*

Ψηφοφορία

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Η Β' ΑΝΑΘΕΣΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

πρεπει να σταματήσει άμεσα
88 (73.9%)
πρέπει να έχει μόνο προσωρινό χαρακτήρα
13 (10.9%)
πρέπει να συνεχιστεί
18 (15.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 117

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 116016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chloi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 18, 2008, 07:33:31 μμ »
την Ιστορια σα δευτερη ανάθεση τη διδάσκουν αλλες ειδικότητες οπως ΠΕ01 κ.λπ μόνο στο Γυμνάσιο
και από την ανάποδη φοριεται η φαντασία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:01 »

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 19, 2008, 12:05:39 πμ »
Δυστυχώς τη διδάσκουν και στο λύκειο.Το έχω ξαναπεί:στο λύκειο που είμαι ωρομίσθια έδωσαν σε μένα την κοινωνιολογία της τρίτης λυκείου και στη συνάδελφο της αγγλικής φιλολογίας την ιστορία της πρώτης λυκείου!
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 20, 2008, 11:52:26 πμ »
[Συνάδελφοι, ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω απόφαση.Αξίζει να την έχουμε υπόψη μας ως δικαστικό προηγούμενο, ειδικότερα φέτος που ακούγεται ότι θα προσληφθούν λιγότεροι αναπληρωτές και ,ενδεχομένως, θα υπάρξει μεγαλύτερη προσπάθεια κάλυψης κενών με δεύτερες αναθέσεις.]


ΘΕΜΑ: « Δικαστική Απόφαση σχετικά με διδασκαλία μαθήματος Β΄ Ανάθεσης» 

 
Συνάδελφοι ,

Το Φθινόπωρο του 2003 είχα καταθέσει Αίτηση Ακυρώσεως στο Διοικητικό Εφετείο Τριπόλεως. Ζητούσα να ακυρωθούν οι πράξεις και αποφάσεις των Οργάνων Διοίκησης ( Συλλόγου Διδασκόντων, ΠΥΣΔΕ Αργολίδας, Προϊσταμένου Δευτ/θμιας ) οι οποίες ουσιαστικά δεν με θεωρούσαν κατάλληλο να διδάξω το μάθημα «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» της Γ΄ Λυκείου. Σκοπός μου ήταν να συμπληρώνω το υποχρεωτικό μου ωράριο στο Σχολείο που ανήκω Οργανικά με  μαθήματα Β΄ Ανάθεσης, προκειμένου να μην περιφέρομαι σε 3 ή 4 Σχολεία την εβδομάδα για να συμπληρώνω το υποχρεωτικό μου ωράριο.

     Η υπόθεσή μου εκδικάστηκε το Μάρτιο του 2005 αλλά μόλις χθες παρέλαβα ένα Ακριβές Φωτοαντίγραφο της απορριπτικής Δικαστικής Απόφασης, από το οποίο και αντιγράφω το σημαντικότερο ίσως  απόσπασμα:

   […Όπως όμως είναι σε όλους γνωστό τα μαθήματα κατεύθυνσης που διδάσκονται στη Γ΄ Λυκείου απαιτούν τόσο ειδική εξειδίκευση από τους καθηγητές, όσο και μακρά εκπαιδευτική εμπειρία. Το γεγονός ότι ο αιτών είναι κοινωνιολόγος και όχι οικονομολόγος  και ασχέτως του ισχυρισμού του ότι παλιότερα είχε διδάξει το ίδιο η παρεμφερές μάθημα δεν τον καθιστούν κατά τη γνώμη του Δικαστηρίου κατάλληλο για να διδάξει το μάθημα «Αρχές Οικονομικής Θεωρίας» στους μαθητές της Γ΄ Λυκείου. Εφ’ όσον στη συγκεκριμένη περίπτωση απαιτούνται ειδικές εξειδικευμένες γνώσεις, τις οποίες δεν διαθέτει ο αιτών, αφού είναι κοινωνιολόγος και όχι οικονομολόγος. Περαιτέρω, ο ισχυρισμός του αιτούντος ότι ο σύλλογος των καθηγητών ήταν υποχρεωμένος να του αναθέσει τη διδασκαλία του ανωτέρω μαθήματος, εφ’ όσον υπήρχε αυτή η δυνατότητα, προκειμένου να συμπληρώσει το υποχρεωτικό ωράριο, πρέπει να απορριφθεί ως αβάσιμος, αφού δεν βρίσκει έρεισμα στις προαναφερόμενες διατάξεις του Ν. 1566/1985, εφ’ όσον όπως αναφέρεται και παραπάνω ο αιτών δεν διαθέτει τις εξειδικευμένες γνώσεις που απαιτούνται για το μάθημα ειδικότητας... Για τους λόγους αυτούς, απορρίπτει την Αίτηση… ]

             

  Συνάδελφοι,

Τρεις Φορές κρίθηκα ακατάλληλος να διδάξω μάθημα Β΄ Ανάθεσης («Αρχές Οικονομικής Θεωρίας») : από τους Συναδέλφους στο Σχολείο που ανήκω Οργανικά, από τη Διοίκηση  αλλά και από τη Δικαιοσύνη.

   Θεώρησα Χρέος μου να σας ενημερώσω.

                                Άργος, 19 Ιουλ. 08                                                 Νικήτας Λουδάρος

 
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8720d.php
 

Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 20, 2008, 12:30:51 μμ »
Ξέρει κανείς αν η ανάθεση ισχύει και για τους ωρομίσθιους; Αν δλδ προσληφθεί ένας ξενόγλωσσος ως ωρομίσθιος, υπάρχει περίπτωση να αναλάβει παραπάνω ώρες παίρνοντας ιστορία ή κάτι άλλο αν υπάρχει ανάγκη και περισσεύουν φυσικά ώρες που του επιτρέπονται να διδάξει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:01 »

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 20, 2008, 12:36:06 μμ »
Ξέρει κανείς αν η ανάθεση ισχύει και για τους ωρομίσθιους; Αν δλδ προσληφθεί ένας ξενόγλωσσος ως ωρομίσθιος, υπάρχει περίπτωση να αναλάβει παραπάνω ώρες παίρνοντας ιστορία ή κάτι άλλο αν υπάρχει ανάγκη και περισσεύουν φυσικά ώρες που του επιτρέπονται να διδάξει; Έχετε κανα τέτοιο περιστατικό;

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 22, 2008, 03:43:07 πμ »
Ξέρει κανείς αν η ανάθεση ισχύει και για τους ωρομίσθιους; Αν δλδ προσληφθεί ένας ξενόγλωσσος ως ωρομίσθιος, υπάρχει περίπτωση να αναλάβει παραπάνω ώρες παίρνοντας ιστορία ή κάτι άλλο αν υπάρχει ανάγκη και περισσεύουν φυσικά ώρες που του επιτρέπονται να διδάξει;
Φτυσε το κορφο σου μη μας βρει τετοιο κακο!Εδω ειδαμε και παθαμε να διδαξουμε ως ωρομισθιοι ξενη γλωσσα και ξαφνικα να μας πουν....Ιστορια :-X :-X :-X :-X Προσωπικα ειναι το μονο μαθημα που μισω.Ισως επειδη στο σχολειο ειχαμε κατι ανισορροπους καθηγητες που κολλουσαν τοσο στη λεπτομερεια και στις ημερομηνιες,φρικη..Ακομα και τωρα μετα απο τοσα χρονια βλεπω καμια φορα στον υπνο μου οτι ηρθε ενα χαρτι στο σπιτι να ξαναπαω στο λυκειο γιατι χρωσταω ενα μαθημα.Μπαινω λοιπον μεσα στην ταξη,στρογγυλοκαθομαι  και ρωταω τους συμμαθητες μου τι μαθημα εχουμε και μου λενε Ιστορια.Πηγαινω πανικοβλητη στην εδρα και αρχιζω να μετραω τις απουσιες μου,αν με παιρνει να κανω κοπανα,φτανω στις 45,46,47,χανω το μετρημα,και παλι απο την αρχη..Ωσπου ακου την πορτα να κλεινει και τον καθηγητη να λεει 'Καλημερα σας' :o :o Φυσικα εκει ξυπναω,παλι καλα που δεν παθαινω συγκοπη :'(
Και να χρειαστει να διδαξω εγω Ιστορια; μπρρρ..ανατριχιασα :-\ :(
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 22, 2008, 03:50:28 πμ »
Και περα απο την πλακα πιστευω οτι θα το εκανα απαισια,επειδη δεν το κατεχω κιολας.Νομιζω οτι για να γινει το μαθημα σωστο πρεπει ο καθηγητης και να ειναι φυσικα γνωστης του αντικειμενου αλλα και να το αγαπαει ωστε να το κανει με την καρδια του,να νιωθει ομορφα και να κανει τους μαθητες του να νιωθουν το ιδιο. ;)
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 31, 2008, 11:11:17 πμ »
Συνάδελφοι, δείτε αυτή την ανακοίνωση:



Τι αλλάζει στην εγκύκλιο περί αναθέσεων μαθημάτων Γυμνασίου και Ενιαίου Λυκείου
 

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: esos.gr

 

 Δεκτή έκανε την εισήγηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για την  τροποποίηση της εγκυκλίου περί αναθέσεων μαθημάτων Γυμνασίου και Ενιαίου Λυκείου , ο υφυπουργός Παιδείας Ανδρέας Λυκουρέτζος.

 Σύμφωνα με την εισήγηση :
 

1. Το μάθημα «Ευρωπαϊκός Πολιτισμός & οι Ρίζες του» της Α΄, ανατίθεται ως Α΄ ΑΝΑΘΕΣΗ και στους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ33 αντί ως Β΄ ΑΝΑΘΕΣΗ που προβλεπόταν

2. Το μάθημα «Αρχές Φιλοσοφίας της Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ, ανατίθεται ως Α΄ ΑΝΑΘΕΣΗ και στους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ33 αντί ως Β΄ ΑΝΑΘΕΣΗ που προβλεπόταν.

3. Το μάθημα «Ιστορία Κοινωνικών Επιστημών» l της Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ, ανατίθεται ως Α΄ ΑΝΑΘΕΣΗ και στους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ33 αντί ως Β΄ ΑΝΑΘΕΣΗ που προβλεπόταν

4. Το μάθημα «Προβλήματα Φιλοσοφίας» l της Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ  ανατίθεται ως Α΄ ΑΝΑΘΕΣΗ και στους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ33 αντί ως Β΄ ΑΝΑΘΕΣΗ που προβλεπόταν .

5. Το μάθημα «Λογική: Θεωρία & Πρακτική» της Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ανατίθεται ως Α΄ ΑΝΑΘΕΣΗ και στους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ33 αντί ως Β΄ ΑΝΑΘΕΣΗ που προβλεπόταν

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8731g.php

Τί ειδικότητα είναι η ΠΕ33 ;
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 31, 2008, 11:15:03 πμ »
Μεθοδολογια Ιστοριας  νομιζω...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 31, 2008, 11:34:12 πμ »
  Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς εμείς οι φιλόλογοι αποδεχόμαστε όλες αυτές τις αναθέσεις και ιδίως σε καθηγητές αγγλικών κλπ., χωρίς να έχω τίποτε με τους συναδέλφους, αλλά θεωρώ ότι  αν ήταν να διδάσκουν εκείνοι το μάθημα της ιστορίας ή της ιστορίας των κοινωνικών επιστημών κάποιοι άλλοι τότε εγώ γιατί σπούδασα;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 31, 2008, 01:13:35 μμ »
Μεθοδολογια Ιστοριας  νομιζω...

Είναι Μεθοδολογία, Ιστορία και Θεωρία της Επιστήμης. Ιστορία των επιστημών-Επιστημολογία, δηλαδή.
Δεν έχουν άμεση σχέση με το μάθημα "Ευρωπαϊκός Πολιτισμός & οι Ρίζες του" για να το πάρουν Α΄Ανάθεση, αν και αυτό είναι επιλογής και διδάσκεται ελάχιστα. Οι "Αρχές Φιλοσοφίας" όμως είναι μάθημα κατεύθυνσης, αν δεν κάνω λάθος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2008, 01:15:17 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 31, 2008, 02:21:42 μμ »
  Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς εμείς οι φιλόλογοι αποδεχόμαστε όλες αυτές τις αναθέσεις και ιδίως σε καθηγητές αγγλικών κλπ., χωρίς να έχω τίποτε με τους συναδέλφους, αλλά θεωρώ ότι  αν ήταν να διδάσκουν εκείνοι το μάθημα της ιστορίας ή της ιστορίας των κοινωνικών επιστημών κάποιοι άλλοι τότε εγώ γιατί σπούδασα;
Συμφωνω απολυτα!Το θεμα ειναι αν εσεις μπορειτε να κανετε κατι οργανωμενο για να σταματησει αυτο
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος GEMINI 3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • WE ARE THE CHAMPIONS!
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 31, 2008, 03:01:03 μμ »
Παιδιά, δείτε το θέμα και από μέσα από το σχολείο. Ο φιλόλογος έχει 21 ώρες και σπανίως δεν συμπληρώνει ωράριο. Οι καθηγήτριες των Γαλλικών σε ένα Γυμνάσιο Λύκειο άντε να έχουν το μισό υποχρεωτικό ωράριο (και τώρα που θα βάλουν και άλλες γλώσσες να δείτε πού θα πάει). Βεβαίως υπάρχει η λύση να διδάσκουν και στα Δημοτικά της περιοχής τους. Σπανίως, ωστόσο, το δέχονται να γυρίζουν από σχολείο σε σχολείο. ΄
Από την άλλη κάποιες οργανικές γαλλικών είναι ήδη πιασμένες οπότε δεν μπορούν να πάνε για συμπλήρωση ωραρίου άλλες. Και σκεφθείτε εμείς οι φιλόλογοι με τα άπειρα αντικείμενα και τις γιορτές κατά κανόνα πώς βλέπουμε τους άλλους με το μισό ωράριο... Βεβαίως έχω δει και φιλότιμους ανθρώπους που προσπαθούν να καλύψουν το ελλιπές ωράριο με διάφορες εργασίες, με γιορτές κ.ο.κ. 
Προσοχή: αν πάμε να διεκδικήσουμε διαχωρισμό στον κλάδο μας, θα δούμε το φαινόμενο των ΠΕ 04. Φώναζαν οι Φυσικοί και απαξιούσαν να πάρουν ΄μαθήματα όπως η Βιολογία και είδατε τι έπαθαν! Μειώθηκαν οι δικές τους θέσεις και αυξήθηκαν των υπολοίπων...
Λοιπόν, τέρμα οι διαχωρισμοί και όλοι είμαστε ικανοί να διδάξουμε Ιστορία. Δεν είναι θέμα γνώσεων, είναι θέμα μεθοδολογίας και προσωπικής ενασχόλησης και μελέτης. Ας μην είμαστε απόλυτοι! Μέσα στο σχολείο όταν συνεννοούμαστε για τα μαθήματα, ας πάρουμε ο καθένας ό,τι ξέρει καλύτερα. Κα αν χρειαστεί κάποιος συνάδελφος βοήθεια, να του τη δώσουμε. Ας ξεφύγουμε από το στυλ του ξερόλα εμείς οι φιλόλογοι του Κλασσικού (με μια Ιστορία και μια Αρχαιολογία επιλογής)...


Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση Ιστορίας σε άλλες ειδικότητες
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 31, 2008, 03:39:16 μμ »
GEMINI 3, συμφωνούμε ότι δεν είναι σωστοί οι διαξιφισμοί μεταξύ μας. Αλλά να δίνουν μάθημα κατεύθυνσης ως πρώτη ανάθεση σε ΠΕ33 ;;;
Δεν ξέρω αλλά τη στιγμή που οι σχολές των ΠΕ02 ξεφυτρώνουν στις πόλεις σαν τα μανιτάρια και οι απόφοιτοι ποι θα κάνουν φέτος αίτηση για Ασέπ ως ΠΕ02 θα ξεπεράσουν τις 20.000 είναι το λιγότερο προκλητικό και απαξιωτικό για τον κλάδο μας να δίνουν ως πρώτη ανάθεση σε άλλη ειδικότητα μαθήματα που κατά κύριο λόγο άπτονται της Επιστήμης μας. Μου φαίνεται πως το θέμα είναι πιο σοβαρό απ' όσο δείχνει κι αν αυτό το αφήσουμε να περάσει έτσι ποιος ξέρει τι χειρότερο μας περίμενει.
Πάρτε ως παράδειγμα τους δασκάλους , έχει ειπωθεί δεκάδες φορές, υπάρχουν τόσες ελλείψεις προσωπικού κι ομώς δεν τολμάει κανείς να παραβιάσει τα χωρικά ύδατα του κλάδου τους και συγχαρητήριά τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2008, 04:09:32 μμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161715
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.