*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 128999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 14, 2023, 01:51:06 μμ »
Για γνωνατευση ΚΕΠΑ στη σελ. 4 γραφει "..αφου επιλεγει το πεδιο Ειδικη κατηγορια να συμπληρωθουν τα πεδια: Αριθμ. Επιτροπης και Αριθμ. Μητρωου ΚΕΠΑ χωρις καθετους ή κενα και χωρις ημερ/νια και επομενως δεν θα σταλουν"
Η ΔΔΕ μου εστειλε μεηλ και γραφει πως αν εχουμε καταθεσει πιστοποιητικο οικογ. καταστασης κατα την αναληψη δεν χρειαζεται να το κατθεσουμε ξανα...
Οποτε εμεις οι νεοδιοριστοι του 23- αν καταλαβα καλα- απλα κανουμε την αιτηση οριστικης τοποθετησης για να παρουμε πρωτοκολλο και αν ανηκουμε σε ειδικη κατηγορια το δηλωνουμε....καταλαβα σωστα?
Θανάση καλημέρα, ενας νεοδιοριστος 23 ασχετως με το τι σας λεει η δδε (οπως ανεφερε πριν και ο συναδελφος) θα πρεπει να στειλει:
πιστοποιητικο οικ καταστασης εαν ειναι εγγαμος/παιδια (ισχυει βεβαια και αυτο που καταθεσατε με τον διορισμο)
πιστοποπ εντοπιοτητας (gov.gr), εαν βεβαια εχει εντοπιοτητα στην περιοχη διορισμου (του χρονου θα στειλει οπου κι αν εχει εντοπιοτητα)
βεβαιωσεις σπουδων αν εχει σπουδαζοντα τεκνα
βεβ συνυπηρετησης, εαν υπαρχει συνυπηρετηση στην περιοχη διορισμου (του χρονου θα στειλει οπου κι αν εχει συνυπηρετηση)
και ως προς την ενταξη σε ειδικη θα κανει τα εξης:
εαν εχει πιστοποιητικο απο Β/θμια Υγειονομική επιτροπή ή Ανώτατη Στρατού, Ναυτικού, Αεροπορίας Υγειονομική Επιτροπή
(ΑΣΥΕ, ΑΝΥΕ, ΑΑΥΕ) θα τα στειλει σε κλειστο φακελο εκει που αναφερει η σελ 4 της εγκυκλιου, εαν ομως  εχει απο ΚΕΠΑ θα συμπληρωσει στο teachers αυτα που ανέφερες (σελ 3 εγκυκλιου) , προκειμενου να τον εντάξει το ΚΥΣΔΕ σε ειδικη κατηγορια ενοψει των μεταθεσεων της επομενης χρονιας και η δδε του θα στειλει με δικες της ενεργειες ολα τα προαναφερομενα/απαιτουμενα κατα περιπτωση  δικαιολογητικα στο υπουργειο (δε θα ασχοληθει δηλ ο εκπκος με την αποστολη γνωματευσεων ΚΕΠΑ και υπολοιπων δικαιολογητικων στο υπουργειο). ΟΜΩΣ θα πρεπει να στειλει, εξ οσων γνωριζω και την οποια γνωματευση/πιστοποιηση αναπηριας προς το πυσδε της περιοχης του (δια μεσου της δδε του) για να ενταχθει σε ειδικη κατηγορια ενοψει των εσωτερικων οργανικων διαδικασιων/οριστικων τοποθετησεων που θα γινουν την ανοιξη 2024

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:24 »

Αποσυνδεδεμένος joalgsoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 14, 2023, 09:47:07 μμ »
να θέσω κ γώ ένα ερώτημα. μέχρι πέρυσι τέτοιο καιρό ήμουν δημότης στο δήμο Χ, όμως έκανα μεταδημότευση και πλέον ανήκω στο δήμο Ψ. και οι δυο δήμοι ανήκουν στην ίδια διεύθυνση ΔΕ. δεδομενου ότι τ χαρτί εντοπιότητας θα λέει ημερομηνία κτήσης ( που δ είναι διετία) τι άλλο χαρτί πρέπει να καταθέσω για να αποδείξω ότι έχω εντοπιότητα στ διεύθυνση προτίμησης;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 15, 2023, 09:51:03 πμ »
να θέσω κ γώ ένα ερώτημα. μέχρι πέρυσι τέτοιο καιρό ήμουν δημότης στο δήμο Χ, όμως έκανα μεταδημότευση και πλέον ανήκω στο δήμο Ψ. και οι δυο δήμοι ανήκουν στην ίδια διεύθυνση ΔΕ. δεδομενου ότι τ χαρτί εντοπιότητας θα λέει ημερομηνία κτήσης ( που δ είναι διετία) τι άλλο χαρτί πρέπει να καταθέσω για να αποδείξω ότι έχω εντοπιότητα στ διεύθυνση προτίμησης;
Εαν οι 2 δημοι ανηκουν στην ιδια περιοχη μεταθεσης (δεν αρκει δηλ να ειναι στην ιδια δδε μιας και καποιες δδε εχουν περισσοτερες απο μία περιοχές μετάθεσης),τοτε βασει της 2ης διευκρινησης της σελ 30 της εγκυκλιου μεταθεσεων δευτεροβαθμιας "μοναδες μεταθεσης για εντοπιοτητα δικαιουται και ο εκπκος που διετέλεσε αθροιστικά για δύο χρόνια δημότης διαφόρων δήμων της περιοχής (σσ.και οχι της δδε) στην οποία ζητείται η μετάθεση".
Δεν είναι δηλαδή απαραίτητο η διετία να συμπληρώνεται στον ίδιο δήμο.
Επομενως θεωρω πως αρκει να καταθέσεις στη διευθυνση σου βεβαιωσεις και απο τους δυο δημους για τον χρονο που διετελεσες δημοτης καθε δήμου, εφοσον ομως το αθροισμα καλυπτει την προυποθεση της διετιας.
Επιπλεον θα σου προτεινα να ερθεις σε επικοινωνια με το τμημα προσωπικου και να τους θεσεις το ζήτημα ωστε "να εχουν το νου τους" και να μην τρεχεις μετα για υποβολη ενστασεων.
ΟΜΩΣ τα προαναφερομενα ισχυουν -οπως αναφερει και η εγκυκλιος- για την περιπτωση που ζητας μεταθεση απο περιοχη μεταθεσης Α στην περιοχη μεταθεσης Β, εστω κι αν αυτες οι 2 περιοχες ανηκουν στην ιδια ΔΔΕ.
Αντιθετως δεν ισχυουν για τις μεταθεσεις μεταξυ σχολειων  εντος της ιδιας περιοχης (βελτιωσεις), διότι στην περίπτωση αυτή η εντοπιότητα συνδέεται με το δήμο όπου λειτουργούν τα
σχολεία στα οποία ζητούν να μετατεθούν οι εκπαιδευτικοί, οπότε θα πρέπει να συντρέχει το στοιχείο της εγγραφής τα δύο τελευταία χρόνια στο συγκεκριμένο δήμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2023, 10:02:37 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος joalgsoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 15, 2023, 03:05:24 μμ »
g.t ευχαριστώ για την απάντηση. αναφέρομαι σε δήμους που ανήκουν στην Α’θεσσαλονικης, και για μετάθεση εκεί από άλλο νόμο, όποτε μάλλον καλυπτομαι! ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:24 »

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 15, 2023, 06:59:59 μμ »
Καλησπέρα,
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αίτηση οριστικής τοποθέτησης για νεοδιοριστους: ειδα οτι οι προϋπηρεσίες προηγούμενων ετών είναι περασμένες στο teachers minedu. Πρέπει και  να τις στείλουμε με mail στην αντίστοιχη πρωτοβαθμια ή δευτεροβαθμια; Και αν δεν εχω κάποιο άλλο δικαιολογητικό που να μετράει στα μορια (συνυπηρέτηση, εντοπιοτητα κλπ.)χρειάζεται να στείλω mail στη διεύθυνση; Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 15, 2023, 07:09:39 μμ »
Καλησπέρα,
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αίτηση οριστικής τοποθέτησης για νεοδιοριστους: ειδα οτι οι προϋπηρεσίες προηγούμενων ετών είναι περασμένες στο teachers minedu. Πρέπει και  να τις στείλουμε με mail στην αντίστοιχη πρωτοβαθμια ή δευτεροβαθμια; Και αν δεν εχω κάποιο άλλο δικαιολογητικό που να μετράει στα μορια (συνυπηρέτηση, εντοπιοτητα κλπ.)χρειάζεται να στείλω mail στη διεύθυνση; Σας ευχαριστώ πολύ.

Αν όλα είναι περασμένα σωστά, όχι δεν χρειάζεται. Επίσης αν δεν είσαι παντρεμένη,δεν έχεις παιδιά, εντοπιότητα,συνυπηρετηση, δεν στέλνεις τίποτα.

Τα δικαιολογητικά τα στέλνουμε όταν στην αίτηση μετάθεσης ή βελτίωσης έχουμε τικαρει τα αντίστοιχα κουτάκια ώστε να αποδείξουμε ότι συντρέχουν οι λόγοι που επικαλουμαστε και να πάρουμε τα αντίστοιχα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 15, 2023, 07:21:07 μμ »
Σ'. ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 09:36:56 πμ »
Καλημέρα. Διάβασα 4 φορές την εγκυκλίους των μεταθέσεων αλλά ακόμα έχω απορίες.
1) αν ο σύζυγος είναι στρατιωτικός δικαιούμαστε συνυπηρετηση?
2) ποια αιτηση επιλέγω εγώ που διορίστηκα στην εαε κ θέλω μεταθεση στην εαε?
3) τα δικαιολογητικά (βεβαίωση εντοπιότητα, πιστ. Οικ. Καταστ. Κτλ ) τα στέλνω σε ένα μειλ στη δδε ή σε διαφορετικα?

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 09:51:38 πμ »
Καλημέρα,
Αν η σύζυγος είναι μόνιμη εκπαιδευτικός, ο άντρας αστυνομικός-στρατιωτικός δικαιούται απόσπαση;
Το αντίθετο ξέρω ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 10:14:13 πμ »
Καλησπέρα,
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αίτηση οριστικής τοποθέτησης για νεοδιοριστους: ειδα οτι οι προϋπηρεσίες προηγούμενων ετών είναι περασμένες στο teachers minedu. Πρέπει και  να τις στείλουμε με mail στην αντίστοιχη πρωτοβαθμια ή δευτεροβαθμια; Και αν δεν εχω κάποιο άλλο δικαιολογητικό που να μετράει στα μορια (συνυπηρέτηση, εντοπιοτητα κλπ.)χρειάζεται να στείλω mail στη διεύθυνση; Σας ευχαριστώ πολύ.

Στο teachers.minedu οι διευθύνσεις τα περνάνε. Οπότε δεν τους τα πας. Ακόμα και αν βρεις λάθη τους το λες και τα διορθώνουν

Αποσυνδεδεμένος joalgsoul

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 10:15:53 πμ »
Καλημέρα,
Αν η σύζυγος είναι μόνιμη εκπαιδευτικός, ο άντρας αστυνομικός-στρατιωτικός δικαιούται απόσπαση;
Το αντίθετο ξέρω ισχύει.

για αστυνομικό σίγουρα, πήρε ο δικός μ για να είμαστε στ διετία μου μαζί. για στρατιωτικό δ ξέρω

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 10:45:43 πμ »
για αστυνομικό σίγουρα, πήρε ο δικός μ για να είμαστε στ διετία μου μαζί. για στρατιωτικό δ ξέρω
Ευχαριστώ πολύ. Σας στέλνω πμ για περισσότερες πληροφορίες.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 12:47:13 μμ »
Καλημέρα. Διάβασα 4 φορές την εγκυκλίους των μεταθέσεων αλλά ακόμα έχω απορίες.
1) αν ο σύζυγος είναι στρατιωτικός δικαιούμαστε συνυπηρετηση?
2) ποια αιτηση επιλέγω εγώ που διορίστηκα στην εαε κ θέλω μεταθεση στην εαε?
3) τα δικαιολογητικά (βεβαίωση εντοπιότητα, πιστ. Οικ. Καταστ. Κτλ ) τα στέλνω σε ένα μειλ στη δδε ή σε διαφορετικα?
1) Δικαιούσαι 4 μόρια για συνυπηρέτηση στην αίτηση μετάθεσης. Όμως, με σύζυγο ένστολο δικαιούσαι απόσπαση κατά προτεραιότητα πάντα!
2) Δεν ξέρω τα της Ε.Α.Ε. αλλά προφανώς επιλέγεις αίτηση για μετάθεση από Περιοχή σε Περιοχή στην Ε.Α.Ε.
3) Το καλύτερο είναι να τα στείλεις σε ένα email.

Αποσυνδεδεμένος paramythenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 16, 2023, 12:54:07 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι νεοδιόριστη και θα κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση.  Μετέφερα τα εκλογικά μου δικαιώματα στον δήμο όπου είμαι παντρεμένη, ζω και εργάζομαι από το 2010 τον περασμένο Φεβρουάριο. Δεν παίρνω τα μόρια της εντοπιότητας έτσι δεν είναι; :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.