*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές πρώτου διορισμού  (Αναγνώστηκε 113133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #336 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:02:16 πμ »
Ποια είναι τα κριτήρια με τα οποία προηγούμαστε  στην επιλογή περιοχών. Ξέρω ότι πρώτα επιλέγουν αυτοί που θα διοριστούν με το 40% και μετά εμείς του ΑΣΕΠ. Όσον αφορά σε εμάς που είμαστε από ΑΣΕΠ θα προηγηθούμε στην επιλογή περιοχών με βάση τη σειρά στον πίνακα των διοριστέων του ΑΣΕΠ ή μετράνε και άλλα πράγματα, π.χ. αν έχεις παιδί ή αν έχεις μόρια από προηγούμενο ΑΣΕΠ, αν έχεις μόρια από προϋπηρεσία κτλ;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #337 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:25:06 πμ »
Ο διορισμός γίνεται με βάση τη σειρά στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ. Στην τοποθέτηση σε σχολείο μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά, εντοπιότητα, κτλ)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #338 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:27:34 πμ »
Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όλους για το διορισμό!!!
Παιδιά από προσωπική πείρα (και με άπειρο ψάξιμο που είχα κάνει πριν διοριστώ,ας είναι καλά ο malliaros και το pde) θα σας συμβούλευα να μη φοβάστε τον Έβρο.Αν κάποιος έχει παιδάκια, ο Βόρειος Έβρος( Β και Γ) είναι ό,τι καλύτερο.Τα δυσπρόσιτα δεν είναι πλέον δυσπρόσιτα γιατί οι δρόμοι είναι καλοί.Μπορείς  να μένεις στην  Ορεστιάδα ή στο Διδυμότειχο και να έχεις πρόσβαση σε νοσοκομείο ή σε κέντρο υγείας αμέσως.Ξέρω ότι εμείς από Αττική φοβόμαστε την απόσταση...αλλά σκεφτείτε πως και η Δ Δωδεκανήσου χειρότερο απέχει.
Για τους Θεσσαλονικείς δε...με την Εγνατία φτάνουν σε χρόνο dt.Για όσους λοιπόν είναι διοριστέοι τέλος τέλος,αφού εξαντλήσουν τις επιλογές τους, ας το βάλουν πριν το ναι σε όλα .Ειδικά στην δική μου ειδικότητα έχει πάντα θέσεις για νεοδιόριστους.
Από νησιά, πολύ καλή η Ρόδος αλλά μόνο 1-2 σχολεία δίνουν μόρια και είναι ρίσκο.Η Κρήτη κούκλα, αλλά πάλι δεν είναι βέβαιο ότι θα πετύχεις σχολείο με μόρια.Για γονείς λοιπόν που θα πάρουν παιδάκια μαζί, προτιμώ στεριά.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #339 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:34:48 πμ »
Kαταρχήν, Άννα, ευχαριστώ για την απάντηση! Αν ειμαι τυχερή και μέσα στον πίνακα των διοριστέων βρεθούν αρκετοί που διορίζονται με το 40% θα μετακινηθώ προς τα επάνω, δηλαδή. Τώρα έχω σειρά 80 στους ΠΕ02.

Μάγδα, συμφωνώ ότι από τα νησιά καλύτερη είναι η στεριά. Εγώ τελευταία θα δηλώσω Κυκλάδες και Δωδεκάνησα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:11 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #340 στις: Ιούλιος 10, 2009, 12:52:39 μμ »
Ποια είναι τα κριτήρια με τα οποία προηγούμαστε  στην επιλογή περιοχών. Ξέρω ότι πρώτα επιλέγουν αυτοί που θα διοριστούν με το 40% και μετά εμείς του ΑΣΕΠ. Όσον αφορά σε εμάς που είμαστε από ΑΣΕΠ θα προηγηθούμε στην επιλογή περιοχών με βάση τη σειρά στον πίνακα των διοριστέων του ΑΣΕΠ ή μετράνε και άλλα πράγματα, π.χ. αν έχεις παιδί ή αν έχεις μόρια από προηγούμενο ΑΣΕΠ, αν έχεις μόρια από προϋπηρεσία κτλ;
Ό, τι έγραψε η annna ισχύει.
Δίνω και αυτό το λινκ για πιο αναλυτικά:
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8822a.php

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕΟ3
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #341 στις: Ιούλιος 10, 2009, 01:24:17 μμ »
Καλημέρα και συγχαρητήρια σε όλους για το διορισμό!!!
Παιδιά από προσωπική πείρα (και με άπειρο ψάξιμο που είχα κάνει πριν διοριστώ,ας είναι καλά ο malliaros και το pde) θα σας συμβούλευα να μη φοβάστε τον Έβρο.Αν κάποιος έχει παιδάκια, ο Βόρειος Έβρος( Β και Γ) είναι ό,τι καλύτερο.Τα δυσπρόσιτα δεν είναι πλέον δυσπρόσιτα γιατί οι δρόμοι είναι καλοί.Μπορείς  να μένεις στην  Ορεστιάδα ή στο Διδυμότειχο και να έχεις πρόσβαση σε νοσοκομείο ή σε κέντρο υγείας αμέσως.Ξέρω ότι εμείς από Αττική φοβόμαστε την απόσταση...αλλά σκεφτείτε πως και η Δ Δωδεκανήσου χειρότερο απέχει.
Για τους Θεσσαλονικείς δε...με την Εγνατία φτάνουν σε χρόνο dt.Για όσους λοιπόν είναι διοριστέοι τέλος τέλος,αφού εξαντλήσουν τις επιλογές τους, ας το βάλουν πριν το ναι σε όλα .Ειδικά στην δική μου ειδικότητα έχει πάντα θέσεις για νεοδιόριστους.
Από νησιά, πολύ καλή η Ρόδος αλλά μόνο 1-2 σχολεία δίνουν μόρια και είναι ρίσκο.Η Κρήτη κούκλα, αλλά πάλι δεν είναι βέβαιο ότι θα πετύχεις σχολείο με μόρια.Για γονείς λοιπόν που θα πάρουν παιδάκια μαζί, προτιμώ στεριά.

Χα χα...τελικα θα διαφημισεις και φετος!

Αποσυνδεδεμένος souldivin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 10, 2009, 02:49:20 μμ »
να θέσω πάλι το ζήτημα των περιοχών. σκέφτομαι να δηλώσω νησιά. όμως αυτό που με προβληματίζει είναι η μετακίνηση μέσα στο νησί. (δεν έχω δίπλωμα οδήγησης). όποιος έχει εμπειρία από ζωή σε νησί χωρίς αμάξι, ας βοηθήσει.

Λοιπόν, εξαρτάται απο το πόσο μακριά βρίσκεται το σχολείο απο τον τόπο κατοικίας σου στο νησί. Εγω φέτος (πρώτη μου χρονιά) στην Τζια (Κεα) ταλαιπωρήθηκα αρκετα..Οι καθηγητές στο σύνολο τους κατοικούσαν στο λιμάνι του νησιού, το σχολείο ήταν στην χώρα σε ορεινή περιοχή, 7-8 χλμ μακριά,  οπότε ανέβαινα είτε με λεωφορείο (όποτε το θυμόταν να περάσει, διότι είναι λίγο τα ζώα μου αργά τα πάντα σε αυτό το νησί..) είτε βασιζόμουν στην καλή πρόθεση των συναδέλφων που οδηγούσαν... Οπως και να χει δεν είναι και το καλύτερο να υποχρεώνεσαι... Οι συγκοινωνίες σε αυτό το νησί είναι σε κακό χάλι, κάποιες ώρες της μέρας δεν μπορείς να βρείς ούτε ταξι, οπότε...τρελλή ταλαιπωρία..Μετα απο την φετινή μου εμπειρία, βάζω μπροστά για δίπλωμα και αυτοκίνητο οπωσδήποτε...Σε άλλα νησιά βέβαια (π.χ. Ιος) το σχολείο βρίσκεται πολύ κοντά οπότε δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα φαντάζομαι, ειδικα αν εχει και αξιοπρεπεις συγκοινωνίες (π.χ Συρος) .. Ηθικό δίδαγμα: Χωρίς μεταφορικό μέσο, το που βρίσκεται το σχολείο παίζει καθοριστικό ρόλο για το αν θα ζοριστείς η όχι... Καλη τύχη λοιπόν  :-)

Υ.Γ. Μην βάλεις την Τζιά στις προτιμήσεις σου, εκτός αν είσαι απο Αθήνα..!

Τα θετικά της Τζιάς : 1) Eίναι 1 ώρα απόσταση απο το Λαύριο, με καθημερινά δρομολόγια...Αν δεν σε ενδιαφέρει βέβαια να φεύγεις Σαββατοκύριακα (όπως εμένα, που είμαι απο Κρήτη..) δεν λέει και κάτι αυτό..Το ζήτημα είναι να ζείς σε ένα νησί απο το οποίο να μήν θες να φεύγεις κάθε τρεις και λίγο..

2) Το σχολείο είναι πολύ καλό...Τα παιδιά, παρότι στην πλειοψηφία τους δεν διαβάζουν, είναι όλα τους καλοπροαίρετα και έχουν τους καθηγητές τους σε εκτίμηση (το ίδιο δεν ισχύει παντοτε για τους γονεις τους βέβαια...)

Τα αρνητικά της Τζιάς: Oλα τα υπόλοιπα ( ερημικό νησί, πολύ ακριβή ζωή, λίγα καλά σπίτια, ντόπιοι που αδιαφορούν παντελώς για τον τόπο τους,  κ.λ.π.)

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #343 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:03:46 μμ »
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. πρέπει να το ψάξω το θέμα. αυτό που σκέφτομαι είναι ότι σε ένα μικρό νησί όλα είναι κοντά, επόμενως δεν υπάρχει πρόβλημα για κάποιον χωρίς αυτοκίνητο. σε ένα μεγάλο νησί, που θα προσφέρει περισσότερα πράγματα, υπάρχει ο φόβος να βρεθείς σε ένα χωριό. αν βρεις σπίτι στο χωριό, καλώς. αν όμως δε βρεις, πώς θα πηγαίνεις στο σχολείο? θέλει σκέψη :)
και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #344 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:06:47 μμ »
Souldivin, γελάω πολύ με αυτά που λες για τη Τζιά, γιατί σκέφτομαι την αντίδραση κάποιων γνωστών μου αν διάβαζαν τις εντυπώσεις σου από το νησί τους.  ;D ;D ;D ;D Πάντως, συμφωνώ με όσα λες. Φαντάζομαι ότι το χειμώνα η κατάσταση πρέπει να είναι δράμα! ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος vk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #345 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:19:27 μμ »
Και εγω εχω ακριβως την ιδια αγωνια ...........σχετικα με την μετακινηση μου ειτε νησι ειναι ειτε στερια

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:27:01 μμ »
 Ας δούμε πού θα διοριστούμε και μετά βλέπουμε, βρε παιδιά.  Άλλωστε, στην επαρχία είναι εύκολο να πάρεις δίπλωμα οδήγησης. Μετά πάρτε ένα αυτοκινητάκι με δόσεις ώστε να είστε ανεξάρτητοι. Λίγο θα ταλαιπωρηθούμε, αλλά θα βρούμε την άκρη. Το σημαντικό είναι ότι περάσαμε αυτό το βουνό που λέγεται ΑΣΕΠ  :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:27:14 μμ »
Κι εγώ δεν έχω αμάξι, για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας είναι απλά τα πράγματα, πηγαίνουμε σε 5δες ή 4δες. Για την πρωτοβάθμια που είναι λίγοι, δεν ξέρω ακριβώς πως τα κανονίζουν αλλά δεν νομίζω να έχουν κι εκείνοι πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:31:21 μμ »
Κι εγώ δεν έχω αμάξι, για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας είναι απλά τα πράγματα, πηγαίνουμε σε 5δες ή 4δες. Για την πρωτοβάθμια που είναι λίγοι, δεν ξέρω ακριβώς πως τα κανονίζουν αλλά δεν νομίζω να έχουν κι εκείνοι πρόβλημα.
Μπράβο, βρε Μάγδα! Να η λύση. Στο σχολείο που τελειώσα εγώ το λύκειο (όπου ήταν πέρασμα πρωτοδιόριστων) έτσι έκαναν οι καθηγητές! Μάλιστα, με αυτό τον τρόπο γίνονταν και γνωριμίες  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #349 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:42:12 μμ »
Μπράβο, βρε Μάγδα! Να η λύση. Στο σχολείο που τελειώσα εγώ το λύκειο (όπου ήταν πέρασμα πρωτοδιόριστων) έτσι έκαναν οι καθηγητές! Μάλιστα, με αυτό τον τρόπο γίνονταν και γνωριμίες  ;)

Και......πολύ καλές γνωριμίες θα έλεγα γκουχ γκουχ  ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 259
Σύνολο: 267

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.