*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110313 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:10:01 πμ »
Συγνώμη αν προσβάλλεσαι, αλλά ειλικρινά θεωρώ το να μην κάνει κάποιος μάθημα για τον οποιοδήποτε λόγο, λούφα, ξεκουραση, απαλλαγή απ το ζόρι της τάξης. Είτε αυτό λεγεται εργαστήριο, είτε γραμματειακή υποστήριξη, είτε εξαντλώ όλες τις άδειες, είτε έρχομαι τελευταίος και φεύγω πρώτος.

Ισοπέδωση. Ένα σχολείο για να λειτουργήσει δεν θέλει μόνο να γίνετε το μάθημα αλλά και άλλα "πράγματα" τα όποια αν δεν γίνουν δεν υπάρχει σχολείο για να γίνει μάθημα. Αλλά για να το καταλάβεις αυτό θέλει να έχεις και μια εμπειρία και να βιώσεις διάφορα. Προσωπικά λοιπόν το να κάτσω να ετοιμάσω ένα τόνο γραφειοκρατία μια ημέρα είναι πολύ ποιο δύσκολο από το να κάνω τις 3-4 ώρες μάθημα που έχω. Άρα σύμφωνα με την λογική σου ΛΟΥΦΑΡΩ όταν κάνω μάθημα.


Καλά, αυτό μην το συζητάς. 1000 φορές να έχεις... 7ωρο από το να κάνεις ΟΛΗ αυτή τη χαρτούρα του σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:56 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:29:41 πμ »
ως υπεύθυνος του ωρολογίου προγράμματος του σχολείου, έχω σιχαθεί. Έχω καντατήσει εργοδότης! να ορίζω στον καθένα πότε θα δουλέψει δηλαδή; έλεος. σιγά το μεγάλο ωράριο που έχουμε, από 16 έως 21 ώρες εβδομαδιαίως. Τι να πουν στο υπόλοιπο δημόσιο δηλαδή που τους το αύξησε κιόλας και δεν έχουν και τα Χριστούγεννα, πάσχα καλοκαίρια κλπ;
Να μου λένε γιατί με έβαλες 7η ώρα; γιατί έχω ένα κενό; γιατί έχω 2 ώρες συνεχόμενα κλπ κπ
Τι είμαι εγώ δηλαδή ? ο προισταμενος ή ο εργοδότης;

Αι στο καλό. Θα χαρώ αν μας υποχρεώσει 8-2 όλους κάθε μέρα και να χτυπάμε και κάρτα!
1000 φορές να μπει αξιολόγηση μπας και εκλείψει η σαπίλα και η ρεμούλα. Αξιολόγηση σε βασικά, μετρήσημα και αντικειμενικά πράγματα, όπως τι ώρα έρχεται και τι ώρα φεύγει κάποιος!

Μου λέει συνάδελφος, αν μπορείς μην με βάζει ποτε 1η ώρα.
Και όταν του είπα το γιατί μου απάντησε "γιατί δεν προλαβαίνω να έρχομαι"!!!

Είμαστε απαράδεκτοι. Μήπως το είπε γιατί κατήργησε (ή θα καταργήσει) αυτό το εξεφτελιστικό για τους δημοσίους υπαλλήλους επίδομα για να πηγαίνεις έγκαιρα στη δουλειά;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:33:11 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:21:39 μμ »
Άλλαξε σχολειο χριστιανε μου,θα παθεις εγκεφαλικο,εχει και σχολεια με ορεξατους καθηγητες που δεν γκρινιαζουν ολη μερα

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 04:51:09 μμ »
μακάρι να μπορούσα, αλλά αυτό όπως ξέρεις δεν είναι τόσο εύκολο. Με το ζόρι κρατιόμαστε όλοι σε ένα ή σε δύο σχολεία για να συμπληρώσουμε ώρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:56 »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 05:02:32 μμ »
ως υπεύθυνος του ωρολογίου προγράμματος του σχολείου, έχω σιχαθεί. Έχω καντατήσει εργοδότης! να ορίζω στον καθένα πότε θα δουλέψει δηλαδή; έλεος. σιγά το μεγάλο ωράριο που έχουμε, από 16 έως 21 ώρες εβδομαδιαίως. Τι να πουν στο υπόλοιπο δημόσιο δηλαδή που τους το αύξησε κιόλας και δεν έχουν και τα Χριστούγεννα, πάσχα καλοκαίρια κλπ;
Να μου λένε γιατί με έβαλες 7η ώρα; γιατί έχω ένα κενό; γιατί έχω 2 ώρες συνεχόμενα κλπ κπ
Τι είμαι εγώ δηλαδή ? ο προισταμενος ή ο εργοδότης;


Όχι, είσαι αυτός που θα φάει το βρισίδι απ'όλους ( χαρά στο κουράγιο σου) ή το ξύλο στο τέλος  ;) 8)
( δυστυχώς πρόπερσι ο φυσικός με τον προγραμματιστή "λόγια στα λόγια" καταλήξανε να παίζουνε ξύλο  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 03:58:22 μμ από Βασίλης Πε02 »
Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:11:34 μμ »


Αι στο καλό. Θα χαρώ αν μας υποχρεώσει 8-2 όλους κάθε μέρα και να χτυπάμε και κάρτα!
1000 φορές να μπει αξιολόγηση μπας και εκλείψει η σαπίλα και η ρεμούλα. Αξιολόγηση σε βασικά, μετρήσημα και αντικειμενικά πράγματα, όπως τι ώρα έρχεται και τι ώρα φεύγει κάποιος!

Μου λέει συνάδελφος, αν μπορείς μην με βάζει ποτε 1η ώρα.
Και όταν του είπα το γιατί μου απάντησε "γιατί δεν προλαβαίνω να έρχομαι"!!!

Είμαστε απαράδεκτοι. Μήπως το είπε γιατί κατήργησε (ή θα καταργήσει) αυτό το εξεφτελιστικό για τους δημοσίους υπαλλήλους επίδομα για να πηγαίνεις έγκαιρα στη δουλειά;

Για μένα ειναι οχι μονο ηθικό αλλά και λογικό αιτημα να εξομοιωθουμε  εργασιακά με τους υπολοιπους του δημοσιου τομεα.Εμεις  βεβαια,εχουμε ενα μειονεκτημα που δνε το εχουν οι άλλοι του δημοσιου:να δουλευουμε σε παραπανω από ενα χωρους ακομη και την ιδια μερα.Ο εφοριακος λχ περα απο τα πολλά γκαφρα πιανει ενα γραφείο και το πολυ πολυ να μεταβει και σε καποια αλλα  εντος του ιδιου κτιριου.
Για να μη γινουμε ακομη χειροτερα απ΄οτι ημαστε προτεινω κάποια πραγματα για να μη λεει ο καθεις από τους απ΄εξω τα τρελά του.Να σταματησει ο καθηγητης να ειναι ανθρωπος-ορχηστρα.
Ομως να ερχονται ολοι 8 με 2 ,να υπάρχει γραμματεας για τον σκληρό πυρηνα των γραφειοκρατικων εργασιων.Ακομη και ο γραφιας της πολεοδομιας λχ εχει διαλειμματα..δεν είναι στην πριζα συνεχως!Να εχει ο καθε εκπαιδευτικος το γραφείο του,την ησυχια του να δουλευει προετοιμαζοντας το μαθημα της επομένης,να ετοιμάζει τεστ η να βγαζει φωτοτυπιες ή να δουλεύει στο εργαστήριο και όταν ο γονιος ερχεται να τον δέχεται ο πρωτος ανα πασα ημερα και να βλεπει οτι ο καθηγητης του παιδιου του ειναι εκει και εργαζεται.
 Να πηγαίνει ο δάσκαλος στο σπιτακι του και να εχει την ηρεμία του και να μην κουβαλάει στην οικογένειά του το φορτο της πρωινης δουλειας.
Ο νεος στο χώρο να έχει μεντορα εναν παλιο,οχι βεβαια υπο καθεστώς ιδιωτικουύ δικαίου.
Να ανοιγουμε  μετα τ΄Αγιοβασιλειού και τη Μεγαλοβδομάδα  ωστε να εχουμε μια ανεση να κανουμε απολογισμό τετραμηνου,να διασαφηνιζουμε κάποια σκοτεινα σημεία της δουλειας και να επικοινωνούμε πιο άνετα με τους γονεις.
Να ανοιγει το σχολείο πιο πολλές μερες το θερος για επιμορφώσεις,σεμινάρια και  ανοιγμα στην τοπική κοινωνια.
Και να σταματήσουν οι αηδιες του στυλ να δουλεύει ο δάσκαλος οκτάωρο διότι ,κυριε τραπεζικέ ,εσύ από την ουρά στον γκισε δεχεσαι έναν εναν στο ταμείο ΚΑΙ  ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:13:39 μμ από Demo »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:28:39 μμ »
Συμφωνώωωωωωωωωωωωωωωωωωωω .Επιτέλους μια λογική φωνή.

ωστόσο, υπάρχουν κάποιες δουλειές γραφείου που ναι, ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ:
ιδού τι έκανα σήμερα , ταυτοχρονα ή το ένα πίσω απο το άλλο χωρίς διάλλειμμα:

- αποφάσεις για τις τοποθετήσεις
- πρότυπα έγγραφα των κοινοποιήεων και αποστολή αυτών με μέιλ στα γραφεία
- ενημέρωση της απογραφής
- καταγραφή στο datacenter των φετινών υπηρετήσεων
- να απαντάω στα τηλέφωνα
- να ενημερώνω φακέλους
- να βοηθάω μία να κάνει την δήλωση περιουσιακής κατάστασης
- ταυτόχρονα να τρέξω στο πρωτόκολλο για να πάρω κάτι νούμερα
 - στο καπάκι να γράψω τρια πρακτικά που επείγαν για περικοπή αποδοχών
- να ενημερώσω το μητρώο για τους νεοδιόριστους
- να εξυπηρετήσω δύο που ήρθαν και ρώταγαν για σύνταξη
- να φωτοτυπήσω κάτι αιτήσεις για να έχουμε πρόχειρες
- να ενημερώσω την περιφέρεια με μέιλ για την πορεία της απογραφής
- να ενημερώσω τηλεφωνικα για την απογραφή τους συναδέλφους των γραφείων που έχουν επιφορτιστεί με το αντικειμενο
- να συννενοηθώ με το οικονομικό στον κάτω όροφο για κάποια οικονομικα θέματα
- να ακούσω τον πόνο του κάθε πικραμένου που δεν πήρε απόσπαση και να πρέπει να κουνάω συγκαταβατικά το κεφάλι και να κάνω ότι ακούω ενώ ταυτόχρονα διάβαζα οδηγίες για το datacenter...
και ένα σωρό άλλα που δεν τα θυμάμαι πια...
μιλάμε για πανικό...
δηλαδή πραγματικά, η δουλειά στην τάξη ήταν ξεκούραστη σε σχέση με ΄ολο αυτό!!!

οποτε, όλα είναι σχετικά...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:39:55 μμ »


Για μένα ειναι οχι μονο ηθικό αλλά και λογικό αιτημα να εξομοιωθουμε  εργασιακά με τους υπολοιπους του δημοσιου τομεα.Εμεις  βεβαια,εχουμε ενα μειονεκτημα που δνε το εχουν οι άλλοι του δημοσιου:να δουλευουμε σε παραπανω από ενα χωρους ακομη και την ιδια μερα.Ο εφοριακος λχ περα απο τα πολλά γκαφρα πιανει ενα γραφείο και το πολυ πολυ να μεταβει και σε καποια αλλα  εντος του ιδιου κτιριου.
Για να μη γινουμε ακομη χειροτερα απ΄οτι ημαστε προτεινω κάποια πραγματα για να μη λεει ο καθεις από τους απ΄εξω τα τρελά του.Να σταματησει ο καθηγητης να ειναι ανθρωπος-ορχηστρα.
Ομως να ερχονται ολοι 8 με 2 ,να υπάρχει γραμματεας για τον σκληρό πυρηνα των γραφειοκρατικων εργασιων.Ακομη και ο γραφιας της πολεοδομιας λχ εχει διαλειμματα..δεν είναι στην πριζα συνεχως!Να εχει ο καθε εκπαιδευτικος το γραφείο του,την ησυχια του να δουλευει προετοιμαζοντας το μαθημα της επομένης,να ετοιμάζει τεστ η να βγαζει φωτοτυπιες ή να δουλεύει στο εργαστήριο και όταν ο γονιος ερχεται να τον δέχεται ο πρωτος ανα πασα ημερα και να βλεπει οτι ο καθηγητης του παιδιου του ειναι εκει και εργαζεται.
 Να πηγαίνει ο δάσκαλος στο σπιτακι του και να εχει την ηρεμία του και να μην κουβαλάει στην οικογένειά του το φορτο της πρωινης δουλειας.
Ο νεος στο χώρο να έχει μεντορα εναν παλιο,οχι βεβαια υπο καθεστώς ιδιωτικουύ δικαίου.
Να ανοιγουμε  μετα τ΄Αγιοβασιλειού και τη Μεγαλοβδομάδα  ωστε να εχουμε μια ανεση να κανουμε απολογισμό τετραμηνου,να διασαφηνιζουμε κάποια σκοτεινα σημεία της δουλειας και να επικοινωνούμε πιο άνετα με τους γονεις.
Να ανοιγει το σχολείο πιο πολλές μερες το θερος για επιμορφώσεις,σεμινάρια και  ανοιγμα στην τοπική κοινωνια.
Και να σταματήσουν οι αηδιες του στυλ να δουλεύει ο δάσκαλος οκτάωρο διότι ,κυριε τραπεζικέ ,εσύ από την ουρά στον γκισε δεχεσαι έναν εναν στο ταμείο ΚΑΙ  ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ!
Κατά τη γνώμη μου όλα αυτά δε λέγονται εξομοίωση με τους υπόλοιπους του δημοσίου τομέα στα εργασιακά. Αυτά λέγονται αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού. Εξομοίωση θα ήταν πχ να παίρναμε τους ίδιους μισθούς με τους άλλους υπαλλήλους του δημοσίου.

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:39:17 πμ »

Κατά τη γνώμη μου όλα αυτά δε λέγονται εξομοίωση με τους υπόλοιπους του δημοσίου τομέα στα εργασιακά. Αυτά λέγονται αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού. Εξομοίωση θα ήταν πχ να παίρναμε τους ίδιους μισθούς με τους άλλους υπαλλήλους του δημοσίου.

Πες το κι έτσι.Κι ο  μισθος να αναβαθμιστεί,να γινει και η εξομοιωση αυτη!Οχι εκει που το κομματικό κράτος έχει ανάγκη  να χρυσοπληρωνει και αλλού να σε εχει παρία.Σε ποιον άλλον τομεα του δημοσίου υπάρχει η εννοια του ωρομισθιου λχ;Διότι εγώ δεν έχω υπόψιν!
Εν κατακλείδι σε οποιαδηποτε αλλη χώρα θα ήταν χαζομάρα να συζητάς τα αυτονόητα.Θα πρεπει να αναβαθμιστεί και η προπτυχιακή παιδαγωγική εκπαιδευση παντού.Στο φοιτητή της ιατρικης  λενε: εκει ειναι η κλινική,θα τρεξεις,θα κανεις,θα ράνεις..αν μπορείς εχει καλώς ,αφηνω το ότι βλεπουν πτωμα από το ά ετος και οποιος δεν αντέχει γινεται..Τριανταφυλλόπουλος (δεν αντεξε αυτός!)
Και στο κάτω-κάτω αυτος εδω καλα περναει;

http://www.freeforum-gr.net/index.php?topic=11708.0

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:43:57 πμ »
Συμφωνώωωωωωωωωωωωωωωωωωωω .Επιτέλους μια λογική φωνή.

ωστόσο, υπάρχουν κάποιες δουλειές γραφείου που ναι, ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ:
ιδού τι έκανα σήμερα , ταυτοχρονα ή το ένα πίσω απο το άλλο χωρίς διάλλειμμα:

-....
δηλαδή πραγματικά, η δουλειά στην τάξη ήταν ξεκούραστη σε σχέση με ΄ολο αυτό!!!

οποτε, όλα είναι σχετικά...

Νταξει εσύ τους δάμαζες στην τάξη απ΄οσο αντελήφθην..πως ειμαι εγώ ;καμιά σχέση!Επι του προκειμένου όμως :μηπως κάποιοι στα γραφεια δεν δουλεύουν όσο τους αναλογεί και κάποιοι φιλότιμοι τρέχουν πανικοβλητοι;Λέμε τωρα!

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 02:53:56 πμ »
Συμφωνώωωωωωωωωωωωωωωωωωωω .Επιτέλους μια λογική φωνή.

ωστόσο, υπάρχουν κάποιες δουλειές γραφείου που ναι, ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ:
ιδού τι έκανα σήμερα , ταυτοχρονα ή το ένα πίσω απο το άλλο χωρίς διάλλειμμα:

-....
δηλαδή πραγματικά, η δουλειά στην τάξη ήταν ξεκούραστη σε σχέση με ΄ολο αυτό!!!

οποτε, όλα είναι σχετικά...

Νταξει εσύ τους δάμαζες στην τάξη απ΄οσο αντελήφθην..πως ειμαι εγώ ;καμιά σχέση!Επι του προκειμένου όμως :μηπως κάποιοι στα γραφεια δεν δουλεύουν όσο τους αναλογεί και κάποιοι φιλότιμοι τρέχουν πανικοβλητοι;Λέμε τωρα!

Και στα σχολεία και στα γραφεία υπάρχουν φιλότιμοι, υπάρχουν και ικανοι.
Ευτυχως που σε ορισμένα σχολεία και γραφεία υπάρχουν και καποιοι που τα διαθέτουν και τα δύο
Παντού όμως θα συναντήσεις και κάποιους που είναι λαμόγια ή που στην καλύτερη προσπαθουν αλλά δεν είναι επαρκείς. Το θέμα είναι εσύ που προσδιορίζεις το εαυτό σου και τι αξία αποδίδεις στον εκάστοτε συναδελφό σου.
Παντα θα αξίζει τον κόπο η προσπάθειά όταν είναι ειλικρινης. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανταμοιβή από την αγάπη και τον θαυμασμο των μαθητων ή από την εκτίμηση και τον σεβασμό των συναδέλφων (σχολείου/γραφείου).

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Πε02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Epic fail teacher
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:15:27 μμ »
Συμφωνώωωωωωωωωωωωωωωωωωωω .Επιτέλους μια λογική φωνή.

ωστόσο, υπάρχουν κάποιες δουλειές γραφείου που ναι, ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ:
ιδού τι έκανα σήμερα , ταυτοχρονα ή το ένα πίσω απο το άλλο χωρίς διάλλειμμα:

- αποφάσεις για τις τοποθετήσεις
- πρότυπα έγγραφα των κοινοποιήεων και αποστολή αυτών με μέιλ στα γραφεία
- ενημέρωση της απογραφής
- καταγραφή στο datacenter των φετινών υπηρετήσεων
- να απαντάω στα τηλέφωνα
- να ενημερώνω φακέλους
- να βοηθάω μία να κάνει την δήλωση περιουσιακής κατάστασης
- ταυτόχρονα να τρέξω στο πρωτόκολλο για να πάρω κάτι νούμερα
 - στο καπάκι να γράψω τρια πρακτικά που επείγαν για περικοπή αποδοχών
- να ενημερώσω το μητρώο για τους νεοδιόριστους
- να εξυπηρετήσω δύο που ήρθαν και ρώταγαν για σύνταξη
- να φωτοτυπήσω κάτι αιτήσεις για να έχουμε πρόχειρες
- να ενημερώσω την περιφέρεια με μέιλ για την πορεία της απογραφής
- να ενημερώσω τηλεφωνικα για την απογραφή τους συναδέλφους των γραφείων που έχουν επιφορτιστεί με το αντικειμενο
- να συννενοηθώ με το οικονομικό στον κάτω όροφο για κάποια οικονομικα θέματα
- να ακούσω τον πόνο του κάθε πικραμένου που δεν πήρε απόσπαση και να πρέπει να κουνάω συγκαταβατικά το κεφάλι και να κάνω ότι ακούω ενώ ταυτόχρονα διάβαζα οδηγίες για το datacenter...
και ένα σωρό άλλα που δεν τα θυμάμαι πια...
μιλάμε για πανικό...
δηλαδή πραγματικά, η δουλειά στην τάξη ήταν ξεκούραστη σε σχέση με ΄ολο αυτό!!!

οποτε, όλα είναι σχετικά...

"Πήζω και δεν ελπίζω" που λέγαμε στο στρατό ,γιατί είσαι ευσυνείδητη ,ενώ κάτι άλλες "διοικητικές" κυράτσες να υποθέσω πλέκουν ,πίνουν καφέ κανά δίωρο , βάφουν τα νύχια τους ,κατά τις 11 πάνε λαϊκή κ.λπ  >:( 

Ρε παιδιά έλεος ,το ένα "βύσμα" χωρίς ωράριο και φέτος στο σχολείο έχει αποθρασυνθεί .  Έρχεται όποτε του κ@@@σει ,πίνει κανένα καφέ , τρώει , μεταφέρει τα "τρυφερά" εκ δεξιάς τοποθετήσεως προς αριστερήν και τούμπαλιν και σε κανένα δίωρο !!! αποχωρεί  >:( >:(
Βαρέθηκα να κάνω καταγγελίες ,έχω καταντήσει γραφικός  >:( :(

Δεν ελπίζω τίποτα ,δε φοβάμαι τίποτα, είμαι εκπαιδευτικός...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:34:55 μμ »
βρε παιδιά ξέρετε τι μου τη "σπάει" σε όλο αυτό;
και όταν ήμουν σε σχολείο, και τώρα στη δδε.... τους καλούς και ικανούς και ευσυνείδητους αντι να τους πουνε ένα μπράβο τους λένε γλυφτρόνια...
δηλαδή έλεος - την ανικανότητά του ο καθένας πρέπει κάπου να τη χρεώσει...

θυμάμαι, στο σχολείο ακόμα, , πχ πηγαίναμε εκδρομή με τα παιδιά - εγώ αρχηγός ως συνήθως ....περίμενε ένας ολόκληρος σύλλογος να γίνει καμιά στραβή για να χαρούνε...και επειδή ποτέ δεν έγινε είχαν κάτι ξυνισμένα μούτρα....κανείς ποτέ δεν ειπε "μπράβο ρε σεις, έμαθα περάσατε καταπληκτικά..."
Και αν και πήγαινα στο σχολείο 8 και έφευγα 4 κάθε μέρα ( και μαζί με το μάθημα έκανα και όλα τα διοικητικά του σχολείου  ) κανείς δεν στεκόταν στο ότι ό,τι θέλανε ξέρανε πού να το βρούνε, ενημερωνόνταν για τα πάντα, όλα τα έγγραφα, και όλα πήγαιναν ρολόι....ξέρετε τι μονιμως σχολίαζαν; ότι ήμουν μία ώρα λιγότερο  απο το ωράριό μου  ( κι ας χτύπαγα κάθε μέρα οκτάωρο...). Και είχαν λυσσάξει που ο διευθυντής με προόριζε για υποδιευθύντρια - λες και δεν το χα δουλέψει το αντικείμενο ή δεν το κατειχα, ή αποδεδειγμένα δεν είχα προσφέρει στη διοίκηση του σχολείου....

και τώρα στο γραφείο, αντι να κοιτάξει ο καθένας τι κανει, πώς και πόσο γρήγορα κάποιοι αναρωτιούνται "γιατί όλα τα αντικείμενα τα δίνουν σε σένα; ...." έλα μου ντε....δεν το ζήτησα και στην τελική δεν ειμαι και βλάκας να θέλω κι άλλα αντικειμενα....αλλά όταν ό άλλος έχει ένα και το κάνει μαντάρα, αντί να κοιτάξει το χάλι του πάλι εγώ βγαίνω η κακιά ή ο ξερόλας. Άντε τώρα να πείσεις τον άλλον ότι όχι, δεν τα΄ξέρεις όλα - δεν είναι δυνατόν να τα ξέρεις όλα - αλλά ξέρεις αρκετά και είσαι πρόθυμη να μάθεις περισσότερα....

μια φίλη μου κολλητή είναι διορισμένη στη ρόδο...με ρωτάει συνέχεια για πράγματα και ρωτάει και τη γνώμη μου για πολλά θέματα επί της διδασκαλίας ή της μεθοδολογίας ( καίτοι αυτή είναι φιλόλογος και όχι αγγλικής όπως εγώ)...Ωστόσο μιλάει στα παιδιά για μένα, σχεδόν με ξερουν κι εμένα, με πολλά μάλιστα είμαστε "φιλαράκια' στο φατσοβιβλίο...Ξέρετε τι της είπαν τα παιδιά σήμερα; Δεν έχουμε δει κυρία, κανέναν καθηγητή να μιλάει καλά για άλλον ή να εκτιμάει καποιον άλλον...μόνο εσάς....

δεν ξέρω αν αυτό είναι παθογένεια του κλαδου αλλά κατ΄εμέ δείχνει βαθύ κομπλεξισμό....και φυσικά υπάρχει και μέσα στα σχολεια και βεβαίως και έξω απο αυτά... :( :(
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:50:23 μμ »
Πέστα κορίτσι μου!!! Κόμπλεξ και μεγάαααααααλη μιζέρια έχουν πολλοί εκπαιδευτικοί. Το κακό είναι ότι μας έχουν πάρει χαμπάρι και οι άλλοι και μας την λένε... Ξέρετε πόσες φορές ακουσα αρνητικά σχόλια για εμάς από διοικητικούς, τραπεζικούς, υπάλληλους στον ιδιωτικό τομέα??? Να ξυπνήσουμε και να βλέπουμε και λίγο το δοκάρι που υπάρχει στο δικό μας μάτι!!!
Together we stand!!! Divided we fall...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158535
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.