέκτησα αυτό το δικαίωμα και από τη στιγμή που έκανα το πρώτο μάθημα και πήρα την πρώτη "γεύση", Ε, τελείωσε.., άλλαξαν όλα! Το είχα πάρει απόφαση. ΘΑ ΓΙΝΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ!
Είχα ένα χαμόγελο "ΝΑ" :D! Τώρα ανησυχώ, αυτό το χαμόγελο μήπως σβήσει και καταλήξω σε καμιά άλλη θέση, σαν μερικούς δημοσίους υπαλλήλους που όταν σε εξυπηρετούν, νομίζεις ότι τους είπες καμιά κουβέντα (ή έκανες κάτι κακό) κ δεν το κατάλαβες... (Λογικά και οι συγκεκριμένοι, κάπου αλλού θα είχαν όνειρα να μπούνε, όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι που σπούδασαν κάτι και κάνουν κάτι διαφορετικό τώρα στη ζωή τους).
Είναι φυσικό ότι για εσάς, αυτό το χαμόγελο μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι αν συνεχίσουμε να βρισκόμαστε και μεις στις λίστες των εκπαιδευτικών. Από τη μια το καταλαβαίνω. Αλλά zoitsa, θα ξέρετε ότι αν όχι αύριο, σε ένα δύο χρονάκια θα κρατάτε το μαγικό ραβδάκι του δασκάλου ή του καθηγητή.(Δεν έχει "μπουκώσει" ακόμη η λίστα μας, τόσο πολύ, όσο αυτή των Φ. Αγωγής π.χ., ακόμα και τώρα που είμαστε και εμείς μέσα. Αυτοί που θα έπρεπε να ανησηχούν είναι εκείνοι που θα αποφοιτήσουν μετά το '09).
ΕΜΕΙΣ? ΟΥΤΕ ΑΥΡΙΟ, ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ!?  ??? 

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #955 στις: Μάιος 18, 2007, 10:46:17 πμ »
Γιασου μπραβο,το σημαντικο είναι να συνεχίσουμε την κουβέντα ετσι θα ασχολούνται, με το θέμα και μαζι μας ολοι εμένα με απασχολει πολύ εντονα, δεν μπορω να κοιμηθω, μερικές εξοδους σε ένα παρτυ πχ με καλέσανε κάτι κοπέλες και δεν πηγα τοσο αγχος…Έλεος παιδια λυπηθειτεμας τι θα γινουμε εμεις;
Έπρεπε να πας στο πάρτυ με τις κοπέλες να σου φύγει λίγο το άγχος  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:47 »

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #956 στις: Μάιος 18, 2007, 12:40:06 μμ »
Ευκολα να το λες,φαντασου να καταληξουμε σα τις ειδικοτητες της κακομοιριας και χασουμε την πληροφορικη,φίλε την έχουμε ασχημα παει το καθηγητιληκι σου λεω, και γω τοχα σίγουρο, τι παρτυ μου λες ;
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #957 στις: Μάιος 18, 2007, 02:28:10 μμ »
Δεν πρέπει να υπερβάλουμε ή να αγχωνόμαστε. Δουλειά στον τομέα της Πληροφορικής υπάρχει στην Ελλάδα στην εποχή μας. Στο εξωτερικό (πχ δυτική Ευρώπη), από την εμπειρία μου γνωρίζω πως είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.

Ναι δεν πρέπει να αγχωνόμαστε! Ας είχες και εσύ 2 προσφυγές στο Συμβούλιο της Επικρατείας πάνω από το κεφάλι σου , και τότε τα ξαναλέγαμε zoitsa!
Και δεν υπερβάλλω!

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #958 στις: Μάιος 18, 2007, 02:33:43 μμ »
Για να πω την αλήθεια, δεν είναι και το επάγγελμα που ήθελα από μικρός (μικρός ήθελα να γίνω αστροναύτης... :)) και για να είμαι πιο ειλικρινής, τους εκπαιδευτικούς δεν τους πήγαινα και πολύ όταν καθόμουν στα θρανεία..
Αλλά από τότε που απέκτησα αυτό το δικαίωμα και από τη στιγμή που έκανα το πρώτο μάθημα και πήρα την πρώτη "γεύση", Ε, τελείωσε.., άλλαξαν όλα! Το είχα πάρει απόφαση. ΘΑ ΓΙΝΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ!
Είχα ένα χαμόγελο "ΝΑ" :D! Τώρα ανησυχώ, αυτό το χαμόγελο μήπως σβήσει και καταλήξω σε καμιά άλλη θέση, σαν μερικούς δημοσίους υπαλλήλους που όταν σε εξυπηρετούν, νομίζεις ότι τους είπες καμιά κουβέντα (ή έκανες κάτι κακό) κ δεν το κατάλαβες... (Λογικά και οι συγκεκριμένοι, κάπου αλλού θα είχαν όνειρα να μπούνε, όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι που σπούδασαν κάτι και κάνουν κάτι διαφορετικό τώρα στη ζωή τους).
Είναι φυσικό ότι για εσάς, αυτό το χαμόγελο μπορεί να καθυστερήσει λιγάκι αν συνεχίσουμε να βρισκόμαστε και μεις στις λίστες των εκπαιδευτικών. Από τη μια το καταλαβαίνω. Αλλά zoitsa, θα ξέρετε ότι αν όχι αύριο, σε ένα δύο χρονάκια θα κρατάτε το μαγικό ραβδάκι του δασκάλου ή του καθηγητή.(Δεν έχει "μπουκώσει" ακόμη η λίστα μας, τόσο πολύ, όσο αυτή των Φ. Αγωγής π.χ., ακόμα και τώρα που είμαστε και εμείς μέσα. Αυτοί που θα έπρεπε να ανησηχούν είναι εκείνοι που θα αποφοιτήσουν μετά το '09).
ΕΜΕΙΣ? ΟΥΤΕ ΑΥΡΙΟ, ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ!?  ??? 

Πεςτα ρε φιλε και σε μενα δεν αρεσε το σχολείο βέβαια ήμουνα και μαθητής του 12 έτσι;Γι’ αυτό το χα πάρει στραβα,αλλά με το που έγινα φοιτητής όλα ά΄λλαξαν ένα τεράστιο χαμόγελο έσκασε σταχείλη μου «θα γίνω καθηγητής», με αυτό το όνειρο ζώ 4 χρόνια,δεν έχει κανένας δικαίωμα να μου το στερύσει αυτό ! :'(


"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #959 στις: Μάιος 18, 2007, 10:45:47 μμ »
ΕΜΕΙΣ? ΟΥΤΕ ΑΥΡΙΟ, ΟΥΤΕ ΠΟΤΕ!?  ??? 


Εγω εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχει πολλή ζήτηση για εκπαιδευτές Πληροφορικής. Για όλους μας. Ακόμη και στο δημόσιο.
Εξάλλου, πέρα από το Υπουργείο Παιδείας υπάρχουν  τόσοι άλλοι φορείς ... πχ στο ΕΚΕΠΙΣ έχουν ένα ειδικό μητρώο Πληροφορικών, έπειτα από παντού ακούω να ενδιαφέρονται για το δίπλωμα ecdl... και σίγουρα ακόμη πολλές άλλες ευκαιρίες που, ως καινούρια, ακόμη μου διαφεύγουν..
Οπότε όλο και κάτι θα υπάρχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2007, 11:50:53 μμ από zoitsa »

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #960 στις: Μάιος 19, 2007, 11:15:52 πμ »
Zoitsa , έχω την αίσθηση πως προσπαθείς να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα! Δηλαδή προσπαθείς να μας "γλυκάνεις" με τις τόσες θέσεις εργασίας στο Δημόσιο , εκτός εκπαίδευσης φυσικά. Σου λέμε όλοι , ότι πολλοί από εμάς απορρίψαμε το Δημοσιο , για να γίνουμε καθηγητές και επειδή μας τράβηξε η εκπαίδευση! Αυτό το δικαίωμα , βέβαια καταρρίπτεται και γκρεμίζεται από κινήσεις ορισμένων , που φαντάζομαι θα τις ξέρεις... Αλλά λίγη τουλάχιστον τσίπα... χρειάζεται!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #961 στις: Μάιος 19, 2007, 11:42:42 πμ »
Zoitsa , έχω την αίσθηση πως προσπαθείς να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα! Δηλαδή προσπαθείς να μας "γλυκάνεις" με τις τόσες θέσεις εργασίας στο Δημόσιο , εκτός εκπαίδευσης φυσικά. Σου λέμε όλοι , ότι πολλοί από εμάς απορρίψαμε το Δημοσιο , για να γίνουμε καθηγητές και επειδή μας τράβηξε η εκπαίδευση! Αυτό το δικαίωμα , βέβαια καταρρίπτεται και γκρεμίζεται από κινήσεις ορισμένων , που φαντάζομαι θα τις ξέρεις... Αλλά λίγη τουλάχιστον τσίπα... χρειάζεται!

Λες πως οι θέσεις που αναφέρω είναι εκτός εκπαίδευσης αλλά δεν το καταλαβαίνω amstrad..."Μάθημα" δεν κάνεις πχ και  στην εκπαίδευση ενηλίκων;  Το ΙΔΕΚΕ (Ιντστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων) πχ είναι του Υπουργείου Παιδείας,οπότε σου προσφέρει απασχόληση στο δημόσιο. Απλά δε σου προσφέρει τα λεγόμενα "μόρια".
Ωστόσο, δεν προσφέρεις κι εκεί διδακτικό έργο; Δεν υπάρχει μόνο η "επίσημη" πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Σημείωση: Dr Michael, νομίζω πως η έννοια του "karma" έχει χάσει πλέον το νόημά της. ..Στη δική μου περίπτωση μειώνεται σταθερά, κι ας έχω καταθέσει απλά και μόνο τις απόψεις μου.  Έχω την εντύπωση πως μόνο μόνο αν... άλλαζα γνώμη τελικά θα σταματούσε να μειώνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2007, 11:55:37 πμ από zoitsa »

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #962 στις: Μάιος 19, 2007, 12:04:46 μμ »
Εκπαίδευση είναι , αλλά όπως ξέρεις οι διαδικασίες εκεί είναι ... ολίγον "βυσματικές"
Δεν υπάρχει αξιοκρατία και καταστρατηγούνται τα μόρια. Ενώ στην επίσημη Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια όπως αποκαλείς , υπάρχουν οι πίνακες , υπάρχει διαφάνεια (τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό) και ο καθένας ξέρει πόσα μόρια , έχει κλπ.
Συγγνώμη , τον δικηγόρο του διαβόλου παίζεις???
Δεν είστε π.χ άξιοι για την "επίσημη" Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια , αλλά είστε οκ με ΙΔΕΚΕ , ΣΔΕ και ΚΕΕ?

Και μία άλλη ερώτηση...
Απότι είδα στις καταχωρήσεις σου , δηλώνεις ΠΕ19
Έχεις το δικό σου ποσοστό εισαγωγής και διορισμού το 60% από πίνακες
Γιατί τόσο "μένος" για τα καινούρια τμήματα ΠΕ20? Αφού δεν επηρεάζεται το ποσοστό διορισμού σου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2007, 12:17:29 μμ από amstrad »
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #963 στις: Μάιος 19, 2007, 12:18:50 μμ »
Εκπαίδευση είναι , αλλά όπως ξέρεις οι διαδικασίες εκεί είναι ... ολίγον "βυσματικές"
Δεν υπάρχει αξιοκρατία και καταστρατηγούνται τα μόρια. Ενώ στην επίσημη Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια όπως αποκαλείς , υπάρχουν οι πίνακες , υπάρχει διαφάνεια (τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό) και ο καθένας ξέρει πόσα μόρια , έχει κλπ.
Συγγνώμη , τον δικηγόρο του διαβόλου παίζεις???
Δεν είστε π.χ άξιοι για την "επίσημη" Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια , αλλά είστε οκ με ΙΔΕΚΕ , ΣΔΕ και ΚΕΕ?


Δεν λειτουργούν με μέσον. Τουλάχιστον εγώ δεν είχα κάποιον αλλά μου δώσαν ώρες. Για τα μόρια δεν ξέρω.

Και ναι, κάνω έναν διαχωρισμό μεταξύ της "επίσημης"  εκπαίδευσης και της εκπαίδευσης ενηλίκων.
Στην εκπαίδευση ενηλίκων οι σπουδαστές ενδιαφέρονται να αποκτήσουν πρακτικές δεξιότητες για να ομορφύνουν/ διευκολύνουν τη ζωή τους. Ενδεχομένως κάποιοι να ενδιαφέρονται και για το πιστοποιητικό.
Στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια ετοιμάζεις μελλοντικούς επιστήμονες και η διδασκαλία απαιτεί μια πιο σφαιρική κατάρτιση.

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #964 στις: Μάιος 19, 2007, 12:22:48 μμ »
Και φυσικά εσύ είσαι ΑΥΤΗ που προσφέρει σφαιρική κατάρτιση και όχι εμείς... Αρε Ελλάδα με τα ωραία σου...!
Την κατσίκα του γείτονα την ξέρεις?
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος zoitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #965 στις: Μάιος 19, 2007, 12:23:34 μμ »
Εκπαίδευση είναι , αλλά όπως ξέρεις οι διαδικασίες εκεί είναι ... ολίγον "βυσματικές"
Δεν υπάρχει αξιοκρατία και καταστρατηγούνται τα μόρια. Ενώ στην επίσημη Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια όπως αποκαλείς , υπάρχουν οι πίνακες , υπάρχει διαφάνεια (τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό) και ο καθένας ξέρει πόσα μόρια , έχει κλπ.
Συγγνώμη , τον δικηγόρο του διαβόλου παίζεις???
Δεν είστε π.χ άξιοι για την "επίσημη" Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια , αλλά είστε οκ με ΙΔΕΚΕ , ΣΔΕ και ΚΕΕ?

Και μία άλλη ερώτηση...
Απότι είδα στις καταχωρήσεις σου , δηλώνεις ΠΕ19
Έχεις το δικό σου ποσοστό εισαγωγής και διορισμού το 60% από πίνακες
Γιατί τόσο "μένος" για τα καινούρια τμήματα ΠΕ20? Αφού δεν επηρεάζεται το ποσοστό διορισμού σου


Γιατί μέχρι να διοριστούμε είμαστε όλοι στους ίδιους πίνακες.

ΥΓ το ποσοστό διορισμού  από τους πίνακες  είναι 40% και όχι 60% :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161381
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.