*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1572665 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2240 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 08:17:49 μμ »
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ ΙΝΕΔΙΒΙΜ ΓΙΑ ΤΑ ΣΔΕ

Η έκδοση ΑΠΥ μπορεί, με εξαίρεση τους ελεύθερους επαγγελματίες, να
υποκατασταθεί από Απόδειξη Πληρωμής Επαγγελματικής Δαπάνης
(ΑΕΔ) του φορέα (Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.)
, αν το εισόδημα του λήπτη από
άσκηση επιτηδεύματος
κατά την προηγούμενη φορολογική χρήση, που
προέρχεται αποκλειστικά από παροχή υπηρεσιών, από σύμβαση
μίσθωσης έργου
(681 ΑΚ), δεν υπερβαίνει το ποσό των 5.000,00 €
(πέντε χιλιάδες ευρώ). Ο ανάδοχος για το σκοπό αυτό υποχρεούται να
προσκομίσει αντίγραφο του εκκαθαριστικού του σημειώματος. Σε
- 4 -
περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί ακόμα εκκαθαριστικό σημείωμα για την
προηγούμενη φορολογική χρήση κατά το χρόνο της καταβολής του
εργολαβικού ανταλλάγματος, ο εκάστοτε ανάδοχος συντάσσει σχετική
υπεύθυνη δήλωση που βεβαιώνει ότι το εισόδημά του από παροχή
υπηρεσιών
δεν υπερβαίνει το ποσό των 5.000,00 € (πέντε χιλιάδες
ευρώ) για την αμέσως προηγούμενη φορολογική χρήση.

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΚ
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΒΑΡΕΜΑΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ
Διευκρινίζω ότι στο forum αυτό την άποψή μου απλά λέω. Δεν είμαι δικηγόρος να βάλω σφραγίδα και υπογραφή. Εκθέτω τα συμπεράσματά μου από όσα γνωρίζω. Αν κάποιος θέλει να προβεί σε νομικές ενέργειες εναντίον μίας υπηρεσίας προφανώς πρέπει να ρωτήσει το δικηγόρο του και όχι να καταλήξει σε μία απόφαση με βάση τα όσα γράφονται εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:35:49 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2241 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 08:39:37 μμ »
πάντως και εγώ 3 ώρες πήρα μόνο, ενώ ήμουν πρώτη. Τις άλλες τρεις τις πήρε κάποιος που ο διευθυντής φαίνεται να τον ξέρει καλά, αφού είναι ο μόνος εκπαιδευτής που του μιλά στον ενικό....Τα συμπεράσματα δικά σας :)

Εγώ απορώ πάντως πως μου δώσαν και αυτές τις 3 ώρες. Θα περίμενα να τις πάρει όλες το βύσμα ...

Δε μπορεί να δώσει πάνω από 9. Κι εγώ 3 ώρες πήρα, και πάντα τόσες μου δίνουν.  :P
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2242 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 08:43:53 μμ »
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΤΩΝ ΙΕΚ
Κατόπιν της επιλογής τους οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτές οφείλουν :
Να υπογράψουν σχετική σύμβαση μίσθωσης έργου στην οποία θα καθορίζονται τα μαθήματα τα οποία τους
ανατέθηκαν οι ώρες απασχόλησης, η ωριαία αντιμισθία οι λοιπές υποχρεώσεις.
1. Να συμπληρώσουν Υπεύθυνη δήλωση Ατομικών Στοιχείων που θα τους δοθεί από το Ι.Ε.Κ.

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ Υπεύθυνη δήλωση Ατομικών Στοιχείων ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ:
ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
ΤΡΟΠΟΣ ΑΜΟΙΒΗΣ
2=ΜΕ ΙΚΑ 4=ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛ.ΔΑΠΑΝΗΣ
5=ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΤΡΟΠΟΙ ΠΛΗΡΩΜΗΣ
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ

1.ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕ ΙΚΑ
2.ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΥ(ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ)
3.ΕΚΔΟΣΗ ΑΕΔ(ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ)

Από κάποιον που θα επιμείνει σε συνάδελφο ότι πρέπει να πληρώνεται με ΑΠΥ και να γραφτεί στον ΟΑΕΕ, ας του ζητηθεί να εξηγήσει γιατί στην υπεύθυνη δήλωση ατομικών στοιχείων του εκπαιδευτή υπάρχουν οι επιλογές για ΙΚΑ και ΑΕΔ.
Νομίζω ότι κανείς δεν πρέπει να αρνηθεί τις λίγες ώρες που του έχουν δωθεί στα ΙΕΚ, εξαιτίας του φόβου ότι θα πρέπει να πληρώνει ΟΑΕΕ. Πιστεύω ότι, σε λίγες μέρες, τα πράγματα, τα οποία είναι νομίζω ήδη ξεκάθαρα σχετικά με το θέμα αυτό, θα ξεκαθαριστούν και για κάποιους αλλοτριωμένους γραφειοκράτες.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2243 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 08:51:54 μμ »
πάντως και εγώ 3 ώρες πήρα μόνο, ενώ ήμουν πρώτη. Τις άλλες τρεις τις πήρε κάποιος που ο διευθυντής φαίνεται να τον ξέρει καλά, αφού είναι ο μόνος εκπαιδευτής που του μιλά στον ενικό....Τα συμπεράσματα δικά σας :)

Εγώ απορώ πάντως πως μου δώσαν και αυτές τις 3 ώρες. Θα περίμενα να τις πάρει όλες το βύσμα ...
Είναι παλιά και γνωστή τακτική sylvia77. Όταν ο άλλος (όχι το βύσμα) έχει καταφανώς περισσότερα προσόντα που βγάζουν μάτι, του πετάς ένα ξεροκόμματο για να μη διαμαρτυρηθεί. Θα μπορούσε να ονομάζεται και "οι 2 ώρες που κλείνουν στόματα".
Ακριβώς έτσι!
Σε αυτή την περίπτωση μας παίρνει να διεκδικήσουμε κι άλλες ώρες; Ή μένουμε με τις 3 και λέμε και ευχαριστώ; :)
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι σωστο να μοιραζονται οι ωρες.....
Δεν ξέρω αν είναι σωστό/νόμιμο/ηθικό ή οτιδήποτε άλλο. Γι' αυτο άλλωστε και ρώτησα αν θα πρέπει να διεκδικήσουμε κι άλλες ώρες. Αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που λέει ότι ο πρώτος παίρνει το maximum των ωρών που δικαιούται, τότε δεν είναι σωστό και μας έχουν αδικήσει δίνοντάς μας 3. Αλλά όπως έγραψα, δεν ξέρω αν υπάρχει σχετική εγκύκλιος. Ξέρει κανείς;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2012, 09:17:43 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:35:49 »

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2244 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:22:32 μμ »
sylvia 77,
αν ισχύει ότι σε όλα σχεδόν τα ιεκ δόθηκε ένα ή δύο μόνο μαθήματα σε κάθε εκπαιδευτή δε νομίζω ότι θα έπρεπε να διεκδικήσεις κάτι,με την έννοια ότι δεν έχει ωφεληθεί κάποιος εις βάρος σου.
Και επειδή παρατήρησα ότι έχεις βρεθεί πρώτη σε πολλούς πίνακες, που σημαίνει ότι έχεις προσόντα, σου εύχομαι να βρεις μία "κανονική" δουλειά  και να σταματήσεις να εκνευρίζεσαι με το αν πήρες 2 ή 3 ή 4 ώρες ή 5 ώρες στο ΙΕΚ. Βασικά το ίδιο εύχομαι σε όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2245 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:25:17 μμ »
ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΤΩΝ ΙΕΚ
Κατόπιν της επιλογής τους οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτές οφείλουν :
Να υπογράψουν σχετική σύμβαση μίσθωσης έργου στην οποία θα καθορίζονται τα μαθήματα τα οποία τους
ανατέθηκαν οι ώρες απασχόλησης, η ωριαία αντιμισθία οι λοιπές υποχρεώσεις.
1. Να συμπληρώσουν Υπεύθυνη δήλωση Ατομικών Στοιχείων που θα τους δοθεί από το Ι.Ε.Κ.

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ Υπεύθυνη δήλωση Ατομικών Στοιχείων ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ:
ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
ΤΡΟΠΟΣ ΑΜΟΙΒΗΣ
2=ΜΕ ΙΚΑ 4=ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛ.ΔΑΠΑΝΗΣ
5=ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΤΡΟΠΟΙ ΠΛΗΡΩΜΗΣ
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ

1.ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕ ΙΚΑ
2.ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΥ(ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ)
3.ΕΚΔΟΣΗ ΑΕΔ(ΓΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ)

Από κάποιον που θα επιμείνει σε συνάδελφο ότι πρέπει να πληρώνεται με ΑΠΥ και να γραφτεί στον ΟΑΕΕ, ας του ζητηθεί να εξηγήσει γιατί στην υπεύθυνη δήλωση ατομικών στοιχείων του εκπαιδευτή υπάρχουν οι επιλογές για ΙΚΑ και ΑΕΔ.
Νομίζω ότι κανείς δεν πρέπει να αρνηθεί τις λίγες ώρες που του έχουν δωθεί στα ΙΕΚ, εξαιτίας του φόβου ότι θα πρέπει να πληρώνει ΟΑΕΕ. Πιστεύω ότι, σε λίγες μέρες, τα πράγματα, τα οποία είναι νομίζω ήδη ξεκάθαρα σχετικά με το θέμα αυτό, θα ξεκαθαριστούν και για κάποιους αλλοτριωμένους γραφειοκράτες.
Μακαρι να ειναι οπως τα λες αλλα οι δηλωσεις ειναι περσινες . Βεβαια θετικο ειναι οτι δεν αντικατασταθηκαν με νεου τυπου που θα ειχε φυγει η επιλογη ΑΕΔ ή ΙΚΑ. Οσο για καποιον που ειπε οτι προτιμουν τα ΙΕΚ τους ΑΠΥ  είναι λαθος  και αυτο γιατι οι ΑΠΥ θελουν και 2 εγγραφα παραπανω για να πληρωθουν και φωτοτυπιες  και έλεγχο τι έχουν κοψει και τι φορο βαζουν ως παρακρατηθεντα . Ακομη αν το σφραγιδακι είναι το σωστο , ενω ο ΑΕΔ χρειαζεται μια βεβαιωση εργοδοτη .

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2246 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:32:14 μμ »
τα ΙΕΚ δεν ειναι για αποκλειστικη απασχοληση ......... αν καποιος παιρνει 3 ωρες μια  χαρα ειναι .Καποιοι θελετε να παιζουν ρολο μονο τα διδακτορικα .Θα κανω μια απλη ερωτηση , Τα τελευταια χρονια  τις θεσεις ευθυνης παιρνουν κυριως οι κατοχοι αυξημενων τιτλων .ειδατε εσεις καμμια ποιοτητα υπηρεσιων στη δημοσια διοικηση; Τι να τον κανεις εναν εκπαιδευτη που ενω εχει 3 διδακτορικα...... ερχεται  οποτε του καπνισει για μαθημα; Ο πιο ευσχημος τροπος ειναι να του δωσεις ενα διωρακι προκειμενου να αποφυγεις μια δυσμενη αξιολογηση προς την ΓΓΔΒΜ που θα τον συνοδευει σε ολες τις αιτησεις του. Ειναι σωστο για  3 ωρες μαθημα να μπαινουμε σε τετοια διαδικασια;

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2247 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:38:00 μμ »
Από που προκύπτει ότι κάποιος που έχει διδακτορικό "πάει όποτε του καπνίσει για μάθημα";
Αρχίσαμε τις υπεραπλουστεύσεις και τα ισοπεδώνουμε όλα ή μου φαίνεται;

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2248 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:40:55 μμ »
έμπειρε, νομίζω οτι αλλάζεις λίγο το θέμα. Δε μίλησε κανείς για διδακτορικά κλπ, αν και μερικοί έχουμε και τέτοια, και πολλά εξάμηνα. Το θέμα που τέθηκε είναι πώς γίνεται κάποιοι να παίρνουν 3 ώρες και κάποιοι άλλοι 6 ή 9 ώρες,(στο ίδιο ΙΕΚ με τους πρώτους).
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2249 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 09:46:07 μμ »
@ Arois

Το ίδιο εύχομαι σε όλους μας, αλλά δεν το βλέπω να έρχεται σύντομα :)

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2250 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 10:04:22 μμ »
Δυστυχώς το πρόβλημα ξεκινάει γιατί πολλές ειδικότητες κόπηκαν γιατί δεν μαζέψανε 25 σπουδαστές που είναι πλέον το όριο για να γίνει τμήμα!!! βέβαια εκθές που πήγα σε ιέκ για μάθημα υπήρχε τμήμα με 19 άτομα ! αν γινόντουσαν τα τμήματα θα ήμασταν περισσότεροι ευχαριστημένοι. τώρα για κάποιους που τους λέει ο διευθυντής με το μικρό του όνομα μπορεί να τους θυμάται απο πρηγούμενα εξάμηνα και έρχομαι να ρωτήσω τους συναδέλφους πριν απο τρία χρόνια που ήσασταν γιατι δεν κάνατε αίτηση στα ιεκ μήπως επειδή ξέρατε ότι είμασταν τέσσερα χρόνια απλήρωτοι τώρα που πληρώνουν τα ιέκ ήρθατε να πάρετε ώρες ? και εγώ αν ήμουν διευθυντής θα έπαιρνα αυτούς που μέναν και τις μάυρες μέρες και ερχόντουσαν για μάθημα με δικά τους έξοδα απλήρωτοι για 4 ολόκληρα χρόνια .

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2251 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 10:06:25 μμ »
Δυστυχώς το πρόβλημα ξεκινάει γιατί πολλές ειδικότητες κόπηκαν γιατί δεν μαζέψανε 25 σπουδαστές που είναι πλέον το όριο για να γίνει τμήμα!!! βέβαια εκθές που πήγα σε ιέκ για μάθημα υπήρχε τμήμα με 19 άτομα ! αν γινόντουσαν τα τμήματα θα ήμασταν περισσότεροι ευχαριστημένοι. τώρα για κάποιους που τους λέει ο διευθυντής με το μικρό του όνομα μπορεί να τους θυμάται απο πρηγούμενα εξάμηνα και έρχομαι να ρωτήσω τους συναδέλφους πριν απο τρία χρόνια που ήσασταν γιατι δεν κάνατε αίτηση στα ιεκ μήπως επειδή ξέρατε ότι είμασταν τέσσερα χρόνια απλήρωτοι τώρα που πληρώνουν τα ιέκ ήρθατε να πάρετε ώρες ? και εγώ αν ήμουν διευθυντής θα έπαιρνα αυτούς που μέναν και τις μάυρες μέρες και ερχόντουσαν για μάθημα με δικά τους έξοδα απλήρωτοι για 4 ολόκληρα χρόνια .
θα συμφωνησω απολυτα !!!

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2252 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 10:08:26 μμ »
Δεν κατάλαβες senior.... ο εκπαιδευτής μιλάει στον διευθυντή με το μικρό του όνομα... :)

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2253 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 10:10:36 μμ »
Και πού ξέρεις οτι αυτοί που πήραν τις 3 ώρες και διαμαρτύρονται δεν ήταν στα ΙΕΚ και στα "μαύρα χρόνια", παίρνοντας και τότε 3 ώρες? Και πού ξέρεις οτι αυτοί που πήραν τις πιο πολλές ώρες, ήταν στα "μαυρα χρόνια"?
Γιατί η εμπειρία η δική μου, μου λέει οτι συνήθως, αυτοί που παίρνουν τις πολλές ώρες δεν είναι τα "φιλότιμα" παιδιά, αλλά καριβώς αυτοί που εμφανίζονται όταν αρχίζει να "έχει φαΐ" η υπόθεση.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.