*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολόγια μαθητών  (Αναγνώστηκε 87155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 12:04:45 μμ »


[/quote]

Εσείς παίρνετε κομπιουτεράκι, χαρτί και μολύβι για να καταλήξετε σε έναν βαθμό; είστε δηλαδή τόσο σχολαστικοί όπως το παράδειγμα που ανέφερα του συναδέλφου παραπάνω; Τι μέθοδο ακουλουθείτε; ή κοιτάτε ένα ένα τα ονόματα βλέπετε τι έγραψε στο διαγώνισμα και λες αντε πάνω κάτω κάπου τόσο θα του βάλω;
[/quote]

νομίζω πως ο εκπαιδευτικός οφείλει να λαμβάνει και άλλες παραμέτρους υπόψιν του. ΟΚ η προφορική επιδοση και τα γραπτά αλλά μπορεί να παιζουν και άλλα - όπως δύσκολες οικογενειακές καταστάσεις, ασθένειες κτλ.
Προσωπικά πάντως υπολόγιζα περισσότερο την προφορική επίδοση παρά την αποδοση στο διαγώνισμα γιατί αυτή ήταν μεμονωμένο περιστατικό,  μπορεί ενίοτε τα θέματα να ήταν δύσκολα ή να μην ήταν το ίδιο εύκολα για όλους ( εμείς οι ξενόγλωσσοι έχουμε και το επιπλέον ζήτημα των πολλαπλών επιπέδων) και εν πάσει περιπτώσει δε μπορεί να έχει την ίδια επίπτωση στη βαθμολογία μία και μοναδική μέρα μέσα στο τετράμηνο με όλες τις υπόλοιπες!
Ωστόσο,θέλω να ρωτήσω....βαθμολογείτε και την διαγωγή; Σε πολλές κουβέντες που έχω κάνει με συναδέλφους,συμβούλους κτλ έχουμε καταλήξει ότι λίγο πολύ είναι λάθος να βαθμολογούμε την διαγωγή. Δηλ. αν κάποιος κάνει φασαρία στο μάθημα δεν τον τσεκουρώνουμε γιαυτό. Θα μου πείτε, μπορεί αυτή η συμπεριφορά του να έχει επίπτωση στην επίδοσή του...όμως αν απ΄την άλλη, όταν τον ρωτάς απαντά - και μάλιστα σωστά - ή στο διαγώνισμα διαπρέπει, εκεί πώς αντιμετωπίζετε την κατάσταση;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:13 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 12:21:35 μμ »
Σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα 60/30-3-2006 τεύχος Α, αρ. ΦΕΚ 65 Κεφάλαιο Β, άρθρο 7 (σελίδα 670), αναφέρεται:

Για την αξιολόγηση του μαθητή κατά τετράμηνο ο διδάσκων συνεκτιμά:
α. τη συμμετοχή του στη διδακτική - μαθησιακή διαδικασία
β. την επιμέλεια και το ενδιαφέρον του για το συγκεκριμενο μάθημα
γ. την επίδοσή του στις γραπτές δοκιμασίες
δ. τις εργασίες που εκτελεί στο σπίτι ή στο σχολείο
ε. τον φάκελο επιδόσεων και δραστηριοτήτων του μαθητή αν τηρείται.


Άρα φυσικά και αξιολογείς το αν κάνει φασαρία στο μάθημα, γιατί αυτό εμπίπτει στα (α) και (β) του παραπάνω νόμου!

Τώρα με αφορμή την βαθμολογία μου πέρασε φυσικά από το μυαλό και το τι θα κάνει ο μαθητής τον Ιούνιο στις γραπτές ενδοσχολικές (μιλάω για Α & Β τάξη Λυκείου). Δεν μου έχει συμβεί ποτε να έχω σε έναν μαθητή 12 ή 10 και να μου γράψει 19-20 και να μου τρίψει το γραπτό στην μούρη όπως λένε!
Όμως, επειδή φέτος έχω κάποιους μαθητές που δεν ξέρουν που βρίσκονται βαθμολογικά (πιστεύουν ότι έπρεπε να πάρουν 18 ενώ μου είχαν γράψει 8 και γενικά η επίδοσή τους στην τάξη δεν είναι για 18), είμαι σίγουρος (αν κρίνω από το στυλ τους και το στυλ των γονιών) ότι θα ζητήσουν να δουν το γραπτό τους στο τέλος (που εγώ πιστεύω ότι θα πάρουν το πολύ ένα 8αράκι) θέλοντας να με αμφισβητήσουν και να δημιουργήσουν θέμα, γιατί θεωρούν ότι το παιδί τους είναι αστέρι.
Όχι ότι φοβάμαι τίποτα ή έχω κάτι να κρύψω, απλά αναρωτήθηκα αν επιτρέπεται ένας μαθητής σε ενδοσχολικές εξετάσεις να ζητήσει να δει το γραπτό του Με ποιά διαδικασία;

Το είχα ρωτήσει παλιά στο forum εδώ (http://www.pde.gr/index.php?topic=11253.msg319490#msg319490)και δεν είχα πάρει απάντηση... Και δεν μου έχει τύχει έως τώρα, αλλά κατι μου λέει ότι δεν τη γλιτώνω φέτος! Ξέρει κανείς;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2011, 01:02:10 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:22:57 μμ »
σύμφωνοι - όλα αυτά όπως πολύ σωστά αναφέρεται στο ΠΔ τα συνεκτιμάς! Ωστόσο υπάρχουν αρκετοί που βαθμολογούν απλά και μόνο τη διαγωγή. Λένε δηλαδή, αυτός κάνει φασαρία, θα του βάλω κάτω απ΄τη βάση!! Αυτό όμως δεν είναι σωστό - λέω εγώ!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:27:32 μμ »
α μόλις είδα και το δεύτερο σκέλος του ποστ σου! Το γραπτό μπορούν να το δουν βεβαίως και μέσα σε τρεις ημέρες από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων μπορούν να ζητήσουν αναβαθμολόγηση.
Φρόντισε λοιπον τα θέματα να ανταποκρίνονται και στην ύλη και στο επιπεδο όλων των μαθητών σου ώστε να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις. Επίσης, φρόντισε να γίνει σωστή επιτήρηση - εν ανάγκη μπες και συ και κάνε επιτήρηση - γιατί μπορεί ας πούμε τα θέματά σου να είναι όσο δύσκολα πρέπει αλλά να πετύχεις σε συνάδελφο που κοιτάει αλλού και να σου φερουν 20αρι τα παλληκάρια και μετά να ψάχνεσαι...
Αυτό βέβαια δε σημαινει ότι πρέπει να βάλεις πολύ δύσκολα θέματα προκειμένου να μη γράψουν αυτοί - γιατί έτσι θα πετσοκόψεις και τους υπόλοιπους που δε φταίνε σε τίποτα...Λεπτές οι ισορροπίες πάντως.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:13 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:32:35 μμ »
H διαδικασία είναι τόσο απλή; κάποιος ζητάει το γραπτό του και το βλέπει; Η χρειάζεται κάποια υπεύθυνη δήλωση, ίσως κάποιο παράβολο; γιατί αν είναι τόσο απλό όλοι θα θέλουν να το δουν....

Ωστόσο υπάρχουν αρκετοί που βαθμολογούν απλά και μόνο τη διαγωγή. Λένε δηλαδή, αυτός κάνει φασαρία, θα του βάλω κάτω απ΄τη βάση!! Αυτό όμως δεν είναι σωστό - λέω εγώ!
Συμφωνώ. Το ΠΔ είναι σαφές εξάλλου. Συνεκτίμηση. Βέβαια καλό θα ήταν το ΠΔ να όριζε και την βαρύτητα που πρέπει να συνεκτιμήσεις τα παραπάνω, για να μας βγάλει από την δύσκολη θέση του που δίνουμε βαρύτητα, που όπως λες και εσύ ένας συνάδελφος έριξε το 99% της βαρύτητας στην διαγωγή.... Θα σου πει γιατί οχι; ποιός νόμος λέει ότι δεν πρέπει να το κανω;
Και θα απαλλαγόμασταν από την γκρίνια των μαθητών "Μα σας έγραψα καλά στο διαγώνισμα", "μπορεί να μην έγραψα καλά αλλά συμμετέχω!" και αντε βγάλε άκρη...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:34:53 μμ »
για να δουν το γραπτό τους βεβαιως και είναι τόσο απλή η διαδικασία. Παράβολα χρειάζονται μόνο για αναβαθμολογήσεις.
Το δε κουλό είναι, οτι - ειδικά αν γνωρίζουν τον διευθυντή - μπορούν να το δουν και χωρίς να είσαι εσυ παρων να δώσεις κάποιες διευκρινήσεις....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:39:49 μμ »
Το δε κουλό είναι, οτι - ειδικά αν γνωρίζουν τον διευθυντή - μπορούν να το δουν και χωρίς να είσαι εσυ παρων να δώσεις κάποιες διευκρινήσεις....
ήξερα ότι θα το έλεγες αυτό!!  :) Μα καλά όλα τα στραβά σε σένα έτυχαν?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:43:23 μμ »
χαχαχαχααχαχχ όχι αυτό δε μου έτυχε προσωπικά - σου είπα,θέματα με τους μαθητές δεν είχα ποτέ!!
αλλά έχει συμβεί σε άλλους - ειδικά όταν παίζεται η σημαία ( και τα τελευταία χρόνια και τα λεφτά απ΄τη eurobank)
χαχαχαχααχ
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 01:45:51 μμ »

ήξερα ότι θα το έλεγες αυτό!!  :) Μα καλά όλα τα στραβά σε σένα έτυχαν?
[/quote]

πάντως, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έπεσα σε πολλή περιπτωσάρα όσον αφορά το σχολείο και τους καθηγητές εκεί γιατί τώρα που είμαι στη διεύθυνση συνεχίζω να ακούω τα χειρότερα για το συγκεκριμένο σχολείο και το σύλλογο και κυριολεκτικά οι καθηγητές που "τυχαίνει" να πέσουν εκεί ( είτε γιατί ήταν στη διάθεση, είτε ως αναπληρωτές) δε βλέπουν την ώρα να φύγουν!!!
Αναθεματισμένα μόρια που δε μπορούσα ούτε βελτίωση να χτυπήσω!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 02:05:15 μμ »
 8) bitch σε καμία ΓΚΡΑΒΑ σε είχαν;

συγγνώμη κιόλας αλλά όλα όσα διάβασα μου φαίνονται πρωτοφανή!!!!καθηγητές - εκβιαστές και τα συναφή ...

επί του θέματος ...με τις δέσμες το απολυτήριο δεν είχε καμία σχέση με τις πανελλήνιες κάτι που είναι δίκαιο και δεν αφήνει περιθώριο να νομίζει ο μαθητής ότι είναι κάποιος  μ΄ένα 18.....πραγματικά ποιος ό λόγος να βάζεις σε κάποιον 20 και να γράφει 5?Στο μεταξύ γνωρίζουν οι περισσότεροι γονείς την κατάσταση αλλά δε θα τους άρεσε να έβλεπαν 12 στ αρχαία κατεύθυνσης αντί 19 .....είναι πώς τους έχει συνηθίσει το σύστημα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2011, 02:17:58 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 02:31:43 μμ »
Έρση,η Γκράβα μπροστα σ΄αυτά που έζησα ειναι κολλέγιο!!! Σοβαρά!! ένα "απλό" ας πούμε περιστατικό ήταν ο εκβιασμός μαθητών της τεχνολογικής Β' να αλλάξουν σε θεωρητική προκειμένου να περάσουν τις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου ( με απώτερο βέβαια σκοπο να μη βγει υπεράριθμος ο φιλόλογος...!!! Το θέατρο του παραλόγου λέμε!!)

Κατά τα άλλα, σαφώς και συμφωνώ μαζί σου σε ό,τι λες. Οι Δέσμες τελικα ήταν καλύτερες...Απλά οι γονεις καλόμαθαν, αδιαφόρησαν, βολεύτηκαν; όπως θες πες το...το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο...το σχολείο απαξιώνεται, γίνεται μισητό για τους μαθητές, ενίοτε αφόρητο για τους εκπαιδευτικούς και πάντως εντελώς ακατάλληλο για κάθε παιδαγωγική πρακτική...

Θέλω παρόλα αυτά να  πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα ...( πολύ μικρή όμως!!!) - αλλά θέλει γενναιότητα για να ληφθούν αποφάσεις που το δίχως άλλως, θα θιξουν και κάποιους που δε φταίνε...

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 03:03:08 μμ »
α καλαααααααα..........βασικά μπορεί να γίνει και σίριαλ στην τηλεόραση !!!!

εμένα να φανταστείς πέρυσι σε μαθήτρια μου που διάβαζε μέτρια έως λίγο ,στ αρχαία θεωρητικής είχε 20!!!!στις πανελλήνιες έγραψε 9 και κάτι .....προσωπικά στο απολυτήριο -ντροπή -βέβαια που το λέω έχω λατινικά 11!!!!αίσχος το ξέρω αλλά όσο άξιζες τόσο έβαζαν ,ενώ τώρα ......πόσα αλλάζουν μέσα σε μία δεκαετία !!!

συμφωνώ πάντως ,εάν δεχόσουν τέτοιον ψυχολογικό πόλεμο και πολύ καλά έκανες :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2011, 03:55:00 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 03:57:54 μμ »
και βασικά το τρελό είναι πως έτσι έβγαλε βαθμό πρόσβασης στα αρχαία κατ/σης 11 (με την αναπροσαρμογή γραπτού-προφορικού) και ενδεχομένως να έχει περάσει σε κάποια από τις χαμηλόβαθμες φιλολογίες και μετά να γίνει συνάδελφός σου και ουσιαστικά να μην ξέρει τα βασικά!!! Θα μου πεις, πώς πήρε πτυχίο; ΆΑΑΑΑΑΑΑΑλλο μεγάλο θέμα αυτό - και δεν ανήκει και στο παρόν ποστ!!!

Έχει πολλά στραβά το σύστημα. Το λυπηρό είναι πως δεν βοηθάει καθόλου ούτε τους καθηγητές που έχουν ανησυχίες και μεράκι αλλά ούτε και τους μαθητές να μάθουν κάτι χρήσιμο και με σωστό τρόπο. Αυτό που παλιά γράφαμε στις εκθέσεις " το σχολείο θα μας βοηθήσει να γίνουμε χρήσιμοι πολίτες στην κοινωνία¨" πολλώ απέχει απο τις "αξίες" που δίνει το σημερινό σχολείο στους νέους ...

Σκέψου λοιπόν πόσα πολλά έχουν αλλάξει από τότε που εγώ τελείωσα το σχολείο. Θυμάμαι στο πρώτο σχολειό που δούλεψα, εγώ ήμουν 22 και οι μαθητές μου 18 και κάποιοι 19!!! Ωστόσο ένιωθα τεράστιο το χάσμα των γενεών...και το χάσμα της Αθήνας με την επαρχία. Δεν το λέω προσβλητικά - άλλωστε σε επαρχία πλέον μένω και τη λατρεύω κι εγώ αλλά όταν πρωτο ήρθα έφυγα από μια Αθήνα με σχολεία που άγγιζαν το πρότυπο και ήρθα εδώ για να βρω σχολεία εν πολλοίς ξεχαρβαλωμένα και σχολεία που ο ένας είναι συγγενής του άλλου και κουμπάρος ενός τρίτου και το αλισβερίσι δεν έχει όρια...Θυμάμαι πρώτο τρίμηνο - τότε είχαμε τρίμηνα - πάω να βάλω βαθμούς ( χαμηλούς μάλιστα) και πέσαν επάνω μου να με φάνε..τι ; αυτός είναι ο γιός του τάδε γιατρού και αυτηνής ο πατέρας δουλεύει στην Εφορία.... Ακόμα δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν όλα αυτά με παιδεία αλλά έτσι λειτουργεί το σύστημα πλέον!!!

πάντως οι βαθμοί μου φαίνεται είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου...Ειδικά στα πρώτα χρόνια της υπηρεσίας μου καθόμουν και βασάνιζα επί ώρες το μυαλό μου πόσο να βαθμολογήσω τον καθένα και ποια η διαφορά μεταξύ 12 και 13 και αν αδίκησα κάποιον....Βέβαια με τον καιρό και με την εμπειρία, με το που βλέπεις έναν μαθητή ξέρεις ότι είναι μεταξύ 18 και 20 ή μεταξύ 5 και 7....Απλά γιατί πλέον μετά από τόσα χρόνια ξέρεις τι απαιτήσεις έχεις, τι υλικό έχεις απέναντί σου, τι ύλη πρέπει να διδάξεις και ποιά περιρρέουσα ατμόσφαιρα να αντιμετωπίσεις...μη νομίζεις...όλα παίζουν!!!

όσο για εμένα ....ένα θα πω...για να φτάσει κάποιος να ζητάει αλλαγή πλεύσης στη ζωή του σημαινει ότι πραγματικά αυτά που έζησε ειχαν ξεπεράσει τα όρια του ανεκτού!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολόγια μαθητών
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 02, 2011, 02:51:00 μμ »
Το γραπτό μπορούν να το δουν βεβαίως και μέσα σε τρεις ημέρες από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων μπορούν να ζητήσουν αναβαθμολόγηση.

Ψάχνω να βρω την σχετική νομοθεσία πάνω σε αυτό και δεν την βρίσκω. Μπορείς να βοηθήσεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 734
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.