*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές πρώτου διορισμού  (Αναγνώστηκε 113222 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:50:51 μμ »
Souldivin, γελάω πολύ με αυτά που λες για τη Τζιά, γιατί σκέφτομαι την αντίδραση κάποιων γνωστών μου αν διάβαζαν τις εντυπώσεις σου από το νησί τους.  ;D ;D ;D ;D Πάντως, συμφωνώ με όσα λες. Φαντάζομαι ότι το χειμώνα η κατάσταση πρέπει να είναι δράμα! ;)
Συνάδελφοι εγώ ήμουν πέρσι στη Τζια και έχω πολύ καλές αναμνήσεις...Οκ ισχύουν όλα αυτά που είπατε για το νησί...Αλλά εγώ έφυγα με πολύ καλές αναμνήσεις..Τόσο που από πέρσι που έφυγα έχω ξαναπάει καμιά 7αριά φορές!
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #351 στις: Ιούλιος 10, 2009, 03:59:37 μμ »
Souldivin, γελάω πολύ με αυτά που λες για τη Τζιά, γιατί σκέφτομαι την αντίδραση κάποιων γνωστών μου αν διάβαζαν τις εντυπώσεις σου από το νησί τους.  ;D ;D ;D ;D Πάντως, συμφωνώ με όσα λες. Φαντάζομαι ότι το χειμώνα η κατάσταση πρέπει να είναι δράμα! ;)
Συνάδελφοι εγώ ήμουν πέρσι στη Τζια και έχω πολύ καλές αναμνήσεις...Οκ ισχύουν όλα αυτά που είπατε για το νησί...Αλλά εγώ έφυγα με πολύ καλές αναμνήσεις..Τόσο που από πέρσι που έφυγα έχω ξαναπάει καμιά 7αριά φορές!
Να μην παρεξηγηθώ, το νησί είναι πανέμορφο, αλλά, προσωπικά, δε θ' άντεχα να μείνω το χειμώνα. Βασικά, αν και έχω μεγαλώσει σε επαρχία, δεν μπορώ να μείνω για πολύ σ' επαρχία, δυστυχώς!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #352 στις: Ιούλιος 10, 2009, 04:57:44 μμ »
Μην ξεχνάτε πως όλα τα Σ/Κ ήμασταν Αθήνα...Οπότε μια χαρά "παλευόταν" !
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #353 στις: Ιούλιος 10, 2009, 05:28:06 μμ »
O χειμώνας σε όλα τα νησιά ειναι δύσκολος. Τουλάχιστον στη Τζιά μπορεις να φεύγεις Σαβ/κα.Σκέψου όμως ότι υπάρχουν νησιά πιο απομακρυσμένα που θα υποχρεώνεσαι να φεύγεις μονο Χριστούγεννα, Πασχα κ.τ.λ
Βέβαια σε κάθε τόπο οι εμπειριες σας θα είναι καταπληκτικες και θα τις θυμάστε.Και σας το λέει αυτό ένα άτομο που γεννήθηκε, μεγάλωσε και σπούδασε Αθήνα και που όταν έμαθε ότι πάει επάρχια, ''τα είδε όλα''.Και όμως το διορισμο και την πρώτη μου χρονιά τα θυμάμαι με συγκίνηση.
Σας εύχομαι τα καλύτερα και καλή τοποθέτηση!!! :) :) :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος marina21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ν'αγαπάς την ευθύνη
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #354 στις: Ιούλιος 10, 2009, 05:31:25 μμ »
O χειμώνας σε όλα τα νησιά ειναι δύσκολος. Τουλάχιστον στη Τζιά μπορεις να φεύγεις Σαβ/κα.Σκέψου όμως ότι υπάρχουν νησιά πιο απομακρυσμένα που θα υποχρεώνεσαι να φεύγεις μονο Χριστούγεννα, Πασχα κ.τ.λ
Βέβαια σε κάθε τόπο οι εμπειριες σας θα είναι καταπληκτικες και θα τις θυμάστε.Και σας το λέει αυτό ένα άτομο που γεννήθηκε, μεγάλωσε και σπούδασε Αθήνα και που όταν έμαθε ότι πάει επάρχια, ''τα είδε όλα''.Και όμως το διορισμο και την πρώτη μου χρονιά τα θυμάμαι με συγκίνηση.
Σας εύχομαι τα καλύτερα και καλή τοποθέτηση!!! :) :) :)

Σίγουρα στην Τζια ήμασταν πιο βολεμένοι....Πρέπει να είμαστε όμως πιο ανοιχτοί σε εμπειρίες ακόμα και να πάμε με καλή διάθεση και σε απομακρυσμένο νησί...και αν δεν την έχουμε (γιατί εγώ δεν την είχα στην αρχή..) το πιο πιθανό είναι να την αποκτήσουμε,...
Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #355 στις: Ιούλιος 10, 2009, 05:55:19 μμ »
Ο διορισμός γίνεται με βάση τη σειρά στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ. Στην τοποθέτηση σε σχολείο μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά, εντοπιότητα, κτλ)
Να ρωτησω κάτι άλλο,στην τοποθέτηση λαμβάνεται υπόψη το εάν κάποιος έχει εργαστεί πιο μπροστά ως ωρομίσθιος η αναπληρωτής? Πως μετράνε τα μόρια σε αυτή την περίπτωση?
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος lectoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #356 στις: Ιούλιος 10, 2009, 06:16:24 μμ »
άλλη μια ερώτηση:

διορίζομαι με την πρώτη φουρνιά ΑΣΕΠ με σειρα περίπου 80. θα κάνω λοιπόν την αίτηση σε λίγες μέρες.πείτε λοιπόν ότι δηλώνω (αλήθεια μεχρι πόσες περιοχές μπορούμε να δηλώσουμε;) ξέρω γω Αττική (που σιγά μη βγάλει κενά με το χαμο που γίνεται) ή περιοχές που είναι σχετικά κοντά στην Αττική και δίνουν και μόρια (σοφή επιλογή, έτσι;). επίσης θα κάνω τικ στο κουτάκι γιατι θέλω οπωσδήποτε να δουλέψω φετός.

αν λοιπόν οι περιοχές που έχω δηλώσει δωθούν σε άλλους που προηγούνται (24μηνο, 40%, 70 Ασεπιτες), κάτι που είναι αρκετά πιθανό δεδομένου ότι πολύς κόσμος είναι από Αθήνα και θα κάνει το ίδιο, τότε λογικά θα με πάρουν οπουδήποτε εξαιτίας του κουτιού.

αν πάθουν το ίδιο και άλλοι λίγο πριν από μένα και άλλοι μετά από μένα, τότε ρε παιδια με ποιο κριτήριο θα μας πάρουν "οπουδήποτε"; γιατι να με πάρουν πχ Αστυπάλαια και όχι Αμοργό, που εγώ στην τελική μπορεί να έχω και 5-6 γνωστούς ;

χαζή ερώτηση;έχω μπερδευτεί μου φαίνεται......

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #357 στις: Ιούλιος 10, 2009, 06:21:50 μμ »
Ο διορισμός γίνεται με βάση τη σειρά στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ. Στην τοποθέτηση σε σχολείο μετράνε τα κοινωνικά κριτήρια (γάμος, παιδιά, εντοπιότητα, κτλ)
Να ρωτησω κάτι άλλο,στην τοποθέτηση λαμβάνεται υπόψη το εάν κάποιος έχει εργαστεί πιο μπροστά ως ωρομίσθιος η αναπληρωτής? Πως μετράνε τα μόρια σε αυτή την περίπτωση?

Χρήσιμες πληροφορίες θα βρείτε εδώ:
http://www.syllogosdelmouzos.gr/diaf/odigos0809c.pdf

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕΟ3
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 10, 2009, 06:40:59 μμ »
άλλη μια ερώτηση:

διορίζομαι με την πρώτη φουρνιά ΑΣΕΠ με σειρα περίπου 80. θα κάνω λοιπόν την αίτηση σε λίγες μέρες.πείτε λοιπόν ότι δηλώνω (αλήθεια μεχρι πόσες περιοχές μπορούμε να δηλώσουμε;) ξέρω γω Αττική (που σιγά μη βγάλει κενά με το χαμο που γίνεται) ή περιοχές που είναι σχετικά κοντά στην Αττική και δίνουν και μόρια (σοφή επιλογή, έτσι;). επίσης θα κάνω τικ στο κουτάκι γιατι θέλω οπωσδήποτε να δουλέψω φετός.

αν λοιπόν οι περιοχές που έχω δηλώσει δωθούν σε άλλους που προηγούνται (24μηνο, 40%, 70 Ασεπιτες), κάτι που είναι αρκετά πιθανό δεδομένου ότι πολύς κόσμος είναι από Αθήνα και θα κάνει το ίδιο, τότε λογικά θα με πάρουν οπουδήποτε εξαιτίας του κουτιού.

αν πάθουν το ίδιο και άλλοι λίγο πριν από μένα και άλλοι μετά από μένα, τότε ρε παιδια με ποιο κριτήριο θα μας πάρουν "οπουδήποτε"; γιατι να με πάρουν πχ Αστυπάλαια και όχι Αμοργό, που εγώ στην τελική μπορεί να έχω και 5-6 γνωστούς ;

χαζή ερώτηση;έχω μπερδευτεί μου φαίνεται......

το "οπουδηποτε" ξεκιναει αλφαβητικα π.χ αργολιδα,αχαία ....
θα τοποθετηθεις αρχικα σε ευρυτερη περιοχη,δηλαδη Α Δωδεκανησου ή Β ή Γ και οχι κατευθειαν Αστυπαλαια η κατι αλλο συγκεκριμενο.

Αποσυνδεδεμένος mariasouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 10, 2009, 07:14:32 μμ »
Πρωτα θα διορισθουν οι 24μηνιτες+ασεπ,μετα οι του 40% και τελευταιοι οι ασεπιτες,αυτο σημαινει οτι οι θεσεις θα καλυφθουν απο τις δυο πρωτες κατηγοριες και οτι περιοχες περισεψουν θα βγει ανακοινωση για να δηλωσετε περιοχες,η εμπειρια μου μου λεει οτι οσο καλυτερη σειρα στον ασεπ εχεις τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να πας στην περιοχη 1ης προτιμησης,προσεξε περιοχη πρωτης προτιμησης οχι σχολειο,δηλαδη ;αφου πιασεις την περιοχη μετα βασει των μοριων σου σε τοποθετουν σε σχολειο ,εκει παιζει ρολο η οικογενειακη κατασταση ,εντοπιοτητα κλπ.Εγω ημουν τυχερη γιατι στον προηγουμενο ασεπ,ειχα σειρα 70+και εβγαλε κενα η Δ κυκλαδων που εχω εντοπιοτητα,ετσι καταφερα και ηρθα στην πρωτη μου προτιμηση.Το θεμα ειναι να βγουν κενα για τους ασεπιτες στην περιοχη που θελεις,ευχομαι σε ολους σας καλη τοποθετηση.

Καλησπερα...Έίμαι δασκάλα με ενα χρονο προυπηρεσιας ως αναπληρωτρια και περασα στον ΑΣΕΠ με σειρα 44. Υπάρχει περίπτωση κι εγώ να διοριστώ στην πρώτη μου επιλογή;
Επίσης μηπως γνωρίζετε πότε θα βγει ο καταλογος των δυσπροσιτων σχολειων για το 09-10;
Ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #360 στις: Ιούλιος 10, 2009, 08:08:13 μμ »
άλλη μια ερώτηση:

διορίζομαι με την πρώτη φουρνιά ΑΣΕΠ με σειρα περίπου 80. θα κάνω λοιπόν την αίτηση σε λίγες μέρες.πείτε λοιπόν ότι δηλώνω (αλήθεια μεχρι πόσες περιοχές μπορούμε να δηλώσουμε;) ξέρω γω Αττική (που σιγά μη βγάλει κενά με το χαμο που γίνεται) ή περιοχές που είναι σχετικά κοντά στην Αττική και δίνουν και μόρια (σοφή επιλογή, έτσι;). επίσης θα κάνω τικ στο κουτάκι γιατι θέλω οπωσδήποτε να δουλέψω φετός.

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου αρχικά!!! :)
Δυστυχώς δεν υπάρχουν μέρη κοντά στην Αθήνα με πολλά μόρια.Ακόμη και κάτι δυσπρόσιτα στο νομό Αχαΐας (αν και είπες δεν θέλεις δυσπρόσιτο) γίνονται ανάρπαστα από τους πίνακες.Η βόρεια Εύβοια επίσης.Οι του Ασεπ παίρνουν ό,τι μείνει.Αν ακόμη υπόθεσουμε οτι βγει κάποιο κενό Αττικής (έγινε πέρυσι στους φιλολογους νομίζω) θα το πάρουν το πολύ μέχρι θέση 10 στους πίνακες.Μην αγχώνεσαι δεν έχετε ψηλές βάσεις μετάθεσης στη Αττική, πρόσεχε μόνο γιατί αν πάρεις μετάθεση του χρόνου  σε κάτι άβολο μπορεί να μείνεις 10 χρόνια εκεί αφού θα παίρνεις το πολύ 2 μόρια.Κάτσε να βγουν πρώτα οι διαθέσιμες περιοχές και το συζητάμε.Και πάλι συγχαρητήρια.

Αποσυνδεδεμένος Zois

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #361 στις: Ιούλιος 10, 2009, 08:32:26 μμ »
Παράθεση
Δεν σε στέλνουν σε μέρος που δεν έχεις δηλώσει. Αυτό σημαίνει πως αν την πρώτη χρονιά με βάση αυτά που έχεις δηλώσει δεν μπορείς να διοριστείς, έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις τη δεύτερη χρονιά. Αν με βάση τις επιλογές σου και τη δεύτερη χρονιά δε διορίζεσαι, χάνεις οριστικά τον διορισμό. Άρα, τα δηλώνεις όλα (αν έχεις τα λιγότερα μόρια από τους διοριστέους).

Ισχύει αυτό ?  Υπάρχει περίπτωση να χάσεις τον διορισμό (αν και διοριστέος από ασεπ) επειδή δεν δήλωσες νησιά ή δυσπρόσιτα? Ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει?
Κουράγιο ... και καλό διάβασμα ...

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #362 στις: Ιούλιος 10, 2009, 08:40:05 μμ »
Παράθεση
Δεν σε στέλνουν σε μέρος που δεν έχεις δηλώσει. Αυτό σημαίνει πως αν την πρώτη χρονιά με βάση αυτά που έχεις δηλώσει δεν μπορείς να διοριστείς, έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις τη δεύτερη χρονιά. Αν με βάση τις επιλογές σου και τη δεύτερη χρονιά δε διορίζεσαι, χάνεις οριστικά τον διορισμό. Άρα, τα δηλώνεις όλα (αν έχεις τα λιγότερα μόρια από τους διοριστέους).

Ισχύει αυτό ?  Υπάρχει περίπτωση να χάσεις τον διορισμό (αν και διοριστέος από ασεπ) επειδή δεν δήλωσες νησιά ή δυσπρόσιτα? Ας μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει?
Bεβαίως.
"ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι υποψήφιοι θα πρέπει να δηλώσουν όλες τις περιοχές διορισμού καθώς και όλα τα δυσπρόσιτα σχολεία, με τη σειρά που επιθυμούν, σύμφωνα με τους συνημμένους πίνακες, εφόσον επιθυμούν να διοριστούν οπωσδήποτε. "

Από την περσινή εγκύκλιο διορισμών μέσω ΑΣΕΠ Β/θμιας.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές πρώτου διορισμού
« Απάντηση #363 στις: Ιούλιος 10, 2009, 08:52:59 μμ »
Ευχαριστώ τους annna και syrrahm για την βοήθεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.