*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110345 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #462 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 03:36:46 μμ »
Συναδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω και παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει, το ωράριο ενός εκπαιδευτικού μπορεί να αλλάξει
στη μέση της χρονιάς;
Ως νεοδιοριστη μου αναγνωρίσανε περίπου 6 χρόνια σε δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια. για μείωση ωραρίου περιλαμβάνεται και η προυπηρεσία στην τριτοβάθμια;;
και επίσης, μπορεί να γίνει μείωση ωραρίου σε νεοδιόριστο ή πρέπει να παρέλθει η δοκιμαστική περίοδος της διετίας;;

Το ωράριο αλλάζει οταν συμπληρωθούν τα έτη υπηρεσίας. Άρα η απάντηση είναι ΝΑΙ αλλάζει στη μέση της χρονιάς.
Για το δεύτερο ερώτ. δε γνωρίζω.
Σε ότι αφορά το τρίτο και τελευταίο ερώτημα πρέπει να σε ενημερώσω ότι η δοκιμαστική περίοδος της διετίας δεν παίζει κανέναν ρόλο. Μείωση ωραρίου γίνεται και στα δύο πρώτα έτη.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...κάποιος άλλος συνάδελφος να απαντήσει στο δεύτερο ερώτημα????please..


Αν η προϋπρεσία σου αναγνρίστηκε ως διδακτική και όχι απλά μισθολογικά, τότε λογικά (όσο υπάρχει λογική με όλα αυτά που γίνονται γύρω μας) αναγνωρίζεται και για μείωση ωραρίου.

Γνωστός μου πάντως, που δούλευε πολλά χρόνια σε υπηρεσία του υπουργείο υγείας ως εκπαιδευτικός, του αναγνωρίστηκε μισθολογικά αλλά όχι διδακτικά! Έτσι όταν διορίστηκε σε σχολείο μπήκε στο ΜΚ13, αλλά είχε ωράριο νεοδιόριστου.....Με ένσταση βέβαια και μετά από πολύ καιρό, αναγνωρίστηκε και ως διδακτική η προϋπηρεσία του (γιατί ως δάσκαλος δούλευε), αλλά δεν ξέρω να σου πω τι έγινε με τη μείωση...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:47 »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #463 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 11:46:08 πμ »
Συναδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω και παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει, το ωράριο ενός εκπαιδευτικού μπορεί να αλλάξει
στη μέση της χρονιάς;
Ως νεοδιοριστη μου αναγνωρίσανε περίπου 6 χρόνια σε δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια. για μείωση ωραρίου περιλαμβάνεται και η προυπηρεσία στην τριτοβάθμια;;
και επίσης, μπορεί να γίνει μείωση ωραρίου σε νεοδιόριστο ή πρέπει να παρέλθει η δοκιμαστική περίοδος της διετίας;;

Το ωράριο αλλάζει οταν συμπληρωθούν τα έτη υπηρεσίας. Άρα η απάντηση είναι ΝΑΙ αλλάζει στη μέση της χρονιάς.
Για το δεύτερο ερώτ. δε γνωρίζω.
Σε ότι αφορά το τρίτο και τελευταίο ερώτημα πρέπει να σε ενημερώσω ότι η δοκιμαστική περίοδος της διετίας δεν παίζει κανέναν ρόλο. Μείωση ωραρίου γίνεται και στα δύο πρώτα έτη.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια εγκύκλιο που έλεγε ότι αν η αλλαγή είναι πριν την 31/12 τοτε από την αρχή της χρονιάς αλλάζεις. Αν είναι απο 1/1 τότε αλλάζεις ωράριο την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #464 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 11:58:19 πμ »
αυτό ισχύει - αν η αλλαγή γίνεται ως 31/12 αλλάζεις εξ αρχής αλλιώς την επόμενη χρονιά.

Για αλλαγή ωραρίου ΔΕΝ λαμβάνεται υπόψη τυχόν αναγνωρισμένη προϋπηρεσία σε ΝΕΛΕ , ΑΕΙ / ΤΕΙ.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mar_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #465 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 03:40:05 μμ »
Δημητρακόπουλος Γιώργος
Αναπληρωματικός Αιρετός Κ.Υ.Σ.Π.Ε.
Τηλ. επικοινωνίας  6977–747439
e-mail: info@gdimitrakopoulos.gr
http://www.gdimitrakopoulos.gr

Προϋπηρεσία και μείωση του διδακτικού ωραρίου

Συναδέλφισσα, συνάδελφε

Με αφορμή τα πολλά ερωτήματα για το ποια προϋπηρεσία υπολογίζεται για τη μείωση του διδακτικού ωραρίου, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

1.   Το ωράριο των εκπαιδευτικών της Π.Ε. καθορίζεται από τη διάταξη του Ν. 2517/97 (άρθρο 9, παρ. 3), η οποία αντικατέστησε τη σχετική διάταξη του Ν. 1566/85. 

2.   Μέχρι και το σχολικό έτος 2004-2005  υπολογιζόταν για τη μείωση του διδακτικού ωραρίου των εκπαιδευτικών της Π.Ε. κάθε δημόσια αναγνωρισμένη προϋπηρεσία.

3.    Το 2005 το ΝΣΚ αποφάνθηκε – ύστερα από σχετικό ερώτημα - ότι πρέπει λαμβάνεται υπόψη μόνο η εκπαιδευτική υπηρεσία (204 αρ. Γνωμοδότησης).

4.  Τη σχολική χρονιά 2005-2006 το Υπουργείο αποδέχθηκε το σκεπτικό της Γνωμοδότησης και με την αριθμ Φ.12/642/103923/Γ1/4-10-2005 εγκύκλιό του ορίζει ότι για τη μείωση του ωραρίου της διδασκαλίας των εκπαιδευτικών στα Σχολεία υπολογίζεται:
- Η προϋπηρεσία που λαμβάνεται υπόψη για τη βαθμολογική εξέλιξη του εκπαιδευτικού και
- Η προϋπηρεσία, αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, στην Α/θμια ή στη Β/θμια Εκπ/ση, η οποία του έχει αναγνωρισθεί για τον διορισμό του ως μόνιμου Εκπ/κού.

5.    Σε παλιότερα ενημερωτικά μου σημειώματα έχω υποστηρίξει την άποψη ότι η εν λόγω εγκύκλιος παραβιάζει το νόμο 2517/97, αφού ο νομοθέτης ρητά ορίζει ως κριτήριο τα έτη υπηρεσίας χωρίς πουθενά να αναφέρει τη λέξη «εκπαιδευτική».
 6.  Με τον πρόσφατο νόμο 4024/2011 για τη βαθμολογική κατάταξη λαμβάνεται υπόψη ο συνολικός χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας και ο χρόνος προϋπηρεσίας στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα που έχει αναγνωριστεί για τη βαθμολογική ή μισθολογική κατάταξη και εξέλιξη του υπαλλήλου (άρθρο 28, παρ. 1).
Ως εκ τούτου, με τη θέση σε ισχύ της παραπάνω διάταξης (1/11/11) οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης οφείλουν - αν δεν το έχουν πράξει, ήδη - να λάβουν υπόψη τους για τον υπολογισμό του διδακτικού ωραρίου κάθε προϋπηρεσία που αναφέρεται στην προαναφερόμενη διάταξη. Σε διαφορετική περίπτωση οι εκπαιδευτικές ομοσπονδίες (ΔΟΕ – ΟΛΜΕ) θα πρέπει να προβούν στις αναγκαίες εκείνες ενέργειες για να διασφαλίσουν την ακώλυτη άσκηση των δικαιωμάτων των μελών τους.

Νοέμβριος 2011

 

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ:   Συνδικαλιστής σημαίνει προσφορά και ΟΧΙ επάγγελμα!


Αυτό δεν ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:47 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #466 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 04:37:47 μμ »
η εκπαιδευτική υπηρεσία λαμβάνεται υπόψη για μείωση ωραρίου.
Η σχετική εγκύκλιος είναι σαφής. Προσοχή μόνο στην τελευταία παράγραφο!

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1196-proyphresia-meiwsh-wrariou.html
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #467 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 07:42:43 μμ »
Επαναφέρω το θέμα γιατί δε βρήκα κάτι πιο σχετικό και θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις υπερωρίες που είχαν ψηφιστεί πέρυσι στο νομοσχέδιο. Ξέρει κανείς να μου πει σε ποια περίπτωση μπορεί ο Διευθυντής να δώσει υπερωρία σε κάποιον και μέχρι πόσες ώρες την εβδομάδα; Λείπει μια συνάδελφος από το σχολείο και ο Διευθυντής σκέφτεται να μοιράσει υπερωριακά τις ώρες της στους υπόλοιπους τρεις φιλολογους που είμαστε στο σχολείο. Μπορεί αυτό να γίνει και μάλιστα επ' αόριστον; Όποιος ξέρει θετικά ασ κάνει τον κόπο να μου απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #468 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:03:19 μμ »
Τα της υπερωριακης απασχολησης απορρεουν απο το γνωστο Ν.1566/85.

Aς πουμε, μια εγκυκλιος:


ΙΙ. Αναφορικά με την υπερωριακή απασχόληση, σας πληροφορούμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.16 του άρθρου 14 του Ν.1566/1985, όπως συμπληρώθηκε με τις διατάξεις της παρ.17 του άρθρου 6 του Ν.3027/2002, αναφέρονται τα ακόλουθα:
 
«Σε περίπτωση που οι προβλεπόμενες ώρες διδασκαλίας για κάθε μάθημα δεν καλύπτονται με το υποχρεωτικό ωράριο των διδασκόντων και οι απομένουσες δε δικαιολογούν θέση εκπαιδευτικού ή αν δικαιολογούν, μέχρι να προσληφθεί προσωρινός αναπληρωτής και εφόσον δεν υπάρχει προσφορά προαιρετικής υπερωριακής διδασκαλίας, ο σύλλογος των διδασκόντων αναθέτει την κάλυψη των ωρών αυτών σε εκπαιδευτικούς του ίδιου σχολείου. Αν ο σύλλογος διδασκόντων παραλείπει να αναθέσει την κάλυψη των ωρών αυτών η ανάθεση γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου. Για την κάλυψη των ωρών του προγράμματος μπορεί να ανατεθεί προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία μέχρι πέντε (5) ώρες την εβδομάδα σε εκπαιδευτικούς του ίδιου σχολείου με απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων και σε εκπαιδευτικούς άλλου σχολείου με απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου. Η ανάθεση γίνεται με απόφαση του συλλόγου των διδασκόντων, αν πρόκειται για το ίδιο σχολείο, ή με απόφαση του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου, αν πρόκειται για άλλο σχολείο και εφόσον και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει προσφορά για προαιρετική υπερωριακή διδασκαλία». Επίσης, στην παρ. 18 του άρθρου 14 του ίδιου νόμου, ορίζεται ότι «με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου, είναι δυνατό να αυξηθούν μέχρι δέκα (10) οι ώρες προαιρετικής υπερωριακής διδασκαλίας, αν δεν καλύπτεται το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα διδασκαλίας».
 
Είναι προφανές ότι βάσει των ανωτέρω άρθρων, με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων ή του περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου, μπορεί να γίνει η ανάθεση υπερωριακής απασχόλησης από 5 έως 10 ώρες την εβδομάδα σε εκπαιδευτικό, με στόχο να επιτευχθεί η εύρυθμη λειτουργία των σχολείων και η αντιμετώπιση εκτάκτων περιπτώσεων λειτουργικών κενών.

(150956/ΙΗ/10-12-2008)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2012, 08:18:14 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #469 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:08:27 μμ »
μέχρι να προσληφθεί προσωρινός αναπληρωτής και εφόσον δεν υπάρχει προσφορά προαιρετικής υπερωριακής διδασκαλίας
χωρίς να αποκλείεται η προοπτική αύξησης του ωραρίου,πράγμα δύσκολο ελπίζω λόγω προεκλογικής περιόδου,η υπερωριακή ανάθεση είναι κάτι που μπορεί να γίνει πρόσκαιρα για να μη μείνουν τα μαθήματα μετέωρα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #470 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:54:51 μμ »
Πρόσκαιρα το καταλαβαίνω, ούτως ή άλλως μόνοι μας προσφερθήκαμε να καλύψουμε τα μαθήματα, για να μη μείνουν τα παιδιά με τόσα κενά. αλλά η συνάδελφος δεν ξέρουμε πότε θα γυρίσει και η διευθύντρια μας είπε ότι μπορεί να πάρει μέχρι και το τέλος της χρονιάς. Αυτό δεν ξέρω αν είναι νόμιμο. Νομίζω ότι με 25 ώρες μάθημα την εβδομάδα εκτός ότι θα τα παίξω μέχρι το τέλος της χρονιάς δε θα μπορώ να κάνω το μάθημα και έτσι όπως το θέλω. Κι επαναλαμβάνω μόνοι μας ευαισθητοποιηθήκαμε και προτείναμε να καλύψουμε τη συνάδελφο για κάποιο διάστημα αλλά άλλο ένας μήνας και άλλο η μισή χρονιά. Όπως και να χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είσαστε κατατοπιστικότατοι όπως πάντα...

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #471 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:49:06 μμ »
σε κάθε περίπτωση,πρέπει ο καθένας να έρχεται σε επαφή με το συνδικαλιστικό του όργανο,την οικεία δ/θμια και να κάνει αισθητή την πίεση σε διευθυντή που δεν εννοεί να καταλάβει την προσωρινότητα του μέτρου δηλώνοντας ότι δεν είναι σε θέση να γίνει παιδί-λάστιχο και μάλιστα για υπερωριακή απασχόληση που έχει πλαφόν ωρών και καθυστέρηση στην πληρωμή με ούτως ή άλλως χαμηλό αντιμίσθιο.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #472 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 01:36:08 μμ »
Ax, την ίδια ερώτηση έχω κι εγώ. Έχω προϋπηρεσία στο δημόσιο,ως δημοτική υπάλληλος, 5χρόνια και επιπρόσθετη διδακτική προύπηρεσία 3ετων και 4μηνών. Δικαιούμαι τη μείωση ωραρίου ή όχι; έχω γνωμάτευση του Συμβουλίου Επικρατείας που λεει ότι τη δικαιούμαι, αλλά δεν είναι νόμος. Ξέρει κάποιος να μας παραπέμψει στην αντίστοιχη νομοθεσία;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #473 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 01:40:50 μμ »
Συγνώμη για την ερώτηση.μου άνοιγε μόνο την πρώτη σελίδα του θέματος και δεν μπορούσα να διαβασω τη 2η και την 3η.κάτι είχε κολλήσει.τώρα τις διαβασα και πήρα τις απαντήσεις που μου χρειαζόταν.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #474 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 01:50:30 μμ »
η εκπαιδευτική υπηρεσία λαμβάνεται υπόψη για μείωση ωραρίου.
Η σχετική εγκύκλιος είναι σαφής. Προσοχή μόνο στην τελευταία παράγραφο!

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1196-proyphresia-meiwsh-wrariou.html

Δηλαδή bitch εσύ λες πως όσα αναφέρει παραπάνω ο αιρετός κ. Δημητρακόπουλος δεν ισχύουν.τα όσα επικαλείται εκείνος είναι νόμος και όχι εγκύκλιος και μάλίστα νεώτερος της εγκυκλίου που επικαλείσαι.Τι ισχύει;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #475 στις: Φεβρουάριος 11, 2012, 02:17:09 μμ »
κάτσε να δούμε αν με την κρίση θα συνεχίσει να ισχύει η μείωση ωραρίου.
Πολύ φοβάμαι ότι όχι μόνο θα πάψουν αυτά τα προνόμοια, αλλα θα αυξηθούν. Βλέπε δάσκαλοι με 25ωρο υποχρεωτικό!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.