*

Ψηφοφορία

να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;

ναι
129 (44.2%)
οχι
144 (49.3%)
αδιαφορο
19 (6.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 289

Αποστολέας Θέμα: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;  (Αναγνώστηκε 37235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:48:46 μμ »
Εγώ ματάκια μου μια χαρά χαλαρή είμαι. Είμαι από αυτούς τους ανθρώπους που αν έχουν κάτι καλό να πουν το λεν αν όχι δεν λέω τίποτα.

Το χαλαρώστε ήταν για όλους όχι μόνο για εσένα. Δεν εχουμε κάτι να μοιράσουμε, γιατί να μαλώνουμε ή να ειρωνευόμαστε.
Αν μιλούσαμε πρόσωπο με προσωπο είμια 100% σίγουρη πως δεν θα με είχες παρεξηγήση.
Το κακό όταν ο άνθρωπος συνομιλεί χωρίς προσωπική επαφή είναι ότι υπάρχουν παρεξηγήσεις εκεί που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν γιατί η έκφραση της φωνής,του λόγου, του προσώπου είναι πολύ σημαντική. Ειρήνη υμείν. :-*
(για να μην παρεξηγηθώ πάλι τα φιλάκια στην φατσούλα δεν είναι ειρωνικά).
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:52 »

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 10:41:00 μμ »
Διάβασα ξανά όλη την αλληλογραφία και οι θέσεις σας ομολογώ μου άρεσαν. Είτε από τη μια είτε από την άλλη θέση.Δε χρειάζονται όμως προσωπικές αντιπαραθέσεις αλλά αντιπαράθεση απόψεων.Όλους μας ενώνει η κοινή αγωνία για καλύτερη παιδεία και πατρίδα.
 Δυστυχώς έχω ...κολλήσει σε μια άλλη μέθοδο που προσεγγίζω τα πράγματα. Ούτε η παγκοσμιοποίηση με φοβίζει - το αντίθετο : με κάνει να ελπίζω - ούτε η κατάργηση ή η διατήρηση των παρελάσεων. Από τα φοιτητικά χρόνια είχα υιοθετήσει μια αρνητική άποψη για τις κάθε είδους παρελάσεις και κυρίως επιρρεάστηκα από τις απόψεις στου Βίλχεμ Ράιχ στο βιβλίο ΄΄ Η μαζική ψυχολογία του Φασισμού''.Περνώντας τα χρόνια έχω τη διάθεση να το ξανασκεφτώ και να δω μήπως κάπου υπάρχει και καλύτερη εξήγηση ή ερμηνεία του ρόλου των παρελάσεων. Τέλος πάντων , η μαθηματική  μαγεία δε με άφησε να ψάξω παραπέρα το ζήτημα. Στην κουβέντα αυτή θέλω όμως να παρουσιάσω δυο πρόχειρες σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό:
  α)Ωραία ,να καταργηθούν οι μαθητικές παραλάσεις αλλά τι άλλο να θεσπίσουμε στη θέση τους ; Που θα πάνε οι μανάδες τη μέρα αυτή να καμαρώσουν τα βλαστάρια τους και που οι τόσοι άλλοι ...αρρενωποί, κάθε ηλικίας ,  που στις παρελάσεις συνωστίζονται να δούνε λίγο... τρυφερό μπουτάκι ;Γιατί είναι και αυτό ένα ερώτημα. Ή νομίζει κανένας ότι την ώρα της παρέλασης των μαθητών όλοι φουσκώνουν από πατριωτισμό και εθνική έπαρση και θεωρούν ότι αποτίουν φόρο τιμής στους πεσόντες ή αγωνισαμένους;
 β) Για τις στρατιωτικές παρελάσεις δεν πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν σε αυτή τη φάση της ανθρώπινης ιστορίας , μια και αυτές τις επιτάσσει η παγκόσμια μιλιταριστική πρακτική (και ανοησίασυνάμα) .
 γ) Καμιά παρέλαση  , μαθητική ή στρατιωτική , δεν ενισχύει το εθνικό αίσθημα  αν η κοινωνία ολόκληρη δε συνοδεύεται από αξίες και ιδανικά.Όταν το παιδάκι δεν έχει δρόμο να πάει σχολειό να παίξει και να γελάσει γιατι οι εργολάβοι και οι υπάλληλοι που τα ''αρπάζουν'' τα καναν τσιμέντο  ,  , όταν ζει στο διαμέρισμα και δε βλέπει ήλιο παρά μόνο την ώρα της γυμναστικής , όταν όλοι του λένε ότι δεν έχει καλή παιδεία , καλό σύστημα υγείας , καλή διοίκηση , καλή οικονομία κλπ , πώς αυτό θα πιστέψει ότι πρέπει να αγαπάει την πατρίδα; Όταν οι μαθητές του Λυκείου τρέχουν 15 ώρες στα μαθήματα και ξοδεύουν όλο το οικογενειακό χαρτζιλίκι στα φροντιστήρια(από 10 χρονών) , όταν το βράδυ κοιμούνται στις 1 και την άλλη μέρα παραπαίουν , όταν ξέρουν ότι χωρίς μέσο δε βρίσκουν δουλειά καί τόσα άλλα που τα ξέρετε καλύτερα , πώς θα πάνε με όρεξη να δείξουν την ευχαριστία στη νυν πατρίδα και στους προγόνους ;
 δ) Όταν αυτή η χώρα δεν παράγει ούτε καρφίτσες και όλα τα εισάγει , όταν ό,τι φοράει είναι made in Korea, USA, UK, China, Germany, France κλπ , όταν το κινητό του με το οποίο περνάει τη μέρα του και το βλέπει ως το παράθυρο  στον κόσμο είναι NOKIA, ERICSON klp, όταν πάνω στα ρούχα του , στην τσάντα του και στις επιγραφές βλέπει ξένες λέξεις , ξένα αυνθήματα , όταν το ποδήλατό του είναι ξένο, το αυτοκίνητο της οικογένειας είναι άλλης χώρας , όταν τα τανκς , τα αεροπλάνα και τα πλοία με τα οποία υπερασπίζεται την πατρίδα είναι αμερικάνικα και ...καπιταλιστικά , πώς θα βρει στην ψυχούλα του θέση να θρονιάσει λίγη ζεστή  αγάπη για αυτή τη δόλια χώρα και για τους ανθρώποπυς που θυσιάστηκαν για να την κάνουν κράτος ;
   Πολλά ερωτήματα , πολλά αναπάντητα γιατί ! Αυτή η χώρα σκοτώνει τους ανθρώπους της και κυρίως τη νεολαία. Η ζημιά που κάνει καθημερινά στους πολίτες της είναι τόσο ανεπανόρθωτη , που καμιά παρέλαση και εκδήλωση δεν μπορεί να αποκαταστήσει το εγκλημα που συντελείται καθημερινά στου Έλληνες. Το εθνικό φρόνημα δυστυχώς φαντάζει στην Ελλάδα ως μια μεγάλη κοροϊδία που σκοπό έχει να ξεγελάσει ακόμα περισσότερο τους κατοίκους της και να τους κάνει να δεχτούν την εξαθλίωσή τους πιο αδιαμαρτύρητα. Μια εξαθλίωση που δεν την επιβάλλουν οι φτωχοί και οι αληθινοί πατριώτες , αλλά αυτοί που υπερασπίζονται τις κάθε λογής εκδηλώσεις διαχωρισμού των λαών και ρατσιστικών αντεκκλήσεων.
Είναι τρελλό : αυτοί που θέλουν δήθεν τον πατριωτισμό και την εθνική περηφάνεια , αυτοί να καταπατούν καθημερινά και να συνθλίβουν  οι ίδιοι  με τις αντιλήψεις τους  και την οικονομική αφαίμαξη κάθε περήφανο στοιχείο του λαού.
 Τέλος πάντων , με ή χωρίς παρελάσεις , αυτή τη στιγμή η κατάσταση δεν αλλάζει προς το καλύτερο. Μου είναι τελείως αδιάφορο αν καταργηθούν ή όχι. Την κόρη μου δεν θα την αποτρέψω .Ας πάει αν το θέλει.Θα την προτρέψω μάλιστα για να πάει. Για να έχει άποψη όταν μεγαλώσει. Και γω πήγαινα όταν ήμουν μαθητής.Αλλά το να νομίζουμε ότι η μαθητική παρέλαση θα αναπληρώσει ή θα ισοσταθμίσει την έλειψη αγάπης  για την πατρίδα   που επιφέρει η ελλειματική παιδεία και η προσβλητική συμπεριφορά του κρατο-οικονομικού παράγοντα  ή ότι θα αναθερμάνει την ιστορική μνήμη , τους αγώνες και τη συμβολή του Έθνους στην ελευθερία και τα ανθρώπινα ιδανικά, είναι μάλλον πολύ... αισιόδοξη τοποθέτηση.
 Την αγάπη για την πατρίδα τη διδάσκεις καθημερινά με το παράδειγμα , ως κράτος , ως σχολείο , ως δάσκαλος , ως δικαιοσύνη κλπ .Τη διδάσκει η  φροντίδα και ο σεβασμός για το συνάθρωπο και το περιβάλλον , η υπεράσπιση του δίκαιου  και τόσα άλλα πράγματα που συχνά τα διατυπώνετε στις συζητήσεις σας.Αλλά στη χώρα μας όλα σε σπρώχνουν προς το αντίθετο. Μήπως τελικά αυτός ο λαός αγαπάει υπερβολικά αλλά παθολογικά τη χώρα του ; Αισθάνομαι ότι την αγαπά περισσότερο από όσο εκείνη αξίζει. Μακάρι να κάνω λάθος.
 Μπάμπης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2007, 11:22:46 μμ από MATH »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:43:20 μμ »
Παράθεση
Όταν πρόκειται όμως για θεσμούς τόσο βαθιά ριζωμένους στην κυτταρική μνήμη ενός λαού, νομίζω πως δεν πρέπει αβασάνιστα να γινόμαστε υπέρμαχοι της εξέλιξης.Δε μπορώ επίσης να δεχτώ το γεγονός ότι η εξέλιξη γίνεται συνώνυμη κάθε φορά με το ξερίζωμα παλαιότερων κανόνων ενώ θα μπορούσε να μεταφράζεται σε παράλληλη θέσπιση νέων που θα τροφοδοτήσουν την ισχύ των ήδη θεσπισμένων.Όντως οι παρελάσεις έχουν χάσει την αίγλη τους.Στο χέρι μας είναι να δώσουμε ξανά ουσία και σ'αυτές και στις εθνικές γιορτές συνολικά.Πιστεύω ότι το χρωστάμε σε όσους ελάχιστους αλαφροϊσκιωτους είδαν κάποτε πιο μακριά απ'αυτό που σήμερα εμείς βαφτίζουμε εξέλιξη και βρήκαν αξίες διαχρονικές που δεν έχουν ανάγκη από ανανεώσεις και μεταλλάξεις.

tihea πολύ καλο και ειλικρινές το ποστ σου...  :)

Μου άρεσε πολυ και ας μη συμφωνω σε όλα αυτά που γράφεις..Απλά ήθελα να σου πω πως ο θεσμός της παρέλασης δεν είναι καθόλου βαθιά ριζωμένος στην κυταρρική μνήμη του λαού μας αν δεν κάνω λάθος (από που κι ως που;), και δεν είπα προσωπικά να γινόμαστε καθόλου αβασάνιστα υπέρμαχοι καμιάς εξέλίξης.. Με σκέψη, κρίση και αναζήτηση για το καλύτερο (απ' ότι βλέπεις έχω γράψει κάποια πράγματα, αλλά απάντηση για το θέμα επί της ουσίας από κανένα που υποστηρίζουν την αντίθετη άποψη, δεν πήρα..) προσπαθούμε και θα προσπαθούμε να εξελισσομαστε, αυτό στην ουσία γράφω, ξαναδιάβασε αν θες..

Καταλαβαίνω δε ότι πολλοι από τους συναδέλφους εκφράζονται συναισθηματικά και χωρίς ουσιαστικό επιχείρημα για τη διατήρηση των παρελάσεων..Το μόνο που επαναλαμβάνουν χοντρικά είναι ότι είναι θέμα τιμής στους προγόνους και τα ιερά μας.. Μα όσοι έχουν αντίθετη αποψη με τις παρελάσεις σε αυτό το forum δε είναι υπέρμαχοι μη απόδοσης τιμών ή κάτι άλλο στους μαχητές της λευτεριάς μας.. Απλά με πιο εποικοδομητικό τρόπο απ' ότι κατάλαβα..

Αλλά ακόμα και αν οι παρελάσεις γίνουν προαιρετικές για τους μαθητές, φοβαμαι (επειδή στην Ελλάδα έχουμε μάθει να διαστρεβλώνουμε και να βλέπουμε ακραία τα πράγματα) πως θα χώριζαν τους μαθητές σε αμνούς και ερίφια, καλούς και κακούς, πατριώτες και απάτριδες, για να μην πω πως θα υπήρχαν εκβιασμοί με χαμηλές βαθμολογίες..  >:(

Όπως με τις ταυτότητες και το θρήσκευμα: Αυτοι που θα αναγράφεται το θρήσκευμά τους θα είναι οι "δικοί μας και προσέξτε τους παρακαλώ" και οι άλλοι είναι τα αντιδραστικά στοιχεία, οι άθεοι, παραβλέποντας το γεγονός ότι υπάρχουν και πολλοί πιστοί στην ορθόδοξη θρησκεία που δε βρίσκουν όφελος στην αναγραφή αυτού του στοιχείου τους στην ταυτότητα..Δυστυχώς τέτοιοι είμαστε: ακραίοι και μανιχαϊστες, δηλ. "με μας είσαι ή με τους άλλους" κατάσταση..

Και σαφώς υπάρχουν διαχρονικές αξίες που δεν υποκεινται (ή δε θα πρεπε) στη διαδικασία καμίας εξέλιξης και αντίθετα , θα πρεπε να είναι αδιαπραγματευτες όπως οι έννοιες της ελευθερίας, της δικαιοσύνης, της αληθειας, της ανθρώπινης αξιοπρεπειας, του σεβασμού για τη ζωή κ.α., άλλα πολύ συχνα, συχνότατα καταπατούνται χιλιάδες χρόνια τώρα σε όλο τον κόσμο και μάλιστα από ανθρώπους που δημιουργούν σύνορα, εχθρούς και πολέμους για δικά τους συμφέροντα και αυτό θα μπορούσε να είναι ένα από τα μηνυματα  των εθνικών εορτών μας..

Α και κατι άλλο προς όλους που θέλω να το πω πολύ ωρα..
Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός αδέρφια; Για χαλαρώστε λίγο σας παρακαλώ και μην παρεξηγείστε, μην παρερμηνεύετε αυτα που διαβαζετε αλλά διαβάστε τα προσεκτικά πρώτα για να καλάβετε και το ύφος που είναι γραμμένα..  Και προπάντων όχι προκατάληψη.. Για διαβάστε κάτι με αγνή ματια χωρίς δεύτερη σκέψη για κάποιον..
Όπως έλεγε ένας μέγιστος ιστορικός της τέχνης (ο Gobrich): Ο καλοπροαίρετος θεατής αισθάνεται το μήνυμα του καλλιτέχνη..
Και το θέμα εδώ δεν είναι μεταξύ αντιεξουσιαστών (όπως έγραψε καποιος) με τους άλλους (δεν τους ονόμασε, ήταν και ο εαυτός του μέσα ;D).. Το θέμα δεν είναι να μοιράσουμε ταυτότητες και ταμπελάκια, αλλά να ανταλλάξουμε απόψεις για ένα θέμα που αφορά την εκπαιδευτική κοινότητα..
Πχ τι τα βάλατε κάποιοι με τη Νίνα;; Μια χαρά παρουσία έχει στο forum και καθόλου ακραία δεν υποστηρίζει τα λεγόμενα της και καλό παιδί φαινεται..  ;D Τι κι αν δεν συμφωνούμε πάντα με αυτά που λέει; Δε θα μπορούσε να είναι ..κολλητή μας;  ;)

Αν συνεχιστεί το forum σε τέτοιο ύφος προσωπικά δε συνεχίζω, για να αφήσω αυτούς που γουστάρουν τσαμπουκάδες να χωριστουν σε αναρχικούς και φασίστες και να φάνε τα μουστάκια τους..  :-\

Μπάμπη γαι μια ακόμα φορά είσαι συγκινητικός..  :'(  :)

Αυτά  ;)
 

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2007, 11:45:42 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:48:25 μμ »
Εγώ ματάκια μου μια χαρά χαλαρή είμαι. Είμαι από αυτούς τους ανθρώπους που αν έχουν κάτι καλό να πουν το λεν αν όχι δεν λέω τίποτα.

Το χαλαρώστε ήταν για όλους όχι μόνο για εσένα. Δεν εχουμε κάτι να μοιράσουμε, γιατί να μαλώνουμε ή να ειρωνευόμαστε.
Αν μιλούσαμε πρόσωπο με προσωπο είμια 100% σίγουρη πως δεν θα με είχες παρεξηγήση.
Το κακό όταν ο άνθρωπος συνομιλεί χωρίς προσωπική επαφή είναι ότι υπάρχουν παρεξηγήσεις εκεί που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν γιατί η έκφραση της φωνής,του λόγου, του προσώπου είναι πολύ σημαντική. Ειρήνη υμείν. :-*
(για να μην παρεξηγηθώ πάλι τα φιλάκια στην φατσούλα δεν είναι ειρωνικά).
Συμφωνώ Νίνα ότι είναι μειονέκτημα που δεν μιλάμε πρόσωπο με πρόσωπο και ότι πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις.Εννοείται ότι δεν έχουμε κάτι να μοιράσουμε και συγγνώμη αν παραφέρθηκα ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:14:52 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:54:39 μμ »
Παράθεση
Συμφωνώ Νίνα ότι είναι μειονέκτημα που δεν μιλάμε πρόσωπο με πρόσωπο και ότι πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις.Εννοείται ότι δεν έχουμε κάτι να μοιράσουμε και συγγνώμη αν παραφέρθηκα Wink

Kublai han (αν και μογγόλος  ;D) είσαι κύριος!!! ΠΑΡΑΔΈΧΟΜΑΙ!  :)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:58:13 μμ »
Daniel οι απόψεις σου για τις μαθητικές παρελάσεις είναι σωστές για μένα.
Με τη Νίνα είχα μια διαφωνία,αλλά όλα οκ.Κανένα μίσος και κανένας αλληλοσπαραγμός,αν είναι δυνατόν.Σ'αυτό το σημείο τα μεγαλοποίησες λίγο τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:02:03 πμ »
Παράθεση
Συμφωνώ Νίνα ότι είναι μειονέκτημα που δεν μιλάμε πρόσωπο με πρόσωπο και ότι πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις.Εννοείται ότι δεν έχουμε κάτι να μοιράσουμε και συγγνώμη αν παραφέρθηκα Wink

Kublai han (αν και μογγόλος  ;D) είσαι κύριος!!! ΠΑΡΑΔΈΧΟΜΑΙ!  :)
Έχουμε εκπολιτιστεί και εμείς οι Μογγόλοι,τι μας πέρασες για τίποτα βαρβάρους; ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:15:46 πμ »

Βρε kublai han το θέμα μου περι ηρεμιας δεν είναι για σένα ή όχι μόνο τουλάχιστον..  :) Ειδα και διαβασα αρκετές "εχθροπραξίες" σε όχι καλό υφος..
Για κοίτα να δεις αν τα μεγαλοποίησα όντως..
Και ξέρω τις απόψεις σου για τις παρελάσεις  ;)
Χαίρομαι που ένας ..μοβόρος μογγόλος αρχηγός είναι τόσο χαλαρός με ένα τέτοιο θέμα...  ;D  ;D

Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:16:31 πμ »
Παράθεση
Δε με ενδιαφέρει σαν εκπαιδευτικό να προσηλυτίσω κανέναν, ούτε να τον κάνω να πιστέψει.. Με ενδιαφέρει να τον μάθω να μελετά, να αμφισβητει και να ψάχνει συνέχεια για την αλήθεια.. Γιατί η αλήθεια και το δίκαιο δεν έχουν ούτε πατρίδα, ούτε Θεό..

Κατ' αρχήν, έτσι για να χουμε το καλό ρωτημα, πόσοι από αυτούς που υποστηρίζουν το θεσμό των μαθητικών παρελάσεων (και όχι μόνο, γιατί η κουβέντα μετά πηγε αλλού, για έλλειμα πατριωτισμού, παγκόσμια σχέδια γενικής ..απατριδοποίησης, κλπ κλπ) πιστεύουν στο ρόλο του εκπαιδευτικού σαν τέτοιο (όπως παραπάνω);;

Ότι δεν είναι αυτός που θα κάνει τον νέο άνθρωπο να πιστέψει σώνει και καλά σε κάτι, να τον προσηλυτίσει, αλλά θα πρέπει να τον μάθει να ψάχνει και να αναζητει, να είναι ανησυχος και φιλομαθής, να αναθεωρει τον εαυτό του, να αμφισβητεί και να μη φανατίζεται, να βάζει τον εαυτό του και στα παπούτσια του ..Τούρκου για παράδειγμα ώστε να βλέπει σφαιρικά ένα ζητημα;; Ότι έτσι θα είναι πιο χρήσιμος και στη χώρα του και στην κοινωνία;

Χμμ   ::) ...θα χε ενδιαφέρον σε ένα τέτοιο θέμα να δούμε απαντησεις..  :P

Εστω σε άλλο topic.. Να μην καταχραστούμε αυτο εδώ και να μην αλλάξουμε θέμα αν δε θέλετε..

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2007, 12:20:07 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:24:44 πμ »
Kublai Han ,  ναι ,τα λόγια μου είναι πραγματικά πολλά για εδώ, πολύ λίγα  όμως για το θέμα .Πάλι όμως δε συνέλαβες το νόημα των γραφομένων μου που δεν είναι τόσο τό βήμα όσο η συμμετοχή και το "ξύπνημα" των   κοιμισμένων και βολεμένων συνειδήσεων μας. Καταλαβαίνω απο τα γραφόμενά σου οτι συμφωνείς  με τις παρελάσεις αρκεί οι μαθητές να γνωρίζουν .Κατά συνέπεια ευθυνόμαστε σε μεγάλο βαθμό εσύ ,εγώ και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί που τους κρατάμε στον μεγάλο "ύπνο" Τα πράγματα για μένα είναι ξεκάθαρα και διλήμματα δε χωρούν. Φτάνει που με "γεμίζει" η αγάπη  και η αναγνώριση των  μαθητών μου. Και σχετικά με τον ηρωϊσμό: δε διαφωνώ αλλά τώρα οι ήρωες  είμαστε εμείς, οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουμε ένα, ξεκάθαρο εχθρό ,αλλά μυριάδες που πρέπει να ξεριζώσουμε απο τις μαθητικές συνειδήσεις!
imak είπα ξεκάθαρα ότι είμαι κατά των μαθητικών παρελάσεων,πως εσύ έβγαλες το συμπέρασμα ότι συμφωνώ με τις μαθητικές παρελάσεις δεν μπορώ να το καταλάβω ???Τέλος πάντων υγεία,να μαστε καλά να τα λέμε :)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:32:10 πμ »
Τώρα που τελείωσαν οι παρελάσεις, ας ασχοληθούμε με το θέμα το οποίο έθεσε ο daniel. Ξεκίνα θέμα daniel  :)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:36:25 πμ »

Βρε kublai han το θέμα μου περι ηρεμιας δεν είναι για σένα ή όχι μόνο τουλάχιστον..  :) Ειδα και διαβασα αρκετές "εχθροπραξίες" σε όχι καλό υφος..
Για κοίτα να δεις αν τα μεγαλοποίησα όντως..
Και ξέρω τις απόψεις σου για τις παρελάσεις  ;)
Χαίρομαι που ένας ..μοβόρος μογγόλος αρχηγός είναι τόσο χαλαρός με ένα τέτοιο θέμα...  ;D  ;D


Έχεις δίκιο daniel,μάλλον ξεφύγαμε κάποιες στιγμές,είναι και το θέμα τέτοιο που κάνει το έδαφος πρόσφορο για παρεξηγήσεις.Ε το έχω και εγώ στο αίμα μου και μου βγαίνει καμιά φορά το αιμοβόρο,παρ'ότι έχουμε εκπολιτιστεί και εγώ και ο Τζένκις και όλοι  οι υπόλοιποι μεγάλοι Χαν ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 01:34:10 πμ »
Χαχαχαχαχαχααα!!!   ;D  ;D  ;D  ;D
Ελπίζω να μην πληγείτε από τις ασθένειες του συγχρονου πολιτισμού μόνο , γιατι θα σας προτιμήσουμε ..μοβόρους!!!
 ;D  ;D  ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: να καταργηθούν οι μαθητικες παρελάσεις;
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 09:45:02 πμ »
Απ'ότι βλέπω υπάρχουν κάποιοι απο αυτούς που είναι υπέρ των παρελάσεων,που νομίζουν ότι είναι πιο Ελληναράδες από εμάς που υποστηρίζουμε την κατάργηση των παρελάσεων.Εγώ πάντως ξέρω ότι διαχρονικά έχει αποδειχθεί ότι όσοι το παίζουν Ελληναράδες και αμολάνε σθεναρά εθνικοπατριωτικές κορώνες,συναγωνιζόμενοι ποιος είναι πιο πατριώτης,αυτοί συνήθως είναι οι χ...δες σε περιόδους κρίσεων.Πολλές φορές μάλιστα οι δήθεν πατριώτες γίνονται οι μεγαλύτεροι ρουφιάνοι.
   Μια άλλη μπαρούφα που έχει ειπωθεί είναι ότι αν καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις,θα χάσουμε την ελληνική μας ταυτότητα και δεν ξέρω και γω τι άλλο.Το ελληνικό πνεύμα ζει μέσα μας,δεν θα χαθεί αν καταργηθούν οι παρελάσεις.Ας αφήσουμε αυτές τις φοβικές ιδέες περί συνομωσιών ολόκληρου του κόσμου για την καταστροφή του ελληνικού γένους.Αφήστε τα αυτά για τον Λιακόπουλο.gr και τον Βελόπουλο.Οι φοβικές αυτές ιδέες το μόνο που κάνουν είναι να γεννούν το μίσος,τον ρατσισμό και την ξενοφοβία >:(
  Τέλος θα έλεγα στον suomaf ότι δεν χρειάζεται να μας πει σε ποια χώρα γεννηθήκαμε,ούτε τον χρειαζόμαστε να μας διδάξει ιστορία.
  Οι παρελάσεις suomaf,που για σένα είναι μια υγιής έκφραση αγνού πατριωτισμού,για κάποιον άλλο μπορεί να είναι αρρωστημένη έκφραση εθνικισμού.
     ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ.ΔΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ,ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ.ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΕΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!


     Ανάτρεξε στα γεγονότα 1944-1949 για να μαθεις κάποιους απ'τους μεγάλους προδότες της πατρίδας μας!

     Κ οριοθέτησε τις έννοιες ''πατριωτισμός'' κ ''εθνικισμός''!
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.