*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 114482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shrews

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 05:21:48 μμ »
Πάντως ότι οι καθηγητές ξένων γλωσσών κάνουν ιστορία για να συμπληρώσουν ωράριο ισχύει απόλυτα! Είμαι ΠΕ06 και πέρυσι στο γυμνάσιο που δούλευα έκανα ιστορία στη Β' γυμνασίου ως β' ανάθεση ενώ η καθηγήτρια γαλλικών έκανε την ιστορία στη Γ' γυμνασίου!Σχεδόν όλες οι καθηγήτριες ξένων γλωσσών που γνωρίζω κάνουν και ιστορία, χωρίς να είναι δική τους επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 05:23:43 μμ »
Την Ιστορία την διδάσκουν ως δεύτερη ανάθεση οι ΠΕ01, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ13 .
Αυτό ισχύει εδώ και πολλά χρόνια και μάλιστα η απόφαση είναι σε ΦΕΚ.
Οι  του ΦΠΨ ασφαλώς και δεν διδάσκονται μόνο 1-2 μαθήματα Ιστορίας στη σχολή ή μόνο 1-2 Αρχαία ή Νέα(εκτός κι αν έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια).

Αποσυνδεδεμένος jeronimo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το πόκερ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 05:46:13 μμ »
Οι απόφοιτοι του ΦΚΣ πάντως , του αντίστοιχου δηλαδή του ΦΠΨ στην Κρήτη, διδάσκονται σε όλες τις σπουδές τους δύο ιστορίες, ό,τι κατεύθυνση και να πάρουν. Αν πάρουν κατεύθυνση ψυχολογίας, όπως εγώ, διδάσκονται 4 αρχαία, 4 νέα και 2 ιστορίες στο σύνολο των σπουδών τους. Μιλάω εκ προσωπικής πείρας.. Άρα μη νομίζετε ότι κατέχουν καλύτερη ιστορία από τους καθηγητές αγγλικής φιλολογίας. Το ότι βέβαια εκείνοι δεν έχουν καμία αρμοδιότητα να τη διδάξουν αυτό είναι αυτονόητο...

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 06:02:15 μμ »
Και στο ΑΠΘ,οι ιστορικοι παιρνουν υποχρεωτικα απο τη φιλολογια, 2 αρχαια,2 νεα,1 λατινικα και 1 μεσαιωνικη φιλολογια.6 μαθηματα στα 48 ιστοριας,μια ιδεα παιρνεις...Οπως μια ιδεα παιρνει και ο κλασικος φιλολογος απο ιστορια...οι του ΦΠ παιρνουν μια ιδεα και απο τα δυο και δινουν εμφαση στις παοδαγωγικες και ψυχολογικες προεκτασεις.Εκαστος στο ειδος του λοιπον,οπως και να χει ομως και τα τρια τμηματα,τα καταφερνουν καλυτερα στα μαθηματα που δεν ειναι η ειδικευση τους απο τους τελειως ανιδεους ΠΕ01,05,06 κλπ κλπ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 06:19:01 μμ »
Συμφωνω απολυτα eli eli...Εκαστος στο ειδος του.....Το οτι ισχυει και μαλιστα με ΦΕΚ αυτο νομιζω οι περισσοτεροι δεν το γνωριζαν κι εγω μαζι.... :-[ :-[
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 07:48:05 μμ »
Ρε παιδιά, είναι εντελώς διαφορετικό να  αποφασίζει το υπουργείο και η εκάστοτε κυβέρνηση τις αναθέσεις σε άσχετους κλάδους (εξάλλου, μας έχει συνηθίσει να βλέπουμε απαράδεκτα και αδιανόητα πράγματα) κι άλλο να ακούς συνάδελφο φιλόλογο να μας εξομοιώνει με οποιονδήποτε άλλο κλάδο. Εγώ δε θα έλεγα ποτέ ότι μπορώ να αντικαταστήσω έναν συνάδελφο καθηγητή Αγγλικών μόνο και μόνο επειδή έχω Lower! Εγώ ξέρω πως η "συνάδελφος" μίλησε Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΑ.-
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 07:59:00 μμ »
ΦΠΨ   ΑΘΗΝΑΣ
Υποχρεωτικα
1.Αρχαια Ιστορια
2.Εισαγωγη στην Ιστορια Α
3.ιστ. της Αναγεννησης
4. Εισαγωγη στην Ιστορια Β
5. Ιστορια νεωτερου ελληνισμου
και 2 ιστοριες επιλογης απο το Ιστορικο Αρχαιολογικο
Εγω διαλεξα Μεσαιωνικη Ιστορια και Ιστορια της Τεχνης.


7 μαθηματα αγαπητοι συναδελφοι φτανουν για να διδαξει ενας αποφοιτος του ΦΠΨ Ιστορια? :-\ :-\
Λυπαμαι που καποιοι αβασανιστα βγαζουν συμπερασματα και λυπαμαι που θα το πω αλλα πρεπει προτου καποιοι αρχιζουν να σχολιαζουν περι επαρκειας να ειναι πιο σιγουροι για καποια πραγματα και να μη τα βαζουν ολα στου ιδιο τσουβαλι.

Σημειωτεον νομιζω οτι η υλη ιστοριας για τον ΑΣΕΠ δεν ειναι ευκαταφρονητη. :-\ Μηπως εξεταζονται και οι ΠΕΟ6 στην Ιστορια? Εγω αν διοριστω θα μπορω με την αδεια διδασκαλιας που εχω και τα 13 χρονια προυπηρεσιας μου σε φροντιστηρια ξενων γλωσσων , εξεταστρια σε εξετασεις Αγγλικων να παρω τα Αγγλικα δευτερη αναθεση?  ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ  :-X :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 08:01:48 μμ »
Ειπαμε..............Εκαστος στο ειδος του για να ειμαστε καλυτεροι και αποδοτικοτεροι  σε αυτο που σπουδασαμε...Ετσι δεν ειναι???
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 08:02:11 μμ »
αν εξαιρέσεις τους αποφοίτους του Ιστορικού Τμήματος, οι υπόλοιποι φιλόλογοι (Φιλολογίας και ΦΠΨ) είναι ζήτημα αν έχουν κάνει ένα ή δυο μαθήματα ιστορίας στη σχολή, όπως και οι απόφοιτοι ΦΠΨ και Ιστορικού&Αρχαιολογικού έχουν κάνει ελάχιστα φιλολογικά μαθήματα σε σχέση με τους αποφοίτους Φιλολογίας.

Μάλλον οι απόφοιτοι ΦΠΨ κάνουν χειροτεχνία ή μανικιουρ-πεντικιουρ, αφού δεν έχουν διδαχτεί ούτε Ιστορία ούτε φιλολογικά μαθήματα! Έλεος πια με τους ειδήμονες!!!
Συμφωνώ μαζί σου Φωτεινή . Και γω έχω βαρεθεί αυτή την κατηγοροποίηση της φιλοσοφικής και την αυθαίρετη αξιολόγηση για το ποιοι είναι οι ''γνήσιοι'' φιλόλογοι από τότε που πέρασα στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Είμαι απόφοιτος του ΦΠΨ και δε νομίζω ότι υστερώ σε θεωρητική επάρκεια και γνώση στα φιλολογικά μαθήματα σε σχέση με τους αποφοίτους των άλλων τμημάτων της Φιλοσοφικής.Δεν ξέρω αν αυτό είναι ενδεικτικό αλλά είμαι 3 φορές επιτυχούσα στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και μάλιστα στον τελευταίο είμαι 22η επιλαχούσα στον πίνακα διοριστέων και με συνολικό βαθμό γραπτής δοκιμασίας μεγαλύτερο από πολλούς που διορίζονται γιατί δεν πήρα προσαύξηση ούτε από προυπηρεσία αλλά ούτε από μεταπτυχιακό. Συγγνώμη αν ξέφυγα από το θέμα του topic αλλά και γω δεν μπορώ να διαβάζω και στο forum απαξιωτικές φράσεις για το τμήμα αποφοίτησής μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2007, 08:04:19 μμ από lena98 »

Αποσυνδεδεμένος jeronimo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το πόκερ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 08:27:11 μμ »
Ιωάννα είσαι απίστευτη, ξέρεις τα πάντα... Σου εύχομαι ολόψυχα να διοριστείς το γρηγορότερο δυνατό αλλά να μην αφήσεις ποτέ την κοινότητα. Προσφέρεις πραγματικά εξαιρετικά πολύτιμο έργο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2007, 08:28:52 μμ από jeronimo »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:49:24 μμ »
Ρε παιδιά, είναι εντελώς διαφορετικό να  αποφασίζει το υπουργείο και η εκάστοτε κυβέρνηση τις αναθέσεις σε άσχετους κλάδους (εξάλλου, μας έχει συνηθίσει να βλέπουμε απαράδεκτα και αδιανόητα πράγματα) κι άλλο να ακούς συνάδελφο φιλόλογο να μας εξομοιώνει με οποιονδήποτε άλλο κλάδο. Εγώ δε θα έλεγα ποτέ ότι μπορώ να αντικαταστήσω έναν συνάδελφο καθηγητή Αγγλικών μόνο και μόνο επειδή έχω Lower! Εγώ ξέρω πως η "συνάδελφος" μίλησε Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΑ.-

Δεν μίλησα απαράδεκτα. Είπα απλώς την αλήθεια χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν. Δεν υποτιμώ καμία σχολή. Αυτό που είπα είναι το εξής: Στη Φιλολογία Αθηνών διδαχτήκαμε μόνο ένα μάθημα ιστορίας και αυτό ως επιλογή. Άρα, δεν μπορώ να συγκρίνω αυτά που έμαθα στην ιστορία με κάποιον που είχε κατεύθυνση ιστορίας και είχε συνέχεια μαθήματα ιστορίας. Αντιστρόφως, στη Φιλολογία είχαμε σε κάθε εξάμηνο αρχαία, κάτι που δεν συμβαίνει στις άλλες σχολές της φιλοσοφικής. Επειδή όμως όλοι διορίζονται ως φιλόλογοι, αναγκάζονται, για να ανταπεξέλθουν και στις απαιτήσεις του διαγωνισμού και στις απαιτήσεις της τάξης αργότερα, να καλύψουν από μόνοι τους όσα δεν διδάχτηκαν. Κι αυτό δεν ισχύει μόνο για τους ΠΕ02. Αυτό ισχύει και σε άλλες ειδικότητες. Έτσι, εμφανίζονται μαθηματικοί να διδάσκουν αστρονομία, φυσικοί να διδάσκουν χημεία, χημικοί να διδάσκουν βιολογία κόκ. Δεν λέω ότι είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο, αλλά δεν είναι και απολύτως σχετικοί. Κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν. Γι' αυτό και είπα ότι το να διδάξει ένας της αγγλικής φιλολογίας ιστορία δεν είναι τόσο τρομερό, όσο το ότι τρώει τη θέση ενός φιλολόγου (οποιασδήποτε σχολής) που τουλάχιστον έχει εξεταστεί στην ιστορία, όταν δίνει εξετάσεις.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 09:54:00 μμ »
Ετσι ειναι Apri,οπως τα λες.Συμφωνω μαζι σου.Και για να μην ξαναυπαρξουν παρεξηγησεις,προσωπικα πιστευω οτι σ αυτο το φορουμ κανεις δεν ειναι σε θεση να υποτιμησει κανεναν.ολοι στο ιδιο καζανι βραζωμεν... ;D

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 20, 2007, 11:34:20 μμ »
παιδιά κάπου εδώ στο forum πήρε το μάτι μου ότι μπορεί κάποιος από τη Β/βθμια να δει από το σύστημα τη σειρά σου στις περιοχές που έχεις δηλώσει κι ας μην είσαι στους 10 πρώτους ωρομίσθιοιυς ? Ισχύει κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος petros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 21, 2007, 03:42:31 πμ »
έχω τελειώσει φ.π.ψ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ορισμένες σκέψεις. Πιστεύω ότι όταν παίρνεις πτυχίο είτε απο φιλολογία, είτε από ιστορικο, είτε απο φπ.ψ, λόγω απειρίας θα συναντήσεις πολλές δυσκολίες.Ολοι ψηλόασχετοι ειμαστε όταν παιρνουμε πτυχίο, απλώς του φιλολογικού είναι σε λίγο καλύτερη μοίρα. Αλλά και αυτοί δεν σώζονται γιατί μπορεί να κάνουν περισότερα φιλολογικά μαθήματα , από την αλλη όμως γνωρίζετε ότι τα λατινικά του πανεπιστημίου και τα αρχαία δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτά του σχολείου.Και να βγάλεις και 500 κειμενα αγνωστα στο πανεπιστημιο στα λατινικα τι να λεει ,από την στιγμή που δεν διδασκεται το άγνωστο πχ στο σχολειο.
Στα αρχαία πάλι για να περάσεις το μάθημα ένα εξάμηνο διαβάζεις παπαγαλία μία μετάφραση που την άλλη μέρα δεν θυμάσαι τίποτα, ενώ θα έχεις εξεταστεί και σε ένα σωρό μαλακίες πχ μέτρα που στο σχολείο δεν τα αγγίζεις καθολου.Αν λοιπον υποθέσουμε ότι για να γίνεις καλός καθηγητής τρέχεις ένα μαραθώνιο 100 χιλιομετρα όταν τελειωνουμε το πανεπιστημιο ο αποφοιτος του φιλολογικου βρίσκεται στο πέμπτο χιλιομετρο και των υπόπλοιπων τμημάτων ας πουμε στο δεύτερο.Δηλαδή έχει ένα μικρο προβάδισμα του φιλολογικου αλλα και αυτος  δεν ειναι ετοιμος σε καμια περιπτωση, κανένας δεν ειναι ετοιμος. Ολα είναι θέμα πείρας, Αυτός που θα ασχοληθεί περισότερο θα γίνει ο καλύτερος και θα φτάσει πρώτος στον τερματισμό.Όποιος ενδιαφέρεται περισότερο και αχοληθεί με ιδιαίτερα με τον καιρό θα γίνει αστέρι.
Ασχολούμαι με τα ιδιαιτερα, αρκετά χρόνια,ειδικά με τα αρχαία και τα λατινικά που στο πανεπιστημιο κάναμε ελάχιστα.Η πείρα με βοήθησε να τα μάθω πολύ καλά και νομίζω οτι δεν υστερω τιποτα απο εναν του φιλολογικου.Το άσχημο είναι ότι πολλοι όμως απόφοιτοι φπψ και ιστορικου πέφτουν στην παγίδα και θεωρουν τους εαυτους τους κατώτερους, με αποτέλεσμα να μην απασχολούνται ποτέ με κλασσικά μαθήματα και έτσι δεν τα μαθαίνουν ποτέ.Όσον αφορά την ιστορία δεν νομίζω ότι είναι το τρομερά δύσκολο μάθημα που απαιτεί να το κάνουν μόνο φιλολογοι.Επειτα και 1000 ιστοριες να ειχα κανει στο πανεπιστημιο , τι σημαινει αυτό, οτι θα ήμουν καλύτερος σε αυτο το μάθημα στο σχολείο;Τα πιο τζάμπα λεφτά σε ιδιαίτερο είναι αυτά της ιστορίας.Και την μάνα μου να βάζα να κάνει ιστορία θα τα κατάφερνε.
Βέβαια του φιλολογικου έχουν ένα δίκιο να φωνάζουν όχι γιατί είναι καλύτεροι  αλλά γιατί η σχολή τους είναι πολύ πιο δύσκολη από την δική μας.Η αλήθεια είναι ότι κουράστηκαν περισσότερο στο πανεπιστήμιο με ορισμένους παλιομοδιτες αρχαιοπρεπείς καθηγητές.Αλλά η άποψη μου για να ανακεφαλαιώσω συνοψίζεται σε μία λέξη ΠΕΙΡΑ .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.