*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 112235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #336 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:01:31 πμ »

Ελπίζω μόνο να μην έγινες εκπαιδευτικός για τα τραγουδάκια!  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:24 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #337 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:10:36 πμ »
αν έχεις παρακολουθήσει τις αναρτήσεις μου εδώ μέσα τόσα χρόνια, θα έχεις καταλαβει γιατί έγινα εκπαιδευτικός.
Οι ψηφοφορίες που οργανώνω και τα θέματα που ξεκινάω δείχνουν το πόσο ανήσυχο πνεύμα είμαι στην εκπαίδευση. Αν μπήκα για να αράξω δεν θα με ένοιαζε τίποτα από όλα αυτά, δεν θα καθόμουν να συζητάω για τρόπους βελτίωσης της διδασκαλίας, ούτε για το πως μπορώ να σώσω τους αδύνατους μαθητές.
δεν μπορω να με φανταστώ να κάνω άλλη δουλειά!

πάντως έγινα εκπαιδευτικός και για τα τραγουδάκια! η μουσική πιστεύω πρέπει να είναι αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαίδευσης. Δυστυχώς στα λύκεια το μάθημα έχει φύγει και στο Γυμνάσιο είναι 1ωρο.
Τα παιδιά έχουν ανάγκη να ξεφεύγουν μέσα στο βαρύ και απαιτητικό ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων.
Μόνο έτσι θα έρχονται στο σχολείο με όρεξη!
θα έρχονται και θα λένε και ένα τραγούδι!! που λέει και η παροιμία.  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #338 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:21:29 πμ »
ζητείστε μια μετάταξη στο ΙΚΑ ή στην ΔΟΥ τότε.
περαστικά σας εύχομαι τότε!

πάντως εμείς τώρα στην 28η παραμονή, θα πουμε τραγουδάκια!
λέτε να πουν και οι υπάλληλοι στο ΙΚΑ?  ;D

εντάξει ρε παιδιά μη βαράτε, απλά γύρισα από το ΙΚΑ με τα νεύρα μου τόσο τσιτωμένα που είπα Δόξα τω Θεώ που είμαι εκπαιδευτικός!!

καλημέρα σε όλους!

χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, ειλικρινά, τελευταία δείχνεις ενα μενός κατα των εκπαιδευτικών με τις αναρτήσεις σου

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #339 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:26:11 πμ »
αν έχεις παρακολουθήσει τις αναρτήσεις μου εδώ μέσα τόσα χρόνια, θα έχεις καταλαβει γιατί έγινα εκπαιδευτικός.
Οι ψηφοφορίες που οργανώνω και τα θέματα που ξεκινάω δείχνουν το πόσο ανήσυχο πνεύμα είμαι στην εκπαίδευση. Αν μπήκα για να αράξω δεν θα με ένοιαζε τίποτα από όλα αυτά, δεν θα καθόμουν να συζητάω για τρόπους βελτίωσης της διδασκαλίας, ούτε για το πως μπορώ να σώσω τους αδύνατους μαθητές.
δεν μπορω να με φανταστώ να κάνω άλλη δουλειά!

πάντως έγινα εκπαιδευτικός και για τα τραγουδάκια! η μουσική πιστεύω πρέπει να είναι αναπόσπαστο κομμάτι της εκπαίδευσης. Δυστυχώς στα λύκεια το μάθημα έχει φύγει και στο Γυμνάσιο είναι 1ωρο.
Τα παιδιά έχουν ανάγκη να ξεφεύγουν μέσα στο βαρύ και απαιτητικό ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων.
Μόνο έτσι θα έρχονται στο σχολείο με όρεξη!
θα έρχονται και θα λένε και ένα τραγούδι!! που λέει και η παροιμία.  ;D ;D ;D


Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις γιατί όπως έγραψες το "θα πούμε τραγουδάκια" ήταν λίγο υποτιμητικό.
Επειδή έχω παρακολουθήσει τις αναρτήσεις σου, έχω δει ότι πολλές φορές γράφεις ότι οι εκπαιδευτικοί είναι ευνοημένοι. Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση τώρα, απλά πρέπει να καταλάβεις ότι είναι δύσκολες οι στιγμές για όλους, καταλαβαίνεις γιατί.
Επίσης λάβε υπ`όψιν σου ότι υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που εργάζονται περισσότερο, π.χ. 8-4. Συνάδελφοι σου είναι, μην τους ξεχνάς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:24 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #340 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:54:05 πμ »
Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις γιατί όπως έγραψες το "θα πούμε τραγουδάκια" ήταν λίγο υποτιμητικό.
καθόλου! ίσα ίσα δείχνει πόσο ελεύθερο πνεύμα είναι ο εκπαιδευτικός και πόσο "παιδί" παραμένει ακόμα!
Το είπα τιμητικά! ίσως η λέξη "τραγουδάκια" να παραπλάνησε το νόημα της φράσης μου


Επίσης λάβε υπ`όψιν σου ότι υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που εργάζονται περισσότερο, π.χ. 8-4. Συνάδελφοι σου είναι, μην τους ξεχνάς.
Μόνο; Αν λάβεις υπόψη σου ότι σπίτι σου γυρνάς κατά μέσο όρο στις 2 το μεσημέρι, μένει μόνο ένα 2ωρο για προετοιμασία. Τους φτάνει; πως τα καταφέρνουν; Εγώ μέχρι τις 11-12 το βράδυ ασχολούμαι με το αντικείμενό μου.
Δεν είναι βέβαια ωράριο οποιουδήποτε άλλου υπαλλήλου στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, ούτε και συγκρίνεται με αυτό αφού:
1. εργάζομαι φορώντας τις πυτζάμες μου
2. ρίχνω και μια ματιά στο φαί και συνεχίζω
3. αν κουραστώ παίζω λίγο πιάνο ή ανοίγω την τηλεόραση και συνεχίζω
4. μπορεί να ρίξω και έναν υπνάκο ειδικά γύρω στις 4 με πιάνει και 1 ωρίτσα την χρειάζομαι και συνεχίζω
5. έξω μπορεί να κάνει κρύο να έχουν απεργία τα μέσα μαζικής μεταφοράς, όμως εγώ είμαι στη ζεστασιά του σπιτιού μου και δουλεύω.
κλπ κλπ ας μην συνεχίσω και κουράσω.

Θέλω απλά να πω, ότι ποτε μου δεν θα ισχυριστώ την άποψη "ρε εσείς του ιδιωτικού τομέα ή άλλων φορέων του δημοσίου, μην μας λέτε καλοπερασάκιδες, εργαζόμαστε και εμείς πολλές ώρες" (απλά από το σπίτι αλλά αυτό δεν το λέμε!)
Γιατί η απάντηση που θα πάρεις από έναν άλλον υπάλληλο είναι ας με άφηναν και εμένα να δουλεύω από το σπιτάκι μου και ας είχα και την 2πλάσια δουλειά.

Και πως να δικαιολογήσω τους 2 μήνες καθισιό το καλοκαίρι; Ότι κουράστηκα τόσο πολύ και το δικαιούμε; Για πες το αυτό σε έναν υπάλληλο εταιρίας πληροφορικής! αυτός δεν το δικαιείται; Δεν δέχομαι ότι εμεις κουραζόμαστε πιο πολύ από τον οποιοδήποτε άλλο και για αυτό πρέπει 2 μήνες το καλοκαίρι και 15 μέρες Χριστούγεννα & Πάσχα να καθόμαστε.
Από αυτή την άποψη, ΝΑΙ μας θεωρώ πολύ ευνοημένο κλάδο και ακριβώς αυτό πρέπει να το εκτιμήσουμε και να μην γκρινιάζουμε γιατί μας έβαλαν 1η ώρα μάθημα ή 2 κενά μέσα στο πρόγραμμα.

Εγώ πιστεύω ότι είμαστε μια χαρά. Ίσως επειδή πριν γίνω εκπαιδευτικός πέρασα από τον ιδιωτικό τομέα και έτσι τα ζυγίζω τα πράγματα. Ίσως αν με το που τελείωνα το πανεπιστήμιο διοριζόμουν κατευθείαν καθηγητής να είχα και εγώ άλλη άποψη!

Δεν μου λες, αν σε βάλουν 1η ώρα μάθημα, μετά 5 κενά, και μετά 7η ώρα μάθημα ξανά δεν θα επαναστατήσεις;
Αν δούλευες αλλού δηλαδή εκει δεν θα δούλευες από το πρωι μεχρι το βράδυ συνεχόμενα;
Βρες μου 1, όχι παραπάνω, 1 μόνο εκπαιδευτικό που δεν θα χαλούσε τον κόσμο αν του έλεγαν ότι έχει μάθημα 1η - 7η!
Κατάλαβες τώρα πιστεύω πως το λέω το "ευνοημένος"
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2011, 12:04:39 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #341 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:19:49 μμ »
Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση που θα κάνω, αλλά ειλικρινά, διαβάζοντας τα μηνύματά σου και ειδικά το τελευταίο μού δημιουργήθηκε η εύλογη απορία: ΈΧΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ;

Εννοείται ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #342 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 01:12:40 μμ »
Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις γιατί όπως έγραψες το "θα πούμε τραγουδάκια" ήταν λίγο υποτιμητικό.
καθόλου! ίσα ίσα δείχνει πόσο ελεύθερο πνεύμα είναι ο εκπαιδευτικός και πόσο "παιδί" παραμένει ακόμα!
Το είπα τιμητικά! ίσως η λέξη "τραγουδάκια" να παραπλάνησε το νόημα της φράσης μου


Επίσης λάβε υπ`όψιν σου ότι υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που εργάζονται περισσότερο, π.χ. 8-4. Συνάδελφοι σου είναι, μην τους ξεχνάς.
Μόνο; Αν λάβεις υπόψη σου ότι σπίτι σου γυρνάς κατά μέσο όρο στις 2 το μεσημέρι, μένει μόνο ένα 2ωρο για προετοιμασία. Τους φτάνει; πως τα καταφέρνουν; Εγώ μέχρι τις 11-12 το βράδυ ασχολούμαι με το αντικείμενό μου.
Δεν είναι βέβαια ωράριο οποιουδήποτε άλλου υπαλλήλου στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, ούτε και συγκρίνεται με αυτό αφού:
1. εργάζομαι φορώντας τις πυτζάμες μου
2. ρίχνω και μια ματιά στο φαί και συνεχίζω
3. αν κουραστώ παίζω λίγο πιάνο ή ανοίγω την τηλεόραση και συνεχίζω
4. μπορεί να ρίξω και έναν υπνάκο ειδικά γύρω στις 4 με πιάνει και 1 ωρίτσα την χρειάζομαι και συνεχίζω
5. έξω μπορεί να κάνει κρύο να έχουν απεργία τα μέσα μαζικής μεταφοράς, όμως εγώ είμαι στη ζεστασιά του σπιτιού μου και δουλεύω.
κλπ κλπ ας μην συνεχίσω και κουράσω.

Θέλω απλά να πω, ότι ποτε μου δεν θα ισχυριστώ την άποψη "ρε εσείς του ιδιωτικού τομέα ή άλλων φορέων του δημοσίου, μην μας λέτε καλοπερασάκιδες, εργαζόμαστε και εμείς πολλές ώρες" (απλά από το σπίτι αλλά αυτό δεν το λέμε!)
Γιατί η απάντηση που θα πάρεις από έναν άλλον υπάλληλο είναι ας με άφηναν και εμένα να δουλεύω από το σπιτάκι μου και ας είχα και την 2πλάσια δουλειά.

Και πως να δικαιολογήσω τους 2 μήνες καθισιό το καλοκαίρι; Ότι κουράστηκα τόσο πολύ και το δικαιούμε; Για πες το αυτό σε έναν υπάλληλο εταιρίας πληροφορικής! αυτός δεν το δικαιείται; Δεν δέχομαι ότι εμεις κουραζόμαστε πιο πολύ από τον οποιοδήποτε άλλο και για αυτό πρέπει 2 μήνες το καλοκαίρι και 15 μέρες Χριστούγεννα & Πάσχα να καθόμαστε.
Από αυτή την άποψη, ΝΑΙ μας θεωρώ πολύ ευνοημένο κλάδο και ακριβώς αυτό πρέπει να το εκτιμήσουμε και να μην γκρινιάζουμε γιατί μας έβαλαν 1η ώρα μάθημα ή 2 κενά μέσα στο πρόγραμμα.

Εγώ πιστεύω ότι είμαστε μια χαρά. Ίσως επειδή πριν γίνω εκπαιδευτικός πέρασα από τον ιδιωτικό τομέα και έτσι τα ζυγίζω τα πράγματα. Ίσως αν με το που τελείωνα το πανεπιστήμιο διοριζόμουν κατευθείαν καθηγητής να είχα και εγώ άλλη άποψη!

Δεν μου λες, αν σε βάλουν 1η ώρα μάθημα, μετά 5 κενά, και μετά 7η ώρα μάθημα ξανά δεν θα επαναστατήσεις;
Αν δούλευες αλλού δηλαδή εκει δεν θα δούλευες από το πρωι μεχρι το βράδυ συνεχόμενα;
Βρες μου 1, όχι παραπάνω, 1 μόνο εκπαιδευτικό που δεν θα χαλούσε τον κόσμο αν του έλεγαν ότι έχει μάθημα 1η - 7η!
Κατάλαβες τώρα πιστεύω πως το λέω το "ευνοημένος"

Συνάδελφε, δεν ήθελα να σε κουράσω. Έτσι κι αλλιώς είναι γνωστές οι θέσεις σου, τις έχεις γράψει πολλές φορές εδώ μέσα και όχι μόνον, αλλά εννοούσα τους συναδέλφους που εργάζονται στα γραφεία οκτάωρο.
Θα μπορούσα να σου γράψω πολλά για να σου απαντήσω σ`αυτά που γράφεις αλλά δεν θα μπω στη διαδικασία, γιατί έχουν συζητηθεί πολλές φορές. Επειδή όμως με ρωτάς κάτι θα σου απαντήσω ότι έκανα κάτι ξεγυρισμένα εφτάωρα, σε εποχές που ήμουν σε δύο σχολεία και έκανα 150 χλμ για να πάω, χωρίς ποτέ να διαμαρτυρηθώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #343 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 03:41:29 μμ »
Οι μονοι που λενε οτι η τάξη δεν εχει κούραση είναι όσοι κάνουν μειωμένο. Οι άλλοι ψοφάμε. -

Αποσυνδεδεμένος martina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 299
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #344 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 03:46:17 μμ »
Οι μονοι που λενε οτι η τάξη δεν εχει κούραση είναι όσοι κάνουν μειωμένο. Οι άλλοι ψοφάμε. -
Συμφωνω απολυτα.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #345 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 06:09:52 μμ »
το θέμα είναι πώς μπήκαν σε αυτές τις θέσεις πρώτον (πάνω από τους μισούς από το παράθυρο - εγγύηση- εξετάσεις πάντως δεν έδωσαν), και δεύτερον, έχουν αφιερώσει χρόνια μελέτης σε κάποια σχολή με εξετάσεις κλπ;

έχεις δίκιο ότι αρκετοί δεν εκτιμάνε τη δουλειά τους (βλ. 1η μάθημα-κενά- 7 ώρα μάθημα) και τρελαίνονται αν δεν πάνε σπίτι στις 12 να μαγειρέψουν ή να πάνε για μπανάκι, αλλά ένας καλός και σωστός εκπαιδευτικός ακόμη και 3 ώρες μάθημα να έχει θα βρει τρόπους να απασχοληθεί ...


επίσης, σε λίγο που θα ψάχνουμε το ευρώ με το τουφέκι, θα μας ενοχλούν όλους (ευσυνείδητους και μη) τα πάντα!

παιδιά πήγα στο ΙΚΑ χτες για υπόθεση της γυναίκας μου, και έπαθα πλάκα με το τι γινόταν.
Λυπήθηκα τους υπαλλήλους. Κόσμος χαμός.
Είχα να πάω ΙΚΑ κάτι χρόνια.

Πιστεύω θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικό στους εκπαιδευτικούς να πηγαίνουν 1 φορά τον μήνα εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΙΚΑ, έτσι για να εκτιμάνε το ωράριό τους και να μην γκρινιάζουν που δουλεύουμε 4 ώρες ημερησίως, με διαλείμματα κάθε ώρα, με τις διακοπές μας Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι.

Τι να έλεγα στον υπάλληλο που δουλεύει 8-3 μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα;
Ότι κοιταξε να δεις μην κοιτας που εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δουλεύω 4 ώρες (συν τις τόσες διακοπές που έχω μέσα στον χρόνο), έχω και δουλειά στο σπίτι και γραπτά να διορθώσω!!
Ή ότι κοίτα εγώ μπορεί να δουλεύω λιγότερο αλλά κουράζομαι περισσότερο γιατί η διδασκαλία είναι κουραστική διαδικασία, τα παιδιά, φωνές κλπ....
Θα με πλάκωνε στο ξύλο! θα μου έλεγε
Ξέρετε τι γινόταν στο ΙΚΑ από φασαρία; το σχολείο μπροστα σε αυτό το θέαμα είναι εκκλησία!

"ας καθόμουν και εγώ σπίτι να δούλευα το υπόλοιπο μισό ωράριό μου φορώντας τις πυτζαμούλες μου, και να είχα 2 μήνες το καλοκαίρι και 15 μέρες Χριστουγεννα-Πάσχα, και όταν έχει ωραία μέρα να μης πηγαίνανε και εμας εκδρομή."
Εδώ τι να του έλεγα; αυτό που ισχυρίζονται πολλοί εκπαιδευτικοί; "μα η εκδρομή δεν είναι καθισιό. είναι υποχρέωση και είναι μέσα στο ωράριό μας. είναι ευθύνη"

Λοιπόν, επισκεφτείτε το ΙΚΑ της περιοχής σας, ή και καμιά ΔΟΥ αν είναι κοντίτερα, και θα αναθεωρήσετε τα περι δυσκολιών του επαγγέλματός μας και τα περι ωραρίου. Δείτε το σαν ψυχοθεραπεία. Θα νιώσετε ανακουφισμένοι! Έτοιμοι για δουλειά! θα σας έρθει η όρεξη! θα νιώσετε παραγωγικοί όσο ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #346 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 02:33:50 πμ »

αν η διδακτική ώρα σε ένα τμήμα με 25+ παιδιά είναι το λιγότερο διπλάσια σε κόπο και στρες με μια ώρα σε οποιαδήποτε θέση γραφείου στο δημόσιο τότε οι τρεις συνεχόμενες διδακτικές ώρες δεν είναι αναλογικά εξαπλάσια δυσκολότερη αλλά πολύ περισσότερη. Τώρα αν βάλεις ότι κάποιοι έχουν και πεντάωρα με ένα κενό κάπου και βάλε και καμιά εφημερία τότε η μια μέρα αυτή είναι σε κόπο και στρες όσο μια εβδομάδα για κάποια άλλη θέση γραφείου.

Αυτά τα ξέρουν όσοι δουλεύουν σε σχολεία. Τα ξέρουν ακόμα καλύτερα όσοι έχουν δουλέψει τουλάχιστον μια δεκαετία και νιώθουν τις δυνάμεις τους να αρχίσουν να φθίνουν. Το ξέρουν και ακόμα περισσότερο όσοι έχουν και άλλες υποχρεώσεις εκτός από το σαρκίο τους (μεγάλους γονείς, οικογένεια, παιδιά κλπ)

Όσοι από την άλλη εκπαιδευτικοί αποτελούν την εξαίρεση των παραπάνω και νιώθουν ευνοημένοι και ακμαίοι καλό είναι να αφουγκραστούν λίγο τους άλλους συναδέλφους και να μιλάνε μόνο για τον εαυτό τους και να μην χαρακτηρίζουν όλους τους υπόλοιπους.


Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #347 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:50:22 μμ »
ακριβώς!!!! κ μη ξεχνατε, δε κανουν όλοι 3ωρο, εμεις με τις 21 κανουμε 4ωρα και ενα 5ωρο.

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #348 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:06:23 μμ »
Και υπάρχουν και άλλοι που κάνουν τέσσερα 5άωρα και ένα τετράωρο, ας μην τους ξεχνάμε κι αυτούς, και στην τάξη και στην αυλή (και μην ακούσω πάλι ότι οι γυμναστές δεν δουλεύουν γιατι τρώω ανθρωπο σήμερα :P). Προσωπικά μετά από κάθε πεντάωρο χρειάζομαι ένα τουλάχιστον 3ωρο να επανέλθω στην φυσιολογική μου κατάσταση. Δεν προσθέτω προετοιμασίες κλπ κλπ. Και μόνο να είσαι up to date με τις εξελίξεις στον τομέα σου και να κρατάς ψηλά το ενδιαφέρον των μαθητών σου είναι έξτρα ενέργεια, δε νομίζετε? Για όλους αυτούς τους εκπαιδευτικους που τα κάνουν όλα αυτά, και που είναι και πολύ αγαπητοί στα παιδιά τους (οχι τυχαια) δεν έχουν τίποτα να πουν οι επικριτές μας? Μόνο για τους λουφαδόρους που υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα ξέρουν να μιλούν? Στα τσακίδια πρεπει να τους στειλουμε (εγω δαγκώνω τον πρώτο άμα θέλετε).

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #349 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 08:38:19 πμ »
Και υπάρχουν και άλλοι που κάνουν τέσσερα 5άωρα και ένα τετράωρο, ας μην τους ξεχνάμε κι αυτούς, και στην τάξη και στην αυλή (και μην ακούσω πάλι ότι οι γυμναστές δεν δουλεύουν γιατι τρώω ανθρωπο σήμερα :P). Προσωπικά μετά από κάθε πεντάωρο χρειάζομαι ένα τουλάχιστον 3ωρο να επανέλθω στην φυσιολογική μου κατάσταση. Δεν προσθέτω προετοιμασίες κλπ κλπ. Και μόνο να είσαι up to date με τις εξελίξεις στον τομέα σου και να κρατάς ψηλά το ενδιαφέρον των μαθητών σου είναι έξτρα ενέργεια, δε νομίζετε? Για όλους αυτούς τους εκπαιδευτικους που τα κάνουν όλα αυτά, και που είναι και πολύ αγαπητοί στα παιδιά τους (οχι τυχαια) δεν έχουν τίποτα να πουν οι επικριτές μας? Μόνο για τους λουφαδόρους που υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα ξέρουν να μιλούν? Στα τσακίδια πρεπει να τους στειλουμε (εγω δαγκώνω τον πρώτο άμα θέλετε).



πολυ ωραιος και γαργαρος ο λογος σου και δικιο εχεις και πολυ χιουμορ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 639
Σύνολο: 645

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.