*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1557472 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lafemme

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3976 στις: Οκτώβριος 25, 2015, 06:32:26 μμ »
Σωστά το έθεσες: κάτι πρέπει να κάνουμε.  Θεωρώ ότι και λεφτά να έρθουν, μπορεί να τα δώσουν όπου θέλουν.  Δεν ξέρω τι κάνει ο σύλλογος των ΙΕΚ, αλλά οι με ΤΠΥ είναι όλοι απλήρωτοι για το 2015Α. Εκτός και αν είμαστε ευχαριστημένοι που πληρώθηκαν για το 2015Α όσοι έχουν ΙΚΑ για δύο μήνες.
Πάλι καλός είναι ο υπουργός, ευτυχώς που δεν τον ρώτησε αν έχει πάρει πιστοποιητικό ΕΟΠΠΕΠ  και αντί να ανοιχτεί κουβέντα για τη μη πληρωμή των δεδουλευμένων, γίνονταν συζήτηση για το πιστοποιητικό αυτό   ;)
συναδερφε σου εχω απαντησει με προσωπικο μηνυμα...... Δεν προκειται να πληρωθουμε παρτε το χαμπαρι..... Και να μην πω οτι κ αυτους τους 2 μηνες π πληρωθηκαμε ηταν οτι να ναι λιψα..... Με εχουν αηδιασει..... Να σ πω εγω τι πρεπει να γινει αρχικα πριν κανω οτιδηποτε αλλο εαν μας παρουν ξανα στα ιεκ ολοι μαζι ομως ολοιιιι να μην ξεκινησουμε για δουλεια ωσπου να μας ξεχρεωσουν τα δεδουλευμενα μας... Ποιος το κανει ομως??? Μονο εγω κ συ? Δεν γινεται δουλεια ομως ετσι.....  Το ιδιο ειχε γινει κ οταν μας χρωστουσαν λεφτα απο τα επαλ..... Ετρεχα κ απειλουσα σαν την χαζη...... Ξυπνηστε συναδερφοι ελεος.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:34 »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3977 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 10:36:56 πμ »
συναδερφε σου εχω απαντησει με προσωπικο μηνυμα...... Δεν προκειται να πληρωθουμε παρτε το χαμπαρι..... Και να μην πω οτι κ αυτους τους 2 μηνες π πληρωθηκαμε ηταν οτι να ναι λιψα..... Με εχουν αηδιασει..... Να σ πω εγω τι πρεπει να γινει αρχικα πριν κανω οτιδηποτε αλλο εαν μας παρουν ξανα στα ιεκ ολοι μαζι ομως ολοιιιι να μην ξεκινησουμε για δουλεια ωσπου να μας ξεχρεωσουν τα δεδουλευμενα μας... Ποιος το κανει ομως??? Μονο εγω κ συ? Δεν γινεται δουλεια ομως ετσι.....  Το ιδιο ειχε γινει κ οταν μας χρωστουσαν λεφτα απο τα επαλ..... Ετρεχα κ απειλουσα σαν την χαζη...... Ξυπνηστε συναδερφοι ελεος.....
Συνάδελφε, νομίζω ότι καλά κάνουν..γιατί ίσως αυτό μας αξίζει..αφού νομίζω ότι δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στο πιστοποιητικό του ΕΟΠΠΕΠ..τι άλλο να πω...ίσως κάποιοι στις μέρες μας έχουν τελικά λεφτά... και μάλλον δεν τους καίγεται καρφί για την αποπληρωμή των δεδουλευμένων..του χρόνου ίσως θα είναι απλήρωτοι εκπαιδευτικοί οι πιστοποιημένοι του ΕΟΠΠΕΠ, που θα δουλέψουν φέτος, οπότε ας χαίρονται για το χαρτί αυτό..ε μα...
Πάντως, θεωρώ ότι έκαναν μεγάλη πατάτα που μας αντιμετωπίζουν ως αναλώσιμους: μας έχουν αφήσει απλήρωτους, μας ζητούν επί πληρωμή (παράβολο των 120 ευρώ + έξοδα ταχυδρομείου +  έξοδα για φωτοτυπίες κτλ) την πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ, μας αποκλείουν από την απασχόληση στα ΙΕΚ με το πιστοποιητικό ΕΟΠΠΕΠ που ζητάνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2015, 10:58:54 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3978 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 11:50:07 πμ »
συναδερφε σου εχω απαντησει με προσωπικο μηνυμα...... Δεν προκειται να πληρωθουμε παρτε το χαμπαρι..... Και να μην πω οτι κ αυτους τους 2 μηνες π πληρωθηκαμε ηταν οτι να ναι λιψα..... Με εχουν αηδιασει..... Να σ πω εγω τι πρεπει να γινει αρχικα πριν κανω οτιδηποτε αλλο εαν μας παρουν ξανα στα ιεκ ολοι μαζι ομως ολοιιιι να μην ξεκινησουμε για δουλεια ωσπου να μας ξεχρεωσουν τα δεδουλευμενα μας... Ποιος το κανει ομως??? Μονο εγω κ συ? Δεν γινεται δουλεια ομως ετσι.....  Το ιδιο ειχε γινει κ οταν μας χρωστουσαν λεφτα απο τα επαλ..... Ετρεχα κ απειλουσα σαν την χαζη...... Ξυπνηστε συναδερφοι ελεος.....

Πιστεύεις θα γίνει μάθημα αυτό το εξάμηνο στα ΙΕΚ;
Εγω είμαι πολύ καλά προετοιμασμένος για το τι θα γίνει εκεί μέσα.
Με απλήρωτους καθηγητές και με καθηστέρηση έναρξης 1,5 μήνα γιατί θα ξεκινήσουμε μετά τις 15 Νοεμβρίου. Αφού 6 τελειώνουν οι αιτήσεις και μετά θέλει και μια εβδομάδα προσωρινά αποτελέσματα, ενστάνεις και τελικοί πίνακες.
Αν δεν πληρωθώ μάθημα δεν κάνω. Ας κάνουν οι άνεργοι που θα πρωτοδιδάξουν στα ΙΕΚ και θα καταλάβουν τι σημαίνει ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος katkorf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3979 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 02:02:48 μμ »
Τι καλά που θα ήταν να συμφωνήσουν όλοι να μην μπούν σε τάξη αν δεν πληρωθούν!!!
 Είναι η μόνη μορφή πίεσης που έχουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:34 »

Αποσυνδεδεμένος lafemme

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3980 στις: Οκτώβριος 26, 2015, 03:54:54 μμ »
Πιστεύεις θα γίνει μάθημα αυτό το εξάμηνο στα ΙΕΚ;
Εγω είμαι πολύ καλά προετοιμασμένος για το τι θα γίνει εκεί μέσα.
Με απλήρωτους καθηγητές και με καθηστέρηση έναρξης 1,5 μήνα γιατί θα ξεκινήσουμε μετά τις 15 Νοεμβρίου. Αφού 6 τελειώνουν οι αιτήσεις και μετά θέλει και μια εβδομάδα προσωρινά αποτελέσματα, ενστάνεις και τελικοί πίνακες.
Αν δεν πληρωθώ μάθημα δεν κάνω. Ας κάνουν οι άνεργοι που θα πρωτοδιδάξουν στα ΙΕΚ και θα καταλάβουν τι σημαίνει ΙΕΚ.
ναι θα γινει εστω δυο μηνες αλλα θα γινει κανενας δεν θα πει δεν ξεκιναω εαν δεν πληρωθω.... Μα κανενας... Με οσους μιλησα ειναι σε εναν αλλον κοσμο.... Ελα μωρε θα πληρωθουμε καποια στιγμη δεν τα χανουμε... Δεν ειναι ομως ετσι.... Τους εχουμε κανει μαγκες ολους... Γι αυτο κ δεν ασχολουνται καν μαζι μας..... Εαν το κανω θα ειμαι η μονη και θα πει ο διευθυντης δεν πειραζει θα παρουμε τον επομενο. Με σενα θα ασχολουμαστε τοσοι ανεργοι περιμενουν... Κανω λαθος??

Αποσυνδεδεμένος divined

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3981 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 10:04:56 μμ »
Επίσχεση εργασίας μπορούμε να κάνουμε και είναι νόμιμο δικαίωμα μας. Βέβαια μετά ρισκάρεις το μένος του διευθυντή, ο οποίος δεν θα σε καλέσει μετά χαράς την επόμενη περίοδο. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει οργανωμένα και μέσω ίσως του συλλόγου των εκπαιδευτών ΙΕΚ, ο οποίος δεν γνωρίζω εάν είναι καν ενεργός.

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3982 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 07:04:52 πμ »
Στις 27/10 οι Εκπαιδευτές των ΣΔΕ έκαναν μια σημαντική καταγγελία (είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο)ζητώντας ουσιαστικά την αναθεώρηση της μοριοδότησης,  γιατί δημιουργεί καθεστώς διακριτής μεταχείρισης σε βάρος Εκπαιδευτών που υπηρετούν χρόνια στην Εκπαίδευση.Ζητήματα που θίξαμε κατά τη διάρκεια  της συζήτησης στο σάιτ όπως
*τον ΕΟΠΠΕΠ (με εξετάσεις εν μέσω θέρους και συνήθως χρονικά ακαθόριστες ),
*την προτεραιότητα των πιστοποιημένων(που δεν αποτελεί κριτήριο για τους αποσπασμένους)
*το εισπρακτικό καθεστώς των 120 (30.000 αιτήσεις προς πιστοποίηση είναι σε αναμονή)τη στιγμή που παραμένουμε απλήρωτοι,
αποτελούν κοινό αντίλογο και για τους Εκπαιδευτές των ΔΙΕΚ , θίγουν τους εργασιακούς όρους των εκπαιδευτικών που εργάζονται ,δημιουργούν καθεστώς αποκλεισμών από την εργασία ανθρώπων με προσόντα και εμπορευματοποιούν τον χώρο της Εκπαίδευσης.
Όπως διορθώθηκε η προκήρυξη μέχρι τώρα στα σημεία τους λάθους της ,οφείλουν να την διορθώσουν και σε όλα τα παραπάνω  σημεία που είναι κοινά τόσο για τους καθηγητές ΣΔΕ όσο και των ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3983 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 09:52:58 πμ »
Προς όλους
Σας παρακαλώ όλοι μα όλοι να στείλουμε μήνυμα στον Παπαδάκη. Μπορεί κάποιοι να το θεωρείται γελοίο αλλά είναι ένας τρόπος να μας δώσουν σημασία. Στο παρελθόν τηλεφώνησα και στον Παπαδάκη και στη Ερτ αλλά δεν βρήκα ανταπόκριση γιατί μόνο εγώ παραπονιόμουν. Ίσως αν όλοι βομβαρδίσουμε μηνύματα μας δώσουν σημασία. Θα στείλω ένα μήνυμα σήμερα στο Καλημέρα Ελλάδα.
Σας παρακαλώ στείλε όλοι e-mail

Αποσυνδεδεμένος aly84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3984 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 01:34:06 μμ »
Με τις πληρωμές δεν ξέρω τι γίνεται. Πάντως τα ένσημα του 2015Α εμφανίζονται στο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3985 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 02:15:22 μμ »
Προς όλους
Σας παρακαλώ όλοι μα όλοι να στείλουμε μήνυμα στον Παπαδάκη. Μπορεί κάποιοι να το θεωρείται γελοίο αλλά είναι ένας τρόπος να μας δώσουν σημασία. Στο παρελθόν τηλεφώνησα και στον Παπαδάκη και στη Ερτ αλλά δεν βρήκα ανταπόκριση γιατί μόνο εγώ παραπονιόμουν. Ίσως αν όλοι βομβαρδίσουμε μηνύματα μας δώσουν σημασία. Θα στείλω ένα μήνυμα σήμερα στο Καλημέρα Ελλάδα.
Σας παρακαλώ στείλε όλοι e-mail

Να στείλουμε μήνυμα για τις πληρωμές που μας έχουν ένα χρόνο απλήρωτους;
Για την γελοία μοριοδότηση;
Εδώ πιο πάνω αναφέρθηκε ότι έγινε καταγγελία για την Πιστοποίηση (που έπρεπε να ισχύσει εδώ και τόσα χρόνια).
Θα βγει κανένας "Αντιπρόσωπος" στα κανάλια και θα πει και ότι του κατέβει.
Θα κράξει για την πιστοποίηση και θα γελάνε όλοι μαζί μας στο τέλος.
Δηλαδή ο αγώνας είναι να παίρνει κάθε χρόνο παράταση η πιστοποίηση ή να δωθεί ένα τέλος στο μαρτύριο των πληρωμών και στην μετατροπή των ΙΕΚ και ΣΔΕ σε παράρτημα του ΟΑΕΔ - εύρεση ψηφοφόρων ανέργων από την κυβέρνηση (τους οποίους θα χάσει μετά από ένα χρόνο μόλις συμπληρώσουν και αυτοί ένα χρόνο απλήρωτοι).
Με αυτά και αυτά κατάντησαν τα ΙΕΚ ΣΔΕ απλά ενα περιστασιακό βόλεμα 6μήνου και αυτό θέλαν να πετύχουν για να μην υπάρχει και αντίδραση.
Ποιος θα αντιδράσει; Αυτός που αυτή τη στιγμή δεν έχει σύμβαση ή αυτός που βλέπει ότι ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του να πάρει 4-5 ωρίτσες και να γυρίσει χαρούμενος σπίτι του λες και ανέλαβε κανένα έργο στην αττική οδό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2015, 02:25:41 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3986 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 02:34:38 μμ »
Ο μόνος που θα φάει κράξιμο αν μιλήσει υπέρ της πιστοποίησης και υπέρ της μοριοδότησης της  θα είσαι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3987 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 02:45:35 μμ »
Ο μόνος που θα φάει κράξιμο αν μιλήσει υπέρ της πιστοποίησης και υπέρ της μοριοδότησης της  θα είσαι εσύ.

Και μη πιστοποιημένος και άνεργος δηλαδή. Μπράβο. Μετά τη θετική έκβαση της καταγγελίας σου τώρα θα είσαι και απλήρωτος.

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3988 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 02:55:05 μμ »
Σε ποιον ανεφέρεσαι όταν λες ,μη πιστοποιήμενος , άνεργος και απλήρωτος.
Εγώ θα σου απαντούσα  άνεργος  απλήρωτος και πιστοποιημένος .

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #3989 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 02:59:46 μμ »
Σε αυτό το τόπικ μπαίνουν για ενημέρωση, όσοι θέλουν να μάθουν για τις πληρωμές σε ΔΙΕΚ.
Αποφύγετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Άσχετα μηνύματα με τις πληρωμές θα διαγράφονται!

Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.