*

Αποστολέας Θέμα: Είναι εφικτό χωρίς επιπλέον μόρια να γίνεις επιτυχων και διοριστέος στον ΑΣΕΠ???  (Αναγνώστηκε 9429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Εχω μία απορία που εσεις μπορειτε να μου τη λύσετε!

Πιστευετε ότι είναι εύκολο όταν κάποιος δεν εχει μεταπτυχιακο, διδακτορικό και γενικότερα καμία μοριοδότηση από ωρομίσθιος κτλ., να διοριστεί? Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και έχω την ενύπωση ότι τα μόρια βοηθούν πολύ!
 ???
Υπάρχουν άτομα που χωρίς μόρια τα κατάφεραν? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2007, 06:22:47 μμ από eirini_ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 01:28:38 πμ »
Νομίζω ότι μόνο με ΑΣΕΠ μπορεί κάποιος να διοριστεί χωρίς να έχει μόρια.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 01:36:18 πμ »
Χωρίς μόρια καθόλου γίνεται το εξής: Αν τα καταφέρεις και πας ωρομίσθιος ή αναπληρωτής και μαζέψεις τα μόρια (νομίζω για την αναπληρωση θέλει περίπου 2 χρόνια γεμάτα) μπορείς να κάνεις αίτηση για  μονιμοποίηση. Δεν έχει σχέσει το μεταπτυχιακό παρά μόνο στα χρήματα που θα λαμβάνεις  στη μισθοδοσία σου όταν με το καλό διοριστείς.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2007, 01:38:21 πμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 01:47:47 πμ »
Νομίζω ότι η ερώτηση είναι κυρίως αν μπορεί κάποιος να γράψει τόσο καλά ώστε να μην χρειάζονται έξτρα μόρια από μεταπτυχιακά ή προϋπηρεσία για να διοριστεί.

Πάντως, η λογική του ΑΣΕΠ είναι ότι έχεις, καλό είναι. Και ξέρω αρκετό κόσμο που απλά πηγαίνει στις εξετάσεις για να είναι επιτυχών, να πάρει δηλαδή μερικά μόρια παραπάνω, έχοντας εγκαταλείψει την ιδέα του άμεσου διορισμού μέσω του διαγωνισμού. Γενικά, η πρώτη φορά είναι συνήθως δοκιμαστική και τραυματική!

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα άμεσου διορισμού, εάν γράψει κάποιος υπερβολικά καλά. Κάποιος όμως με σχετικά χαμηλότερο βαθμό και κάποια μόρια θα είναι υψηλοτερα στον πίνακα διοριστέων. Και έχεις δίκιο, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι και θέμα τύχης, για να μη πω ότι είναι σχεδόν ΜΟΝΟ θέμα τύχης. Κάνε την προσπάθεια σου και ότι γίνει! Όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο, και ευτυχώς σε αυτό το φόρουμ δεν ανταγωνιζόμαστε, αλλά συναγωνιζόμαστε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 02:01:16 πμ »
Νομίζω ότι η ερώτηση είναι κυρίως αν μπορεί κάποιος να γράψει τόσο καλά ώστε να μην χρειάζονται έξτρα μόρια από μεταπτυχιακά ή προϋπηρεσία για να διοριστεί.

Πάντως, η λογική του ΑΣΕΠ είναι ότι έχεις, καλό είναι. Και ξέρω αρκετό κόσμο που απλά πηγαίνει στις εξετάσεις για να είναι επιτυχών, να πάρει δηλαδή μερικά μόρια παραπάνω, έχοντας εγκαταλείψει την ιδέα του άμεσου διορισμού μέσω του διαγωνισμού. Γενικά, η πρώτη φορά είναι συνήθως δοκιμαστική και τραυματική!

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει η δυνατότητα άμεσου διορισμού, εάν γράψει κάποιος υπερβολικά καλά. Κάποιος όμως με σχετικά χαμηλότερο βαθμό και κάποια μόρια θα είναι υψηλοτερα στον πίνακα διοριστέων. Και έχεις δίκιο, ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι είναι και θέμα τύχης, για να μη πω ότι είναι σχεδόν ΜΟΝΟ θέμα τύχης. Κάνε την προσπάθεια σου και ότι γίνει! Όλοι προσπαθούμε για το καλύτερο, και ευτυχώς σε αυτό το φόρουμ δεν ανταγωνιζόμαστε, αλλά συναγωνιζόμαστε!  ;)

Η τελευταία φράση , νομίζω τα λέει όλα, θα την κρατήσω  ;)
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 02:03:16 πμ »
Έτσι ακριβώς είναι. Περιμένω και γω τον επόμενο ΑΣΕΠ. Για την ειδικότητά μου (και για άλλες σαν την δική μου) είναι ξεχωριστός και έχει να γίνει από το 95 που δεν είχα το πτυχίο ακόμα. Ελπίζω να πλησιάζει ο καιρός να ξαναγίνει. Και μια αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ τον Μάιο αν είμαι τυχερή και με πάρουν...φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι.

Ειρήνη να είσαι πάντα σε επαφή με το φόρουμ, και θα μάθεις πολλά πράγματα. Και όσο για το πτυχίο σου που το πήρες τώρα. Καλή σταδιοδρομία.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 02:08:10 πμ »
Φυσικά και συναγωνιζόμαστε Tihea μου. Μπορεί να "μαλώνουμε" σε κάποιες συζητήσεις και να ανάβουν τα αίματα (όχι εμείς δεν "μαλώσαμε" ποτέ) αλλά πάντα ο ένας στον άλλον δίνει συμβουλές, πληροφορίες  και στήριξη.  ;)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 08:03:29 πμ »
Τρεις συναδελφοι μου με μηδεν προϋπηρεσια και χωρις μεταπτυχιακο διοριστηκαν με την πρωτη τους προσπαθεια ΑΣΕΠ, μονο με το βαθμο τους στο διαγωνισμο και τα μορια πανω απο τη βαση του πτυχιου. Μαλιστα, οι δυο δουλευαν μονο για ενα χρονο σε φροντιστηρια κι ο τριτος δε διδασκε καθολου, αλλα ουτε ειχε μορια απο το βαθμο του πτυχιου, μιας και το πηρε με 5! Οσο πιο προσφατα εχεις τελειωσει το πανεπιστημιο, τοσο πιο ευκολο ειναι να γραψεις καλα στο Γνωστικο αντικειμενο στον ΑΣΕΠ, μιας και τα εχεις ολα φρεσκα. Χρειαζεται προσοχη μονο στην Ειδικη διδακτικη και τα Παιδαγωγικα, ωστε να μη σου κατεβασουν το μεσο ορο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2007, 08:05:54 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 09:01:59 πμ »
Οσο πιο προσφατα εχεις τελειωσει το πανεπιστημιο, τοσο πιο ευκολο ειναι να γραψεις καλα στο Γνωστικο αντικειμενο στον ΑΣΕΠ, μιας και τα εχεις ολα φρεσκα.

Εγώ διαφωνώ σχετικά με αυτό, ειδικά για τους φιλολόγους. Εξαρτάται από το πτυχίο, την κατεύθυνση, κλπ. κλπ. Με τρία γνωστικά αντικείμενα, στην καλύτερη περίπτωση να έχεις ένα από τα τρία φρέσκα. Δεν ξέρω τι ισχύει για τους άλλους κλάδους, αλλά εγώ που τελείωσα ιστορικό, δεν είχα φρέσκα ούτε αρχαία ούτε νέα. Για να μην αναφέρω ότι έπρεπε να ξεχάσω την ιστορία που έμαθα στο πανεπιστήμιο και να ξαναμάθω την σχολική από την αρχή. Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει με τους απόφοιτους φιλολογίας και την ιστορία.

Όλα σχετικά είναι. Εξαρτάται από τις περιπτώσεις. Και συνεχίζω να επιμένω ότι ο παράγων τύχη είναι καθοριστικός! Συν Αθηνά και χείρα κίνει, φυσικά, παίζει ρόλο και το διάβασμα, αλλά ξέρω και περιπτώσεις αδιάβαστων που έγραψαν ανέλπιστα καλά.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 01:54:19 μμ »
Οσο πιο προσφατα εχεις τελειωσει το πανεπιστημιο, τοσο πιο ευκολο ειναι να γραψεις καλα στο Γνωστικο αντικειμενο στον ΑΣΕΠ, μιας και τα εχεις ολα φρεσκα.

Εγώ διαφωνώ σχετικά με αυτό, ειδικά για τους φιλολόγους. Εξαρτάται από το πτυχίο, την κατεύθυνση, κλπ. κλπ. Με τρία γνωστικά αντικείμενα, στην καλύτερη περίπτωση να έχεις ένα από τα τρία φρέσκα. Δεν ξέρω τι ισχύει για τους άλλους κλάδους, αλλά εγώ που τελείωσα ιστορικό, δεν είχα φρέσκα ούτε αρχαία ούτε νέα. Για να μην αναφέρω ότι έπρεπε να ξεχάσω την ιστορία που έμαθα στο πανεπιστήμιο και να ξαναμάθω την σχολική από την αρχή. Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει με τους απόφοιτους φιλολογίας και την ιστορία.

Όλα σχετικά είναι. Εξαρτάται από τις περιπτώσεις. Και συνεχίζω να επιμένω ότι ο παράγων τύχη είναι καθοριστικός! Συν Αθηνά και χείρα κίνει, φυσικά, παίζει ρόλο και το διάβασμα, αλλά ξέρω και περιπτώσεις αδιάβαστων που έγραψαν ανέλπιστα καλά.
Συμφωνώ με την Elrana απόλυτα. Ανάλογες εμπειρίες έχω και εγώ. Μάλιστα τείνω στην κυριολεξία να πιστέψω ότι τελικά ο παράγοντας τύχη - αν και αστάθμητος - είναι καθοριστικός. Χωρίς να απορρίπτω το πολύωρο διάβασμα που είναι απαραίτητο. Ωστόσο, επειδή η ύλη είναι υπερβολικά μεγάλη και δεν έχει καμία σχέση με τις εξεταστικές του Πανεπιστημίου, χρειάζεται σωστή επιλογή συγγραμάτων, άριστη γνώση των σχολικών (απέξω κι ανακατωτά ένα πράγμα...) με ιδιαίτερη έμφαση στις υποσημειώσεις και στα ψιλά γράμματα, αντοχή, αυτοπεποίθηση και γερό στομάχι!
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 02:07:37 μμ »
Το σωστο ειναι να επιλέγουμε ενα απο τα τρια γνωστικα αντικειμενα και αυτο πρεπει να ειναι απο τις αλλαγες που θα ζηταμε στη διαδικασια επιλογης εκπαιδευτικων-ασεπ μεσω του συλλογου.
παντως ας μη μεμψιμοιρουμε. για ολους ισχύουν τα ιδια ειτε ειναι του ιστορικου ή της κλασικης ή παιδαγωγικης κλπ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 02:21:06 μμ »
Ειρήνη μου έχεις ανοίξη δύο θέματα με το ίδιο...θέμα ακριβώς. Αν θέλεις σβήσε το ένα από τα δύο και άλλαξε τα κεφαλαία με πεζά σε αυτό. Όταν γράφουμε με κεφαλαία είναι σα να φωνάζουμε.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 03:12:13 μμ »
Γιατι NinaP, φοβασαι μηπως κουφαθεις ( με το να διαβαζεις τα κεφαλαια) ?
τιτλο εβαλε η eirini δεν μας εστειλε αποφαση δικαστηρίου να διαβασουμε.
Ας σοβαρευτούμε. και Ηρεμα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΤΛ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ???
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 03:56:56 μμ »
Γνωρίζω πως είναι θεσμός σε αυτό το φόρουμ να μην γράφουμε με κεφαλαία και το σέβομαι. Ούτε σαν θέμα ούτε στην συζήτηση. Και κακός ενώ σε άλλα θέματα ή συζητήσεις παρενέβη ο administrator εδώ δεν το έκανε. Είμαι πάρα πολύ σοβαρή πρέπει να σε ενημερώσω. Και όταν βρίσκομε σε μια κοινότητα σέβομαι τους "νόμους" της. Η Ειρήνη είναι νέο μέλος και πιθανών δεν το ήξερε. Δεν πρέπει να την ενημερώσω; Επίσης τα πεζά είναι ποιο ευανάγνωστα. Αυτά φίλε μου Μάρκο. ;)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.