*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1556918 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_thess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3962 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:54:55 πμ »
Μόλις μιλησα για πολοστή φορά με τη διεθύντρια οικονομικών του ΙΝΕΒΕΔΙΜ προηγούμενες φορές στο λογιστήριο μου έλεγαν ότι δεν υπάρχει ακόμα χρηματοδότηση, τώρα μου είπαν ότι κολάνε στο ότι ακόμα δεν έχουν συγκροτηθεί και συσταθεί το νέο διοικητικό συμβούλιο, ο πρόεδρος και διευθ.συμβουλος του ΙΝΕΒΕΔΙΜ....
http://www.esos.gr/arthra/40142/neo-ds-sto-inedivim-orise-o-ypoyrgos-paideias

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:04 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3963 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:25:55 μμ »
Μόλις μιλησα για πολοστή φορά με τη διεθύντρια οικονομικών του ΙΝΕΒΕΔΙΜ προηγούμενες φορές στο λογιστήριο μου έλεγαν ότι δεν υπάρχει ακόμα χρηματοδότηση, τώρα μου είπαν ότι κολάνε στο ότι ακόμα δεν έχουν συγκροτηθεί και συσταθεί το νέο διοικητικό συμβούλιο, ο πρόεδρος και διευθ.συμβουλος του ΙΝΕΒΕΔΙΜ....

Χτες απόγευμα μου είπαν ότι δεν υπάρχει ακόμα χρηματοδότηση

Αποσυνδεδεμένος lafemme

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3964 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:39:43 μμ »
Την επομενη βδομαδα θα γινει η δοση προς την ελλαδα αλλα και η περιβοητη χρηματοδοτηση π μας τα εχουν πριξει....  Κινητοποιηθειτε..... Μην τους αφηνουμε.    Επισης οσον αφορα τα καναλια την δευτερα στην εκπομπη του χατζηνικολαου ηταν ενας συναδερφος και ειπε για το προβλημα μας οτι είμαστε απληρωτοι ο υπουργος δεν του ειπε απολυτως τιποτα.... Τον εγραψε κανονικα..... Παρτε πιο δυναμικα το θεμα.... Τους δινω προθεσμια μεχρι αρχες νοεμβρη μετα θα το παω αλλου το θεμα οποιος θελει ακολουθει....... (Διευκρινηση ειμαι με ικα)

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3965 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:44:14 μμ »

Με οικονομικές υπηρεσίες του υπ. παιδείας , που ξαναμίλησα σήμερα....

ΟΚ , "κατανόηση" , ΟΚ αναλυτικές εξηγήσεις , ΟΚ πολύς χρόνος να "εξηγούν" , αλλά Φως άμεσα ΔΕΝ βλέπουν...

... ΔΕΝ στο λέν' ευθέως , αλλά το συμπέρασμα είναι "πιέστε μας για νά' χουμε πάτημα να πιέσουμε παραπάνω.."

Προσωπικά , σιγουρεύτηκα ότι χωρίς ν' απευθυνθούμε "ψηλότερα" ... σε Γ.Γ. υπουργείου , Υφυπουργούς , τον ίδιο το Φίλη πάμε για ..χαρούμενη ...φτωχή πρωτοχρονιά.


ΔΕΝ βρίσκω άλλο δρόμο , από βομβαρδισμό τηλεφώνων  και μέηλς στα γραφεία του Γ.Γ. και της ηγεσίας του Υπουργείου ΣΥΝ .. άντε ΚΑΙ από δωμέσα που μιλάμε πολλοί , γνωρίζοντας καθείς μας τόσους άλλους Συναδέλφους...

...Ας βάλουμε μπροστά κάποια Κινητοποίηση , έστω και "ολιγομελή" στο υπουργείο , με την Απαίτηση να δούμε ΟΧΙ τον τελευταίο τροχό της άμαξας , αλλά Υπουργική - Υφυπουργική Ηγεσία..

Χμμ... Ένας είν' ο Δρόμος!..

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:40:04 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3966 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 12:49:17 πμ »
Με οικονομικές υπηρεσίες του υπ. παιδείας , που ξαναμίλησα σήμερα....

ΟΚ , "κατανόηση" , ΟΚ αναλυτικές εξηγήσεις , ΟΚ πολύς χρόνος να "εξηγούν" , αλλά Φως άμεσα ΔΕΝ βλέπουν...

... ΔΕΝ στο λέν' ευθέως , αλλά το συμπέρασμα είναι "πιέστε μας για νά' χουμε πάτημα να πιέσουμε παραπάνω.."

Προσωπικά , σιγουρεύτηκα ότι χωρίς ν' απευθυνθούμε "ψηλότερα" ... σε Γ.Γ. υπουργείου , Υφυπουργούς , τον ίδιο το Φίλη πάμε για ..χαρούμενη ...φτωχή πρωτοχρονιά.


ΔΕΝ βρίσκω άλλο δρόμο , από βομβαρδισμό τηλεφώνων  και μέηλς στα γραφεία του Γ.Γ. και της ηγεσίας του Υπουργείου ΣΥΝ .. άντε ΚΑΙ από δωμέσα που μιλάμε πολλοί , γνωρίζοντας καθείς μας τόσους άλλους Συναδέλφους...

...Ας βάλουμε μπροστά κάποια Κινητοποίηση , έστω και "ολιγομελή" στο υπουργείο , με την Απαίτηση να δούμε ΟΧΙ τον τελευταίο τροχό της άμαξας , αλλά Υπουργική - Υφυπουργική Ηγεσία..

Χμμ... Ένας είν' ο Δρόμος!..
Άδεια τα ταμεία....
Λογικό.

Αποσυνδεδεμένος katkorf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3967 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 01:59:19 μμ »
Χθές πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται κονδύλι για πληρωμές.μέχρι τέλος της χρονιάς...τους απάντησα "καλά που μου το λέτε να μην ξαναδουλέψω στα ΙΕΚ...και η απάντηση τους "ξέρετε πόσοι συνάδελφοι σας παρακαλάνε να δουλέψουν..εστω και χωρίς πληρωμή"
 :'(

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3968 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 02:48:40 μμ »
Χθές πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται κονδύλι για πληρωμές.μέχρι τέλος της χρονιάς...τους απάντησα "καλά που μου το λέτε να μην ξαναδουλέψω στα ΙΕΚ...και η απάντηση τους "ξέρετε πόσοι συνάδελφοι σας παρακαλάνε να δουλέψουν..εστω και χωρίς πληρωμή"
 :'(
ΑΙΣΧΟΣ αν ισχύει όσα ειπε ο υπάλληλος , τι πω,....

Αποσυνδεδεμένος divined

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3969 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 03:17:52 μμ »
Είπα να μην επέμβω σε αυτό το thread αλλά έχει καταντήσει αίσχος η υπόθεση. Δεν λέω τίποτα άλλο!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3970 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 03:39:17 μμ »
ΑΙΣΧΟΣ αν ισχύει όσα ειπε ο υπάλληλος , τι πω,....

Ποιο το αίσχος;
Συγνώμη αλλά ο υπάλληλος δίκιο έχει. Δεν είπε κάτι παράλογο.
Σφάζονται όλοι να πάρουν ώρες ενώ ξέρουν ότι είναι ενα χρόνο απλήρωτοι.



Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3971 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 04:10:02 μμ »
Ποιο το αίσχος;
Συγνώμη αλλά ο υπάλληλος δίκιο έχει. Δεν είπε κάτι παράλογο.
Σφάζονται όλοι να πάρουν ώρες ενώ ξέρουν ότι είναι ενα χρόνο απλήρωτοι.
Τα ΙΕΚ οταν τα πηρε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας πληρωνε εως μεσα Αυγουστου. Εκτος τουτου, μπορουσε να απαντησει ο υπαλληλος παιδιμου δικιο εχεις , οι πληρωμες εχουν καθυστερηση παρα πολυ , αλλα τι να κανουμε..
Απο την αλλη οι αναπληρωτες ολοι πληρωνονται κανονικα στην ωρα τους  , εμεις οι καθηγητες των ΔΙΕΚ δεν εμπνεουμε τον Σεβασμο να μας πληρωσουν στην ωρα τους ?  ( Οι αργοποριες πληρωμων στα ΔΙΕΚ εχουν τελειωσει απο τοτε που περασε απο τον ΟΕΕΚ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ κι αυτο ειναι μια πραγματικοτητα που δυστυχως αριχουμε παλι να γυρισουμε στις παλιες εποχες  πληρωμων)

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3972 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 08:47:04 μμ »
Τα ΙΕΚ οταν τα πηρε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας πληρωνε εως μεσα Αυγουστου. Εκτος τουτου, μπορουσε να απαντησει ο υπαλληλος παιδιμου δικιο εχεις , οι πληρωμες εχουν καθυστερηση παρα πολυ , αλλα τι να κανουμε..

Δίκιο έχεις έπρεπε να πει αλλά και αυτοί τι χρωστάνε να τους τα πρήζουμε.
Να κάνω και εγώ το δικηγόρο του διαβόλου.
Λες και από αυτούς εξαρτάται που δεν πληρωνόμαστε ή αν τους τη πούμε θα μας πληρώσει το υπουργείο.
Επειδή εργάστηκα σε παρόμοια θέση και είχα φουλ δουλειά και τρέξιμο και αναγκαζόμουν να ακούω τα παράπονα του καθενός που δε λέω δίκιο έχουν αλλά αυτοί που κρατάνε το μαχαίρι πραγματικά δε τους καίγεται καρφί εμείς απλά τα ακούγαμε και χαλούσε και η διάθεση μας ενώ οι υπεύθυνοι κρύβονται.
Μου ερχόταν να τους πω ρε φίλε τι με πρήζεις υπάλληλος είμαι εγώ δε σου αρέσει η κατάσταση αλλά κάθε χρόνο δε κάνεις κάτι να αλλάξει βολεύεσαι και συ.
Άμα είναι τόσο τραγικά μη κάνεις μάθημα στο ΙΕΚ ή οργανώσου και κατέβα εδώ βρες τον προϊστάμενο μέσα στο ίδιο το γραφείο του ή μη ξεκινάς μαθήματα ή βάλε ένα δικηγόρο κάνε μήνυση καταγγελία ότι θες κάνε. Εγώ τι φταίω να μου χαλάς τι δίαθεση κάθε μέρα χωρίς λόγο. Έρχομαι να δουλέψω όχι να μαλώσω με το κόσμο ή να σηκώνω τηλέφωνα και να απαντάω δε ξέρω δε ξέρω δε ξέρω.
Άμα μπορούσαν και αυτοί αυτο θα μας έλεγαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2015, 09:10:05 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3973 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 12:43:18 πμ »
Δίκιο έχεις έπρεπε να πει αλλά και αυτοί τι χρωστάνε να τους τα πρήζουμε.
Να κάνω και εγώ το δικηγόρο του διαβόλου.
Λες και από αυτούς εξαρτάται που δεν πληρωνόμαστε ή αν τους τη πούμε θα μας πληρώσει το υπουργείο.
Επειδή εργάστηκα σε παρόμοια θέση και είχα φουλ δουλειά και τρέξιμο και αναγκαζόμουν να ακούω τα παράπονα του καθενός που δε λέω δίκιο έχουν αλλά αυτοί που κρατάνε το μαχαίρι πραγματικά δε τους καίγεται καρφί εμείς απλά τα ακούγαμε και χαλούσε και η διάθεση μας ενώ οι υπεύθυνοι κρύβονται.
Μου ερχόταν να τους πω ρε φίλε τι με πρήζεις υπάλληλος είμαι εγώ δε σου αρέσει η κατάσταση αλλά κάθε χρόνο δε κάνεις κάτι να αλλάξει βολεύεσαι και συ.
Άμα είναι τόσο τραγικά μη κάνεις μάθημα στο ΙΕΚ ή οργανώσου και κατέβα εδώ βρες τον προϊστάμενο μέσα στο ίδιο το γραφείο του ή μη ξεκινάς μαθήματα ή βάλε ένα δικηγόρο κάνε μήνυση καταγγελία ότι θες κάνε. Εγώ τι φταίω να μου χαλάς τι δίαθεση κάθε μέρα χωρίς λόγο. Έρχομαι να δουλέψω όχι να μαλώσω με το κόσμο ή να σηκώνω τηλέφωνα και να απαντάω δε ξέρω δε ξέρω δε ξέρω.
Άμα μπορούσαν και αυτοί αυτο θα μας έλεγαν.
Σωστο!

Αποσυνδεδεμένος thalassia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3974 στις: Οκτώβριος 24, 2015, 09:23:23 μμ »
Kκαλησπέρα συνάδελφοι.
Όπως καταλάβατε δεν υπάρχει δραχμή. Το κακό γενικό.Όσοι έχετε παιδιά το αντιληφθήκατε καλύτερα.
Πάει και το επίδομα.
Λοιπόν μήπως να συνεννοηθούμε άπαντες να μην πληρώσουμε τίποτα (ενφια,λογαριασμούς κ.λ.π) μέχρι να μας πληρώσουν ό,τι μας χρωστάνε. Α είναι και το επίδομα πετρελαίου...μας χρωστάν και απο εκεί.
Μια λοιπόν και ζούμε με επιδόματα (που μας τα χρωστάνε κιόλας) ας αρχίσουμε να τους χρωστάμε και εμείς
Όμως δεν πρέπει να πληρώσει κανείς......

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3975 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 10:27:39 πμ »
Την επομενη βδομαδα θα γινει η δοση προς την ελλαδα αλλα και η περιβοητη χρηματοδοτηση π μας τα εχουν πριξει....  Κινητοποιηθειτε..... Μην τους αφηνουμε.    Επισης οσον αφορα τα καναλια την δευτερα στην εκπομπη του χατζηνικολαου ηταν ενας συναδερφος και ειπε για το προβλημα μας οτι είμαστε απληρωτοι ο υπουργος δεν του ειπε απολυτως τιποτα.... Τον εγραψε κανονικα..... Παρτε πιο δυναμικα το θεμα.... Τους δινω προθεσμια μεχρι αρχες νοεμβρη μετα θα το παω αλλου το θεμα οποιος θελει ακολουθει....... (Διευκρινηση ειμαι με ικα)
Σωστά το έθεσες: κάτι πρέπει να κάνουμε.  Θεωρώ ότι και λεφτά να έρθουν, μπορεί να τα δώσουν όπου θέλουν.  Δεν ξέρω τι κάνει ο σύλλογος των ΙΕΚ, αλλά οι με ΤΠΥ είναι όλοι απλήρωτοι για το 2015Α. Εκτός και αν είμαστε ευχαριστημένοι που πληρώθηκαν για το 2015Α όσοι έχουν ΙΚΑ για δύο μήνες.
Πάλι καλός είναι ο υπουργός, ευτυχώς που δεν τον ρώτησε αν έχει πάρει πιστοποιητικό ΕΟΠΠΕΠ  και αντί να ανοιχτεί κουβέντα για τη μη πληρωμή των δεδουλευμένων, γίνονταν συζήτηση για το πιστοποιητικό αυτό   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2015, 10:36:10 πμ από joinJ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.