*

Αποστολέας Θέμα: Ωρολόγιο Πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 40964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:12:06 μμ »
στην Γ Λυκειου όπου τα παιδιά έχουν 31 ώρες εβδομαδιαίως, είναι υποχρεωτικό το πρόγραμμα να γίνει 2 5ωρα και 3 7ωρα;

αν το κάνω 1 5ωρο, 2 6ωρα και 2 7ωρα πειράζει;

Υποχρεωτικο απο ποιον; Ενα σωρο λυκεια εχουν 6ωρο στη Γ'. Ειναι καλυτερο απο το 7ωρο γιατι την 7η ωρα δε γινεται μαθημα στη Γ΄, ειδικα οταν ειναι μαθημα Γενικης παιδειας που δεν το δινουν. Ποιον ατυχο καθηγητη θα βαλεις να κανει 7η ωρα στη Γ';

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:45:40 »

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:44:10 μμ »
Άλλο ρωτάει ο killbill και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τώρα κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάει  ::)
Οι ώρες στην Γ λυκείου είναι 31 σύνολο και ρωτάει αν μπορεί να τις κατανείμει σε δυο επτάωρα, δυο εξάωρα και ένα πεντάωρο.
Η δική μου τακτική είναι να βάζω τέσσερα εξάωρα και ένα επτάωρο για να είναι πιο ισορροπημένο όπως είπα, κατά τη γνώμη μου πάντα.
Δεν μου είπε κανείς τι να κάνω όμως, απλά το θεώρησα λογικό.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 11:21:48 μμ »
Άλλο ρωτάει ο killbill και η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τώρα κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάει  ::)
Οι ώρες στην Γ λυκείου είναι 31 σύνολο και ρωτάει αν μπορεί να τις κατανείμει σε δυο επτάωρα, δυο εξάωρα και ένα πεντάωρο.
Η δική μου τακτική είναι να βάζω τέσσερα εξάωρα και ένα επτάωρο για να είναι πιο ισορροπημένο όπως είπα, κατά τη γνώμη μου πάντα.
Δεν μου είπε κανείς τι να κάνω όμως, απλά το θεώρησα λογικό.

Καταλαβα τι ρωτησε, γι'αυτο απαντησα οτι τα 7ωρα δεν ειναι καλά για τη Γ'. Η δικη σου τακτικη (τεσσερα 6ωρα) ειναι η καλυτερη για να μη γινεται η ταξη παιδικη χαρα την 7η ωρα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 04:30:33 μμ »
Προβλέπεται από τον νόμο διευκόλυνση στο ωρολόγιο πρόγραμμα και προτεραιότητα στις προτιμήσεις συναδέλφων (όχι κενά, να σχολάνε νωρίς κλπ) με τέκνα;
Κάπου το έχω διαβάσει παλιά, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.
Μπορεί κανείς να παραθέσει κάτι επίσημα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:45:40 »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 01:36:30 μμ »
Υπαρχει νομος ή εγκυκλιος που να οριζει οτι τα φιλολογικα μαθηματα γινονται τις πρωτες ωρες

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 01:54:18 μμ »
Υπαρχει νομος ή εγκυκλιος που να οριζει οτι τα φιλολογικα μαθηματα γινονται τις πρωτες ωρες

Δήλωση ή ερώτηση; Γιατί στο τέλος δεν υπάρχει ούτε ερωτηματικό, ούτε τελεία.

Πρακτικά, πάντως, αν το δει κανείς.. επειδή το πρωί έχουν ξυπνήσει κάπως τα παιδιά, ίσως είναι καλύτερα να έχουν φιλολογικά μαθήματα και προς το τέλος για να είναι σε εγρήγορση, να έχουν μαθηματικά κλπ  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 01:57:29 μμ »
Αναζητω νομο η εγκυκλιο που να οριζει για την τοποθετηση των φιλολογικων μαθηματων τις πρωτες ωρες.Υπαρχει:

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 03:26:22 μμ »
Αναζητω νομο η εγκυκλιο που να οριζει για την τοποθετηση των φιλολογικων μαθηματων τις πρωτες ωρες.Υπαρχει:

αυτό που γνωρίζω (προφορικά από τον Διευθυντή) ειναι ότι δεν πρέπει να γίνονται τελευταία ώρα τα Αρχαία, τα μαθηματικά και η Φυσική.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:01:50 μμ »
αυτό που γνωρίζω (προφορικά από τον Διευθυντή) ειναι ότι δεν πρέπει να γίνονται τελευταία ώρα τα Αρχαία, τα μαθηματικά και η Φυσική.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανενας νόμος που να καθόρίζει συγκεκριμένες ώρες ( ή ζώνες ) την διδασκαλία μαθημάτων. Γνωστή παλιά καραμέλα βολεμένων που ήθελαν να φεύγουν από τις 12:30 στο σπίτι τους ( λαϊκη - ιδιαίτερο )

Πριν από 3 χρόνια που έβαλαν να διδάξω ΜΟΝΟ 7η ώρα το μαθημα επιλογής που μου είχε ανατεθεί .... μόλις τους είπα να μου φέρουν μια (1) εγκύκλιο που να ξεχωρίζει τα μαθήματα το παραμυθάκι τελείωσε.

Κατά την άποψη μου είναι καθαρά θέμα συνεργασίας μεταξύ καθηγητών .... εάν ο ένας πάει να χώσει τον άλλον με επιχειρήματα περί "κατευθύνσεων" κλτ τότε μπορείς πολύ απλά να μην τους περάσει .

Στο σχολείο μου τους απείλησα ευθέως ότι εάν η διεύθυνση επιβάλει τέτοια ρύθμιση .... εγώ θα επιβάλω το 8-2 ....

Μετά άρχισαν οι ευγένεις και γίναμε όλοι φίλοι  ;)
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 06:36:30 μμ »
... γμωρίζετε εάν υπάρχει τρόπος να μεταφέρω το (ολοκληρο ) το πρόγραμμα της μέρας Α στηνν μέρα Β και της μέρας Β στην μέρα Α ( μέσω timetable )

Thnx
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 06:43:10 μμ »
... γμωρίζετε εάν υπάρχει τρόπος να μεταφέρω το (ολοκληρο ) το πρόγραμμα της μέρας Α στηνν μέρα Β και της μέρας Β στην μέρα Α ( μέσω timetable )

Thnx

http://help.asctimetables.com/text.php?id=735&lang=gr
swap two days in timetable

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 06:49:41 μμ »
Σ'ωραίος ( και γρήγορος )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 09:29:01 μμ »
στο σχολείο σας εφαρμόζετε την παρακάτω εγκύκλιο που αφορά τους ΠΕ04 μια μέρα μέσα στην βδομάδα να έχουν 2ωρο στο σχολείο;
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1505-wrario-pe04-synanthseis-ekfe.html

Μα είναι δυνατόν; Για 1-2 φορές τον χρόνο που θα τους καλέσει ο σύμβουλος να έχουν μια φορά την βδομάδα σχεδόν ρεπό; Πάνε καλά; Τι πιο απλό από το να τροποποιήσω το πρόγραμμα την εβδομάδα που θα τους καλέσει. Γιατί να καταστρέψω το ωρολόγιο πρόγραμμα για όλο τον χρόνο. Δεν καταλαβαίνω την λογική αυτή. Εσείς τι κάνετε; Έχετε με ρεπό όλους τους ΠΕ04 όλον τον χρόνο; Μα ποιός τα σκέφτεται αυτά; Αυτός που τα σκέφτεται να κάτσει να βγάλει και ωρολόγιο πρόγραμμα για το σχολέιο

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 09:58:59 μμ »
στο σχολείο σας εφαρμόζετε την παρακάτω εγκύκλιο που αφορά τους ΠΕ04 μια μέρα μέσα στην βδομάδα να έχουν 2ωρο στο σχολείο;
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1505-wrario-pe04-synanthseis-ekfe.html

Μα είναι δυνατόν; Για 1-2 φορές τον χρόνο που θα τους καλέσει ο σύμβουλος να έχουν μια φορά την βδομάδα σχεδόν ρεπό; Πάνε καλά; Τι πιο απλό από το να τροποποιήσω το πρόγραμμα την εβδομάδα που θα τους καλέσει. Γιατί να καταστρέψω το ωρολόγιο πρόγραμμα για όλο τον χρόνο. Δεν καταλαβαίνω την λογική αυτή. Εσείς τι κάνετε; Έχετε με ρεπό όλους τους ΠΕ04 όλον τον χρόνο; Μα ποιός τα σκέφτεται αυτά; Αυτός που τα σκέφτεται να κάτσει να βγάλει και ωρολόγιο πρόγραμμα για το σχολέιο
Ο διευθυντής μας είπε ότι πρέπει να εφαρμοστεί υποχρεωτικά η εγκύκλιος για το δίωρο, αλλιώς δεν θα εγκριθεί το πρόγραμμα από τη Διεύθυνση Β/θμιας. Έχουμε δύο ΠΕ04 με 23 ώρες ο καθένας, που σημαίνει ότι θα κάνουν μια μέρα ένα δίωρο και τις υπόλοιπες 4 μέρες θα έχουν 21 ώρες, δηλ. στην καλύτερη περίπτωση ένα 6ωρο και τρία 5ωρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.